Za druhé nešťastné vyhlásenie považuje Demeš to, že Fico označil konflikt na Ukrajine za geopolitický súboj medzi USA a Ruskom. “Rezort diplomacie to takto nikdy neinterpretoval, a teda to nie je v súlade so slovenskou zahraničnou politikou. Premiér je šéfom exekutívy a jeho vyjadrenia sa nemôžu nebrať vážne,” podčiarkol.
Kroky Ruska na Ukrajine sú podľa neho záťažovou skúškou nielen pre zahraničnú službu, ale aj celú krajinu. Dodal, že pre diplomaciu nastala nová doba, kedy je potrebné občanom oveľa viac objasňovať, čo sa deje, ako aj kroky, ktoré v tejto súvislosti prijíma vláda a Európska únia. “Rezort zahraničia sa správa zodpovedne a v zhode s našimi záväzkami v rámci NATO a EÚ. Jeho čitateľnosť je dostatočná,” poznamenal s tým, že toto sa nedá povedať o diskusii v parlamente.
“Tam to iskrí, pretože názory na to, čo má Slovensko robiť, sa rôznia. Potom sa netreba čudovať, že obyvateľstvo je v názore na ukrajinskú krízu tiež rozštiepené. Ministerstvo zahraničných vecí bude musieť venovať oveľa väčšiu pozornosť verejnej diplomacii, teda objasňovaniu zahraničnej politiky našim občanom i zahraničiu,” uzavrel bývalý minister medzinárodných vzťahov SR.
jf