Ako je možné, že Rusko dokáže v zbrojení udržiavať krok s Američanmi?

Moskva 4. decembra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Steven Governo)

 

Ruský vojenský analytik Konstantin Dušenov na portáli RusVesna publikoval zaujímavý článok o možnostiach ruského zbrojárskeho priemyslu, ktoré nijako nezaostáva za americkým a ktorého úroveň tak veľmi znervózňuje nielen amerických odborníkov, ale aj odborníkov z NATO.

Ilustračné foto

V prepočte na USD Rusi ročne do vojenského rozpočtu vložia 50 miliárd USD, USA približne 700 miliárd USD a ak k tomu prirátame USD, ktoré vkladá do vojenského rozpočtu NATO, tak USA a NATO vložia spoločne do vojenského rozpočtu približne 1,2 bilióna USD – takmer 22x viac ako Rusko. Pritom nie je viditeľné zaostávanie Ruska za USA a NATO, práve naopak – ukazuje sa že v mnohých aspektoch Rusko predčí svojich “západných partnerov”.

To, čo vyzerá na prvý pohľad ako záhada, žiadnou záhadou nie je, ak sa pozrieme na informácie, do čoho vkladajú peniaze Američania a NATO. V prvom rade sledujú politiku “zdržiavania ruskej agresie” všade na svete. Takže svoje doláre míňajú celoplošne na rôzne projekty. Rusko hospodári oveľa šetrnejšie a sústredí sa na kľúčové projekty. Preto už takmer 20 rokov Rusko (napriek kuvikaniu rôznych liberálnych ruských politikov a milovníkov Západu, ktorí tvrdia, že Rusko sa každú chvíľu ekonomicky položí) dokáže úspešne zvyšovať svoj obranný potenciál a Američania nedokážu zraziť Rusko na kolená, hoci ruskí amerikanofili všade usilovne prehlasujú že informácie o ruskej bojaschopnosti sú “klamstvom a propagandou Kremľa”.

Overiť si, či ide o klamstvo a propagandu Kremľa je skutočne jednoduché – stačí na Rusko zaútočiť. Ak sa Rusko rozsype, znamená to, že naozaj išlo o propagandu Kremľa, ak však útočník utrpí klasický ruský výprask, aký už v minulosti utrpeli aj Švédi, Francúzi či Nemci, ukáže sa, že informácia o rozvinutom ruskom zbrojárskom programe bola pravdivá.

Americkí odborníci na rozdiel od rôznych domácich hysterických rusofóbov typu Navaľnyj či Kudrin však dobre vedia, aký je skutočný vojenský potenciál Ruska a preto sa do priamej konfrontácie s Ruskom veľmi nehrnú. Svoju skutočnú bojaschopnosť už Američania za posledných 20 rokov predviedli v Iraku, Sýrii či Afganistane a povedzme si otvorene, napriek obrovskej technologickej prevahe príliš neoslnili. Takmer o generáciu staršie ruské zbrane a guerillová taktika narobila Američanom nepríjemné problémy a ukázala na slabiny amerických ozbrojených síl. Pritom napríklad v Afganistane Rusi na rozdiel od Američanov v minulosti nepodporujú Taliban dodávkami prenosných protileteckých a protitankových systémov.

Americkí a západní odborníci už viackrát uviedli, že od skončenia Studenej vojny sa síce NATO rozšírilo smerom na východ, po nástupe Putina do prezidentskej pozície sa však prestali plány Američanov a NATO postupne dariť. Putinovi sa podarilo najprv úspešne ukončiť vojnu v Čečensku, zhatiť americké plány v Gruzínsku v roku 2008 a podľa amerických odborníkov kapacity NATO vo východnej Európe beznádejne degradovali. Podľa amerických odborníkov sa nedá spoliehať ani na sily rýchlej reakcie, ktoré podľa amerických odborníkov by nedokázali dlhšie zdržiavať masívny útok Ruska.

Samozrejme Američania vo svojich vyhláseniach často zavádzajú. Potrebujú v prvom rade predávať Európe svoje staršie zbrane a tieto zbrane nebude Európa kupovať, ak sa bude v politike raziť téza, že Američania a NATO majú situáciu pod kontrolou. Sily NATO sú naozaj veľmi silné, na rozdiel od Ruska však trpia svojou rôznorodosťou. Štandardy NATO nie sú ešte stále plne akceptované všetkými štátmi aliancie a líši sa aj ich bojová úroveň, vojenská sila a morálna úroveň. Pritom NATO prechádza vážnou krízou, jeden z najsilnejších štátov NATO – Turecko má otvorené spory s USA a vedením aliancie.

Tajomstvo, prečo NATO napriek tomu, že míňa takmer 22x viac na zbrojenie ako Rusko nemá astronomickú prevahu spočíva v tom, že Rusko míňa svoje financie podstatne pragmatickejšie a cielenejšie. Rusko vkladá veľkú časť financií do vývoja nových konštrukcií a skúšok nových zbraní. Aj Američania vrážajú množstvo financií do výskumu, v americkom prípade sa však ukazuje, že dochádza k netransparentnému spôsobu v narábaní s financiami, dôkazom čoho sú neúspechy takých projektov ako napr. F-22, F-35, Zumwalt a pod. Rusko  modernizuje, konštruuje a skúša nové kvalitné zbrane za podstatne nižšiu cenu ako USA.

Obrovský objem financií (takmer 66 % z celého rozpočtu) Američania vkladajú do svojej gigantickej vojenskej infraštruktúry. Prevádzkujú približne 1000 základní na celom svete, nielen na území USA. K tomu treba prirátať výplaty pre 2 milióny amerických vojakov v zbrani, ako aj veteránov, ktorí sa zúčastnili vojen v Iraku či Sýrii. V Rusku je plat vojakov i veteránov v USD podstatne nižší ako v USA, v zbrani (vrátane žoldnierov a veteránov) má Rusko približne 1 milión vojakov čo je dostačujúci počet (má však aj iba polovičný počet obyvateľov oproti USA) a takisto má Rusko len niekoľko základní. Tieto základne sa však nachádzajú na strategicky nesmierne výhodných miestach.

Rusko výrazne znížilo stav svojich bojových divízií, za to však modernizovalo zbrojný park a zvýšilo bojovú silu a úroveň týchto jednotiek. Američania majú obrovský počet strojov, ktoré musia udržiavať a to ich značne finančne vyčerpáva. Preto sa momentálne veľmi snažia presadiť, aby štáty NATO míňali na obranu 2 % zo svojho rozpočtu a aby mohli týmto štátom predať za predraženú cenu svoje staršie zbrane, ktoré už nemajú ako udržiavať.

Na snímke ruský tank T-14 Armata

Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, že klasický pomer rubeľ – USD nefunguje vo vojenskom a zbrojárskom sektore rovnako, ako v civilnom sektore. Ak by to platilo, tak podľa súčasného kurzu 1:60 by nebolo možné úspešne rozvíjať ruský zbrojársky potenciál. V zbrojárskom sektore však platia iné pravidlá hry a Rusko si aj za Jeľcina udržalo z veľkej časti schopnosť uchrániť svoj zbrojársky sektor pred útokmi ekonomických špekulantov. Podľa vládneho nariadenia číslo 208 s názvom “O štátnej regulácii cien pre vývoj zbrojného priemyslu” je zrejmé, že v tomto sektore platia iné metódy financovania a takisto iné priority. Zjednodušene povedané, v zbrojárskom sektore je kurz rubľa k USD len 1:10.

Dôležité je aj to, že pri porovnateľných ruských a amerických zbraniach v letectve, námorníctve či pozemných silách, stojí údržba amerických zbraní podstatne viac, ako údržba ruských zbraní. Takisto cena amerických zbraní je podstatne vyššia ako cena ruských zbraní, americký vojenský rozpočet vysoká cena amerických vojenských zbraní preto zaťažuje podstatne viac, ako zaťažuje ruský rozpočet kúpa ruských zbraní.

Američanov dráždi navyše skutočnosť, že v posledných rokoch čoraz viac štátov odmieta kupovať ich predražené zbrane, ktoré majú množstvo nedostatkov a radšej kupujú podstatne lacnejšie ruské zbrane, ktoré kvalitou za americkými zbraňami nielenže nezaostávajú, ale v mnohých prípadoch aj majú podstatne vyšší bojový potenciál a jednoduchšiu údržbu.

Na snímke ruské stíhačky

Portál Politico, ktorý publikuje často správy o katastrofálnom postavení amerických ozbrojených síl len preto, aby burcoval protiruskú hystériu a umožnil financovať novú horúčkovitú vlnu amerického zbrojenia dokonca uviedol, že Američania a NATO by nedokázali odolať ani sústredenému útoku ozbrojených síl Donecka a Luhanska, ktoré majú k dispozícii viac tankov, ako štáty NATO.

Samozrejme ide o účelovú propagandu, pravdou však ostáva, že by tankisti Donecka a Luhanska dokázali pripraviť profesionálom v NATO veľa nepríjemností a spôsobiť im vysoké straty. Ak by sa bojová úroveň NATO merala podľa hysterického škrekotu rusofóbov, NATO by bolo samozrejme neporaziteľné, bojová úroveň sa však podľa takéhoto škrekotu nemeria.

Americkí vojenskí odborníci pri jednom z posledných cvičení štátov NATO sledovali bojové aktivity 173 výsadkovej brigády americkej armády, ktorá patrí k najlepším americkým bojovým jednotkám. Ukázalo sa, že brigáda mala výrazné ťažkosti, keď musela bojovať v lesnom teréne a brániť sa útokom moderne vyzbrojených jednotiek nepriateľa. Takisto sa ukázalo, že bez GPS a bez vzdušnej nadvlády nedokážu Američania s výnimkou príslušníkov špeciálnych jednotiek úspešne a dlhodobo klásť odpor.

Nemci momentálne utrpeli šok, keď v poslednom roku vypadlo z bojovej služby postupne všetkých 6 najnovších nemeckých ponoriek typu 212A. Momentálne je stav taký, že Nemci nemajú na mori ani jednu z týchto ponoriek, jedna z ponoriek má poškodený motor, druhá má problémy s tesnením, tretia je na povinnej údržbe, štvrtá má problémy s elektronikou. Piata slúži na cvičné účely a testy na 6 ponorke ukázali na niektoré drobné chyby, ktoré sa musia najprv odstrániť a až potom môže ponorka vyplávať na bojovú plavbu.

Nemecko už 13 rok vedie “starenka Merkelová” a ministrom obrany Nemecka je pani Ursula von der Leyen, ktorá je vzdelaním gynekologička, túto skutočnosť preto netreba bližšie komentovať.

Na snímke nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová

Problémy majú aj Angličania. Britská premiérka Tereza Mayová má tradičné silné protiruské vyhlásenia, aj ona však citeľne ochabla, keď koncom novembra 2014 moderný britský torpédoborec Daymond v cene približne 1 miliardy USD utrpel počas bojovej plavby ťažké poškodenie motora a zmenil sa na nefunkčnú kopu železa, ktorú museli s hanbou nákladné remorkéry odtiahnuť do prístavu k opravám. Úprava a modernizácia podstatne väčšieho bojového lietadlového krížnika Admiral Kuznecov stála približne tretinu sumy, ktorú stál britský torpédoborec Daymond a svoje kvality ruská loď ukázala počas sýrskej kampane.

Dňa 19. 10. 2017 Vladimír Putin na stretnutí Valdajského klubu odpovedal na otázku, ako sa Rusko stavia k tomu, že NATO rozširuje svoju infraštruktúru na ruských západných hraniciach a vytvára skupiny rýchlej reakcie, veľmi krátko no jasne:

“Vieme o každom kroku NATO a rozumieme týmto krokom. Kroky Američanov a NATO nás neznepokojujú. Pokojne si môžu trénovať koľko chcú. My máme všetko pod kontrolou.”

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Tak je to. My sme Rusi a na našej strane je Boh.

Konstantin Dušenov

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Progresívne Slovensko si zvolí vedenie

Bratislava 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)   Progresívne Slovensko si na dnešnom zakladajúcom sneme v Žiline zvolí vedenie. O kreslo predsedu sa uchádza jeden zo zakladateľov Ivan Štefunko. Delegáti snemu budú hovoriť aj o vízii pre Slovensko. TASR to potvrdil Ľubomír Ondrejkovič z Progresívneho Slovenska Na snem by malo prísť približne 600…

Experiment ukázal pokrytectvo “slniečkárov”: Najprv tvrdili, že by k sebe zobrali imigrantov, keď však prišlo k činom, rýchlo “zdupkali”

Paríž 20. januára 2018 (HSP/Foto:screenshot You Tube)   Francúzski novinári uskutočnili zaujímavý sociálny experiment. V Paríži sa pýtali ľudí či podporujú prijímanie imigrantov, a či by k sebe domov nejakých zobrali. Väčšina ľudí odpovedala kladne. Keď však prišlo k činom, imigranta odmietli prijať. Väčšina "slniečkárov" a rôznych "vítačov" majú len…

Lavrov: Spojené štáty zriaďujú v Sýrii alternatívne vládne orgány

New York 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ivan Sekretarev)   Spojené štáty zriaďujú vo veľkých častiach Sýrie alternatívne vládne orgány, čo je v rozpore s ich vlastnými záväzkami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov Šéf ruskej diplomacie na tlačovej konferencii v sídle OSN v New Yorku povedal, že…

Samospráva parížskeho predmestia uznala Palestínu ako štát

Gennevilliers 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Yuri Kochetkov)   Samospráva parížskeho predmestia Gennevilliers uznala Palestínu ako štát. Toto symbolické rozhodnutie oznámil v piatok starosta Gennevilliers Patrice Leclerc. Odvolal sa pritom na hlasovanie francúzskeho parlamentu z roku 2014 "Francúzsko prostredníctvom hlasu bývalého ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa vyhlásilo možnosť uznania Palestíny do…

VideoPríslušníci tureckých špeciálnych síl bojujú s Kurdami na severe Sýrie

Sýria 20. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP Photo)   Podľa informácii portálu regnum sa v posledných hodinách začali boje medzi tureckými špeciálnymi silami a Kurdmi s YPG. Informácie potvrdili aj sýrske zdroje Podľa uvedených informácii turecká jednotka špeciálneho určenia vstúpila do bojov s oddielom sýrskych Kurdov v blízkosti  mestečka Bjulbjul. Podľa sýrskych informácii…

Trump sa stretne s Mayovou na ekonomickom fóre v Davose

Washington 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: AP- Pablo Martinez Monsivais)   Americký prezident Donald Trump sa na budúci týždeň stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Schôdzka sa uskutoční na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose vo Švajčiarsku, informovala v piatok agentúra AP Trump sa podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej teší, že na…

Nemecká polícia má podozrenie, že nebohý záhradník bol sériovým vrahom

Lüneburg 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Bernd Thissen)   Zosnulý záhradník, ktorého polícia v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko spájala s násilnou smrťou najmenej piatich ľudí, mohol byť sériovým vrahom. Naznačil to v piatok šéf polície v Lüneburgu Robert Kruse. Odvolal sa pritom na doterajšie poznatky vyšetrovateľov, podľa ktorých treba rátať s…

Podľa Hrabka a Chmelára Zeman využil Drahošovu chybu, chce ho poraziť debatami

Bratislava 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:Eduard Chmelár Facebook)   Hoci Miloš Zeman so ziskom 38,56 percenta vyhral prvé kolo prezidentských volieb pred Jiřím Drahošom (26,6 percenta), bolo to víťazstvo s otáznikom, keďže Drahoš má opticky oveľa väčší potenciál získavať pred druhým kolom nových voličov. Ale Drahoš urobil hneď na prvej tlačovej…

Desiatky migrantov zaútočili neďaleko Bruselu na šesticu policajtov

Brusel 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)   Asi 40 migrantov, niektorí ozbrojení palicami, zaútočilo v noci na piatok na parkovisku čerpacej stanice pri obci Grand-Bigard ležiacej neďaleko Bruselu na šesticu belgických policajtov v civile. Informovala o tom televízia RTBF s odvolaním sa na policajné zdroje. Podľa nej policajti zasahovali…

Stopka Ficovi a Dankovi? Prezident Kiska poslal zákon o štátnej cene na posúdenie Ústavnému súdu SR

Bratislava 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezident Andrej Kiska chce, aby zákon o štátnych cenách posúdil Ústavný súd SR. Hlava štátu súdu navrhla, aby začal konanie o súlade tejto právnej normy s ústavou. Kiska pripomína, že podľa Ústavy SR prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to…

Čína zakázala dovoz plastového odpadu na spracovanie, Európa panikári

Peking 19. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Britský denník The Guardian píše, že Európa schválila tento týždeň novú ekologickú super stratégiu. EÚ má rýchlejšie, než sa to plánovalo doteraz, vyriešiť problém spracovania plastového odpadu. Bol schválený plán, ako ho urobiť "znovu použiteľným alebo spracovateľným" do roku 2030. Čo urýchlilo túto…

VideoPutin sa vykúpal na sviatok Krstu Pána

Moskva 19. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik/Alexei Druzhinin)   Ruský prezident Vladimir Putin ukončil vo štvrtok svoj pracovný program v Petrohrade a v Leningradskej oblasti, navštívil mužský kláštor Nilo-Stolobenská pustyna a zúčastnil sa tradičného kúpania na sviatok Krstu Pána v jazere Seliger. "Pri príležitosti sviatku Krstu Pána bol Putin na liturgii,…

Vybrali sme z blogu

Marketing a PR - slabé stránky kotlebovcov

Už roky sa vie, že politické subjekty, ktoré by mohli reálne ohroziť súčasný systém (či už svojím programom alebo tým, že nie sú nikomu zaviazané a teda sa nedajú kontrolovať) dostanú v mainstreamových médiách minimálny priestor a ak sú spomínané predsa len častejšie, tak iba v negatívnom slova zmysle aby…

16.9 DVTR – Povolebná situácia v Čechách

V Čechách boli parlamentne voľby a situácia po nich je veľmi zaujímavá. Víťaz volieb ANO reprezentovaný slovenským podnikateľom – Andrejom Babišom má nepísanú ponuku od SPD a KSČM na vytvorenie vlády, avšak po predstieranom záujme o koalíciu rokoval a rokoval a nevyrokoval nič. Vláda sa zmenila a nedostala dôveru parlamentu, napriek tomu vládne bez dôvery. Čo…

Hľadajme zdravé jadro intelektuálov Slovenska.Príležitosťou k tomu je Parížska výzva "Európa, v ktorú je možné veriť."

Rozhodol som sa upozorniť na jeden veľmi významný dokument, ktorého signatármi je skupina intelektuálov z Francúzska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nórska, Španielska, Veľkej Británie, Nemecka, Holandska a Belgická. Tento dokument dostal označenie ako Parížska výzva „Európa, v ktorú je možné veriť“. Nezisťoval som, či dokument bol prezentovaný aj našej verejnosti…

Čerešnička na Kiskovej torte

Andrej Kiska je prezidentom, aký tu ešte nebol. Každý týždeň nás prekvapí niečím novým. Na náhodu nič nenechal ani tentokrát, keď si dovolil v maďarskom denníku Vášárnap obviniť ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zneužívania politickej polície NAKA. Na tom by sme ešte nič zlé nevideli, pretože niekedy to tak naozaj vyzerá.…

Dúhový aktivizmus verejnej ochrankyne práv a slovenská ústava

Je Slovensko reálne demokratický právny štát a dodržiava vo veciach rodovej ideológie a dúhy vlastnú ústavu? Z povahy veci osobného dúhového aktivizmu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej mimo a nad rámec zákona o verejnom ochrancovi práv, ponúkam nasledovný text vo veci klasifikácie konania ombudsmanky a možnosti riešení, určený pre dobrovoľných občianskych aktivistov... Vopred upozorňujem –…

Únik informácií! Kaliňákov odkaz Slovákom: „OVCE PLAŤTE! Naše jachty a vily potrebujú údržbu! „

Unikli ďalšie závažné informácie z prostredia Kaliňákovho rezortu! Ich obsah v podaní v žargónovom slovníku znie: „Ovce plaťte, naše vily a jachty potrebujú novú údržbu!“ Pre znalých je toto mimoriadna správa, pretože unikli informácie z policajných kruhov o masovom odchode policajtov, ktorí sa už ďalej nemohli pozerať na systém, ktorí…

TopSpeed

Pozrite si minúty hrôzy a nehody na diaľnici D1 pri Brne

10

Tento týždeň počasie v strednej Európe vyčíňalo a ešte stále vyčíňa o stošesť. Kalamity, reťazové dopravné nehody, poľadovica... to všetko sa na ceste môže stať. Prinášame vám zábery z čiernej skrinky, ktoré vznikli priamo v aute jedného z účastníkov tohto týždňovej hromadnej dopravnej nehody na diaľnici D1 pri Brne. 

Ktoré sú najlepšie autonaháňačky 70. rokov?

0

Zlatá éra autonaháňačiek, aj takto by sme mohli charakterizovať filmové obdobie 70. rokov. Keďže víkend je predo dvermi, prinášam ďalší prehľad pre najlepšie autonaháňačky. Tentokrát sa oproti minulému videu Donut Media presunieme do obdobia, kedy vznikli také klasiky ako pôvodný Gone in Sixty Seconds od režiséra H.B. Halicki, ktorý v snímku aj…

Pocta klasike je aj Range Rover Chieftain. Poznáte ho?

0

Originál alebo súčasná generácia? Bez váhania by mnohí z vás odpovedali "určite novinku". Čo však poviete na tento Range Rover Chieftain? Ctí tvary zakladateľa rodu z roku 1970, ktorý Land Rover vyrábal 27 rokov. Toto však nie je úplný originál. Jensen International Automotive postavil "náčelníka" a dodal mu neuveriteľnú charizmu. …

Príde zmena zákona o cestnej premávke? Chodci budú mať väčšiu silu

45

Pravidlá cestnej premávky podľa všetkého čoskoro upravia. A s tým súvisí aj zmena zákona o cestnej premávke. Chcú sa priblížiť ďalším krajinám EÚ. Hlavným bodom diskusie je chystaná absolútna prednosť pre chodcov. "Chceme ísť po vzore tých krajín, kde chodec má vlastne absolútnu prednosť, už len z úmyslu, že sa blíži…

Ako je na Slovensku rozšírené zjednávanie ceny pri oprave auta?

6

Iste sa vám to stalo. Predávate ojazdený automobil, príde kupec a jedna z prvých (ak nie hneď prvá) otázok do telefónu je aká je najnižšia cena? Na internetovej stránke picodi sa objavili výsledky prieskumu, ktorý prebehol na vzorke 3 100 ľudí z takmer celého sveta. Z týchto výsledkov vyšla jednoznačná…

Budú tento rok farebné trendy v automobilizme pestrejšie?

5

Farba karosérie je azda tým najdôležitejším atribútom, vďaka ktorému si automobil všimneme. Zákazníci si však farebný odtieň veľakrát nevyberajú podľa svojej chuti ale aj podľa vlastnej peňaženky. Za posledné 2 roky dominovala „tuctová“ biela farba, podľa analytikov sa však tento rok majú farebné trendy otočiť a priniesť viac kombinácii a…

KAMzaKRÁSOU

Vyskúšaj brušný tanec! Prospieva nielen zdraviu, ale aj psychike

0

Kurzy orientálneho (brušného) tanca dnes nájdete takmer v každom slovenskom meste. V posledných rokoch sa stal tento druh pohybu mimoriadne obľúbený, a to nielen pre jeho ženskú príťažlivosť, ale najmä pre skvelé účinky na zdravie a psychiku. V spočíva brušný tanec?

Video Dokonalý budík pre milovníkov kávy! Určite si ho zamiluješ!

1

Patríte medzi ľudí, ktorí si ráno nevedia predstaviť bez šálky aromatickej kávy? Tak toto bude určite niečo pre vás. Joshua Renouf totižto prišiel s dokonalým nápadom ako si hneď po prebudení dopriať šálku čerstvo pripravenej kávy. Predstavujeme vám budík pre milovníkov kávy, kedy si šálku dobrej kávy vychutnáte rovno, keď sa prebudíte.

Najlepšie nadčasové kúsky: Ktoré rozhodne mať v šatníku?

0

Každá žena aspoň raz (alebo niekoľkokrát) v živote zažije ten pocit, kedy ráno stojí pre skriňou a údajne si nemá čo obliecť. Našťastie svoje sily spojili zahraničné celebritné stylistky a vytvorili pre vás zoznam, na ktorom nájdete tie najlepšie nadčasové kúsky. Nepodliehajú módnym výstrelkom, nikdy nezaostávajú a sú dokonale kombinovateľné takmer so všetkým!

Na čo použiť vazelínu? O tomto využití si určite nevedela!

1

Na čo použiť vazelínu? Využitie vazelíny je naozaj pestré a doma ju využijete skoro na všetko - v kúpeľni aj do kuchyne. Najžiadanejšia je v kozmetickom priemysle a je zložkou skoro každého krému. Napriek tomu, fakt, že je vyrobená z ropy mnohých odrádza a vyhýbajú sa jej použitiu. My vás ale…

Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

2

Nepravidelné stravovanie, málo pohybu ale aj stres môžu vyústiť do nepríjemnej zápchy. Naše črevá dokážu okamžite reagovať na problém, na ktorý narazili. Ako sa zbaviť zápchy? Väčšina ľudí si tých pár dni odtrpí a nerieši príčinu, prečo k zápche prišlo. Tráviace ťažkosti však môžu pretrvávať dlhodobe a viesť k vážnejším problémom.…

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

3

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu a ani jesť nám nechutí. Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha? Riešením by mohlo byť…

TopDesat

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Tak tomu sa povie skutočne extrémna zima

0

Zime je jedno krásne a úžasné obdobie. Mnoho ľudí si ju spája so sviatkami, darčekmi a samozrejme aj s radovánkami na zasnežených svahoch. Zima má však aj druhú stranu, ktorú množstvo ľudí neznáša. Bavíme sa o extrémnom chlade. Bohužiaľ, patrí to k zime a nám neostáva nič iné, iba si…

Kennedy, Trump, Clinton: 10 najbohatších amerických prezidentov všetkých čias

0

Najbohatší americkí prezidenti zriedka zbohatli kvôli politike. Je pravdou, že niektorí prezidenti po skončení predsedníctva skončili na mizine, ostatní sa stali bohatšími než kedykoľvek predtým. No kto je absolútne najbohatším americkým prezidentom? Kennedy? Trump? Alebo Clinton? Samozrejme, každý vie, že prezidentovi je vyplácaná doživotná renta aj po odchode z Bieleho domu, no to však neznamená bohatstvo. Pred…

Najvtipnejšie fotografie na identifikačných dokladoch

0

Nikto nie je spokojný so svojou fotografiou na občianskom preukaze. Určite si tento problém zažil aj ty. Jednoducho je také nepísané pravidlo, že všetci vyzeráme na občianskom preukaze divne. Napriek tomu sa nájde zopár jedincov, ktorí sa aj z takejto veci snažia vyťažiť maximum a jednoducho sa predbiehajú v tom,…

10 zaujímavých faktov o zimnej krajine - Aljaške

0

Aljaška, severná krajina, ktorá mala v roku 1867 cenu presne 7,2 milióna vtedajších amerických dolárov, je krajinou lososov, nefritov, zlata a losov. Zároveň je táto krajina rozlohou najväčším štátom patriacim pod vlajku USA. Je jedným z dvoch štátov, ktoré nesusedia s ďalším americkým štátom (druhý štát je Havaj). Štát, ktorý…

30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko uveríš

0

Pravdepodobne si už počul o perfekcionizme. Tento výraz väčšinou používame na popísanie niečoho, čo je mimoriadne symetrické, neobvyklé a dokonca aj nereálne. Mnohokrát je to zapríčinené náhodou. Často sa stáva, že práve takýto úkaz ma na svedomí príroda a nie človek. Dnes ti ukážeme 30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko…