Danko: Ak má byť EÚ jednotná, nestačí sa formálne stretnúť raz za rok

Bratislava 5. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Prinášame rozhovor s predsedom Slovenskej národnej strany a Národnej rady Andrejom Dankom

Po septembrovom neformálnom summite premiérov a prezidentov členských štátov Európskej únie (EÚ) bude hlavné mesto SR Bratislava hostiť v dňoch 6. až 7. októbra parlamentných lídrov. Hostiteľ tohto podujatia – predseda Národnej rady SR Andrej Danko verí, že stretnutie založí tradíciu neformálnych parlamentných summitov, ktoré prispejú k zintenzívneniu a skvalitneniu komunikácie lídrov EÚ. Čo očakáva od bratislavského parlamentného summitu, prezradil Andrej Danko pred kamerami Tablet.TV.

Na snímke predseda Národnej rady Andrej Danko
Na snímke predseda Národnej rady Andrej Danko

Ak sa o septembrovom summite hovorilo ako o niečom nezvyčajnom, o nadchádzajúcom parlamentnom summite v Bratislave možno skonštatovať, že také niečo tu ešte nebolo. Čo vás motivovalo k tomu, aby ste v rámci nášho predsedníctva iniciovali takéto podujatie?

Mám zásadu, že ak niečo robím, tak sa to snažím robiť naplno. Aj preto som bol prekvapený, keď som zistil, že parlamentní lídri sa stretávajú iba raz za rok. Keď som sa naplno zorientoval v mechanizmoch, systémoch a komunikácii medzi partnermi v EÚ, napadla mi pri stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom spontánna myšlienka, aby sme skúsili v Bratislave zvolať neformálne stretnutie predsedov európskych parlamentov. Musím pripomenúť, že existuje už niekoľko iniciatív lídrov európskych parlamentov, ako príklad možno uviesť iniciatívu predsedníčky Poslaneckej snemovne talianskeho parlamentu Laury Boldriniovej, ktorá sa snaží o určitú deklaráciu spolupráce a určité vymedzenie pozície národných parlamentov a EP. Ale tieto iniciatívy stroskotávajú na nejednotnej a nejednoznačnej komunikácii. Na to som myslel pri zvolaní tohto neformálneho parlamentného summitu. Myslím si totiž, že našou iniciatívou a asi i povinnosťou v rámci predsedníctva v Rade EÚ je vyvinúť aktivity, ktoré nie sú štandardné. Žijeme totiž v neštandardných časoch. Je tu téma migrácie, je tu brexit, ktorý je veľkým zdvihnutým prstom pre fungovanie a existenciu EÚ. Preto sme presvedčení, že lídri EÚ musia oveľa častejšie komunikovať, že sa musia poznať. Preto aj tá iniciatíva predsedov vlád a prezidentov a teraz iniciatíva neformálneho summitu parlamentných lídrov, ktorá na septembrové stretnutie nadväzuje. Našou ambíciou je, aby takéto summity pokračovali i pri predsedníctve Malty, ktorá preberie po nás štafetu. Ale hlavným mottom je, ako už vlastne znie aj slogan tohto summitu – Spoznajme sa lepšie. Vychádzame z toho, že našou povinnosťou pri takýchto stretnutiach je spoznať jeden druhého a na základe vzájomného poznania aj pochopiť postoje k jednotlivým témam, napríklad k otázke migrácie.

V Bratislave privítate viac ako 20 predsedov národných parlamentov. Iniciatíva teda mala odozvu.

Teší nás a sme aj prekvapení takou veľkou účasťou. Treba priznať, že nie každý prijal s nadšením našu iniciatívu. Nie je tajomstvom, že boli štáty, ktoré kritizovali aktivitu Slovenska v rámci predsedníctva, či už to bol summit premiérov, alebo summit predsedov národných parlamentov. No verím, že naším nadšením a angažovanosťou presvedčíme o tom, že má cenu sa stretávať a rokovať o problémoch EÚ. Hlavnou témou nášho summitu je hovoriť o tom, kde je hranica národnej politiky, ktorej preferovanie skončilo vo Veľkej Británii brexitom a kde už začína európska politika a politika EP.

Z toho, čo hovoríte, je zrejmé, že podľa vás už nastal čas, aby sa aj národné parlamenty zapojili do diania v EÚ výraznejšou a hlavne širšou kooperáciou?

Áno, samozrejme. Musíme si uvedomiť reálny stav EÚ. Ak únia chce ďalej fungovať, musí prejsť reformou, sebareflexiou. A musíme sa tiež rozprávať o vnútorných mechanizmoch. Veď predsa, ak raz odovzdáme do vienka EÚ určité kompetencie, právom očakávame, že EÚ sa musí v rámci týchto kompetencií o členské štáty lepšie postarať, ako je tomu v súčasnosti. Vezmime si bezpečnosť. Je prirodzené, že v súčasnej situácii rastú preferencie politikom, ktorí hovoria, že ak sa o nás nevie postarať EÚ, my sami sa o sebe postaráme. Dobrým príkladom je Veľká Británia, kde sa takýmto politikom podarilo presvedčiť ľudí, že bude lepšie vystúpiť z únie. A v súčasnej situácii, práve na základe nefunkčnosti systému, je ťažké proti takejto politike postaviť protiargumenty. Brexit predstavuje naozaj veľký zdvihnutý prst, aby sa EÚ nerozpadávala. Aby politici v jednotlivých štátoch, preferujúci viac národnú politiku na úkor európskej, nezačali rozbíjať EÚ. Ja to hovorím s plnou vážnosťou, i ako predseda najstaršej národnej strany, že si musíme uvedomiť, kde je hranica tej národnej politiky a kde sme schopní spolupracovať. Určite sú oblasti, v ktorých musíme spolupracovať a môžeme odovzdávať časť svojich kompetencií. No ťažko toto odovzdávanie kompetencií vysvetlíme na národnej úrovni bežným ľuďom, ak únia svoje právomoci nedokáže efektívne zrealizovať v prospech obyvateľov únie a jednotlivých členských štátov. Rovnako sa musíme pozrieť na vzťah medzi národnými parlamentmi a EP. Vidíme totiž systém tvorby legislatívy na úrovni EP, kde sa poslanci niekedy odtrhujú od reality národov a národných záujmov. Nehnevajte sa, ale niekedy pripomínajú zblúdilé ovečky. Sami často nevedia vo svojej pozícii nič presadiť pre konkrétny štát. My sa musíme baviť o tom, aby sa nestávali situácie, že nám rozum zostáva stáť nad tým, o čom sa rozhoduje v EP. Preto aj naše iniciatívy, ktoré máme pripravené, môžu byť veľkým prínosom pre vzťah národných parlamentov medzi sebou i vzťah týchto parlamentov smerom k EP.

Môžete byť konkrétnejší?

Pripomenul by som, že sme pripravili zmenu rokovacieho poriadku. A že ako jeden z prvých rokovacích poriadkov národných parlamentov členských štátov EÚ ten náš dá možnosť vystúpiť v osobitnom bode v pléne NR SR europoslancom. Ja veľmi vítam túto možnosť, ktorá pomôže ozrejmiť, priblížiť proces a témy, ktorými sa zaoberá EP. Dnes je jediným formátom, ktorý niečo také umožňuje vystúpenie vo výboroch, čo je ale nedostatočné.

Na summite sú v rámci rokovacieho dňa pripravené dve panelové diskusie. Bude to stačiť na to, aby nedošlo iba k výmene názorov?

Musím práveže zdôrazniť, že našou ambíciou je neformálne si vymeniť názory, bez skostnatenosti a predpísanej formálnej náležitosti otvorene a verejne diskutovať o vzájomných vzťahoch. Prvým krokom je v predvečer summitu predstavenie Slovenska, našej rôznorodosti, ktorá má viesť, podobne ako to hlása i slogan EÚ, k jednote. Teším sa, že môžeme ukázať parlamentným lídrom to, kto sme, aké národnostné menšiny tu máme, akú máme históriu, aké pamiatky. Aby lepšie pochopili našu kultúru, mentalitu, myslenie. Tou druhou ambíciou počas samotného rokovania je vypočuť si názory k prebiehajúcim procesom v EÚ.

Očakávate, že dôjde aj k spoločnému komuniké, ktoré by poslúžilo rozvoju spolupráce v budúcnosti?

Určite je ambíciou prijať spoločné vyhlásenie o pokračovaní a zotrvaní v dialógu. V každom prípade si musíme uvedomiť, že žiaden líder národného parlamentu nemôže svojvoľne pristúpiť k signácii niečoho, čo si vyžaduje hlbšiu analýzu v pléne národného parlamentu. A nechceme podpisovať nejaké formálne vyhlásenie iba ako lídri parlamentov. Máme ambíciu založiť tradíciu neformálneho summitu, ktorý bude mať jediný cieľ – neformálnu výmenu. Budúci rok nás čaká formát, kde už budeme vedieť oficiálne rokovať o veľa veciach, toto je predpríprava tých skutočných samitov. Samozrejme, prijatie spoločného postupu si vyžaduje čas, spoločné idey nie je ľahké presadiť, uvedomme si, že každý národný parlament má inú štruktúru, rôznia sa i názory. To, čo je ale podstatné, a je to moja ambícia, je iniciovať myšlienku, že ak má byť EÚ jednotná, nestačí ani na úrovni národných parlamentov sa formálne stretnúť raz za rok. My potrebujeme v týchto časoch intenzívnejšie komunikovať medzi sebou. Doterajšia technokracia a umelosť v rokovaní vo vnútri únie nemôžu priniesť promptné a efektívne výsledky. To sa napokon podľa môjho názoru ukázalo aj pri riešení problémov. Nikto ma nepresvedčí, že problém migrácie sa nemohol riešiť rýchlejšie a promptnejšie, že EÚ mohla byť aktívnejšia, že nemusela riešiť problém brexitu, ak by zodpovední ľudia a štáty z hľadiska svojich aktivít konali zodpovednejšie a promptnejšie.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Aj Matovič posiela kvety vedkyni. Baťová je „strašne rada, že sa zmobilizovala zdravá časť spoločnosti“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto: kombosnímka TASR Dano Veselský/fb)   Po tom, čo dnes na podporu riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej niekto zorganizoval verejnú podporu kvetmi, svoju podporu vyjadril aj expremiér Igor Matovič. Ale komu?  Podľa neoverených informácií a indícií, ktoré tomu nasvedčujú, hnutie Progresívne Slovenso zmobilizovalo niekoľko desiatok ľudí, aby…

Baťová sa po (geo)politickom stanovisku k Sputniku stala liberálnou hviezdou. Zdá sa, že pre ňu a jej fanúšikov s kvetmi už neplatí ani zákaz zhromažďovania

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Milan Kapusta, Screenshot)   Šéfka Štátneho Ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Zuzana Baťová svojím stanoviskom k Sputniku V, do ktorého primiešala aj politiku, zrejme škodí reputácii slovenskej vedy vo svete. Napriek tomu sa Baťovej podľa všetkého práve začala sľubná politická kariéra. S najväčšou pravdepodobnosťou…

Líderka potratových aktivistiek v Argentíne zomrela počas potratu

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Remix/Foto:Screenshot Youtube/Noticias - HM Televisión)   Smrť 23-ročnej bojovníčky za potraty Marie de Valle Gonzalez Lopezovej je prvým zaznamenaným úmrtím v Argentíne po tom, čo krajina legalizovala potrat koncom roku 2020 Španielske médiá zverejnili správu, že radikálna podporovateľka potratov zomrela pri potrate, ktorý predtým označovala ako…

Pohľadnica zo železničnej stanice v Nitre. Odoslaná je na východ?

0 icon

Nitra 16. apríla 2021 (HSP/Foto:HSP)   Vonku zúri pandémia, človek sa bez rúška bojí čo i len nos vystrčiť. Ale naši vojaci nie: tí sa veru neboja. Pandémia-nepandémia, oni idú plniť rozkazy. A tak si na nich aspoň takto spomeňme: veď koniec-koncov, oni to všetko robia v našom mene Napriek…

161. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Konštantín pokračoval vo svojom vysvetľovaní a Anastázius ho pozorne a napäto počúval: „Musíš vedieť, že Slovania ani zďaleka nie sú takí zaostalí barbari, ako sa u nás v Byzancii o nich rozpráva. To všetko sú však len nezmyselné predsudky a vymyslené, ničím nepodložené historky, ktoré hlupáci…

Ibrahimovič údajne má podiel v stávkovej spoločnosti. Ak mu to dokážu, hrozí mu koniec kariéry

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič ako magnet priťahuje nielen loptu v šestnástke súpera, ale občas aj problémy. Ak sa potvrdí, že útočník AC Miláno vlastní akcie v jednej zo švédskych stávkových spoločností, neminie ho zrejme vysoká pokuta a možno až trojročný zákaz hrať futbal…

Hamáček s Dankom do Moskvy nepoletí, Babiš mu to zakázal

0 icon

Praha 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Český vicepremiér Jan Hamáček do Moskvy v pondelok napokon neodletí. S cestou, ktorá vzbudzovala vášne naprieč celým českým politickým spektrom, totiž nesúhlasil premiér ČR Andrej Babiš, uviedol v piatok pre webový server denníka Mladá fronta DNES dobre informovaný zdroj z prostredia vlády…

Moskva v odvete za najnovšie sankcie Washingtonu vyhostí desať amerických diplomatov

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yuri Kochetkov)   Rusko nariadi desiatim americkým diplomatom, aby opustili krajinu. Oznámil to v piatok minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Krok je odvetou za najnovšie protiruské sankcie zo strany Washingtonu Lavrov ďalej uviedol, že Moskva na svoj sankčný zoznam pridá ďalších osem ruských predstaviteľov a podnikne…

Predseda vlády Heger prijal na Úrade vlády SR veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády SR Eduard Heger prijal dnes, v piatok 16. apríla 2021 veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink, ktorá navštívila Úrad vlády SR na základe pozvania premiéra. Diskusia sa v úvode stretnutia dotkla skúseností v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 v EÚ…

Nechceme ju, ale chceme ju? Maďarské kamióny prišli po vakcínu Sputnik V, v Imuna Pharm im ju odmietli odovzdať

0 icon

Šarišské Michaľany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Dva maďarské kamióny prišli v pondelok (12. 4.) do Šarišských Michalian naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Následne firma odoslala na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazyk môže dramaticky zmeniť tvoju tvár. Ako?

0 icon

Dvojitá brada sa formuje v dôsledku genetiky, starnutia a priberania. Ako sa však ukazuje, je tu ešte jeden dôvod: nesprávne držanie jazyka. Dobrá správa je, že je možné sa tejto fyzickej vlastnosti zbaviť. Mladší ľudia s napnutou pokožkou si môžu vďaka tomu dramaticky vylepšiť kontúry tváre. Teraz je čas zistiť, ako ti môže jazyk pomôcť získať tú nádhernú čeľusť už navždy.…

Nevieš zohnať droždie? Vyrob si doma vlastný kvások a budeš za vodou

0 icon

Zdá sa, že droždie sa v posledných týždňoch stalo žiadaným tovarom, ktorý sa na regáloch dlho neohreje. Prečo si ale radšej neskúsiš doma vyrobiť vlastný kvások? Pandémia COVID-19 v nás vyvolala určitú spolupatričnosť, pretože tisíce ľudí darovali peniaze, čas a úsilie na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. U niektorých…

TOP10+: Chlpáči, ktorí sa nevedomky stali agentmi 007

0 icon

Zvieratá sú od prírody obdarené ideálnym prestrojením. Majú na to farbu, inštinkt, pôvab aj vynaliezavosť. Máš aj ty doma agenta 007? Všetky vlastnosti majú nielen zvieratá v divočine, ale aj domáci miláčikovia. Aj keď trošku menej podareným spôsobom. Mnoho majiteľov môže potvrdiť, že ich chlpatí obľúbenci sa radi často schovávajú…

Ilumináti: Oko, ktoré všetko vidí - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Oko, ktoré všetko vidí. Ilumináti a nové usporiadanie sveta na základe cieľov vytýčených Rádom už na konci 18.storočia, si toto hnutie získavalo sympatizantov po celej Európe. Dodnes sa Rád Iluminátov považuje za najstaršiu stále živú konšpiráciu. Dosť bolo úvodných rečí. Poďme na druhú časť. V tajnej organizácii…

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Vo svete IT

Simulácia ukazuje extrémne správanie svetla v prípade dvoch čiernych dier

0 icon

Čierne diery sú rozhodne fascinujúce kozmické objekty, no je extrémne zložité ich pozorovať, píše portál Science Alert. Astronómovia ale na základe množstva dát, ktoré majú k dispozícii, dokážu vytvoriť pozoruhodné simulácie. Zaujímavosťou je, že tieto simulácie sa javia byť celkom presné. Prvá fotografia čiernej diery, ktorú zachytil projekt Event Horizon…

Na Slovensku, stále viac ako každý 10 počítač, má Windows 7. Aktualizácia na Windows 10 nemusí byť drahou!

0 icon

V priebehu začiatku minulého roka Windows 7 prestal byť zo strany Microsoftu oficiálne podporovaným. V praxi to znamená, že už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácia vrátane bezpečnostných záplat, ak si neplatíte predĺženú podporu. Dnes je viac ako rok od straty podporu tejto verzie Windowsu, ktorá bola mimochodom predstavená ešte v októbri…

RECENZIA: Jimmy H8 Pro, bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý robí z vysávania zážitok a zo zaprášeného bytu hotel Hilton

0 icon

Po pár dňoch s vysávačom Jimmy H8 Pro sa môj vzťah k domácim prácam radikálne zmenil. Aspoň čo sa týka vysávania, utierania prachu a čistenia kuchynskej linky. A nie je to len o novej hračke v domácnosti, z ktorej sa prvých pár dní tešíte a chcete ju veľa používať. Bezdrôtový…

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 opäť spôsobuje mnoho problémov na najrôznejších zariadeniach

0 icon

Operačný systém Windows 10 opäť trápia problémové kumulatívne aktualizácie. Na najnovšie problémy po aktualizovaní rôznych zariadení upozorňuje zahraničný portál Techradar.com, ktorý sa odvoláva aj na zahraničné používateľské fóra. Kritika na najnovšie kumulatívne aktualizácie je vyzerá byť naozaj oprávnená, keďže hlásení o problémoch s touto aktualizáciou je stále viac a viac.…

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika údajne smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť niekoľko armádnych nákladných vozidiel a približne 20 bojových pechotných vozidiel  so slovenskými znakmi. &nbs

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali