Čínsky drak sa prebúdza: Vo svetovej politike nastala nová éra

Čínsky drak sa prebúdza: Vo svetovej politike nastala nová éra

Peking 12. marca 2023 (HSP/Indianpunchline/Foto:Twitter, Screenshot Yotube/Al Jazeera English)

 

Dohoda oznámená v piatok v Pekingu o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom a o opätovnom otvorení ich veľvyslanectiev je historickou udalosťou, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. Presahuje rámec otázky saudskoarabsko-iránskych vzťahov. Sprostredkovanie Číny znamená, že sme svedkami hlbokého posunu tektonických dosiek v geopolitike 21. storočia

Peking dohoda
V piatok v piatok došlo v Pekingu k dohode o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom

Spoločné vyhlásenie vydané v piatok v Pekingu sa začína slovami, že saudskoiránska dohoda bola dosiahnutá “v reakcii na ušľachtilú iniciatívu prezidenta Si Ťin-pchinga”. Na dramatickom začiatku sa ďalej uvádza, že Saudská Arábia a Irán vyjadrili “uznanie a vďaku” Si Ťin-pchingovi a čínskej vláde “za usporiadanie a sponzorovanie rozhovorov a úsilie, ktoré vynaložili na ich úspech”.

Reklama

V spoločnom komuniké sa spomína aj Irak a Omán za podporu saudsko-iránskeho dialógu v rokoch 2021 – 2022. Salíciou však je, že Spojené štáty, ktoré sú už takmer osem desaťročí tradične dominantnou mocnosťou v západoázijskej politike, nikde nefigurujú.

Napriek tomu ide o zmierenie dvoch najväčších regionálnych mocností v oblasti Perzského zálivu. Ústup USA znamená kolosálne zlyhanie americkej diplomacie. Zostane čiernou škvrnou v zahraničnopolitickom dedičstve prezidenta Bidena.

Reklama

Biden však za to musí niesť vinu. Takéto kataklizmatické zlyhanie možno do veľkej miery pripísať jeho horlivosti pri presadzovaní neokonzervatívnych dogiem ako doplnku americkej vojenskej sily a Bidenovmu častému zdôrazňovaniu, že osud ľudstva závisí od výsledku vesmírneho zápasu medzi demokraciou a autokraciou.

Čína ukázala, že Bidenova hyperbola je klamná a je v rozpore s realitou. Ak Bidenova moralistická, neuvážená rétorika odcudzila Saudskú Arábiu, jeho pokusy potlačiť Irán sa stretli s tvrdohlavým odporom Teheránu. A v konečnom dôsledku Biden doslova donútil Rijád aj Teherán hľadať protiváhu, ktorá by im pomohla zatlačiť jeho despotický, panovačný postoj.

Ponižujúce vylúčenie USA z centra západoázijskej politiky predstavuje pre superveľmoc “suezský moment”, porovnateľný s krízou, ktorú zažilo Spojené kráľovstvo v roku 1956, keď Briti museli pochopiť, že ich imperiálny projekt sa dostal do slepej uličky a starý spôsob konania – bičovanie slabších národov ako zdanlivá povinnosť globálneho vodcovstva – už nebude fungovať a povedie len ku katastrofálnej odplate.

Ohromujúca je pritom samotná mozgová kapacita, intelektuálne zdroje a “mäkká sila”, ktorú Čína zapojila do hry, aby prekonala USA. USA majú v západnej Ázii najmenej 30 vojenských základní – päť len v Saudskej Arábii – ale stratili plášť lídra. Keď sa nad tým zamyslíme, Saudská Arábia, Irán a Čína urobili svoje prelomové vyhlásenie práve v deň, keď bol Si Ťin-pching zvolený na tretie funkčné obdobie za prezidenta.

To, čo vidíme, je nová Čína pod vedením Si Ťin-pchinga, ktorá klusá po vysokom pahorku. Zaujíma však sebavedomý postoj, ktorý si nenárokuje žiadne vavríny. Nie sú tu žiadne známky “syndrómu ríše stredu”, pred ktorým varovali americkí propagandisti.

Reklama

Naopak, pre svetové publikum – najmä pre krajiny ako India alebo Vietnam, Turecko, Brazília alebo Južná Afrika – Čína predstavila spásonosný príklad toho, ako môže v budúcnosti fungovať demokratizovaný multipolárny svet – ako je možné zakotviť diplomaciu veľmocí na konsenzuálnej, zmierovacej politike, obchode a vzájomnej závislosti a dosiahnuť výsledok, ktorý bude výhodný pre obe strany.

Z toho vyplýva ďalšie veľké posolstvo: Čína ako faktor globálnej rovnováhy a stability. Nie je to len ázijsko-tichomorská a západná Ázia, kto ju sleduje. Medzi divákmi sú aj Afrika a Latinská Amerika – v skutočnosti celý nezápadný svet, ktorý tvorí veľkú väčšinu svetového spoločenstva, ktoré je známe ako globálny Juh.

To, čo pandémia a ukrajinská kríza vyniesli na povrch, je latentná geopolitická realita, že globálny Juh odmieta politiku neomerkantizmu, ktorú Západ presadzuje v šate “liberálneho internacionalizmu”.

Západ sa usiluje o hierarchický medzinárodný poriadok. Nedávno to v nestráženej chvíli s rasistickým podtónom vyriekol nikto iný ako šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, keď z verejnej tribúny povedal, že “Európa je záhrada. Zvyšok sveta je džungľa a džungľa by mohla napadnúť záhradu.

Zajtra by Čína mohla rovnako dobre spochybniť hegemóniu USA na západnej pologuli. Nedávny dokument čínskeho ministerstva zahraničných vecí s názvom “Hegemónia USA a jej nebezpečenstvo” nám hovorí, že Peking už nebude v defenzíve.

Reklama

Medzitým dochádza k preskupeniu síl na svetovej scéne, pričom na jednej strane stoja Čína a Rusko a na druhej strane USA. Nie je veľkým posolstvom, že práve v predvečer historického vyhlásenia v Pekingu v piatok saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Faisal bin Farhan Al Saud nečakane pristál v Moskve na “pracovnej návšteve” a išiel sa zhovárať s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý bol viditeľne potešený?

Samozrejme, nikdy sa nedozvieme, akú úlohu by Moskva zohrala v zákulisí v koordinácii s Pekingom pri budovaní mostov medzi Rijádom a Teheránom. Vieme len, že Rusko a Čína aktívne koordinujú svoje zahraničnopolitické kroky. Je zaujímavé, že 6. marca prezident Putin telefonoval s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim.

 

Odvaha dúfať

Je isté, že geopolitika západnej Ázie už nikdy nebude taká ako predtým. Reálne sa objavil prvý jarný vrabec, ale ľad sa roztopil len na tri či štyri prúty od brehu. Napriek tomu slnečné lúče dávajú nádej a signalizujú, že prídu teplejšie dni.

Je mysliteľné, že Rijád už nebude mať žiadny náklad s diabolskými sprisahaniami, ktoré sa spriadajú vo Washingtone a Tel Avive s cieľom resuscitovať protiiránsku alianciu v západnej Ázii. Nie je ani vylúčené, že sa Saudská Arábia zúčastní na akýchkoľvek americko-izraelských útokoch na Irán.

To výrazne izoluje Izrael v regióne a robí USA bezzubými. Z vecného hľadiska to rozptyľuje horúčkovité úsilie Bidenovej administratívy, ktorá sa v poslednom čase snaží presvedčiť Rijád, aby sa pripojil k Abrahámovým dohodám.

Významný je však komentár v Global Times, ktorý trochu odvážne poznamenal, že saudskoiránska dohoda “predstavuje pozitívny príklad pre ďalšie horúce regionálne otázky, ako je zmiernenie a urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu. A v budúcnosti by Čína mohla zohrávať dôležitú úlohu pri budovaní mosta pre krajiny na riešenie dlhodobých pálčivých problémov na Blízkom východe, tak ako to urobila tentoraz.”

V spoločnom komuniké vydanom v Pekingu sa skutočne uvádza: “Tri krajiny [Saudská Arábia, Irán a Čína] vyjadrili záujem vynaložiť všetko úsilie na posilnenie regionálneho a medzinárodného mieru a bezpečnosti.” Čína vytiahla zvyk z klobúka? To ukáže čas.

V súčasnosti však bude mať saudsko-iránske zblíženie určite pozitívne dôsledky na snahy o rokovanie o urovnaní v Jemene a Sýrii, ako aj na politickú nestabilitu v Libanone.

Okrem toho sa v spoločnom komuniké zdôrazňuje, že Saudská Arábia a Irán majú v úmysle oživiť Všeobecnú dohodu o spolupráci v oblasti hospodárstva, obchodu, investícií, technológií, vedy, kultúry, športu a mládeže z roku 1998. Celkovo možno povedať, že stratégia maximálneho nátlaku Bidenovej administratívy na Irán stroskotala a sankcie Západu voči Iránu sa stali neúčinnými. Možnosti politiky USA voči Iránu sa zmenšili. Inak povedané, Irán získava strategickú hĺbku na rokovania s USA.

Reklama

Ostrie sankcií USA spočíva v obmedzení obchodu s ropou a prístupu Iránu k západným bankám. Je celkom možné, že sa začne odvetná reakcia, keďže Rusko, Irán a Saudská Arábia – tri krajiny, ktoré sú najväčšími producentmi ropy a plynu – začnú urýchlene hľadať platobné mechanizmy, ktoré by obchádzali americký dolár.

Čína už o takejto dohode rokuje so Saudskou Arábiou a Iránom. Obchodné a hospodárske transakcie medzi Čínou a Ruskom už nepoužívajú na platby americký dolár. Je dobre známe, že akékoľvek výrazné oslabenie postavenia dolára ako “svetovej meny” bude znamenať nielen záhubu pre americké hospodárstvo, ale ochromí aj schopnosť USA viesť “večné vojny” v zahraničí a presadiť svoju globálnu hegemóniu.

Podstatné je, že zmierenie medzi Saudskou Arábiou a Iránom je zároveň predzvesťou ich prijatia za členov BRICS v blízkej budúcnosti. Je isté, že v tejto oblasti už existuje rusko-čínske porozumenie. Členstvo Saudskej Arábie a Iránu v BRICS radikálne zmení dynamiku moci v medzinárodnom systéme.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali