Američania inkasovali v Sýrii tvrdý úder

Moskva 23. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/Susan Walsh)

 

Andrej Polunin na portáli svpressa venoval svoju pozornosť poslednému vývoj v Sýrii, kde Američania vyšli s novou iniciatívou obnoviť dialóg s Ruskom

Na snímke generál H.R. McMaster

O potrebe nového dialógu s Ruskom hovoril Herbert McMaster, špeciálny poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre otázky štátnej bezpečnosti V interview pre CNN Herbert McMaster uviedol, že Biely Dom rieši momentálne tri hlavné ciele. V prvom rade musia USA zabrániť destabilizačným krokom Ruska v Sýrii, pritom však Američania musia riešiť problémy s Ruskom veľmi opatrne, pretože Rusko je jadrová veľmoc. Rusko a USA by si podľa Herberta McMastera mali sadnúť za rokovací stôl a hľadať riešenia, ktoré by vyhovovali obom krajinám.

Bližšie informácie o prejave McMastera publikoval aj portál sputniknews.

Prejav Herberta McMastera predstavuje odpoveď USA na obvinenie zo strany Ruska, pri ktorom Sergej Rudskoj, šéf ruského Operačného veliteľstva generálneho štábu ozbrojených síl RF obvinil členov amerických tajných služieb zo zinscenovania útoku na 29 ruských vojenských policajtov v provincii Idlib, v blízkosti Hama. Pri tomto útoku sa ruskí policajti a sýrski vojaci niekoľko hodín bránili pred teroristami, kým sa im podarilo dostať z obkľúčenia.

Rusi a Sýrčania potom nemilosrdne zničili skupinu sýrskych teroristov Al Kaidy, ktorá sa snažila ruských vojenských policajtov zajať. Časť teroristov sa dostala do zajatia a pri výsluchu potvrdila, že za útokom stáli členovia amerických tajných služieb, Rusi poukázali na to, že teroristi priamo komunikovali s americkým spravodajským centrom v Katare.

Americkí vojaci sa od činnosti tajných služieb dištancujú a demonštrovali svoju pripravenosť k ďalšej spolupráci s Ruskom. Podľa slov plukovníka Ryana Dillona, Rusko a USA majú k dispozícii priamu telefónnu linku medzi oboma stranami, aby dokázali predchádzať možným incidentom. Ruskí a americkí vojaci sa už stretli a vyjasnili si svoje pozície, pričom garantovali z oboch strán pokračovanie útokov namierených proti ISIS.

Podľa viacerých ruských analytikov americká pozícia v Sýrii nie je dobrá. Ak naozaj existujú kontroverzie medzi Pentagonom a CIA a Pentagon nevedel nič o útoku iniciovanom americkými tajnými službami, svedčí to o rozkole v americkom tábore. Ak Američania len kamuflujú, a žiadajú obnoviť dialóg, potvrdzuje to fakt, že situácia sa nevyvíja tak, ako si predstavujú.

Zaujímavé sú slová, ktoré uviedol turecký prezident Erdogan. Ten otvorene v posledných dňoch kúpil ruský protilietadlový systém S-400 a vysmial sa z amerických pokusov zabrániť tureckej kúpe tohto ruského systému. V interview pre agentúru Reuters Erdogan uviedol, že Rusko a Sýria spoločne pokračujú v stabilizácii situácie v Sýrii, pričom Rusi zabezpečujú situáciu mimo Idlibu, priamo v Idlibe vykonávajú svoje aktivity Turci.

Turecký prezident Erdogan potom uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom sa pri najbližšom avizovanom stretnutí dňa 28. 9. 2017 chystá posúdiť ďalšie kroky, potrebné k riešeniu situácie v Sýrii. Erdogan doslovne povedal, že „Rusko a Turecko spoločne a navždy zlikvidujú teroristov v Sýrii a zabezpečia mier tejto ťažko skúšanej krajine“. Ani slovo o USA a ich predstavách z úst tureckého lídra nezaznelo, čo má takisto zrejmú vypovedaciu hodnotu. Pritom netreba zabúdať, že turecká armáda patrí k najlepším a najpočetnejším kontingentom NATO.

Podľa doktora politických vied Michaila Alexandrova, experta Centra vojensko-politického výskumu z MGIMO v Moskve je viac ako zrejmé, že situácia v Sýrii sa nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali.

Aj v minulosti Američania neustále žiadali o možnosť viesť partnerský dialóg s Ruskom, keď Rusko a sýrske jednotky likvidovali americkú zástupnú armádu v Aleppe. Cieľom Američanov bolo v takýchto prípadoch spomaliť ruské aktivity a zabrániť, aby Rusko dosiahlo rýchle víťazstvo.

Situácia na fronte v Sýrii je momentálne pre teroristov ISIS a Al Kaidy katastrofálna a Američania to dobre vedia. V prípade, ak by sa americké plány darili, žiadne návrhy na dialóg by z americkej strany nezazneli. Podľa Alexandrova si netreba o Američanoch robiť žiadne ilúzie, potrebujú len získať čas, aby upevnili svoje postavenie a prišli s ďalším destabilizujúcim plánom voči Rusku a Asadovi. Preto treba práve teraz ešte pritvrdiť ruské a sýrske aktivity a čo najskôr teroristov eliminovať.

Michail Alexandrov okomentoval aj načasovanie amerických snáh nadviazať dialóg s Ruskom ohľadne Sýrie. Podľa jeho slov Američania potrebovali zajať 29 ruských vojenských policajtov. Sieť by potom zaplavil materiál s týranými ruskými vojakmi, čo by znamenalo pokles Putinovho ratingu.

Teroristi by ruských rukojemníkov využili na presadzovanie svojich cieľov, napríklad k prepusteniu teroristov zo sýrskych väzníc, odchodu Rusov z niektorých strategických pozícii, spomalenie alebo zastavenie vojenských operácii. Ruskí vojenskí policajti o takomto scenári samozrejme vedeli a doslovne bojovali na život a na smrť, pretože zajatie neprichádzalo do úvahy. Poškodilo by nielen ich, ale aj Rusko.

Podľa Alexandrova ruskí vojenskí predstavitelia práve kvôli tomuto zákernému plánu vystríhali Američanov, že ak budú v podobných aktivitách pokračovať, stanú sa cieľom ruských útokov (nasledovalo by handlovanie smerujúce k výmene zajatých Rusov a Američanov). Informácia smerovala aj k príliš aktívnym Kurdom, ktorí sa cítia byť s americkou podporou na koni. Ak sa budú opakovať kurdské útoky na sýrske vládne sily na východnom brehu Eufratu, nasledovať bude tvrdá odpoveď Ruska, Sýrie a najmä Turecka, z ktorého majú Kurdi oprávnené obavy.

Michail Alexandrov potom znova uviedol, že Američania dobre vedia, že v Sýrii prehrávajú a preto bazírujú na diskusiách a rozhovoroch, len aby spomalili ruský postup. Alexandrov takisto okomentoval aj Erdoganove slová z ktorých je zrejmé, že sa Idlib čoraz viac dostáva do tureckej sféry vplyvu.

Podľa Michaila Alexandrova Turci majú momentálne problém, pretože pred niekoľkými týždňami tvrdili, že proturecké skupiny neopustia hranice Idlibu, Turkami kontrolovaná Islamská strana Turkestanu sa však na príkaz amerických tajných služieb útoku na skupinu 29 ruských vojenských policajtov zúčastnila.

To znamená že Turci nemajú situáciu v Idlibe pevne vo svojich rukách a Američania sú v Idlibe stále aktívni. Na stretnutí Vladimíra Putina a Erdogana si obaja lídri budú musieť tieto skutočnosti vyjasniť a Alexandrov uviedol, že nevie presnejšie určiť, akým spôsobom sa bude Erdogan vykrúcať.

Čo však Rusko a Turecko v určitej miere spája je vzťah ku Kurdom. Kurdi sa rozhodli vsadiť na Američanov a rozhodli sa pokračovať v boji proti Bašárovi Asadovi. Kurdi plnia americké rozkazy a snažia sa zastaviť postup regulérnych sýrskych síl na ľavom brehu Eufratu, to sa im však môže stať osudné. Navyše Kurdi opustili vlastné územie a na americký príkaz pôsobia na území s arabským obyvateľstvom, ktoré Kurdov nenávidí aj kvôli ich vzťahom s Izraelom.

Podľa Alexandrova Kurdi by nemali zabúdať na skutočnosť, že za chrbtom majú Turkov a Irán. Rusko už raz pred niekoľkými mesiacmi pustilo Turkov z reťaze a Turci zaútočili na kurdské pozície na severe Sýrie. Vtedy sa kurdské aktivity veľmi rýchlo stlmili a Kurdi boli ochotní sadnúť si za rokovací stôl. Ak sa Putin a Erdogan dohodnú, Turkom sa uvoľnia ruky a budú môcť voľne reagovať, Kurdov očakáva množstvo nepríjemností (samozrejme okrem proamerických Kurdov, existujú aj proruskí a proiránski Kurdi).

Michail Alexandrov uviedol, že podľa jeho slov je možné rátať aj s možnosťou, že Donald Trump bude blufovať a znova zaútočí Tomahawkami alebo letecky na pozície sýrskych vládnych síl. V takomto prípade by mali Sýrčania a Rusi reagovať maximálne tvrdo a naniesť brutálny a likvidačný útok na proamerické skupiny „umiernenej opozície i ISIS“.. To zapríčiní, že sa Američania takisto veľmi rýchlo upokoja a začnú sa korektnejšie správať. Slušné jednanie považujú Američania za znak slabosti, rozumejú len hrubej sile.

Podľa slov plukovníka ruského letectva Vladimíra Karjakina, ktorý prednáša na Vojenskej univerzite Ministerstva obrany, vyhlásenia Herberta McMastera o potrebe obnoviť dialóg s Ruskom sú jednoznačne svedectvom ruských úspechov na sýrskom fronte.

Američania strácajú svoje pozície a snažia sa momentálne zistiť nakoľko pevné sú pozície a zdroje Ruska. Ak bude Rusko potrebovať doplniť svoje zdroje, znamená to, že ruskí predstavitelia vstúpia do dialógu s Američanmi. Ak však je zdrojov dostatok, dialóg zahrajú ruskí predstavitelia do stratena a budú pokračovať v likvidácii americkej zástupnej armády.

Netreba zabúdať na to, že ak príde k zničeniu ISIS a „umiernenej opozície“ bude to znamenať totálny krach americkej politiky na Blízkom východe. Washington sa samozrejme takéhoto scenára obáva a urobí všetko preto, aby sa takýto scenár neuskutočnil.

Podľa Vladimíra Karjakina je možné očakávať v najbližšom období diplomatické iskrenie medzi Moskvou a Washingtonom. Rozhovory medzi oboma krajinami budú určite koncipované v širokom duchu a súčasťou rokovaní bude aj otázka sankcií či Ukrajiny. Ak Američania do takéhoto dialógu nepôjdu, čaká ich v Sýrii krach. Porážka Američanov v Sýrii bude po amerických neúspechoch so Severnou Kóreou ďalším potvrdením faktu, že USA už nie sú žiadnou superveľmocou, ale len jednou z krajín multipolárneho sveta s množstvom problémov.

Andrej Polunin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nišikori a Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti hier v Tokiu

0 icon

Tokio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)   Japonskí tenisti Kei Nišikori a Naomi Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti tohtoročných olympijských hier v Tokiu. V Japonsku sa už dlhšie ozývajú hlasy, ktoré volajú po ďalšom odklade alebo zrušeniu Situácia s koronavírusom sa stále nezlepšuje a v piatok predĺžili núdzový stav v…

Rumunský prezident: Vo východnej Európe je potrebná väčšia prítomnosť NATO

0 icon

Bukurešť 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexandru Dobre)   Východoeurópske členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) by si želali väčšiu prítomnosť spojeneckých vojenských síl na východnom krídle tohto bloku. Uviedol to rumunský prezident Klaus Iohannis v pondelok po skončení videosummitu prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9), s ktorými sa spojil aj americký prezident Joe…

Dozorný orgán pre etiku preveruje Johnsonovu dovolenku v Karibiku

0 icon

Londýn 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Dozorný orgán britského parlamentu pre etické správanie v pondelok potvrdil, že vyšetruje premiéra Borisa Johnsona v súvislosti s financovaním dovolenky v Karibiku na prelome rokov 2019-20 - krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AP Kathryn Stoneová, ktorá je na…

Borrell oznámil, že EÚ chystá nové kolo sankcií voči bieloruskému režimu

0 icon

Brusel 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli vyhlásil, že euroblok pripravuje v poradí už štvrté kolo sankcií proti bieloruskému vládnemu režimu. Dôvodom sú pokračujúce represie voči opozícii Borrell podľa…

Koniec biznisu? Štátny tajomník rezortu zdravotníctva končí s prevádzkou mobilných odberových miest

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz končí s prevádzkou mobilných odberových miest (MOM). O jeho stanovisku informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová Štátny tajomník považuje za dôležité predísť akýmkoľvek podozreniam z konfliktu záujmov. Poukázal na to, že verejnosť nezavádzal a otvorene priznal,…

„Tešte sa, ktorí sa tešiť chcete.“ Matovič hovorí o výborných výsledkoch z laboratória v Maďarsku, Sputnikom sa možno začne očkovať už v najbližších dňoch. Čo na to ruská strana?

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej sieti uviedol minister financií Igor Matovič, k očkovaniu sa schyľuje „po výborných výsledkoch testov v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku a po 3-mesačných všemožných obštrukciách…

Hamas vypálil rakety na Jeruzalem

0 icon

Jeruzalem 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Jedna raketa dopadla na západné predmestie, ľahko poškodila dom a spôsobila požiar krovia Izraelská armáda uviedla, že na Jeruzalem bolo vypálených sedem rakiet, pričom…

V USA šesťročné dievčatko smrteľne postrelili na zraze automobilového klubu

0 icon

San Antonio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-KSAT via AP)   Šesťročné dievčatko smrteľne postrelili počas hádky na zraze automobilového klubu v meste San Antonio v americkom štáte Texas, informovala v pondelok polícia. Správu priniesla tlačová agentúra AP V nedeľu krátko pred 23.00 h miestneho času vypukla roztržka a dievčatko zasiahla streľba…

OĽaNO: Kolíkovú si opäť zavoláme na poslanecký klub a definitívne to rozlúskneme

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, SITA-Kancelária Národnej rady SR, TASR-Jaroslav Novák,Jakub Kotian)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa začala diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Záujem zapojiť sa do diskusie prejavili zatiaľ 16 písomne prihlásení poslanci. Z nich traja sú…

EÚ: Celkové stimuly únie zamerané na zotavenie ekonomiky sú v sume 5,85 bilióna dolárov

0 icon

Brusel 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pool via AP)   Opatrenia na zotavenie ekonomiky z pandémie, ktoré uplatnila Európska únia a jej 27 členských štátov, sú v celkovej sume zhruba 5,85 bilióna dolárov. Povedal to v pondelok eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni Vo výbore Európskeho parlamentu uviedol, že ak sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že neexistuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že veľa ľudských vzruchov dnes ľuďom ubližuje natoľko, že potrebujú terapiu.…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

Gustáv Murín

Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

0icon

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska. Ďalšou ich…

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

0 icon

Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

0 icon

Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

Tragédia tunelu smrti - 1. časť

0 icon

Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

0 icon

Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

Vo svete IT

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Lei Jun zo Xiaomi: „V Európe sme už číslo 2.“ Čínsky gigant predbehuje Apple a brúsi si zuby na Samsung!

0 icon

Nedávno spoločnosť Strategy Analtics zverejnila globálne štatistiky predaja smartfónov za prvý kvartál tohto roka. Dobrou správou je, že o smartfóny vzrástol záujem a trh sa viac menej dostal do starých koľají. Dáta rovnako odhalili, že s výnimkou spoločnosti Huawei, trh dobýjajú čínski výrobcovia smartfónov. Xiaomi sa stalo 3. najväčším globálnym…

Hodnota digitálneho zlata dosiahla historický míľnik. Presiahla hodnotu amerických dolárov v obehu

0 icon

Digitálne zlato, alebo digitálne meny sú v posledných mesiacoch horúcou témou. Dôvodom nie je len Bitcoin, ktorý je vo viacerých médiách „varený pečený“, ale aj rast ďalších mien na čele so známou menou Doge Coin, ktorá mimochodom vznikla z recesie. Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na to, že sumárna hodnota digitálnych…

WhatsApp pracuje na kľúčovej funkcii pre webovú aplikáciu pre desktopy. Bezpochyby ju uvítate aj vy!

0 icon

Používatelia populárnej aplikácie WhatsApp a jej desktopovej chatovacej verzie, či už vo webovom prehliadači alebo priamo aplikácie WhatsApp Web, sa zrejme môžu tešiť na zásadné vylepšenie. Už v najbližšej dobe by sa totižto z týchto desktopových verzií mohla stať naozajstná chatovacia aplikácia bez nutnosti neustáleho prepojenia so smartfónom. Zásadné vylepšenie…

Armádny Magazín

Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

0 icon

Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali