„Utrpenie mužov, žien a detí nás nabáda k otvorenej a konštruktívnej diskusii, „ povedal biskup Zsifkovics. To, že do Heiligenkreuzu prišli toľkí zástupcovia cirkví, je „mocné znamenie“ kresťanskej jednomyseľnosti, ako dodal.
Na neverejnej konferencii si mohli biskupi otvorene a v chránenom priestore vymeniť skúsenosti a postoje, ktoré mohli byť iste aj kontroverzné. „Príspevky do diskusie účastníkov z pôvodných, tranzitných a cieľových krajín utečencov sú aj odzrkadlením ich rozdielnych politických a sociálnych realít,“ povedal biskup Zsifkovics. Cieľom je pravdaže „bok po boku kráčať do budúcnosti“, ako zdôraznil.
Situácia utečencov v Európe zamestnáva COMECE už dlho. Už v decembri biskup Zsifkovics z poverenia COMECE pripravil zásadný dokument na túto tému, ktorý prezident COMECE, kardinál Reinhard Marx odoslal inštitúciám EÚ, ako aj hlavám štátov a vlád EÚ.
Konferencia v Heiligenkreuzi bola podľa Komisie biskupov EÚ „ďalším krokom v úsilí Katolíckej cirkvi aktívne a konštruktívne prispieť k politickej a spoločenskej diskusii“.
Výsledky konferencie sa majú prezentovať na plenárnom zasadnutí COMECE počiatkom marca v Bruseli. Tam sa majú potom vyvodiť konkrétne závery, ako povedal generálny sekretár COMECE Patrick Daly v utorok.
Do Heiligenkreuzu prišli o. i. kardináli, biskupi a ďalší cirkevní predstavitelia zo Sýrie, Iraku, Grécka, Maďarska, Chorvátska, Bulharska, Macedónska, Srbska, Nemecka, Rakúska a Škandinávie. Prítomný bol napríklad maďarský prímas, kardinál Peter Erdő, chaldejský katolícky patriarcha Rafael Louis Sako a chaldejský katolícky biskup z Aleppa, Antoine Audo SJ.