Marica Pirošíková

NAŽIVO

Tempo rastu inflácie v Nemecku sa v novembri 2024 zrýchlilo a prekročilo cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni 2 %. Ukázali to v utorok spresnené údaje spolkového štatistického úradu Destatis, ktoré sa zhodujú s rýchlym novembrovým odhadom. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a Bloomberg.

09:52

Priemyselná produkcia SR si v októbri už štvrtý mesiac po sebe udržala rastúci trend. Tempo medziročného rastu sa však oproti septembru spomalilo takmer na polovicu a dosiahlo 1,3 %.

Z celkovo 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon len sedem, avšak väčšina kľúčových odvetví vykázala až dvojciferné rasty, a tak ich prínos k celkovému výkonu produkcie bol stále vyšší, než mali odvetvia s klesajúcim výkonom. V utorok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:51

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je v utorok stabilný, zatiaľ čo nominácie na dodávky do Rakúska zo Slovenska stúpli o 15,7 % a sú najvyššie od 15. novembra. Ukázali to v utorok údaje ruského plynárenského giganta Gazprom a prevádzkovateľa prepravnej sústavy Eustream. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

09:51

Britská polícia v utorok oznámila, že obvinila šesť ľudí v rámci vyšetrovania aktivít zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

Osoby boli obvinené z členstva v teroristickej organizácii a neskôr v utorok sa postavia pred súd, spresnila londýnska polícia vo vyhlásení.

09:50

V prepočte za 1,98 milióna eur vydražili v pondelok na aukcii vo švajčiarskej Ženeve rímsku mincu. Je na nej vyobrazený Brutus, vrah Júlia Cézara, oznámila spoločnosť Numismatica Genevensis, ktorá aukciu pripravila. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Vzácny historický predmet kúpil “európsky zberateľ po intenzívnej dražbe medzi ôsmimi online záujemcami” za viac ako 1,83 milióna švajčiarskych frankov, uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Vyvolávacia cena mince bola v prepočte vyše 800.000 eur.

09:44

Rast čínskeho exportu sa v novembri spomalil viac, ako analytici očakávali a import klesol. To poukazuje na potenciálnu slabosť druhej najväčšej svetovej ekonomiky, ktorú sa jej lídri snažia oživiť po pandémii ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje na základe správ AP a RTTNews.

09:11

Bojoval v Iraku proti Američanom a tí neskôr vypísali odmenu desať miliónov dolárov (9,46 miliónov eur) za informácie vedúce k jeho dolapeniu. Ahmad Husajn Šara (42) známy ako abú Muhammad Džawlání je vodcom povstaleckých síl, ktoré v rýchlej ofenzíve zvrhli režim sýrskeho diktátora Bašára Asada, píše portál stanice CNN.

09:10

Ruská polícia zadržala v utorok muža s dvojakým nemeckým a ruským občianstvom pre podozrenie, že pripravoval sabotáž na železničnej trati na pokyn Kyjeva. S odvolaním sa na ruské médiá o tom informovali agentúry Reuters a AFP.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila, že 20-ročný muž je obvinený z prípravy sabotáže na trati v meste Nižný Novgorod asi 450 kilometrov východne od Moskvy.

09:05

Ceny ropy v utorok klesli, keď sa zmiernili obavy z napätia na Blízkom východe po zvrhnutí sýrskeho prezidenta Bašára Asada. 

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v pondelok o 7.35 h SEČ predával po 68,02 USD (64,36 eura). To bolo o 35 centov alebo 0,51 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Informovali o tom správy Reuters a Bloomberg.

08:11

Najväčší francúzsky internetový operátor Orange dostal v utorok pokutu 50 miliónov eur za posielanie nevyžiadaných reklám. Nástupca francúzskeho monopolného telefónneho operátora je vedúcou telekomunikačnou firmou v krajine s populárnou e-mailovou službou. TASR informuje podľa agentúry AFP.

08:10

Poslanci miestnej samosprávy v londýnskom East Ende v pondelok odmietli plány čínskej vlády na vybudovanie novej budovy veľvyslanectva. Argumentujú najmä bezpečnostným rizikom, ktoré by mohla nová čínska ambasáda predstavovať pre miestnych obyvateľov. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

08:09

Taiwanské orgány v noci na utorok vyhlásili, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali v blízkosti ostrova 47 čínskych vojenských lietadiel a 12 lodí. Ide najvyšší počet zaznamenanej vojenskej techniky v okolí Taiwanu od začiatku rozsiahlych vojenských cvičení, ktoré Čína podnikla pred dvoma mesiacmi. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

AFP pripomína, že Čína môže v dohľadnej dobe spustiť nové vojenské cvičenie v okolí Taiwanu v reakcii na nedávnu zahraničnú cestu taiwanského prezidenta v tichomorských štátoch.

07:32

Približne 87.000 ľudí museli evakuovať z oblastí v centrálnej časti Filipín po výbuchu sopky Kanlaon na ostrove Negros, informuje TASR podľa agentúry AP.

Hromadné evakuácie úrady vykonali v mestách a dedinách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti k západným a južným svahom Kanlaonu, ktoré zasypal popol.

Výbuch sopky na Filipínach
Na snímke erupcia sopky Kanlaon na ostrove Negros v centrálnej časti Filipín
07:31

Líder sýrskych povstalcov, ktorí cez víkend zvrhli režim dlhoročného prezidenta Bašára Asada, v noci na utorok vyhlásil, že zverejnia zoznam všetkých bývalých vysokých predstaviteľov, ktorí “sa podieľali na mučení sýrskeho ľudu”.

“Ponúkneme odmenu každému, kto poskytne informácie o vysokých vojenských a bezpečnostných dôstojníkoch, ktorí sa dopustili vojnových zločinov,” uviedol vo vyhlásení na Telegrame vodca povstalcov z Organizácie pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám) abú Muhammad Džawlání, ktorý teraz používa svoje skutočné meno Ahmad Husajn Šara.

07:27

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský zaznamenal asistenciu v noci na utorok v zámorskej NHL. Jeho Montreal Canadiens zdolal Anaheim Ducks 3:2 po samostatných nájazdoch.

Montreal Canadiens - Anaheim Ducks
Na snímke slovenský hokejista Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (20) sa teší so spoluhráčmi z gólu, ktorý strelil Patril Laine (92) počas zápasu zámorskej NHL Montreal Canadiens – Anaheim Ducks v Montreale
Čítať viac | 06:53

Ministerstvo spravodlivosti USA v pondelok podalo obžalobu na dvoch vysokopostavených predstaviteľov režimu zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Podozriví sú z vojnových zločinov. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

Obžalovaní sú bývalí príslušníci spravodajskej jednotky sýrskych vzdušných síl Džamal Hasan a Salám Mahmúd. Na oboch bol zároveň vydaný zatykač.

06:52

Jednotky izraelskej armády, ktoré vstúpili do nárazníkovej zóny na okraji Golanských výšin porušili dohodu o stiahnutí síl medzi Izraelom a Sýriou z roku 1974, uviedol v pondelok hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

06:51

Spojené štáty a Británia v pondelok uvalili ďalšie sankcie na Rusko pre údajný nelegálny obchod so zlatom. Spojené kráľovstvo uviedlo, že ním ruský prezident Vladimir Putin financuje vojnu na Ukrajine a podporuje korupciu. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

06:47

Tisícky Gruzíncov sa aj v pondelok zhromaždili pred parlamentom v hlavnom meste Tbilisi, aby tak už 12. večer po sebe protestovali proti rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rozhovory s Európskou úniou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Protesty prebiehajú v Gruzínsku už od parlamentných volieb z 26. októbra, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen s takmer 54 percentami hlasov.

06:45

Spojené štáty v pondelok uvalili sankcie na svokra zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rozhodnutie prišlo po tom, ako povstalci vedení skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) obsadili v nedeľu sýrske hlavné mesto Damask, pričom Asad s rodinou utiekol do Moskvy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

06:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

 


Bez servítky o stave práva na Slovensku s poprednou expertkou JUDr. Maricou Pirošíkovou

Rozhovor s JUDr. Maricou Pirošíkovou, bývalou zástupkyňou Slovenskej republiky pri Európskom súde pre ľudské práva, prináša fundovaný, a žiaľ dosť kritický pohľad na stav práva na Slovensku z hľadiska medzinárodných štandardov.

Marica Pirošíková
Marica Pirošíková
❚❚

Pôsobili ste ako zástupkyňa Slovenskej republiky pri Európskom súde pre ľudské práva. Čo si táto práca vyžadovala?

Zástupca obhajuje záujmy Slovenskej republiky v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva (ďalej ESĽP). Je teda „advokátom“ štátu. Zástupca sa sťažnosťou podanou ESĽP zaoberá až vtedy, keď mu ESĽP oznámi (notifikuje), že konkrétna sťažnosť bola podaná a po jej zaregistrovaní ESĽP začal skúmať podmienky prijateľnosti sťažnosti. Zástupca vlády zároveň na vnútroštátnej úrovni koordinuje výkon rozsudkov ESĽP, nad ktorým dohliada Výbor ministrov Rady Európy. V rámci uvedeného on a jeho kancelária zabezpečuje slovenské preklady rozsudkov ESĽP, vzdeláva sudcov, prokurátorov, sociálnych pracovníkov a ďalšie orgány verejnej moci v oblasti judikatúry ESĽP a vysvetľuje, ako vykladať slovenské právo v súlade s judikatúrou ESĽP. Rozsiahla je aj publikačná činnosť zástupcu a ďalších pracovníkov jeho kancelárie, či účasť na príprave legislatívnych zmien.

.

Naposledy uvedené aktivity boli vysoko cenené na pôde Rady Európy (RE) a brané do úvahy v súvislosti s výkonom jednotlivých rozsudkov. Práve preto som počas slovenského predsedníctva v Rade Európy zorganizovala Seminár o úlohe zástupcov vlád pri zabezpečovaní účinnej ochrany ľudských práv, za čo mi osobne v úvodnom prejave poďakoval predseda Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý ho svojou účasťou v apríli 2008 aj osobne podporil. Rada Európy z neho vydala aj publikáciu.

Zároveň som na pôde Rady Európy pôsobila vo Výbore expertov pre skvalitnenie mechanizmov ochrany ľudských práv (DH-PR), vo Výbore expertov k účinným prostriedkom nápravy vo vzťahu k neprimeranej dĺžke konania (DH-RE), vo Výbore expertov pre reformu ESĽP (DH-GDR) a bola aj členkou Skupiny expertov na systém Európskeho dohovoru o ľudských právach (DH-SYSC).

.

 

Máte nejaký špeciálny prípad, na ktorý si spomeniete? Ktorý sa Vás profesne, ľudsky dotkol?

Asi najviac sa ma dotkli prípady detí odobratých bez relevantných dôvodov z biologických rodín v Anglicku a severských krajinách.

 

Podarilo sa Vám osobne presadiť niečo, čo bolo úspechom pre Slovensko?

Podarilo sa mi otvoriť túto otázku odoberania detí bez relevantných dôvodov na pôde Rady Európy, dôsledkom čoho bolo prijatie troch významných rezolúcií Parlamentného zhromaždenia Rady Európy k danej problematike. Zároveň sa Slovenská republika svojou intervenciou v konaní pred veľkou komorou pričinila o udržanie judikatúry ESĽP primárne chrániacej biologickú rodinu v prípade Strand Lobben.

 

.
Čo to v praxi znamená?

ESĽP potvrdil, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa. ESĽP síce priznáva štátom v tomto ohľade priestor pre voľnú úvahu, ale tento nie je neobmedzený. ESĽP pritom pripisuje dôležitosť tomu, či vnútroštátne orgány pred umiestnením do náhradnej starostlivosti skúšali aplikovať iné, menej drastické, preventívne a podporné opatrenia, a či sa tieto ukázali ako neúspešné.

Ďalším princípom, ktorý ostáva rozsudkom veľkej komory zachovaný, je ten, že odobratie dieťaťa do náhradnej starostlivosti by malo byť považované za dočasné opatrenie, ktoré bude ukončené hneď, ako to okolnosti dovolia a každé vykonané opatrenie musí byť v súlade s hlavným cieľom, ktorým je spojenie biologického rodiča s jeho dieťaťom. Na nevyhnutnosť udržania týchto princípov poukázala vo svojej intervencii vláda Slovenskej republiky, ako aj vláda Českej republiky.

Naopak žalované Nórsko, ako aj intervenujúce vlády Talianska, Dánska a Spojeného kráľovstva uviedli, že ESĽP by nemal v takýchto prípadoch vystupovať ako štvrtá inštancia a znovu posudzovať okolnosti prípadu. ESĽP tak urobil a dospel k záveru o porušení práv sťažovateľov.

Za Slovenskú republiku som intervenovala aj v ďalších prípadoch proti Nórsku týkajúcich sa tejto problematiky. Teraz bude kľúčové, aby Slovenská republika bola aktívna na úrovni Výboru ministrov RE a v súvislostí s výkonom rozsudkov proti Nórsku a vyžadovala promptné prijímanie individuálnych a všeobecných opatrení.

 

.
Ako hodnotíte systém ochrany ľudských práv, ktorý je vytvorený na úrovni Rady Európy?

Vzhľadom na právomoci ESĽP a Výboru ministrov RE ide o najúčinnejší systém ochrany ľudských práv na svete. To je výnimočné. Je veľmi dôležité ho udržať. Málokto vie, že počas britského predsedníctva v Rade Európy došlo k významnej snahe ho obmedziť.

V apríli 2012 sa v Brightone uskutočnila konferencia o budúcnosti ESĽP, ktorej som sa zúčastnila ako vedúca slovenskej delegácie. Prioritou britského predsedníctva vo Výbore ministrov RE bola radikálna reforma ESĽP, pričom navrhovali významné zásahy do práva na individuálnu sťažnosť.

Samotný ESĽP vyjadril vážne výhrady k navrhovaným zmenám. Kritizoval predovšetkým návrh aplikácie tzv. sunset clause, ktorá by znamenala, že niektoré sťažnosti, ktoré nebudú oznámené dotknutej vláde, budú uplynutím určitého času (12 či 18 mesiacov) vyčiarknuté a zaniknú bez toho, aby sa nimi ESĽP zaoberal. ESĽP upozornil na arbitrárny účinok takejto klauzuly. Ďalšie výhrady ESĽP sformuloval k modelu, ktorý by znamenal, že by sa zaoberal len vybranými prípadmi porušenia Dohovoru, k zavedeniu poplatkov za podanie sťažnosti na ESĽP, či povinnému právnemu zastúpeniu.

Počas rokovaní, ku ktorým došlo na pôde Rady Európy, na bilaterálnej úrovni a nakoniec na samotnej konferencii v Brightone, sa Slovenská republika plne stotožnila s výhradami ESĽP k uvedeným inštitútom a zdôraznila, že právo na individuálnu sťažnosť musí ostať zachované v súčasnej podobe. Poukázala na pozitívny dopad Protokolu č. 14 a skutočnosť, že zodpovednosť za účinné fungovanie Dohovoru spočíva nielen na ESĽP, ale predovšetkým na jeho zmluvných stranách.

Brightonskej konferencii sa venoval vo svojom prejave prednesenom pri príležitosti slávnostného otvorenia súdneho roka 2013 predseda ESĽP, ktorý uviedol, že každý súhlasí s tým, že ESĽP z nej vyšiel silnejší. Ocenil, že značné množstvo štátov mu poskytlo pevnú podporu a zdôraznil, že právo na individuálnu sťažnosť zostalo zachované.

 

Existujú prípady, kedy na základe rozhodnutia ESĽP nastali zmeny v právnej úprave v SR?

Samozrejme. Najvýznamnejšou zmenou z hľadiska zabezpečenia náležitej a účinnej ochrany ľudských práv v SR je zavedenie inštitútu ústavnej sťažnosti podľa článku 127 Ústavy SR, ktorým bol nahradený podnet podľa článku 130 ods. 3 Ústavy SR. ESĽP podnet nepovažoval za účinný a dostupný prostriedok nápravy, ktorý by mali sťažovatelia vyčerpať pred tým, ako sa naň obrátia, pretože Ústavný súd SR v konaní o podnete rozhodoval len o porušení, resp. neporušení práv.

Práve vďaka rozhodovacej činnosti ESĽP sa neúčinný prostriedok nápravy, akým bol podnet, pretransformoval na účinný prostriedok nápravy, ústavnú sťažnosť. Podľa dôvodovej správy k článku 127 ústavy toto ustanovenie „zásadne rozširuje ústavnú ochranu fyzických osôb a právnických osôb v SR a približuje ústavnú úpravu medzinárodnému štandardu a judikatúre medzinárodných orgánov na ochranu základných ľudských práv a slobôd.“

 

Ako táto ochrana funguje v praxi?

Pokiaľ ide o individuálnu ochranu ľudských práv ústavným súdom, veľmi vyzdvihujem, že bola zavedená možnosť ústavného súdu priznať úspešnému sťažovateľovi primerané finančné zadosťučinenie, zrušiť rozhodnutie všeobecného súdu, ktorým boli porušené ľudské práva, nariadiť, aby sa ďalej v konaní vyhli súdy zbytočným prieťahom a podobne.

.

ESĽP však identifikoval viacero nedostatkov v rozhodovacej činnosti ústavného súdu, a to už krátko po zavedení tohto inštitútu. Niektoré z nich v rozhodovacej činnosti ústavného súdu pretrvávali napriek mojim opakovaným upozorneniam vyjadreným či už v správach o činnosti zástupcu alebo na konferenciách Ústavné dni.

 

Čo ESĽP Ústavnému súdu vyčítal?

Nedostatočné finančné zadosťučinenie priznané najmä za porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote, či práva na osobnú slobodu a bezpečnosť. Ďalším problémom bolo nepreskúmanie celkovej dĺžky konania prebiehajúceho na viacerých stupňoch alebo podmieňovanie účinného prostriedku nápravy, akou je ústavná sťažnosť, predchádzajúcou sťažnosťou predsedovi súdu.

ESĽP kritizoval Ústavný súd aj za to, že keď sa naň sťažovatelia obrátili so svojimi sťažnosťami na porušenie hmotných práv, napríklad na slobodu prejavu alebo práva na súkromie zo strany všeobecných súdov, tento ich sťažnosť neposúdil, lebo zároveň nenamietali porušenie procesných princípov konania. Ja som tento prístup kritizovala už v roku 2003, ale stále sa v rozhodovacej činnosti ústavného súdu objavoval. ESĽP sa prvýkrát týmto princípom zaoberal v roku 2010 a skonštatoval, že je príliš formalistický a nemá oporu v ústavnom texte.

 

.
To znamená, že ústavný súd odmietol riešiť sťažnosť jednotlivca, ktorý sa sťažoval na to, že súd rozhodol nesprávne, ak sa zároveň na nesťažoval na postup súdu?

Presne tak. Malo to za následok, že vôbec neposúdil sťažnosť na porušenie hmotných práv ako je sloboda prejavu alebo právo na súkromie v merite veci, čím sa obral o možnosť sa k tejto sťažnosti vyjadriť. Ústavný súd má aj právo zrušiť rozhodnutie všeobecného súdu. Ak by tak urobil, občanovi by bola poskytnutá rýchlejšia ochrana a zároveň by štátu nevznikali nežiaduce finančné záväzky.

 

Ako hodnotíte súčasný stav ľudských práv na Slovensku?

Svoj postoj vyjadrujem pravidelne vo svojich mediálnych vyjadreniach a aj ako signatárka výzvy Právnici spolu za právny štát.

 

Prečo ste sa k tejto výzve pripojili?

Urobila som tak vzhľadom na to, že dochádza k významnému porušovaniu princípov právneho štátu v oblasti tvorby, ale aj v oblasti aplikácie práva.

.

 

Čo vám konkrétne prekáža, pokiaľ ide o tvorbu práva?

Napriek predchádzajúcim upozorneniam odborníkov došlo v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva v núdzovom stave k ústavným zmenám, a to aj k takým, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúviseli, a v rámci ktorých parlament obral Ústavný súd o významnú právomoc preskúmavať súlad ústavných zákonov s materiálnym jadrom ústavy.

Mnoho zákonov bolo prijatých v skrátenom legislatívnom konaní, pričom uvedené zmeny vôbec nesúviseli s pandémiou a jej dôsledkami. Takýto spôsob tvorby práva znemožňuje zapojenie verejnosti do legislatívneho procesu a je v rozpore s princípmi otvoreného vládnutia.

 

Kritizujete aj neprimerané zásahy do ľudských práv?

Áno. Počas prijímania protiepidemických opatrení dochádza často k neprimeraným, neodôvodneným a vzájomne rozporuplným zásahom do ľudských práv, ignorujú sa názory odborníkov.

Aj pri núdzovom stave musí prevažovať základná zásada právneho štátu. Aby bol núdzový stav legitímny, musí brať do úvahy povahu, závažnosť a trvanie mimoriadnej situácie a to by malo určovať druh, rozsah a trvanie núdzových opatrení, ku ktorým sa krajina môže zákonne uchýliť.

Všetky obmedzenia ľudských práv podliehajú trom všeobecným podmienkam, a to nevyhnutnosti, proporcionalite a dočasnosti. Tieto sa pravidelne uplatňujú v judikatúre ESĽP. Vláda by mala pri rozhodovaní o núdzovom stave a s ním súvisiacich zásahoch do ľudských práv tieto pravidlá dôsledne uplatňovať, inak hrozí úspešné podávanie sťažností na ESĽP.

.

 

V poslednej dobe sa začalo vo veľkom diskutovať o tom, aké podmienky väzby – špeciálne kolúznej väzby na Slovensku ľudia podstupujú. Objavilo sa niekoľko pokusov o samovraždy a niekoľko samovrážd. Ako vnímate tento problém?

Tento problém vnímam veľmi negatívne, a to práve preto, že Európsky výbor na zabránenie mučenia (CPT) pri svojich návštevách Slovenskej republiky opakovane konštatoval zásadné nedostatky, pokiaľ ide o podmienky väzby.

Kritizoval napríklad skutočnosť, že osoby sú vo vynútenej nečinnosti 23 hodín v celách bez možnosti ďalších aktivít, čo považoval za absolútne neprijateľné. Tiež kritizoval „bezkontaktnosť“ návštev alebo obmedzené kontakty s rodinou.

Opakovane vyzýval Slovenskú republiku na uskutočnenie zmien, dokonca v roku 2018 upozornil na to, že zásada spolupráce sa neobmedzuje iba na uľahčenie práce navštevujúcich delegácií, ale vyžaduje, aby sa odporúčania CPT aj účinne vykonávali v praxi. Uvedené zhoršuje fakt, že na rozdiel od Českej republiky, kde je dĺžka kolúznej väzby 3 mesiace, sú u nás osoby v takýchto podmienkach niekoľkonásobne dlhšie.

 

Znamená to, že výbor poukazoval dlhodobo na to, že podmienky, v ktorých sú väznení obvinení v kolúznej väzbe, sú neľudské?

Tieto podmienky jednoznačne považoval za neľudské, pričom podotýkam, že na odporúčania výboru adresované jednotlivým krajinám prihliada aj ESĽP, pokiaľ posudzuje individuálne podané sťažnosti proti Slovenskej republike.

 

.
Ak sa väzneným podmienky nepozdávajú, čo môžu v takomto prípade urobiť? Ako sa môžu brániť, a kde sa môžu sťažovať?

Pokiaľ ide o pôvod porušenia spočívajúci v právnej úprave, tak ako to bolo aj v prípade sťažovateľa Ladunu, majú priamy prístup na ESĽP. Je tomu tak preto, že v Slovenskej republike neexistuje prostriedok nápravy, prostredníctvom ktorého by jednotlivec mohol na ústavnom súde vyvolať konanie o súlade právnych predpisov.

V prípade Ladunu preto ESĽP vyhlásil jeho sťažnosť za prijateľnú a následne v merite veci skonštatoval porušenie práva na súkromie v spojení s článkom 14 Dohovoru, ktorý zakazuje diskrimináciu. Podmienky vo väzbe považoval za diskriminačné v porovnaní s tými, na ktoré mali osoby vo výkone trestu odňatia slobody nárok, či už išlo o frekvenciu návštev, ich trvanie a „bezkontaktnosť“ alebo aj možnosť sledovania televízie.

 

A čo v prípade, ak som vo väzbe a neviem o tejto možnosti obrátiť sa na ESĽP? Akým spôsobom môžem žiadať nápravu, keď z pohľadu bežného človeka mám obavu, že ak sa niekde budem sťažovať, podmienky mi budú zhoršovať napríklad dozorcovia?

Stretla som sa aj s takýmito prípadmi. Práve preto sme ako advokáti otvorili verejnú diskusiu k tejto téme a snažíme sa upozorňovať na odporúčania Európskeho výboru na zabránenie mučenia týkajúce sa Slovenskej republiky, ako aj na relevantnú judikatúru ESĽP, aby sa ňou orgány verejnej moci začali vážne zaoberať a prispôsobili právnu úpravu aj prax tomu, čo sa od nás na medzinárodnej úrovni aj vyžaduje, k čomu sme sa ako členský štát Rady Európy zaviazali.

 

***

JUDr. Marica Pirošíková vyštudovala právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od ukončenia právnickej fakulty v roku 2000 pôsobila v Kancelárii zástupcu Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva, v rokoch 2002 až 2007 ako spoluzástupkyňa a od roku 2007 do roku 2020 ako zástupkyňa Slovenskej republiky v konaní pred ESĽP. V súčasnosti pôsobí ako advokátka, ako aj na Katedre občianskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela a na Katedre medicínskeho práva SZU. Je autorkou monografie Komentár k vybraným článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, spoluautorkou viacerých odborných publikácií (napr. Advokát pred európskymi súdmi, Všeobecné správne právo, Ľudské práva ‒ vybrané rozhodnutia ESĽP a súdov Európskych spoločenstiev, Vybrané rozhodnutia ESĽP vo vzťahu k Slovenskej republike, Komentár k Zákonu o Ústavnom súde Slovenskej republiky, Francúzsko-slovenský a slovensko-francúzsky právnický slovník). Je zároveň autorkou množstva odborných článkov, externou recenzentkou časopisu Justičná revue. Je externou členkou pedagogického zboru Justičnej akadémie SR. Ako expert Rady Európy prednáša problematiku judikatúry ESĽP a výkonu rozsudkov aj v zahraničí (napríklad Moldavsko, Rumunsko, Macedónsko, Albánsko, Turecko, Poľsko). Na pôde Rady Európy pôsobila vo Výbore expertov pre skvalitnenie mechanizmov ochrany ľudských práv (DH-PR), vo Výbore expertov k účinným prostriedkom nápravy vo vzťahu k neprimeranej dĺžke konania (DH-RE), vo Výbore expertov pre reformu ESĽP (DH-GDR) a bola aj členkou Skupiny expertov na systém Európskeho dohovoru o ľudských právach (DH-SYSC). Pôsobila ako členka Komisie pre rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku a Komisie pre rekodifikáciu občianskeho práva. Je čestnou členkou Asociácie rodinných sudcov. V roku 2016 jej Severský výbor pre ľudské práva vo Švédsku pri príležitosti oslavy 20. rokov svojho založenia udelil cenu za mimoriadnu odvahu, súcit a humanitárnu angažovanosť pre deti a rodiny, ktoré sa bez naliehavej potreby stali obeťami systémov sociálnej starostlivosti v Európe. V novembri 2019 jej Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar udelila ocenenie „za významnú dlhoročnú pomoc pri obhajobe práv detí v ťažkých životných situáciách“.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

Finančná kríza sa vo Francúzsku zmenila na politickú krízu a môže položiť celú EÚ

Medzinárodná tlač aktívne analyzuje vládnu krízu vo Francúzsku, pričom osobitnú pozornosť venuje osobnému zlyhaniu politiky prezidenta Macrona. Podľa švajčiarskeho denníka Blick sa hlasovanie o vyslovení...

10.12 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Poľská europoslankyňa “naložila” Európskej komisii. Uhrík: “Leyenová sa skoro prepadla pod zem!”

Poľská europoslankyňa Ewa Zajączkowska-Hernik(frakcia ESN) si v pléne Európskeho parlamentu opäť raz nedala servítku pred ústa a Európsku komisiu označila…

10.12 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ingrid Majeriková pre HS: Slovenské rozprávky majú vonkajšiu a vnútornú dušu

Prečo bolo treba matičné vydavateľstvo modernizovať? Čo bude znakom úspechu jej misie? Čo by odporučila z edície vydavateľstva pod vianočný…

10.12 2024 | Rozhovory | 21 min. čítania | 0 komentárov

Mazurek upozornil na incident zo Švédska : “Vraždy, napadnutia, znásilnenia a krádeže…. To je dnešný západný svet!“

Približne v polovici novembra otriasol Švédskom šokujúci prípad. 91-ročnú starenku olúpil sýrsky žiadateľ o azyl, pričom ju sotil zo schodov.…

10.12 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nový dizajn – čo sa mení

Milí priatelia, po piatich rokoch sme pre vás na Hlavných správach pripravili a nasadili úplne nový dizajn. Mení sa viacero…

10.12 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nový dizajn – čo sa mení

Milí priatelia, po piatich rokoch sme pre vás na Hlavných správach pripravili a nasadili úplne nový dizajn. Mení sa viacero…

10.12 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Posledná šanca! Ponuky na Black Friday rozšírené! Microsoft Office Suites už za 15,29 € na celý život! Nie je čas váhať!

Aj keď Black Friday & Cyber Monday 2024 skončili, Godeal24 vytiahol vynikajúce ponuky na licencie Microsoft na predĺženie Black Friday…

10.12 2024 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dá sa Sýria ešte zachrániť? Ako to vidí Trump?

Sýria po páde Asada je na pokraji totálneho kolapsu, ktorý by ju mohol premeniť na najväčšie ohnisko terorizmu na svete,…

10.12 2024 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

Bežní Američania sympatizujú s vrahom riaditeľa zdravotnej poisťovne. Vraha už chytili

Polícia v USA registruje “vlnu sympatií” voči mužovi, ktorý zastrelil Briana Thompsona, generálneho riaditeľa spoločnosti UnitedHealthcare, jednej z najväčších zdravotných…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Progresívci nie sú žiadnym hlasom alternatívy, ale hrozbou pre našu národnú bezpečnosť. Verím, že podľa toho budeme aj konať, odkazuje Kéry

Poslanec a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (SMER-SSD) obhajoval politiku vlády premiéra Roberta Fica v relácii Analýzy 24…

10.12 2024 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Progresívci nie sú žiadnym hlasom alternatívy, ale hrozbou pre našu národnú bezpečnosť. Verím, že podľa toho budeme aj konať, odkazuje Kéry

Poslanec a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (SMER-SSD) obhajoval politiku vlády premiéra Roberta Fica v relácii Analýzy 24…

10.12 2024 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech…

10.12 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Schôdzu k odvolávaniu ministra vnútra sa v utorok nepodarilo otvoriť

Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli v utorok ani na druhý pokus uznášaniaschopní na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu ministra vnútra…

10.12 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pláč nad Sýrií

Palestina není svobodná od řeky k moři (rozuměj vyčištěná od Židů), zato je stejným způsobem svobodná Sýrie. Tedy čištěná od…

10.12 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Konflikt dvoch mladíkov sa takmer skončil tragédiou. Čo bolo príčinou?

Považskobystrickí policajti obvinili 16-ročného mladistvého zo zločinu ublíženia na zdraví a prečinu výtržníctva. Nožom dvakrát pichol do chrbta svojho 17-ročného…

10.12 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Konflikt dvoch mladíkov sa takmer skončil tragédiou. Čo bolo príčinou?

Považskobystrickí policajti obvinili 16-ročného mladistvého zo zločinu ublíženia na zdraví a prečinu výtržníctva. Nožom dvakrát pichol do chrbta svojho 17-ročného…

10.12 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Do vojny v Sýrii sa nezapojila ani vlastná armáda, nie to ešte Rusi

Juraj Draxler reaguje na bizarné poznámky bratislavskej “elity” k vojne v Sýrii – už niekoľko dní sa totiž verejne chechtajú,…

10.12 2024 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Blanárove stanovisko k politickému protestu OKS pred budovou ministerstva zahraničných vecí

Občianska konzervatívna strana(OKS) vyzýva na protest pred budovou ministerstva zahraničných vecí a žiada, aby minister Juraj Blanár vysvetlil svoje stretnutie…

10.12 2024 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Z nenávisti…

Asi nemusím nijak zvlášť popisovat poslední události v Sýrii, že ne? Jednoduše řečeno, režim Bašára Asada se zhroutil jak domeček…

10.12 2024 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Z nenávisti…

Asi nemusím nijak zvlášť popisovat poslední události v Sýrii, že ne? Jednoduše řečeno, režim Bašára Asada se zhroutil jak domeček…

10.12 2024 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov

Pre Irán sa pád Damasku stáva vecou prežitia. USA, Izrael a Turecko sa pripravujú na vojnu

Sýria, 10. decembra 2024 - Zdroj uvádza, že tieto krajiny ukončili vládu Baššára al-Asada s cieľom získať kontrolu nad územím…

10.12 2024 | 0 komentárov

Spolitizované otvorenie Notre Dame? Pellegrini pozvanie odmietol, Trump so Zelenským prišli

Svet prijíma niektoré záležitosti automaticky, bez komentára či kritiky, keď ich médiá predostrú ako „hotovú vec“. Renovácia a  otvorenie emblematickej…

10.12 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia sa narodili pod šťastnou hviezdou

Považuješ sa za šťastlivca? Ak nie tak nesmúť. Nemôže mať každý z nás stále šťastie. Títo ľudia ho však majú…

10.12 2024 | 0 komentárov

Eštoka nachytali na pretekoch F1. Opozícia pení, minister vysvetľuje

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) si víkendovú cestu do Abú Zabí platil zo svojich peňazí, hoci jej súčasťou boli…

10.12 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Eštoka nachytali na pretekoch F1. Opozícia pení, minister vysvetľuje

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) si víkendovú cestu do Abú Zabí platil zo svojich peňazí, hoci jej súčasťou boli…

10.12 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Deti, z ktorých sa rodičom rozbúchali srdcia

Jeden múdry muž raz povedal: "Mlčanie je zlaté, pokiaľ nemáte deti, potom je mlčanie jednoducho podozrivé." Ťažko s tým polemizovať…

10.12 2024 | 0 komentárov

Neuniesol zastavenie vyplácania renty. Andrej Kiska podal žalobu na Kanceláriu prezidenta SR

Bývalý prezident Andrej Kiska podal žalobu na Kanceláriu prezidenta SR pre zastavenie vyplácania doživotného platu. Žalobu podal na Správny súd…

10.12 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo muselo Rumunsko urobiť prevrat proti senzácii?

Rumunsko, 10. decembra 2024 - Prečo ľuďom v Rumunsko nie je dovolené zvoliť si protivojnového prezidenta? Táto mapa hovorí za…

10.12 2024 | 0 komentárov

Povolená rýchlosť 30 kilometrov za hodinu? Mazurek: “Zelení fanatici potratili rozum!“

Kai Tegethoff z frakcie Zelení predniesol na výbore pre dopravu v Európskom parlamente naozaj prelomový nápad – navrhol v európskych…

10.12 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Povolená rýchlosť 30 kilometrov za hodinu? Mazurek: “Zelení fanatici potratili rozum!“

Kai Tegethoff z frakcie Zelení predniesol na výbore pre dopravu v Európskom parlamente naozaj prelomový nápad – navrhol v európskych…

10.12 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tajomný trojuholník s čiernou bodkou: Prečo ho motoristi nesmú ignorovať?

10.12.2024 Redakcia Auto trendy . Cestujete po Európe a zrazu vás prekvapí dopravná značka, akú ste ešte nikdy nevideli. Červený…

10.12 2024 | 0 komentárov

Po slávnostnom otvorení Notre Dame čaká Macrona krutý návrat do reality

Víkendové slávnostné znovuotvorenie katedrály Notre Dame poskytlo prezidentovi Emmanuelovi Macronovi vzácny čas na oddych od problémov domácej politiky, Francúzsko sa…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump signalizuje, že na Ukrajine dôjde k zmene

Novozvolený americký prezident Donald Trump v rozhovore pre NBC News uviedol, že vo vojne na Ukrajine dôjde k zmene. NATO…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove vyjadrenia o Zelenskom sa dostali do centra pozornosti. Ako ich čítať?

Trump už druhý deň po sebe vydáva vyhlásenia na tému „Hovoril som so Zelenským (v Paríži – pozn. red.) a…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove vyjadrenia o Zelenskom sa dostali do centra pozornosti. Ako ich čítať?

Trump už druhý deň po sebe vydáva vyhlásenia na tému „Hovoril som so Zelenským (v Paríži – pozn. red.) a…

10.12 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo padol režim Asada a kto je v pozadí?

V Sýrii sa obdobie od roku 1971 do súčasnosti nazýva „Asadova éra“. Vtedy sa otec súčasného prezidenta Háfez al-Asad dostal…

10.12 2024 | Komentáre | 16 min. čítania | 0 komentárov

.

Blogy

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Zajac-Vanka Ing.

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov