Španielsko poskytne Kube humanitárnu pomoc prostredníctvom OSN, oznámila madridská vláda.
Ostrov zápasí s vážnou hospodárskou krízou, ktorú prehlbuje aj americká blokáda dodávok ropy. Podľa španielskeho rezortu diplomacie pôjde o potraviny a základný zdravotnícky materiál.
07:22
Francúzsko prejavilo vážny záujem o nákup poľských prenosných protilietadlových systémov krátkeho doletu Piorun. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na zdroje z poľského ministerstva obrany.
Prenosný protilietadlový systém Piorun patrí podľa agentúry PAP medzi najúčinnejšie ručne odpaľované systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú dnes dostupné.
07:17
Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa nepriamo zapojí do rokovaní USA s Iránom o jadrovom programe, ktoré prebiehajú v Ženeve. Tvrdí, že Teherán má záujem dosiahnuť dohodu, aby sa vyhol nepriaznivým dôsledkom. „Nemyslím si, že chcú znášať následky nedosiahnutia dohody,“ povedal novinárom na palube Air Force One počas letu do Washingtonu.
07:15
Francúzska vláda oznámila, že povolí odstrel vlkov útočiacich na hospodárske zvieratá aj mimo chránených či oplotených pozemkov. Opatrenie vítajú poľnohospodári, ktorí sú vplyvnou a rastúco nespokojnou voličskou skupinou, uvádza AFP.
07:14
Libanonská vláda oznámila, že armáda bude na druhú fázu odzbrojenia hnutia Hizballáh na juhu krajiny potrebovať najmenej štyri mesiace. Libanon sa tým snaží splniť dohodu z roku 2024, ktorá ukončila konflikt s Izraelom a zaväzuje štát dostať všetky zbrane pod svoju kontrolu.
07:13
Traja ľudia vrátane údajného strelca zahynuli v pondelok počas streľby na mládežníckom hokejovom zápase v štáte Rhode Island. Ďalších troch previezli do nemocnice v kritickom stave, informovali miestne úrady podľa AP a Sky News.
Podľa policajnej náčelníčky z Pawtucketu Tine Goncalvesovej išlo zrejme o cielený útok súvisiaci s rodinným sporom. Detaily o páchateľovi ani vek obetí nezverejnila, no pravdepodobne išlo o dospelých.
07:08
Cena ropy Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 19.03 h SEČ 68,72 dolárov za barel. Oproti predošlej uzávierke to znamená rast o 97 centov. Cena ropy WTI s s dodávkou v marci dosiahla 63,83 dolárov za barel. V porovnaní s predošlou uzávierkou to predstavuje rast o 94 centov.
Včera 20:15
Hovorca českého rezortu diplomacie Adam Čörgő potvrdil, že Macinka sa vo štvrtok zúčastní na zasadnutí Rady mieru. Bude tam v úlohe pozorovateľa.
Vývoz ruskej ropy do Číny by mal aj tento mesiac vzrásť. Objem dosiahne podľa predbežných odhadov nový rekord.
Včera 19:11
Spotová cena zlata sa dostala pod hranicu 5000 USD za troyskú uncu. Predpoludním zaznamenala takmer 5008 USD za uncu.
Včera 19:10
Vo Švédsku sa začína diskutovať o prijatí eura. K zmene prichádza po vyše dvadsiatich rokoch od referenda o prijatí eura, v ktorom Švédi vstup do eurozóny odmietli.
Včera 19:08
Vatikán oznámila, že terasa na vrchole Baziliky svätého Petra bude čoskoro otvorená pre verejnosť.
Včera 19:07
Nawrocki uviedol, že vzhľadom na hrozbu, ktorú predstavuje Rusko by Poľsko malo mať svoj vlastný jadrový program.
Celý finančný systém USA sa po páde troch veľkých bánk potáca
Tri najväčšie banky v USA sa stali obeťou riskantnej politiky, vysvetľuje autorka článku Heike Buchterová v novinách Zeit. Štátne dlhopisy v USA, tie isté dlhopisy, do ktorých ruské ministerstvo financií pod vedením Kudrina odkladalo svoje “prebytočné” peniaze, prudko klesli. V dôsledku toho sa znížili aktíva bánk, ktoré držali peniaze v dlhopisoch. A vkladatelia začali vyberať svoje vklady
14. 03. 2023 |Komentáre|
6 min. čítania |0 komentárov
|
Na snímke pobočka banky Signature Bank 12. marca 2023 v New Yorku
Bratislava 13. marca 2023 (HSP/Zeit/Foto:TASR/AP-Bobby Caina Calvan,TASR/AP-Michael Probst)
▶❚❚↻
.
Finančná kríza v USA sa stupňuje: v krátkom čase bol vyhlásený bankrot troch finančných inštitúcií. Politici sa snažia zabrániť panike prísľubom, že zaručia bezpečnosť vkladov.
Banková kríza v USA sa stupňuje. V nedeľu večer sa bankové regulačné orgány rozhodli uvaliť nútenú správu na newyorskú banku Signature Bank, aby sa riadne uskutočnil jej bankrot. Za posledných niekoľko dní je to už druhýkrát, čo úrady zatvorili finančnú inštitúciu. V piatok nečakane vyhlásila bankrot banka Silicon Valley Bank (SVB). A len niekoľko dní predtým dobrovoľne oznámila svoje zatvorenie finančná inštitúcia Silvergate Capital, ktorá sa špecializuje prevažne na transakcie s kryptomenami. Vo veľmi krátkom čase tak vyhlásili bankrot už tri americké finančné inštitúcie.
Washington je z toho mimoriadne znepokojený. Ministerka financií Janet Yellenová, predseda Federálneho rezervného systému Jay Powell a ďalší finanční regulátori sa cez víkend zaoberali hľadaním riešenia, ktoré by mohlo zabrániť ďalšiemu šíreniu finančnej krízy. Prezident povedal, že vláda “bude brať na zodpovednosť všetkých, ktorí sú za túto nočnú moru zodpovední”.
.
V nedeľňajšom televíznom rozhovore Yellenová povedala, že vláda nebude zachraňovať zatvorené banky. Na tento účel nebudú vynaložené žiadne peniaze daňových poplatníkov, prisľúbila. Členka Demokratickej strany Yellenová povedala, že by nechcela, aby si niekto myslel, že vláda sa chystá zachraňovať banky peniazmi z verejných zdrojov. Mala na to dobré politické dôvody. Jej strana a vtedajší prezident Obama boli neskôr často obviňovaní z vládnej podpory problémových bánk počas finančnej krízy v roku 2008.
Zabrániť panike
Yellenová a jej washingtonskí kolegovia zároveň museli cez víkend nájsť riešenie, ako upokojiť vkladateľov, klientov bánk a firmy. Práve na to má slúžiť nový nástroj núdzového financovania bánk s názvom Bank Term Funding Program, ktorý bol oznámený v nedeľu večer. Program nebude mať na starosti ministerstvo financií, ale Federálny rezervný systém. Ten bude musieť poskytnúť potrebné prostriedky, aby si klienti bánk SVB a Signature mohli vybrať svoje vklady už v pondelok.
Doteraz sa záruky Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) vzťahovali len na vklady nepresahujúce 250 000 USD. Súčasné opatrenie bankových regulačných orgánov však zaručuje, že všetky vklady budú vyplatené – a to nielen klientom SVB a Signature, ale potenciálne aj všetkým ostatným bankám v núdzi. FDIC pôvodne dúfal, že sa mu podarí nájsť kupca pre SVB. Toto riešenie sa stále oficiálne považuje za možné. Záujem však zatiaľ prejavila len dcérska spoločnosť SVB vo Veľkej Británii. Ako však veci zašli tak ďaleko?
Krachu SVB predchádzala panika medzi klientmi banky, ktorí si vo štvrtok naraz vybrali zo svojich účtov niekoľko miliárd dolárov. V piatok popoludní boli regulačné orgány nútené banku zatvoriť a tá teraz spadá pod FDIC. Hodnota SVB je len okrajovo určená veľkosťou banky. Celkové aktíva banky sa odhadujú na približne 200 miliárd dolárov, a tak je SVB desaťkrát menšia ako JP Morgan Chase, ktorá je s aktívami vo výške 3,3 bilióna dolárov najväčšou americkou bankou.
.
“Domovská banka” amerického technologického priemyslu sa zrútila
SVB, založená v roku 1983, však bola domovskou bankou amerického priemyslu špičkových technológií. Podľa agentúry Bloomberg takmer polovica všetkých začínajúcich podnikov v USA mala úvery v tejto kalifornskej banke. Mnohé z týchto podnikov si v tejto banke ukladali finančné prostriedky získané od investorov a podľa potreby si ich vyberali. Ak by o svoje vklady prišli, pre mnohé z nich by to znamenalo, že by sa tiež dostali do finančných ťažkostí. Inými slovami, krach banky by mal obrovské škody aj pre americký inovačný ekosystém.
Podľa všetkého práve títo pravidelní klienti SVB stratili v súčasnosti dôveru v túto inštitúciu. V médiách sa objavili správy, že fond rizikového kapitálu Founders Fund, ktorého spoluzakladateľom je známy investor zo Silicon Valley Peter Thiel, odporučil začínajúcim podnikom vo svojom portfóliu, aby stiahli kapitál z SVB. Aj ďalšie fondy rizikového kapitálu varovali svojich klientov, aby sa zabezpečili proti možným stratám a stiahli vklady z účtov SVB. To všetko viedlo k panike.
Olej do ohňa priliala aj informácia, že SVB sa snaží vyrovnať stratu vo výške 1,8 mld. Táto naliehavá snaha získať peniaze vyvolala obavy, že banka nemá dostatok finančných prostriedkov. Cena jej akcií prudko klesla a SVB sa v piatok prestala pokúšať o získanie kapitálu. Regulačné orgány krátko nato banku zatvorili.
Krach SVB je výsledkom fatálnej reťazovej reakcie, ktorú spustil Federálny rezervný systém. Počas pandémie, keď bol priemysel špičkových technológií na vrchole, SVB investovala 91 miliárd dolárov do amerických štátnych dlhopisov a bezpečných cenných papierov krytých hypotékami. Všetky boli považované za najbezpečnejšie cenné papiere na svete. Minulý rok však Fed začal zvyšovať svoju kľúčovú sadzbu, aby zastavil cválajúcu infláciu. To malo priamy vplyv na hodnotu dlhopisov v držbe SVB.
.
Na snímke nápis pobočky banky Silicon Valley na kancelárskej budove, v ktorej banka sídli 13. marca 2023 vo Frankfurte nad Mohanom
A keďže ziskovosť týchto cenných papierov v porovnaní s novými emisiami klesla, klesla aj ich hodnota. V prípade SVB nečakane stratili na hodnote 15 miliárd dolárov, ako uviedla samotná banka. Takéto znehodnotenie v zásade nepredstavuje problém, pretože sa týka len papierovej hodnoty. Keď sa však dlhopisy musia predať, vedie to k stratám. Presne to bola SVB v posledných mesiacoch nútená urobiť. Banka musela predať cenné papiere v hodnote 21 miliárd USD, pretože potrebovala prostriedky na vyplatenie vkladov klientom.
Bol to aj dôsledok zvýšenia kľúčovej úrokovej sadzby FEDu. Začínajúcim podnikateľom sa zvýšili náklady a začali vyberať vklady zo svojej domovskej banky SVB. V dôsledku toho banka prišla o 1,8 miliardy USD, čo podnietilo jej pokus o získanie vlastného kapitálu a následne vyvolalo paniku.
Fed v ťažkostiach
SVB nie je zďaleka jedinou bankou, ktorej dlhopisy v dôsledku zvýšenia kľúčovej sadzby Fedu v priebehu niekoľkých mesiacov výrazne stratili na hodnote. Celkovo nerealizované straty amerických bánk spôsobené znížením ratingu dlhopisov dosiahli podľa FDIC v decembri 2022 približne 630 miliárd USD. Ešte v decembri 2021 sa tieto straty odhadovali len na osem miliárd dolárov.
Fed je teraz v úzkych. V normálnej situácii by nervozitu na trhu uhasil tým, že by finančným inštitúciám štedro poskytol potrebnú likviditu. Teraz by to však poprelo jeho snahu zdražiť peniaze, a tým spomaliť ekonomiku, a teda aj infláciu.
Investori si však myslia, že FED aj centrálne banky EÚ budú vzhľadom na nedávny vývoj pri zvyšovaní kľúčových sadzieb zdržanlivejšie. To vysvetľuje skutočnosť, že napriek kolapsu bánk ukazovatele stále ukazujú na zvýšenie sadzieb začiatkom tohto týždňa.
Nový diskusný systém
Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk
NAŽIVO
Španielsko poskytne Kube humanitárnu pomoc prostredníctvom OSN, oznámila madridská vláda.
Ostrov zápasí s vážnou hospodárskou krízou, ktorú prehlbuje aj americká blokáda dodávok ropy. Podľa španielskeho rezortu diplomacie pôjde o potraviny a základný zdravotnícky materiál.
07:22
Francúzsko prejavilo vážny záujem o nákup poľských prenosných protilietadlových systémov krátkeho doletu Piorun. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na zdroje z poľského ministerstva obrany.
Prenosný protilietadlový systém Piorun patrí podľa agentúry PAP medzi najúčinnejšie ručne odpaľované systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú dnes dostupné.
07:17
Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa nepriamo zapojí do rokovaní USA s Iránom o jadrovom programe, ktoré prebiehajú v Ženeve. Tvrdí, že Teherán má záujem dosiahnuť dohodu, aby sa vyhol nepriaznivým dôsledkom. „Nemyslím si, že chcú znášať následky nedosiahnutia dohody,“ povedal novinárom na palube Air Force One počas letu do Washingtonu.
07:15
Francúzska vláda oznámila, že povolí odstrel vlkov útočiacich na hospodárske zvieratá aj mimo chránených či oplotených pozemkov. Opatrenie vítajú poľnohospodári, ktorí sú vplyvnou a rastúco nespokojnou voličskou skupinou, uvádza AFP.
07:14
Libanonská vláda oznámila, že armáda bude na druhú fázu odzbrojenia hnutia Hizballáh na juhu krajiny potrebovať najmenej štyri mesiace. Libanon sa tým snaží splniť dohodu z roku 2024, ktorá ukončila konflikt s Izraelom a zaväzuje štát dostať všetky zbrane pod svoju kontrolu.
07:13
Traja ľudia vrátane údajného strelca zahynuli v pondelok počas streľby na mládežníckom hokejovom zápase v štáte Rhode Island. Ďalších troch previezli do nemocnice v kritickom stave, informovali miestne úrady podľa AP a Sky News.
Podľa policajnej náčelníčky z Pawtucketu Tine Goncalvesovej išlo zrejme o cielený útok súvisiaci s rodinným sporom. Detaily o páchateľovi ani vek obetí nezverejnila, no pravdepodobne išlo o dospelých.
07:08
Cena ropy Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 19.03 h SEČ 68,72 dolárov za barel. Oproti predošlej uzávierke to znamená rast o 97 centov. Cena ropy WTI s s dodávkou v marci dosiahla 63,83 dolárov za barel. V porovnaní s predošlou uzávierkou to predstavuje rast o 94 centov.
Včera 20:15
Hovorca českého rezortu diplomacie Adam Čörgő potvrdil, že Macinka sa vo štvrtok zúčastní na zasadnutí Rady mieru. Bude tam v úlohe pozorovateľa.
Šéf českej diplomacie Petr Macinka sa na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii stretol v názorovom rozpore s Hillary Clintonovou. Táto modla globalistov-liberálov…
17. 02. 2026 |Komentáre|
3 min. čítania |0 komentárov
Poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Mesterová vo štvrtok naložila podpredsedovi parlamentu, keď ho spoločne s partnermi z koalície prirovnala k vrahom,…
17. 02. 2026 |Komentáre|
2 min. čítania |0 komentárov
17. 02. 2026 |Komentáre|
2 min. čítania |0 komentárov
Internetový predajca špecializovaného softvéru Godeal24 nedávno spustil akčný výpredaj Software Special Sale, ktorý je príležitosťou na obnovenie vašich systémov a…
17. 02. 2026 |Ekonomika| PR článok |
5 min. čítania |0 komentárov
17. 02. 2026 |Ekonomika| PR článok |
5 min. čítania |0 komentárov
Česká molekulárna biologička Soňa Peková počas víkendu vo svojom príspevku zverejnila otvorený list, ktorý adresovala prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu. List…
Francúzske úrady začali vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy v súvislosti so smrťou pravicového aktivistu, ktorý zomrel minulý týždeň po brutálnom…
16. 02. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
16. 02. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Španielsko poskytne Kube humanitárnu pomoc prostredníctvom OSN, oznámila madridská vláda.
Ostrov zápasí s vážnou hospodárskou krízou, ktorú prehlbuje aj americká blokáda dodávok ropy. Podľa španielskeho rezortu diplomacie pôjde o potraviny a základný zdravotnícky materiál.
07:22
Francúzsko prejavilo vážny záujem o nákup poľských prenosných protilietadlových systémov krátkeho doletu Piorun. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na zdroje z poľského ministerstva obrany.
Prenosný protilietadlový systém Piorun patrí podľa agentúry PAP medzi najúčinnejšie ručne odpaľované systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú dnes dostupné.
07:17
Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa nepriamo zapojí do rokovaní USA s Iránom o jadrovom programe, ktoré prebiehajú v Ženeve. Tvrdí, že Teherán má záujem dosiahnuť dohodu, aby sa vyhol nepriaznivým dôsledkom. „Nemyslím si, že chcú znášať následky nedosiahnutia dohody,“ povedal novinárom na palube Air Force One počas letu do Washingtonu.
07:15
Francúzska vláda oznámila, že povolí odstrel vlkov útočiacich na hospodárske zvieratá aj mimo chránených či oplotených pozemkov. Opatrenie vítajú poľnohospodári, ktorí sú vplyvnou a rastúco nespokojnou voličskou skupinou, uvádza AFP.
07:14
Libanonská vláda oznámila, že armáda bude na druhú fázu odzbrojenia hnutia Hizballáh na juhu krajiny potrebovať najmenej štyri mesiace. Libanon sa tým snaží splniť dohodu z roku 2024, ktorá ukončila konflikt s Izraelom a zaväzuje štát dostať všetky zbrane pod svoju kontrolu.
07:13
Traja ľudia vrátane údajného strelca zahynuli v pondelok počas streľby na mládežníckom hokejovom zápase v štáte Rhode Island. Ďalších troch previezli do nemocnice v kritickom stave, informovali miestne úrady podľa AP a Sky News.
Podľa policajnej náčelníčky z Pawtucketu Tine Goncalvesovej išlo zrejme o cielený útok súvisiaci s rodinným sporom. Detaily o páchateľovi ani vek obetí nezverejnila, no pravdepodobne išlo o dospelých.
07:08
Cena ropy Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 19.03 h SEČ 68,72 dolárov za barel. Oproti predošlej uzávierke to znamená rast o 97 centov. Cena ropy WTI s s dodávkou v marci dosiahla 63,83 dolárov za barel. V porovnaní s predošlou uzávierkou to predstavuje rast o 94 centov.
Včera 20:15
Hovorca českého rezortu diplomacie Adam Čörgő potvrdil, že Macinka sa vo štvrtok zúčastní na zasadnutí Rady mieru. Bude tam v úlohe pozorovateľa.
Vývoz ruskej ropy do Číny by mal aj tento mesiac vzrásť. Objem dosiahne podľa predbežných odhadov nový rekord.
Včera 19:11
Spotová cena zlata sa dostala pod hranicu 5000 USD za troyskú uncu. Predpoludním zaznamenala takmer 5008 USD za uncu.
Včera 19:10
Vo Švédsku sa začína diskutovať o prijatí eura. K zmene prichádza po vyše dvadsiatich rokoch od referenda o prijatí eura, v ktorom Švédi vstup do eurozóny odmietli.
Včera 19:08
Vatikán oznámila, že terasa na vrchole Baziliky svätého Petra bude čoskoro otvorená pre verejnosť.
Včera 19:07
Nawrocki uviedol, že vzhľadom na hrozbu, ktorú predstavuje Rusko by Poľsko malo mať svoj vlastný jadrový program.
Rusko, 16. februára 2026 - Británia zaručuje financovanie zdĺhavého vojnového konfliktu a dodáva Kyjevu rakety s dlhým doletom Zelenskyj dostal od Londýna…
Minulý týždeň priniesol viacero zaujímavých momentov, ktoré by mohli zobudiť niektorých našich verejných činiteľov z ružových snov. Predovšetkým ma zaujalo…
16. 02. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
16. 02. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Zadržanie bývalého ministra energetiky Hermana Haluščenka a následné podanie obvinenia ukázalo, že tlak na Zelenského zo strany protikorupčných orgánov prostredníctvom…
16. 02. 2026 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
16. 02. 2026 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
Kauza Marty Šimečkovej, matky predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, otvorila viacero pandoriných skriniek. Jednak zbavili progresívcov étosu morálnych autorít, ktoré…
16. 02. 2026 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
16. 02. 2026 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Podľa premiéra Roberta Fica Ukrajina prostredníctvom ropovodu Družba vydiera svojich susedov, Slovensko a Maďarsko. Krajiny sa preto spájajú a posielajú…
16. 02. 2026 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
16. 02. 2026 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Španielsko poskytne Kube humanitárnu pomoc prostredníctvom OSN, oznámila madridská vláda.
Ostrov zápasí s vážnou hospodárskou krízou, ktorú prehlbuje aj americká blokáda dodávok ropy. Podľa španielskeho rezortu diplomacie pôjde o potraviny a základný zdravotnícky materiál.
07:22
Francúzsko prejavilo vážny záujem o nákup poľských prenosných protilietadlových systémov krátkeho doletu Piorun. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na zdroje z poľského ministerstva obrany.
Prenosný protilietadlový systém Piorun patrí podľa agentúry PAP medzi najúčinnejšie ručne odpaľované systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú dnes dostupné.
07:17
Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa nepriamo zapojí do rokovaní USA s Iránom o jadrovom programe, ktoré prebiehajú v Ženeve. Tvrdí, že Teherán má záujem dosiahnuť dohodu, aby sa vyhol nepriaznivým dôsledkom. „Nemyslím si, že chcú znášať následky nedosiahnutia dohody,“ povedal novinárom na palube Air Force One počas letu do Washingtonu.
07:15
Francúzska vláda oznámila, že povolí odstrel vlkov útočiacich na hospodárske zvieratá aj mimo chránených či oplotených pozemkov. Opatrenie vítajú poľnohospodári, ktorí sú vplyvnou a rastúco nespokojnou voličskou skupinou, uvádza AFP.
07:14
Libanonská vláda oznámila, že armáda bude na druhú fázu odzbrojenia hnutia Hizballáh na juhu krajiny potrebovať najmenej štyri mesiace. Libanon sa tým snaží splniť dohodu z roku 2024, ktorá ukončila konflikt s Izraelom a zaväzuje štát dostať všetky zbrane pod svoju kontrolu.