Branislav Fábry: Atentát na prezidenta Venezuely a neokoloniálna politika v regióne

Bratislava 26. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Xinhua)

 

Dňa 4. augusta 2018 sa pri slávnostnej prehliadke pri príležitosti osláv 81. výročia založenia Národnej gardy v Caracase uskutočnil atentát na venezuelského prezidenta Madura. Išlo o útok dronom naplneným výbušninou, ktorá vybuchla v blízkosti prezidenta. Atentát však úspešný nebo a prezidenta sa podarilo zachrániť, i keď sa pri útoku zranilo sedem policajtov. Útok na prezidenta nie je ako taký príliš prekvapujúci, prekvapujúce však boli veľmi nediplomatické reakcie niektorých politikov.

Na snímke ochrankári chránia venezuelského prezidenta Nicolása Madura počas neúspešného pokusu o atentát

V tomto texte sa budeme venovať nasledujúcim témam:

Nediplomatická reakcia EÚ

Problematická podpora opozície

Politika voči Venezuele a Kolumbii

Potreba novej európskej stratégie

 

Nediplomatická reakcia EÚ

Samozrejme, väčšina politikov sveta, na čele s generálnym tajomníkom OSN, na útok zareagovala diplomaticky a odsúdila atentát. Odsúdenie podobného útoku patrí k diplomatickej slušnosti a to aj vtedy, keď existujú pochybnosti o danom útoku. Diplomatickú slušnosť však vôbec neprejavili predstavitelia EÚ. EÚ vo svojej oficiálnej reakcii z 9. augusta 2018 atentát vo Venezuele ako taký vôbec neodsúdila, a len veľmi všeobecne sa vyjadrila proti násiliu: „Európska únia odmieta akúkoľvek formu násilia a očakáva, že komplexné a transparentné vyšetrovanie útoku v sobotu sa uskutoční s cieľom zistiť skutočnosti, pri plnom rešpektovaní zásad právneho štátu a ľudských práv.“ Uvedený postoj už stihol vyvolať nevôľu aj na ministerstve zahraničia Venezuely, ktoré kritizovalo „očividné popieranie pokusu o atentát“ a „iracionálnu rétoriku“ zo strany EÚ. Tak sa európsko-venezuelské vzťahy opäť zmenili na prehliadku vzájomných útokov a obvinení.

Pomerne nediplomatické pri týchto obvineniach bolo, že EÚ v oficiálnej reakcii miesto odsúdenia atentátu vyzvala na konkrétne procesné kroky pri vyšetrovaní atentátu vo Venezuele: „V tejto súvislosti EÚ očakáva uznanie ústavných právomocí národného zhromaždenia vrátane plného rešpektovania výsad týkajúcich sa poslaneckej imunity svojich členov v súlade so stanovenými ústavnými právami, právnymi predpismi a postupmi.“ Výzva na rešpektovanie ústavných právomocí je pritom očividná provokácia, pretože EÚ má na otázku ústavných právomocí jednotlivých orgánov vo Venezuele dlhodobo iný názor než ústavní sudcovia Venezuely. Skúsme si predstaviť reakciu západných politikov, keby niekto na teroristické útoky vo Francúzsku reagoval tým, že by útoky neodsúdil, ale vyzýval na dodržiavanie francúzskej ústavy…

 

Problematická podpora opozície

Výzva na rešpektovanie poslaneckej imunity hneď po atentáte posilňuje dojem, ako keby EÚ chcela spoluurčovať spôsob vyšetrovania. Taktiež nie je šťastné, ak EÚ ešte pred skončením vyšetrovania podporuje opozičných predstaviteľov, ktorí sú podozriví z účasti na atentáte a svojou snahou o násilnú likvidáciu prezidenta N. Madura sa ani príliš netaja. Najviac podozrení sa objavilo voči opozičnému lídrovi J. Requesensovi. Ten pritom ešte 30. júla 2017 na pôde Floridskej medzinárodnej univerzity pri pobyte v USA otvorene predstavil svoju víziu násilného prebratia moci, keď povedal: „Je dôležité, že vyhlásime hodinu nula a definitívne paralyzujeme Venezuelu“. Otvorene hovoril aj o vojne proti vláde, ktorou sa má vyvolať zahraničná intervencia v krajine. Takéto tvrdenia nie sú v rámci venezuelskej opozície výnimkou a preto netreba a prori vylučovať jej zapojenie do dronového útoku.

Na druhej stranem, nedôvera EÚ voči venezuelským orgánom má svoj racionálny základ a N. Maduro je určite schopný kvôli udržaniu moci použiť krivé obvinenia voči opozícii – EÚ nemôže bezhlavo prijímať všetky oficiálne interpretácie z Venezuely. V čase atentátu na prezidenta by však mala byť EÚ diplomatickejšia a ak už nechcela otvorene odsúdiť útok v Caracase, nemala by vo verejnej reakcii na tento atentát poučovať Venezuelu o jej vlastnom ústavnom poriadku. Ak na strane EÚ existujú výhrady o vyšetrovaní atentátu, treba zvoliť vhodnejšiu formu a čas diskusie s venezuelskými predstaviteľmi. Pochybnosti o vyšetrovaní predsa existovali aj v iných prípadoch, napr. pri pokuse o prevrat v Turecku v júli 2016. Ani tie však nebránili tomu, aby politici EÚ daný pokus o prevrat odsúdili. Kritické reakcie z ich strany sa začali objavovať až po masových zatýkaniach tisícok ľudí, ktoré zatiaľ vo Venezuele v porovnateľnom rozsahu nenastali. Netreba tiež pripomínať nekritický a priam naivný postoj predstaviteľov EÚ, ktorí bez výhrad uverili veľmi problematickému oficiálnemu vyšetrovaniu útoku chemickou látkou „novičok“ v Salisbury.

 

Politika voči Venezuele a Kolumbii

EÚ by sa voči Venezuele mala vyjadrovať zdržanlivejše aj preto, lebo medzi oboma subjektami existuje už teraz značné napätie – EÚ voči Venezuele zaviedla niekoľkokrát sankcie, naposledy v júni 2018. Sankcie sú koordinované s USA a Kanadou a komplikujú zotavenie venezuelskej ekonomiky po kríze posledných rokov. Venezuela vo februári 2018 pripravila menovú reformu a zaviedla digitálnu menu „petro“, ktorá je viazaná na barely ropy (1 petro = 1 barel). Menová reforma vo Venezuele pokračuje ďalej a 20. augusta sa zaviedol „suverénny bolivar“ ako súbežná mena s petrom. O úspechu menovej reformy síce existujú pochybnosti, avšak jeden jej aspekt je očividný – zníženie závislosti od dolára. Aj preto už v marci 2018 zaviedol prezident D. Trump novú vlnu sankcií proti Venezuele, ktoré mali trestať všetky subjekty podnikajúce v USA za prípadné akvizície petra. Sankcie EÚ síce nešli až tak ďaleko, ale boli signálom, že EÚ sankčnú politiku USA podporuje.

Zo strany USA pritom išlo už o tretiu vlnu masívnych sankcií, avšak ešte intenzívnejších než v rokoch 2015 a 2017. Svoj hlavný cieľ, teda odstránenie prezidenta N. Madura však sankcie stále nedosiahli. Preto sa objavujú iné pokusy nátlaku na venezuelskú vládu. USA zvyšujú najmä svoju podporu pre Kolumbiu, susedný štát Venezuely. Jedným z týchto krokov je aj podpísanie strategického partnerstva medzi Kolumbiou a NATO v roku 2018. Kolumbia sa tak stala jedným z deviatich globálnych partnerov NATO. Ide o prvú podobnú formu spolupráce NATO v Južnej Amerike, kde sa NATO doteraz neangažovalo. Pritom vojenská spolupráca s Kolumbiou je nanajvýš otázna – Kolumbia je nestabilná krajina, kde je dnes najvyšší počet vnútorne vysídlených obyvateľov (IDP) na svete a v minulom roku v tomto ukazovateli predbehla i Sýriu. Občianska vojna v Kolumbii reálne neskončila ani po udelení Nobelovej ceny mieru prezidentovi Santosovi v roku 2016, naopak, do roku 2018 sa počet IDP zvýšil až na 7,7 milióna.

V Kolumbii i po uzavretí dohody s FARC v roku 2016 zostalo veľké množstvo paramilitárnych jednotiek na boj proti ľavicovým povstalcom a podľa viacerých názorov zasahujú tieto jednotky aj v susednej Venezuele. Venezuelská vláda po atentáte na N. Madura vystúpila i s tvrdením, že do atentátu boli zapojení kolumbijskí predstavitelia. Kolumbia toto tvrdenie síce odmietla, avšak provokácie medzi oboma štátmi pokračujú. Napr. pred niekoľkými dňami sa priamo v budove kolumbijského Kongresu uskutočnilo pojednávanie „exilových sudcov“ Najvyššieho súdu Venezuely, teda tých sudcov, ktorí podľa oficiálneho postoja Venezuely nezískali mandát a odišli do zahraničia. Pri svojom pojednávaní však „exiloví sudcovia“ s očividnou podporou Kolumbie odsúdili prezidenta N. Madura na 18 rokov väzenia.

Medzi oboma krajinami hrozí vážny konflikt, pri ktorom by európske štáty mali vystupovať zdržanlivejšie. Akékoľvek zapojenie NATO do bojových operácii v Kolumbii alebo dokonca vo Venezuele treba jasne odmietnuť. Hoci ešte taká požiadavka neprišla, už teraz treba varovať pred prípadným zapojením sa do prípadných vojenských operácií NATO v Latinskej Amerike. Treba si tiež pamätať, že medzi deviatimi globálnymi partnermi NATO sú aj Afganistan či Irak a vojenská prítomnosť Európanov v daných krajinách v rámci globálneho partnerstva bola kontraproduktívna. Európski spojenci USA sú vnímaní ako koloniálne mocnosti a treba sa poučiť z chýb, ktoré európski politici spravili na Blízkom Východe.

 

Potreba novej európskej stratégie

EÚ by mala miesto konfrontácie udržovať lepšie vzťahy so všetkými štátmi Latinskej Ameriky a vytvoriť stratégiu aj pre štáty tzv. bolivaristickej alternatívy. Kritika voči Venezuele a spol. je síce z veľkej časti oprávnená, ale aj tu sa často poukazuje na dvojitý meter: EÚ kritizuje problémy s demokraciou vo Venezuele, zatiaľ čo voči problémom v Kolumbii a v Brazílii vystupuje veľmi ohľaduplne. Nemožno na jednej strane zavádzať sankcie kvôli obmedzovaniu práv opozície vo Venezuele a súčasne tolerovať pochybné odsúdenie hlavného favorita volieb v Brazílii. Európska kritika tým stráca dôveryhodnosť a v súčasnosti je v Latinskej Amerike vnímaná ako pomocník USA.

Určite by bolo dobré, keby sa tejto nálepky zbavila. EU a USA už dnes nie sú pre región bez alternatívy a spolupráca so Západom dnes nie je pre štáty Latinskej Ameriky taká bezpodmienenčná ako v minulosti – veď napr. najväčším obchodným partnerom krajín ako Brazília a Chile je už dnes Čína. Po sérii vzájomných urážok a sankcií je preto čas, aby EÚ a tzv. bolivaristické štáty v Latinskej Amerike začali viesť racionálny dialóg a pokúšali sa prinajmenšom o vzájomné pochopenie.

Článok vyšiel v skrátenej podobe v Literárnom týždenníku 27-28/2018

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:03

Mesto Trstená odvolalo mimoriadnu situáciu pre snehovú kalamitu. Stalo sa tak po stredajšom (8. 2.) zasadnutí krízového štábu.

10:02

Zelenskyj „naďalej tlačí na Scholza a Macrona, aby na Ukrajinu presunuli stíhačky a rakety dlhého doletu“, píše Bild.

09:33

Ruské víťazstvo by bolo pre Ukrajinu „tragédiou“ a predstavovalo by nebezpečenstvo pre krajiny NATO. Povedal to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stolteneberg.

08:42

Najmenej dve deti prišli o život po tom, čo autobus v stredu narazil do budovy materskej školy na predmestí kanadského mesta Montreal.

08:33

Severná Kórea na nočnej vojenskej prehliadke predstavila najnovšiu vojenskú techniku, medzi ktorou bola podľa analytikov aj nová medzikontinentálna balistická raketa (ICBM) na tuhé palivo.

08:32

Austrália odinštaluje z niektorých svojich vládnych budov bezpečnostné kamery čínskej výroby pre obavy zo špionáže.

07:09

Počet obetí pondelkového silného zemetrasenia v okolí turecko-sýrskych hraníc presiahol v noci na štvrtok už 15.000.

07:08

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prešiel výraznou zmenou čo sa týka jeho postoja k Ukrajine: od toho, ako v prvých mesiacoch ruskej invázie tvrdil, že je s Moskvou dôležité udržiavať otvorené komunikačné kanály, až po posilnenie dodávok zbraní pre Kyjev. V rozhovore pre denník Le Figaro, ktorý bol zverejnený v stredu, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

00:19

Turné pokračuje: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v stredu večer do Paríža.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) si podávajú ruky počas spoločnej tlačovej konferencie v Elyzejskom paláci v Paríži

Včera 19:41

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  sa v Bruseli vo štvrtok stretne s lídrami členských krajín EÚ.

Včera 19:21

Britský premiér Rishi Sunak daroval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému použitú nábojnicu, ktorá bola vystrelená v rámci čestnej salvy za zosnulú panovníčku Alžbetu II.

Včera 19:19

EÚ a švédske predsedníctvo pripravia v marci v Bruseli darcovskú konferenciu pre Turecko a Sýriu. Tento zámer ooznámili predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda švédskej vlády Ulf Kristersson.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autor:

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Švédska migračná agentúra predpovedá znížený prílev žiadateľov o azyl

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   Táto správa prichádza v čase, keď počet žiadostí o azyl podaných v 27 členských štátoch Európskej únie v roku 2022 stúpol na takmer milión, čo je najvyšší počet zaznamenaný od európskej migračnej krízy v roku 2015, píše Robert Semonsen pre The European Conservative Švédska…

Zelenskyj má štyri kľúčové požiadavky na lídrov EÚ

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Volodymyr Zelenskyj má štyri kľúčové požiadavky na lídrov EÚ, ktoré prednesie počas svojej návštevy Bruselu 9. februára, uviedol Euractiv Predovšetkým sa očakáva, že ukrajinská strana bude od členských štátov EÚ požadovať urýchlenie dodávok zbraní pred pravdepodobnou jarnou ofenzívou Ruska. "Veľmi potrebujeme ďalekonosné delostrelectvo, všetky…

Biely dom reaguje na obvinenia z likvidácie Nord Streamov

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Reuters/Foto: TASR/AP-Patrick Semansky)   Americký novinár Seymour Hersh tvrdí, že výbušniny pod plynovod Nord Stream v lete 2022 nastražili americkí potápači pod zámienkou cvičení NATO. Aktuálne Spojené štáty reagujú a voči týmto tvrdeniam sa ohrádzajú Biely dom v stredu odmietol blogový príspevok amerického investigatívneho novinára, ktorý…

Pavel: Keď sa delila ČSFR, bol som na misii a chceli nám rozdeliť jednotku

0 icon

V čase rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) bol Petr Pavel ako vojenský dôstojník na misii v Juhoslávii. S odstupom času si myslí, že rozdelenie bolo lepšie riešenie.

Keď vás ministri zbabelo umlčia a potom sú hustí, že kde majú kritikov

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Aktuality/Foto: Facebook)   V posledných dňoch ministri Rastislav Káčer, Jaroslav Naď a Ivan Korčok šíria v médiách svoje názory na tému „kto klamal a kto hovoril pravdu“ o DCA. Najnovšie sa rozhodol svoj postoj k uverejnenému článku poskytnúť aspoň prostredníctvom sociálnej sieti publicista Eduard Chmelár Publicista…

Spoločnosť Elona Muska zasadila ukrajinskej armáde ranu

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Reuters/Foto:Twitter)   Spoločnosť SpaceX Elona Muska obmedzila internetovú službu Starlink pre ukrajinské vojenské drony, pretože nechce, aby ukrajinská armáda využívala Starlink na útočné účely Podľa agentúry Reuters to uviedla prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwellová. Povedala, že satelitný internet "nikdy nebol určený na to, aby sa používal ako…

Spoluzakladateľ Pink Floyd opäť vyvolal silné vášne. Toto povedal o rusko-ukrajinskej vojne

0 icon

New York 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Spoluzakladateľ hudobnej skupiny Pink Floyd Roger Waters v stredu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu "nebola nevyprovokovaná". Za tento výrok si vyslúžil ostrú kritiku Kyjeva, informuje TASR podľa správy agentúry AFP "Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu bola nezákonná.…

Uhrík zaskočil Hegera dôležitými otázkami: „Stratil nervy…“

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Europoslanec Milan Uhrík (Republika) zverejnil na sociálnej sieti zaujímavý záznam zo stretnutia poslancov a europoslancov s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom "Po mojej otázke, že čo všetko je ochotný obetovať za 🇺🇦 Zelenského sa začal rozčuľovať, že vraj "čo sú to za otázky"?!…

Česko-slovenská liberálna os namiesto V4

0 icon

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-František Iván, Jaroslav Novák)   Posledná návšteva odchádzajúcej českej hlavy štátu na Slovensku potvrdila, že spolupráca Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) nie je stálym, apolitickým útvarom, ale jej intenzita je výrazne determinovaná ideologickým profilom úradujúcich vlád, píše maďarský denník Hungary Today Tí zo súčasného českého…

Čo pre Ukrajinu znamená posunutie červených línií zo strany Západu

0 icon

Kyjev 9. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Spojenci Kyjeva opakovane prekročili červenú líniu v otázke dodávok zbraní. Takmer rok po plnohodnotnej invázii na Ukrajinu sa však obavy USA a Európy z ruskej eskalácie zásadne nezmenili a stále visia nad ďalšími rozhodnutiami vrátane toho, či poslať stíhačky, píše…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Sokol

Chcú Čaputová, Heger a Matovič urobiť zo Slovákov jatočný dobytok a hnať nás na ukrajinský front ako na bitúnok? Objavil sa oficiálny závažný dokument naznačujúci vyhlásenie vojnového stavu na Slovensku!

0icon

To čo teraz vládne na Slovensku od 15. decembra 2022 je vláda týchto troch:  Čaputovej, Hegera a Matoviča. Je to odvolané a pri moci to je naďalej len na základe rozhodnutia prezidentky (žiaľ musím ju tak nazvať, aj keď nerád, ale oficiálne tú funkciu žiaľ má ona) Čaputovej, oficiálne na…

štefan Michalík

všehochuť

0icon

Zbohom koruna – vitaj(? ) Euro?        S prvými minútami

Pavel Jacz

Infekčne nákazlivá hlúposť sa na Slovensku poriadne rozrastá. Dobiehame západnú Európu a USA.

0icon

Do médií a do politiky sa dostalo už mnoho školákov z éry nového porevolučného školského systému. Staré kádre vymierajú a tak sa vytráca aj múdrosť, rozvaha, skúsenosť, logika a predvídavosť. Mladí si myslia, že sú najmúdrejší a s istotou bohov dokážu trepať hlúposti jedna radosť. Denno denne sme

Slavěna Vorobelová

Bárdy z Aktualít ako etalón vlastenectva a morálky

0icon

Opäť som sa dostala do hľadáčika liberálnych ultras zo známeho propagandistického portálu Aktuality, ktorému šéfuje istý „novinár“ Bárdy, ktorý zjavne žije v presvedčení, že len ten jeho názor a pohľad na svet je jediný správny, spravodlivý a objektívny, resp. vychádzajúci z nespochybniteľných faktov a filozofickej excelentnosti a

René Pavlík

Zatuchnutá mrvenica

0icon

Našou národnou vlastnosťou je atomizácia. Mali by sme si to priznať a hľadať nápravu. Miesto toho sa drobíme ako mrvenica (posýpka na koláč). Narastá počet rozdelených rodín, počet politických strán, počet antagonistických médií, dokonca sa štiepia právnici aj policajti. To je fakt. Rovnako je fakt, že ryba smrdí od hlavy.

Vášeň v Tebe

Richard Müller z nemocničného lôžka: „Tak som sa na vás tešil...“ Čo sa dialo v posledných dňoch?

0 icon

Populárny spevák Richard Müller pred niekoľkými týždňami utrpel zranenie nohy. Zrušil koncerty, tešil sa čoskoro na ďalšie, ale dnes má hlavu opäť v smútku. „Tak som sa na vás tešil a takto to dopadlo. Minimálne 6 týždňov sa neuvidíme. Želám vám veľa zdravia, lebo to je to najdôležitejšie,“ napísal smutne spevák…

Čo povedala JLo Benovi Affleckovi počas napätej chvíľky na Grammy?

0 icon

Odovzdávanie cien Grammy 2023 sa nieslo v duchu odvážnej a zaujímavej módy, cez pútavé vystúpenia až po samotné udeľovanie cien. Mnohých však zaujala slávna dvojica - speváčka JLo a Ben Affleck. Chvíľa Jennifer Lopez prišla, keď odovzdávala cenu Harrymu Stylesovi za najlepší album. Portál

Rodičia pozor! Pri lieku pre vaše deti dochádza k podstatnej zmene

0 icon

Detský sirup Nurofen patrí medzi najčastejšie používané sirupy pri liečbe horúčky a bolestí u detí. Určite ste po ňom mnohí siahli, keď vaše dieťatko počas noci alebo dňa trápila vysoká teplota. Práve v súvislosti s týmto sirupom dochádza k podstatnej zmene. Pediatri sa tešia. „Moje pediatrické srdiečko dnes zaplesalo veľkou radosťou, keď mi do práce…

Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?

0 icon

Asi sa vám už ako rodičom stalo, že uprostred noci vás zobudilo rozprávanie. Rozprávanie vášho dieťaťa, ktoré však spalo. Odborne sa rozprávanie v spánku nazýva - somnilokvia. Lekárka Verena Elson vysvetľuje, že počas spánku rozpráva asi každé druhé dieťa. S p

Eva Medusa si dala odstrániť ušnice a nosné dierky. Chce vyzerať ako mýtická bytosť. Prečo?

0 icon

Sú ľudia, ktorým sa určité zviera páči natoľko, že sa ním túžia stať. Veria totiž, že nie sú ľudia a patria do iného tela. Tiamat Eva Medusa sa narodila ako Richard Hernandez a tvrdí o sebe, že srdom je dračica. Eva Medusa svojmu presvedčeniu prispôsobuje aj svoj vonkajší vzhľad, aby sa čo najviac…

Armádny Magazín

Ozbrojené sily Ukrajiny majú poslednú možnosť ustúpiť z Artemovska. Zelensky to nedovolí kým nedostane západné tanky

0 icon

Ukrajina, 9. februára 2023 (AM) – Ukrajinským silám umiestneným v Artemovsku (Ukrajinci ho volajú Bachmut) a jeho okolí nariadil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby držali obranu mesta, kým nebudú odovzdané západné zbrane. Uviedol to prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro.   Pr

Úbohá EÚ sa znížila k falšovaniu dejín

0 icon

Slovensko, 9. februára 2023 (AM) – To, že 2. svetovú

Leopardy pre Ukrajinu môžu byť vybavené nábojmi s ochudobneným uránom. Ukrajinská zástupná vojna privádza svet na pokraj jadrovej vojny

0 icon

Turecko, 9. februára 2023 (AM) –Počas vojenského konfliktu utrpela Ukrajina veľké straty a obrovské škody. "Politickým cieľom Ruska je urobiť z Ukrajiny neutrálnu krajinu, zabrániť rozmiestneniu amerických a západných vojenských systémov v tesnej blízkosti svojho územia, ako aj ďalšiemu rozširovaniu NATO a približovaniu aliancie k ruským hranici

Poľský generál: Prítomnosť jadrových zbraní na Ukrajine nemožno vylúčiť

0 icon

Poľsko, 9. februára 2023 (AM) – Ďalšia možnosť riešenia situácie na Ukrajine je spojená s ukončením dodávok západných zbraní a vojenského materiálu. Uviedol to na tlačovej konferencii stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya. Vyhliadky na mierové vyriešenie konfliktnej situácie sa podľa Nebenzy pribl

Amerika sa stáva prvým vyvlastňovateľom. Vytvorili precedens pre konfiškáciu ruského majetku

0 icon

USA, 9. februára 2023 (AM) – Už koncom minulého roka sa všetci experti zhodli na tom, že v roku 2023 Západ prejde od zmrazenia ruských aktív k ich konfiškácii. Jediné debaty sa viedli o tom, kedy sa začne konfiškácia a kto bude prvým vyvlastnovateľom. Ministerka zahraničných vecí Kanady Melanie Jolyová 19.

TopDesať

Prečo dvere vo verejných toaletách nesiahajú po podlahu?

0 icon

Ľudia platia za toaletu už takmer 2 000 rokov. A zatiaľ čo dnes máme niekde aj bezplatné verejné toalety, stále sa líšia od bežných toaliet v tvojom dome. A nejde len o nedostatok súkromia. Majú jeden zvláštny detail, ktorý už možno upútal tvoju pozornosť - dvere, ktoré nikdy nesiahajú až po podlahu. Naopak, od podlahy…

Dokážeš vyriešiť tieto hádanky? Nie je to také jednoduché, ako sa zdá!

0 icon

Ak si rád namáhaš mozog, potom sú tieto hádanky určené práve pre teba. Nasledujúce úlohy síce vyzerajú jednoducho, no vedz, že jednoduché vôbec nie sú! Ak nemáš rád matematiku, máme pre teba dobrú správu. Nemusíš byť matematický génius, stačí byť pozorný a mať dobrý zrak. :)  1. Dokážeš vyriešiť túto rovnicu?

Ako sa meteority z Marsu dostali na Zem?

0 icon

Existuje niekoľko dôkazov o tom, že na Zemi sa nachádzajú meteority, ktoré pochádzajú z Marsu. Vynára sa nám teda otázka, ako sa tu tieto meteority vlastne dostali. Na Zemi sa doposiaľ našlo približne 60 000 meteoritov. Existuje niekoľko prameňov dôkazov, ktoré naznačujú, že niektoré z meteoritov nájdených na Zemi skutočne…

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

V 32 rokoch zarába 39 000 dolárov mesačne, pracuje iba 30 minút denne

0 icon

Vždy ho priťahoval luxus, no predpokladal, že vstupná bariéra je neprekonateľná a mimo jeho možností. Dnes zarába 39 000 dolárov mesačne a navyše pracuje iba 30 minút denne. Znie to ako sen? Vidíš tam háčik? Zdá sa ti to ako lacná reklama, ktorú vídavaš denne na internete? Môžeme ťa ubezpečiť,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali