Ako Ústavný súd zachraňuje právo na odškodnenie garantované Ústavou SR

Ako Ústavný súd zachraňuje právo na odškodnenie garantované Ústavou SR

Bratislava 6. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR–František Iván, TASR-Martin Baumann)

 

Ústavný súd SR 4. novembra 2020 pozastavil na základe návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej účinnosť ustanovenia zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktoré NR SR schválila v októbri v skrátenom legislatívnom konaní a ktoré sa týka práva na náhradu škody a ušlého zisku. Zároveň prijal návrh prezidentky SR na ďalšie konanie, v ktorom posúdi ústavnosť daného ustanovenia

Ústavný súd
Na snímke Ústavný súd SR v Košiciach

Ústavný súd SR podľa jeho predsedu rozhodol o pozastavení účinnosti ustanovenia, keďže ponechanie možnosti jeho uplatnenia by mohlo ohroziť základné právo dotknutých osôb na náhradu škody spôsobenej pri výkone verejnej moci. Zdôraznil pritom, že toto rozhodnutie „neznamená, že podaný návrh je opodstatnený vo všetkých jeho argumentoch, ani že akýkoľvek nárok na náhradu škody v súvislosti s predmetnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva je uplatňovaný dôvodne“.

Reklama

Za protiústavné považuje prezidentka SR ustanovenie, podľa ktorého  je vylúčené „právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb“. K akému excesu sa zákonodarca uchýlil absolútne popierajúc práva zaručené Ústavou SR je zjavné z odôvodnenia jej návrhu. Upozorním v tomto ohľade len stručne na niektoré dôležité argumenty. Prezidentka SR upozorňuje na článok 46 ods. 3 Ústavy SR, podľa ktorého má každý právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím súdu, iného štátneho orgánu či orgánu verejnej správy alebo nesprávnym úradným postupom. Ďalej na to, že článok 51 ods. 2 Ústavy SR zveruje kompetenciu rozhodovať o obmedzeniach základných práv a slobôd v čase krízových situácii (vrátane núdzového stavu) výlučne ústavodarcovi. Ten túto svoju kompetenciu uplatnil prijatím ústavného zákona, pričom otázku rozsahu a spôsobu obmedzenia základného práva podľa článku 46 ods. 3 Ústavy SR vyriešil v článku 11 ods. 3 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu  tak, že nároky na náhradu škody a ušlého zisku spôsobených nezákonnými rozhodnutiami a nesprávnymi úradnými postupmi orgánov verejnej moci nevylúčil, ale len odložil ich splatnosť  s tým, že nastáva až  po skončení krízovej situácie a lehoty na ich uplatnenie počas trvania krízovej situácie neplynú. Navyše, ústavodarca toto obmedzenie prijal len pre prípad vojny, vojnového stavu a výnimočného stavu, čo znamená, že v prípade núdzového stavu neobmedzil tieto nároky ani len čo do ich splatnosti. Zákonodarca prijatím napadnutého ustanovenia tak zasiahol do kompetencie ústavodarcu, keďže z kontextu prijatia, ako aj z obsahu novelizačného zákona je zrejmé, že napadnuté ustanovenie sa má uplatniť aj (a najmä) počas núdzového stavu vyhláseného podľa ústavného zákona.

Zuzana Čaputová, prezidentka, , telefonát
Na snímke Zuzana Čaputová

Nad rámec návrhu pani prezidentky uvádzam, že vylúčenie práva na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania protiepidemických opatrení porušuje významným spôsobom aj právo zaručené článkom 13 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (EDĽP), podľa ktorého „každý,    koho    práva    a    slobody    priznané    týmto    dohovorom    boli    porušené,    má    právo    na    účinný    opravný    prostriedok    pred   vnútroštátnym   orgánom   bez   ohľadu   na   to,   že   porušenie   spôsobili osoby pri plnení ich úradných povinností.“  Zároveň je tým porušené právo na prístup k súdu zaručené podľa článku 6 EDĽP. V texte článku 6 sa nenachádza výslovná záruka práva na prístup k súdu, ale ESĽP ju z článku 6 vyvodil vo svojej rozhodovacej činnosti. ESĽP v tomto ohľade poznamenal, že ak by sa článok 6 ods. 1 týkal výlučne len priebehu už začatého konania pred súdom, zmluvný štát by mohol bez toho, aby ho porušil, zrušiť svoje súdne orgány alebo im odňať právomoc rozhodovať niektoré kategórie sporov občianskoprávnej povahy a zveriť ich orgánom závislým od výkonnej moci. Spravodlivosť, verejnosť a rýchlosť súdneho procesu nemajú význam, ak sa proces nekoná (pozri napr. rozsudok Golder v.  Spojené kráľovstvo z 21. februára 1975, ods. 35). ESĽP pri viacerých príležitostiach potvrdil aj princíp, že obsah pojmu „občianske práva a záväzky“ je v zmysle článku 6 ods. 1 Dohovoru „autonómny“.  Vo svojej judikatúre ESĽP uznal za podliehajúce pod civilnú časť článku 6 Dohovoru spory medzi jednotlivcami a orgánmi verejnej moci, ak išlo o konania týkajúce sa inter alia týkajúce sa náhrady škody spôsobenej nesprávnym rozhodnutím alebo nesprávnym postupom správneho orgánu (pozri napr. rozsudok Editions Périscope v. Francúzsko z 26. marca 1992). Vzhľadom na uvedené je evidentné, že právo na prístup k súdu zaručené článkom 6 ods. 1 EDĽP vo vzťahu k právu výslovne zaručenému článkom 46 ods. 3 Ústavy SR je sporným ustanovením zákona úplne vylúčené.

Reklama

Ústavný súd SR tak nateraz zachránil Slovenskú republiku pred medzinárodnou hanbou. V tomto ohľade pripomínam, že za súčasného právneho stavu fyzická osoba alebo právnická osoba nemôže vyvolať konanie o súlade právnych predpisov. Vzhľadom na to má priamy prístup na ESĽP. Podľa jeho judikatúry sa jednotlivec naň môže obrátiť, ak právny predpis v Slovenskej republike ako taký porušuje jeho práva a hrozí mu, že bude mať na neho priamy vplyv, a to bez toho, aby čakal na individuálny krok jeho vykonania.

Tento exces zákonodarcu nie je v súčasnosti jediným, a preto je potrebné, aby vláda SR, ako aj NR SR dôsledne dbali na dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd zaručených Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach a základných slobodách, ktorými je viazaná. Keďže ústavodarca jednotlivcom doteraz nevytvoril prístup k Ústavnému súdu SR, pokiaľ právny predpis ako taký porušuje ich práva majú priamy prístup na ESĽP. Z jeho rozhodnutí následne vznikajú štátu nežiaduce finančné záväzky. Skúsenosti z minulostí v tomto ohľade je viacero.  Stačí si spomenúť na miliónové sumy, ktoré Slovenská republika musela vyplatiť v súvislosti so sťažnosťami na reguláciu nájomného, ktorým sa dalo zabrániť, ak by neboli ignorované hlasy mnohých odborníkov,  ktorí dlhodobo upozorňovali na urgentnú potrebu zosúladenia vnútroštátnej úpravy s judikatúrou ESĽP.  Ministerstvo spravodlivosti by malo v tomto ohľade zohrávať kľúčovú úlohu aj v prípade materiálov predkladaných do vlády SR v skrátenom legislatívnom procese. Podobné návrhy zjavne porušujúce práva zaručené Ústavou SR by vo fungujúcom právnom štáte nemali opustiť budovu Úradu vlády SR.

JUDr. Marica Pirošíková

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:01

Česká lekárska komora a odbory nie sú spokojné s tým, ako vláda plní dohodu o podmienkach práce z decembra minulého roka, ktorá prispela k ukončeniu protestu a stiahnutiu výpovedí tisícok lekárov. Hrozia preto razantnejšími protestami. Uviedol prezident ČLK Milan Kubek. Ministerstvo zdravotníctva však oponuje, že dohodu plní.

16:41

Spoločnosť Neuralink získala povolenie na implantáciu svojho mozgového implantátu Telepathy druhému pacientovi, informuje The Wall Street Journal.

Vydal ho Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

Spoločnosť Elona Muska však prisľúbila, že odstráni problémy, ktoré mal prvý pacient.

Po novom chce zaviesť ultratenké drôty ešte hlbšie do mozgu.

16:38

USA sú proti navrhovanej globálnej dani z bohatstva pre miliardárov. Uviedla to americká ministerka financií Janet Yellenová. Odmietla tak návrh Brazílie, Francúzska a ďalších krajín.

16:22

Rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana požiadať o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristov po celom svete. Vyhlásil to izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutie odsúdil i izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

16:21

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU sa v apríli 2024 ustálil na hodnote 3,82 %. Počet ľudí bez práce tak klesol tretí mesiac po sebe. Nezamestnanosť medziročne klesla o 0,26 percentuálneho bodu (p. b.). V porovnaní s marcom 2024 klesol počet nezamestnaných o 0,06 p. b. Nezamestnanosť medzimesačne klesala vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Banskobystrickom.

16:19

Doplnkové dôchodkové sporenie predstavuje v súčasnosti majetok viac ako 3,7 miliardy eur. V apríli 2024 počet sporiteľov v treťom pilieri presiahol miliónovú hranicu. Informovala o tom Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností. Do tretieho piliera vstupujú podľa asociácie najmä ľudia vo veku od 25 do 40 rokov.

16:18

Palestínske hnutie Hamas kritizovalo žiadosť hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana o vydanie zatykačov na vodcov Hamasu. 

15:55

V čase, keď sa zvyšujú dovozy potravín rôznej kvality vrátane falšovaných, je kľúčové, aby si spotrebitelia ešte viac uvedomili význam včely medonosnej pre životné prostredie, krajinotvorbu a ľudský organizmus. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ochrana včelích populácií a čistoty včelích produktov je podľa nej jedna z výziev, na ktorú upozornili slovenskí včelári pri príležitosti Svetového dňa včiel, ktorý OSN vyhlásila na 20. mája.

15:53

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov v množstve minimálne 220 kg na osobu za rok. Ich spotreba na Slovensku je oproti odporúčanej stále nízka, pohybuje sa na úrovni 189 kg na osobu za rok. Uviedli to slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka pri príležitosti utorkového (21. 5.) Medzinárodného dňa mlieka, ktorý sa na celom svete každoročne oslavuje tretí májový utorok.

15:43

Dvaja ľudia zahynuli a ďalší štyria utrpeli zranenia pri útoku nožom na základnej škole v čínskej provincii Ťiang-si. Informovali o tom čínske štátne médiá s odvolaním na miestnu políciu.

15:24

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana vydať zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta spoločne s vodcami Hamasu je podľa českého premiéra Petra Fialu desivý a absolútne neprijateľný.

14:50

Rusko oznámilo, že jeho sily dobyli dedinu Bilohorivka ležiacu v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, ktorá bola doteraz jednou z mála obcí v oblasti pod kontrolou Kyjeva. 

14:49

Izrael má v úmysle rozšíriť svoju vojenskú operáciu v palestínskom meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Povedal izraelský minister obrany Joav Galant poradcovi Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.

14:47

Pakistan vyhlásil pondelok za deň smútku na pamiatku iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul pri havárii vrtuľníka v iránskej provincii Východný Azerbajdžan.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali