Cestopis: Malawi – pokračovanie, 2. časť

Malawi 23. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Po cestách krajiny Malawi

Len hodinku cesty východne od Lilongwe smerom k obrovskému jazeru Malawi leží neveľká rezervácia Kuti. Keďže v nej na vás nečíhajú spoza vysokej trávy levy, leopardy, slony, hrochy ani byvoly, pokojne môžete vystúpiť z auta a prechádzať sa po vyznačených chodníčkoch žltej savany.

Po prvých piatich dňoch v tejto krajine, keď sme prebádali miestne cesty a lokality v okolí Lilongwe, ide úplne o prvé stretnutie s miestnou faunou (ak nerátame množstvo pestrofarebných vtákov) a celkom to na človeka zapôsobí. Toto vôbec nie je zoo a uvedomiť si, že ku zebre, čo sa vedľa vás voľne pasie akoby nejaký kôň na Slovensku, sa dokážete priblížiť na pár krokov, je v celku zaujímavý zážitok.

Ten najväčší však prišiel v podobe obrovskej čriedy pakoní, ktoré každým našim približujúcim sa krokom blazneli, fučali, fŕkali a navzájom sa hnali do bezpečia suchých kríkov a nízkych stromov, odkiaľ na nás vyjavene civeli. V neďalekom rybníku a na jeho brehoch s vykrúteným krkom a zobákom zaboreným do peria pokojne odpočívali hrebenatky škvrnité, z druhého brehu ich nečujne sledovali beluše veľké.

Blízko zdroja vody sa na paši zdržiavali atilopy vranie. Keď nás zacítili, ich typické vrúbkované rohy šabľovito zahnuté dozadu, akoby sa nastražili spolu s veľkými špicatými ušami, krčná hriva akoby sa im naježila. To, že sa tieto zvieratá s krátkou hrubou srsťou vyhýbajú otvorenej krajine, potvrdzoval aj fakt, že boli len na pár skokov od húštia. Viac sme sa preto neodvážili priblížiť, len aby nám nezmizli v kroví, kde sa v suchom lístí prehrabávali perličky prilbaté.

Elegantné impaly si od nás držali bezpečný odstup. Prežúvajúc suchú trávu len očili veľké oči a stražili špicaté uši dúfajúc, že ich nijako neohrozíme v ich obedňajšej paši. Cestou von z rezervácie sa s nami lúči nádherná krakľa vidlochvostá a bežiaci pavián s nezvyčajne modrým pozadím.

Akonáhle opustíme jej brány, pri železničnej trati sa k nám zvedavo a priateľsky rozbehnú už zdomácnené druhy zvieraťa: pasúce sa kozy. Okolo hlavnej cesty ponúkajú predavači rozložený slamený a drevený tovar. Určite sa u jedného z nich musíme zastaviť cestou späť.

Po hlinenej ceste prichádzame do jednej z reštaurácii s ubytovaním na brehu jazera Malawi. Sadáme si na terasu a nemôžeme uveriť vlastným očiam. Toto predsa nemôže byť jazero. Vlny narážajú na breh, ale druhú stranu brehu by ste hľadali márne. Tá je niekde 70 kilometrov ďaleko, tam vaše oči nedovidia. Deti sa hádžu do vĺn, niektoré len šantia na brehu, naháňajú sa, poniektoré sa člnkujú, iné na ne len zazerajú nesúc na hlavách bielizeň, ktorú iba predchvíľou oprali vo vodách jazera.

Deti prevážajúce na voze drevo na oheň neďaleko rezervácie Kuti.
Dostať sa k zebrám na vzdialenosť pár krokov vo voľnej prírode je nádherný zážitok.
Bežiaci pavián v rezervácii Kuti nás milo prekvapil nečakaným pekným modrým sfarbením na zadnej strane tela

Keďže to nie je tak ďaleko, cez víkend sem cestujú i obyvatelia hlavného mesta. Jazero je zdrojom života, tu sa sústreďujú mnohé aktivity miestnych ľudí. Niektorých nie je možné sfotografovať, iní za mnou bežia a pokrikujú, nech sa vrátim, len aby som ich zvečnila.

V piesku odpočívajú úzke rybárske kanoe vydlabané do jedného kmeňa stromu. Siete ležiace popri nich čakajú na večer, keď ich rybári opäť spustia do hlbokých vôd jazera. Len tak si sadnúť a pozorovať dianie pri jazere celé hodiny môže byť tiež neopakovateľným zážitkom.

Cestou od jazera sa zastavujeme pri stánkoch, popri ktorých sme prechádzali pred pár hodinami. Všetci chcú, aby sme od nich niečo kúpili, všetci majú zaručene to, čo sa nám bude páčiť a čo nemá predavač odvedľa. Pravda je však taká, že rôznorodosťou to tu neprekvitá, ohúri vás hlavne kvantita predávaných vecí a vecičiek.

Vchádzam do stánku, kde ma víta mladý predavač. Zaujmú ma nádherne vyrezávané misky z dreva. Zjednávam cenu a popri tom sa rozprávame. Remeslo zdedil po svojom nebohom dedovi. Odmalička mu pomáhal a chystal sa, že raz bude obchodík jeho. Po dedovi mu zostala jediná vec: obrovská drevená vyrezávaná maska, ktorá nad ním bdie na jednej z políc, ktoré sa prehýbajú od nádherného dreveného tovaru. Aspoň vie, že dedo nad ním drží ochrannú ruku.

Predavač suvenírov zdedil remeslo rezbára po svojom dedovi
Keď sme dorazili k jazeru Malawi, naskytol a nám krásny pohľad na šantiace deti vo vode.
Utekajúce dievčatko na brehu jazera nám vyčarilo svojim smiechom úsmev na tvári

Severne od mestečka Namitete pri hraniciach s Mozambikom a Zambiou sa nachádza prehradené jazero, do ktorého vteká a zároveň z neho vyteká neveľká riečka. Pri jazere je malá reštaurácia vlastnená Európanmi, kde sa cez víkend stretávajú rodiny s deťmi, či známi hľadajúci pokojnú lokalitu mimo Lilongwe.

Požičiavame si jeden z člnov a pádlujeme k druhému brehu jazera. Lákajú nás totiž nezvyčajné druhy vodného vtáctva. Ostrožiarky lesklé tu siestujú v hojnom počte, medzi ne sa zamiešali kormorány dlhochvosté, ktoré sem nalietavajú z vedľajšieho ostrovčeka.

Na ďalšom z ostrovčekov sa v nízkej zelenej tráve prechádza nádherná jakana modročelá. Len čo sa nám podarí prekonať prúd a priblížime sa, vtáctvo sa posúva o čosi ďalej, vlnky nás zas zanášajú do stredu jazera. Horko-ťažko sa dostaneme na breh, odkiaľ sme si čln požičali. Aj tu sa v korunách stromov a v kríkoch ukrývajú malé spevavce, ktoré sa snažím nečujne pozorovať a zvečniť. Drozd červenozobý si skacká po zelenej tráve, v ktorej sa snaží nájsť potravu aj nádherný motýlik belasý, pletiarka okuliarnatá, či vábny vločkovník bodkovaný.

Ešte sa motám po brehu jazierka, kde z tŕstia vyvádza svoje malé sliepočka vodná. Jej červený zobák ostro kontruje s čiernym perím. Nevzďaľuje sa od tŕstia príliš ďaleko, radšej uprednostňuje pocit istoty. V prípade náhleho nebezpečenstva sa má kam rýchlo ukryť.

Pri jazere je množstvo ľudí, život je tu naozaj veľmi čulý
Neďaleko jazera Malawi nám máva chlapec na pozdrav. V pozadí letisko pri mestečku Salima

V prvý septembrový deň vyrážame do najviac obývanej časti Malawi – na juh. Hoci sa po kvalitnej vozovke jazdí výborne, je potrebné striehnuť na chodcov na jej okraji, ktorí logicky predpokladajú, že ich obídete. Problém nastáva, keď sa znenazdajky vynorí hlboká diera. Dávate pozor, aby ste nevrazili do ľudí, vyhli sa diere a zároveň sa nezrazili s oprotiidúcim kamiónom.

Farebné obchodíky v dedinách kontrastujú s vyprahnutou zemou, z ktorej kde-tu vytŕčajú kvitnúce kríky a vy nechápete, ako je to v tomto suchom počasí vôbec možné. Sledujeme mihajúce sa murované billboardy upozorňujúce ľudí na to, aby si po toalete umyli ruky mydlom. Okolie ponúka bežný život malawijskch ľudí: domčeky z tehál úhľadne prikryté slamenou strechou, ženy zvážajúce drevo na svojich hlavách, či deti so záprahom kráv plným dreva alebo cukrovej trstiny.

Ide sa na vodu z jazera a ide sa prať
Vlny, perúca žena či žena nesúca jedlé korene – bežný záber zo života pri jazere

Asfaltka nádherne stúpa a klesá, vďaka čomu sa nám naskytajú úchvatné výhľady na okolitú zvlnenú krajinu a kľukatú cestu, po ktorej ľudia prevážajú tovar či seba samých všakovakými spôsobmi: autami, na bicykloch, na hlavách, v dodávkach či na korbách kamiónov.

Cesta v istom momente kopíruje hranicu s Mozambikom. Ponúknutú príležitosť využívame a vstupujeme oboma nohami na mozambickú pôdu. Ženy nesúce tovar na hlave nás so zájmom pozorujú a púšťajú sa s nami do nám nezrozumiteľnej reči. Vysvetľujeme im, že toto je Mozambik, a preto sa tu fotografujeme, pripadá im to smiešne a ďalej energicky chrlia vety v neznámom jazyku.

Ďalšiu prestávku si dávame v jednej z dedín na mozambicko-malawijských hraniciach, kde okamžite upútavame pozornosť miestnych ľudí na trhu. Znova sa fotografujeme pri hraničnom kameni, z čoho sa všetci idú popukať od smiechu. Oni túto hranicu prekračujú každý deň niekoľkokrát, nikto ich nekontroluje. Ich domy stoja za hranicou, ale biznis robia v Malawi. Tadiaľto predsa prechádza hlavná cesta M1 – zdroj obživy pre ich stánky.

V jednom z miestnych obchodov si chceme kúpiť niečo na pitie, ale nič nemajú. Ktosi zavolá na mladú žena, ktorá podchvíľou prichádza a otvára rozpadnutú kovovú mrežu ďalšieho z obchodíkov. Vstupujeme. Omráčení prítmím, ktoré tam vládne, sa pýtame na sladký nápoj amerického pôvodu. Obzerám sa po obchodíku a potláčam v sebe chuť všetko si to tu vyfotografovať. V šere za pultom sa na regáloch povaľuje tovar všetkého druhu. Na zemi ležia obrovské vrecia s múkou, ktorá kde-tu zafarbila špinavú, mastnú čiernu zem. Prichádzajú deti a zvedavo si nás obzerajú.

Do obchodu vchádza muž. Opiera sa o pult a zvedavo si nás premeriava. Keď dostávame otvorené fľaše s nápojom, muž sa hrdo ozve a kývne hlavou smerom k predavačke: „To je moja žena“. So záujmom prikývnem a vychádzam z temného obchodu von, kde v žiari slnka veselo pobehujú deti a obkukujú si nás. Využívame príležitosť a cvakáme jednu fotku za druhou, len aby si to decká nerozmysleli. Pridáva sa k nám mladý muž v bielej košeli a púšťa sa s nami do rozhovoru, vypytuje sa, ako sa nám v Malawi páči. Veď kto by tento kraj so spontánnymi ľuďmi nemiloval?

V Malawi sa prevážajú všetci, ako sa len dá

Odovzdávame prázdne fľaše predavačke a mierime ďalej na juh. Cesta sa kľukatí okolo vyprahnutých skalnatých kopcov, vynáša nás do výšky, akoby nám chcela pošepnúť: len sa pozrite dole, tu leží obrovský Mozambik.

Hranica v tomto svete nič neznamená. Veď krajina je tá istá: červená zem so zavlaženými políčkami zeleniny, domy a sýpky obilia so slamenou strechou a ľuďmi hovoriacimi tým istým jazykom.

Po ceste stretávame pokazené kamióny, pred ktorými nedbalo ležia pohodené polámané konáriky stromov. Používajú sa miesto červených výstražných trojuholníkov. Vtedy viete, že máte zbystriť pozornosť, pretože vás môže za zákrutou prekvapiť odparkovaný kamión či dlhá procesia ľudí.  Baly dreveného uhlia na predaj lemujú krajnicu, ako aj nespočetné množstvo murovaných tabúľ oznamujúcich blízkosť kostola či mešity. Toľko vierovyznaní, ako majú v Malawi, by ste snáď nenašli nikde inde.

Pozvoľna klesáme z náhornej plošiny Dedzy a približujeme sa k najdôležitejšiemu mestu v krajine: vitajte v stredisku obchodu v Blantyre. V diaľke už badať kopce typické pre tento región. Slnko pomaličky zapadá a my len dúfame, že sa do nášho cieľa – ubytovne na úpätí hôr –  dostaneme ešte povidne.

Lucia Komanická / Foto: Lucia Komanická

Prvú časť si môžete prečítať tu.

Tretie pokračovanie si môžete prečítať tu.

Gallery is empty!

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Košiciach podľa záchranárov napadol pacient posádku Rýchlej lekárskej pomoci

0 icon

Košice 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   K napadnutiu posádky Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) pacientom došlo v utorok (2. 3.) v Košiciach "Pri prevoze do nemocnice pacient najprv v sanitnom vozidle zaútočil na lekára, ktorého udrel päsťou do oblasti brucha. Pri vykladaní pacienta zo sanitky v nemocnici pacient ležiaci…

Marek Krajčí údajne končí na poste ministra zdravotníctva. Kto ho nahradí?

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann/kombosnímka screenshot/TASR-Jaroslav Novák) AKTUALIZOVANÉ   Vládnej kríze bol podľa všetkého obetovaný minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý podľa nemenovaného zdroja napokon odstupuje z postu šéfa rezortu zdravotníctva Marek Krajčí posledné dni čelil obrovskému tlaku na odstúpenie z postu ministra zdravotníctva a zdá sa, že mu…

SaS: Odmietame prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády na to, že nám nejde o zdravie a životy ľudí. Kritika SaS nestojí na vakcíne Sputnik V a ani pochybnom nákupe či tlačovej besede predsedu vlády a ministra zdravotníctva, ale na neudržateľnom štýle…

Rusko bude podľa Kremľa reagovať na sankcie USA a Európskej únie

0 icon

Moskva 3. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kremeľ v stredu upozornil, že zareaguje na nedávne sankcie Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov. Tie uvalili v utorok v súvislosti s otrávením a väzbou ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sú sankcie nepodložené a zbytočné Peskov vyhlásil, že…

Brocková: Irán by sa mal vrátiť k plneniu záväzkov z Medzinárodnej jadrovej dohody

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Medzinárodná jadrová dohoda s Iránom je kľúčovým prvkom „globálnej architektúry“ nešírenia jadrových zbraní. Jej dôsledné dodržiavanie je nevyhnutné pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť Uviedla to štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková, ktorá absolvovala videorozhovor s veľvyslancom Iránu v SR so sídlom vo Viedni…

Premiér to teraz nemá ľahké. Na provokačnú otázku, čo sľúbil Rusku za Sputnik V, odpovedal žartovne že Zakarpatskú Ukrajinu. „Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska“, reaguje nahnevane Kyjev

0 icon

Kyjev/Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Valentyn Ogirenko)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil v stredu žartovné vyjadrenie predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča o tom, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu, ako poľutovaniahodné "Nech ju vymení za niekoľko regiónov Slovenska. Je poľutovaniahodné, že predseda slovenskej vlády…

Premiér vyzval Richarda Sulíka a Veroniku Remišovú, aby nevyužívali Sputnik na rozpad koalície

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) vyzýva koaličných partnerov šéfa SaS Richarda Sulíka a predsedníčku Za ľudí Veroniku Remišovú, aby prestali s politikárčením a nevyužívali vakcínu Sputnik V ako zámienku na rozpad vládnej koalície. Povedal to vo vyhlásení, ktoré zaslal médiám Priznal, že…

Peter Pellegrini: Vláda musí podať demisiu, do volieb majú viesť Slovensko odborníci

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini Mimoparlamentné KDH podporuje rekonštrukciu vlády, predčasné voľby však považuje za krajný prostriedok. Pád vlády…

Prezidentka tajomne a veľmi stručne po rokovaní so Sulíkom a Remišovou: „Panovala vzácna zhoda, verím, že tá zhoda bude aj v koalícii“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných zmenách v súvislosti s vládou. Povedala to po stretnutí so zástupcami strán SaS a Za ľudí, ktorí volajú po zmenách aj po rekonštrukcii vlády Prezidentka pripomenula, že sama dlhodobo hovorí…

Ján Figeľ označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva, žiada úpravu

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Zákaz verejných bohoslužieb považuje predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ za porušenie ústavného a medzinárodného práva Žiada preto vládu, aby upravila pravidlá COVID automatu tak, aby sa zachovalo právo občanov na uplatňovanie slobody náboženského vyznania alebo viery a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

Štefan Surmánek

Dovoz vakcíny SPUTNIK V je dobrou správou pre obyvateľov Slovenska, zlou správou pre Korčoka, Naďa, Čaputovú, Klusa, Remišovú, Biháriovú, Valašeka a ďalších rusofóbov obhajujúcich a uprednostňujúcich záujmy USA a EÚ pred záujmami a potrebami občanov SR.

0icon

Aj keď nepatrím k sympatizantom a voličom Matovičovej OĽaNO s.r.o. a ani ďalších strán terajšej vládnej koalície, musím, podobne ako aj množstvo ďalších kritikov terajšieho vládneho zoskupenia vyjadriť pochopenie pre rozhodnutie premiéra vypočuť a akceptovať postoje niektorých odborníkov ale aj širokej verejnosti a uzatvoriť s Ruskou federáciou zmluvu o zakúpení a dovoze ruskej vakcíny SPUTNIK V na Slovensko. Ako…

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Každodenné vychytávky, ktoré ti ušetria kopec času a energie

0 icon

Tieto vychytávky si zamiluješ! Nielenže ti ušetria kopec času, ale aj zjednodušia každodenné činnosti, čím neprídeš o drahocennú energiu. Podľa štúdií sa totiž priemerný človek sťažuje 15 až 30-krát denne. Veríme totiž, že náš život je ťažký. Ale našťastie existujú ľudia, ktorí vedia so všetkým pomôcť a na všetko odpovedať. A…

Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 2. časť

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Pokračujeme druhou časťou článku o mladej Nemke Anneliese Michelovej, ktorá zomrela za záhadných okolností. Po naliehaní prísne veriacej rodiny Anneliese biskup poveril farára na vykonanie exorcizmu podľa pravidiel Rituale Romanum. Príbeh má o to smutnejší koniec, že mladá Anneliese nebola diablom posadnutá, čo koniec koncov…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Vo svete IT

Z Google Chrome sa čoskoro vytratia súbory cookie. Čo ich nahradí?

0 icon

Akceptovanie súborov cookie tretích strán na takmer všetkých webstránkach sa už pre používateľov rozličných internetových prehliadačov stalo samozrejmosťou. Nepopulárne súbory cookie sa nevyhli ani najpoužívanejšiemu internetovému prehliadaču Chrome, za ktorým stoja vývojári giganta Google. Práve Google si v posledných rokoch odniesol obrovskú mieru kritiky za súbory cookie v prehliadači Google…

Plánuje Rusko s Čínou výstavbu svojej vlastnej základne na Mesiaci? Objavujú sa správy, ktoré tomu nasvedčujú

0 icon

Rusko sa pripravuje na spoluprácu s Čínou, ohľadom výskumnej stanice na povrchu Mesiaca, píše portál Spacenews.com. „Roscosmos ukončilo jednania, ktorých cieľom bola harmonizácia Memoranda o porozumení medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou. Memorandum pojednáva o spolupráci a vytvorení Medzinárodnej mesačnej výskumnej stanice. Dátum podpísania memoranda nebolo ešte stanovené, momentálne sa čaká na dohodu s našimi…

„Hurikán“ vo vesmíre? Môže ísť o bežnejší jav, ako sme si doposiaľ mysleli

0 icon

V roku 2014 satelity okolo Zeme zachytili niečo, čo by sa dalo popísať ako „vesmírny hurikán.“ Išlo o víriacu sa plazmu, ktorá sa nachádzala vysoko nad povrchom, v zemskej magnetosfére, píše portál Science Alert. Podľa údajov mala táto búrka trvať niekoľko hodín a potom sa rozišla. Objav bol prvý svojho…

Takto vyzerá zrušený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro, ktorý mal byť predstavený 4 roky dozadu

0 icon

Xiaomi patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú nielen nadpriemerné špecifikácie v kombinácii so skvelou cenou, ale bezpochyby aj nadčasový dizajn. Portál xiaomiadictos najnovšie upozorňuje na video, ktoré zachytáva nepredstavený smartfón Xiaomi Mi 6 Pro. Ide o zariadenie, ktoré bohužiaľ nikdy neuzrelo predajné pulty, hoci Xiaomi malo zjavne funkčný prototyp zariadenia. Z…

App Gallery rastie ako z vody. Huaweiu pribudli desiatky miliónov aktívnych používateľov

0 icon

Posledné dva roky sú pre Huawei celkom náročnými. Dôvodom sú sankcie zo strany amerických úradov, v ktorých dôsledku nielenže nemôže spoločnosti aktívne nakupovať produkty vyrábané americkými technológiami, ale ani riadne využívať služby. Ide napríklad aj o software, za ktorým stojí Google. To je aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť aktívne…

Armádny Magazín

Špeciálne sily Delta dorazili na veľvyslanectvo USA v Jerevane

0 icon

Arménsko, 3.marec 2021 (AM) – "Vojaci amerických špeciálnych síl sú umiestnení na území veľvyslanectva USA v Jerevane", oznámil to vojenský analytik Alexej Leonkov. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v Jerevane nachádzajú štyri oddiely Delta.   "Američanov možno použiť počas masových protestov na zvýšenie stupňa konfrontácie. Táto tec

Súťažná športová brokovnica Savage Arms Renegauge

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) – Savage Arms rozširuje sériu poloautomatických brokovníc Renegauge v kalibri 12, uvedením modelu Renegauge Competition, ide o vysokorýchlostný variant so zväčšenou kapacitou zásobníka určený špeciálne pre súťažné streľby.   Poloautomat

Duterte tvrdo Američanom: "Nedopustím, aby sa jadrové zbrane USA nachádzali na území Filipín"

0 icon

Filipíny, 3.marec 2021 (AM) - Minulý mesiac Rodrigo Duterte zdôraznil nevyhnutnosť posilniť "vlastnú obranu" Filipín, keď nariadil vláde, aby zvážila zrušenie dohody o hosťujúcich silách, ktorá povoľuje pohyb amerických vojakov na území Filipín. Prezident Rodrigo Duterte uviedol, že okamžite zruší doh

Ruskí ženisti objavili v sýrskej jaskyni modernú nemocnicu pre teroristov

0 icon

Sýria, 3.marec 2021 (AM) - Ženisti z ruských ozbrojených síl zlikvidovali v sýrskej provincii Idlib jaskyňu, v ktorej si teroristi zriadili poľnú nemocnicu prispôsobenú dokonca pre zložité operácie.   Táto nemocnica je jedna z najlepšie zariadených z tých, ktoré ruskí vojaci na

V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35. Začnú nový projekt?

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) - Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.   V publikácii je 

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali