Danko: Keď sa štátu darí, treba znižovať dane

Bratislava 16. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Keď sa štátu darí, treba znižovať dane, nechávať ľuďom vyšší čistý príjem a zvyšovať kvalitu života. Na margo série nových legislatívnych návrhov SNS to v Tablet.TV povedal predseda strany a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

„Koaličná dohoda znela, že každý rok sa bude znižovať daň z príjmu o jedno percento, plošne pre fyzické aj právnické osoby. A keď sme sa na to pýtali ministra financií, nikdy na to neboli čas a financie. Takže sme sa rozhodli pre radikálny rez,“ tvrdí Danko. Jeho strana navrhuje znížiť daň z príjmu pre firmy na 15 percent, DPH na potraviny a tlačené noviny z 20 percent na polovicu, zrušiť koncesionárske poplatky pre dôchodcov, upraviť poskytovanie stimulov na vedu a výskum a zaviesť povinnosť uvádzať v stravovacích zariadeniach pôvod podávaného mäsa.

Podľa Danka aj koaliční partneri SNS už v minulosti rozbiehali rôzne opatrenia bez predchádzajúceho súhlasu koaličnej rady. „Prichádza obdobie, keď sa bude zostavovať nový štátny rozpočet, posledný v tomto volebnom období. Je mojou politickou povinnosťou zabojovať o naplnenie týchto vízií,“ povedal Danko. Dodal, že koaliční partneri tému znižovania daní a odvodov akceptovali, čo už samo o sebe považuje za pozitívum.

„Politické ‚handlovanie‘, ústupky, neústupky, majú niekedy svoje čaro a niekedy je to pre mňa až stav zúfalstva. Zatiaľ neviem povedať, ako sa to vyvinie. To, že koaličná rada funguje už tretí rok a zatiaľ sme si vždy dokázali veci vysvetliť, vo mne vzbudzuje nádej, že nájdeme kompromisné riešenia. Ak nie, budeme musieť niesť zodpovednosť za to, či sme, alebo nie sme schopní dohody,“ povedal na margo nadchádzajúceho rokovania koaličných partnerov.

„A žiaden kompromis nemôže ubíjať vašu podstatu. Podstatou môjho myslenia je mať znížené odvody a dane a nemať tu ani náhodou ozbrojené sily iného štátu,“ dodal Danko v reakcii na ďalší koaličný spor vo veci Dohody o obrannej spolupráci s USA.

V prípade koncesionárskych poplatkov je dlhodobým cieľom SNS ich úplné zrušenie a nahradenie výpadku financií digitálnou daňou po vzore Francúzska. V tejto chvíli však strana navrhuje ich zrušenie len v prípade dôchodcov. „Ak budem mať väčšiu politickú moc, koncesionárske poplatky úplne zruším. Vo Francúzsku zavádzajú digitálnu daň, a to by mohol byť zdroj príjmov na tieto výpadky. Musíme sa baviť o tom, ako zdaniť vyhľadávače a sociálne siete,“ povedal Danko.

Na margo zníženia DPH na potraviny Danko poznamenal, že časť opozície sa ho snaží obviniť z nárastu cien potravín pre to, že SNS v minulom roku presadila 2,5-percentný odvod z obratu obchodných reťazcov. Pritom podľa Danka zatiaľ nie je účinný. „Veľmi ma ľudsky uráža, ak niekto hovorí, že my sme zdvihli ceny. Máme najdrahšie potraviny nie pre odvod, ale pre DPH. Všetky DPH v okolitých štátoch sú od štyroch do deviatich percent, my máme 20. Taký štát v EÚ ani neexistuje,“ povedal s tým, že ceny potravín na Slovensku rástli už roky bez toho, že by odvod pre reťazce existoval.

SNS podľa neho zaviedla tento odvod z obratu preto, lebo reťazce dokážu veľmi kreatívne optimalizovať daň zo zisku a štát potreboval zdroje na podporu pôdohospodárov a prvovýrobcov. „Zásadným problémom je, že ministerstvo financií nemá peniaze na pôdohospodárov a prvovýrobcov. Zdedili sme ministerstvo, kde nebola systémová podpora. Zaviedli sme zelenú naftu, 30 miliónov prvýkrát v histórii. A hľadali sme zdroje ďalej, obrátili sme sa viackrát aj na ministerstvo financií a odpoveď bola, že peniaze nie sú. Riešením je to, čo zavádzajú aj iné európske štáty, napríklad to majú aj Francúzi, a to je osobitný odvod, ktorého výber ide adresne pôdohospodárom a potravinárom,“ povedal Danko.

„Sme pripravení na diskusiu o znížení DPH a ak ani potom nedôjde k zníženiu cien potravín, hádam už ľudia konečne pochopia, že to je chamtivosť obchodných reťazcov,“ dodal. Strana presadzuje aj zníženie DPH pre printové médiá, tiež na polovicu. Dôvodom je aj to, že tieto médiá sú dlhodobo pod tlakom rastúcej internetovej konkurencie.

SNS je podľa neho systémovo nastavená skôr na presadzovanie znižovania daní a odvodov. „Viete, že som presadil paušálne výdavky pre živnostníkov a moja téma je, že keď sa štátu darí, treba znižovať dane. Keď sme zaviedli rekreačné poukazy, málokto ich chápal. Dnes si to už osvojujú ľudia, ktorí vďaka nim absolvujú dovolenku. A ďalší nástroj je, že keď budú firmy teraz vyplácať ľuďom odmeny ako 13. platy, 500 eur im môžu dať bez odvodov a bez daní. Z 500 eur dostanú ľudia v čistom 480 a zamestnávateľ ušetrí takmer 200 eur,“ povedal predseda SNS.

„Presvedčil som partnerov, aby sme znížili daň na ubytovanie, a pozrite sa, čo to robí s ubytovacími zariadeniami. Aj v kombinácii s rekreačnými poukazmi. Začali žiť, dýchať,“ tvrdí.

Podľa Danka strana uvažuje aj o znížení daní pre živnostníkov a fyzické osoby. V tejto chvíli však navrhuje znížiť daň z príjmu pre firmy na 15 percent. „Vychádzali sme z našich analýz. Toto číslo beriem ako optimum medzi rozpätiami západných štátov a štátov, ktoré sa rozhodli ísť cestou európskych daňových tigrov. Maďarsko má daň deväť percent. Európska únia nestanovila rozpätia na daň z príjmov právnických osôb. Máme výhodu, ktorá nám môže pomôcť predpripraviť príchod nových investorov. A je to aj psychologická hranica, keď podnikateľ prestane myslieť špekulatívne. V makroekonomike platí rovnica, že čím je nižšia daň, tým je väčší výber. Je dôležité, aby sme išli cestou znižovania daní a pripravili sa na recesiu, lebo nie vždy budú dobré obdobia,“ povedal.

Na margo námietok koaličných partnerov, že by balík opatrení ohrozil plánovaný vyrovnaný rozpočet, Danko odpovedal, že on osobne nepovažuje znižovanie zadlženia za fetiš. „Je jednoduché matematicky vyrátať, koľko vám opatrenie zoberie zo štátnej kasy, ale nikto vám nepovie, koľko vám prinesie tým, že sa naštartuje ekonomika,“ uviedol.

Na margo zavedenia povinnosti uvádzať v jedálnych lístkoch pôvod mäsa Danko povedal, že rozhodnutie strany ovplyvnili aj rôzne kauzy z posledného obdobia, nie je to však jediný dôvod. „Už ako advokát som klientov presviedčal, aké je zaujímavé, keď sedíte v Rakúsku v hoteli a viete, že mäso, ktoré jete, je z regiónu. Myslím si, že to nie je zaťažujúce ani stresujúce pre podnikateľov. Spoločnosť sa vyvíja a ľudia si dnes dávajú oveľa väčší pozor na to, čo jedia,“ povedal Danko.

V diskusii sa vyjadril aj k stanovisku SNS k rokovaniam o obrannej dohode s USA, ktoré viedlo ministerstvo zahraničných vecí. „Je to zložitejšia, aj právna záležitosť. Ale podstata je v tom, že nikto vám nedá peniaze zadarmo. Vždy sa treba zamyslieť, aj bežnom živote, nad tým, aká je hodnota za to, že vám niekto dáva peniaze,“ povedal v reakcii na medializované informácie, podľa ktorých SNS odmieta 105 miliónov dolárov americkej pomoci na rekonštrukciu slovenských vojenských letísk.

„V tomto prípade je tou hodnotou podpísanie osobitnej dohody nad rámec našich záväzkov v NATO, ktorá hovorí o rámcoch predprípravy ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky. Bola by to bilaterálna zmluva s USA nad rámec našich záväzkov v NATO, dokonca právne povýšená, ktorá v rôznych režimoch, opatreniach a mechanizmoch zvýhodňuje iné ozbrojené sily na našom území,“ tvrdí Danko.

„Myslím si, že na rozbehnutie takýchto rokovaní mal mať minister zahraničných vecí nejaký legitímny mandát, ak sa to týka takéhoto rozsahu. Nehovoriac už o tom, že máme skúsenosť z globálneho paktu o migrácii, keď sme boli všetci zrazu prekvapení, do akej fázy sa dostali rokovania a záväzky,“ pripomenul predseda SNS

„Ako politická strana zodpovedná za rezort obrany musíme dať najavo svoju pozíciu. Mám štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí a cítim sa byť súčasťou tejto vlády. Nechcem byť prekvapovaný vecami, záväzkami a rokovaniami, o ktorých by vláda mala vedieť,“ dodal s tým, že peniaze Slovensku v skutočnosti ešte nikto neponúkol.

„Toto sú virtuálne finančné zdroje, vyčlenené Kongresom na pomoc v rámci tohto programu. Ale podmienkou je uzatvorenie bilaterálnej zmluvy,“ povedal Danko s tým, že požiadali premiéra o „koordináciu a transparentnejší proces pri tomto postupe“.

„Mám záujem stretnúť sa osobne aj s predsedom vlády, niekoľkokrát sme sa na túto tému telefonicky rozprávali, ale môj politický postoj je nemenný. Nik nemá toľko peňazí, aby sme sa vzdali hlavných princípov. A ten hlavný je, že by na území Slovenska cudzie ozbrojené sily s ich jurisdikciou byť nemali,“ povedal Danko.

V debate sa krátko vyjadril aj k tragédii, ktorá postihla podpredsedu strany Antona Hrnka. Pri leteckom nešťastí prišiel v priebehu jediného dňa o manželku a dve deti. „Je to jeden úžasný, vzdelaný a múdry človek, zažíva veci, ktoré si nezaslúži,“ povedal Danko. „Teraz je už najlepšie mlčať. My sme vyjadrili úprimnú sústrasť rodine pána Hrnka, aj všetkým obetiam. Faktom je, že tragédia bola zapríčinená technickým stavom lietadla, za ktorý nikto vedome nemôže. Dôležité je, aby sme ako kolegovia pri našom Tónovi stáli. Asi si nikto nevie predstaviť, čo to pre jeho vnútro znamená,“ uzavrel Danko.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Halák už nie je na covid listine, vráti sa k Bruins

0 icon

Boston 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannah Foslien)   Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák sa vráti k tímu NHL Boston Bruins. Po takmer dvoch týždňoch v sobotu opustil covid listinu, na ktorej figuroval od 5. apríla. Halák mal pozitívny test pred zápasom s Philadelphiou Flyers, bez neho boli Bruins osem duelov Medzitým…

Messi zažiaril vo finále, ale budúcnosť neosvetlil: „Mimoriadny moment“

0 icon

Madrid 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Angel Fernandez)   Lionel Messi sa výrazne pričinil o zisk Kráľovského pohára pre futbalistov FC Barcelona, po zápase však rovnako ako jeho góly rezonovala otázka, či je to jeho posledná trofej v katalánskom klube. Argentínčan sa na finálovom triumfe nad Bilbaom 4:0 podieľal dvoma zásahmi. "Blaugranas"…

Ramsay povolal do prípravy na svetový šampionát aj juniorov Slafkovského, Nemca a Kňažka

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay povolal do prípravy na tohtoročné majstrovstvá sveta v lotyšskej Rige aj troch juniorských reprezentantov. Po sobotňajšom dueli "dvadsiatok" Slovenska a Česka (3:4 po samostatných nájazdoch) sa k mužstvu pripojilo trio Juraj Slafkovský, Šimon Nemec a Samuel Kňažko.…

Radovan Varga, ktorý si mal objednať vraždu podnikateľa, pôjde do väzby

0 icon

Pezinok 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodol o vzatí do väzby obvineného Radovana Vargu, ktorý je obvinený z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rozhodnutie nie je právoplatné. Radovan V.…

Federer potvrdil účasť v Paríži, predtým si zahrá v Ženeve

0 icon

Paríž 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Dita Alangkara)   Švajčiarsky tenista Roger Federer v nedeľu potvrdil, že bude hrať na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži (30. mája až 13. júna). Vlani vo francúzskej metropole chýbal, keď sa zotavoval po operácii kolena. Na vrchol antukovej sezóny sa bude pripravovať na turnaji ATP…

Kolíková poďakovala Súdnej rade za odhodlanie pri výbere sudcov na NSS SR

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) poďakovala Súdnej rade SR za odhodlanie, energiu a čas, ktorý venovala výberu uchádzačov na sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Uviedla to na sociálnej sieti v reakcii na výsledky prvého verejného vypočutia, v ktorom bolo úspešných…

Prezidentské voľby v Sýrii sa uskutočnia 26. mája

0 icon

Damask 18. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-SANA)   Dvadsiateho šiesteho mája sa vo vojnou zmietanej Sýrii uskutočnia prezidentské voľby. V nedeľu to oznámil predseda sýrskeho parlamentu s tým, že čas na nominácie bude trvať desať dní a začne sa v pondelok. Sýrčania v zahraničí budú voliť 20. mája Očakáva sa, že voľby…

Anthony Fauci čaká rozhodnutie amerických úradov o vakcíne J&J do piatka

0 icon

Washington 18. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci očakáva, že o pozastavení očkovania proti koronavírusu vakcínou spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) rozhodnú americké úrady do piatka. V nedeľu sa tak vyjadril vo viacerých televíznych reláciách. Poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb…

Hamáčkova cesta do Moskvy bola zastierací manéver

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021  (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Avizovaná pondelková cesta do Moskvy českého vicepremiéra Jana Hamáčka bola len zastierací manéver v rámci akcie s vyhostením 18 dôstojníkov ruských tajných služieb SVR a GRU. Ako informuje spravodajský portál Novinky.cz, povedal to pre český Deník N s tým, že vedel, že nikam…

Prieskum: Čaputová si v prieskume udržala svoje prvenstvo, ľudia jej ale dôverujú menej. Expremiérovi Matovičovi nedôveruje čoraz viac ľudí

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súčasnému ministrovi financií SR a expremiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) nedôveruje 84 percent opýtaných. Jeho dôveryhodnosť tak naďalej klesá. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý sa so vzorkou 1 001 respondentov uskutočnil od 31. marca do 7. apríla. Televízia ho…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Špánik

NAŠI POLITICI ZASA POUŹÍVAJÚ DVOJAKÝ METER, LEN ABY SA ZAPÁČILI SVOJMU AMERICKÉMU PÁNOVI

0icon

Iste väčšina z Vás zaznamenala najnovší prípad vyhostenia ruských diplomatov z Česka, pre ako píšu médiá „údajnú“ účasť ruských príslušníkov GRU na výbuchu muničných skladov vo Vrběticích v roku 2014. Tak pár poznámok ... 1.Zaujímavý je políciou zverejnený dôvod pre ktorý to mali urobiť. Mali vraj zabrániť vývozu zbraní do  Sýrie a na Ukrajinu.…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť I

0icon

V júli 2020 vyšla kniha Klausa Schwaba /stáleho riaditeľ Svetového ekonomického fóra-WEF / s názvom The Great Reset / „Covid -19: Veľké preformátovanie“/. V nej profesor Schvab, ako hovorca naozaj úzkeho svetovej elity odkryl viacero tajností.   Po prvé svetová elita už dávno chystala „revolúciu zvrchu“  Začala v roku 2020. Jej viditeľným prejavom bol…

René Pavlík

Tiger a lev

0icon

Tiger a lev. Pýtal som sa priateľky, ktorá chovala tigra a leva, ktorého má radšej. Povedala, že spočiatku boli obe šelmičky veľmi milé, prítulné, priateľské a priadli ako mačičky. Tešila sa na každé stretnutie s nimi a mala pocit, že ju milujú. Zväčšila im výbehy, vybudovala im objekty na bývanie,…

Boris Mesár

V stredu večer USA, vo štvrtok Poľsko a v sobotu Česko! Vazalské štáty USA nasledujú Ameriku v mamutej spravodajskej hre proti Rusku s cieľom zastavenia dostavby Nord Stream 2 za každú cenu!. Takže Slovenky a Slováci ,ste pripravení na vojnu s Ruskom ,keď držíte huby ?

0icon

Naši dvaja americkí análni alpinisti Naď a Korčok  zrejme zaspali , ale v pondelok sa určite pridajú ! Babišovho vláda hodila Vrbětický kontraband s nelegálnymi dodávkami zbraní v roku 2014 do Sýrie cez Ukrajinu na údajných ruských agentov z kauzy Skripalovcov ! Praha vyhostí 18 ruských diplomatov a česká opozícia…

Ivan Lehotský st.

Pupuš ministrom všeličoho

0icon

Mladší žiaci ešte nevedia celkom presne, čo znamená slovo, či označenie, pupuš. Starší, povedzme od desiatich rokov, to už vedia presne a vedia, že sa vzťahuje aj na ministra, ktorý stojí na čele školskej hierarchie. Ale to nie je všetko, ten má pod palcom aj vedu a šport. Ak si…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

Druhá svetová vojna - prológ do jej záhad

0 icon

Druhá svetová vojna patrí k najlepšie zdokumentovaným obdobím ľudstva. Od tej doby sa otvorili tajné archívy a vrhli nové svetlo na doposiaľ neznáme skutočnosti. Testovanie DNA dnes umožňuje spoľahlivo určiť i neúplné pozostatky, a tak neznámych faktov o celosvetovom konflikte vcelku ubudlo. Napriek rozsiahlym vedomostiam o danom období je ešte stále veľa epizód, ktoré ostávajú nejasné. Značné…

Čo o tebe prezradí meno tvojho miláčika?

0 icon

Bella, Cindy, Snowflake, George - existuje toľko mien na výber. Vybrať meno pre svoje malé stvorenie je náročná úloha, ale akonáhle je vybraté, môžeš svojho miláčika hrdo volať jeho menom a rád vyslovuješ každé jeho písmeno. Ver tomu alebo nie, ale meno tvojho domáceho miláčika o tebe môže veľa prezradiť. Názov jedla

Protestant v psom tele ukazuje ľuďom, čo ho najviac vytáča

0 icon

Ak je niečo rozkošnejšie ako samotný pes, je to pes, ktorý ti má čo povedať. Zoznámte sa - tento protestant každý deň nosí v ústach kartónové poslanie s nevinným výrazom. Zabávať sa treba stále. Niekto pozerá televízor, iný zasa číta knihy a niekto pridáva do ohňa svojej závislosti tým, že hľadá…

Vo svete IT

Dron Ingenuity poletí už v pondelok: Tu si môžete pozrieť živé vysielanie z NASA

0 icon

Po niekoľkých odkladoch by sa už v pondelok mohol po prvýkrát vzniesť do vzduchu helikoptérový dron Ingenuity, píše portál Space. Dron sa má počas prvého letu vzniesť na 30 sekúnd do výšky 3 metrov. Stane sa tak prvým strojom, ktorý letel na povrchu iného kozmického telesa, v tomto prípade planéty…

Takto si môžete aktivovať aplikáciu Windows Photo Viewer z Windows 7 aj vo vašom Windows 10

0 icon

Operačný systém Windows 10 priniesol v porovnaní so svojim predchodcom, Windows 7, viacero vylepšení vrátane nových aplikácií. Jednou z nich je aplikácia Fotografie, ktorá sa stala predvolenou naprieč celým systémom. Aplikácia Windows Photo Viewer, ktorá bola prítomnou v predošlých verziách systému, bola z nejakého dôvodu v nových Windows 10 počítačoch odstránenou. A to…

Xiaomi, Realme i Apple: Čo bude predstavené budúci týždeň?

0 icon

Zdalo by sa, že predstavovanie smartfónov a elektronických noviniek sa už pomaly ustáluje, no opak je pravdou. Už tento týždeň sa môžeme tešiť na hneď niekoľko predstavovacích eventov, počas ktorých uvidíme novinky od amerického Apple, nové laptopy od Lenova, indické verzie Redmi K40 a mnohé ďalšie produkty. Pozrite sa na…

Ako si môžete nainštalovať GCAM 8.1 (port aplikácie Google kamera) do vášho Androidu?

0 icon

Google kamera je jednou z najobľúbenejších aplikácií určených na fotografovanie. Dôvodom je hlavne skvelá softwarová optimalizácia a množstvo dodatočných funkcionalít. Aplikácia ako taká je dokonca schopnou v mnohých prípadoch citeľne zvýšiť kvalitu snímok v porovnaní s fotografiami vytvorenými prostredníctvom vstavanej aplikácie. Bohužiaľ však, aplikácia ako taká, je viac menej dostupnou len pre…

Apple Music odkrýva, koľko platí za streamovanie hudby, keď počúvate pesničky

0 icon

Služby, ktoré streamujú hudbu patria medzi veľmi populárne a to naprieč celým svetom. Medzi tie najznámejšie patria Spotify, či Apple Music. Podľa publikovaných správ portálom WSJ, poplatok za prehratie jednej skladby je vo výške 1-centu.  Portál s týmito informáciami prišiel s odvolaním sa na list, ktorý mal byť distribuovaný umelcom…

Armádny Magazín

Americké námorné sily budú monitorovať Rusko z Nórska

0 icon

Nórsko, 18.apríl 2021 (AM) – Nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen oznámil, že USA vybudujú v Nórsku infraštruktúru na monitorovanie Ruska. Podľa šéfa rezortu obrany obidve strany už podpísali zodpovedajúcu dohodu. Podľa podmienok zmluvy bude môcť Washington využívať tri letiská a námornú základňu, ako aj vybudovať hangár pre protiponorkové hliad

USA budú naďalej dodávať zbrane na Ukrajinu. Nevylučujú ani zvýšenie počtu amerických vojakov

0 icon

USA, 18.apríl 2021 (AM) –Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby počas brífingu 16. apríla oznámil, že USA budú naďalej dodávať Ukrajine zbrane. „Podpora bude pokračovať, aby sme naďalej pomáhali Ukrajine brániť sa,“ vyhlásil Kirby. Hovorca Pentagonu sa pritom vyhol odpovedi na otázku ohľadom dodávok nových zbraňových systémov na Ukrajinu. „D

Rusi robia poriadky v Čiernom mori, Pentagon zúri

0 icon

Rusko, 18. apríl 2021 (AM) – Podľa vyhlásenia odboru navigácie a oceánografie Ministerstva obrany Ruskej federácie sa v Čiernom mori zavádzajú obmedzenia, ktoré budú trvať od 24. apríla do 31. októbra.   Hovorca Pentagonu John Kirby na piatkovom pravidelnom tlačovom brífingu vyhlásil, že obmedzenie a znemožnenie plavby zahraničných vojenských a štátnych

Nový Francúzsky 140mm zabijak

0 icon

Francúzsko, 18.apríl 2021 (AM)Spoločnosť Nexter (KNDS Group), ktorá čerpá zo svojich skúseností v oblasti tankovej výzbroje, ilustrovaných samonabíjacím kanónom Leclerc, a z vynikajúcich výsledkov svojej dcérskej spoločnosti vyrábajúcej muníciu, predstavuje novú koncepciu hlavnej výzbroje pre bojové tanky, ktorá je určená n

To nie je vtip. České ministerstvo vnútra verí že agenti ktorí údajne otrávili Skripaľa odpálili aj muničné sklady

0 icon

Česko, 17. apríl 2021 (AM) – Oficiálna webová stránka českého ministerstva vnútra uvádza, že sklady v obci Vrbetice v roku 2014 vyhodili do vzduchu Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Nie nie je to vtip. Česká republika obvinila "Skripaľských travičov " Alexandra Petrova a Ruslana Boširova z vý

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali