Okrem toho aj tí z nich, ktorí doposiaľ hrajú úlohu večných optimistov, sa v praxi prejavujú ako skeptici, čo je vidieť z ich vlastných akcií a investičných rozhodnutí. V piatok boli trhy ohromené správou, že známy miliardár a investor Warren Buffett sa rozhodol predať 84% svojich akcií vo vplyvnej banke Goldman Sachs.
Hoci Buffett nepredal všetky svoje rozsiahle investície do amerických cenných papierov, tento krok bol významný: v roku 2009 na pozadí finančnej krízy a úplnej paniky na trhoch kúpil miliardár veľký podiel práve v spoločnosti Goldman Sachs, čo bolo vtedy chápané ako dôkaz nekonečnej dôvery známeho investora voči perspektíve americkej ekonomiky a bankového sektora.
Teraz, v podmienkach ekonomického útlmu v súvislosti s koronavírusom, sa Buffett rozhodol hodiť do trhového ohniska práve tieto akcie, pričom pred tým kompletne zlikvidoval svoje menšinové podiely vo všetkých amerických leteckých spoločnostiach, čo celkovo naznačuje dosť pesimistický názor “proroka z Omahy“ na to, čo čaká USA v budúcnosti. Napriek uistenia samotného miliardára, že všetko bude v poriadku, jeho činy naznačujú opak.
David Tepper, ďalší miliardár a zakladateľ investičného fondu Appaloosa Management, uviedol v interview pre televízny kanál CNBC, že americké ceny akcií boli iba raz v histórii vyššie ako ich reálna hodnota, a to bolo v roku 1999, práve v predvečer slávnej “krízy dotcomov“, ktorá priviedla na mizinu americké trhy. Ako uvádzajú reportéri CNBC, Tepperovy ratingy často hýbu celým americkým akciovým trhom: “Stalo sa to opäť v deň, keď vydal ďalšie varovanie. A krátko po jeho rozhovore dosiahol Dow Jonesov index v tomto obchodnom dni najnižšiu úroveň“.
Bývalý partner Georgea Sorosa a vysoko uznávaný v medzinárodných ekonomických kruhoch miliardár Stanley Druckenmiller hovoril ešte tvrdšie a vykreslil negatívny scenár ako pre finančné trhy, tak pre americkú ekonomiku celkovo. Druckenmiller počas svojho vystúpenia na zasadnutí Hospodárskeho klubu v New Yorku uviedol, že pomer potenciálnych rizík a potenciálnej ziskovosti v USA je teraz “najhorší za celú kariéru“ legendárneho finančníka.
Navyše nešetril ani hlavnú “posvätnú kravu“ finančného sveta – vieru vo všemocnosť amerického Federálneho rezervného systému s tlačiarňou dolárov, ktorú sa úrad nehanbí použiť na podporu trhov. “Bol dosiahnurý konsenzus: nebojte sa, FED vás prikryje,“ povedal Drakenmiller a dodal: “existuje len jeden problém: naša analýza hovorí, že to nie je pravda“ (citát z Bloombergu).
“Modlím sa, aby som sa mýlil v tejto veci, ale myslím si, že obnova v tvare V (tj. veľmi rýchla – pozn. Aut.) ekonomiky (na úroveň pred krízou – pozn. aut.) je fantázia,“ povedal bývalý Sorosov partner.
Ďalší známy miliardár, Mark Cuban, sformuloval problém hrubšie. “Myslím, že je takmer nemožné predvídať, odkiaľ vzíde spotrebiteľský a firemný dopyt,“ uviedol v interview pre CNBC a dospel k záveru, že dnes vôbec nie je možné vyhodnotiť perspektívy akékoľvek podnikania.
Celkom môžeme povedať, že koronavírusový šok odhalil už existujúce problémy tým, že sa dotkol súčasne mnohých bolestivých bodov svetovej ekonomiky všeobecne a najmä ekonomík konkrétnych krajín. Paradoxne sa môže táto bezútešná situácia stať dôležitým faktorom k udržaniu mieru na planéte: ak by bola americká ekonomika v lepšom stave, mohol by Washington dobre využiť príležitosť na vykonanie nejakých dobrodružných geopolitických plánov vo vzťahu k Číne alebo Rusku.
Dokonca aj dnes vo Washingtone mnohí obhajujú maximálne agresívnu protičínsku politiku, vrátane možného vyvlastnenia čínskeho portfólia vládnych dlhopisov USA v hodnote bilión dolárov, ako aj silové provokácie v Juhočínskom mori, nehovoriac už o sankciách.
Avšak všetky tieto napoleonské plány doteraz narážali na obmedzenia spôsobené hospodárskou krízou a epidémiou. A dokonca aj vlastenecky zameraná agentúra Bloomberg si kladie nepríjemnú otázku: “Môže zbankrotovaná Amerika viesť studenú vojnu s Čínou? Koronavírus spojil Američanov proti pekinskej agresii, ale aj vyprázdni rozpočet Pentagonu.”
Odpoveď nepríjemná pre USA, ale celkom príjemná pre zvyšok sveta spočíva v tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude teraz veľký konflikt pre Washington skutočne príliš drahý, čo však nezaručuje, že Trumpova vláda (alebo Bidenova vláda) sa nepokúsi ísť do takého konfliktu v každom prípade, bez ohľadu na dôsledky.
Možno predpokladať, že sa budú snažiť financovať geopolitické dobrodružstvo aj hospodárske oživenie pomocou dolárovej tlačiarne, ale súdiac podľa všetkého ani značná časť amerických miliardárskych finančníkov neverí v jej všemohúcnosť – inak by hromadne nakupovali všetky akcie a ďalšie americké aktíva, na ktoré by vôbec mohli dosiahnuť.
Predpovedať trajektóriu hospodárskeho oživenia konkrétnych krajín a celého sveta je nevďačná úloha, najmä v podmienkach najvyššej epidemiologickej neistoty. Jedno je však možné povedať s istotou: pokiaľ sa americkí miliardári boja (a v ich vyhláseniach je cítiť strach), potom existujú určité šance, že sa svetová ekonomika po prekonaní epidémie dramaticky zmení, a tieto radikálne zmeny nebudú v prospech tých, ktorí stále považujú USA za nesporný svetový hegemón.