Branislav Fábry: Pochybnosti o „ruskom prevrate” v Čiernej Hore

Bratislava 10. marca 2017 (HSP/Foto: Facebook)

 

Od začiatku roku 2017 sa začínajú objavovať čoraz častejšie správy o vyšetrovaní údajného pokusu o prevrat, ktorý sa mal uskutočniť v deň parlamentných volieb v Čiernej Hore 16. októbra 2016

 

Pochybnosti o „ruskom prevrate” v Čiernej Hore

Okolnosti i vyšetrovanie celého „prevratu“ však budia veľké podozrenia: jediný, komu ten „potlačený prevrat“ naozaj pomohol, bola vládna strana DPS. Odhalenie údajného prevratu a zatknutie pučistov tesne pred začatím volieb určite ovplyvnilo volebný výsledok v prospech vládnej moci. Práve kvôli tomuto provládnemu výsledku „odhaleného prevratu“ vznikajú veľké pochybnosti. A hoci nemám prístup k spisom špeciálnej prokuratúry v Čiernej Hore, musím sa týmito pochybnosťami zaoberať.

V článku sa budem venovať nasledujúcim témam:

 

Dokonalé načasovanie pred voľbami

V súvislosti s odhalením údajného prevratu v Čiernej Hore treba vnímať ako zásadnú skutočnosť priam dokonalé načasovanie odhalenia prevratu – len niekoľko hodín pred voľbami. Podľa informácií čierno-horských štátnych orgánov sa prevrat mal uskutočniť v deň volieb do parlamentu 16. októbra 2016 a zatýkanie pučistov sa uskutočnilo tesne predtým, počas volebne vypätej noci z 15. na 16. októbra. Informácie o potlačení „proruského prevratu“ sa tak šírili práve v čase, keď občania prichádzali do volebných miestností. Hlavná informácia v deň volieb znela, že zahraničie sa pokúsilo o prevrat v krajine a táto správa nepochybne zasiahla do rozhodovania voličov. Podľa očakávania, z pokusu o prevrat boli obvinení aj lídri opozície na čele s A. Mandičom a M. Kneževičom zo strany Demokratické fórum a po voľbách proti nim začalo trestné konanie .

Vo voľbách zvíťazila strana DPS na čele s M. Djukanovičom, so ziskom 36 mandátov z 81. Hlavná opozičná sila Demokratický front (DF) získala iba 18 mandátov. DPS tak síce dokázala vytvoriť koaličnú väčšinu, opozícia však hovorí o volebnom podvode a rozhodla sa takto zvolený parlament bojkotovať. Opozícia žiada, aby sa uskutočnili nové voľby najneskôr do roku 2018, pretože „potlačenie prevratu“ v deň volieb ich výsledok výrazne ovplyvnilo. Voľby sa neviedli v neutrálnej, ale v hysterickej atmosfére, plnej informácií o „zmarenom prevrate“, na ktoré opozícia nemala čas zareagovať.

Bombastické odhalenia tesne pred voľbami patria k tradícii mnohých volebných procesov. V našom prostredí išlo napr. o neslávnu „okupáciu Markízy“ v roku 1998, potlačenie prevratu v Čiernej hore však bola oveľa závažnejšia udalosť. K manipulácii volieb tam totiž prišlo niekoľko hodín pred voľbami, vytvorila sa atmosféra strachu a bolo zatknutých 20 ľudí. Volebné výsledky dosiahnuté v takejto situácii možno považovať za veľmi pochybné a voľby by sa mali opakovať. Pre porovnanie: skúšam si predstaviť, čo by sa stalo, keby v noci pred slovenskými voľbami v septembri 1998 V. Mečiar vyhlásil, že USA a Maďarsko pripravili na Slovensku prevrat, že Mečiara plánujú zastreliť a kvôli tomu treba zatknúť desiatky „pučistov“ a „teroristov“.

 

Svedectvá a dôkazné prostriedky

O prevrat v Čiernej Hore sa vraj malo pokúsiť vyše 20 osôb, najmä srbských nacionalistov: údajne mali násilne vniknúť do budovy parlamentu a zastreliť premiéra M. Djukanoviča. Podľa oficiálnych informácií bol pokus o prevrat odhalený kvôli samotným „pučistom“ (M. Veljimovič), v ktorých sa pohlo svedomie a udalosť tesne pred voľbami oznámili . Je zaujímavé, že svoje oznámenie urobili až v poslednej chvíli a umožnili tým, aby volebný deň prebiehal v atmosfére zatýkania „pučistov“. Dôležitú úlohu zohrávajú aj ďalší svedkovia (A. Sindjelič), ktorí zase zamerali vyšetrovanie smerom na Rusko tvrdením, že ich v Srbsku naverbovali dvaja Rusi.

Opozícia a značná časť verejnosti má ale na svedectvá skeptický názor a domnieva sa, že ide o vykonštruovaný proces s pochybnými svedkami (možno kúpenými), ktorí hovoria to, čo vláda potrebuje počuť. Objavujú sa aj porovnania s nacistickými monsterprocesmi. Celkom zaujímavá je aj informácia, že ruskú bunku sa podarilo rozkryť vďaka spolupráci čierno-horských orgánov so štátnymi orgánmi USA a V. Británie. Lenže po tom, kde všade americké tajné služby videli ruských agentov počas amerických volieb, treba brať ich odhalenia s rezervou. Samozrejme, takéto svedecké dôkazy nebudia príliš dôveru a pochybnosti po odsúdení by zostali silné.

Preto špeciálny prokurátor M. Katnič začal vytvárať tlak aj na zatknuných a obvinil ich z prípravy teroristického činu. Kvôli obvineniam z terorizmu mohli podozrivým hroziť veľmi vysoké tresty, vrátane trestu odňatia slobody na doživotie. Je preto neuveriteľné, že špeciálny prokurátor navrhol „teroristom“ dohodu o vine, hoci pri podozreniach z tak závažnej činnosti ako terorizmus to vôbec nie je samozrejmé. Navyše, dohoda je pre obvinených až nečakane výhodná – dokonca ich prepustili z väzby. Takáto dohoda o vine vyzerá na prvý pohľad veľmi lákavo a väčšina obvinených rada vymení perspektívu vysokých trestov za jeden podpis. Avšak uvedený postup budí dojem, ako keby špeciálny prokurátor chcel z obvinených vymámiť „priznanie“ výmenou za prepustenie na slobodu. Tým podpisom sa totiž získa dôkaz pre vládu, ktorá tvrdí, že v Čiernej Hore chystali prevrat Rusi a médiá po celom svete mohli písať, že ďalších päť páchateľov sa priznalo k účasti na pokuse o prevrat, riadenom z Moskvy…

 

Potlačenie protivládnych protestov 2015 a volebná kampaň 2016

Potlačenie „pokusu o prevrat“ v októbri 2016 však nebolo prvým „víťazstvom“ M. Djukanoviča a spol. nad Ruskom. Podľa vládnej verzie ide už o druhý Moskvou organizovaný pokus o prevrat, ktorý sa čierno-horskej vláde podarilo potlačiť. Tým prvým bolo zmarenie pokusu o „zmenu ústavného poriadku“ pri masových demonštráciách z októbra 2015. Vtedy sa v Čiernej Hore objavili masové protesty desaťtisícov ľudí. Demonštranti sa domáhali odstúpenia vlády skorumpovaného premiéra M. Djukanoviča, ale tiež referenda v otázke procesu prípravy vstupu do NATO. M. Djukanovič sa však postavil proti, lebo práve on je tvárou euro-atlantickej integrácie Čiernej Hory.

Ešte v roku 2015 označil premiér M. Djukanovič celé protesty za „organizované Moskvou“ a už vtedy začalo trestné konanie proti predstaviteľom strany Demokratický front, ktorí vstup do NATO odmietali (A. Mandič, B. Radulovič). Obvinili ich z prípravy na násilnú zmenu ústavného poriadku, teda prevrat. Pri demonštráciách prišlo k stretom niekoľkých zamaskovaných osôb s políciou, avšak identita zamaskovaných demonštrantov nie je dodnes známa. Výsledkom však bola masívna policajná akcia, ktorá za pomoci násilia demonštráciu rozohnala.

Brutalita policajných zásahov sa prejavila rôznymi spôsobmi: išlo o prípady podozrení z neprimeraného násilia voči demonštrantom (napr. M. Martinovič, G. Raičevič), ako aj o podozrenia z používania zakázaných metód použitia slzných plynov. Podľa tvrdení niektorých organizácií, napr. Občianskej aliancie, polícia náboje so slzným plynom vystreľovala z príliš krátkej vzdialenosti, rovno doprostred demonštrantov a s nadmernými množstvami nebezpečných látok.

Brutálne rozohnanie demonštrácií nebolo príliš v súlade s „európskymi hodnotami“, ktoré hlása vláda Čiernej Hory a preto jej veľmi dobre vyhovoval vinník: demonštrácie vraj organizovala Moskva, proruskí poslanci Demokratického frontu chceli zmeniť ústavný poriadok (teda prevrat) a polícia tak nemala na výber. Túto rétoriku z roku 2015 však premiér používal aj v roku 2016, keď sa rozbehla volebná kampaň do parlamentu. Počas celej kampane tvrdil, že krajina bojuje so zahraničnými silami, najmä s Moskvou, ale čiastočne i s Belehradom a všade je mnoho ruských agentov. Ešte týždeň pred „odhalením prevratu“ obviňoval Moskvu.  Túto protiruskú hystériu šírili aj tzv. mainstreamové médiá a každý kto nezdieľal nadšenie pre NATO stratil v mainstreame priestor.

 

Situácia v Čiernej hore a možnosti proruského prevratu

Pokiaľ ide o samotného M. Djukanoviča, ten sa svojou osobnou kariérou stal symbolom korupcie v krajine. Orientácia na Západ mu ale zabezpečuje určitú mediálnu imunitu a tým zrejme predlžuje aj politickú kariéru. M. Djukanovič pritom svojim životom vernosť „európskym hodnotám“ príliš nedokazoval: kariéru začal rýchlym postupom v komunistickej strane, neskôr sa s pomocou S. Miloševiča stal premiérom Čiernej Hory a Miloševičovu politiku obhajoval aj po väčšinu 90-tych rokov. Pod vplyvom Miloševičových neúspechov však začal kolísať a napokon prešiel do „demokratického“ tábora. Tam požadoval najprv nezávislosť Čiernej Hory a potom aj jej členstvo v NATO. M. Djukanovič sa síce funkcie premiéra vzdal, ale najmä preto, aby mohol kandidovať v prezidentských voľbách na začiatku roku 2018.

Pokiaľ ide o možný “ruský prevrat“ v Čiernej Hore, určite existujú dôvody, pre ktoré by Rusi mohli mať záujem o územie Čiernej Hory. Najmä pobrežie v Jadranskom mori je strategicky dôležité a Rusi by zrejme mali záujem o základňu v tejto oblasti. Nie je však vôbec isté, či by v prípade zvrhnutia M. Djukanoviča tú základňu naozaj získali. V Čiernej Hore existujú mnohí, ktorí odmietajú vstup do NATO a na protivládnych demonštráciách participovali, ale súčasne uprednostňujú neutralitu bez ruskej námornej základne v krajine. Predstava, že možné je len členstvo v NATO alebo budovanie ruskej základne, je taktikou vlády na diskreditáciu zástancov neutrality.

Situácia v Čiernej Hore je však z hľadiska prípadného „proruského prevratu“ nevýhodná aj preto, lebo M. Djukanovič už od konca 90-tych rokoch obsadzuje najdôležitejšie posty vo vládnych orgánoch prozápadnými silami a najmä vedenie armády má úzke väzby na NATO. Je pravdepodobné, že aj keď by sa prípadným pučistom podarilo obsadiť parlament a zastreliť M. Djukanoviča, silové zložky by sa novej moci nepodriadili. Naopak, sú dlhodobo pripravované na hrozbu zo Srbska a Ruska a určite absolvovali aj vojenskú prípravu na podobný scenár. Ani medzi obyvateľstvom by „proruský prevrat“ nezískal zďaleka tak jednoznačnú podporu, určite nie v hlavnom meste. V krajine tiež žije 15% obyvateľstva albánskeho alebo bosenského pôvodu, ktoré vyznáva islam a najviac sa obáva práve proruského srbského nacionalizmu.

Potlačiť proruský prevrat by mohlo aj samotné NATO, ktoré v posledných desiatich rokoch vykonalo v Čiernej Hore množstvo vojenských cvičení, dokonca i počas protestov. Čierna Hora je priam obkľúčená základňami štátov NATO, zatiaľ čo prípadná ruská vojenská pomoc pre prevrat v Podgorici by bola zložitá. Dá sa predpokladať, že napr. jednotky USA umiestnené v Kosove by na podporu amerických záujmov v Čiernej Hore rýchlo zakročili. Čierna Hora sa nachádza v goeopolitickom prostredí, ktoré by proruský prevrat skomplikovalo. Susedia ako Chorvátsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina či separatistický región Kosovo by sa postavili proti a dokonca ani Srbsko by si s ohľadom na EÚ nedovolilo prípadný proruský prevrat v Podgorici jednoznačne podporiť.

Lenže aj po prípadnom úspechu proruského prevratu v Čiernej Hore by bola orientácia novej moci otázna. Nová moc by zrejme nemohla vystupovať jednostranne prorusky. Ani Srbsko, kde proruské strany už vyhrali niekoľko volieb, nedokáže ignorovať západnú hegemóniu na Balkáne. Napr. súčasný srbský prezident T. Nikolič kandidoval ako silno proruský kandidát, po zvolení však musel svoju rétoriku s ohľadom na vplyv EÚ zmeniť. Rusko by v prípade západnej blokády či sankcií muselo čierno-horskú ekonomiku subvencovať a je otázne, nakoľko by bola Moskva k takému kroku odhodlaná. Skôr je pravdepodobné, že Rusko si limity svojej moci na Balkáne uvedomuje.

 

Rusofóbia ako politický program

Tvrdenia vlády o opakovane zmarených pokusoch o „ruský prevrat“ treba vnímať veľmi kriticky. Pochybnosti budí predovšetkým ľahkosť, s akou dokázala dvakrát „poraziť Moskvu“. Keby desaťtisícové demonštrácie v Podgorici v roku 2015 naozaj organizovalo Rusko, zrejme by boli demonštranti oveľa lepšie pripravení na policajné násilie a dokázali mu aj lepšie vzdorovať – podobne ako demonštranti na Majdane. Moskva by tiež neustále vytvárala medzinárodný tlak na Podgoricu, zavádzala ekonomické sankcie a robila podobné kroky ako Západ voči Ukrajine v rokoch 2013-14.

Pri údajnom pokuse o prevrat v Čiernej Hore z októbra 2016 však treba byť ešte kritickejší. Keby sa aj Moskva naozaj odhodlala k pokusu o prevrat v Čiernej Hore, zrejme by do neho investovala podstatne viac úsilia a peňazí a jeho prípadné odhalenie by nebolo tak dobre načasované pre M. Djukanoviča. Taktiež možno predpokladať, že ak by hrozil skutočný „proruský prevrat“ či „teroristický útok“, do krajiny by zrejme vstúpilo (so súhlasom prozápadnej vlády) značné množstvo jednotiek z krajín NATO.

„Potlačenie proruského prevratu“ má skôr iný zásadný význam: „prevrat“ sa stal témou, ktorá prekryla hlavný politický škandál zo 16. októbra 2016 v Čiernej Hore – tým sú parlamentné voľby s pochybnou legitimitou. Voľby, ktoré sa uskutočnili niekoľko hodín po „potlačení proruského prevratu“ nemožno brať vážne a mali by sa opakovať. Práve preto, že víťaz týchto volieb bude rozhodovať o vstupe Čiernej Hory do NATO…

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nicholsonová robí marketing, zatiaľ nikto nevie, čomu vlastne

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Je už známa vec, že Lucia Ďuriš Nicholsonová "sieťuje" ľudí a snaží sa založiť nový politický subjekt. Žiadnemu novinárovi sa dosiaľ nepodarilo vytiahnuť z nej hodnotové zameranie strany, ktorú mieni založiť. Na to Nicholsonová potrebuje urobiť rozsiahly výskum, podľa jej vlastných slov. A…

Medvedev: Potom poznáte, že ja som Hospodin, ktorý vás bije

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Kyjevskí satanisti sa naviezli do kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC). Hľadajú prepojenia s ruským svetom. Zabavujú cirkevný majetok. Bijú kňazov a farníkov. Prenasledovanie UPC sa však začalo oveľa skôr. Keď istý Porošenko obetoval UPC a Minské dohody v záujme svojho neúspešného…

Holandský plán na zatvorenie tisícov poľnohospodárskych podnikov ovplyvní oveľa viac ako len hospodárstvo

0 icon

Amsterdam 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Opäť sa snažíme zistiť, či je zelená askéza možná. Holandská vláda sa v snahe splniť klimatické pravidlá Európskej únie rozhodla odkúpiť až 3 000 malých poľnohospodárskych podnikov v celej krajine s jasným cieľom ich zatvorenia. Vláda sľúbila zaplatiť "oveľa viac", ako je hodnota…

Pravda o strašných stratách ukrajinských ozbrojených síl: Kyjev sa trasie pred zradným zásahom Európskej komisie

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP )   Príbuzní mŕtvych vojakov žiadajú Zelenského, aby zverejnil osud celých brigád ukrajinskej armády, ale on mlčí. Prečo mlčí, to rozoberajú ruské noviny Komsomoľskaja pravda vo svojom článku A predsa Ursula von der Leyenová svojím výrokom o stotisíc mŕtvych ukrajinských vojakoch, ktorý urobila bez…

Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta

0 icon

Rím 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Bývalého talianskeho cyklistu Davidea Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta. Niekdajší výborný klasikár skonal v stredu 30. novembra v severotalianskom meste Montebello. Informovala agentúra DPA Vďaka spolupráci s nemeckou políciou sa podarilo nájsť 62-ročného muža, ktorý pracuje pre dopravnú spoločnosť…

Česko čelí dlhovej katastrofe

0 icon

Praha 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Zbyněk Stanjura)   Česká republika sa zadlžuje za desiatky miliárd bez reálnej stratégie, píše publicista Petr Kamberský. Problémom, ktorému čelí česká vláda a celá Česká republika, nie je plánovaný jednorazový deficit vo výške 295 miliárd korún (12,1 miliardy eur), ale skutočnosť, že tohtoročný deficit bude ešte…

Štátna ochrana prírody: Kolízia s medveďom poukazuje na význam zelených riešení pri výstavbe R2

0 icon

Banská Bystrica 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici v piatok informovala o usmrtení medveďa hnedého dopravným prostriedkom, ku ktorému došlo na úseku medzi obcami Mýtna a Píla v okrese Lučenec. Hlásenie od odborného lesného hospodára dostala 1. decembra. Podľa…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

Stančík: „Návrh na odvolanie premiéra je absurdný”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook/Teraz.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Na aktuálny stav vlády v posledných dňoch upozornila už väčšina slovenských médií. Vo štvrtok totiž opozičná SaS oznámila, že podá do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka, vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a prestala…

Bol by turecký plynový uzol pre Európu politicky prijateľný?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Reuters)   Minulý mesiac svetové médiá informovali, že Rusko a Turecko diskutujú o vytvorení plynového uzla v Turecku, píše Irina Slav pre Oil Price. Okamžite sa však objavili pochybnosti, či by to bol dobrý nápad, keďže Európa zasypala Rusko sankciami vrátane sankcií voči jeho energetickému priemyslu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nicholsonová robí marketing, zatiaľ nikto nevie, čomu vlastne

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Je už známa vec, že Lucia Ďuriš Nicholsonová "sieťuje" ľudí a snaží sa založiť nový politický subjekt. Žiadnemu novinárovi sa dosiaľ nepodarilo vytiahnuť z nej hodnotové zameranie strany, ktorú mieni založiť. Na to Nicholsonová potrebuje urobiť rozsiahly výskum, podľa jej vlastných slov. A…

Medvedev: Potom poznáte, že ja som Hospodin, ktorý vás bije

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Kyjevskí satanisti sa naviezli do kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC). Hľadajú prepojenia s ruským svetom. Zabavujú cirkevný majetok. Bijú kňazov a farníkov. Prenasledovanie UPC sa však začalo oveľa skôr. Keď istý Porošenko obetoval UPC a Minské dohody v záujme svojho neúspešného…

Holandský plán na zatvorenie tisícov poľnohospodárskych podnikov ovplyvní oveľa viac ako len hospodárstvo

0 icon

Amsterdam 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Opäť sa snažíme zistiť, či je zelená askéza možná. Holandská vláda sa v snahe splniť klimatické pravidlá Európskej únie rozhodla odkúpiť až 3 000 malých poľnohospodárskych podnikov v celej krajine s jasným cieľom ich zatvorenia. Vláda sľúbila zaplatiť "oveľa viac", ako je hodnota…

Pravda o strašných stratách ukrajinských ozbrojených síl: Kyjev sa trasie pred zradným zásahom Európskej komisie

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP )   Príbuzní mŕtvych vojakov žiadajú Zelenského, aby zverejnil osud celých brigád ukrajinskej armády, ale on mlčí. Prečo mlčí, to rozoberajú ruské noviny Komsomoľskaja pravda vo svojom článku A predsa Ursula von der Leyenová svojím výrokom o stotisíc mŕtvych ukrajinských vojakoch, ktorý urobila bez…

Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta

0 icon

Rím 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Bývalého talianskeho cyklistu Davidea Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta. Niekdajší výborný klasikár skonal v stredu 30. novembra v severotalianskom meste Montebello. Informovala agentúra DPA Vďaka spolupráci s nemeckou políciou sa podarilo nájsť 62-ročného muža, ktorý pracuje pre dopravnú spoločnosť…

Česko čelí dlhovej katastrofe

0 icon

Praha 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Zbyněk Stanjura)   Česká republika sa zadlžuje za desiatky miliárd bez reálnej stratégie, píše publicista Petr Kamberský. Problémom, ktorému čelí česká vláda a celá Česká republika, nie je plánovaný jednorazový deficit vo výške 295 miliárd korún (12,1 miliardy eur), ale skutočnosť, že tohtoročný deficit bude ešte…

Štátna ochrana prírody: Kolízia s medveďom poukazuje na význam zelených riešení pri výstavbe R2

0 icon

Banská Bystrica 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici v piatok informovala o usmrtení medveďa hnedého dopravným prostriedkom, ku ktorému došlo na úseku medzi obcami Mýtna a Píla v okrese Lučenec. Hlásenie od odborného lesného hospodára dostala 1. decembra. Podľa…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

Stančík: „Návrh na odvolanie premiéra je absurdný”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook/Teraz.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Na aktuálny stav vlády v posledných dňoch upozornila už väčšina slovenských médií. Vo štvrtok totiž opozičná SaS oznámila, že podá do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka, vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a prestala…

Bol by turecký plynový uzol pre Európu politicky prijateľný?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Reuters)   Minulý mesiac svetové médiá informovali, že Rusko a Turecko diskutujú o vytvorení plynového uzla v Turecku, píše Irina Slav pre Oil Price. Okamžite sa však objavili pochybnosti, či by to bol dobrý nápad, keďže Európa zasypala Rusko sankciami vrátane sankcií voči jeho energetickému priemyslu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Budíte sa vy alebo vaše deti o 3.00 ráno? Spozornite!

0 icon

Spánok je veľmi dôležitý fyziologický proces, vďaka ktorému môže telo správne fungovať, regenerovať a naberať silu. Preto by ste nemali ignorovať vznik problémov súvisiacich s nespavosťou. Ak sa v noci často budíte, môže to ovplyvniť vaše zdravie.To, koľko spánku potrebujeme, závisí najmä od nášho veku. Najviac ho potrebujú novorodenci, ktorí spia…

Harry a Meghan rozpútali vojnu proti Williamovi a Kate? Vojvoda zo Sussexu: „Nikto nevidí, čo sa deje za zatvorenými dverami“

0 icon

Prvého decembra Netflix zverejnil trailer na dokument o milostnom živote Harryho a jeho manželky Meghan. Názov dokumentu je jednoduchý - Harry a Meghan. S videom sa však spájajú viaceré negatíva. Film by mal vyjsť 8. decembra. Pripravuje sa aj kniha, ktorej vydanie sa očakáva 10. januára. Na povrch sa však dostávajú nové informácie.…

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajin

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Tieto fotografie ti ukážu, že malé zázraky sa dejú každý deň

0 icon

Veríš v zázraky? Možno je nasledujúce fotografie nazvať malými zázrakmi silným tvrdením, no ak sa naladíš na tú správnu vlnu, pochopíš skutočný význam týchto malých "zázrakov". Existuje sedem divov sveta a aj tak nás občas dokážu prekvapiť a nadchnúť maličkosti, s ktorými sa náhodne stretneme počas obyčajného dňa. Tieto maličkosti…

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali