Anna Belousovová: Kde prejde Dankov gang, tam tráva nerastie

Bratislava 22. októbra 2018 (HSP/Extraplus/Foto:Kristián Majzlan)

 

Narodila sa 8. augusta 1959 vo Vysokej nad Kysucou. V roku 1983 absolvovala Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov – matematika – zemepis a desať rokov pracovala ako učiteľka na základnej škole v Čadci. V roku 1990 spoluzakladala Slovenskú národnú stranu na Kysuciach. V rokoch 1994 – 1999 pôsobila vo funkcii prvej podpredsedníčky SNS, v roku 1999 ju zvolili za predsedníčku strany. V rokoch 1998 – 2002 bola poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky. Od roku 2003 zastávala post prvej podpredsedníčky znovuzjednotenej SNS. V roku 2006 ju zvolili za podpredsedníčku NR SR. Voliči jej dali dôveru aj v roku 2010 a opätovne sa stala poslankyňou NR SR a podpredsedníčkou Výboru NR SR pre ľudské práva. Vo februári 2011 ju zo SNS vylúčili. Následne založila politickú stranu Národ a spravodlivosť, dnes kandiduje na poslankyňu miestneho zastupiteľstva v Čadci. Anna Belousovová.

Na snímke Anna Belousovová

Svojho času ste pre náš magazín povedali, že vám chýba politika. Pred pár dňami ste oznámili, že máte ambície vrátiť sa do veľkej politiky. Čo vás priviedlo k tomuto rozhodnutiu? Je to len tým, že vám politika naozaj chýba, alebo stavom, v akom sa nachádza SR?

Oznámila som, že sa skúsim vrátiť do komunálnej politiky. Odovzdala som potrebný počet podpisov ako nezávislá kandidátka pre voľby do miestneho zastupiteľstva v Čadci a uvidím, či získam podporu voličov alebo nie. Všetko totiž závisí práve od nich. Pre vstup do komunálnej politiky som sa rozhodla práve preto, že je to to, čo sa ma bezprostredne týka. Na Čadci mi mimoriadne záleží, pretože tu som skutočne prežila väčšinu svojho života a tu žijem aj teraz. A práve ľudia odtiaľto ma popchli k aktivite, pretože sa mnohí na mňa obracajú so svojimi problémami. Snažím sa im pomôcť, ale oveľa väčšie možnosti budem mať práve vtedy, keď budem v aktuálnom dianí.

 

Povedali ste, že pôjdete ako nezávislá a nie pod značkou svojej strany Národ a spravodlivosť. Prečo?

K politike na každej úrovni pristupujem s pokorou a neváham ísť s kožou na trh. Idem si otestovať, či ľudia vôbec chcú, aby som bola v politike. Sama som si zbierala podpisy a nemala som problém zaklopať ľuďom na dvere a požiadať ich o podpis pod moju kandidatúru. Súčasná vládna koalícia veľmi pritvrdila podmienky pre nezávislých kandidátov a chce im zamedziť vstúpiť do aktívnej politiky. Nebála som sa vyskúšať si pritvrdené podmienky pre nezávislých.

 

Podmienky sa práve pritvrdili aj pre politické strany v novele z dielne SNS, ktorú schválil parlament. Ako vnímate túto zmenu?

Andrej Danko sa už vyjadril, na čo má byť táto novela. Preložené však do normálneho jazyka bez všetkých jeho nezrozumiteľných zvratov to znamená, že súčasné „štandardné“ strany sa chcú zabetónovať a nechcú pripustiť konkurenciu, pretože sa jej boja. Považujem to za farizejstvo, pretože ešte pred polrokom vyzýval ľudí, aby išli do politiky, aby si založili stranu. Len im zabudol povedať, že si majú pripraviť batoh so sponzorskými darmi od oligarchov, prípadne ich mohol s oligarchami priamo zoznámiť. Dovoliť si niečo takéto povedať a na druhej strane pripraviť zákon, ktorý robí všetko preto, aby bolo čo najmenej politických strán, je cynické a choré, čo mi v jeho prípade vôbec nepripadá divné. Tento zákon má nedemokraticky určovať počet členov strán, ale aj počet členov jednotlivých orgánov, tak potom načo sú tu voliči? Veď nie je jedno, koľko členov má strana, ak sa volič rozhodne, že ju chce vidieť v NR SR? Načo má SNS vyše sedemtisíc členov, ak členovia o ničom v strane nerozhodujú a sú len štatistami? Myslím si, že si stačí pozrieť stanovy SNS a bude každému jasné, že táto strana má také nedemokratické vnútorné prostredie, že členovia sú do počtu, alebo sú len čakateľmi na rôzne funkcie. Krajskí a okresní funkcionári strany sú len figuranti. Nerozhodujú o ničom, lebo ich predseda má právo veta na všetky rozhodnutia na každej úrovni. V podstate je jediným majiteľom strany. Keby sme boli demokratický štát a fungovalo by súdnictvo, tak takáto strana by už dávno nemala existovať.

 

Nie je to málo na ovplyvňovanie veľkej politiky z postu miestnej poslankyne?

Odniekiaľ treba začať. Často dostávam otázku, či sa nechcem vrátiť do politiky a na to odpovedám stále rovnako, že sa do nej nemôžem vrátiť sama zo svojho rozhodnutia. Do hry ma môžu vrátiť práve voliči a nie oligarchovia. Musí sa zmeniť v prvom rade politický systém, aby politici nefungovali ako marionety oligarchov. Nemôžu bábky pred voličmi hrať divadlo a v pozadí budú oligarchovia potichu rozkrádať štát. O tom, ako zmeniť politický systém, ak Pán Boh dá, budeme hovoriť, keď príde správny čas.

 

Veríte tomu, že je reálne zmeniť politický systém?

Samozrejme, že je to reálne. Pozrite sa, ako sa menia nálady po celom svete, ale aj v Európe. Ľudia už odmietajú byť pokusnými králikmi aj v rámci EŮ. Stačí sa pozrieť do Nemecka, Maďarska, ale aj Talianska. Ľudia dnes majú možnosť dostať sa k objektívnym informáciám cez sociálne siete a internet, čo mnohým mocným možno ani nevyhovuje, ale nevedia s tým už nič urobiť. Politici aj v rámci EÚ to ťahajú zlým smerom a ľudia nie sú stádo, aby to necítili, zvlášť, keď ide o ohrozenie ich každodenného bezpečného života. Vo veľkom pohybe je dnes Taliansko, Maďarsko a aj Slováci musia zdvihnúť hlavu a prestať s nekonečnou pokorou poddaného voči EÚ a poklonkovaním. Ľudia ako Juncker, ktorí nevedia zvládnuť samého seba a svoj alkoholizmus, nemôžu riadiť kontinent a rozhodovať o pol miliarde občanov. Ten človek nevie rozhodovať sám o sebe. Na čele EÚ sú politici, z ktorých je jeden horší ako druhý. Sú na míle vzdialení od normálneho života Európanov. Sýty hladnému neverí, preto nevedia pochopiť občanov národných štátov.

 

Znamená to, že EÚ bude nutné reformovať?

Únia sa už dnes mení. Ak sa začala zmena v Taliansku a vďaka Orbánovi aj v Maďarsku, tak sa udeje aj na Slovensku. Jediné, čo môže Európu zachrániť, je národné povedomie. Ak EÚ neprestane priťahovať skrutku, tak sa to môže v národných štátoch skončiť občianskymi vojnami. Problémy súvisiace s riadenou inváziou migrantov sa dali predpokladať. Každý štát dokáže absorbovať iba určitú mieru problémov a nie všetky. Európa nie je naťahovacia a nemôže prijať kvantá migrantov a navyše ani tie najvyspelejšie štáty EÚ nie sú pripravené materiálne, hodnotovo či nábožensky na to, aby prijali desiatky miliónov utečencov. Navyše to nerieši problémy v ich domovských štátoch. Cestu riešenia ukazuje Taliansko a Maďarsko.

 

Boli ste dlhoročnou tvárou SNS, myslím, že si vaše meno dodnes mnohí spájajú práve s touto stranou. Ako vnímate svoju dnešnú domovskú stranu?

V prvom rade by som nechcela, aby si ma niekto spájal s touto SNS na čele s Andrejom Dankom. Nikdy som sa nemusela hanbiť za svoju súkromnú či politickú minulosť. Ale musím sa neraz hanbiť za to, čo predvádza líder SNS a jeho mlčiaca niekoľkotisícová väčšina v strane, ktorá si nedovolí ani len pípnuť a už vôbec nie kritizovať Danka. Nechcem mať s touto stranou nič spoločné, pretože SNS nie je ani národná, ani kresťanská a ani sociálna. Popiera všetky tri princípy, na ktorých bola založená a postavená. SNS prešla rôznym vývojom, ľudia prichádzali, odchádzali, ale národný program bol vždy na prvom mieste. Ako môže byť SNS národná, keď je v jednej vláde s Mostom-Híd a kolaboruje s nimi? Na južnom Slovensku sa zatvárajú slovenské malotriedky a pribúdajú maďarské. Za aké kšefty sa v koalícii predáva národný princíp? Strana sa hlási k cyrilo-metodským tradíciám a hlasovaním v parlamente pošle vojakov k hraniciam Ruskej federácie. Čo je na tom kresťanské? Hovoriť o SNS ako o sociálnej strane je absolútne nemožné vzhľadom na jej kšefty na ministerstve obrany, školstva a pôdohospodárstva. Kde prejde Dankov gang, tam tráva nerastie.

 

Ako je možné, že napriek všetkým lapsusom predsedu SNS Andreja Danka má strana stabilné preferencie a straníci tolerujú všetky kotrmelce svojho lídra?

Prieskumom verí čoraz menej ľudí, výsledky volieb ukážu realitu. Prieskumy sú súčasťou volebných zápasov a kampaní. Všetko je kúpiteľné, aj prieskumy.

 

Je naďalej udržateľná strana jedného muža?

Pri zdravom rozume slovenského voliča určite nie. Politické strany jedného muža nemajú budúcnosť a uvedomia si to aj slovenskí voliči.

 

Andrej Danko oznámil, že SNS do prezidentských volieb postaví ženu, no kuloárne informácie naznačujú, že prezidentským kandidátom bude samotný Danko. Môže uspieť? Čo to bude znamenať pre SNS?

Mne je hlboko jedno, čo to bude znamenať pre SNS, ale myslím si, že keď už môže kandidovať na prezidentku Gabriela Drobová, tak prečo by nemohol aj Andrej Danko? Veď je to rovnaká úroveň.

 

Neprekvapuje vás, že na post prezidenta kandiduje Béla Bugár? Má šancu uspieť?

Nemyslím si. Bugár bojuje za záchranu svojej osoby a strany, pretože jeho strana bude mať veľkú konkurenciu. Bugár voličov maďarskej národnosti z ich pohľadu zradil. Považujem za nedôstojné, že takú vážnu vec, ako je voľba prezidenta SR, mnohí politici, a nielen Bugár, ale aj Marian Kotleba zneužívajú na propagáciu vlastnej strany. Obaja ukazujú voličom svoju politickú, ale aj ľudskú malosť.

 

Médiami prebehla v roku 2015 informácia, že ste sa spojili so stranou Sergeja Kozlíka Národná koalícia (NK) a so stranou SMS Milana Urbániho. Nakoniec zo spolupráce nič nebolo. Dnes Národná koalícia opätovne spája strany, ktoré majú programové ciele ako NK. Je pravda, že ste sa pridali k tejto koalícii?

Žiadne rokovania v tomto zmysle neboli, takže som nemala čo prijať. To, že sa niekto snaží zaplniť priestor skutočnej národnej politiky, ktorý je voľný, tak je to každého autonómne rozhodnutie a každý má na to právo. Je to súťaž a voliči budú rozhodovať v parlamentných voľbách.

 

Viete si predstaviť, že sa slovenské strany s národným a kresťanským princípom dokážu zjednotiť do jedného celku?

Nezjednocujme politické strany. Myslím si, že je nutné zjednotiť národných voličov. Vyhrá ten, kto to bude vedieť rozumne urobiť. Som dôsledný demokrat a myslím si, že všetko, čo má priniesť zmeny, musí prísť zdola. Stále sa hovorí, že sú tu národní voliči, národní politici alebo národné politické strany, ale treba začať úplne inak. A to v prvom rade od programu. Treba ponúknuť zásadnú zmenu politického systému. Politikov je tu nadstav, riadiť štát a vytiahnuť SR zo súčasného marazmu však dokážu len odborníci, ktorí v tomto momente vo vláde, ale aj v parlamente chýbajú.

 

Médiá a tretí sektor stále tlačia na odnárodňovanie, na vytvorenie nejednotnej beznázorovej masy, ktorú budú môcť ovládať, a ľudia so skúsenosťami a národným povedomím si to nevedia uvedomiť a nedokážu sa zjednotiť. Nie je to na škodu SR a normálne uvažujúcich Slovákov?

Ich vplyv je síce silný, ale už neraz bol preceňovaný, pretože nie vždy to, čo vtĺkajú ľuďom do hláv, sa im tam aj zachytí. Ľudia majú nedôveru v médiá hlavného prúdu a vytvárajú si názor sami a dokonca ani mladí ľudia si už dnes nedajú vymývať mozgy. Nepodceňujme ľudí, každá zmena musí dozrieť a myslím, si, že naozaj dozrel čas na zmeny nielen na Slovensku, ale aj v európskom i svetovom kontexte. Pnutia sú už príliš silné, preto je tento stav neudržateľný. Tlak, ktorý sa stále snaží potláčať národné sebavedomie, zákonite vyvoláva protireakcie. Pokrivené hodnoty, ktoré sa nám snažia implantovať, sú pre normálnych ľudí neprirodzené. Šťastie je, že Slováci sa veľmi ťažko odnárodňujú nielen doma, ale aj hocikde vo svete. Majú hlboko zakorenenú národnú identitu a tradície.

 

Pripomíname si storočnicu Československa a mnohých národne cítiacich Slovákov sa zmocňujú obavy zo spájania sa s Českou republikou. Mnohé kroky k tomuto cieľu smerujú. Spájanie sa v rokovaniach vlády SR a ČR, ale aj oblastiach obrany, športu, kultúry a najnovšie aj na pôde tripartity oboch krajín… Napríklad delenie štátov sa začínalo na úrovni odborových zväzov ešte začiatkom roka 1990. Nemôže táto situácia naznačovať, že sa tieto dva štáty budú spájať práve cez odbory?

Pozorujem to aj ja, ale myslím si, že to by dávalo veľmi zlý obraz o Slovákoch a národe. To by bola národná retardácia, pretože nadobudnúť identitu a potom sa jej vzdať? Z akého dôvodu? V kontexte európskej politiky to nie je možné. Práve naopak, v Európe rastie trend posilňovania národnej politiky a my nie sme výnimka. Snahy o spájanie stále existujú možno z ekonomických dôvodov, ale aj mocenských, ale nepovažujem to za reálne.

 

Ďalším ohrozením suverenity Slovenska môže byť priateľský vzťah vládnucich predstaviteľov Poľska a Maďarska, ktorí sa tvária, akoby Slovensko ani neexistovalo. Ak sa pozrieme do histórie, vidíme isté rovnaké znaky, aké na našom území zažil slovenský národ v roku 1938. Môžu mať tieto krajiny opätovne zálusk na slovenské územie?

Na históriu netreba zabúdať, ale dnes je európsky i svetový kontext iný, ako bol pred desiatkami rokov. Teraz má Európa jeden obrovský problém, ktorým je migrácia. Maďari majú Viktora Orbána, ktorý vyhlásil, že on je tu na to, aby hájil záujmy Maďarov, čo je správne. Poľská politická reprezentácia háji záujmy Poliakov, ale na Slovensku nemáme takých politických predstaviteľov, ktorí by dôsledne hájili záujmy Slovákov. A takí sú mimoriadne potrební práve teraz, viac ako kedykoľvek predtým. Prvými previerkami, či si to Slováci uvedomia, budú prezidentské voľby a eurovoľby. Opatrní by sme mali byť, a najmä voči susedom, ale mali by sme si brať príklad, ako veľmi dôrazne predstavitelia Maďarska a Poľska vedia obraňovať záujmy svojich štátov.

 

Mnohí politickí predstavitelia dennodenne kritizujú žalostný stav SR, ale neprinášajú riešenia pre národ. Máte predstavu, kto dokáže zvrátiť stav v SR a konečne priniesť riešenia v prospech Slovákov?

Ak sa pozriem do parlamentu, tak určite nie. Situácia sa nezmení mávnutím čarovného prútika. Treba si uvedomiť, že tie zlé procesy, ktoré sa tu naštartovali za dlhé roky, sa nedajú zmeniť veľmi rýchlo a každý, kto to hovorí, klame a je nehorázny populista. Príležitosťou na reálnu politickú zmenu sú prezidentské voľby. Mojím favoritom, ktorého budem podporovať, je Štefan Harabin, pretože zastáva národno-štátne princípy.

 

Článok pôvodne vyšiel na www.extraplus.sk

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Úvodné štúdie ukázali, že posilňujúca dávka vakcíny J&J výrazne zvyšuje imunitu

0 icon

New York 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Steven Senne)   Americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zverejnila údaje ukazujúce, že posilňujúca dávka jej vakcíny proti koronavírusu vytvára silnú imunitnú odozvu J&J vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, uviedla, že zrealizovala dve úvodné štúdie a zistila, že ďalšia dávka jej vakcíny zvýšila…

Zakladatelia spoločnosti BioNTech dostanú najvyššie medicínske ocenenie v Nemecku

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Boris Roessler)   Trio vedcov z nemeckej biotechnologickej spoločnosti BioNTech, ktorá stojí za vyvinutím jednej z hlavných vakcín proti ochoreniu COVID-19, získa v roku 2022 najprestížnejšie medicínske ocenenie v Nemecku. Informoval o tom portál Deutsche Welle Ako uviedol Thomas Boehm, predseda Nadácie Paula Ehrlicha, „Ugur Sahin,…

Biden: USA po ukončení vojny v Afganistane začínajú novú éru diplomacie

0 icon

New York 21. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Munoz/Pool Photo via AP)   Spojené štáty začínajú po ukončení 20-ročnej vojny v Afganistane novú "éru vytrvalej diplomacie". Povedal to v utorok americký prezident Joe Biden vo svojom prejave v rámci všeobecnej rozpravy 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Informovala o tom agentúra AFP…

Plénum Národnej rady odsúhlasilo dve novely, ktoré majú pomôcť k transformácii Slovenskej akadémii vied

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok popoludní schválili dve vládne novely, ktoré majú smerovať k transformácii Slovenskej akadémie vied (SAV). Ide o novelu zákona o SAV a novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI) z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu…

Líbyjský parlament vyslovil nedôveru dočasnej vláde premiéra Dubajbu

0 icon

Tripolis/New York 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hazem Ahmed)   Líbyjský parlament schválil v utorok v Tobruku návrh na vyslovenie nedôvery dočasnej vláde vedenej premiérom Abdalom Hamídom Dubajbom. Za návrh hlasovalo 89 zo 113 prítomných poslancov Parlament hlasoval na neverejnom zasadnutí necelé dva týždne po ratifikácii kontroverzného volebného zákona, ktorý spôsobil nárast…

Diplomati EÚ stanovili akčný plán pre vzťahy s Afganistanom

0 icon

Brusel 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Diplomati členských krajín EÚ schválili v utorok v Bruseli - vo formáte Rady EÚ pre všeobecné záležitosti - závery o Afganistane. Zdôraznili v nich záväzok Únie k mieru a stabilite v tejto krajine a podporu afganskému ľudu Zároveň stanovili akčný plán EÚ pre Afganistan…

Francúzsko varovalo Mali pred najímaním ruskej bezpečnostnej firmy Vagner

0 icon

Bamako 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová varovala svojho malijského náprotivka Sadia Camaru pred najímaním súkromnej ruskej bezpečnostnej firmy Vagner na boj proti islamským militantom v regióne Sahel Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP "Takáto voľba by bola izoláciou," povedala Parlyová novinárom po…

Guterres apeloval na dialóg USA a Číny a varoval pred rozdeleným svetom

0 icon

New York 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Munoz/Pool Photo via AP)   Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok Spojené štáty a Čínu, aby nadviazali vzájomný dialóg a varoval pred čoraz rozdelenejším svetom. Informovala o tom agentúra AFP "Obávam sa, že náš svet sa blíži k dvom odlišným súborom ekonomických,…

Beňová kritizuje správanie pracovnej skupiny európskeho parlamentu: Je neakceptovateľné, aby sa nestretli s reprezentantmi opozície. Slovensko nie je banánová republika

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dnes prišla na Slovensko pracovná skupina Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) z Európskeho parlamentu. Redakciu informoval Tlačový odbor Smer - SD V minulosti bola členkou tohto výboru poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu SMER – SD Monika Beňová. „Vtedy, keď…

OSN vyjadrila znepokojenie nad deportáciami Haiťanov z USA

0 icon

Ženeva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Felix Marquez)   Organizácia Spojených národov (OSN) vyjadrila v utorok hlboké znepokojenie nad hromadnými deportáciami haitských migrantov z USA Orgány OSN pre ľudské práva a pre utečencov zdôraznili, že každý človek žiadajúci o azyl má právo na to, aby bola jeho žiadosť posúdená, informuje agentúra AFP.…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali