Expert na právo o súčasnej ustráchanej výchove detí: “K desaťročným sa správame, akoby to boli batoľatá”

Praha 29. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Český expert na európske a zámorské právo Andrej Ruščák uverejnil príspevok na svojom blogu, kde hodnotí moderné úskostlivé trendy výchovy detí. Tvrdí, že mladí ľudia súčasnosti sú kvôli tomu nesamostatní a neschopní, preto je potrebné, aby spoločnosť zaznačila, že takéto tendencie rodičov sú nesprávne a škodia ich potomkom.

Ilustračné foto

V Utahu nadobudol účinnosť dlho očakávaný, no úplne absurdný zákon, ktorý nič nezakazuje, naopak výslovne hovorí, že je niečo dovolené a človek, ktorý to robí, nesmie byť stíhaný. Schyľuje sa k tomu aj u nás?

Keď som bol malý a Sám doma bol medzi deťmi populárnym filmom, prišlo mi veľmi zvláštne, že tí ľudia toho toľko narobia, že bol malý Kevin doma sám, a čo všetko zvládol. Písali sa rané deväťdesiatky, svet bol plný slobody (obzvlášť u nás), ale narativ toho filmu už vtedy ukazoval smer, ktorým sa mala čoskoro americká spoločnosť vydať a ktorý zašiel tak ďaleko, že správanie, ktoré bolo dovtedy považované za samozrejmé, sa rýchlo stalo najskôr takmer univerzálne opovrhovaným, no a netrvalo dlho, aby sa stalo ilegálnym. Reč je o výchove detí k samostatnosti.

Kto číta americkú tlač, nemohlo mu ujsť, ako poslednou dobou tu a tam po médiách zamestnávatelia plačú, že sa s “mileniálmi” nedá pracovať, pretože sú nesamostatní, nedospelí. Hemží sa to príbehmi o uchádzačoch, ktorí prídu na pohovor aj s rodičmi, prípadne o vyhodených, ktorých rodičia volajú do firmy, či by si to nechcela rozmyslieť. Zdá sa vám to absurdné? Vedzte, že je to stále ešte špička ľadovca.

Generácia, ktorá práve vstupuje v Amerike do “dospelého” života, a čím bohatší je jej pôvod, tým je to horšie, prichádza s úplne absurdnými požiadavkami, ktoré už stačili ovládnuť univerzitné kampusy vo väčšine anglosaského sveta (Kontinent zatiaľ zostal ušetrený) a ktoré si, pomaly, ale iste, razia cestu aj do korporácií a politiky. Kľúčové slová sú v tomto prípade Safe Spaces (bezpečné miesta), Trigger Warnings (predbežné varovanie pred spúšťačmi traumy), No Platform (znemožnenie prejavu), poprípade Microaggression (mikroagresia).

Komu tieto slová pripadajú ako vystrihnuté z Orwellovho newspeaku, nie je práve vedľa. Safe spaces sú miesta, odkiaľ je vykázaný každý, kto má akokoľvek kontroverzné názory (teda kde nesmie zaznieť nič, po čom by sa niekto necítil príjemne), trigger warnings sú varovania pred obsahom, napríklad ak sa hovorí o holokauste, musí sa napísať varovanie, že kurz bude obsahovať zmienky o násilí a smrti, no platform znamená, že ľuďom s nepohodlnými názormi sa zakáže – a ak to nepomôže, násilne znemožní – prednášať a mikroagresia je akýkoľvek “útočný” verbálny prejav, ktorý sa v tejto kultúre chápe ako rovnocenný s agresiou fyzickou. Toto je dnes štandard na väčšine, najmä elitných amerických univerzít (svetlou výnimkou je napríklad University of Chicago).

Lenore Skenazy, americká novinárka a v súčasnej dobe aktivistka za právo detí na samostatnosť a práva rodičov, ktorým v takej výchove štát bráni, spustila doslova lavínu, keď nechala v roku 2009 svojho, vtedy deväťročného syna ísť z nákupného centra domov metrom. V New Yorku. A čo viac, napísala o tom článok. Spustila sa obrovská mediálna smršť, Lenore bola nazvaná “najhoršou matkou Ameriky” (toto označenie si potom dala do názvu svojho televízneho programu, kde sa venovala práve výchove detí k nesamostatnosti), množili sa udania, na základe ktorých ľudia žiadali, aby bol jej syn odobratý. Jej synovi sa pritom nič nestalo: proste došiel domov a bol na seba patrične hrdý, že to zvládol. Problém je v tom, že sa narodil do zlej doby.

Americká spoločnosť zažila (z rôznych dôvodov; za všetky spomeňme vojnu vo Vietname, nesmierne zlú urbanistickú politiku – tzv. Zoning, dodnes úplne nedostatočne dostupnú psychiatrickú starostlivosť a tzv. “Vojnu s drogami”) v 70. a 80. rokoch nebývalý nárast zločinnosti a “rozpadu miestnych komunít”. V tej istej dobe sa masovo rozšírili káblové televízie so svojím dvadsaťštyrihodinovým spravodajstvom, ktoré, ako si iste viete predstaviť, zarábalo najmä na strašení divákov – a nájsť medzi tristo miliónmi ľuďmi každý deň dosť vrážd, únosov a znásilnení, aby naplnili správy, zase taký veľký problém nie je.

To najabsurdnejšie však je, že v tejto dobe deti mali voľnosť, ktorú sme mali v našom detstve (keď hovorím za seba, hovorím o konci 80. a začiatku 90. rokov) aj my. Boli to, ako sa v Amerike hovorilo, latchkey kids, teda deti s kľúčom na krku, ktoré dokázali samy dôjsť do a zo školy, nakupovať, zariadiť, čo bolo treba. Netrvalo dlho a bol s tým koniec. Rodičia sa začali o deti báť, začali im zakazovať samostatne chodiť von, poprípade sa bez dozoru hrať. Nepomohla tomu ani americká obľuba žalôb a túžba nájsť na každej tragédii vinníka. Ako keby okrídlené, a veľmi pravdivé heslo Shit happens, teda “veci sa proste stanú”, zmizlo z povedomia spoločnosti.

Bez toho aby sa zmenili zákony, vypukla medzi ľuďmi paranoja par excellence. Stačilo pár prípadov zabudnutých detí v aute za horúceho dňa, keď dotknuté deti zomreli, aby spoločnosť začala hysteričit kvôli každému dieťaťu nechanému v aute – s otvorenými oknami – hoci len pár minút, zatiaľ čo rodič išiel napríklad len zaplatiť za benzín, aj keby bolo iba 15 ° C a pod mrakom. Stačilo pár na celú Ameriku medializovaných únosov detí, aby ľudia získali pocit, že práve ich dieťa je v nebezpečenstve práve tu a teraz (a stále). Keď sa k tomu pridá nejaká tá dezinterpretácia štatistiky, ako že “reported missing”, teda “nezvestných”, čo vo väčšine prípadov boli deti, ktoré sa zabudli u kamaráta, nepovedali o tom rodičom a potom ich u toho kamaráta našla polícia, sa automaticky začalo považovať za “obete únosu”, veci to tiež nepomohlo. Nepomohlo ani to, že “únosy” ako také spravidla znamenajú deti, ktoré sú s druhým rodičom, ktorý ich má v rozpore s podmienkami rozvodu. Taký ten únos ako z filmu, kedy je dieťa unesené na ulici niekým neznámym, sa stáva extrémne málokedy: v celých USA ide o rádovo desiatky prípadov ročne – na 325 miliónov ľudí.

“A čo by ste robil, keby malo smolu Ausgerechnet vaše dieťa?” – tak znie veľmi obľúbená formulka, ktorú používajú vystrašení rodičia, ktorým sa v Amerike hovorí “helicopter parents”, teda “vrtuľník rodičia”, podľa toho, že nad svojimi deťmi neustále poletujú ako vrtuľníky. Problém je v tom, že ľudia, ktorí toto hovoria, riziká hodnotia podľa ich výskytu v správach a nie podľa toho, aká veľká šanca je, že sa práve v ich okolí niečo stane.

Prevažná väčšina detí je sexuálne zneužitá príbuznými a známymi, nie náhodným úchylom v parku. Šanca, že zabijete dieťa v aute po ceste do školy, je väčšia, než že ho niekto unesie, ak pôjde do školy samo. Ale pretože dopravné nehody vnímame ako ďalšiu správu o samovražednom útoku v Iraku (hoci paradoxne je poslednou dobou tých samovražedných útokov v Iraku celkom málo), zatiaľ čo “únos detí” v televízii pritiahne našu pozornosť, rozhodujeme sa inak – a zle.

A keby to naozaj bolo moje dieťa? Áno, bol by som strašne smutný, bola by to tragédia a neviem, ako by som sa s ňou vyrovnal. Ale tiež by to bol život. Riziko k životu patrí a Čierneho Petra si niekedy vytiahne aj ten najcnostnejší človek. A že riziko k životu patrí možno dokázať jednoduchým testom: skúsme si predstaviť, ako by v praxi vyzeral svet, v ktorom sa rozhodneme riziko odstrániť. Ako vysoká cena by to bola? Koho by sme museli monitorovať (každého) a čo všetko by sme museli zakázať? A kto stráži strážcu? A naozaj chceme v takomto svete žiť? Taký svet by bol nočnou morou stvorenou z tej najhoršej kombinácie 1984, Fahrenheitu 451 a Minority Report. Je teda jasné, že niekde – otázka je, kde – je hranica, za ktorou je “akceptovateľná miera rizika”, a každý argument typu “a keby to bolo tvoje dieťa”, poprípade “aj keby to malo zachrániť čo i len jeden ľudský život, má to cenu”, je argument k takejto Dystopii smerujúci.

V súčasnej Amerike je nepísané (to je na tom najhoršie) pravidlo, že do dvanástich rokov dieťa nesmie byť z dohľadu dospelých – zákonných zástupcov alebo ľudí nimi poverených. A to ani na chvíľku. Akokoľvek je toto pravidlo nepísané, o to prísnejšie je vymáhané; a zďaleka nielen úradmi, ktoré, bez zákonnej opory, šikanujú ústami a činmi policajtov, sudcov či sociálnych pracovníkov rodiny na základe svojich osobných názorov na bezpečnosť detí, ale najmä tzv. busybodies, čiže ľuďmi, ktorí neprídu za vaším dieťaťom hrajúcim sa v parku a nespýtatjú sa ho, či je v poriadku, ale rovno volajú 911 (naše 112).

Presne do tejto situácie tak prichádza do Utahu tzv. “Free Range Kids Law”, teda zákon pomenovaný po hnutí, ktoré Lenore Skenazy založila  nazvala Free Range Kids (deti z voľného výbehu), ktorý výslovne hovorí, že výchova detí k samostatnosti napríklad tým, že necháte dieťa ísť samo do školy, na nákup alebo sa hrať v okolí, nie je trestná a nesmie byť žiadnym spôsobom postihnuteľná.

Hlavným problémom celej veci je to, že ľudia úplne nechápu, že obletovanie vlastných detí a odstraňovanie všetkých, aj absurdne minimálnych rizík z ich cesty, nie je neutrálna voľba. Oni si spravidla myslia, že tým, že to robia, nič nepokazia, že iba pomôžu (zachránia deti pred rizikami). Lenže sa pletú: deti, ktoré sú takto vychovávané, nebudú dobre pripravené na život. Zachránime ich pred menším pádom, nevytvoria si dostatočnú schopnosť zabrániť v budúcnosti pádu väčšiemu, keď my pri tom nebudeme. Nenaučíme ich menšiemu stresu, neznesú stres väčší neskôr. Ľudia, ktorí svoje deti takto úzkostlivo chránia, napriek tomu, že zločinnosť je po celom západnom svete rekordne nízka – ešte nikdy nebolo tak bezpečne, ako dnes.

Rodičia týmto konaním deťom vyložene škodia; pripravujú ich na psychické problémy v dospelosti, ako aj na neschopnosť sa postarať o svoj dospelý život.

Tento článok však nie je len o Amerike – tieto tendencie sú veľmi jasne viditeľné aj v Česku, najmä v mestách a najmä medzi strednou a vyššou spoločenskou vrstvou. Nepochybujem zároveň o tom, že by sa pridala aj robotnícka trieda, ak by k tomu mala prostriedky; hystéria pôsobí na všetkých ľudí rovnako, akurát deti robotníckych rodičov chráni pred hystériou zo strany rodičov o rizikách fakt, že si títo nemôžu dovoliť platiť za nonstop stráženie svojich ratolestí, prípadne naplnenie ich života krúžkami tak, aby “vždy boli pod kontrolou”. Pretože to k nám prichádza s fázovým posunom cca dvadsiatich rokov, vidíme v Amerike výsledky, a vieme, čoho sa vyvarovať. Vieme aj to, že je neskutočne ťažké čokoľvek zmeniť, akonáhle sa názory na riziká tohto typu stanú v spoločnosti normou – každý, kto sa bude o zmenu snažiť, skončí ako čarodejnice na hranici; “Upáliť ho, chce smrť našich detí!”, Bude dav, v prenesenom slova zmysle, volať. Preto je potrebné to stopnúť už tu a teraz.

Je bezpodmienečne nutné, aby sa z úzkostlivej starostlivosti o deti, z tohto “vrtuľníkového rodičovstva”, stalo niečo, čo je vysmievané, čo sa v slušnej spoločnosti nerobí. Táto – na začiatku menšina – totiž dokáže byť poriadne hlasná a väčšina ľudí, ako sme už videli v Amerike, volí ustúpiť, keď sa s nimi stretne, lenže, ak im ponecháme priestor, nebude už kam ustupovať. Naše deti tak stratia všetku voľnosť pohybu, nenaučia sa ani orientovať v teréne, ani sociálnym interakciám s rovesníkmi: vždy budú mať za zadkom dospelého, ktorý im bude robiť arbitra. Nepotrebujete veľkú fantáziu na to, aby ste videli, k čomu to mieri.

Deti sú schopnejšie, než si myslíme; bez toho aby som chcel obhajovať detskú prácu, uvedomme si, že, čisto, pokiaľ ide o schopnosť, chudobné deti v Pakistane zvládnu ísť na desaťhodinovú šichtu do fabriky, povedať si o plat a priniesť ho domov. Deti v Afrike dokážu navštíviť samy príbuzných žijúcich dva dni cesty ďaleko. Dokonca aj na Ukrajine je bežné, že prváci dokážu dôjsť do školy maršrutkami (zdieľané taxi). Naša civilizácia poslednou dobou deti infantilizuje; k batoľatám sa správame ako k dojčatám; k desaťročným sa správame, akoby to boli batoľatá. Je potrebné povedať dôrazné nie a tento trend zastaviť. A to, že u nás ešte nie je až tak rozšírený, je tým skôr dôvodom na ostrú a rozhodnú reakciu; pretože až sa rozšíri, bude neskoro.

Andrej Ruščák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26.…

Praha má novú baziliku

0 icon

Praha 10. augusta 2022 (HSP/ct24.ceskatelevize/Foto:Twitter)   Pápež František povýšil kostol svätej Ľudmily na pražskom námestí Mieru na baziliku. Slávnostné vyhlásenie by sa malo konať v polovici septembra. Českej televízii to potvrdil hovorca pražského arcibiskupstva Čestný titul bazilika sa prepožičiava významným kostolom podľa uváženia hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Na svete má tento…

Pre Hegera je prioritou dovládnuť v štvorkoalícii. Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Lídri koaličných strán sa majú zísť v piatok (12. 8.), aby rokovali o východisku z koaličnej krízy. Premiér Eduard Heger (OĽANO) opäť zdôraznil, že jeho prioritou je dovládnuť v štvorkoalícii do konca volebného obdobia. Do konca týždňa sa má premiér stretnúť ešte so šéfom…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

Škandál Twitteru: Zamestnanec sociálnej siete odovzdával Saudom údaje o kritikoch ich režimu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Bývalý zamestnanec Twitteru odovzdával Saudskej Arábii údaje o kritikoch vlády, informuje The New York Times 44-ročný Ahmad Abuhammo bol zodpovedný za mediálne partnerstvá spoločnosti Twitter na Blízkom východe a v severnej Afrike. Pre spoločnosť pracoval v rokoch 2013 až 2015 a v roku…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26.…

Praha má novú baziliku

0 icon

Praha 10. augusta 2022 (HSP/ct24.ceskatelevize/Foto:Twitter)   Pápež František povýšil kostol svätej Ľudmily na pražskom námestí Mieru na baziliku. Slávnostné vyhlásenie by sa malo konať v polovici septembra. Českej televízii to potvrdil hovorca pražského arcibiskupstva Čestný titul bazilika sa prepožičiava významným kostolom podľa uváženia hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Na svete má tento…

Pre Hegera je prioritou dovládnuť v štvorkoalícii. Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Lídri koaličných strán sa majú zísť v piatok (12. 8.), aby rokovali o východisku z koaličnej krízy. Premiér Eduard Heger (OĽANO) opäť zdôraznil, že jeho prioritou je dovládnuť v štvorkoalícii do konca volebného obdobia. Do konca týždňa sa má premiér stretnúť ešte so šéfom…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

Škandál Twitteru: Zamestnanec sociálnej siete odovzdával Saudom údaje o kritikoch ich režimu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Bývalý zamestnanec Twitteru odovzdával Saudskej Arábii údaje o kritikoch vlády, informuje The New York Times 44-ročný Ahmad Abuhammo bol zodpovedný za mediálne partnerstvá spoločnosti Twitter na Blízkom východe a v severnej Afrike. Pre spoločnosť pracoval v rokoch 2013 až 2015 a v roku…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou

Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

0 icon

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo

Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

0 icon

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak… &nbs

Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

0 icon

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niekt

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali