Expert na právo o súčasnej ustráchanej výchove detí: „K desaťročným sa správame, akoby to boli batoľatá“

Praha 29. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Český expert na európske a zámorské právo Andrej Ruščák uverejnil príspevok na svojom blogu, kde hodnotí moderné úskostlivé trendy výchovy detí. Tvrdí, že mladí ľudia súčasnosti sú kvôli tomu nesamostatní a neschopní, preto je potrebné, aby spoločnosť zaznačila, že takéto tendencie rodičov sú nesprávne a škodia ich potomkom.

Ilustračné foto

V Utahu nadobudol účinnosť dlho očakávaný, no úplne absurdný zákon, ktorý nič nezakazuje, naopak výslovne hovorí, že je niečo dovolené a človek, ktorý to robí, nesmie byť stíhaný. Schyľuje sa k tomu aj u nás?

Keď som bol malý a Sám doma bol medzi deťmi populárnym filmom, prišlo mi veľmi zvláštne, že tí ľudia toho toľko narobia, že bol malý Kevin doma sám, a čo všetko zvládol. Písali sa rané deväťdesiatky, svet bol plný slobody (obzvlášť u nás), ale narativ toho filmu už vtedy ukazoval smer, ktorým sa mala čoskoro americká spoločnosť vydať a ktorý zašiel tak ďaleko, že správanie, ktoré bolo dovtedy považované za samozrejmé, sa rýchlo stalo najskôr takmer univerzálne opovrhovaným, no a netrvalo dlho, aby sa stalo ilegálnym. Reč je o výchove detí k samostatnosti.

Kto číta americkú tlač, nemohlo mu ujsť, ako poslednou dobou tu a tam po médiách zamestnávatelia plačú, že sa s „mileniálmi“ nedá pracovať, pretože sú nesamostatní, nedospelí. Hemží sa to príbehmi o uchádzačoch, ktorí prídu na pohovor aj s rodičmi, prípadne o vyhodených, ktorých rodičia volajú do firmy, či by si to nechcela rozmyslieť. Zdá sa vám to absurdné? Vedzte, že je to stále ešte špička ľadovca.

Generácia, ktorá práve vstupuje v Amerike do „dospelého“ života, a čím bohatší je jej pôvod, tým je to horšie, prichádza s úplne absurdnými požiadavkami, ktoré už stačili ovládnuť univerzitné kampusy vo väčšine anglosaského sveta (Kontinent zatiaľ zostal ušetrený) a ktoré si, pomaly, ale iste, razia cestu aj do korporácií a politiky. Kľúčové slová sú v tomto prípade Safe Spaces (bezpečné miesta), Trigger Warnings (predbežné varovanie pred spúšťačmi traumy), No Platform (znemožnenie prejavu), poprípade Microaggression (mikroagresia).

Komu tieto slová pripadajú ako vystrihnuté z Orwellovho newspeaku, nie je práve vedľa. Safe spaces sú miesta, odkiaľ je vykázaný každý, kto má akokoľvek kontroverzné názory (teda kde nesmie zaznieť nič, po čom by sa niekto necítil príjemne), trigger warnings sú varovania pred obsahom, napríklad ak sa hovorí o holokauste, musí sa napísať varovanie, že kurz bude obsahovať zmienky o násilí a smrti, no platform znamená, že ľuďom s nepohodlnými názormi sa zakáže – a ak to nepomôže, násilne znemožní – prednášať a mikroagresia je akýkoľvek „útočný“ verbálny prejav, ktorý sa v tejto kultúre chápe ako rovnocenný s agresiou fyzickou. Toto je dnes štandard na väčšine, najmä elitných amerických univerzít (svetlou výnimkou je napríklad University of Chicago).

Lenore Skenazy, americká novinárka a v súčasnej dobe aktivistka za právo detí na samostatnosť a práva rodičov, ktorým v takej výchove štát bráni, spustila doslova lavínu, keď nechala v roku 2009 svojho, vtedy deväťročného syna ísť z nákupného centra domov metrom. V New Yorku. A čo viac, napísala o tom článok. Spustila sa obrovská mediálna smršť, Lenore bola nazvaná „najhoršou matkou Ameriky“ (toto označenie si potom dala do názvu svojho televízneho programu, kde sa venovala práve výchove detí k nesamostatnosti), množili sa udania, na základe ktorých ľudia žiadali, aby bol jej syn odobratý. Jej synovi sa pritom nič nestalo: proste došiel domov a bol na seba patrične hrdý, že to zvládol. Problém je v tom, že sa narodil do zlej doby.

Americká spoločnosť zažila (z rôznych dôvodov; za všetky spomeňme vojnu vo Vietname, nesmierne zlú urbanistickú politiku – tzv. Zoning, dodnes úplne nedostatočne dostupnú psychiatrickú starostlivosť a tzv. „Vojnu s drogami“) v 70. a 80. rokoch nebývalý nárast zločinnosti a „rozpadu miestnych komunít“. V tej istej dobe sa masovo rozšírili káblové televízie so svojím dvadsaťštyrihodinovým spravodajstvom, ktoré, ako si iste viete predstaviť, zarábalo najmä na strašení divákov – a nájsť medzi tristo miliónmi ľuďmi každý deň dosť vrážd, únosov a znásilnení, aby naplnili správy, zase taký veľký problém nie je.

To najabsurdnejšie však je, že v tejto dobe deti mali voľnosť, ktorú sme mali v našom detstve (keď hovorím za seba, hovorím o konci 80. a začiatku 90. rokov) aj my. Boli to, ako sa v Amerike hovorilo, latchkey kids, teda deti s kľúčom na krku, ktoré dokázali samy dôjsť do a zo školy, nakupovať, zariadiť, čo bolo treba. Netrvalo dlho a bol s tým koniec. Rodičia sa začali o deti báť, začali im zakazovať samostatne chodiť von, poprípade sa bez dozoru hrať. Nepomohla tomu ani americká obľuba žalôb a túžba nájsť na každej tragédii vinníka. Ako keby okrídlené, a veľmi pravdivé heslo Shit happens, teda „veci sa proste stanú“, zmizlo z povedomia spoločnosti.

Bez toho aby sa zmenili zákony, vypukla medzi ľuďmi paranoja par excellence. Stačilo pár prípadov zabudnutých detí v aute za horúceho dňa, keď dotknuté deti zomreli, aby spoločnosť začala hysteričit kvôli každému dieťaťu nechanému v aute – s otvorenými oknami – hoci len pár minút, zatiaľ čo rodič išiel napríklad len zaplatiť za benzín, aj keby bolo iba 15 ° C a pod mrakom. Stačilo pár na celú Ameriku medializovaných únosov detí, aby ľudia získali pocit, že práve ich dieťa je v nebezpečenstve práve tu a teraz (a stále). Keď sa k tomu pridá nejaká tá dezinterpretácia štatistiky, ako že „reported missing“, teda „nezvestných“, čo vo väčšine prípadov boli deti, ktoré sa zabudli u kamaráta, nepovedali o tom rodičom a potom ich u toho kamaráta našla polícia, sa automaticky začalo považovať za „obete únosu“, veci to tiež nepomohlo. Nepomohlo ani to, že „únosy“ ako také spravidla znamenajú deti, ktoré sú s druhým rodičom, ktorý ich má v rozpore s podmienkami rozvodu. Taký ten únos ako z filmu, kedy je dieťa unesené na ulici niekým neznámym, sa stáva extrémne málokedy: v celých USA ide o rádovo desiatky prípadov ročne – na 325 miliónov ľudí.

„A čo by ste robil, keby malo smolu Ausgerechnet vaše dieťa?“ – tak znie veľmi obľúbená formulka, ktorú používajú vystrašení rodičia, ktorým sa v Amerike hovorí „helicopter parents“, teda „vrtuľník rodičia“, podľa toho, že nad svojimi deťmi neustále poletujú ako vrtuľníky. Problém je v tom, že ľudia, ktorí toto hovoria, riziká hodnotia podľa ich výskytu v správach a nie podľa toho, aká veľká šanca je, že sa práve v ich okolí niečo stane.

Prevažná väčšina detí je sexuálne zneužitá príbuznými a známymi, nie náhodným úchylom v parku. Šanca, že zabijete dieťa v aute po ceste do školy, je väčšia, než že ho niekto unesie, ak pôjde do školy samo. Ale pretože dopravné nehody vnímame ako ďalšiu správu o samovražednom útoku v Iraku (hoci paradoxne je poslednou dobou tých samovražedných útokov v Iraku celkom málo), zatiaľ čo „únos detí“ v televízii pritiahne našu pozornosť, rozhodujeme sa inak – a zle.

A keby to naozaj bolo moje dieťa? Áno, bol by som strašne smutný, bola by to tragédia a neviem, ako by som sa s ňou vyrovnal. Ale tiež by to bol život. Riziko k životu patrí a Čierneho Petra si niekedy vytiahne aj ten najcnostnejší človek. A že riziko k životu patrí možno dokázať jednoduchým testom: skúsme si predstaviť, ako by v praxi vyzeral svet, v ktorom sa rozhodneme riziko odstrániť. Ako vysoká cena by to bola? Koho by sme museli monitorovať (každého) a čo všetko by sme museli zakázať? A kto stráži strážcu? A naozaj chceme v takomto svete žiť? Taký svet by bol nočnou morou stvorenou z tej najhoršej kombinácie 1984, Fahrenheitu 451 a Minority Report. Je teda jasné, že niekde – otázka je, kde – je hranica, za ktorou je „akceptovateľná miera rizika“, a každý argument typu „a keby to bolo tvoje dieťa“, poprípade „aj keby to malo zachrániť čo i len jeden ľudský život, má to cenu“, je argument k takejto Dystopii smerujúci.

V súčasnej Amerike je nepísané (to je na tom najhoršie) pravidlo, že do dvanástich rokov dieťa nesmie byť z dohľadu dospelých – zákonných zástupcov alebo ľudí nimi poverených. A to ani na chvíľku. Akokoľvek je toto pravidlo nepísané, o to prísnejšie je vymáhané; a zďaleka nielen úradmi, ktoré, bez zákonnej opory, šikanujú ústami a činmi policajtov, sudcov či sociálnych pracovníkov rodiny na základe svojich osobných názorov na bezpečnosť detí, ale najmä tzv. busybodies, čiže ľuďmi, ktorí neprídu za vaším dieťaťom hrajúcim sa v parku a nespýtatjú sa ho, či je v poriadku, ale rovno volajú 911 (naše 112).

Presne do tejto situácie tak prichádza do Utahu tzv. „Free Range Kids Law“, teda zákon pomenovaný po hnutí, ktoré Lenore Skenazy založila  nazvala Free Range Kids (deti z voľného výbehu), ktorý výslovne hovorí, že výchova detí k samostatnosti napríklad tým, že necháte dieťa ísť samo do školy, na nákup alebo sa hrať v okolí, nie je trestná a nesmie byť žiadnym spôsobom postihnuteľná.

Hlavným problémom celej veci je to, že ľudia úplne nechápu, že obletovanie vlastných detí a odstraňovanie všetkých, aj absurdne minimálnych rizík z ich cesty, nie je neutrálna voľba. Oni si spravidla myslia, že tým, že to robia, nič nepokazia, že iba pomôžu (zachránia deti pred rizikami). Lenže sa pletú: deti, ktoré sú takto vychovávané, nebudú dobre pripravené na život. Zachránime ich pred menším pádom, nevytvoria si dostatočnú schopnosť zabrániť v budúcnosti pádu väčšiemu, keď my pri tom nebudeme. Nenaučíme ich menšiemu stresu, neznesú stres väčší neskôr. Ľudia, ktorí svoje deti takto úzkostlivo chránia, napriek tomu, že zločinnosť je po celom západnom svete rekordne nízka – ešte nikdy nebolo tak bezpečne, ako dnes.

Rodičia týmto konaním deťom vyložene škodia; pripravujú ich na psychické problémy v dospelosti, ako aj na neschopnosť sa postarať o svoj dospelý život.

Tento článok však nie je len o Amerike – tieto tendencie sú veľmi jasne viditeľné aj v Česku, najmä v mestách a najmä medzi strednou a vyššou spoločenskou vrstvou. Nepochybujem zároveň o tom, že by sa pridala aj robotnícka trieda, ak by k tomu mala prostriedky; hystéria pôsobí na všetkých ľudí rovnako, akurát deti robotníckych rodičov chráni pred hystériou zo strany rodičov o rizikách fakt, že si títo nemôžu dovoliť platiť za nonstop stráženie svojich ratolestí, prípadne naplnenie ich života krúžkami tak, aby „vždy boli pod kontrolou“. Pretože to k nám prichádza s fázovým posunom cca dvadsiatich rokov, vidíme v Amerike výsledky, a vieme, čoho sa vyvarovať. Vieme aj to, že je neskutočne ťažké čokoľvek zmeniť, akonáhle sa názory na riziká tohto typu stanú v spoločnosti normou – každý, kto sa bude o zmenu snažiť, skončí ako čarodejnice na hranici; „Upáliť ho, chce smrť našich detí!“, Bude dav, v prenesenom slova zmysle, volať. Preto je potrebné to stopnúť už tu a teraz.

Je bezpodmienečne nutné, aby sa z úzkostlivej starostlivosti o deti, z tohto „vrtuľníkového rodičovstva“, stalo niečo, čo je vysmievané, čo sa v slušnej spoločnosti nerobí. Táto – na začiatku menšina – totiž dokáže byť poriadne hlasná a väčšina ľudí, ako sme už videli v Amerike, volí ustúpiť, keď sa s nimi stretne, lenže, ak im ponecháme priestor, nebude už kam ustupovať. Naše deti tak stratia všetku voľnosť pohybu, nenaučia sa ani orientovať v teréne, ani sociálnym interakciám s rovesníkmi: vždy budú mať za zadkom dospelého, ktorý im bude robiť arbitra. Nepotrebujete veľkú fantáziu na to, aby ste videli, k čomu to mieri.

Deti sú schopnejšie, než si myslíme; bez toho aby som chcel obhajovať detskú prácu, uvedomme si, že, čisto, pokiaľ ide o schopnosť, chudobné deti v Pakistane zvládnu ísť na desaťhodinovú šichtu do fabriky, povedať si o plat a priniesť ho domov. Deti v Afrike dokážu navštíviť samy príbuzných žijúcich dva dni cesty ďaleko. Dokonca aj na Ukrajine je bežné, že prváci dokážu dôjsť do školy maršrutkami (zdieľané taxi). Naša civilizácia poslednou dobou deti infantilizuje; k batoľatám sa správame ako k dojčatám; k desaťročným sa správame, akoby to boli batoľatá. Je potrebné povedať dôrazné nie a tento trend zastaviť. A to, že u nás ešte nie je až tak rozšírený, je tým skôr dôvodom na ostrú a rozhodnú reakciu; pretože až sa rozšíri, bude neskoro.

Andrej Ruščák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Blinken: Ak sa Taliban neumravní, z Afganistanu bude vyvrheľ

0 icon

Naí Dillí 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jonathan Ernst/Pool Photo via AP)   Ak bude Taliban pokračovať v porušovaní práv afganského obyvateľstva a zmocní sa vlády násilím, Afganistan bude môcť byť považovaný za "vyvrheľský štát", vyhlásil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po stredajšom stretnutí so svojím indickým náprotivkom Subrahmanjamom Džajšankarom v…

Halák sa sťahuje do Vancouveru, s Canucks podpísal ročný kontrakt

0 icon

Vancouver 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák bude v kariére pokračovať vo Vancouveri. Ako neobmedzený voľný hráč podpísal s Canucks ročný kontrakt na 1,5 milióna dolárov, ďalších 1,5 milióna môže podľa TSN zarobiť na výkonnostných bonusoch V kanadskom klube NHL nahradí Bradena Holtbyho, ktorého…

Rokovania s Ruskom boli profesionálne a vecné, uviedol rezort diplomacie USA

0 icon

Ženeva 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Kamm/Pool via AP)   Stredajšie rokovania diplomatických delegácií Ruska a Spojených štátov v Ženeve sa sústredili na obmedzenie zbrojenia a boli profesionálne a vecné, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. Informovala o tom agentúra AFP "Sme naďalej odhodlaní, aj v časoch napätia, zabezpečiť predvídateľnosť a znížiť…

Juhovýchod Európy sa pripravuje na vlnu horúčav

0 icon

Skopje 28. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Úrady vo viacerých krajinách juhovýchodnej Európy vydali varovania pred extrémne horúcim počasím. Spravili tak v súvislosti s vlnou horúčav, ktorú v regióne očakávajú vo štvrtok, a podľa meteorológov by mala teploty vo vnútrozemí vyhnať až na 43 stupňov Celzia Úrad verejného zdravotníctva v…

Ruský Roskomnadzor chce blokovať i účty na sociálnych sieťach spojené s Navaľným

0 icon

Moskva 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) v stredu pre agentúru AFP vyhlásila, že zablokované by mali byť i účty "extrémistických organizácií" na sociálnych sieťach spojené s opozičným lídrom Alexejom Navaľným Stalo sa tak dva dni po…

Hasiči a polícia zasahujú pri tragickej nehode pri Štefanove

0 icon

Štefanov 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Hasičský a záchranný zbor)   Hasiči a polícia momentálne zasahujú pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala na štátnej ceste II/500 v katastri obce Štefanov v okrese Senica. Pri nehode došlo k zrážke osobného automobilu s kamiónom, pričom vo vozidle sa v tom čase nachádzali štyria…

Chárov agent o jeho budúcnosti: „Niet sa kam ponáhľať“

0 icon

New York 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Budúcnosť slovenského hokejového obrancu Zdeno Cháru v zámorskej NHL je stále nejasná. Budúci člen Siene slávy sa podľa jeho agenta pripravuje na svoju 23. sezónu v profilige a jedným dychom dodal, že netreba nič uponáhľať. V lete sa Chára stane neobmedzeným…

Ústavný súd vydal chybné uznesenie k pozastaveniu časti vyhlášky k hraniciam

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR spravil chybu v uznesení k pozastaveniu časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR k režimu na hraniciach. Ústavný súd  pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Informovala o tom televízia Markíza, ktorej to potvrdil…

Na Slovensku sa už začala tretia vlna pandémie, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na Slovensku sa už začala tretia vlna pandémie. V súvislosti s aktuálnou situáciou to uviedol epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz na Ministerstve zdravotníctva SR Martin Pavelka. Odvoláva sa pritom na reprodukčné číslo, ktoré je už tretí týždeň po sebe nad kritickou hodnotou jedna.…

V priebehu 24 hodín našli štátni ochranári dva uhynuté medvede, asi obete pytliactva

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) objavila v priebehu 24 hodín dva uhynuté medvede, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami pytliactva. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu Ani v jednom z…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařík už mal byť vo väzbe, lebo pomáhal páchateľom trestnej činnosti sa ukryť. Žilinka, Kovařík a Remeta, každý svojím dielom, úspešne rozkladajú trestné konanie.

0icon

Prokurátor Remeta tvrdí že vyšetrovateľka Diana Santusová postupovala zákonne a v jej postupe nezistil procesné pochybenie. Iba policajt Kovařík, v trestnom konaní, podriadený Remetovi, úmyselne zmaril akciu, pri ktorej mali byť zadržaní obvinení z krivých výpovedí, ktorí sú teraz záhadne nezvestní. Nesporne zákonný postup vyšetrovateľky Santusovej v  akcii zameranej na zadržanie podozrivých  členov…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie II.

0icon

Malá filozofická medzihra - úvaha. Prečo? Zisťujem, že v minulosti sa venovala malá a dnes takmer žiadna pozornosť pri výchove človeka o základných zákonoch, podľa ktorých prebiehajú procesy v prírode i spoločnosti. Nuž, a tak pre mnohých moje texty môžu byť Španielskou dedinou. Píšem pre ľudí, a tak prosím o…

Erik Majercak

Je prezident USA dement? USA sa pomaly rozpadajú. Mainstreamové Fox News otvárajú Overtonove okno v mainstreame a ťahajú tému opustenia USA jednotlivými štátmi do regionálnych únií

0icon

Rozpadu USA a pádu dolára sa venujem už pár blogov a s časom sa ukazuje ako tento proces postupuje. Najnovšie sa do procesu rozpadu zapojili mienkotvorné Fox News tu  https://www.youtube.com/watch?v=l7_P3Safn-Y. Tie percentá podpory oddelenia sa od USA sú na zatiaľ úrovni 30-44% podľa regiónu, ale je to proces

Peter Lipták

Čaputová podpísala Mengeleho zákon

0icon

Beštia fašizmu prvýkrá

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

4 veci, ktoré ste (pravdepodobne) o vode nevedeli

0 icon

Až 60 percent telesnej hmotnosti tvorí voda. Orgány vďaka nej fungujú tak, ako majú. O jej dôležitosti svedčí aj to, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Pozrite sa spoločne s nami na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne o vode nevedeli.   1. Hydratácia Pri dostatku…

10 geniálnych trikov, ktoré zlepšia tvoje fotografické schopnosti

0 icon

Profesionálna fotografická výbava stoji aj tisíce eur. Vďaka nej však fotograf dokáže vytvoriť úžasné a nádherné fotografie a vynaloží pri tom iba zlomok námahy ako obvykle. Ak však máš čas, chuť, trpezlivosť a nebojíš sa, že tvoje ruky budú špinavé, potom ti tieto malé jednoduché domáce triky pomôžu dosiahnuť podobné…

Zaujímavé vzácne veci, ktoré prešli naozajstnou skúškou času

0 icon

Starožitnosti sú bezplatnou vstupenkou na cestu späť v čase. Ak sú staré veci dobre zachované, môžu sa z nich stať cennosti s nevyčísliteľnou hodnotou. Od krásnych edvardiánskych šiat až po pradedov fotoaparát z 19. storočia, ľudia sa často obracajú na sociálne médiá, aby zdieľali tie najfascinujúcejšie veci, ktoré vlastnia. Dnes vám umožnia…

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Armádny Magazín

Námorná pechota USA si vybrala prototyp pokročilých prieskumných vozidiel od General Dynamics

0 icon

28. júla 2021, Sterling Heights, USA (AM) - Námorná pechota Spojených štátov amerických vybrala návrh prototypu spoločnosti General Dynamics Land Systems, ten tak postupuje v rámci výberového konania na pokročilé priesk

„Medvedia služba“ spojencov v Kurskej bitke

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Západné rozviedky odovzdali Moskve chybnú informáciu o dislokácii nemeckých vojsk. So „senzačným odhalením“ o udalostiach 2. sv. vojny sa pred necelým rokom vytasili zaoceánski „historici“. Americký časopis Popular Mechanics uverejnil materiál, v ktorom sa tvrdí, že Červená armáda mohla zvíťaziť v Kurskom oblúku len v

Voliteľne ovládateľné bojové vozidlo od Rheinmetall bolo vybrané v programe americkej armády

0 icon

Nemecko, 28.júl 2021 (AM) – Americká armáda zadala spoločnosti American Rheinmetall Vehicles so sídlom v Sterling Heights v Michigane zmluvu na vývoj 2. fázy digitálneho návrhu pre program voliteľne ovládateľných bojových vozidiel (Optionally Manned Fighting Vehicle – OMFV). Spolu so svojimi partnermi Raytheon Technologies, L3Harris

Ako Rímska ríša. Európska únia nie je jednotná a môže sa čoskoro rozdeliť na západ a východ

0 icon

Francúzsko, 28.júl 2021 (AM) – Novinári francúzskeho denníka „Le Figaro“ tvrdia, že medzi dvomi časťami Európskej únie existujú vážne rozpory. Hovoríme o západnej Európe, ktorá EÚ vytvorila a o východnej, takzvanej novej Európe, ktorej hodnoty a priority sú často so „staršími kolegami“ v rozpore.   Le Figaro píše, že ide o akýsi konflikt…

Rusko navyšuje výrobu vojenských a civilných vrtuľníkov

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Tento rok holding Vrtuľníky Ruska (korparácia Rostech ) dodá Rusku a zahraničným zákazníkom 190 vojenských a civilných vrtuľníkov, čo je o 20 viac ako v minulom roku, oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Andrej Boginskij. &nb

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali