Americká armáda vyvíja snahy o účinný zásah voči hypersonickým raketám Ruska a Číny

Americká armáda vyvíja snahy o účinný zásah voči hypersonickým raketám Ruska a Číny

Washington 19. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- U.S. Air Force via AP)

 

Americká protiraketová agentúra (MDA) v tichosti uskutočnila krok smerom k vývoju riadiacich systémov, ktoré umožnia zasiahnuť raketové strely aj pri hypersonických rýchlostiach prevyšujúcich Mach 5

Ilustračné foto

National Interest uvádza, že nie je žiadnym prekvapením, o čo sa MDA snaží. Chce totiž nájsť spôsoby na “maximalizáciu manévrovateľnosti a minimalizáciu straty kinetickej energie v maximálnej možnej miere, aby tak získala riadený let v hypersonickom prostredí”. Šlo by teda o malé stíhače s projektilom kratším ako jeden meter alebo o väčšie stíhače dlhé viac ako 5 metrov, ktoré by boli schopné dosiahnuť rýchlosť nad úrovňou Mach 5 a vzlietnuť do aj 50 kilometrov”.

Reklama

Znie to celkom jednoducho, ale nie je to tak, pretože hypersonická protiraketová strela by mala zachytiť nie celkom zvládnuteľnú hypersonickú strelu.

MDA tiež poznamenala, že “vláda značne investovala do technológií pre krížové odklonové systémy”, ktoré sú pohonnými jednotkami umožňujúcimi rakete vykonávať manévre, ale pre hypersonický projekt nechce krížové presmerovanie. Na vývoj obrany proti hypersonickým zbraniam MDA požiadala o ďalších 120,4 miliónov dolárov na rok 2019.

Reklama

Hypersonické strely sú nežiadúcou zmenou pre americkú protiraketovú obranu, ktorá sa zamerala skôr na medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), ktoré je možné zachytiť, ale hypersonické riadené strely vo svojich vysokých rýchlostiach môžu rôzne manévrovať, aby sa vykonali vyhýbavú akciu namiesto toho, aby sledovali stabilnú balistickú trajektóriu.

“MDA otvorene uznala, že súčasné záchranné prostriedky nie sú navrhnuté na pretínanie manévrovateľných hypersonických rakiet a že ich chce optimalizovať na tento účel,” povedal James Acton, spoluautor programu jadrovej politiky v rámci Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.

To vyvoláva tŕnistú otázku, či by hypersonické stíhače mohli destabilizovať medzinárodnú kontrolu zbrojenia a spustiť preteky v zbrojení. Acton je presvedčený, že by boli prípustné záchranné jednotky zamerané na nestrategické rakety.

“Americký systém THAAD je už pomerne efektívny proti balistickým raketám krátkeho a stredného dosahu, ktoré idú rýchlejšie ako hypersonické zbrane rovnakého dosahu. Takže, áno, myslím, že bodové obrany proti hypersonickým zariadeniam sú uskutočniteľné a nebudú destabilizujúce,” tvrdí Acton.

Celkové snahy USA o zvládnutie zásahu proti hypersonickým zbraniam vychádza z informácií, že Rusko a Čína takéto zbrane vyvíjajú a sú hrozbou pre USA, ktoré sa teda musia voči nim nejako brániť.

Reklama

Vedúci strategického veliteľstva Pentagonu generál John Hyten totiž už skôr oznámil, že americkí vojaci sledovali, ako Rusko a Čína testujú hypersonické strely rôzneho dostrelu (viac TU). Priznal tiež, že americká protiraketová obrana nie je schopná zastaviť hypersonické zbrane (viac v článku).

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali