Cirkev pre voľný čas?

Bratislava 8. januára 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

 

V súčasnej dobe sme žiaľ v Európe svedkami strácajúceho záujmu ľudí o Boha a Cirkev a kresťanský život. Naše médiá i spoločenský život ukazujú, že ani väčšina obyvateľstva Slovenska, pri svojich rozhodovaniach nevychádza z kresťanských postojov, ale správajú sa tak, ako im to momentálne vyhovuje.

Ilustračné foto

Zdá sa mi, že aj mnohí z tých, ktorí v rokoch totality dokázali byť verní svojej viere, angažovali sa pre ňu, aj sa dokázali pre ňu  niečoho vzdať a obetovať sa pre ňu napríklad aj prijať diskrimináciu, či dlhoročné väzenie a usilovali sa ju odovzdať za cenu nemalých obetí aj nasledujúcej generácií,  v druhej či tretej generácií už mnohí ich potomkovia žijú celkom svetským spôsobom života a kresťanské hodnoty nie sú pre ich život rozhodujúce. Nikomu nevidím do svedomia, no štatistiky, ktoré niečo vyjadrujú o negatívnych javoch a životných prejavoch v rozhodujúcich situáciách, nám mnoho o spôsobe života obyvateľov Slovenska i štátov Európy odhaľujú. Tiež správanie sa mnohých, osobitne mladej generácie môže byť pre nás, ktorým záleží na hodnotách, ktoré sú podstatné pre správny a večný život, varovaním. Štatistické ukazovatele nás varujú, že aj mnohí z tých, ktorí sa ešte za kresťanov pokladajú a zapájajú sa do života Cirkvi, konajú v rozpore zo základnými Božími požiadavkami.  Iste to má viaceré príčiny. Ale jednou môže byť aj to, či súčasná Cirkev je schopná a usiluje sa tými najsprávnejšími a najúčinnejšími spôsobmi vplývať na človeka, spoločnosť, alebo aspoň na tých, na ktorých má priamy dosah, ktorí sa k nej hlásia a aktívne sa zapájajú do jej života.

Často som si pri počúvaní, či čítaní farských oznamov všimol, že okrem najzákladnejších informácií o čase bohoslužieb a spovedania, stručného liturgického kalendára, viaceré oznamy sa týkali programu na voľný čas a programu pre záujmové skupiny. Plesy, tancovačky, výlety, športové podujatia,  vzdelávacie aktivity, koncerty, stretnutia mladých, otcov, matiek, detí, detské tábory, turistika, opekačky…, alebo aj také ktoré sa aj nazývajú ako duchovné stretnutia, no ich obsah tomu celkom nezodpovedá. Akoby sme chceli vytvárať čo najviac rozličných aktivít a najlepší sú tí, ktorí sa do nich zapájajú čím viac a ak sú ochotní zapojiť sa popri tom aj aktívne do liturgie a upratovania kostola a pastoračného centra, tak sú pokladaní za najlepších kresťanov, od ktorých by sme si mali brať príklad. Keďže mám už svoj vek a nejaké skúsenosti,  vidím, ako mnohí, ktorí sa do takýchto aktivít zapájali, či už ako účastníci, alebo aj ako aktivisti či animátori, postupne prešli inde, niektorí aj prirodzene dospeli a, Cirkev znova lanári ďalších a začína stále odznova. Tí odchádzajú často do svetských spoločenstiev, pretože tie cirkevné sa po čase stanú pre nich nezaujímavé. No akoby už nemala dostatok síl a prostriedkov a už ani kvalitou sa nevyrovná podobným aktivitám, ktoré organizujú iné inštitúcie, či aktivisti, takže  pozitívne ovocie takýchto aktivít akosi nevidieť. Nemám naozaj nič proti tomu, ak sa miništranti aj s duchovnými dohodnú, že si pôjdu zahrať futbal, hokej či iný šport, či spoločne vypijú pohár vína, či piva. Alebo rodiny ktoré sa stretávajú v kostole spoločne zúčastnia nejakej zábavy, či sa vyberú na výlet… Len si myslím, že Cirkev uprostred rozličných zbytočných a nie vždy vydarených aktivít, ktorými sa snaží upútať čím viacerých, skôr vyčerpá a odradí mnohých svojich členov a efekt je žiaľ väčšinou opačný. Cirkev takto často pripravuje len aktivistov a štatistov pre iné inštitúcie, aj pre také, ktoré s ňou veľmi nesympatizujú… Namiesto toho, aby dvíhala, obohacovala a integrovala svojich členov a posilňovala svoje štruktúry do náročných zápasov, ich vyprázdňuje a pribúda problémov, ktoré nielenže sa nesnaží riešiť, ale ich zakrýva zbytočnými a prázdnymi aktivitami. Je podľa mňa na mieste niekedy otázka, či neinvestuje do zbytočností, hlúpostí, povrchnosti, prázdnoty, balastu…? Evanjelium pozýva k rozvahe, zodpovednosti, k čnosti, k hodnotám a učí hodnotiť podľa kvality ovocia.

Vie Cirkev sama a vedia jej členovia, aspoň tí, ktorí majú ešte trpezlivosť a sily prichádzať v nedele a sviatky na bohoslužby a prispievať na jej potreby, čo je náplňou ich kresťanstva a hlavným poslaním Cirkvi? Napriek tomu, že Cirkev má otvorený prístup do médií, všetkých základných a stredných škôl, slobodne pripravuje prvo prijímajúcich, birmovancov, snúbencov, nemám dojem, že by dnešní mladí ľudia boli vzdelanejší než naša generácia, ktorá tieto možnosti v dnešnej miere nemala, ale oveľa viac sa jej dostávali informácie i formácia v rodinách, pri bohoslužbách od kňazov i v živote. Stačí si porovnať štatistiky správania súčasnej mladej generácie a tej, s pred tridsiatich- štyridsiatich rokov. Iste sú tu aj iné faktory, ktoré majú na súčasného človeka výrazný vplyv nielen pozitívnym smerom. Ale je Cirkev schopná aspoň pomenovať a označiť niektoré vplyvy, keď sa mi zdá, že nedokáže sama zhodnotiť, čo ju buduje a čo rozkladá v nej samotnej, do čoho vkladá investície a aký to má dosah pre súčasnosť aj budúcnosť? Ona bola vždy v dejinách, ktorá držala a budovala, vychovávala osobnosti,  rodiny, národy, svet a viedla ho k šťastnej večnosti a tým aj k usporiadanej, tvorivej forme života tu na zemi. Platí to  aj dnes? Neprispôsobila sa ona celkom  svetu namiesto, toho aby bola preň svetlom, kvasom a soľou, ktorá je potrebná na prežitie a udáva smer a náplň života jednotlivcom, rodinám, národom i spoločnosti? Myslím si, že jej úlohou vždy bolo a je niečo viac, ako budovať pozemské šťastie človeka. O to sa pokúšali mnohé systémy a tí, ktorí sa v Cirkvi k takýmto prúdom pridali zahynuli s nimi. Ešte máme v pamäti organizácie Mierového hnutia katolíckych duchovných, či združenie Pacem in teriss za bývalého režimu, či niektorých kňazov, ktorí sa pridali na stranu jej prenasledovateľov, ktorí sa netajili cieľom ju zničiť. Úlohu Cirkvi nie je možné ani v súčasnej dobe zredukovať na humanizmus a pacifizmus pomocou populizmu. Na to, aby že nám bolo dobre na zemi. Ježiš túto cestu odmietol  a nepodľahol tlaku svojich súčasníkov riešiť problémy politickou cestou a budovať vlastnú kariéru, ale svoj život obetoval za nás, bol umučený, ukrižovaný, zomrel a na tretí deň vstal z mŕtvych. On chce našu plnú angažovanosť pre evanjelium, ktoré  formuje nie podľa ľudských predstáv, ale podľa Božieho poriadku a  Ježišovho učenia a života.  On pozýva k obete, nie k pohodovému životu a voľno časovým aktivitám. Biskupov a kňazov neposlal budovať lepší svet a zakladať mierové iniciatívy, ale ohlasovať evanjelium  a prinášať jeho nekrvavú obetu a pre väčšinu apoštolov a ich nasledovníkov v prvých troch storočiach, to znamenalo takmer istú mučenícku smrť a u nás počas rokov komunizmu prenasledovanie a diskrimináciu.   On riešil problémy tým, že učil ľudí predchádzať ich príčinám, nielen odstraňovať dôsledky.

Nie preto ideme v nedeľu na sv. omšu, že máme voľný deň a máme čas, ale pretože je nedeľa a osobitne v tento deň nás pozývaj Ježiš a Cirkev nám to prikazuje. Nie preto že chodím do kostola som kresťanom, ale pretože som kresťanom a naplno žijem kresťanským životom, preto cítim potrebu žiť duchovným a sviatostným životom. Ruský film Pokánie sa končí otázkou starej ženy, ktorá si pamätala, že cesta kedysi viedla ku chrámu “Načo je táto cesta, ktorá nevedie do chrámu.” Aj dnešná Cirkev by mala mať na pamäti  svojho zakladateľa a byť verná poslaniu, ktoré jej zveril On.  Je faktom, že mnohí dnešní ľudia a sa o Boha a Cirkev ignorujú, ale  Cirkev a kresťania by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť za to, čo im bolo zverené, aj za to čo ponúkajú svetu a spoločnosti.

Ľudovít Košík

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Stano: Poľsko na hranice nepustilo expertov EÚ, preto nedostalo podporu

0 icon

Brusel 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mateusz Wodzinski)   Poľsko na svoje hranice s Bieloruskom nepustilo expertov Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku toho doteraz neposkytla Poľsku podporu na boj proti nelegálnej migrácii. Vonkajšie hranice EÚ by však mali byť primerane chránené, uviedol pre TASR Peter Stano, hovorca vysokého predstaviteľa Európskej únie…

Pellegrini: Slovensko si plán obnovy napísalo samo a ušilo na seba bič

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko do projektu plánu obnovy zahrnulo konkrétne stanovené reformné ciele, ktoré bude mať problém reálne naplniť. V diskusii na TASR TV to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini „Slovensko si plán obnovy malo napísať, aj napísalo samo. A myslím si,…

V prvom tréningu pred Veľkej ceny USA dominoval Mercedes

0 icon

Austin 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darron Cummings)   Majster sveta F1 Lewis Hamilton a jeho tímový kolega Valtteri Bottas potvrdili v prvom tréningu pred Veľkou cenou USA dominanciu Mercedesu Za Fínom Bottasom a o 0,045 s pomalším Britom Hamiltonom skončil na Circuit of the Americas v Austine líder priebežného poradia seriálu…

Padajúce lešenie zlomilo „zub“ na kremeľskom múre

0 icon

Moskva 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Алексей Майшев )   Ruské úrady museli v piatok uzatvoriť Červené námestie v Moskve. Spôsobil to pomerne kuriózny dôvod. Pod vplyvom silného vetra sa zrútilo lešenie, ktoré odlomilo jeden zo „zubov“ na vrchole múru Kremľa Dočasná oceľová konštrukcia bola postavená pri časti spomenutého múra v blízkosti…

Pápež František sa poďakoval Lionelovi Messimu za dres

0 icon

Rím 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František sa poďakoval futbalovému útočníkovi Lionelovi Messimu za darček v podobe dresu francúzskeho klubu Paríž St. Germain "Milý brat, ďakujem za dres a venovanie. Ďakujem za blízkosť a za to, že nie si namyslený. Boh ťa žehnaj, vždy môžeš so mnou počítať,"…

Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson alebo niektorou z…

Korčok vo Viedni: Pandémia nás so susedmi zblížila, nesmieme však poľaviť

0 icon

Bratislava/Viedeň 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pandémia nás so susedmi zblížila, ale nesmieme poľaviť, pretože zima bude testom pre všetkých. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok počas piatkovej pracovnej návštevy v rakúskej metropole Viedeň, kde na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Linharta rokoval aj s ministrami…

Po Lukašenkovej kritike v Bielorusku zrušili povinnosť nosiť rúška

0 icon

Minsk 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/ Pool Photo via AP)   Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinné nosenie rúšok, ktoré platilo od 9. októbra. Toto opatrenie predtým kritizoval Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, informovala v piatok agentúra Interfax Lukašenko podľa nej na jednej z porád v utorok žiadal, aby sa na…

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny

0 icon

Jeruzalem 22. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým…

Kosovská prezidentka nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov

0 icon

Priština 22. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrik Domi)   Kosovo nariadilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov pre údajné "ohrozenie národnej bezpečnosti". V piatkovom vyhlásení to uviedla kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň obvinila Moskvu zo snahy destabilizovať región, píše agentúra AP Osmaniová podľa vlastných slov požiadala kosovské ministerstvo zahraničných vecí, aby dvojicu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali