Lucie sa možno budúcu jar vráti na koncertné pódium

Na snímke známy český spevák David Koller

Bratislava 11. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Svoju umeleckú dráhu začínal v detskom speváckom súbore Bambini di Praga, kde ho odporučila učiteľka hudobnej výchovy. Od piatich rokov hral na husliach, potom na klavíri. Vyskúšal si bratovu súpravu bicích nástrojov, keď brat odišiel na dva roky na vojnu. Jeho prvou skupinou bola v roku 1980 Jasná páka. Hral s Lubošom Pospíšilom, Leškom Semelkom, bol členom kapely Žentour, hral s Radimom Hladíkom. Najväčšiu slávu si získal so skupinou Lucie, s ktorou hral až do rozchodu v roku 2005. V nej hral na bicích nástrojoch, gitare a spieval. Štyrikrát po sebe od roku 1999 získala Lucie českého zlatého slávika v kategórii skupín. David Koller (*27.9.1960) je autorom viacerých hitov tejto najúspešnejšej českej kapely.

Po rozchode Lucie si zostavil vlastnú formáciu Kollerband. Debutový eponymný album vydal David Koller už v roku 1993, bola na ňom aj známa pieseň Chci zas v tobě spát. V októbri 2006 vydal sólový album Nic není nastálo, v novembri 2010 album Teď a tady. Ten vysoko hodnotila aj Česká akadémia populárnej hudby a Koller získal ocenenie Anděl 2010 ako spevák roka práve za túto novú platňu. Skupina Lucie získala ocenenie českej akadémie populárnej hudby ako Anděl dvadsaťročia, k tomu aj platňa Černý kočky, mokrý žáby (1994) cenu album dvadsaťročia. Z nej sú hity Amerika, Sen či Šťastnej chlap. Je producentom viacerých úspešných albumov, medzi nimi Meky (1997), Dúhy (2005) Mira Žbirku či albumu Úplně nahá (1999) speváčky Lucie Bílej.

David je typický rocker, radšej hrá ako rozpráva. Rozhovor pre TASR však neodmietol.

-Ste rodákom z Prahy, v ktorej štvrti ste vyrástli?-

Som z Karlína. Bola to pôvodne periféria, v závere 19. storočia sa z toho stala priemyselná časť Prahy, bolo tam veľa fabrík. Žilo tam veľa Rómov, s ktorými som vyrastal a boli sme kamarátmi. Bola to taká trochu divoká štvrť. V roku 2002 sa tam prevalila Vltava a voda zaplavila celý Karlín. Ale s tou vodou tam potom priplávali aj peniaze, všetko je vynovené a dnes je to jedna z najkrajších častí Prahy.

-V Karlíne je aj známe Hudobné divadlo-

Áno, a v ňom chystáme na jeseň muzikál.

-Chodili ste rád do školy?-

Veľmi rád, mal som veľa kamarátov. Pochopiteľne, ak boli problémy s nejakým učiteľom, tak na tie hodiny sme chodili menej radi, ale v škole bolo veľa zábavy.

-A čo taký predmet ako hudobná výchova?-

Mali sme na hudobnej učiteľku pani Chvalnú, bola to manželka nejakého komunistického potentáta. Ona vo mne objavila schopnosť muzicírovania a poslala ma do Bambini di Praga k pánovi Kulínskemu, aby som začal spievať. Takže pre mňa dobré.

-Dnes hráte na viacerých nástrojoch, ktorý z nich bol prvým?-

Mal som päť rokov, keď som začal s hraním na husliach. To mi ale doktor zakázal, vraj som veľmi veľa cvičil a fialovel som od toho. Zrejme som bradou veľmi pritláčal husle, a tak som si uberal prívod kyslíka do hlavy. K tomu som mal v detstve aj nejakú srdcovú vadu, tak som prešiel na klavír.

-Pamätáte sa ešte na prvú pesničku, ktorú ste vedeli spievať?-

Bol som typický chlapček, ktorý spieval návštevám pesničky na požiadanie. Prvá bola Dominiku, ktorú spievala Judita Čeřovská.

-Koľko rokov ste mali pri zakladaní prvej skupiny?-

Tá bola bez názvu, založil som ju v ôsmej triede s o rok starším spolužiakom, ktorý mal gitaru. Dlho sme nevydržali, pretože nás zo suterénu vyhodili susedia. Ale hrali sme napríklad aj Smoke On The Water od Deep Purple.

-Ako dopadlo prvé vystúpenie?-

To prvé bolo na učilišti v ČKD, v klube Gong vo Vysočanoch. Mal som tak veľkú trému, že som predtým musel vypiť pár pív, takže som nemohol kvôli tomu hrať. A k tomu ešte ma bonzol jeden spolužiak na vedení učilišťa, takže som mal z toho veľký problém.

-Tie ďalšie už boli v poriadku?-

Ako sa vezme. Ľudia sa delia na rôznych extrovertov či introvertov, ja som skôr ten druhý. Je za tým aj taký ten stud, ktorý prichádza, človek sa pred vystúpením cítil ako nejaký pretekársky kôň, ktorý to chce rozbehnúť. Tie prvé desiatky vystúpení boli traumatizujúce.

-Na prvý honorár sa obyčajne nezabúda. Platí to aj vo vašom prípade?-

Pamätám si presne. Bolo to v Bambini di Praga, mal som asi desať, spievali sme v rozhlase a dostal som deväť korún. Bol som v šoku, že mi dávajú peniaze za to, čo ma veľmi baví. Boli za to cukríky.

-Na profesionálnej dráhe ste už viac ako tridsať rokov, aké boli prvé kroky?-

Bola to kapela Jasná páka, tá vznikla v roku 1980, mal som dvadsať. Tá kapela vznikla vlastne z hecu, lebo nejakí kamaráti vo vinárni sa dohodli, že založia skupinu a že za 14 dní sa predstavia v reštaurácii Na vyhlídce v Tróji. To sa stalo, pozvali do tej kapely všetkých kamarátov, ktorých poznali. Bol so tam aj ja, ale volalo sa to Mrňous Singers a mali sme iba ten jeden koncert. Ale potom sme začali normálne pracovať a urobili sme z toho kapelu Jasná páka. Potom som hral s Lubošom Pospíšilom a Leškom Semelkom.

-Cesta do skupiny Žentour bola zložitejšia?-

Práve že nie. Bolo to niekedy v roku 1984, v Žentoure zo dňa na deň odišiel bubeník a chlapci práve mali vycestovať na slovenskú šnúru. Pamätám si, že som mal s nimi v stredu schôdzku, či by som to nezobral. A v piatok sme už hrali v Košiciach, takže to bolo veľmi rýchle. Jedna skúška a hneď koncertná šnúra.

-Ale éra so Žentourom netrvala veľmi dlho.-

Po Žentoure som bol dosť frustrovaný z koncertov, ktoré sa robili na komunistické objednávky, boli to politické festivaly. Z väčšiny kapiel som odišiel vždy po koncerte, ktorý sme museli zahrať straníkom, boli aj v Sokolove. V Žentoure sme sa po jednom takom koncerte veľmi pohádali aj skoro pobili. Mal som narazené rebrá a Janek Ledecký oviazanú hlavu, bolo to husté. Ale zostali sme kamarátmi, dohral som s nimi všetky už potvrdené koncerty a odišiel som. Chcel som sa vrátiť do práce, nemal som zapotreby sa s niekým mlátiť po koncerte. Prišiel však Radim Hladík, s ním som hral výchovné koncerty po školách. Potom sa ozvali chlapci z Lucie, že nemajú speváka a že chcú pomôcť s kapelou. A ešte jednu výhodu som mal, hral som na viacerých nástrojoch, čo vtedy veľmi platilo.

-Ako sa dnes pozeráte na éru Lucie?-

Myslím, že to bola náhoda stretnúť ľudí, ktorí do seba zapadnú. Vlastne ani nemusia byť vynikajúci hráči, ale tá synergia, to spolupôsobenie, to robí veľa. Keď ma na začiatku oslovili a dohodli sme sa, že budeme spolupracovať, tak sme trištvrte roka skúšali denne. Prišlo mi to normálne, pretože som bol zvyknutý denne hrať. Tak sa stalo, že som bol 1. januára ako každý deň o desiatej v skúšobni a nikto nikde. Došlo mi, že bol Silvester a všetci ešte vyspávajú.

-Bolo dlhé čakanie na prvý hit?-

Na začiatku nám dali Ormovci pesničku, ktorú mal pôvodne spievať Michal Penk. Naspieval som ju ja a začala sa hrať v rádiu, boli to Šrouby do hlavy. Ľudia jej dali názov, pôvodne sa volala Pár fíglů. Kapela šla hore, ale platne vydávať nemohla, občas nejaký singel, všetko ovládal pán Janeček. Potom prišla revolúcia a my sme mohli vydať platňu. Mali sme ju nahranú, akurát nám ju nechceli vydať, tak sme si ju vydali sami, bola to platňa Lucie (1990).

-Postupne ste dosiahli všetko, čo sa dalo, zlatých slávikov aj milión predaných platní.-

Pri príprave druhej platne In The Sky (1991) sme sa už skoro rozišli, tam už tá ponorka začala. Z intenzívnych vzťahov vzniká medzi ľuďmi problém, takže už sme sa skoro rozišli, po pár mesiacoch znova zišli, pretože sme si to vysvetlili.

-Ale to rozchodu nezabránilo, iba ho oddialilo.-

V roku 2004 sme mali za sebou skoro osemnásť rokov pomerne intenzívnej práce, ako na kapele, aj okolo nej, už to nikoho veľmi nebavilo, bolo toho dosť. Tak sme to prerušili.

-Dievčatá boli častou témou piesní Lucie, bolo ich okolo kapely veľa?-

Nie, bola iba jedna – volala sa Lucie. Tá túžba po vzťahu je v každom z nás, celý svet sa okolo toho motá, láska, vedľa nej nenávisť, ale láska je na prvom mieste. Aj v našich pesničkách.

-Lucie získala ocenenie českej akadémie populárnej hudby ako Anděl dvadsaťročia, k tomu aj platňa Černý kočky, mokrý žáby (1994) album dvadsaťročia. Je možné, že sa stretnete na jednom koncertnom pódiu?-

Myslím, že je to pravdepodobné. Dohodli sme sa s chlapcami, že niečo urobíme. Vyzerá to budúci rok na jar, že by sme odohrali niekoľko koncertov v Čechách aj na Slovensku.

-Touto vetou ste potešili tisíce vašich fanúšikov.-

Seba tiež (úsmev).

-Kde sa cítite lepšie, pri mikrofóne, s gitarou či za bicími nástrojmi?-

Kombinovanie nástrojov – napríklad bicie a spev – musíte mať dlhodobo nacvičené. Ten dril musí byť veľký na to, aby ste nemuseli myslieť na obe veci súčasne, alebo na jeden z tých nástrojov. Najlepšie sa mi hrá, keď hrám sám na bicie a nemusím spievať. Ale vlastne to robím, pretože to viem zahrať a tie pesničky som vždy niektoré hral sám.

-Ako by ste charakterizovali svoj muzikantský zástoj?-

Je dobré, keď robím s ľuďmi, ktorí ma posúvali ďalej. V prípade Lucie to bolo vždy intenzívne. Keď má človek pocit, že stagnuje, tak je lepšie odísť, pretože to brzdí možno práve on. Ako som hovoril, to že sa ľudia stretnú a ide im to rýchlo, to je náhoda. Viem z viacerých pesničiek, keď sme robili aranžmány, alebo piesne, ktoré sme na prvých platniach robili spolu – tie piesne mali päť minút a my sme ich mali hotové za štvrť hodiny. Na to musíte byť naladený, tak ich vzniklo viac. Ale v tej dobe nám nevyzváňali vo vrecku mobily, takže to bolo o niečo jednoduchšie. Nemysleli ste na nič iné, iba sa prispôsobiť ostatným a zároveň prinášať aj niečo svoje. Trocha potlačujete svoje ego, aby ste nekazili náladu. Tí extrémne dobrí hráči majú niekedy problém s tým, že nevedia hrať jednoducho.

-S čím ste dnes spokojný a čo by ste zmenili na svojej dráhe?-

Spokojný – to slovo veľmi nepoznám. Ale keď sa nepochváliš sám, kto ťa pochváli? O to však nejde. Nemenil by som nič. Nemá význam pozerať sa dozadu, či by ten obraz namaľoval ešte raz, ale inou ceruzkou, alebo inou farbičkou.

-S kým by ste si chceli zahrať na jednom pódiu?-

Ja som trocha “princofil”, takže s Princom. Tých výborných muzikantov je veľmi veľa, človek zistí, že veľa ľudí hrá klišé a iba niektorí to posúvajú ďalej a hrajú na nástroji iným spôsobom. Napríklad rómski muzikanti hrajú inak, nik ich to neučil. To si pamätám ešte z Karlína. Sedel chlapec v parku, hral na gitare a hral akordy, ktoré som nepočul a pritom ho nikto neučil. Ja som na nej hral už dva roky a stále som opakoval šesť akordov. Niekto sa s tým narodí a okolie ho v tom podporuje. Alebo to máte vydrené, čo si myslím je môj prípad.

-Producentská práca je pre vás odbočením alebo oddychom?-

V hudbe to nie je ako vo filme, kde producent vždy zháňa peniaze. V hudbe je to skôr hudobný režisér, pochopiteľne môže byť napojený na vydavateľstvo. Väčšinou si ale interpret zoženie peniaze sám. Vždy, keď som mal čas, keď sme s Luciou nehrali, tak som si našiel takúto prácu. Keď robíte s umelcami, ktorí robia dobrú hudbu, tak vám nevadia tie desiatky hodín v štúdiu. Mal som to šťastie, že som na dvojalbume Kolleband robil ten prvý štúdiový Davidom Biancom, producentom a zvukárom z Los Angeles, ktorý nahrával s Bruce Springsteenom, s Red Hot Chili Peppers alebo za Toma Pettyho dostal Gramy za zvuk. Bol tu a doslova ma uťahal, mesiac s nami robil platňu a robili sme 18 hodín denne. Po dvoch týždňoch som myslel, že zvoľníme tempo, ale on odvetil, že je takto zvyknutý. Vraj by si v Los Angeles ani neškrtol, keby nerobil dvadsať hodín denne.

-Takže ste workoholik?-

Manželky hovorili, že áno.

-Vaše meno nájdeme pod autorstvom filmovej hudby. Aj to bolo iba odbočenie?-

Boli to v určitej dobe ponuky, ktoré sme s Michalom Dvořákom radi prijali. Bolo to neprebádané pole. Pochopiteľne, keď sa vám scenár páči, tak tá ponuka sa neodmieta. Môžu to byť totiž výlety úplne niekam inam, kde sa človek normálne hudobne nepohybuje.

-Hudobná publicita vás radí k legendám. Súhlasíte?-

Legendy umierajú vo veku 27 rokov na predávkovanie drogami a práškami a zapíjaním alkoholom. Ja mám 52.

-Čo odporučíte novým a začínajúcim interpretom?-

Aj keď sa krok do hudby nepodarí, je to super hobby. Je to lepšie, ako chodiť na golf, či dennodenne do rovnakej krčmy piť pivo. Hudba je návyková. Keď vás to chytí, tak sa toho už nezbavíte. Určite to má viac kladov ako záporov.

-Dá sa hudbou živiť?-

Kapely, ktoré dnes začínajú, to majú ťažké. Možnosti digitálneho nahrávania – doma si môžete urobiť kvalitnú nahrávku – je to pre všetkých a je to aj vidieť. Na youtube sa dá vidieť a počuť veľa dobrej hudby. Kým som sa ja stal profesionálnym hudobníkom, vystriedal som šesť alebo sedem zamestnaní a vedľa toho som tú hudbu robil.

-Akú hudbu počúvate?-

V aute staršie nahrávky, ináč nové platne, ktoré mi známi posúvajú. Aj si platne kúpim. Aj vážnu hudbu, napríklad Beethovenove klavírne sonáty.

-V Mikulove si v dome dostavujete štúdio, ktoré ste si priviezli z Prahy.-

Áno, chcel by som urobiť nové piesne, dostavujem si štúdio, teším sa na prácu, do ktorej sa môžem ponoriť, nebudú mi zvoniť ľudia, je to predsa ďalej od Prahy.

-Ste teda Pražák alebo už Moravák?-

Som zápecnícky Európan. Nechce sa mi z Prahy vypadnúť.

-Vo vašom prípade platí porekadlo, že jablko nepadá ďaleko od stromu.-

Som rád, že syna Adama to baví, často hráme spolu na koncertoch. Rád vidím to, čo robí, ako sa zlepšuje a hlavne, že ho to baví. A že to robí naplno, že to nie je iba imidžovka.

-O mesiac vás privítame na koncerte v Bratislave so symfonickým orchestrom. Môžete trocha predstaviť tento projekt?-

Koncepcia koncertu je podobná ako concerto grosso, je to akoby súboj dvoch kapiel, ktoré sú postavené proti sebe, to znamená hrajú spolu, hrajú proti sebe a niekedy po sebe, takže je to koncert pre dva orchestre, ktoré sú nezávislé na sebe. Bol to môj sen, urobiť takýto variant a začiatok spolupráce s Petrom Kofroňom, ktorý je umeleckým šéfom Agon Orchestra. Zahráme dvadsiatku piesní, budú medzi nimi aj Černí andělé, Chci zas v tobě spát, ale aj pieseň Majolenka, ktorú som zložil ešte v kapele Jasná páka, alebo aj Ty a já, ktorú sme urobili spolu s Petrom Kofroňom.

-Želanie do najbližších dní?-

Nemávam zvláštne želania. Hráme v Čechách akustické koncerty tak, aby sa nám vydarili a ľuďom sa to páčilo. Snažím sa starať o najbližšie okolie, dávať ľudí dohromady, nie rozdeľovať ich.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:56

Nórsko urobilo päťročný plán pomoci Ukrajine v objeme 7,27 mld. eur.

16:18

MV: Slovensko vysiela do Turecka desať hasičov a päť horských záchranárov.

16:16

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý predseda vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR) Lubomír Štrougal.

16:02

Juhokórejský vzdušný priestor v nedeľu narušil balón zo Severnej Kórey.

15:48

Bezuhlá: Zmeny na ukrajinskom ministerstve obrany tento týždeň nebudú.

15:32

Európska únia pokročila v rozhovoroch so Spojeným kráľovstvom týkajúcich sa protokolu o Írsku a Severnom Írsku, no ťažkosti pretrvávajú. Uviedol to v pondelok podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič po skončení zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

15:10

Dodik popiera zodpovednosť srbských síl za útok na Markale z roku 1994.

15:10

Poľská armáda umiestnila do Varšavy systémy Patriot.

15:09

Patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB, píšu médiá.

15:09

Členské štáty EÚ sa nezhodujú v otázke výstavby plotov na hraniciach.

15:08

Nemeckí klimatickí aktivisti zablokovali cesty vo viacerých mestách.

15:00

Členské krajiny predĺžili pracovný mandát trom osobitným zástupcom EÚ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Gutteres pripomenul “hodiny súdneho dňa”

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)   Generálny tajomník OSN António Gutteres sa obáva, že svet smeruje k vojne, ktorá bude mať väčší rozsah ako konflikt na Ukrajine Vyzval krajiny, aby sa zaoberali medzinárodnou bezpečnostnou situáciou, a pripomenul "hodiny súdneho dňa", ktorých ručičky sa prvýkrát v histórii priblížili k "minúte…

Heger: Do Turecka pocestuje 13 slovenských hasičov a dvaja horskí záchranári

0 icon

Slovensko sa zapojí do pomoci Turecku po ničivom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo stovky obetí. Uviedol to dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger.

RAND: Velenie AFU musí zostúpiť na zem

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Daniel Karmann)   Ukrajina je bez podpory NATO blízko vojenského a hospodárskeho kolapsu - pripúšťajú západní experti Neschopnosť Kyjeva zvíťaziť na bojisku a dotlačiť tak Moskvu k rokovaciemu stolu, čoskoro úplne oslabí odhodlanie západných krajín podporovať Ukrajinu, ako aj ich obrannú produkciu. Takúto prognózu konsenzuálne vyslovili…

ANS odporučí nemocniciam podpísať dodatky aj s Union ZP

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odporučila svojim členom podpísať dodatky aj so súkromnou Union zdravotnou poisťovňou (ZP). Pre TASR to potvrdil riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík aj hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová "Potvrdzujem, že ANS po objasnení a upresnení informácií zo strany Union ZP…

ZSSK: Situácia na železničných tratiach je po víkende pokojná

0 icon

Situácia na železničných tratiach Slovenska je po víkende (4. - 5. 2.) pokojná, trate sú prejazdné.

„Je to fakt silná káva.“ Spor medzi Mazurekom a Sabakom nemá konca. Lekár žiada enormnú sumu

0 icon

Krajský súd v Prešove zrušil začiatkom minulého roka rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý poslancovi Národnej rady SR (NR SR) Milanovi Mazurekovi nariadil, aby lekárovi Petrovi Sabakovi zaplatiť odškodné vo výške 20-tisíc eur. Aktuálne prípad stále pokračuje a najnovšie má lekár požadovať sumu vo výške 50-tisíc eur.

Je to spravodlivé? Uhrík upozorňuje: Kríza, nekríza, tento sektor má opäť rekordné zisky

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Europoslanec Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti upozornil na rekordné zisky bánk Ako uviedol, za minulý rok ide o takmer 830 miliónov eur, s medziročným nárastom o 14 %. "Na každom pracujúcom Slovákovi zarobili banky v minulom roku 320 eur! A zarábajú stále viac.…

Presun skonfiškovaných ruských aktív na Ukrajinu zníži dôveryhodnosť USA

0 icon

Washington 6. februára 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Podľa správ amerických médií generálny prokurátor USA Merrick Garland v piatok počas vystúpenia s ukrajinským generálnym prokurátorom Andrijom Kostinom na ministerstve spravodlivosti USA oznámil prvý prevod zabaveného majetku zo sankcií voči ruskému oligarchovi. Majetok skonfiškovaný ruskému oligarchovi Konstantinovi Malofejevovi po jeho aprílovom obvinení z…

Francúzi sa s tým nepárajú. Bekmatov: Uč sa, Slovensko!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme. Upozorňuje na to aj Artur Bekmatov, podľa ktorého by sme si na Slovensku mali brať príklad Druhý generálny štrajk ochromil Francúzsko ešte viac ako ten prvý. Zatvorené školy, paralyzovaná verejná doprava, znížené dodávky…

Hašek kritizuje účasť Ovečkina na All Star zápase. Toto mu odkázal šéf NHL

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto: Screenshot, TASR/AP-The Buffalo News, Harry Scull, Jr)   Cez víkend sa na Floride uskutočnil All-Star zápas najväčších hviezd zámorskej NHL. Na prestížnej akcii nemohol chýbať ani hviezdny kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin, ktorý priviedol aj svojho syna Sergeja. Práve jeho účasť pohoršila českú hokejovú legendu…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Gutteres pripomenul “hodiny súdneho dňa”

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)   Generálny tajomník OSN António Gutteres sa obáva, že svet smeruje k vojne, ktorá bude mať väčší rozsah ako konflikt na Ukrajine Vyzval krajiny, aby sa zaoberali medzinárodnou bezpečnostnou situáciou, a pripomenul "hodiny súdneho dňa", ktorých ručičky sa prvýkrát v histórii priblížili k "minúte…

Heger: Do Turecka pocestuje 13 slovenských hasičov a dvaja horskí záchranári

0 icon

Slovensko sa zapojí do pomoci Turecku po ničivom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo stovky obetí. Uviedol to dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger.

RAND: Velenie AFU musí zostúpiť na zem

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Daniel Karmann)   Ukrajina je bez podpory NATO blízko vojenského a hospodárskeho kolapsu - pripúšťajú západní experti Neschopnosť Kyjeva zvíťaziť na bojisku a dotlačiť tak Moskvu k rokovaciemu stolu, čoskoro úplne oslabí odhodlanie západných krajín podporovať Ukrajinu, ako aj ich obrannú produkciu. Takúto prognózu konsenzuálne vyslovili…

ANS odporučí nemocniciam podpísať dodatky aj s Union ZP

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odporučila svojim členom podpísať dodatky aj so súkromnou Union zdravotnou poisťovňou (ZP). Pre TASR to potvrdil riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík aj hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová "Potvrdzujem, že ANS po objasnení a upresnení informácií zo strany Union ZP…

ZSSK: Situácia na železničných tratiach je po víkende pokojná

0 icon

Situácia na železničných tratiach Slovenska je po víkende (4. - 5. 2.) pokojná, trate sú prejazdné.

„Je to fakt silná káva.“ Spor medzi Mazurekom a Sabakom nemá konca. Lekár žiada enormnú sumu

0 icon

Krajský súd v Prešove zrušil začiatkom minulého roka rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý poslancovi Národnej rady SR (NR SR) Milanovi Mazurekovi nariadil, aby lekárovi Petrovi Sabakovi zaplatiť odškodné vo výške 20-tisíc eur. Aktuálne prípad stále pokračuje a najnovšie má lekár požadovať sumu vo výške 50-tisíc eur.

Je to spravodlivé? Uhrík upozorňuje: Kríza, nekríza, tento sektor má opäť rekordné zisky

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Europoslanec Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti upozornil na rekordné zisky bánk Ako uviedol, za minulý rok ide o takmer 830 miliónov eur, s medziročným nárastom o 14 %. "Na každom pracujúcom Slovákovi zarobili banky v minulom roku 320 eur! A zarábajú stále viac.…

Presun skonfiškovaných ruských aktív na Ukrajinu zníži dôveryhodnosť USA

0 icon

Washington 6. februára 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Podľa správ amerických médií generálny prokurátor USA Merrick Garland v piatok počas vystúpenia s ukrajinským generálnym prokurátorom Andrijom Kostinom na ministerstve spravodlivosti USA oznámil prvý prevod zabaveného majetku zo sankcií voči ruskému oligarchovi. Majetok skonfiškovaný ruskému oligarchovi Konstantinovi Malofejevovi po jeho aprílovom obvinení z…

Francúzi sa s tým nepárajú. Bekmatov: Uč sa, Slovensko!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme. Upozorňuje na to aj Artur Bekmatov, podľa ktorého by sme si na Slovensku mali brať príklad Druhý generálny štrajk ochromil Francúzsko ešte viac ako ten prvý. Zatvorené školy, paralyzovaná verejná doprava, znížené dodávky…

Hašek kritizuje účasť Ovečkina na All Star zápase. Toto mu odkázal šéf NHL

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto: Screenshot, TASR/AP-The Buffalo News, Harry Scull, Jr)   Cez víkend sa na Floride uskutočnil All-Star zápas najväčších hviezd zámorskej NHL. Na prestížnej akcii nemohol chýbať ani hviezdny kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin, ktorý priviedol aj svojho syna Sergeja. Práve jeho účasť pohoršila českú hokejovú legendu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Vášeň v Tebe

Kráľovná životného štýlu má vo svojej domácnosti neporiadok. Je však spokojná. Čo sa zmenilo?

0 icon

Chladné dni počas zimy môžu spôsobiť, že sa mnohí rozhodnete urobiť si poriadok vo svojej domácnosti podľa rád a životného štýlu Marie Kondo. Zdá sa však, že vždy organizovaná Marie Kondo má od pôrodu svojho tretieho dieťa, ktoré sa narodilo v roku 2021, troška neorganizovanú domácnosť. Prehodnotila totiž svoje priority. Jej rituály…

Luxusná „Baby Shower“: Dominika Cibulková prezradila pohlavie druhého dieťatka

0 icon

Bývalá slovenská tenistka Dominka Cibulková pripravila pre svoje ešte nenarodené bábätko a svojich priateľov luxusnú oslavu Baby Shower. Prezradila na nej pohlavie dieťatka. S prípravou krásnej párty pomáhal jej kamarát a krstný otec malého Jakubka – Andrej Kusalík. Baby Shower je oslava, na ktorej rodičia svojim známym prezradia pohlavie dieťatka. V Dominikinom prípade…

Sekundy rozhodujú! Pri nehode na diaľnici opustite všetci vozidlo. Pozrite si video, čo sa môže stať, ak v ňom zostanete

0 icon

Niektoré územia Slovenska zasiahol počas víkendu sneh v takom rozsahu, že museli vyhlásiť kalamitný stav. Ak je na diaľnici nehoda, viete ako máte postupovať? Slovenská správa ciest informovala, že v sobotu na diaľnici D1 Poprad – Spišský štvrtok vyhlásili 3. kalamitný stupeň. Diaľnicu uzavreli v oboch smeroch. V úseku Spišský Štvrtok -…

Štefan Margita má stále doma urnu s ostatkami Hany Zagorovej. Aký je jeho ranný rituál?

0 icon

V auguste 2022 prišiel operný spevák Štefan Margita o svoju milovanú manželku, legendárnu speváčku Hanu Zagorovú. Vdovec v rozhovore s moderátorom Alešom Cibulkom pre Český rozhlas prezradil, že svoju milovanú Haničku má stále

Pondelková pieseň - kvety

0 icon

Začal sa druhý februárový týždeň a my vám prinášame pondelkovú pieseň, ktorú nám zaslal čitateľ, ktorý sa podpísal DJ Monty. Pieseň od Miley Cyrus – Flowers sa mu páči, pretože je dnešná. „Nemám jej čo vytknúť, proste sa podarila a letí nahor hitparádami celého sveta,“ prezradil svoj názor. Speváčka pieseň…

Armádny Magazín

Západné dodávky rakiet Ukrajine dávajú za pravdu Rusku

0 icon

Rusko, 6. februára 2023 (AM) – Zbrane dlhého doletu, ktoré je Západ pripravený odovzdať kyjevskému režimu, by podľa USA mali zmeniť situáciu na bojiskách. Zo zahraničnopolitického hľadiska by však nové dodávky zbraní na Ukrajinu mohli hrať do karát Moskve.   Spojené štáty pripravujú nový balík vojenskej pomoci v hodnote takmer 2…

V Európe začala mobilizácia Ukrajincov. Muži, ktorí utiekli pred mobilizáciou do Poľska a Británie, začali dostávať predvolania

0 icon

Írsko, 6. februára 2023 (AM) – V írskych mestách – Dublin, Mullingar, Lismore prebiehajú protesty proti vládnej politike prijímania utečencov neutíchajú. Demonštranti vychádzajú do ulíc s nápismi „Írsko je preplnené“ , „Írsko je pre Írov“ a „Na životoch Írov záleží“ .   V roku 2022 írska vláda prijala 83 814 nových migrantov,…

Kyjev - Berlínu: Urýchlene pošlite ponorku, nie je na čom utiecť. Na čo je Zelenskému nehlučný nemecký zázrak

0 icon

Ukrajina, 6. februára 2023 (AM) – Drzosť, hrubosť a nemotivovaná agresivita sú typickými znakmi predstaviteľov kyjevského údajne diplomatického oddelenia. Nesporným lídrom v počte škandálov iniciovaných v hostiteľskej krajine je však neadekvátny Melnik. A napriek tomu, že Berlín sa konečne zbavil jeho

Sergej Kara-Murza: Obraz budúcnosti

0 icon

Slovensko, 6. februára 2023 (AM) – Jednou z funkcií politickej moci je predvídať budúcnosť. Táto funkcia je mnohostranná - moc musí predvídať hrozby a zároveň vznik nových, často neočakávaných príležitostí na posilnenie a rozvoj krajiny. Jednou z najťažších úloh je však vytvoriť víziu budúcnosti. Táto úloha sa rieši v politickom boji…

TopDesať

Aj takéto krvilačné beštie sa skrývajú za tabuľkou "Pozor, zlý pes!"

0 icon

Pozná to každý z nás. Vždy, keď na bráne pred rodinným domom nájdeš tabuľku "Pozor, zlý pes!", pravdepodobne ti mysľou začnú behať rôzne krvilačné beštie s obrovskými tesákmi, ktoré sú pripravené zaútočiť na kohokoľvek, kto sa dostane do nebezpečnej blízkosti brány. No často je to úplne opačne. Tieto strážne zvieratá na teba…

Sovietsky superhlboký vrt, ktorý sa preslávil zvukmi z "pekla"

0 icon

Kolský superhlboký vrt sa preslávil najmä v spojitosti so záhadnou zvukovou nahrávkou, ktorá údajne zachytila zvuky z pekla. Tento Sovietsky projekt superhlbokého vrtu sa stal námetom pre jednu z najznámejších povestí súčasnosti. Množstvo ľudí veľmi rýchlo uverilo nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemských povrchom vedci objavili peklo. Práve v súvislosti s tým…

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou

0 icon

Zobudiť sa ráno s bolesťou hlavy nie je práve ideálny štart do nového dňa. Aby si takémuto stavu mohol predísť, mal by si vedieť, čo spôsobuje bolesť hlavy. Najjednoduchším riešením, ktoré ti ako prvé zíde na um, je zrejme tabletka. Analgetiká ale bolesť iba potláčajú. Preto je dôležitejšie zistiť, čo môže byť…

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali