Fakty bez pátosu: Prichádza Delta, nesmierne nebezpečná vlna pandémie. Čaká sa, že začne zabíjať ľudí, aj z radov zaočkovaných

Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Byrne/PA via AP)

 

Hrozivo vyzerajúci variant koronavírusu B1.617.2 sa prvýkrát objavil v Indii. Svetová zdravotnícka organizácia ho nazvala „Delta“. Šíri sa rýchlo a takmer po celom svete. Odhaduje sa, že je ešte nákazlivejší, ako bol znepokojujúci variant B.1.1.7, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii

Koronavírus v Británii
Muž čaká pred mobilným COVID-19 vakcinačným centrom pred radnicou v anglickom meste Bolton 9. júna 2021

Odhaduje sa, že tento variant, ktorý sa v súčasnosti nazýva Alpha, je asi o 50 percent prenosnejší, ako pôvodný koronavírus, ktorý sa na začiatku roka 2020 rozšíril v čínskom Wu-chane. Odhaduje sa, že Delta je až o 60 percent nákazlivejšia ako Alfa. Ide teda zjavne o nesmierne rýchlo sa šíriacu mutáciu koronavírusu.

Jeho nebezpečnosť je hlavne v tom, že infikovaný pacient neprejavuje typické symptómy, ako pri nakazení sa doterajšími mutáciami. Ľudia netrpia v začiatku obvyklou zvýšenou teplotou, ktorá sa stala najúspešnejším prostriedkom včasného detekovania chorého jedinca.

Vo Veľkej Británii sa začiatkom apríla 2021 začali objavovať infekcie s variantom Delta na veľmi nízkej úrovni a potom rýchlo vzrástli. Na začiatku júna predstavoval variant Delta viac ako 60 percent prípadov.

V USA sa začiatkom tohto roka rozšírila mutácia typu Alpha a rýchlo zaujala pozíciu vírusového kmeňa s majoritným výskytom u novo-infikovaných ľudí a celkovo prevládajúceho kmeňa v USA. V súčasnosti odborníci očakávajú, že jej miesto zaujme vírusový kmeň Delta, rovnako ako sa to deje vo Veľkej Británii. Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v pondelok oficiálne označili Deltu za skutočný „variant obáv „.

Momentálne v USA nová mutácia Delta predstavuje asi 10 percent infekcií. „Zdvojnásobuje sa to každé dva týždne,“ uviedol v nedeľu pre denník Face the Nation Scott Gottlieb, bývalý komisár pre správu potravín a liečiv . „Takže sa pravdepodobne stane dominantným vírusovým kmeňom v Spojených štátoch. To automaticky neznamená, že zaznamenáme prudký nárast infekcií, ale znamená to, že sa stane dominantným. A myslím si, že môže predstavovať skutočné riziko, ktoré by mohlo vyvolať novú epidémiu predpokladanú na jeseň (2021). “

Vedci z Public Health England zverejnili zatiaľ vedecky neoverenú štúdiu, ktorá naznačuje, že dve dávky vakcíny Pfizer-BioNTech boli z 88% účinné a ochránili očkovaných ľudí pred infekčným variantom Delta. Podľa údajov sú dve dávky vakcíny Astra Zeneca účinné u zaočkovaných na 60%. Je pritom pozoruhodné zistenie, že pacienti iba z prvou dávkou ktorejkoľvek z vakcín nie sú chránení. Jedna dávka spomenutých vakcín chráni ľudí iba na 33% proti infekciám Delty. Odborníci zdôraznili dôležitosť nevynechania druhej dávky očkovania. Iné – škótske dáta z pondelka tohto týždňa tiež naznačujú, že dve dávky vakcíny Pfizer-BioNTech boli 79% účinné proti variantu Delta, zatiaľ čo dve dávky vakcíny Astra Zeneca boli účinné iba na 60%. Štatisticky to znamená, že potenciál nakazených spomedzi úplne zaočkovaných Astrou Zenecou približne u 40% očkovaných a spomedzi úplne zaočovaných vakcínami Pfizer-BioNTech-u 12% z celkového množstva. Pri zaočkovaní iba jednou dávkou vakcíny sa riziko infikovania u zaočkovaných zvyšuje viac, ako o polovicu.

V Rusku majú svoj vlastný kmeň koronavírusu. Účinnosť vakcíny Sputnik V proti tzv. „moskovskému kmeňu“ COVID-19 sa v súčasnosti študuje vo Výskumnom Gamalejovom inštitúte pre epidemiológiu a mikrobiológiu. „V súčasnosti prebieha štúdia kmeňa„ Moskva „a účinnosti„ Sputniku V „proti nemu. Myslíme si, že vakcína bude účinná, ale musíme si počkať na výsledky štúdie,“ cituje riaditeľa inštitútu Alexander Gintsburga portál RIA Novosti.

Podľa riaditeľa Gintsburga existujú v Rusku originálne typy mutácií koronavírusu, vrátane jeho vlastného kmeňa v Moskve. „Špecialisti študujú všetky nové typy koronavírusovej infekcie“, zakončuje dialóg s novinárom Ginsburg.

12. júna 2021 poslal moskovský starosta Sergej Sobyanin Moskovčanov do nútenej karantény do 20. júna po tom, čo bol v hlavnom meste odhalený neobvyklý výskyt koronavírusu od konca minulého roka. Obmedzenia sa zavádzajú v niektorých ďalších regiónoch, napríklad v Ivanovskej oblasti a v Petrohrade.

Sobyanin uviedol, že počet zistených prípadov koronavírusu v Moskve sa v posledných dňoch zvýšil o 80%, počet hospitalizácií pacientov s ťažkým priebehom infekcie sa zvýšil o 70%.

V sobotu 12. júna 2020, vo sviatok Dňa Ruska, bol v Moskve odhalený rekordný výskyt COVID-19 od konca minulého roka, pričom lekári tvrdia, že koronavírus menej reaguje na doteraz používanú, vcelku úspešnú liečbu. Podľa slov Denisa Protsenka, primára nemocnice v Kommunarke, sa stali nové kmene koronavírusov oveľa ťažšie liečiteľné, pretože vírus zmutoval do niekoľko nových kmeňov.

Larisa Popovič, riaditeľka Inštitútu pre ekonómiu zdravia na Vysokej škole ekonomickej v Moskve tvrdí, že dôvodov zvýšenia výskytu môže byť viacero. Myslí si, že Moskovčania sa buď úplne uvoľnili a prestali klásť dôraz na preventívne opatrenia, alebo je to kvôli prílevu turistov. „V centre hlavného mesta chodia výletné skupiny prakticky bez masiek „, myslí si Larisa Popovič. Podľa nej sa predtým veľa hovorilo iba o tom, že ohrozená je hlavne staršia generácia, pričom rizikovou skupinou sú podľa riaditeľky, aj omnoho mladší ľudia.

Podľa medzinárodných prieskumov verejnej mienky má v Rusku obavy o infikovanie sa koronavírusom iba 16% respondentov, zatiaľ čo v iných krajinách býva ich počet až 60%. Rusi sa teda koronavírusu neboja. „Aj keď mladí ľudia obvykle majú ľahký priebeh chorobou, v prípade nakazenia, tak trvá pomerne dlho, kým sa u nich dajú rozoznať následky vírusu, vrátane problémov s neuropsychickou aktivitou, reprodukčným zdravím, sexuálnou aktivitou a výskytom rôznych druhov autoimunitných chorôb. Musíme o tom viac hovoriť a pokúsiť sa kvalitnou spoločenskou diskusiou zmeniť situáciu, pretože dve tretiny mladých Rusov pri odpovedi na otázku či považujú očkovanie za dôležité povedia áno, ale na otázku, či sa dajú zaočkovať, už odpovedia nie,“ komentovala situáciu v Rusku Larisa Popovič.

Najradikálnejším spôsobom pristupuje ku kmeňu Delta bezpochyby Čína. Radikálne odhodlanie Číňanov bojovať s pandémiou sa ukázalo už  pri počiatočnom prepuknutí koronavírusu vo Wu-chane v roku 2019, kedy bol prístup Číny nekompromisný. Hermeticky, za pomoci armády, uzavreli oblasť Wu-chanu, vypli v meste internet a masovokomunikačné prostriedky, uzavreli a nariadili prísne kritéria ochrany. Radikalizmus sa vyplatil. Čína sa vysporiadala s pandémiou najefektívnejšie z celého zvyšného sveta.

Číňania to zopakovali, aj po prvom potvrdenom prípade variantu Delta u 75-ročnej ženy Liwane, štvrti mesta Guangzhou na juhu Číny. Infikovanosť zistili po jej návšteve miestnej reštaurácie, kde u nej pracovníci reštaurácie zachytili príznaky infekcie. Vyvolalo to nové opatrenia vrátane kyvadlových vozidiel bez vodiča, ktoré dodávajú jedlo a zásoby desaťtisícom ľudí v okolitých okresoch, ktoré sú pod prísnou výlukou, zatiaľ čo flotila 60 dronov zaisťuje, aby ľudia zostali v interiéroch a nevychádzali na ulicu.

Na Slovensku nie je v súvislosti s novými kmeňmi moc čo riešiť. Slovenská vláda dodnes nezriadila ani len funkčné pracovisko na okamžitú detekciu nových kmeňov koronavírusov. Ak sa teda koronavírus na Slovensko dostane, tak sa pravdepodobne rozšíri rýchlym tempom, pričom následky môžu byť fatálne.

Funkciu informovanosti o víruse Delta neplnia dostatočne ani slovenské korporátne médiá. Namiesto toho, aby naliehavo informovali o závažných hrozbách kmeňa Delta a vyvinuli tak tlak na slovenskú vládu na vypracovanie funkčného operačného plánu s kmeňom Delta, tento kmeň vírusu podceňujú. Napr. Topky.sk dnes zverejnili článok, kde čitateľom odporúčajú sa pred Deltou chrániť spôsobmi citujem: „Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom.“ Najkomickejšia je asi tá pasáž, kde Topky odporúčajú sledovať symptómy, ktoré Delta obvykle nemá, opäť citujem: „Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Tony Belohorec

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Bieloruský prezident Lukašenko poveril premiéra, aby poslal Tichanovskej balíček so sušienkami

0 icon

Minsk 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poveril premiéra Romana Golovčenka, aby opozičnej političke Svetlane Tichanovskej poslal niekoľko balení sušienok V stredu ráno sa s ňou v Bielom dome stretol americký prezident Joe Biden. Tichanovská požiadala prezidenta, aby podporil "nenásilný prechod k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali