Ako je možné, že Rusko dokáže v zbrojení udržiavať krok s Američanmi?

Moskva 4. decembra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Steven Governo)

 

Ruský vojenský analytik Konstantin Dušenov na portáli RusVesna publikoval zaujímavý článok o možnostiach ruského zbrojárskeho priemyslu, ktoré nijako nezaostáva za americkým a ktorého úroveň tak veľmi znervózňuje nielen amerických odborníkov, ale aj odborníkov z NATO.

Ilustračné foto

V prepočte na USD Rusi ročne do vojenského rozpočtu vložia 50 miliárd USD, USA približne 700 miliárd USD a ak k tomu prirátame USD, ktoré vkladá do vojenského rozpočtu NATO, tak USA a NATO vložia spoločne do vojenského rozpočtu približne 1,2 bilióna USD – takmer 22x viac ako Rusko. Pritom nie je viditeľné zaostávanie Ruska za USA a NATO, práve naopak – ukazuje sa že v mnohých aspektoch Rusko predčí svojich “západných partnerov”.

To, čo vyzerá na prvý pohľad ako záhada, žiadnou záhadou nie je, ak sa pozrieme na informácie, do čoho vkladajú peniaze Američania a NATO. V prvom rade sledujú politiku “zdržiavania ruskej agresie” všade na svete. Takže svoje doláre míňajú celoplošne na rôzne projekty. Rusko hospodári oveľa šetrnejšie a sústredí sa na kľúčové projekty. Preto už takmer 20 rokov Rusko (napriek kuvikaniu rôznych liberálnych ruských politikov a milovníkov Západu, ktorí tvrdia, že Rusko sa každú chvíľu ekonomicky položí) dokáže úspešne zvyšovať svoj obranný potenciál a Američania nedokážu zraziť Rusko na kolená, hoci ruskí amerikanofili všade usilovne prehlasujú že informácie o ruskej bojaschopnosti sú “klamstvom a propagandou Kremľa”.

Overiť si, či ide o klamstvo a propagandu Kremľa je skutočne jednoduché – stačí na Rusko zaútočiť. Ak sa Rusko rozsype, znamená to, že naozaj išlo o propagandu Kremľa, ak však útočník utrpí klasický ruský výprask, aký už v minulosti utrpeli aj Švédi, Francúzi či Nemci, ukáže sa, že informácia o rozvinutom ruskom zbrojárskom programe bola pravdivá.

Americkí odborníci na rozdiel od rôznych domácich hysterických rusofóbov typu Navaľnyj či Kudrin však dobre vedia, aký je skutočný vojenský potenciál Ruska a preto sa do priamej konfrontácie s Ruskom veľmi nehrnú. Svoju skutočnú bojaschopnosť už Američania za posledných 20 rokov predviedli v Iraku, Sýrii či Afganistane a povedzme si otvorene, napriek obrovskej technologickej prevahe príliš neoslnili. Takmer o generáciu staršie ruské zbrane a guerillová taktika narobila Američanom nepríjemné problémy a ukázala na slabiny amerických ozbrojených síl. Pritom napríklad v Afganistane Rusi na rozdiel od Američanov v minulosti nepodporujú Taliban dodávkami prenosných protileteckých a protitankových systémov.

Americkí a západní odborníci už viackrát uviedli, že od skončenia Studenej vojny sa síce NATO rozšírilo smerom na východ, po nástupe Putina do prezidentskej pozície sa však prestali plány Američanov a NATO postupne dariť. Putinovi sa podarilo najprv úspešne ukončiť vojnu v Čečensku, zhatiť americké plány v Gruzínsku v roku 2008 a podľa amerických odborníkov kapacity NATO vo východnej Európe beznádejne degradovali. Podľa amerických odborníkov sa nedá spoliehať ani na sily rýchlej reakcie, ktoré podľa amerických odborníkov by nedokázali dlhšie zdržiavať masívny útok Ruska.

Samozrejme Američania vo svojich vyhláseniach často zavádzajú. Potrebujú v prvom rade predávať Európe svoje staršie zbrane a tieto zbrane nebude Európa kupovať, ak sa bude v politike raziť téza, že Američania a NATO majú situáciu pod kontrolou. Sily NATO sú naozaj veľmi silné, na rozdiel od Ruska však trpia svojou rôznorodosťou. Štandardy NATO nie sú ešte stále plne akceptované všetkými štátmi aliancie a líši sa aj ich bojová úroveň, vojenská sila a morálna úroveň. Pritom NATO prechádza vážnou krízou, jeden z najsilnejších štátov NATO – Turecko má otvorené spory s USA a vedením aliancie.

Tajomstvo, prečo NATO napriek tomu, že míňa takmer 22x viac na zbrojenie ako Rusko nemá astronomickú prevahu spočíva v tom, že Rusko míňa svoje financie podstatne pragmatickejšie a cielenejšie. Rusko vkladá veľkú časť financií do vývoja nových konštrukcií a skúšok nových zbraní. Aj Američania vrážajú množstvo financií do výskumu, v americkom prípade sa však ukazuje, že dochádza k netransparentnému spôsobu v narábaní s financiami, dôkazom čoho sú neúspechy takých projektov ako napr. F-22, F-35, Zumwalt a pod. Rusko  modernizuje, konštruuje a skúša nové kvalitné zbrane za podstatne nižšiu cenu ako USA.

Obrovský objem financií (takmer 66 % z celého rozpočtu) Američania vkladajú do svojej gigantickej vojenskej infraštruktúry. Prevádzkujú približne 1000 základní na celom svete, nielen na území USA. K tomu treba prirátať výplaty pre 2 milióny amerických vojakov v zbrani, ako aj veteránov, ktorí sa zúčastnili vojen v Iraku či Sýrii. V Rusku je plat vojakov i veteránov v USD podstatne nižší ako v USA, v zbrani (vrátane žoldnierov a veteránov) má Rusko približne 1 milión vojakov čo je dostačujúci počet (má však aj iba polovičný počet obyvateľov oproti USA) a takisto má Rusko len niekoľko základní. Tieto základne sa však nachádzajú na strategicky nesmierne výhodných miestach.

Rusko výrazne znížilo stav svojich bojových divízií, za to však modernizovalo zbrojný park a zvýšilo bojovú silu a úroveň týchto jednotiek. Američania majú obrovský počet strojov, ktoré musia udržiavať a to ich značne finančne vyčerpáva. Preto sa momentálne veľmi snažia presadiť, aby štáty NATO míňali na obranu 2 % zo svojho rozpočtu a aby mohli týmto štátom predať za predraženú cenu svoje staršie zbrane, ktoré už nemajú ako udržiavať.

Na snímke ruský tank T-14 Armata

Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, že klasický pomer rubeľ – USD nefunguje vo vojenskom a zbrojárskom sektore rovnako, ako v civilnom sektore. Ak by to platilo, tak podľa súčasného kurzu 1:60 by nebolo možné úspešne rozvíjať ruský zbrojársky potenciál. V zbrojárskom sektore však platia iné pravidlá hry a Rusko si aj za Jeľcina udržalo z veľkej časti schopnosť uchrániť svoj zbrojársky sektor pred útokmi ekonomických špekulantov. Podľa vládneho nariadenia číslo 208 s názvom “O štátnej regulácii cien pre vývoj zbrojného priemyslu” je zrejmé, že v tomto sektore platia iné metódy financovania a takisto iné priority. Zjednodušene povedané, v zbrojárskom sektore je kurz rubľa k USD len 1:10.

Dôležité je aj to, že pri porovnateľných ruských a amerických zbraniach v letectve, námorníctve či pozemných silách, stojí údržba amerických zbraní podstatne viac, ako údržba ruských zbraní. Takisto cena amerických zbraní je podstatne vyššia ako cena ruských zbraní, americký vojenský rozpočet vysoká cena amerických vojenských zbraní preto zaťažuje podstatne viac, ako zaťažuje ruský rozpočet kúpa ruských zbraní.

Američanov dráždi navyše skutočnosť, že v posledných rokoch čoraz viac štátov odmieta kupovať ich predražené zbrane, ktoré majú množstvo nedostatkov a radšej kupujú podstatne lacnejšie ruské zbrane, ktoré kvalitou za americkými zbraňami nielenže nezaostávajú, ale v mnohých prípadoch aj majú podstatne vyšší bojový potenciál a jednoduchšiu údržbu.

Na snímke ruské stíhačky

Portál Politico, ktorý publikuje často správy o katastrofálnom postavení amerických ozbrojených síl len preto, aby burcoval protiruskú hystériu a umožnil financovať novú horúčkovitú vlnu amerického zbrojenia dokonca uviedol, že Američania a NATO by nedokázali odolať ani sústredenému útoku ozbrojených síl Donecka a Luhanska, ktoré majú k dispozícii viac tankov, ako štáty NATO.

Samozrejme ide o účelovú propagandu, pravdou však ostáva, že by tankisti Donecka a Luhanska dokázali pripraviť profesionálom v NATO veľa nepríjemností a spôsobiť im vysoké straty. Ak by sa bojová úroveň NATO merala podľa hysterického škrekotu rusofóbov, NATO by bolo samozrejme neporaziteľné, bojová úroveň sa však podľa takéhoto škrekotu nemeria.

Americkí vojenskí odborníci pri jednom z posledných cvičení štátov NATO sledovali bojové aktivity 173 výsadkovej brigády americkej armády, ktorá patrí k najlepším americkým bojovým jednotkám. Ukázalo sa, že brigáda mala výrazné ťažkosti, keď musela bojovať v lesnom teréne a brániť sa útokom moderne vyzbrojených jednotiek nepriateľa. Takisto sa ukázalo, že bez GPS a bez vzdušnej nadvlády nedokážu Američania s výnimkou príslušníkov špeciálnych jednotiek úspešne a dlhodobo klásť odpor.

Nemci momentálne utrpeli šok, keď v poslednom roku vypadlo z bojovej služby postupne všetkých 6 najnovších nemeckých ponoriek typu 212A. Momentálne je stav taký, že Nemci nemajú na mori ani jednu z týchto ponoriek, jedna z ponoriek má poškodený motor, druhá má problémy s tesnením, tretia je na povinnej údržbe, štvrtá má problémy s elektronikou. Piata slúži na cvičné účely a testy na 6 ponorke ukázali na niektoré drobné chyby, ktoré sa musia najprv odstrániť a až potom môže ponorka vyplávať na bojovú plavbu.

Nemecko už 13 rok vedie “starenka Merkelová” a ministrom obrany Nemecka je pani Ursula von der Leyen, ktorá je vzdelaním gynekologička, túto skutočnosť preto netreba bližšie komentovať.

Na snímke nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová

Problémy majú aj Angličania. Britská premiérka Tereza Mayová má tradičné silné protiruské vyhlásenia, aj ona však citeľne ochabla, keď koncom novembra 2014 moderný britský torpédoborec Daymond v cene približne 1 miliardy USD utrpel počas bojovej plavby ťažké poškodenie motora a zmenil sa na nefunkčnú kopu železa, ktorú museli s hanbou nákladné remorkéry odtiahnuť do prístavu k opravám. Úprava a modernizácia podstatne väčšieho bojového lietadlového krížnika Admiral Kuznecov stála približne tretinu sumy, ktorú stál britský torpédoborec Daymond a svoje kvality ruská loď ukázala počas sýrskej kampane.

Dňa 19. 10. 2017 Vladimír Putin na stretnutí Valdajského klubu odpovedal na otázku, ako sa Rusko stavia k tomu, že NATO rozširuje svoju infraštruktúru na ruských západných hraniciach a vytvára skupiny rýchlej reakcie, veľmi krátko no jasne:

“Vieme o každom kroku NATO a rozumieme týmto krokom. Kroky Američanov a NATO nás neznepokojujú. Pokojne si môžu trénovať koľko chcú. My máme všetko pod kontrolou.”

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Tak je to. My sme Rusi a na našej strane je Boh.

Konstantin Dušenov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Djokovič sa predstaví v skupinovej fáze, Austrália bez Kyrgiosa

0 icon

Madrid 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Novak Djokovič)   Rafael Nadal nebude v septembri súčasťou španielskeho tímu v skupinovej fáze Davisovho pohára tenistov. Španieli si v boji o postup na finálový turnaj zmerajú v B-skupine sily s Kanadou, Srbskom a Kórejskou republikou. Srbsko by mal v skupinovej fáze reprezentovať aj Novak Djokovič…

Fico: Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení práva veta

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrušenie jednomyseľnosti pri rozhodovaní premiérov a prezidentov na pôde EÚ, teda práva veta, je pre stranu Smer-SD neprekročiteľná červená čiara. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico "Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin, archív HSP) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov…

Vyšetrovanie prípadu Kajetána Kičuru pokračuje, bol vydaný EIO

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vyšetrovanie prípadu obvineného exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. stále pokračuje. Najnovšie bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí vydaný európsky vyšetrovací príkaz (EIO) Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že pred dvoma rokmi Národná kriminálna agentúra pri…

Publicista The Guardian: Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny. Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny na Ukrajine, takže Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom do chrbta, myslí publicista The Guardian Simon Tisdall Západ podľa jeho názoru spočiatku odmietal priamu účasť na vojne a teraz sa „zväčšujúca sa…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Generál ruských ozbrojených síl: Ozbrojené sily Ukrajiny nevyčerpali svoje zdroje a nestratili svoju bojaschopnosť

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   "Podľa mojich výpočtov celkový počet strát (obetí a nenávratne stratených), ktoré ukrajinské sily utrpeli počas bojov, predstavuje maximálne 100 000 vojakov. Zároveň približne 40 % z tohto počtu predstavujú nenávratné straty. Zdržal by som sa však tvrdenia, že AFU výrazne stratila schopnosť viesť bojovú…

Zásah bleskom pod Kriváňom neprežil 33-ročný Poliak

0 icon

Vysoké Tatry 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zásah bleskom neprežil v pondelok vo Vysokých Tatrách 33-ročný poľský turista, zranil sa aj ďalší človek. Žiadosť o pomoc prijala v poobedňajších hodinách Horská záchranná služba (HZS) z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom "Turistov zasiahol blesk pri náhlej zmene počasia počas túry,"…

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:21 - Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Djokovič sa predstaví v skupinovej fáze, Austrália bez Kyrgiosa

0 icon

Madrid 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Novak Djokovič)   Rafael Nadal nebude v septembri súčasťou španielskeho tímu v skupinovej fáze Davisovho pohára tenistov. Španieli si v boji o postup na finálový turnaj zmerajú v B-skupine sily s Kanadou, Srbskom a Kórejskou republikou. Srbsko by mal v skupinovej fáze reprezentovať aj Novak Djokovič…

Fico: Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení práva veta

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrušenie jednomyseľnosti pri rozhodovaní premiérov a prezidentov na pôde EÚ, teda práva veta, je pre stranu Smer-SD neprekročiteľná červená čiara. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico "Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin, archív HSP) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov…

Vyšetrovanie prípadu Kajetána Kičuru pokračuje, bol vydaný EIO

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vyšetrovanie prípadu obvineného exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. stále pokračuje. Najnovšie bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí vydaný európsky vyšetrovací príkaz (EIO) Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že pred dvoma rokmi Národná kriminálna agentúra pri…

Publicista The Guardian: Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny. Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny na Ukrajine, takže Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom do chrbta, myslí publicista The Guardian Simon Tisdall Západ podľa jeho názoru spočiatku odmietal priamu účasť na vojne a teraz sa „zväčšujúca sa…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Generál ruských ozbrojených síl: Ozbrojené sily Ukrajiny nevyčerpali svoje zdroje a nestratili svoju bojaschopnosť

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   "Podľa mojich výpočtov celkový počet strát (obetí a nenávratne stratených), ktoré ukrajinské sily utrpeli počas bojov, predstavuje maximálne 100 000 vojakov. Zároveň približne 40 % z tohto počtu predstavujú nenávratné straty. Zdržal by som sa však tvrdenia, že AFU výrazne stratila schopnosť viesť bojovú…

Zásah bleskom pod Kriváňom neprežil 33-ročný Poliak

0 icon

Vysoké Tatry 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zásah bleskom neprežil v pondelok vo Vysokých Tatrách 33-ročný poľský turista, zranil sa aj ďalší človek. Žiadosť o pomoc prijala v poobedňajších hodinách Horská záchranná služba (HZS) z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom "Turistov zasiahol blesk pri náhlej zmene počasia počas túry,"…

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:21 - Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali