Branislav Krasnovský: Pokračovanie kauzy Savčenková

Kyjev/Moskva 26. mája 2016 (HSP/Foto: TASR/AP- Sergej Chuzakov, kombosnímky, wikipedia)

 

Tak ako som sľúbil, pokračujem pre čitateľov Hlavných správ s analýzou ruských materiálov o kauze Savčenková v ruskej tlači.

Ešte som si nestihol pozrieť televízny program s Fjdorovom a spracovať informácie v ňom, pretože má viac ako 2 hodiny, a tak som zatiaľ v rámci prvých informácií o kauze Savčenková šiel na vzgljad.ru a pozrel, čo tam píše ruská tlač. Pripomínam len slovenským čitateľom, že vzgljad.ru nie je žiaden protiputinovský plátok, blízky Navalnému, Kasjanovovi alebo iným ruským proamerickým liberastom. Našiel som text Petra Akopova a jeho vysvetlenie situácie, záujemci si priame znenie článku môžu pozrieť tu.

Рodľa Akopova Rusko môže výmenou Savčenkovej za Jerofejeva a Alexandrova len vyhrať. Potvrdzuje síce, že reakcie obyvateľov Ruska sú nejednoznačné, nie každý chápe Putinove plány a že ľudí dráždi aj mediálny cirkus, ktorý sa na Ukrajine uskutočnil a ktorí chápu ako jeden z dôkazov minimálne morálneho víťazstva Ukrajiny. Potvrdzuje, že v spoločnosti čoraz silnejšie rezonuje otázka – prečo Putin Savčenkovú omilostil a súhlasil s výmenou?

Rozhovory o možnej výmene Savčenkovej za Jerofejeva a Alexandrova išli už podľa Akopova niekoľko mesiacov. Kauza Savčenková bola viac ako 2 roky bola symbolom „ukrajinského odporu voči ruskej agresii“ a o jej osude hovorili s Putinom často aj európski lídri a americkí politici. O Savčenkovej osud sa zaujímal aj Kyjev, ktorý podľa Akopova predložil Rusku možnosť vymeniť Savčenkovú za Alexandrova a Jerofejeva.

Na snímke zľava Jevgenij Jerofejev (vľavo), seržant Alexander Alexandrov a pilotka Nadežda Savčenková
Na snímke zľava Jevgenij Jerofejev (vľavo), seržant Alexander Alexandrov a pilotka Nadežda Savčenková

Podľa Akopova je výmena Savčenkovej v prvom rade element ruskej diplomatickej hry s Európou a nie s Kyjevom. Spočiatku sa ruská vláda kategoricky odmietla zaoberať oslobodením a výmenou Savčenkovej, ale 2 mesiace dozadu, po vyhlásení rozsudku sa začali objavovať hlasy požadujúce jej výmenu za naších „dobrých chlapcov“.

Spočiatku sa v ruskej tlači nespomínali mená Alexandrov a Jerofejev, problém bol v tom, že kauza Savčenková mala a má širokú publicitu a verejnosť ju poníma ináč, ako dvoch vpodstate neznámych vojakov GRU, takže výmena sa v ponímaní bežného občana ukazuje byť ako nevyvážená. Napriek tomu k výmene prišlo. Akými motívami sa teda inšpiroval Kremeľ, keď podľa mnohých s nevýhodnou výmenou Savčenkovej súhlasil?

Akopov začal svoj výpočet vnútroruskými mínusmi. Celá kauza Savčenkovej sa dotkla ruského obyvateľstva a Savčenková v ruskom ponímaní personifikovala tých, ktorí vraždili a vraždia civilistov na Donbase. To, že Savčenkovú obvinili zo spoluúčasti na vražde ruských žurnalistov, nemá a ani nemalo podľa Akopova principiálny význam – matrica sa už zapustila, Savčenková sa stala symbolom spomenutých trestných operácií Kyjeva proti Donbasu. Jej odsúdenie a trest sa chápali a chápu u ruského obyvateľstva ako spravodlivý trest a jej oslobodenie a výmena otriasli bežnými Rusmi.
Ruský názor sa budoval aj vďaka hysterickým reakciám Ukrajincov, ktorí sa správali, správajú a po oslobodení Savčenkovej  aj budú čoraz viac správať spôsobom, pri ktorom by zbystril pozornosť aj exorcista či psychiater.

Hystéria a liberastické orgie okolo „nevinnej Nadi“ rezonovali aj v minulosti v politických kruhoch v Európe – tu sa pripájam k Akopovovmu komentáru a dovolím si pripomenúť reakcie slovenského politika Ondreja Dostála, ktorý behal svojho času po slovenskom parlamente so židovskou hviezdou a v kauze Savčenková rezolútne požadoval oslobodenie nevinnej Savčenkovej. V najbližších dňoch preto môžeme očakávať „mediálne výstupy pravdoláskarov“, s ktorými už začal na Slovensku Eugen Korda.

Akopov si vypomohol tiež dosť tvrdým prirovnaním oslobodenia Savčenkovej k oslobodeniu sovietskeho masového vraha Čikatila. Bol to sovietsky občan, ktorý pochádzal z územia dnešnej Ukrajiny, zo sumskej oblasti a v rokoch 1978 – 1990 zavraždil, rozrezal, znásilnil a zožral približne 50 žien a dievčat (dejová postupnosť  u Čikatila ľubovoľná).

Podľa Akopova možno by existovala slabá teoretická možnosť z tejto situácie nejakým spôsobom vykorčuľovať, ak by novinári v dostatočnom predstihu začali budovať v povedomí obyvateľstva „matricu hrdinských chlapcov Alexandrova a Jerofejeva“.

Novinári mali na to maximálne takmer 2 roky a minimálne pol roka, čo sa uskutočňovali rozhovory, nič takého sa v ruskom mediálnom priestore neobjavilo. Žiadna kampaň za oslobodenie, žiadne pripomínanie si hrdinstva, nič. Akopov však vyjadruje svoj názor, že aj tak by takáto  mediálna kampaň pravdepodobne nebola úspešná, pretože mediálny obraz Savčenkovej ako vrahyne je v ruskom povedomí natoľko pevný, že je ho problematické preraziť.

Savčenková je podľa Akopova cieľavedome vybudovaný symbol a nástroj tlaku Západu na Rusko a jedným z faktorov spúšťajúcich protiruskú hystériu v Kyjeve a Európe. Pozitívum podľa Akopova je v tom, že bežní Rusi význam Savčenkovej v protiruskom boji Západu a Ukrajiny chápali a chápu a oslobodenie Savčenkovej, ktoré ich nemilo prekvapilo, postupne začnú brať ako skutočnosť, že sa síce nepodarilo zničiť jednu z protiruských zbraní, ale to ani tak veľmi  nevadí, pretože vedia, že táto zbraň bude s určitosťou zničená neskôr.

Akopov vo svojej dedukcii akoby naznačoval, že ruský občan myslením pripomína gardového vojaka v roku 1941, v bojoch proti nemeckým tankom pri Moskve. Ak gardový vojak tank nezničil pri prvom nemeckom útoku, nevadí, zničil ho pri ďalšom nemeckom útoku. Ak by zahynul, zničil by ten tank jeho spolubojovník. Mentalita obrancov bola však jasne sformovaná  tak, že do Moskvy sa proste žiaden nemecký tank nsmie dostať a ani sa nedostal.

Čo sa týka Ukrajiny, mal doteraz ruský občan podľa Akopova v hlave jasno. Pri moci sú na Ukrajine rusofóbi, bábky Západu a najmä USA, ktoré plnia úlohy svojích amerických pánov. Ukrajina je v katastrofálnej ekonomickej situácii, hrozí jej kolaps a na jej území prebieha občianska vojna. Rusko sa snažili politici z USA zatiahnuť do tohto zástupného konfliktu s Ukrajinou, pričom Rusko pomáha ruskojazyčnému obyvateľstvu na východe krajiny najmä humanitárnou pomocou.

Podľa Akopova bolo pravdepodobne chybou, že sa Savčenkova začala vykreslovať ako symbol krvavého kyjevského režimu, že ruská tlač Savčenkovú démonizovala. Savčenkovú ako propagandistickú zbraň začal využívať Západ a je vysoko pravdepodobné, že mediálnu hystériu okolo nej aj Západ vybudoval, pričom primárnym cieľom bolo oslabenie Putinových pozícii v budúcnosti. Prepustenie Savčenkovej a zmätok v hlavách obyvateľov sa takýmto oslabovaním Putinových politických pozícii môže pri prvom pohľade aj zdať.

Keď si navyše ruský občan mohol podľa Akopova  v televízii po návrate Savčenkovej pozrieť reakcie obyvateľstva na Ukrajine, vypočul si úryvky Porošenkovho plamenného a namysleného prejavu, (pričom namiesto faktických  analytických informácii ktoré večer očakával) v správach dostal studenú sprchu v podobe protiruskej nenávisti a výsmechu, pravdepodobne to výrazne zasiahlo jeho ponímanie politickej situácie. Minimálne to otriaslo jeho doterajšími informáciami o tom, ako sa Západu a USA nedarí rozhádať bežných Rusov a Ukrajincov, ktorých spája spoločná história a dlhodobé kontakty a ktorí nesúhlasia s politikou svojej vlády.

Potreboval toto Putin, keď Savčenkovú omilostil a pustil na slobodu? Samozrejme že nie. Téma Savčenková sa však stala faktorom, ktorý podľa Akopova ako chobotnica začal ovládať ruský mediálny priestor, na jej osude si budovali svoj politický a morálny rating patrioti,  liberáli, kozmopoliti, rusofóbi, ale aj krajná pravica. Kremeľ je teraz obviňovaný z každej strany z toho, že sa poddal Západu, že preukázal svoju slabosť, že vedie zradcovskú politiku, že teraz bude nasledovať vzdanie sa Donbasu, alebo Sýrie,  pochybuje sa o Putinovom zdravom rozume a pod.

Na snímke budova moskovského Kremľa
Na snímke budova moskovského Kremľa

Putin si však pri prepustení Savčenkovej podľa Akopova dobre zvážil všetky riziká a možnosti a určite rátal aj s vymenovanými nepríjemnými varantami, takže si bol vedomý, že pravdepodobne stratí dočasne aj  popularitu obyvateľstva. Ak však Savčenkovú prepustil, znamená to, že má kombináciu dobre premyslenú. Ja si dovolím  Akopova doplniť vysvetľujúcim príkladom – v šachovej terminológii je takéto riešenie zdanlivej obety charakteristické pre gambity, ich hlavnou myšlienkou je často ponúknuť súperovi fiktívnu materiálnu výhodu, trebárs aj za cenu straty figúry, neskôr sa však ukáže, že výhoda bola vlastne toxická a išlo vlastne o pascu.

Podľa Akopova Putin sledoval niekoľko hlavných cieľov. Prepustením Savčenkovej vyrazil Putin z rúk Západu a USA jednu zo zbraní možného nátlaku na Rusko, kauza Savčenková nebude rezonovať v ďalších debatách napríklad  o dodržiavaní minských protokolov. Akopov znovu podčiarkuje že Putinovi ide o Európu a Savčenková je gestom v zápase o Európu

Západní európski politici potrebuje podľa Akopova predostrieť  dôkaz o svojej sile a rozhodnosti obyvateľom Európy, masírovaným protiruskými postojmi masovokomunikačných prostriedkov.  Prepustenie Savčenkovej môžu západní európski politici prezentovať ako svoje víťazstvo a bude sa môcť prikročiť k normalizácii vzťahov (Keby mal Akopov pravdu, veľmi by som sa tešil. Osobne ale gambity nemám rád, pre mňa sú dosť ostré a zradné  a radšej hrám ako čierny zatvorenú sicílsku obranu, alebo ako biely otvorenú španielsku hru. Pevne dúfam, že Putin má tento gambit hlboko premyslený).

Na snímke ruský prezident Vladimír Putin
Na snímke ruský prezident Vladimír Putin

Podľa Akopova Rusko hrá proti USA o získanie Európy a v článku  zdôvodňuje kroky Ruska. Prepustenie Savčenkovej v tomto zápase predstavuje veľmi silný ťah Ruska, ktorý Európa môže vysvetľovať ako zreteľný ústupok a umožní jej to zastaviť zvyšovanie napätia zo strany USA v Európe. Európske štáty sa poukazovaním na ruské ústupky môžu postaviť proti snahám USA rozpútať na Ukrajine plnohodnotnú vojnu, ktorá má zachrániť USA pred totálnym krachom a oslabí možnosti tlaku USA na jednotlivé európske štáty, najmä na Nemecko a Francúzsko. (Nedá mi ako historikovi znovu nepripomenúť už v minulom mojom článku spomenutý pakt Molotov – Ribentropp – ten aj tak nezabránil Hitlerovmu útoku na Rusko v roku 1941).

Čo sa týka Ukrajiny, v Putinových plánoch je vedľajšia. Radosť z návratu Savčenkovej čoskoro zatienia problémy, ktoré Savčenková na ukrajinskej politickej scéne prinesie – toto môže byť podľa Akopova druhý motív, ktorý Putin sledoval. Tento motív som spomenul aj vo svojom prvom článku, Akopov ale stále v príspevku nerieši situáciu prípadnej likvidácie Savčenkovej nejakým jedom a zvalením zodpovednosti na Rusko, ktorú som vo svojom včerajšom článku načrtol.

Tretia možnosť, prečo Putin siahol k prepusteniu Savčenkovej, môžu byť podľa Akopova tajné rozhovory, o ktorých sa môžeme len dohadovať. Už začiatkom jari sa objavili špekulácie o tom, že medzi Moskvou a Washingtonom pokračujú konzultácie o možnej výmene ruských občanov v amerických väzniciach – konkrétne ide o dvoch údajných agentoch GRU, ktorí boli odsúdení za obchod so zbraňami (Viktor Butt a Konstantin Jarošenko). Oficiálne USA aj Rusko tieto rozhovory popreli, podľa Akopova však tieto rozhovory môžu prebiehať. Akopov sa odvoláva aj na súkromné stretnutie Putina a Kerryho v posledných dňoch.

Na snímke zľava Konstantin Jarošenko a Viktor Butt
Na snímke zľava Konstantin Jarošenko a Viktor Butt

Prípadnú možnosť tajných rokovaní som takisto vo svojom včerajšom článku spomínal, podľa môjho názoru sa ale tieto rokovania netýkajú Butta a Jarošenka, tu varí podľa mňa Akopov z vody. USA sa logicky nevyplatí nejakú hysterku Savčenkovu vymieňať za Butta a Jarošenka, najmä ak Savčenkova podľa tohto článku Akopova má pôsobiť ako faktor ruského protiamerického boja za oslabenie amerického vplyvu v Európe.

USA by Buta a Jarošenka možno vymenili, to by však museli Rusi zatknúť minimálne dvoch amerických špiónov. Navyše je veľmi pravdepodobné, že But a Jarošenko hrali aj na vlastné tričko (predávali zbrane Kolumbijcom – ja mám síce Kolumbijcov rád, ale americkí sudcovia evidentne nie 🙂 ) určite nemali diplomatické krytie a je otázne či ich Rusi podržali, lebo ak by mali diplomatickú podporu a pasy, to by ich nikto nezavrel, ale by ich iba vyhostili. Ak diplomatické pasy mali a USA ich napriek tomu zavreli – myslím že tu už netreba nič vysvetľovať a každý si úsudok spraví sám.

Takže vo svojom článku Akopov v podstate neoznámil nič nové. Dospel v podstate k podobným poznatkom ako ja. Ak on ako ruský novinár, ktorý je bližšie k zdrojom než sme my na Slovensku, dospel približne k rovnakým poznatkom ako ja na Slovensku na základe sledovania ruských serverov, znamená to, že dotyčná kauza nie je ešte stále v ruskom priestore oficiálne pertraktovaná, takže naďalej platí, že „kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa dúcha“, v tomto prípade sa ale zdá, že sa bude musieť kaša dúchať o niečo dlhšie, pretože je značne horúca.

Nechajme sa preto prekvapiť, čo sa objaví v najbližších dňoch. Keďže osobne zastávam k súčasnej americkej a bruselskej politike veľmi negatívny postoj, dúfam že sa ukáže hĺbka Putinovho plánu minimálne tak markantne ako v Sýrii po jeho pamätnom výroku „Ak je bitka nevyhnutná, treba udrieť ako prvý“.

 

Branislav Krasnovský

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Grécki hasiči zasahovali pri požiaroch v Aténach, Olympii i na ostrove Eubója

0 icon

Atény 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Hasiči v Grécku zasahovali v stredu pri viacerých požiaroch, ktoré zničili desiatky domov a v niektorých oblastiach si vyžiadali evakuáciu obyvateľstva, informovala agentúra AFP Šéf civilnej ochrany Nikos Hardalias uviedol, že Grécko čelí približne 40 požiarom po tom, ako krajinu zasiahla vlna horúceho…

Trnava proti Tel Avivu bez Griča a s podporou detí

0 icon

Trnava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Futbalisti Spartaka Trnava sa v 3. predkole Európskej konferenčnej ligy pokúsia zaskočiť protivníka z Izraela. Tréner Michal Gašparík označil Maccabi Tel Aviv za favorita konfrontácie, ktorej prvý diel je na programe vo štvrtok o 20.15 h na Štadióne Antona Malatinského "Teší nás, že…

Nemecko daruje vakcíny od AstraZeneca iniciatíve COVAX

0 icon

Berlín 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Axel Schmidt, Pool)   Nemecká vláda daruje všetky budúce objednávky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca globálnej iniciatíve COVAX Minister zdravotníctva Jens Spahn v stredu pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland povedal, že vakcinačnej iniciatíve, ktorú podporuje Organizácia Spojených národov, dodajú 1,3 milióna dávok danej očkovacej látky…

Ingrid Brocková: Slovensko je odhodlané pokračovať v pomoci Libanonu pri obnove krajiny

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR dnes (4. augusta 2021) zastupovala Slovensko na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy Francúzska a Organizácie Spojených národov symbolicky v deň prvého výročia ničivej explózie v prístave v libanonskom…

Šéf WHO vyzval na odklad očkovania treťou dávkou

0 icon

Ženeva 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Martial Trezzini)   Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v stredu vyzval na odklad očkovania treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa neho je to spôsob, ako sa dá zabezpečiť, že dávky sú dostupné v krajinách, kde je málo ľudí zaočkovaných ešte len prvou dávkou Tedros…

Juraj Kucka má namierené do Watfordu

0 icon

Rím 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA-Liam McBurney)   Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka je údajne blízko prestupu do anglického Watfordu. Účastník Premier League sa podľa informácie portálu football-italia.net dohodol s jeho súčasným zamestnávateľom Parmou a nič by nemalo brániť tomu, aby 34-ročný stredopoliar pokračoval v kariére na Britských ostrovoch Kuckov kontrakt…

Kontroverzného výtvarníka Kalmusa mali dobiť do bezvedomia

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto: TASR-František Iván) AKTUALIZOVANÉ   Televízia TA3 priniesla informáciu, že slovenského výtvarníka Petra Kalmusa v stredu v Martine napadli útočníci a zbili až do bezvedomia Televízia sa odvoláva na jemu spriaznený časopis .týždeň, ktorý uviedol, že Kalmus absolvoval vyšetrenia v nemocnici ako CT hlavy. Kalmus si…

Do kancelárií Microsoftu v USA budú môcť vstúpiť iba plne zaočkovaní zamestnanci

0 icon

Redmond 4. augusta 2021 (SITA/A/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Zamestnanci spoločnosti Microsoft v USA musia byť od budúceho mesiaca plne zaočkovaní proti koronavírusu, aby mohli vstupovať do jej kancelárií a na ďalšie pracoviská. Doklad o zaočkovaní bude firma požadovať aj od všetkých dodávateľov a hostí, ktorí vstupujú do jej priestorov v USA…

Libanonská polícia v deň výročia výbuchu v prístave zasahovala voči demonštrantom. Macron: Libanonskí lídri dlhujú ľuďom pravdu o výbuchu

0 icon

Bejrút 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bilal Hussein,Christophe Simon/Pool Photo via AP)   Libanonská polícia v stredu zasahovala voči demonštrantom, ktorí žiadali vyvodenie zodpovednosti za minuloročný výbuch v bejrútskom prístave, informovala agentúra AFP Zrážky medzi policajtmi a protestujúcimi vypukli v Bejrúte neďaleko od miesta, kde sa konalo podujatie pri príležitosti prvého…

Úradníčka ministerstva zdravotníctva Vargová: „Buď si tupelo a neočkuješ sa, alebo nie si tupelo a očkuješ sa“. Matovič rázne zareagoval a vyzýva ministra ku konaniu: Nech ide kade ľahšie svinským krokom!

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Niekomu sa úspešne darí rozoštvávať slovenskú spoločnosť Vakcinačná propaganda stroskotala Slováci sú relatívne zmierlivý národ. No čo je veľa, to je veľa. Pohár trpezlivosti už pretiekol. Všetko sa to začalo príchodom rýchlokvasených vakcín proti Covidu, ktoré sú v experimentálnej fáze. Vládny režim zaplatil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Odkiaľ pochádza pôda a z čoho sa vlastne skladá?

0 icon

Pôda je najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vzniká za vzájomného pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry v podmienkach určitého reliéfu. Ako vzniká? Pôda je zmesou minerálov, organických látok, živých organizmov, vody a vzduchu. Minerály (tvoria asi 50% pôdy) sú častice zvetrávanej horniny, medzi ktoré patria drobné zrná hliny a bahna, ako aj väčšie pieskové častice. Medzi živé organizmy patria huby, baktérie…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

Armádny Magazín

Veľká Británia po útoku na tanker na Blízky východ presunula elitnú špeciálnu jednotku

0 icon

Veľká Británia, 4.August 2021 (AM) – Veľká Británia po útoku na izraelský ropný tanker Mercer Street, počas ktorého zomreli rumunskí a britskí občania, na Ďaleký východ vyslala členov elitných jednotiek SBS (Special Boat Squadron) a SAS (Special Air Service). Informuje o tom The Mirror.   Podľa z

Rusko vsadilo na dominanciu vo vzdušnom priestore ako podmienku úspešného vedenia bojových akcií

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – V Ruskej federácii aktuálne prebieha vývoj najnovšej leteckej hypersonickej strely dlhého doletu Ch-95. Informoval o tom vedúci vojenskej akadémie Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, generálplukovník Vladimir Zarudnickij. Podľa jeho slov v dnešnej dobe je dominancia vo vzdu

Dve tretiny Talibanu chcú mier v Afganistane. Zbytok sú mladí radikáli z utečeneckých táborov

0 icon

Afganistan, 4.August 2021 (AM) – Dve tretiny lídrov hnutia Taliban sú naklonené mierovému osídleniu v Afganistane, uviedol Zamir Kabulov, riaditeľ druhého odboru Ázie na ruskom ministerstve zahraničných vecí.   "Podľa našich odhadov sa zhruba dve tretiny tohto hnutia vrátane najvyššieho vedenia angažujú v politickom riešení a

Modernizovaná riadená raketa Ch-59MKM

0 icon

Rusko, 4. augusta 2021 (AM) – Na

Zahraničné služby potrebovali posvätnú obeť: Šéf ruskej rozviedky odhalil ťaživé detaily prípadu Navaľného

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – Zahraničná spravodajská služba (SVR) má o prípade Alexeja Navalného spoľahlivé informácie, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. augusta, riaditeľ SVR Sergej Naryškin.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali