NAŽIVO

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov rázne odmietol tvrdenia európskych krajín, že ruský prezident Vladimir Putin sa usiluje o obnovu Sovietskeho zväzu. Správy o jeho údajných plánoch napadnúť členský štát NATO Peskov označil za „úplnú hlúposť“.

13:31

Historicky prvú ambasádu Alžírska na Slovensku dnes spoločne otvorili v Bratislave minister zahraničných vecí Alžírskej demokratickej ľudovej republiky Ahmed Attaf a šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár. Podľa oboch ide o významný míľnik budúcej spolupráce a zintenzívnenie vzťahov.

Blanár Ahmed Attaf
Na snímke sprava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (SMER-SD) a štátny minister a minister zahraničných vecí, krajanov v zahraničí a afrických záležitostí Alžírskej demokratickej ľudovej republiky Ahmed Attaf / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | 12:53

Policajný vyšetrovateľ z Nového Mesta nad Váhom obvinil 37-ročného muža zo zločinu neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnou látkou a psychotropnou látkou. Našli u neho viac ako 650 gramov sušenej konopy. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Policajti zasahovali v obci v okrese Nové Mesto nad Váhom na základe oznámenia o domácich nezhodách. V izbe obvineného našli 654 gramov rastliny rodu cannabis, ktoré prechovával bez povolenia. Sušinu si muž zaobstaral v októbri v Českej republike.
Obvinenému policajti obmedzili osobnú slobodu a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie.

11:46

Generálny prokurátor Maroš Žilinka plánuje zhodnotiť zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) vo všetkých trestných veciach korupcie, ktoré prešli po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) do pôsobnosti krajských prokuratúr. Ide o jednu z úloh, ktoré zaradil do Plánu hlavných úloh prokuratúry SR na rok 2026. Informuje o tom na sociálnej sieti.
Do plánov na budúci rok zaradil taktiež zhodnotenie zákonnosti postupu OČTK vo veciach podplácania zahraničných verejných činiteľov.
Žilinka to uvádza pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii (9. 12.).

10:37

Grécka vláda sa v utorok snažila nastoliť poriadok na Kréte po tom, čo farmári zablokovali dve hlavné letiská ostrova, aby požadovali vyplatenie dotácií EÚ.

Grécko Kréta poľnohospodári protest
Na snímke poľnohospodári počas protestu proti oneskoreným poľnohospodárskym dotáciám EÚ v Chanii na Kréte v Grécku v pondelok 8. decembra 2025 / Foto: TASR/AP-Eurokinissi via AP
Čítať viac | 10:30

Počas celoslovenskej osobitnej kontroly, ktorú vykonala polícia v noci z soboty na nedeľu (6. – 7. 12.), odhalili viaceré porušenia dopravných predpisov. Išlo o viac ako 750 priestupkov, prevažne prekročenie rýchlosti (271) či nedostatky technického stavu vozidiel (102). TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Lea Vilhanová.
Počas akcie vykonala polícia takmer 8000 dychových skúšok, v 18 prípadoch zistila alkohol u vodičov. V tejto súvislosti zadržala 12 vodičských preukazov. „Vykonali sme viac ako 90 ‚drogtestov‘, pričom v desiatich prípadoch bola zistená ich prítomnosť,“ doplnila Vilhanová.
Do akcie sa zapojilo viac ako 600 policajtov.

10:04

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline odvolalo pátranie po nezvestnej 14-ročnej Diane Svrčkovej. TASR o tom v utorok informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.
„Nezvestná bola vypátraná hliadkou obvodného oddelenia Policajného zboru Brezno živá a zdravá,“ uviedla Šefčíková.
Maloletá bola nezvestná od 8. decembra, keď odišla z Centra pre deti a rodiny v Bytči, ale do Základnej školy na Ulici mieru neprišla.

08:27

Podľa Wadephula už samotná ponuka Číny, že európskym podnikom umožní vývoz vzácnych zemín na základe všeobecných licencií, naznačuje možné zmiernenie obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.

Včera 20:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Berényi: Diplomaticky povedané, voľby dopadli zvláštne

Nový predseda SMK by podľa Józsefa Berényiho mal byť človek, ktorý má predstavu o budúcnosti strany, je trpezlivý a má empatiu

❚❚
.

„Súhlasím s komentátorom, ktorý napísal, že súčasná debata na sociálnych sieťach zmení politickú kultúru. Ako keby niektorí voliči pozerali na politiku ako na reality šou Vyvolených, otázka hlasu hovorí o tom, kto bude vyvolený a kto sa dostane do vily,“ poznamenal Berényi. „Pre niektorých voličov je to viac o šou ako o hodnotách a skutočných myšlienkach, aspoň o tom hovoria výsledky,“ dodal.

Jeho strana dosiahla v týchto voľbách približne rovnaké výsledky ako pred štyrmi rokmi. Na postup do parlamentu to nestačilo a Berényi sa preto vzdal predsedníckeho postu. Až do júnového kongresu povedie SMK László Szigeti.

.

„Výsledok (SMK, pozn. TASR) nebol prekvapujúci, ale nebol to ani dobrý výsledok. Stranu som viedol do parlamentných volieb po druhý raz. V roku 2012 sme získali 4,3 percenta, teraz sme získali 4,04 a stratili sme približne 3000 hlasov. Nepodarilo sa naše hlasy navýšiť, dokonca sme stratili. Preto som si myslel, že je súčasťou politickej kultúry, aby som vyvodil konzekvencie, odstúpil a nechal to na iného človeka,“ konštatoval Berényi.

„Zároveň si myslím, že viac ako 100.000 hlasov, čo sme dostali, je dostatočný počet na to, aby strana pokračovala, aby sme nezanikli. Sme aj finančne do určitej miery zabezpečení, lebo dostaneme od štátu peniaze na základe zákona,“ pripomenul, že strany so ziskom viac ako tri percentá majú nárok na finančnú podporu štátu.

Z dlhodobého hľadiska má SMK podľa neho problém v tom, že je silná v niektorých regiónoch, ale nevie sa dostať do parlamentu. „Máme veľmi stabilnú voličskú základňu, ale na postup to nestačí,“ poznamenal Berényi. „Máme veľmi silné regionálne štruktúry, preto sme silní v komunálnych a regionálnych voľbách. V parlamentných voľbách je to ťažšie aj preto, že nie sme v celoštátnych médiách. Nedostaneme sa do veľkých diskusií, s výnimkou predvolebných. A naša konkurencia na južnom Slovensku, Most–Híd, má na svojom čele človeka, ktorý je v politike 25 rokov a nemusí zápasiť s tým, aby ho ľudia poznali,“ pripomenul.

Nový predseda SMK by podľa neho mal byť človek, ktorý má predstavu o budúcnosti strany, je trpezlivý a má empatiu. „Najťažšia úloha nebol zápas s konkurenciou či tým, že sme boli mimo parlamentu, ale udržať stranu pokope. Zároveň prebehla v strane generačná výmena,“ tvrdí Berényi.

Dlhodobým riešením problému by podľa neho mohla byť spolupráca medzi SMK a Mostom–Híd. Tú však komplikujú historické konflikty, keďže Most-Híd vznikol na základe odchodu časti členov z SMK, osobné animozity aj súčasné rozhodnutie Mosta–Híd rokovať o koalícii aj so Slovenskou národnou stranou.

.

„Maďari sa na južnom Slovensku veľmi ťažko rozhodujú medzi Mostom–Híd a SMK. Máme síce svojich skalných, ale to nestačilo na to, aby sme sa dostali do parlamentu. Tí, ktorí opustili ich, väčšinou neprišli k nám, nevolili alebo možno volili iné strany. Ak by sme išli spoločne, ako sme sa o to usilovali, získali by sme určite okolo desiatich percent,“ tvrdí expredseda SMK.

Za veľký problém považuje Berényi vstup Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu do Národnej rady SR. „Ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu, vystupujú v súlade s tým, ako vystupovali nacisti a fašisti v medzivojnovom období. To zmení celú politiku. Aj ostatné strany sa posúvajú, napríklad SNS, čo bola doteraz nacionalisticky vnímaná strana, sa posúva viac do stredu,“ povedal. „Výsledkom je aj to, že s nimi teraz vedú koaličné rozhovory. Keby sa Kotleba nedostal do parlamentu, aj SNS má iné postavenie ako teraz,“ dodal Berényi.

Pre SMK je prípadná spoločná koalícia Mosta–Híd a SNS podľa neho vážny problém. „Je to pre nás hodnotová otázka,“ povedal Berényi. „Nechcem avizovať niečo dopredu, čo nemôžem ovplyvniť v takej miere ako doteraz, lebo už nie som predsedom. Je to otázka na nového predsedu a predsedníctvo, ktoré vzíde z kongresu 11. júna. Ale myslím si, že táto kombinácia, že išli s SNS, veľmi skomplikuje našu spoluprácu,“ odhadol.

SMK však podľa neho bude čakať aj na to, ako Most–Híd v koaličných rokovaniach uspeje a či dokáže vybojovať niečo pozitívne pre región južného Slovenska a pre maďarskú a ostatné menšiny.
„Najdôležitejšie je, aby SMK ostala jednotná, aby sme sa ďalej nedelili. A najväčšia výzva je, ako spojiť sily. Keď vznikne vláda, treba definovať naše priority a možnosti. Osobne som hrdý, že dnes už aj slovenské strany SMK vnímajú inak ako možno pred šiestimi – siedmimi rokmi. Sme štandardnou stranou, s ktorou sú ochotné rokovať. Treba si počkať na výsledky regionálnych volieb a potom uvidíme ako ďalej,“ uzavrel Berényi.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Ladislav Kubík

.
.
.

Poslanci schválili návrh, ktorým sa zruší ÚOO. Parlamentom sa ozýval krik, piskot a buchot

Koaliční poslanci strán Smer-SD, Hlas-SD a Slovenskej národnej strany 78 hlasmi schválili zákon, ktorým sa ruší Úrad na ochranu oznamovateľov…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Energochaos? Pozreli sme sa na faktický stav veci

V pondelok mali byť spustené informačné kanály k energopomoci. Avšak…

09. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Británia: Peniaze za „rady“ počas lockdownu išli vyvoleným vedcom do vrecka. Reč je o stovkách miliónov libier

V Británii vyšla na povrch šokujúca správa. Vedci, ktorý dávali vláde odporúčania ako zvládnuť pandémiu COVID-19, získali na grantoch stovky miliónov…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka odvolal Tomáša Balogha z funkcie krajského prokurátora v Žiline

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka po predchádzajúcom odporúčajúcom vyjadrení Rady prokurátorov SR odvolal Tomáša Balogha z funkcie krajského prokurátora v…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin bol pozvaný do Maďarska, nie však do Budapešti

Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne navštívi Maďarsko, a to už o niekoľko týždňov. Prvýkrát však nebol pozvaný do Budapešti

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Black Friday ponuky sú späť! Doživotné balíky Office za menej ako 30€ a ďalšie kľúče s 90% zľavou!

Pozor! Godeal24 Vám znovu prináša výpredaj Black Friday! Toto je posledný týždeň, kedy počítačový softvér s mimoriadnym výkonom bude zrazu stáť…

09. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto dnes vládne na Ukrajine?

Reálnu moc na Ukrajine už nemá v rukách ani prezident, ani parlament. Kto teda na Ukrajine vláde? A aký bol…

09. 12. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Uzavretý ekosystém namiesto nezávislosti. Ako sa regulácia obsahu ocitla v rukách úradníkov a mimovládok

Slovensko sa môže ocitnúť v najhoršej verzii implementácie DSA: regulácia obsahu sa dostáva do rúk úradníkov a mimovládok, ktorých mená…

09. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Európa „sa rozpadá”

Trump vyhlásil, že Európa „sa rozpadá“, pričom spomenul masovú imigráciu

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Pravdivý opis bitky pri Moháči

Bitka pri Moháči bola dôležitým medzníkom vo vývoji európskeho kontinentu. Osmanská armáda po dvojhodinovom zápase porazila uhorské vojská a predznamenala…

09. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prvá dáma Brigitte Macronová sa vulgárne vyjadrila o protestujúcich feministkách

Francúzska prvá dáma Brigitte Macronová si vyslúžila kritiku po tom, čo sa na internete objavilo video, v ktorom pred návštevou…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová si zvýšila plat, zatiaľ čo Európska únia sa ďalej zadlžuje

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová opäť zvýšila svoj plat, ako aj platy svojich kolegov z bruselských úradov, a…

09. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

S každým alebo s nikým?

Právnik a kontroverziami sprevádzaný podnikateľ Zoroslav Kollár sa v poslednom čase činil: okrem videí, v ktorých rozoberá osobnosti verejného života…

09. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trumpov mierový plán sa ocitol “na pokraji zrútenia”

Trumpov mierový plán sa ocitol „na pokraji zrútenia“ po vyhlásení Zelenského, že Ukrajina nie je povinná odstúpiť územia Rusku, píše…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prezident Petr Pavel vymenoval Andreja Babiša za premiéra

Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slepá ulička. Čo sa deje ohľadne mierových rokovaní na Ukrajine?

Posledné vyhlásenia Trumpa a Zelenského naznačujú, že nezhody medzi Kyjevom a Washingtonom ohľadom plánu na ukončenie vojny pretrvávajú a zatiaľ…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rozbitá vojenská technika na Ukrajine ešte poslúži Rusku

Ukrajina, 9. decembra 2025 - Podľa najnovších správ ministerstva obrany bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených viac ako 26-tisíc…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Stratégie národnej bezpečnosti USA je šokom pre európske elity

Piateho decembra bola zverejnená Stratégia národnej bezpečnosti USA. 29 strán textu odzrkadľuje víziu Donalda Trumpa a jeho stúpencov o nových…

09. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Dokáže lampa odhaliť tvoj pracovný štýl? Vyber si jednu a dozvieš sa viac

Tento osobnostný test vám ukáže, ako lampa, ktorú si intuitívne zvolíš, odráža tvoj jedinečný pracovný štýl a prístup k úlohám.…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

MMF varuje EÚ pred zámerom siahnuť na zmrazené ruské aktíva

Medzinárodný menový fond vyzval európskych lídrov, aby rešpektovali národné a medzinárodné právo vzhľadom na ich plány využiť ruské aktíva na…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ruské letectvo zničilo ukrajinskú stíhačku Su-27, zahynul aj najstarší navigátor 39. brigády

Ukrajina, 9. decembra 2025 - Včera popoludní bolo v Záporožskej oblasti zničené lietadlo Su-27, ktoré patrilo 39. brigáde taktického letectva…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Čo sa na Ukrajinu pošle, to sa aj ukradne

Syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. si nedáva servítku pred ústa a otvorene povedal, kam sa „tratia“ peniaze, ktoré na Ukrajinu…

09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nás zaplavujú nebezpečnými dezinformáciami

Podľa najnovšej analýzy maďarského Úradu na ochranu suverenity sa viac ako 56 percent maďarského obyvateľstva stretlo s vojnovou propagandou v…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

V Nemecku zadržali zamietnutého žiadateľa o azyl s 28 identitami

Spolková polícia v Aachene 6. decembra zatkla 37-ročného Libanončana, ktorý žil v Nemecku pod mimoriadnou sieťou falošných identít, čo opäť…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Demitrov syn si možno zahrá v Európe. Angažmán v USA mu nevyšiel

Lucas Demitra bol pred pár rokmi považovaný za jedného z najperspektívnejších futbalistov na Slovensku. V marci 2024 odišiel z AS…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Čoho sa bojí Zelenskyj, že pojednávania s Kolomojským sa už štvrtýkrát neuskutočnilo?

Advokáti Igora Kolomojského vyhlásili, že už štvrtý týždeň po sebe nebol podnikateľ predvedený na súdne pojednávania

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Éra tzv. dúhovej liberálnej demokracie na Západe pomaly končí“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti uvádza, že ľudia už nechcú „totalitu slniečkarov“ ale chcú „skutočnú demokraciu“

09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tesári do týchto projektov vytesali svoje srdcia

Svet ručných drevených výtvorov nikdy neprestáva udivovať, a práve preto dnes predstavujeme výnimočné momenty, keď tesári premenili obyčajné drevo na…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

.


.

Vyšetrovanie korupcie odhaľuje dvojité štandardy Bruselu

Vysokopostavení predstavitelia členských štátov Európskej únie, ktorí sú už dlho terčom bruselského establišmentu pre údajné „porušovanie“ zásad právneho štátu, sú…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Országh uviedol, o koho z KHL má záujem. Nič však nie je isté. Rusi sú podľa neho nevyspytateľní

Stále panujú nejasnosti okolo toho, či sa hráči z ruskej KHL zúčastnia februárových Zimných olympijských hier v Milíne a Cortine.…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

V obľúbenom morskom kúpalisku na španielskom ostrove Tenerife zahynuli dvaja Slováci

Prírodné kúpalisko na Isla Cangrejo, na pobreží Los Gigantes na Tenerife, je podľa miestnych médií obľúbené u zahraničných turistov, informuje…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Meta po pokute z EÚ podniká prvé kroky. Môžeme čakať menej reklám?

Spoločnosť Meta, gigant v oblasti sociálnych médií, sa poddala tlaku Európskej únie a dáva používateľom jej platforiem na výber. Opatrenia spoločnosti budú…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Každý štvrtý Poliak chce „Polexit“

Podľa medzinárodného prieskumu dosiahla úroveň podpory pre vystúpenie Poľska z Európskej únie – „Polexit“ – historické maximum

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Ladislav Kubík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov