NAŽIVO

Index EuroStoxx 50 vzrástol o 0,2 % na 5585 bodov a index Stoxx 600 sa posilnil o 0,5 % na 579 bodov. Banka Nordea si odpísala 2,4 % a ING stratil 1,4 %.

Včera 20:10

Riaditeľ NASA Jared Isaacman oznámil, že NASA investuje 20 miliárd dolárov do výstavby základne na Mesiaci. Pozastaví tiež plány vybudovať vesmírnu stanicu obežnej dráhe Mesiaca.

Včera 20:08

Predstaviteľ amerického rezortu diplomacie uviedol, že USA naďalej zvažujú, ako vykonať Trumpov príkaz na obnovenie testovania jadrových zbraní.

Včera 20:07

Námestník ministra spravodlivosti Talianska Andrea Delmastro odstúpil z funkcie po škandále v súvislosti s tým, že vlastnil podiel v reštaurácii s napojením na mafiu.

Včera 19:59

Karol III. v posledný aprílový týždeň navštívi USA. Vystúpi s prejavom na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu USA.

Včera 19:41

Hizballáh označil rozhodnutie vlády vyhostiť iránskeho veľvyslanca z Libanonu za hriech. Žiada, aby tento krok zvrátila.

Včera 19:07

Čile oznámilo, že sťahuje podporu pre kandidatúru Michelle Bacheletovej na post generálnej tajomníčky OSN.

Včera 19:06

Podľa prieskumu agentúry Reuters/Ipsos klesla miera podpory Trumpa na 36 % – ide o najnižšiu hodnotu od jeho návratu do Bieleho domu.

Včera 19:05

Rusko zvýšilo príjmy z ropy na najvyššiu úroveň za posledné štyri roky v dôsledku prudkého nárastu cien, informuje agentúra Bloomberg.

Podľa výpočtov agentúry dosahuje Kremľ najvyššie príjmy z exportu ropy od marca 2022: rast cien v dôsledku eskalácie napätia na Blízkom východe a zmiernenie obmedzení zo strany USA podporili ceny ruských druhov ropy aj objem dodávok. Za posledné tri týždne sa priemerné denné príjmy zdvojnásobili na približne 270 miliónov USD oproti 135 miliónom USD v januári, hoci Putin tento efekt označuje za dočasný.

Včera 19:02

Orbán na Facebooku napísal, že ukrajinskí agenti sú už v našej špajze a pohybujú sa v strane TISZA. 

Včera 18:32

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I telefonoval s Abbásom Arakčím. O vojne na Blízkom východe mu povedal, že rozhovor je vždy lepší než boj.

Včera 18:10

Z oznámenia Operačného velenia ozbrojených síl Poľska vyplýva, že pre zvýšenú aktivitu ruských dronov v západnej časti Ukrajiny druhý raz za deň vzlietlo poľské a spojenecké letectvo.

Včera 17:42

Podľa generálneho riaditeľa ČT Hynka Chudárka by ČT hrozil bankrot, ak by poslanci schválili avizovaný návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov pre určité skupiny ľudí.

Včera 17:40

Rádio Sloboda informovalo, že po útoku ukrajinských dronov stále horí ropný sklad prístave Primorsk v Rusku.

Včera 17:39

Hovorca katarského ministerstva zahraničia uviedol, že Katar nevystupuje ako sprostredkovateľ v konflikte medzi USA a Iránom.

Včera 17:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Potreba silnej Európy a kolaps jadrovej dohody s Iránom

Bratislava 30. mája 2019 (HSP/Brankof.blog.pravda.sk/Foto: Facebook)

 

V období pred voľbami do Európskeho parlamentu sa veľa hovorilo o potrebe silnej zjednotenej Európy. Je očividné, že európska integrácia a silná Európa sú potrebné, avšak hlavným problémom je to, že o potrebe silnej Európy sa nehovorí úprimne. Túto rétoriku najčastejšie používajú tí, ktorí sú v skutočnosti jej hlavnými odporcami

Hlavnou hrozbou pre silnú Európu je totiž americká dominancia a neschopnosť európskych politikov vymaniť sa z limitov, ktoré im nastavili USA. Najjasnejším dôkazom tohto nerovného vzťahu je súčasná iránska kríza, pri ktorej USA Európu doslova ponižujú a tá na to vôbec nereaguje.

 

.

Iránska dohoda ako projekt Európy

Treba otvorene povedať, že jadrová dohoda s Iránom bola predovšetkým európskou dohodou. O dohode sa rokovalo dlhé roky, avšak až v roku 2015 sa ju nakoniec podarilo dosiahnuť. Okrem stálych členov Bezpečnostnej rady OSN dohodu podpísalo iba Nemecko, ale nie napr. Japonsko (podstatne väčšia ekonomika), čo svedčilo o kľúčovej európskej úlohe pri rokovaniach. Hlavnou tézou dohody bolo, že výmenou za dohľad nad iránskym jadrovým programom pomôžu bohaté štáty, najmä z EÚ, rozvoju iránskej ekonomiky. Na výhody v ekonomickej oblasti sa však tešili aj európske firmy, od ropných koncernov ako Total až po automobilky ako Renault.

Lenže aj pre EÚ mala dohoda priniesť množstvo benefitov, od ekonomických možností v oblasti energetiky až po zvýšenie stability na Blízkom Východe. Európa totiž práve v roku 2015 zažila obrovskú vlnu ilegálnej migrácie, ktorá bola následkom vojenskej destabilizácie susedných regiónov sveta. Vojny v Iraku 2003, Líbyi 2011 a v Sýrii či tzv. farebné revolúcie priniesli problémy práve pre európske štáty a EÚ preto potrebovala novú paradigmu pri riešení problémov na Blízkom Východe. Dohoda s Iránom predstavovala pokus o mierové riešenie rozporov s najväčšou krajinou regiónu a bola nádejou pre mier v 21. storočí.

 

Poníženie Európskej Únie v otázke Iránu

.

Žiaľ, hoci dohoda s Iránom mala byť novým prísľubom európskej politiky na Blízkom Východe, stala sa najväčším európskym ponížením. Ukázalo sa totiž, že ekonomické subjekty z EÚ nedokážu s Iránom obchodovať, ak na to nedostanú súhlas z Washingtonu. Keď v máji 2018 odstúpili USA od dohody a vyhlásili proti Iránu nové sankcie (v rozpore s medzinárodným právom), tak EÚ vyhlásila, že chce dohodu s Iránom udržať. Dohoda sa pritom naozaj dala dodržať, avšak bolo treba, aby európske firmy investovali v Iráne tak, ako plánovali pred odstúpením USA od dohody. To by viedlo k dlho očakávanému oživeniu iránskej ekonomiky, z čoho by následne profitovali umiernené politické sily v Teheráne.

Teherán na odstúpenie či na nové sankcie USA reagoval rozvážne a javil záujem na udržaní dohody. Dokonca poskytol Bruselu čas na vypracovanie vlastnej stratégie proti americkým sankciám. EÚ síce vyhlásila, že bude európskych investorov v Iráne chrániť, lenže celý rok od odstúpenia USA od dohody sa k ničomu neprepracovala a európske firmy rad za radom rušili svoje plány na investície. Najrýchlejšie sa stiahol bankový sektor, čo bolo pochopiteľné, kvôli jeho závislosti od amerického dolára a trhov. Veľmi zle však pôsobil ústup európskych energetických firiem, pretože tie by mali mať eminentný záujem na obchodovaní s Iránom. Teherán skritizoval aj blokádu iránskych tankerov v Sueze, smerujúcich do Sýrie v apríli 2019.

Na obchode s Iránom by však mal mať Brusel záujem, pretože EÚ je energetický zraniteľná a rozvoj vzťahov s Iránom by mohol znížiť európsku energetickú závislosť od arabských spojencov USA či od Ruska. Je preto chybou, že EÚ neurobila pre záchranu dohody viac. Po roku európskej nečinnosti totiž pohrozil 7. mája 2019 odstúpením od jadrovej dohody aj Teherán a dal zmluvným stranám (fakticky Európe) dvojmesačné ultimátum. To F. Mogheriniová odmietla, avšak možnosť ďalšej dohody pochovalo najmä americké zvyšovanie vojenského napätia v máji 2019. V situácii amerických vyhrážok Irán nemôže konať inak ako od dohody naozaj odstúpiť, pretože ak by sa práve teraz s EÚ dohodol, vyznievalo by to ako strach z americkej vojenskej hrozby.

Neschopnosť EÚ udržať dohodu s Iránom bude mať vážne následky pre európsky vplyv vo svete. Doteraz sa o EÚ tvrdilo, že je to politický trpaslík a ekonomický obor. Ak sa však ekonomický obor tak ľahko podriadi záujmom USA, vzniká otázka, či ide naozaj o ekonomického obra a či má pre tretie krajiny zmysel uzavierať zmluvy s EÚ, ak s nimi USA nesúhlasia. Mnohí si začnú klásť dokonca i otázku, či nemá význam rokovať radšej priamo s USA než s „vazalmi“. Európske štáty sú dnes na Blízkom Východe úplne mimo obliga: nezúčastňujú sa relevantných rokovaní ani o Sýrii, hoci z územia EÚ (Cyprus) je do Sýrie bližšie než z Ruska alebo z Iránu. Všade zohrávajú len úlohu amerického junior partnera…

 

.

Americký verzus európsky záujem

V prípade štátov EÚ však nie je iránske poníženie prvou podobnou skúsenosťou. Stačí si spomenúť na Ukrajinu v roku 2014. Ako je dobre známe, 21. februára 2014 garantovali ministri troch krajín EÚ (s neoficiálnou podporou RF) dohodu medzi prezidentom V. Janukovyčom a lídrami Majdanu o predčasných voľbách. Keby sa vtedy dohoda dodržala, Krym ani Donbas by sa neodtrhli, v predčasných voľbách by zvíťazil proeurópsky kandidát na prezidenta Ukrajiny a k rusko-európskemu konfliktu by neprišlo. To by bola pre EÚ ideálna situácia. Lídri Majdanu však hneď 22. februára s pomocou USA protiústavne zvrhli V. Janukovyča: výsledkom bola blamáž pre európskych garantov dohody, zmena EÚ na amerického junior partnera, odtrhnutie Krymu a sankčný konflikt s Ruskom.

Európskym záujmom je celkovo potreba stability a mieru v oblastiach, ktoré s EÚ susedia. Ide najmä o bývalý ZSSR, Blízky Východ a o severnú Afriku. Vďaka rozumnej spolupráci s tamojšími diktátorskými, ale stabilnými režimami sa na začiatku 21. storočia darilo držať v medziach migráciu a rozvíjať aj vzájomný obchod. Lenže vojenskými dobrodružstvami USA a snahou o zmeny režimu (tzv. arabská jar) sa situácia destabilizovala, väčšina tamojších krajín rozvrátila a z bohatých štátov ako Irak alebo Líbya zostali trosky. Najpríznačnejšia je situácia v Sýrii, ktorá sa nachádza asi 100 km od územia EÚ (Cyprus). Táto kríza ubližuje EÚ viac než Rusku alebo USA (najmä kvôli migrácii), avšak Brusel sa tu dostal na vedľajšiu koľaj a európske názory sú ešte menej dôležité než názory Iránu a Turecka.

Ak chce EÚ zmeniť niečo na poklese svojho vplyvu a významu v susedných regiónoch, musí sa výraznejšie odlíšiť od USA a formulovať európske priority, ktoré sa nebudú automaticky zhodovať s tými americkými. USA zostanú ešte dlhú dobu najdôležitejším partnerom EÚ, to však neznamená, že by sa EÚ mala nasledovať americkú politiku voči iným štátom. Naopak, EÚ musí presadzovať európsky záujem, ktorý nie je rovnaký ani ako záujem USA, ani ako záujem Ruska alebo Číny. Prvou úlohou EÚ v súčasnosti však musí byť ozajstný pokus o záchranu iránskej jadrovej dohody – i proti vôli USA. Ďalej sa EÚ musí pokúsiť o stabilizáciu Blízkeho Východu a to najmä začatím rokovaní s tamojšími držiteľmi moci, najmä s prezidentom B. Asadom, ktorý je reálnym víťazom sýrskej vojny. Bez ohľadu na želania USA…

 

Proeurópski verzus proatlantickí politici

EÚ je však vystavená ešte jednému zásadnému problému: veľmi jej škodí to, že na najvernejších Európanov sa dnes hrajú rôzni exponenti amerických záujmov. Najčastejšími verbálnymi zástancami silnej Európy sú ľudia, ktorí myslia na Európu ako na vazala USA, napr. mnohí redaktori RTVS, Zomri, a pod. Je pre nich typické, že doslova „zväzáckym“ spôsobom oslavujú súčasné pomery v EÚ, hoci práve tieto pomery si zaslúžia kritiku. Vďaka premrštenému optimizmu potom pre menej zorientovaných ľudí môžu pôsobiť ako zanietení Európania. Lenže to, čo im na súčasnej Európe vyhovuje (podriadenosť voči USA), je veľkým európskym problémom. Pre budúcnosť európskej integrácie bude nevyhnutné vplyv týchto atlantických „zväzákov“ kritizovať a umenšovať. Žiaľ, na Slovensku už infiltrovali väčšinu politických strán.

Mieru vzťahu k Európe je možné sledovať aj pri návštevách politikov z EÚ vo Washingtone. Niektorí sa tam správajú viac proeurópsky, iní menej. Mieru „európanstva“ určuje napr. to, kto si trúfne na stretnutí s americkým partnerom otvoriť otázky, kde má EÚ odlišný názor. Žiaľ, práve politici z „novej Európy“ pri tom pôsobia najservilnejšie. Stačí si spomenúť, ako v Bielom dome sľubujú plniť „záväzky“ v podobe zbrojných kontraktov, ktoré si od Európy vynucujú USA, ako ďakujú americkým investorom za úspechy vlastnej ekonomiky, ktoré sú výsledkom platových nízkych nárokov vlastných občanov. Úplne najtrápnejšie je, ako úzkostlivo sa vyhýbajú narážkam na problémy v európsko – amerických vzťahoch, napr. otázke, prečo USA v roku 2018 odstúpili od jadrovej dohody s Iránom. Toto sú skutoční nepriatelia Európy!

 

Branislav Fábry

.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Značka kvality: Prečo je dôležité vedieť, odkiaľ naše potraviny pochádzajú , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Ministerstvo zahraničia naďalej odporúča necestovať do určitých oblastí Venezuely

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aktualizovalo pre Venezuelu cestovné odporúčanie zo štvrtého stupňa na tretí stupeň – necestovať…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico navštívil spoločnosť Duslo Šaľa a stretol sa s jeho predstaviteľmi

Predseda vlády Robert Fico navštívil spoločnosť Duslo Šaľa a stretol sa s jeho predstaviteľmi. Zúčastnili sa aj viacerí ministri jeho…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

OSN: Násilie gangov na Haiti si za necelý rok vyžiadalo viac než 5 500 mŕtvych

Násilie gangov na Haiti a bezpečnostné operácie proti nim si od marca 2025 do polovice januára tohto roka vyžiadali viac…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rubio bude v piatok vo Francúzsku diskutovať s členmi G7 o vojne na Ukrajine, v Iráne a o hrozbách pre mier a stabilitu vo svete

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa v piatok stretne so svojimi partnermi zo skupiny G7 na rokovaniach o vojne…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Seniorka čelila nátlaku mužov pri nevyžiadanej oprave strechy

Seniorka z okresu Zlaté Moravce čelila nátlaku troch mužov pri nevyžiadanej oprave strechy. Pomohli jej policajti, ktorí si počas hliadky…

24. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

.
.
.
.
.

Podozrivého zo založenia požiaru v českých Pardubiciach mali zadržať na Slovensku

Podľa zistení českého servera Novinky.cz zadržala polícia na Slovensku minimálne jedného podozrivého v súvislosti s požiarom haly českej zbrojovky LPP…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Jeden z najväčších denných leteckých útokov stále pokračuje, pod paľbou je veľká časť Ukrajiny

Rusko v utorok vypustilo na Ukrajinu viac než 400 dronov v jednom z najväčších denných vzdušných útokov od začiatku vojny,…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Únia odkladá odpojenia sa od ruskej ropy

Európska únia odkladá svoj návrh na úplný zákaz ruskej ropy kvôli vojne s Iránom, prudkému nárastu cien a škandálu okolo…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trestné oznámenie na Fica pre vypnutie núdzovej elektriny Ukrajine prokuratúra posunula

Trestné oznámenie, ktoré podala opozičná strana strana Sloboda a Solidarita na premiéra Roberta Fica pre rozhodnutie zastaviť dodávky núdzovej elektriny…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Donbas ako prekážka. Čo sa skutočne deje v rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine?

Americká a ruská strana nezabudla na rokovania o Ukrajine a naďalej trvá na stiahnutí ukrajinských vojsk z Doneckej oblasti, aby…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Líná zahrada – moderným návratom ku koreňom

„Líná“ záhrada je moderným návratom ku koreňom. Prináša zmenu, ktorá spája zdanlivo protichodné veci: záhradkárčiť s rozumom a ľahkosťou, menej…

24. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Brusel má s nami zase problém. Tentokrát pre ceny palív

Rozhodnutie slovenskej vlády obmedziť predaj motorovej nafty a zároveň zaviesť vyššie ceny pre autá registrované mimo SR je v rozpore…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pekár z PS reaguje na kauzu okolo státisícových pôžičiek a nevhodného správania ku kolegyni

Bývalý poslanec parlamentu Peter Pčolinský nedávno poukázal na záhadný koniec exposlanca Martina Pekára v opozičnej strane Progresívne Slovensko. Pekár, štedrý…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najvyšší vodca Iránu súhlasil s rokovaniami s USA

Najvyšší vodca Iránu Modžtabá Chameneí súhlasil s rokovaniami s USA, tvrdí izraelský portál Ynet s odvolaním sa na vysokopostaveného iránskeho…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Úrad inšpekčnej služby: Nehodu auta v Košiciach mal spôsobiť policajt, začne sa prepúšťacie konanie

Dopravnú nehodu na Moldavskej ulici v Košiciach z nedele , pri ktorej osobné auto skončilo v podchode pre chodcov, mal…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dron, ktorý včera v noci vletel do Litvy z Bieloruska, mohol byť ukrajinský

Dron, ktorý včera  v noci vletel do Litvy z Bieloruska, mohol byť ukrajinský, vyhlásil minister obrany tejto krajiny Robertas Kaunas

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Spájať oficiálnu návštevu Ruska s voľbami na Slovensku je hlúposť

Dávať do súvisu oficiálnu pracovnú návštevu Ruskej federácie a rozhovor s ruským premiérom o dodávkach energií so špekuláciami o ovplyvňovaní…

24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko do 30 dní rozhodne o dvojitých cenách palív, s Maďarskom chystá žalobu proti Európskej komisii

Slovensko bude podľa premiéra v najbližších dňoch ďalej rokovať so Slovnaftom o vývoji na trhu s pohonnými hmotami a do…

24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi v noci podnikli masívny útok na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

“Deregulačná päťročnica” môže ohroziť sociálne štandardy na pracoviskách

Aktuálny vývoj EÚ sa týka firiem a podnikov, šéfka Európskej komisie totiž sľúbila „deregulačnú päťročnicu”. Dopady na obyčajných ľudí môžu…

24. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA stavajú na autonómne vojnové lode

Americké námorníctvo sa pri svojich celosvetových misiách spolieha na autonómne nákladné lode. Nová séria Liberty Class má zabezpečiť rýchlejšie a…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Opozícia radšej potopí našu energetickú bezpečnosť, než by priznala pravdu a postavila sa za záujmy Slovenska

Povedzme si úprimne, koho záujmy v skutočnosti zastupujú politici ako Tomáš Valášek a jeho kolegyne či kolegovia z Progresívneho Slovenska…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nie škandál, ale nový normál. V Maďarsku sa spustil volebný režim podľa DSA

Komisia pred voľbami nezapína výnimočný stav, ale mechanizmus, ktorý si členské štáty samy schválili. Maďarsko ukazuje, kam pokračuje slovenský príbeh

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Fico očakáva v prípade víťazstva Magyara v Maďarsku zhoršenie vzťahov so Slovenskom

V prípade víťazstva opozičného kandidáta Pétera Magyara v maďarských parlamentných voľbách sa môžu zhoršiť vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Očakáva…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelený údel alebo tiež Green Deal

Keď pred vypuknutím ukrajinsko-ruských treníc G. Friedman z amerického Stratforu vyhlásil, že základnou úlohou americkej zahraničnej politiky je nepripustiť vytvorenie…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Trump bezpochyby ustúpil“

USA stanovili 9. apríl ako dátum ukončenia vojny, uviedol pre Ynet izraelský zdroj

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec sveta: Tajomné miesto na mape, ktoré môžete naozaj navštíviť

Koniec sveta je pojem, ktorý v ľuďoch vyvoláva predstavy o neznáme, dobrodružstve a hraniciach civilizácie. Koniec sveta však nie je…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Vedci zistili, kde by sa mohli nachádzať mimozemšťania

Niekoľko planét môže disponovať ideálnymi podmienkami pre mimozemský inteligentný život, vyplýva to zo štúdie odborníkov z Inštitútu Carla Sagana na…

24. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Presuň 2 zápalky tak, aby vzniklo 7 štvorcov

Zápalky dokážu poriadne potrápiť mozog, najmä keď ide o logické hádanky. Táto výzva preverí vašu predstavivosť aj schopnosť myslieť mimo…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinská tajná služba informovala o pokuse o zabitie poradcu ministra obrany

SBU dnes oznámila odhalenie druhého pokusu o atentát na poradcu ministra obrany Sternenka. Zadržaných bolo viac ako 10 podozrivých, ktorí…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Video: Americký „Patriot“ zasiahol obytnú štvrť v Bahrajne

Izrael, 24. marca 2026 - Výbuch v obytnej štvrti v Bahrajne, pri ktorom bolo zranených viac ako 30 ľudí vrátane…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

V jednej z najväčších rafinérií v USA došlo k výbuchu

V jednej z najväčších rafinérií v USA – Valero Port Arthur v Texase – došlo k výbuchu, po ktorom bola…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny Perzského zálivu sa snažia nezapliesť do vojny s Iránom

Krajiny Perzského zálivu sa snažia nezapliesť do vojny s Iránom a „sú nahnevané“, že USA ich nepočúvajú, píše WSJ s…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Index EuroStoxx 50 vzrástol o 0,2 % na 5585 bodov a index Stoxx 600 sa posilnil o 0,5 % na 579 bodov. Banka Nordea si odpísala 2,4 % a ING stratil 1,4 %.

Včera 20:10

Riaditeľ NASA Jared Isaacman oznámil, že NASA investuje 20 miliárd dolárov do výstavby základne na Mesiaci. Pozastaví tiež plány vybudovať vesmírnu stanicu obežnej dráhe Mesiaca.

Včera 20:08

Predstaviteľ amerického rezortu diplomacie uviedol, že USA naďalej zvažujú, ako vykonať Trumpov príkaz na obnovenie testovania jadrových zbraní.

Včera 20:07

Námestník ministra spravodlivosti Talianska Andrea Delmastro odstúpil z funkcie po škandále v súvislosti s tým, že vlastnil podiel v reštaurácii s napojením na mafiu.

Včera 19:59

.

Tieto “fake news” kaviareň nezaujímajú

Na pozadí agresie voči Iránu sa spustili aj rôzne propagandistické aktivity. Informuje vo svojom statuse na sociálnej sieti Juraj Draxler.…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Irán oficiálne oznámil, že na preplávanie Hormuzského prielivu musia lode získať povolenie od Teheránu

Irán oficiálne oznámil, že na preplávanie Hormuzského prielivu musia lode získať povolenie od Teheránu, informuje agentúra IRNA

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko späť na ľade? Kvôli tomu Slovensko môže prísť o veľkú šancu, varuje zámorský novinár

Návrat Ruska na medzinárodnú hokejovú scénu je téma, ktorá rozdeľuje fanúšikov aj odborníkov. Zo slovenského pohľadu však nejde len o…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Deväťdesiatdvaročný americký sudca rozhoduje v prípade Madura

Americký sudca Alvin Hellerstein, ktorý vedie konanie proti zosadenému venezuelskému vodcovi Nicolásovi Madurovi, má 92 rokov a rozhodoval v mnohých…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Premiér nevidí v ceste Pellegriniho do Moskvy žiadne porušenie pravidiel

Premiér Robert Fico nevidí v zahraničnej ceste Petra Pellegriniho v roku 2020 do Ruska žiadne porušenie pravidiel. Vyplýva to z…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

.
.
.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov
.