NAŽIVO

Hrozba vetra so silou víchrice potrvá na horách severného a stredného Slovenska aj v prvej polovici pondelka (29. 12.). Na svojom webe to potvrdzuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstraha platí do začiatku pondelkového popoludnia (13.00 h) pre okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja a očakáva v polohách nad 1500 metrov miestami výskyt vetra s rýchlosťou v nárazoch 110 – 135 km/h, resp. s priemernou rýchlosťou 70 – 85 km/h, čo zodpovedá víchrici.

Včera 19:23

Profesionálni i dobrovoľní hasiči v nedeľu podvečer pracujú na likvidácii požiaru haly hydinárne vo Vištuku v okrese Pezinok. „Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,“ informovali TASR z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Bratislave.
Požiar nahlásili o 16.29 h, na mieste sa nachádza takmer 40 hasičov. „Medzi nimi sú príslušníci HaZZ z Bratislavy, Trnavy, Pezinka i Senca, rovnako členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí Budmerice, Šenkvice, Blatné, Voderady a Častá,“ uviedli z operačného strediska. Dodali, že požiar likvidujú pomocou 13 vozidiel a strojov hasičskej techniky.

Včera 18:25

Horská záchranná služba (HZS) v nedeľu predpoludním zasahovala v Malej Fatre. Na modrom turistickom značenom chodníku v doline Hradské sa nachádzala 58-ročná žena slovenskej národnosti, ktorá si pádom spôsobila úraz dolnej končatiny. HZS o tom informovala na webe.
Na miesto pod Chatou pod Suchým smerovali záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra, ktorí pacientku po príchode vyšetrili a podali jej medikamentóznu liečbu. „Po zafixovaní bola transportovaná nosidlami a terénnym vozidlom HZS k rázcestníku Podhradské, kde si ju do starostlivosti prevzala privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci,“ dodali horskí záchranári.

Včera 17:34

Polícia upozorňuje na nebezpečenstvo spojené s nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach na sociálnej sieti uviedlo, že najmä v oblasti Nálepkovo dochádza v dôsledku silného vetra k pádu stromov a poškodeniu infraštruktúry.
„Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste. Upozorňujeme na možný výskyt popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, ako aj na lokálne výpadky elektrickej energie,“ uviedla polícia. V tejto súvislosti odporúča zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi.

Včera 15:16

Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici vyhlásil voľbu kandidáta na rektora UMB pre funkčné obdobie rokov 2026 až 2030. Informuje o tom univerzita na webe i sociálnej sieti.
Lehota na podávanie návrhov uchádzačov o kandidáta na rektora UMB začala plynúť dňom zverejnenia uznesenia na webovom sídle UMB a skončí sa 31. marca 2026 o 14.00 h. Návrhy uchádzačov o kandidáta na rektora musia byť doručené do podateľne univerzity najneskôr do uplynutia tejto lehoty.
„Volebné zhromaždenie na voľbu kandidáta na rektora UMB, ktorého súčasťou bude aj verejné vypočutie uchádzačov, sa uskutoční 6. mája,“ doplnila univerzita.
Voľbu kandidáta na rektora UMB organizuje, zabezpečuje a na jej priebeh dohliada volebná komisia, ktorej členov zvolili Akademický senát a Správna rada UMB.

Včera 14:51

Sobotňajšiu dopravnú nehodu v Detve neprežil 80-ročný chodec. Ako na sociálnej sieti informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici, tragická dopravná nehoda sa stala v sobotu 27. decembra vo večerných hodinách, na ulici M. R. Štefánika v Detve. „Podľa doposiaľ zistených informácií mal 28-ročný vodič zraziť na osvetlenom priechode 80-ročného chodca. Chodec napriek snahe záchranárov, žiaľ, svojim zraneniam na mieste podľahol,” uviedla polícia. Doplnila, že vodiča podrobili dychovej skúške na alkohol, aj orientačnému testu na drogy. Výsledok bol v oboch prípadoch negatívny. „Na mieste bol prítomný aj znalec z odboru dopravy,” dodala polícia s tým, že presná príčina nehody a bližšie okolnosti sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Včera 14:51

Na nárazový vietor musia byť pripravení šoféri, ktorí prechádzajú cez Čertovicu, rovnako môže silný vietor spôsobiť komplikácie aj v okolí Liptovského Hrádku, kde je navyše spojený so snehovými prehánkami. Upozornila na to Slovenská správa ciest (SSC).
Na webe zjazdnost.sk varuje tiež pred poľadovicou, ktorá je na ceste II/589 medzi Chotínom a Pribetou v okrese Komárno. „Zľadovatený sneh je na ceste II/578 v úseku Kremnica – Skalka,“ doplnili cestári.

Včera 14:08

 Polícia vystríha pred nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Ako na sociálnej sieti uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, v danom okrese, najmä v oblasti Nálepkovo, v dôsledku silného vetra padajú stromy a dochádza k poškodeniu infraštruktúry. „Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste,” uviedla polícia. Varovala aj pred možným výskytom popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, a tiež možnými lokálnymi výpadkami elektrickej energie. „Odporúčame zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi,” doplnili policajti.

Včera 14:04

Oravský hrad ukončí tohtoročnú turistickú sezónu podujatím s názvom Vianoce na hrade. Od nedele do utorka 30. decembra bude historická prehliadka hradu obohatená o divadelno-hudobné spracovanie príbehu narodenia betlehemského dieťaťa. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava o tom informovalo na webe.
V Rytierskej sále bude v čase prehliadok živá hudba s tradičnými vianočnými vinšmi a koledami. „Návštevníci, ktorí budú mať záujem o takýto druh prehliadky, budú môcť vstupovať do hradu každú hodinu od 11.00 h do 14.00 h v skupinách s lektorom,“ uviedli z múzea.
Počas nedele je pre návštevníkov Oravskej lesnej železnice pripravená Vianočná jazda. Na stanici Sedlo Beskyd sa predstaví súbor Klinčeky s hudobným pásmom vianočných kolied. Vlak s vyhrievaným vozňom bude na železnici premávať podľa platného cestovného poriadku do 31. decembra.

Včera 13:58

Verejnosť si môže 3. januára v čase od 14.30 do 16.30 h na oboch ľadových plochách zimného štadióna v Trnave zakorčuľovať s hráčmi z hokejového klubu (HK) Gladiators Trnava. Návštevníkov čaká aj sprievodný program, môžu sa tiež osobne stretnúť a odfotiť s hráčmi. TASR o tom informovali z hokejového klubu.
Ako uviedli, najprv bude na hlavnej ploche od 14.30 do 15.00 h zápas detí do desať rokov z oboch trnavských hokejových klubov proti mužom. Po tomto zápase si hráči prídu zakorčuľovať s návštevníkmi verejného korčuľovania. V priestoroch vchodu D bude pripravené fotenie s hráčmi. Organizátormi sú mesto Trnava a HK Gladiators Trnava.

Včera 13:58

STVR mení nedeľný večerný program na Dvojke. Dôvodom je úmrtie významnej francúzskej herečky Brigitte Bardotovej.
„V reakcii na túto udalosť si STVR pripomenie hereckú legendu na Dvojke od 20.10 h uvedením šesťdielnej životopisnej minisérie Bardot, ktorá približuje jej výnimočný život a umelecký odkaz,“ informovala vedúca odboru komunikácie STVR Zuzana Vicelová.
Bývalá francúzska filmová hviezda Brigitte Bardotová zomrela vo veku 91 rokov. V nedeľu to oznámila jej nadácia.

Včera 12:41

Cesta I/65 v úseku Turček – Kremnické Bane je uzatvorená, dôvodom je spadnutý strom na vozovku. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC).
Na webe zjazdnost.sk cestári tiež upozorňujú na poľadovicu v úseku cesty III. triedy medzi Červenou studňou a Banskou Štiavnicou, poľadovica je aj na horskom priechode Vrchslatina. „V úseku cesty II/578 Kremnica – Skalka je zľadovatený sneh,“ dodáva SSC.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) tiež v aktuálnej výstrahe, platnej počas celej nedele, varuje pred rizikom snehových jazykov a závejov na severnom Slovensku.

Včera 09:02

Dôvera verejnosti v Srbsku voči Európskej únii klesá po štyroch rokoch bez otvorenia jedinej novej kapitoly prístupových rozhovorov. Podľa nedávneho prieskumu pre portál Savremena politika by v hypotetickom referende o členstve v EÚ budúci týždeň hlasovalo za 35,8 percenta respondentov, pričom 33 percent by bolo proti.

Včera 08:27

Rusko je proti akejkoľvek forme nezávislosti Taiwanu a považuje ostrov za neoddeliteľnú súčasť Číny, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V rozhovore pre agentúru TASS, ktorého celé znenie zverejnia v nedeľu ráno, takisto vyzval Japonsko, aby zvážilo možné dôsledky toho, čo označil za smerovanie k „militarizácii“.

Včera 08:27

Angola a Namíbia súhlasili s prijatím nelegálnych migrantov a ďalších osôb podozrivých z trestnej činnosti z Británie po tom, ako Londýn pohrozil sankciami v podobe vízových obmedzení krajinám, ktoré v tejto veci odmietnu spolupracovať. Naopak, Konžská demokratická republika (KDR) pre nesplnenie požiadaviek prišla o zrýchlené vízové služby a preferenčné zaobchádzanie s určitými osobami.

Včera 08:26

Polícia v Paríži v sobotu večer zadržala približne 40 ľudí, ktorí v centre metropoly neďaleko Eiffelovej veže odpaľovali zábavnú pyrotechniku. 

Včera 08:26

Indonézske úrady potvrdili, že španielsky futbalový tréner a jeho tri deti zahynuli po tom, čo sa v piatok večer pri pobreží ostrova Padar potopila výletná loď s 11 ľuďmi na palube. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 08:25

Iránske námorné sily zadržali ďalší zahraničný tanker v Ormuzskom prielive, informovali medzinárodné agentúry.
Loď prevážala približne 4 milióny litrov paliva, ktoré v Teheráne označili za kontraband. Pri tom bolo zadržaných 16 členov zahraničnej posádky, ich národnosť a vlajka tankera neboli zverejnené.
K incidentu došlo na strategicky dôležitej vodnej ceste, cez ktorú prechádza značná časť svetového obchodu s ropou. Iránske orgány pravidelne zadržiavajú lode v tejto oblasti na základe obvinení z porušenia medzinárodných pravidiel, vrátane nelegálnych nákladov.

Včera 06:47

Mier na Ukrajine si vyžaduje ochotu Ruska dosiahnuť ho, uviedol kanadský premiér Mark Carney. Na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v kanadskom Halifaxe tiež oznámil ďalšiu ekonomickú pomoc pre Kyjev vo výške 2,5 miliardy dolárov.

27.12.2025 | 19:16

Približne 50.000 rodín v Kyjeve má po ruskom útoku obnovené dodávky elektrickej energie, uviedla najväčšia súkromná energetická spoločnosť na Ukrajine DTEK.

27.12.2025 | 19:06

Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zneškodnila 111 ukrajinských dronov v šiestich oblastiach vrátane Moskovskej. 

27.12.2025 | 18:35

Tisíce domácností vo Švédsku zostali bez elektriny v dôsledku zimnej víchrice. V meste Sandviken prišiel o život muž, ktorého zasiahol padajúci konár stromu. V častiach krajiny ráno namerali rýchlosť vetra dosahujúcu takmer silu hurikánu.

27.12.2025 | 18:35

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján tvrdí, že Spojené štáty, Izrael a Európa vedú „totálnu vojnu“ proti jeho krajine. Uviedol to v rozhovore.

27.12.2025 | 18:34

Generálny tajomník OSN António Guterres privítal dohodu o prímerí, ktorú oznámili Thajsko a Kambodža s cieľom ukončiť niekoľkotýždové pohraničné potýčky.

27.12.2025 | 17:54
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

V Bielorusku sa konajú prezidentské voľby. Hlavná opozičná kandidátka si želá spravodlivé voľby. Lukašenko: Po voľbách nenastane chaos ani občianska vojna

V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť

❚❚
.

Vo voľbách kandidujú súčasný prezident Alexandr Lukašenko, jeho najväčšia rivalka Svitlana Cichanovská, predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká a spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev.

Volebná komisia ako kandidátov volieb nezaregistrovala bývalého bankára Viktara Babaryku a niekdajšieho diplomata Valeryja Capkalu.

Kým Babaryku krátko po oznámení, že sa chce uchádzať o post hlavy štátu, začali vyšetrovať pre údajné finančné machinácie a korupciu a momentálne je vo vyšetrovacej väzbe, Capkala aj s deťmi v obave o svoju a ich bezpečnosť nedávno z Bieloruska ušiel.

.

Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS.

Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Parlamentné zhromaždenie OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) sa odmietli zúčastniť na monitorovaní predvolebnej kampane i samotných volieb. Svoju neúčasť vysvetlili oneskoreným pozvaním od bieloruských orgánov.

“Absencia včasného pozvania — do dvoch mesiacov po vyhlásení volieb — zabránila ODIHR v monitorovaní hlavných aspektov volebného procesu,” uviedla riaditeľka ODIHR Ingibjörg Sólrún Gísladóttir.

Na voľby do Bieloruska nepricestovali ani zástupcovia Ústrednej volebnej komisie Ruskej federácie. Jej predsedníčka Ella Pamfilovová to vysvetlila tým, že ruská strana nedostala pozvanie od bieloruských kolegov. Ako ďalší dôvod uviedla aj “veľmi špecifický prístup bieloruského vedenia k pandémii koronavírusu”, pre ktorý ona osobne “nemá právo vystaviť ohrozeniu zdravie a bezpečnosť” svojich kolegov.

Medzinárodných pozorovateľov bude zastupovať iba misia Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

.

Špecifikom týchto volieb je však vysoká účasť miestnych pozorovateľov. Podľa agentúry TASS ich bolo oficiálne zaregistrovaných viac ako 48.000. Väčšina z nich zastupuje politické strany, organizácie a hnutia, ktoré podporujú súčasného prezidenta.

Iní kandidáti však tiež vyzvali svojich podporovateľov, aby sa zaregistrovali ako pozorovatelia. Reakciou na to bolo rozhodnutie bieloruskej volebnej komisie obmedziť počet pozorovateľov prítomných vo volebných miestnostiach. Oficiálne to zdôvodnila ako epidemiologické opatrenie nutné v čase koronakrízy.

Zaujímavosťou volieb je aj ich “ženský” prvok, ktorý sa objavil, keď Cichanovskú podporili i šéfky štábov Babaryku a Capkalu. Táto trojica žien sa potom stala symbolom zmeny, po ktorej volá najmä opozične orientovaná časť bieloruskej verejnosti.

Napriek vyhláseniam bieloruského vedenia, že epidémia koronavírusu v krajine sa skončila, tamojšie ministerstvo zdravotníctva nariadilo, aby vo volebných miestnostiach boli antiseptické gély a členom komisií sa odporúča používať rúška a rukavice.

Novinkou volieb je aj absencia plent v mnohých volebných miestnostiach. Úrady to vysvetlili tým, že členovia volebných komisií nie sú schopní zabezpečiť ich pravidelnú dezinfekciu.

.

Na hlasovanie v prezidentských voľbách bolo  vytvorených 5767 volebných miestností. Hlasovať sa bude aj v 44 miestnostiach v zahraničí.

Právo na účasť na prezidentských voľbách má asi 6,8 milióna bieloruských občanov. Volebné miestnosti budú otvorené od 08.00 h do 20.00 h miestneho času (07.00 h – 19.00 h SELČ).

Prezidentské voľby sa považujú za platné, ak sa na hlasovaní zúčastnila viac ako polovica občanov. Prezident je riadne zvolený, ak zaň hlasovala viac ako polovica zúčastnených voličov.

Druhé kolo prezidentských volieb sa v Bielorusku konalo len v roku 1994. V ostatných prípadoch Lukašenko vyhral voľby hneď v prvom kole.

 

Lukašenko: Po voľbách nenastane chaos ani občianska vojna

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko po odovzdaní svojho hlasu v nedeľňajších voľbách hlavy štátu znovu varoval pred pokusmi o destabilizáciu situácie v krajine. Ubezpečil však, že po voľbách nenastane chaos ani občianska vojna

“Situácia by sa nemala podceňovať, ale neexistujú absolútne žiadne dôvody tvrdiť, že od zajtrajška bude krajina zatiahnutá do chaosu alebo nejakého zápasu, konfrontácie alebo občianskej vojny. To vám zaručujem,” uviedol Lukašenko po hlasovaní podľa agentúry TASS.

Zároveň však poznamenal, že štátne orgány počítajú s “rôznymi možnosťami” ďalšieho vývoja.

Lukašenko nepočíta s tým, že zahraničie uzná výsledky prezidentských volieb v Bielorusku. “Nechceme, aby o nás hovorili zle. Budeme sa však riadiť iba záujmami bieloruských občanov. Chcem, aby situácia v krajine bola pokojná,” povedal Lukašenko, označovaný aj za posledného diktátora v Európe.

.

Lukašenko ďalej uviedol, že je pripravený na dialóg so svojimi odporcami, varoval ich však pred porušovaním zákonov a organizovaním provokácií.

Vyjadril sa aj ku kauze skupiny 33 údajných ruských žoldnierov zadržaných v Bielorusku koncom júla, ktorí mali za úlohu pripraviť v Bielorusku provokácie pred prezidentskými voľbami. Podľa neho nebude mať dopad na vzťahy Moskvy a Minska, ktoré sa po zadržaní mužov zmenili z “bratských” na “partnerské”. V prípade svojho znovuzvolenia sa bude usilovať o to, aby sa opäť dostali na pôvodnú úroveň.

Lukašenko v tejto súvislosti potvrdil, že dostal päťstranový list od ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý podrobne opisuje všetky skutočnosti týkajúce sa zadržiavaných občanov Ruska. Spresnil, že listom sa teraz zaoberá vyšetrovací výbor.

Ústredná volebná komisia medzitým oznámila, že účasť voličov presiahla 54 percent a hlasovanie je tak platné.

 

.

Hlavná opozičná kandidátka Cichanovská si želá spravodlivé voľby

Hlavná kandidátka bieloruskej opozície na prezidentku Svitlana Cichanovská, ktorá je považovaná za najväčšiu rivalku úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka, si želá spravodlivé voľby. Vyjadrila sa tak po tom, ako v Minsku odovzdala svoj hlas, informuje agentúra AFP.

Na snímke bieloruská prezidentská kandidátka Svitlana Cichanovská

“Naozaj chcem, aby tieto voľby boli čestné, keďže, ak sa úrady nemajú čoho báť a ak chcú všetci (za prezidenta) Alexandra Grigorieviča (Lukašenka), tak s tým budeme súhlasiť,” povedala médiám po zahlasovaní.

Svitlana Cichanovská, 37-ročná učiteľka angličtiny a prekladateľka, ktorá je v Bielorusku označovaná za “symbol zmeny”, je vo voľbách považovaná za hlavnú súperku Lukašenka. Ten sa uchádza o šieste funkčné obdobie v úrade a pred voľbami viedol agresívnu kampaň na potlačenie opozície. Očakáva sa, že vo voľbách opäť zvíťazí.

Cichanovská sa stala kandidátkou na prezidentku po tom, ako úrady neumožnili kandidovať jej manželovi Siarhejovi Cichanovskému. Koncom mája ho zároveň obvinili vo viacerých trestných veciach a odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe. Na podporu Cichanovskej sa odvtedy v celej krajine konajú tisíce zhromaždení.

.

Podporujú ju aj dvaja opoziční politici, ktorých ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako kandidátov vo voľbách najvyššieho predstaviteľa štátu – Viktar Babaryka a Valeryj Capkala.

Cichanovskej volebný tím v nedeľu informoval, že jedna z kľúčových spolupracovníčok Cichanovskej odišla z Bieloruska do Ruska pre obavy o svoju bezpečnosť. Ide o Veroniku Capkalovú, manželku zmieneného Valeryja Capkala, niekdajšieho diplomata, ktorý taktiež v obave o svoju bezpečnosť nedávno ušiel aj s deťmi z Bieloruska do Moskvy.

“S Veronikou Capkalovou sme sa skontaktovali. Tvrdí, že je v Moskve a bude tam hlasovať,” uviedlo tlačové oddelenie Cichanovskej volebného tímu. “Veronikino rozhodnutie rešpektujeme, situácia nie je ľahká. Každý má právo sám zvážiť svoje osobné riziko,” dodal.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.

Začalo sa stretnutie Trumpa so Zelenským na Floride

Krátko pred stretnutím amerického prezidenta Trumpa so Zelenským sa v médiách objavili správy, že ešte predtým prezident USA telefonoval s…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump pred privítaním Zelenského telefonoval s Putinom. O čom sa rokovalo?

Trumpov rozhovor s Putinom trval hodinu a 15 minút a podľa ruského prezidentského poradcu Ušakova sa uskutočnil z iniciatívy Spojených…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

KDH mohlo byť štyrikrát vo vláde s Ficom, nebolo však ani raz. Spojenie so Smerom odmietajú aj teraz

Kresťanskodemokratické hnutie štyrikrát mohlo byť vo vláde s Ficom, a nebolo ani raz. V rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 to…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci hlásia problém. Ruským vojskám často pomáhajú miestni civilisti

Obyvateľstvo vo frontových oblastiach pomáha Rusom preniknúť cez línie ukrajinských ozbrojených síl. Miestni obyvatelia im poskytujú prístrešie, jedlo a oblečenie,…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letisko Sliač by mohlo byť pripravené pre stíhačky F-16 už koncom roka 2026

Letisko Sliač by mohlo byť pripravené pre stíhačky F-16 už koncom budúceho roka. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák na…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj uviedol, že pred Novým rokom by sa mohlo rozhodnúť o „veľa veciach“

„Toto sú jedny z najaktívnejších diplomatických dní v roku a pred Novým rokom by sa mohlo rozhodnúť o mnohých veciach.…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tibor Gašpar povedal viac o tom, ako chcú upraviť zákon o mimovládkach, ktorému dal stopku Ústavný súd

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar očakáva, že budú musieť pripraviť novú úpravu zákona o mimovládkach

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Švihlíková pre HS: Európska únia sa postavila na stranu vojny a nesie za to plnú zodpovednosť. Kým vojna trvá, elity majú pocit moci. EÚ dnes nemá v rukách takmer žiadne karty, stratila rozum aj smerovanie

Globalizácia je proces rastúcej prepojenosti a vzájomnej závislosti národov, spoločností, ekonomík a kultúr po celom svete, poháňaný nárastom obchodu, kapitálu,…

28. 12. 2025 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: V Kyjeve stále pokračujú výpadky prúdu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Šipoš ospravedlňuje vulgárnu parlamentnú opozíciu: “Na šialené a radikálne kroky koalície musíme reagovať adekvátne”

Na šialené a radikálne kroky koalície musí opozícia reagovať adekvátnym spôsobom. Koalícii prechádzajú škodlivé návrhy v Národnej rade SR bez…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prevzatie kontroly nad Radou? Aké budú dôsledky útoku NABU na poslancov Zelenského strany?

Nedávna obnova vo vyšetrovaniach agentúr NABU a SAPO voči Zelenského vnútornému kruhu krátko pred odchodom ukrajinského prezidenta na stretnutie s…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Čo zapríčinilo rýchly pád Severska

Po rýchlej strate Severska v Doneckej oblasti boli z funkcií odvolaní velitelia dvoch brigád, ktoré bránili tento úsek, informuje „UP“…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimkovičová: Plné divadlá, sály, návštevnosť knižníc je najlepšou odpoveďou na nevyberavú kritiku

Úspešnosť organizácií Ministerstva kultúry SR, záujem o predstavenia, výstavy i ponuku knižníc je tou najlepšou odpoveďou na často nevyberavú kritiku…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rusko chce v budúcom roku naverbovať viac ako 400-tisíc vojakov, tvrdí Budanov

Rusko splnilo svoje mobilizačné ciele v tomto roku a na budúci rok chce do armády naverbovať 409-tisíc ľudí. Ako referuje…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hnus v Betleheme: Nemci predstavili „slizkého Ježiša”

Nemeckí katolíci podporili provokačné trendy v súčasnom umení. V tamojšej televízii ste tak mohli vidieť nevkusné zobrazenie živého Krista ako…

28. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zámorský odborník po prvých dvoch zápasoch MS juniorov vypichol výkony piatich slovenských mladíkov

Slovenská reprezentácia do 20 rokov odohrala na svetovom šampionáte do 20 rokov prvý dvojzápas proti silným Švédom a včera večer…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Zomrela francúzska filmová legenda 50. a 60. rokov

Do hereckého neba vo veku 91 rokov odišla francúzska filmová legenda Brigitte Bardotová, ikona kinematografie 50. a 60. rokov. Oznámila…

28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Globalistická lož o Ukrajine, ktorá ešte môže zvíťaziť

S úplne nepodloženým tvrdením, že Ukrajina ešte môže poraziť Rusko, sa vo svojom najnovšom analytickom článku zaoberal, bezpečnostný expert maďarského…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Michelko: Predčasné voľby sú veľmi málo pravdepodobné, SNS nepovalí túto vládu

Predčasné parlamentné voľby sa nedajú úplne vylúčiť, ale je to veľmi málo pravdepodobný scenár. Uviedol to v rozhovore pre TASR…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia tvrdí, že Šutaj Eštok je “v úplne inej realite než občania”. Podľa Mikulca sa kriminalita zvyšuje

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok žije v úplne inej realite ako občania Slovenska. Vysmieva sa im štatistikami, v ktorých tvrdí,…

28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Objavila sa fotografia po zuby ozbrojeného mierového čínskeho nákladného plavidla

USA, 28. decembra 2025 - Na Západe vznikol nemalý rozruch v dôsledku toho, že v čínskom prístave sa objavil kontajnerový…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy ženu, ktorá muža dobodala kuchynskými nožmi

Vyšetrovateľ trnavskej krajskej kriminálky obvinil 55 ročnú ženu z okresu Trnava z obzvlášť závažného zločinu vraždy v prípade, ktorý sa…

28. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a klauni. To, čo ponúka ukrajinská vláda je nepredstaviteľné

Ukrajina, 28. decembra 2025 - Keby som si pred rokom alebo dvoma prečítal Zelenského „mierový plán“ , povedal by som,…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Svet spomaľuje, no nezastavuje. Rast má ťahať Amerika a umelá inteligencia

Svetová ekonomika vstupuje do budúceho roka s mierne slabšou dynamikou, no bez dramatického zlomu, ktorý by signalizoval príchod globálnej recesie

28. 12. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Koniec bojov na Ukrajine by podľa 52,3% opýtaných pomohol ekonomike SR

Pozitívny vplyv konca vojny na Ukrajine na slovenskú ekonomiku, ak k nemu v roku 2026 príde, očakáva 52,3 percenta respondentov,…

28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Od 1. januára sa menia pravidlá valorizácie minimálnych dôchodkov

Od 1. januára 2026 nastanú zmeny v spôsobe valorizácie minimálnych dôchodkov na Slovensku. Minimálne dôchodky sa nevalorizujú priamo, ale zvyšuje…

28. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováci zvládli dôležitý duel s Nemeckom na juniorských MS. Hetrikom sa zaskvel Chrenko

Hokejová reprezentácia SR do 20 rokov zvíťazila v druhom vystúpení na juniorskom svetovom šampionáte v USA v kľúčovom zápase základnej…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

"Pirát" končí v Oktagone pre nezhody s promotérom Novotným

Krátko pred dnešným večerným veľkým turnajom organizácie Oktagon MMA v Prahe jedna z jej hlavných hviezd - slovenský zápasník Samuel…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

Elon Musk varuje pred nedostatkom striebra

USA, 28. decembra 2025 - Pondelok bude veselý. Hlavný trh s futures a opciami na obchodovanie s kovmi ako zlato,…

28. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hrozba vetra so silou víchrice potrvá na horách severného a stredného Slovenska aj v prvej polovici pondelka (29. 12.). Na svojom webe to potvrdzuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstraha platí do začiatku pondelkového popoludnia (13.00 h) pre okresy Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja a očakáva v polohách nad 1500 metrov miestami výskyt vetra s rýchlosťou v nárazoch 110 – 135 km/h, resp. s priemernou rýchlosťou 70 – 85 km/h, čo zodpovedá víchrici.

Včera 19:23

Profesionálni i dobrovoľní hasiči v nedeľu podvečer pracujú na likvidácii požiaru haly hydinárne vo Vištuku v okrese Pezinok. „Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,“ informovali TASR z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Bratislave.
Požiar nahlásili o 16.29 h, na mieste sa nachádza takmer 40 hasičov. „Medzi nimi sú príslušníci HaZZ z Bratislavy, Trnavy, Pezinka i Senca, rovnako členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí Budmerice, Šenkvice, Blatné, Voderady a Častá,“ uviedli z operačného strediska. Dodali, že požiar likvidujú pomocou 13 vozidiel a strojov hasičskej techniky.

Včera 18:25

Horská záchranná služba (HZS) v nedeľu predpoludním zasahovala v Malej Fatre. Na modrom turistickom značenom chodníku v doline Hradské sa nachádzala 58-ročná žena slovenskej národnosti, ktorá si pádom spôsobila úraz dolnej končatiny. HZS o tom informovala na webe.
Na miesto pod Chatou pod Suchým smerovali záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra, ktorí pacientku po príchode vyšetrili a podali jej medikamentóznu liečbu. „Po zafixovaní bola transportovaná nosidlami a terénnym vozidlom HZS k rázcestníku Podhradské, kde si ju do starostlivosti prevzala privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci,“ dodali horskí záchranári.

Včera 17:34

Polícia upozorňuje na nebezpečenstvo spojené s nepriaznivým počasím v okrese Gelnica. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach na sociálnej sieti uviedlo, že najmä v oblasti Nálepkovo dochádza v dôsledku silného vetra k pádu stromov a poškodeniu infraštruktúry.
„Zvýšené riziko sa týka predovšetkým zalesnených úsekov, dolín a menej frekventovaných komunikácií, kde sa môžu náhle objaviť prekážky na ceste. Upozorňujeme na možný výskyt popadaných stromov, uvoľnených konárov, poškodeného elektrického a telekomunikačného vedenia, ako aj na lokálne výpadky elektrickej energie,“ uviedla polícia. V tejto súvislosti odporúča zvýšenú opatrnosť pri pohybe v exteriéri, parkovaní vozidiel v blízkosti stromov a pri jazde dotknutými úsekmi.

Včera 15:16

Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici vyhlásil voľbu kandidáta na rektora UMB pre funkčné obdobie rokov 2026 až 2030. Informuje o tom univerzita na webe i sociálnej sieti.
Lehota na podávanie návrhov uchádzačov o kandidáta na rektora UMB začala plynúť dňom zverejnenia uznesenia na webovom sídle UMB a skončí sa 31. marca 2026 o 14.00 h. Návrhy uchádzačov o kandidáta na rektora musia byť doručené do podateľne univerzity najneskôr do uplynutia tejto lehoty.
„Volebné zhromaždenie na voľbu kandidáta na rektora UMB, ktorého súčasťou bude aj verejné vypočutie uchádzačov, sa uskutoční 6. mája,“ doplnila univerzita.
Voľbu kandidáta na rektora UMB organizuje, zabezpečuje a na jej priebeh dohliada volebná komisia, ktorej členov zvolili Akademický senát a Správna rada UMB.

Včera 14:51

.

SPU vyvíja nástroj na výpočet uhlíkovej stopy pre agropodniky

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vyvíja interaktívnu kalkulačku, pomocou ktorej bude možný výpočet uhlíkovej stopy podnikov v agropotravinárskom sektore

28. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini si počas sviatočných dní prečítal odkazy a listy od detí z celého Slovenska, boli mu zaslané v rámci nedávnej iniciatívy UNICEF

Prezident Peter Pellegrini si počas sviatočných dní prečítal odkazy a listy od detí z celého Slovenska. Predmetné listy mu boli…

28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo očakávať od stretnutia Trumpa a Zelenského a prečo NABU zaútočil práve dnes

Včerajšie vyhlásenie Trumpa, v ktorom dal najavo, že neschvaľuje 20-bodový plán, ktorý predložil Zelenskyj, v podstate zmarilo celú informačnú stratégiu…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Taiwan zasiahlo ďalšie veľmi silné zemetrasenie

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo v sobotu severovýchodne pobrežie Taiwanu. Uviedla to Geologická služba Spojených štátov amerických . Ide o…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí

Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí. S narastajúcou návštevnosťou horských chát musí narastať…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov