Asia Bibi nie je jediná. “Rúhanie” sa trestá, kresťanské dievčatá unášajú

Asia Bibi nie je jediná. “Rúhanie” sa trestá, kresťanské dievčatá unášajú

Pakistan 8. októbra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Flickr)

 

ACN – Aid to the Church in Need – Pomoc trpiacej Cirkvi (u nás známa skôr ako Kirche in Not) upozorňuje na situáciu kresťanov v Pakistane. Diskriminácia v krajine, v ktorej žije 97 percent moslimov, je na hranici systematického utláčania, tvrdí ACN. Dodáva, že hoci Asia Bibi, ktorá bola odsúdená v roku 2010 za rúhanie a nakoniec oslobodená aj za pomoci Slovákov, situácia kresťanov nie je ideálna

Na snímke Asia Bibi

Biskup Samson Shukardin spravuje diecézu v Hyderabade, ktorá je jednou zo siedmich pakistanských diecéz. Je domovom pre 60-tisíc kresťanov, polovica z nich žije ešte v pôvodnom, kmeňovom usporiadaní. Diecéza spravuje 56 škôl, kde sa vzdeláva viac ako 13-tisíc študentov.

Reklama

„Kresťania a iné menšiny v Pakistane sú konfrontované s mnohými provokáciami zo strany fundamentalistických náboženských skupín,“ hovorí Shukardin.

„Takýchto prípadov je tu množstvo, ale nevzbudzujú rovnaký záujem spoločnosti. Stále je to veľký problém v krajine. Za posledných 20 rokov tu došlo k viac ako 1 500 prípadom, keď jednotlivci boli obvinení moslimskými menšinovými skupinami z rúhania,“ hovorí Shukardin. Napriek tomu tvrdí, že kresťania sú miestnej vláde veľmi zaviazaní.

Reklama

Podľa Shukardina je problematický najmä radikálny islam a jeho menšinoví predstavitelia. Tí sú, paradoxne, v konflikte aj s väčšinovou moslimskou populáciou. Moslimovia sú zväčša veľmi dobrí ľudia. Tou nepríjemnou vecou je zákon o rúhaní sa a potom sú to ešte únosy a vynútené manželstvá.

Moslimovia totiž veria, že ak niekoho obrátia na islam, získajú večný život. Ak sa im to nepodarí, radikáli sa uchýlia k únosu. Tie sú spolu s vynútenými manźelstvami bežnou záležitosťou najmä na vidieku, kde ľudia majú len malé alebo žiadne vzdelanie.

Pred časom nás zarmútila správa arcibiskupa Sebastiana Shawa z diecézy Lahore. Prostredníctvom kancelárie ACN informoval, že v jeho kraji nebezpečne vzrástol počet násilných konverzií na islam. Ale čo je ešte horšie, radikálni islamisti sa v tomto prípade zameriavajú na mladé dievčatá, ktoré často majú len štrnásť rokov. Unesú ich a pod zámienkou, že neprestúpili na moslimskú vieru, im ubližujú. Ide predovšetkým o kresťanské a hinduistické dievčatá.

„Únos je zločin a my k nemu musíme pristupovať ako k zločinu,“ upozorňuje arcibiskup Shaw. Po zlej skúsenosti s políciou išiel arcibiskup priamo za vládnymi predstaviteľmi, aby tento problém riešili. „Vláda sa našej žiadosti chopila a spolu s moslimskou radou usporiadala stretnutie so mnou a s lídrami moslimských a hinduistických komunít.“ Dobrou správou je, že tieto zločiny odsudzujú aj samotní moslimovia – radikálni fanatici totiž nekonajú v súlade s ich vierou.

“Podobné zločiny sú v mnohých častiach sveta na dennom poriadku. Až 300 miliónov kresťanov žije na území, kde sú pre svoju vieru znevýhodňovaní. Mnohým hrozí prepustenie z práce či nedostupné vzdelanie pre ich deti. Viacerým však hrozí aj ublíženie na zdraví či priamo smrť. Taká je realita sveta, v ktorom žijeme,” upozorňuje riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.

Reklama

Napriek tomu netreba strácať nádej. Nestráca ju ani arcibiskup Shaw: „Veríme, že situácia sa obráti k lepšiemu. Vyše 60 percent kresťanov tvoria u nás mladí ľudia. Pomáhame im dosiahnuť kvalitné vzdelanie a stať sa profesionálmi.“

Vzdelanie je kľúčové aj podľa biskupa Shukardina. No aj tu má Pakistan stále veľké rezervy. Napríklad v štátnych školách sa používajú učebnice, ktoré kresťanov vykresľujú veľmi negatívne. „Menšiny sú považované za nevercov, a preto sú vykreslené v učebniciach negatívnym spôsobom, čo len napomáha vznik predsudkov voči menšinám,“ upozorňuje Shukardin.

Mnohé menšiny dávajú svojim deťom moslimské mená, aby neboli hneď vnímané ako kresťania a nestali sa prípadným terčom diskriminácie na základných a stredných školách alebo na univerzitnej pôde. Neraz menšinoví študenti naozaj čelia ponižovaniu na verejných školách.

Situáciu v Pakistane sledujú aj medzinárodné a národné organizácie. Napríklad v správe Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu v USA sa hovorí: V roku 2018 sa podmienky na slobodu vierovyznania v Pakistane zhoršili napriek tomu, že pakistanská vláda podnikla viaceré pozitívne kroky v boji s nábožensky motivovaným násilím.

V stave, keď sa na oficiálne zložky môžu kresťania spoľahnúť len čiastočne, je o to dôležitejšia pomoc organizácií ako ACN. V Pakistane sme od roku 2018 podporili vyše 90 projektov v celkovej hodnote 1 113 586 eur.

Reklama

“Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná,” vyzýva riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali