Cestopis: Malawi – pokračovanie, 2. časť

Malawi 23. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Po cestách krajiny Malawi

Len hodinku cesty východne od Lilongwe smerom k obrovskému jazeru Malawi leží neveľká rezervácia Kuti. Keďže v nej na vás nečíhajú spoza vysokej trávy levy, leopardy, slony, hrochy ani byvoly, pokojne môžete vystúpiť z auta a prechádzať sa po vyznačených chodníčkoch žltej savany.

Po prvých piatich dňoch v tejto krajine, keď sme prebádali miestne cesty a lokality v okolí Lilongwe, ide úplne o prvé stretnutie s miestnou faunou (ak nerátame množstvo pestrofarebných vtákov) a celkom to na človeka zapôsobí. Toto vôbec nie je zoo a uvedomiť si, že ku zebre, čo sa vedľa vás voľne pasie akoby nejaký kôň na Slovensku, sa dokážete priblížiť na pár krokov, je v celku zaujímavý zážitok.

Ten najväčší však prišiel v podobe obrovskej čriedy pakoní, ktoré každým našim približujúcim sa krokom blazneli, fučali, fŕkali a navzájom sa hnali do bezpečia suchých kríkov a nízkych stromov, odkiaľ na nás vyjavene civeli. V neďalekom rybníku a na jeho brehoch s vykrúteným krkom a zobákom zaboreným do peria pokojne odpočívali hrebenatky škvrnité, z druhého brehu ich nečujne sledovali beluše veľké.

Blízko zdroja vody sa na paši zdržiavali atilopy vranie. Keď nás zacítili, ich typické vrúbkované rohy šabľovito zahnuté dozadu, akoby sa nastražili spolu s veľkými špicatými ušami, krčná hriva akoby sa im naježila. To, že sa tieto zvieratá s krátkou hrubou srsťou vyhýbajú otvorenej krajine, potvrdzoval aj fakt, že boli len na pár skokov od húštia. Viac sme sa preto neodvážili priblížiť, len aby nám nezmizli v kroví, kde sa v suchom lístí prehrabávali perličky prilbaté.

Elegantné impaly si od nás držali bezpečný odstup. Prežúvajúc suchú trávu len očili veľké oči a stražili špicaté uši dúfajúc, že ich nijako neohrozíme v ich obedňajšej paši. Cestou von z rezervácie sa s nami lúči nádherná krakľa vidlochvostá a bežiaci pavián s nezvyčajne modrým pozadím.

Akonáhle opustíme jej brány, pri železničnej trati sa k nám zvedavo a priateľsky rozbehnú už zdomácnené druhy zvieraťa: pasúce sa kozy. Okolo hlavnej cesty ponúkajú predavači rozložený slamený a drevený tovar. Určite sa u jedného z nich musíme zastaviť cestou späť.

Po hlinenej ceste prichádzame do jednej z reštaurácii s ubytovaním na brehu jazera Malawi. Sadáme si na terasu a nemôžeme uveriť vlastným očiam. Toto predsa nemôže byť jazero. Vlny narážajú na breh, ale druhú stranu brehu by ste hľadali márne. Tá je niekde 70 kilometrov ďaleko, tam vaše oči nedovidia. Deti sa hádžu do vĺn, niektoré len šantia na brehu, naháňajú sa, poniektoré sa člnkujú, iné na ne len zazerajú nesúc na hlavách bielizeň, ktorú iba predchvíľou oprali vo vodách jazera.

Deti prevážajúce na voze drevo na oheň neďaleko rezervácie Kuti.
Dostať sa k zebrám na vzdialenosť pár krokov vo voľnej prírode je nádherný zážitok.
Bežiaci pavián v rezervácii Kuti nás milo prekvapil nečakaným pekným modrým sfarbením na zadnej strane tela

Keďže to nie je tak ďaleko, cez víkend sem cestujú i obyvatelia hlavného mesta. Jazero je zdrojom života, tu sa sústreďujú mnohé aktivity miestnych ľudí. Niektorých nie je možné sfotografovať, iní za mnou bežia a pokrikujú, nech sa vrátim, len aby som ich zvečnila.

V piesku odpočívajú úzke rybárske kanoe vydlabané do jedného kmeňa stromu. Siete ležiace popri nich čakajú na večer, keď ich rybári opäť spustia do hlbokých vôd jazera. Len tak si sadnúť a pozorovať dianie pri jazere celé hodiny môže byť tiež neopakovateľným zážitkom.

Cestou od jazera sa zastavujeme pri stánkoch, popri ktorých sme prechádzali pred pár hodinami. Všetci chcú, aby sme od nich niečo kúpili, všetci majú zaručene to, čo sa nám bude páčiť a čo nemá predavač odvedľa. Pravda je však taká, že rôznorodosťou to tu neprekvitá, ohúri vás hlavne kvantita predávaných vecí a vecičiek.

Vchádzam do stánku, kde ma víta mladý predavač. Zaujmú ma nádherne vyrezávané misky z dreva. Zjednávam cenu a popri tom sa rozprávame. Remeslo zdedil po svojom nebohom dedovi. Odmalička mu pomáhal a chystal sa, že raz bude obchodík jeho. Po dedovi mu zostala jediná vec: obrovská drevená vyrezávaná maska, ktorá nad ním bdie na jednej z políc, ktoré sa prehýbajú od nádherného dreveného tovaru. Aspoň vie, že dedo nad ním drží ochrannú ruku.

Predavač suvenírov zdedil remeslo rezbára po svojom dedovi
Keď sme dorazili k jazeru Malawi, naskytol a nám krásny pohľad na šantiace deti vo vode.
Utekajúce dievčatko na brehu jazera nám vyčarilo svojim smiechom úsmev na tvári

Severne od mestečka Namitete pri hraniciach s Mozambikom a Zambiou sa nachádza prehradené jazero, do ktorého vteká a zároveň z neho vyteká neveľká riečka. Pri jazere je malá reštaurácia vlastnená Európanmi, kde sa cez víkend stretávajú rodiny s deťmi, či známi hľadajúci pokojnú lokalitu mimo Lilongwe.

Požičiavame si jeden z člnov a pádlujeme k druhému brehu jazera. Lákajú nás totiž nezvyčajné druhy vodného vtáctva. Ostrožiarky lesklé tu siestujú v hojnom počte, medzi ne sa zamiešali kormorány dlhochvosté, ktoré sem nalietavajú z vedľajšieho ostrovčeka.

Na ďalšom z ostrovčekov sa v nízkej zelenej tráve prechádza nádherná jakana modročelá. Len čo sa nám podarí prekonať prúd a priblížime sa, vtáctvo sa posúva o čosi ďalej, vlnky nás zas zanášajú do stredu jazera. Horko-ťažko sa dostaneme na breh, odkiaľ sme si čln požičali. Aj tu sa v korunách stromov a v kríkoch ukrývajú malé spevavce, ktoré sa snažím nečujne pozorovať a zvečniť. Drozd červenozobý si skacká po zelenej tráve, v ktorej sa snaží nájsť potravu aj nádherný motýlik belasý, pletiarka okuliarnatá, či vábny vločkovník bodkovaný.

Ešte sa motám po brehu jazierka, kde z tŕstia vyvádza svoje malé sliepočka vodná. Jej červený zobák ostro kontruje s čiernym perím. Nevzďaľuje sa od tŕstia príliš ďaleko, radšej uprednostňuje pocit istoty. V prípade náhleho nebezpečenstva sa má kam rýchlo ukryť.

Pri jazere je množstvo ľudí, život je tu naozaj veľmi čulý
Neďaleko jazera Malawi nám máva chlapec na pozdrav. V pozadí letisko pri mestečku Salima

V prvý septembrový deň vyrážame do najviac obývanej časti Malawi – na juh. Hoci sa po kvalitnej vozovke jazdí výborne, je potrebné striehnuť na chodcov na jej okraji, ktorí logicky predpokladajú, že ich obídete. Problém nastáva, keď sa znenazdajky vynorí hlboká diera. Dávate pozor, aby ste nevrazili do ľudí, vyhli sa diere a zároveň sa nezrazili s oprotiidúcim kamiónom.

Farebné obchodíky v dedinách kontrastujú s vyprahnutou zemou, z ktorej kde-tu vytŕčajú kvitnúce kríky a vy nechápete, ako je to v tomto suchom počasí vôbec možné. Sledujeme mihajúce sa murované billboardy upozorňujúce ľudí na to, aby si po toalete umyli ruky mydlom. Okolie ponúka bežný život malawijskch ľudí: domčeky z tehál úhľadne prikryté slamenou strechou, ženy zvážajúce drevo na svojich hlavách, či deti so záprahom kráv plným dreva alebo cukrovej trstiny.

Ide sa na vodu z jazera a ide sa prať
Vlny, perúca žena či žena nesúca jedlé korene – bežný záber zo života pri jazere

Asfaltka nádherne stúpa a klesá, vďaka čomu sa nám naskytajú úchvatné výhľady na okolitú zvlnenú krajinu a kľukatú cestu, po ktorej ľudia prevážajú tovar či seba samých všakovakými spôsobmi: autami, na bicykloch, na hlavách, v dodávkach či na korbách kamiónov.

Cesta v istom momente kopíruje hranicu s Mozambikom. Ponúknutú príležitosť využívame a vstupujeme oboma nohami na mozambickú pôdu. Ženy nesúce tovar na hlave nás so zájmom pozorujú a púšťajú sa s nami do nám nezrozumiteľnej reči. Vysvetľujeme im, že toto je Mozambik, a preto sa tu fotografujeme, pripadá im to smiešne a ďalej energicky chrlia vety v neznámom jazyku.

Ďalšiu prestávku si dávame v jednej z dedín na mozambicko-malawijských hraniciach, kde okamžite upútavame pozornosť miestnych ľudí na trhu. Znova sa fotografujeme pri hraničnom kameni, z čoho sa všetci idú popukať od smiechu. Oni túto hranicu prekračujú každý deň niekoľkokrát, nikto ich nekontroluje. Ich domy stoja za hranicou, ale biznis robia v Malawi. Tadiaľto predsa prechádza hlavná cesta M1 – zdroj obživy pre ich stánky.

V jednom z miestnych obchodov si chceme kúpiť niečo na pitie, ale nič nemajú. Ktosi zavolá na mladú žena, ktorá podchvíľou prichádza a otvára rozpadnutú kovovú mrežu ďalšieho z obchodíkov. Vstupujeme. Omráčení prítmím, ktoré tam vládne, sa pýtame na sladký nápoj amerického pôvodu. Obzerám sa po obchodíku a potláčam v sebe chuť všetko si to tu vyfotografovať. V šere za pultom sa na regáloch povaľuje tovar všetkého druhu. Na zemi ležia obrovské vrecia s múkou, ktorá kde-tu zafarbila špinavú, mastnú čiernu zem. Prichádzajú deti a zvedavo si nás obzerajú.

Do obchodu vchádza muž. Opiera sa o pult a zvedavo si nás premeriava. Keď dostávame otvorené fľaše s nápojom, muž sa hrdo ozve a kývne hlavou smerom k predavačke: „To je moja žena“. So záujmom prikývnem a vychádzam z temného obchodu von, kde v žiari slnka veselo pobehujú deti a obkukujú si nás. Využívame príležitosť a cvakáme jednu fotku za druhou, len aby si to decká nerozmysleli. Pridáva sa k nám mladý muž v bielej košeli a púšťa sa s nami do rozhovoru, vypytuje sa, ako sa nám v Malawi páči. Veď kto by tento kraj so spontánnymi ľuďmi nemiloval?

V Malawi sa prevážajú všetci, ako sa len dá

Odovzdávame prázdne fľaše predavačke a mierime ďalej na juh. Cesta sa kľukatí okolo vyprahnutých skalnatých kopcov, vynáša nás do výšky, akoby nám chcela pošepnúť: len sa pozrite dole, tu leží obrovský Mozambik.

Hranica v tomto svete nič neznamená. Veď krajina je tá istá: červená zem so zavlaženými políčkami zeleniny, domy a sýpky obilia so slamenou strechou a ľuďmi hovoriacimi tým istým jazykom.

Po ceste stretávame pokazené kamióny, pred ktorými nedbalo ležia pohodené polámané konáriky stromov. Používajú sa miesto červených výstražných trojuholníkov. Vtedy viete, že máte zbystriť pozornosť, pretože vás môže za zákrutou prekvapiť odparkovaný kamión či dlhá procesia ľudí.  Baly dreveného uhlia na predaj lemujú krajnicu, ako aj nespočetné množstvo murovaných tabúľ oznamujúcich blízkosť kostola či mešity. Toľko vierovyznaní, ako majú v Malawi, by ste snáď nenašli nikde inde.

Pozvoľna klesáme z náhornej plošiny Dedzy a približujeme sa k najdôležitejšiemu mestu v krajine: vitajte v stredisku obchodu v Blantyre. V diaľke už badať kopce typické pre tento región. Slnko pomaličky zapadá a my len dúfame, že sa do nášho cieľa – ubytovne na úpätí hôr –  dostaneme ešte povidne.

Lucia Komanická / Foto: Lucia Komanická

Prvú časť si môžete prečítať tu.

Tretie pokračovanie si môžete prečítať tu.

Gallery is empty!

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

127. časť Neznámych slovenských dejín

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (HSP/Foto:Marián Tkáč)   Počas prvých šiestich týždňov roku 1993 bola situácia dosť osobitná. Slovenská centrálna banka nemohla robiť vlastnú menovú politiku, lebo nad ňou (ale aj nad ČNB) stál menový výbor. Treba priznať, že obe rokovania menového výboru pripravili predovšetkým pracovníci ČNB, pod hlavičkou ktorej po…

Bieloruská polícia zatkla 100 demonštrantov, ktorí vytvorili ľudskú reťaz

0 icon

Minsk 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa…

Provizórne premostenie Hornádu je poškodené, nutná je oprava

0 icon

Košice 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Provizórne premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou na mieste zrúteného mosta je poškodené a potrebná je jeho oprava. Ak k nej v krátkom čase nedôjde, premostenie bude uzavreté a autá budú musieť opätovne využívať obchádzku. Informoval o tom v sobotu…

EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku

0 icon

Brusel 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad "rozsiahlym zatýkaním" a "neprimeraným použitím sily" počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach…

Podľa prezidentky budú v boji s pandémiou kľúčovú úlohu zohrávať mobilné odberové miesta

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí, bude testovanie súčasťou ľudských životov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 22. januára navštívila jedno z mobilných odberných miest v Bratislave. Kľúčovú úlohu v boji s pandémiou koronavírusu…

V Českej republike otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti reštrikciám

0 icon

Praha 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Česku otvorili v sobotu svoje prevádzky reštaurácie a pohostinstvá, ktoré podporujú iniciatívu Chcípl PES. Spravili tak na protest proti epidemiologickým opatreniam, ktoré otvorenie takýchto podnikov nepovoľujú. Cieľom protestu nie je na pandémii zarábať, ale prežiť, uviedol podľa portálu Novinky.cz spoluorganizátor protestu Jakub Olbert…

Na kandidatúru na špeciálneho prokurátora je potrebná previerka NBÚ. Lipšicovi ju pomohol získať jeho známy – minister práce Milan Krajniak

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá v piatok informovali o tom, že advokát a bývalý minister Daniel Lipšic kandidujúci na post šéfa špeciálnej prokuratúry, donedávna nemal previerku NBÚ na stupeň prísne tajné a získal ju údajne "narýchlo" vďaka Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka…

Sudkyňa ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie bude známe večer

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu ráno rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. Výsluch obvinenej sa začal približne o 9.00 h, keď krátko predtým…

Lekári radia Francúzom, aby sa nerozprávali vo verejnej doprave

0 icon

Paríž 23. januára (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzska lekárska akadémia vydala v piatok usmernenie, podľa ktorého by sa ľudia mali vyhnúť „rozhovorom alebo telefonovaniu“ v metre, autobusoch alebo kdekoľvek na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať spoločenské rozostupy. Napriek tomu, že vo Francúzsku obyvatelia musia nosiť rúška, cestujúci si ich pri telefonovaní…

Služobný odev pre jedného policajta vyjde približne na 1000 eur

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Hodnota služobného odevu pre jedného príslušníka Policajného zboru SR predstavuje 1033,70 eura. Vyplýva to z Opatrenia Ministerstva vnútra SR o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2021 Do výstroje sú podľa dokumentu zahrnuté napríklad zimná čiapka, šiltovka,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Rastislav Slovák

Nejaká osoba menom Pavlína Matovičová vlastní majetok v hodnote desiatok možno až stoviek miliónov €

0icon

Mimochodom táto osoba menom Pavlína Matovičová je manželkou Matoviča. Matovič sa sám aj pochválil, že všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Nahonobili toho dosť, otázka je len či zákonným spôsobom. Matovič vo všetkých svojich predvolebných kampaniach sľuboval  zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Je podozrivé, že Matovič je…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Ktoré produkty sa dajú využiť aj po dátume spotreby?

0 icon

Možno to nie je najchutnejšia vec, ale existujú produkty, ktoré môžete dobre využiť, a to aj po uplynutí dátumu spotreby. Od starostlivosti o pokožku po varenie, tieto alternatívne spôsoby použitia môžu byť práve to, čo si hľadal. 1. Avokádo

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

Vo svete IT

Yvonne Y40D – kvalitné konvertibilné USB 3.0 pre PC a Android zariadenia za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Trápi ťa nedostatok úložného priestoru v tvojom Android smartfóne, počítači, či inom zariadení so vstupom USB, USB Type-C alebo Micro USB? Rozšírenie úložného priestoru pomocou tohto konvertibilného USB je jednoducho hračka. USB úložisko s 3 rozlišnými portmi yvonne Y40D pritom momentálne kúpiš už za neuveriteľných 16,99 eur s bezplatným doručením…

V ďalekej budúcnosti sa pravdepodobne všetky kontinenty Zeme spoja do jedného. Takto by to mohlo vyzerať!

0 icon

Pred 200-miliónmi rokov došlo k rozdeleniu superkontinentu Pangea, vďaka čomu vznikli kontinenty, ktoré máme na Zemi dnes, píše portál IFL Science. Lenže tieto kontinenty tiež nevydržia večne. Ukazuje sa, že v budúcnosti by sme mohli mať na našej planéte nový superkontinent. Je však ťažké predpovedať, ako by mohol vyzerať. Vedci…

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

0 icon

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne. Patent…

Ako Einstein vymyslel teóriu relativity, ktorá navždy zmenila chápanie vesmíru?

0 icon

Einstein po prvýkrát publikoval svoju teóriu relativity v roku 1905. V tej dobe však bol buď zosmiešnený, alebo ignorovaný. Jeho teórie boli pre ľudí tej doby príliš zvláštne, či radikálne na to, aby mohli byť pravdivé, hovorí YouTube kanál Arvin Ash. Teória relativity napádala Newtonove teórie, ktoré boli overené a…

Málo známe, ale aj napriek tomu šikovné funkcie v Messengeri, ktoré mnohí nepoznajú

0 icon

V súčasnosti jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete je Messenger. Ide o službu, ktorá je automaticky aktivovanou pre všetkých používateľov sociálnej siete Facebook.  Paradoxom je, že hoci túto službu používa väčšina z nás, tak aj napriek tomu nepoznáme mnoho funkcií, ktoré ponúka. End-to-end šifrovanie Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou…

Armádny Magazín

Pentagón v Arktíde. Ako Dánsko chodí po lane v Grónsku

0 icon

Dánsko, 24. január 2021 (AM) - Keď sa v Arktíde prehrieva konkurencia medzi Čínou, Ruskom a USA, čoraz viac sa do nej zamotáva Grónsko, poloautonómny región v rámci Dánskeho kráľovstva. To prinieslo príležitosti aj výzvy pre Grónsko a pre Dánsko. Dánsko kontroluje väčšinu zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky Grónska a Kodaň…

Forbes: Ruská zbraň, ktorá môže mať pre USA ničivé následky

0 icon

USA, 24. január 2021 (AM) - Ponorka Poseidon sa stane \"poistkou\" pre prípad, že by USA mohli zostreliť ruské balistické rakety. Píše o tom Forbes. \"Rusko to s prijatím do výzbroje tohto podvodného dronu (jeho dĺžka je 25 metrov) s jadrovým pohonom myslí vážne,\" 

Michejev: Putin predvídal a nezopakoval Trumpovu chybu

0 icon

Rusko, 24. január 2021 (AM) - Bývalý prezident USA Donald Trump urobil fatálnu chybu, keď úplne dôveroval sociálnym médiám. K tomuto záveru dospel politológ Sergej Michejev.   Udalosti, ktoré sa odohrávajú v Spojených štátoch, jasne ukázali, že stávka amerického lídra na sociálne siete, ktorú spolu so svojím tí

Hitler kaput? Prečo mnohí neuverili smrti vojnového zločinca č. 1?

0 icon

Nemecko, 24. január 2021 (AM) - Mnohí aj po polstoročí od smrti nacistického vodcu dúfali, že ho uvidia na lavici obžalovaných. O tom, že Hitler je mŕtvy nepochybovali iba tí, ktorí našli jeho ostatky.   Na Postupimskej konferencii sovietska strana presvedčila partnerov, aby najneskôr 1. 9. 1945 bol uverejnený konečný zoznam vojno

Naživo z Moskvy: Demonštrácie na podporu zatknutého Navaľného

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - Navaľného zadržali 17. januára po návrate z Nemecka do Ruska, kde sa takmer päť mesiacov zotavoval a rehabilitoval po údajnej otrave. V pondelok bol uväznený na 30 dní za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na základe podmienečného odsúdenia za spreneveru z roku 2014:

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali