Čo je parížsky syndróm a prečo japonskí turisti po príchode do “mesta lásky” zvracajú?

Čo je parížsky syndróm a prečo japonskí turisti po príchode do “mesta lásky” zvracajú?

Paríž 13. októbra 2017 (HSP/News/Foto:Pexels)

 

Paríž má (nielen) jedno pekné dedičstvo

Eiffelova veža – symbol Paríža.

“Mesto lásky a svetla” sme vždy stavali na piedestál populárnej kultúry, kde sa odohráva množstvo romantických filmov a seriálov. Ale pre niektorých turistov je skutočnosť príliš ďaleko od týchto očakávaní založených na Hollywoode.

Reklama

“Parížsky syndróm” je názov psychologickej choroby, ktorá sa takmer výlučne týka japonských turistov vo francúzskom hlavnom meste. Extrémne prípady môžu zahŕňať halucinácie, záchvaty paniky a kŕče, ktoré môžu viesť k tomu, že postihnutí sú hospitalizovaní alebo poslaní domov.

Každoročne japonské veľvyslanectvo vysiela najmenej tucet turistov domov, aby sa zotavili z extrémneho kultúrneho šoku. Dokonca prevádzkuje 24-hodinovú linku pomoci, ktorá im pomáha zvládať chorobu.

Reklama

“Parížsky syndróm” je teda skutočná vec – ale prečo ovplyvňuje len určitých ľudí?

 

Krutá realita

Nie je to žiadna náhoda. Paríž je známy ako jedno z najromantickejších miest na svete. Ulice sú lemované nádhernými riekami, zelenými parkami, obrovskými stredovekými katedrálami a vonkajšími kaviarňami, ktoré sú plné milostných párov.

Reklama

V skutočnosti je v tomto meste toľko lásky, že úradníci nedávno vytvorili špeciálne mechanizmy na „zamedzenie lásky“, aby zastavili trend zamykania visiacich zámkov na mostoch.

Muži jazdia na bicykloch v oblekoch šitých na mieru a ženy nosia Chanel č. 5; starajú sa o seba takým spôsobom, ktorý naznačuje, že si vždy uvedomujú každý aspekt svojho vzhľadu.

Eiffelova veža bude večne považovaná ako najkrajšie miesto na strávenie večera s partnerom alebo partnerkou. Pohľad na ňu je skutočne veľkolepý. Samozrejme, všetky tieto veci sú vo filmoch v popredí. Ale od chvíle, čo sa dostanete do Paríža, okamžite uvidíte realitu.

Bezdomovci zostávajú hlavnou sociálnou otázkou, ktorá sa podľa francúzskej štatistiky zvýšila o 50 percent v desaťročiach po roku 2001. Muži v strednom veku spia na studených lavičkách a tvrdých podlahách v staniciach, kde páchne moč.

Na hlavných rohoch v uliciach držia malé rodiny v špinavom oblečení lepenkové nápisy a s prázdnymi šálkami prosia o drobné. Niektorí sú „vedľajším produktom“ obrovskej nezamestnanosti. Niektorí sú drogovo závislí. Iní môžu byť utečencami, alebo východoeurópskymi migrantmi.

Reklama

Niektorí čašníci a hotelový personál vedia byť nepríjemní, najmä ak ich donútite hovoriť po anglicky. Brániť sa očnému kontaktu s cudzími ľuďmi je bežnou praxou.

Prakticky v každom hollywoodskom filme v Paríži je balkón s výhľadom na Eiffelovu vežu. V skutočnosti očakávate, že zaplatíte stovky dolárov za staromódnu izbu s veľkosťou boxu, ktorá – ak máte šťastie – ponúka výhľad na tucet ďalších identických terás.

Samozrejme, môžete ísť na Eiffelovu vežu – len si dávajte pozor na tie veľké skupiny mužov, ktorí dominujú vchodu, pokúšajú sa vás podviesť lacnými náramkami alebo vás zatiahnuť do zbytočných pouličných „súťaží“.

A nezabúdajte si strážiť a pevne držať svoje veci – Paríž je mesto kde sa kradne, akoby to bolo prirodzené. Ak váš telefón, peňaženka alebo pas voľne visia z vrecka v turisticky preplnenom Montmartre, očakávajte záchvat paniky.

Samozrejme, tieto negatívne črty nie sú špecifické pre Paríž. Ale Paríž je veľké mesto a – rovnako ako New York, Londýn a dokonca aj Sydney – prichádza so všetkými nevýhodami metropolitných oblastí.

 

Je Parížsky syndróm legitímnou chorobou?

Sú všetky veci, ktoré spadajú pod “parížsky syndróm”, naozaj také bláznivé, ako to znie?

Na otázku odpovedala Deborah Swallowová, špecialistka na interkultúrnu komunikáciu, ktorá strávila takmer dvadsať rokov výučbou kultúrneho povedomia s globálnymi obchodnými lídrami.

Reklama

Počas rozhovoru cez Skype, Deborah potvrdila, že ochorenie vyvolávajúce z kultúrneho šoku v Paríži je skutočne skutočné. Dodala, že tento trend sa dá retrospektívne vystopovať až k manželkám japonských diplomatov v 70.-tych rokoch.

“Manželky boli vtedy zvyčajne nevzdelané a prišli do Paríža vediac len to, čo videli vo filmoch,” povedala pre news.com.au. “Vtedy bol Paríž jedným z najdrzejších miest na svete, a preto zažili tento obrovský kultúrny šok.”

Tento posun v kultúrach bol taký intenzívny, že depresia a samovražda neboli medzi týmito ženami neslýchané. Ale prečo konkrétne Paríž? A prečo boli najviac postihnutí Japonci? Deborah vysvetľuje, že kultúrne, Japonsko a Francúzsko sú veľmi ďaleko od seba – turisti idú z jedného extrému do druhého.

“Ľudia v japonskej kultúre sú mimoriadne zdvorilí, sú mimoriadne láskaví a sú mimoriadne zamestnaní tým, aby nestratili tvár,” povedala a dodala, že v Japonsku je omnoho viac „čítania medzi riadkami“, pokiaľ ide o sociálne interakcie.

“Teraz si predstavíte túto elegantnú japonskú ženu – manželku diplomata – v aute s hlasným, kričiacim parížskym taxikárom. Nemohli by byť rozdielnejší.” Toto v kombinácii s očakávaniami “mesta lásky” vedie k extrémnym dôsledkom pre niektorých turistov.

Reklama

Deborah uviedla, že pre individualistické spoločnosti ako v Austrálii, Veľkej Británii a Spojených štátov nie sú ulice Paríža až také šokujúce, pretože v krajinách ako Japonsko a Čína, kde je viac “skupinovej” mentality, ľudia prispôsobujú svoje činy svojmu okoliu.

Počas uplynulého desaťročia, odkedy začali cestovať v hojnom počte, čínski turisti oznámili, že v Paríži zažívajú rovnaké príznaky šoku. Rastie počet lúpeží vo Francúzsku. V minulom roku skupina zlodejov striekala slzný plyn na čínskych turistov pred hotelom v blízkosti letiska Charles de Gaulle predtým, než im ukradli batožinu. Čínski a japonskí turisti sú často považovaní za nositeľov veľkého množstva peňazí a voľných výdavkov na luxusné výrobky.

Zdá sa byť prekvapujúce, že extrémny kultúrny šok stále existuje v 21. storočí. Ako je to možné, ak turisti jednoducho môžu napísať do Googlu “Aký je Paríž?” a prečítať si články v rámci prípravy na cestu?

Kultúrny šok je však zložitejší. Cestovanie je v konečnom dôsledku zmysluplným zážitkom a žiadne množstvo online článkov vás nemôže pripraviť na vône, pamiatky a zvuky, ktoré vás napadnú hneď po príchode.

Reklama

Logický hlas vo vašom mozgu, ktorý hovorí: “vedel si, že to bude takto!” sa dostane do úzadia a dopredu vystúpia pocity. “Možno vo svojej hlave viete, čo môžete očakávať, ale keď to skutočne vidíte a cítite, zasiahne vás to na emocionálnej úrovni,” povedala Deborah.

Zdôraznila dôležitosť učenia schopnosti “pohybovania sa medzi kultúrami”; získania flexibility na prispôsobenie sa svetu, ktorý je úplne odlišný od toho nášho. To vyžaduje empatiu, zvedavosť a otvorenú myseľ – a niektorí ľudia to nenájdu tak ľahko ako ostatní.

“Musíte začať tým, že sa dozviete viac o svojej vlastnej kultúre,” povedala. “Pozrite sa, ako váš svet ovplyvnil váš názor, pocit a správanie; potom sa môžete začať venovať pozornosti tomu, prečo iné kultúry žijú tak, ako žijú.”

Takže to znamená, že by ste nemali cestovať do Paríža? Nie, v žiadnom prípade. Klišé existujú z určitého dôvodu – je to jednoducho jedno z najkrajších miest v Európe. Len nečakajte príbeh ako z Amélie.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali