Ako a s kým bojovala Sýria pri Palmýre a v Aleppe

Aleppe, Palmýra 30. januára 2017 (HSP/warfiles/Foto:TASR/AP)

 

Ruský portál warfiles pripravil súhrnný materiál o momentálnom stave konfliktu v Sýrii, so zreteľom na posledné udalosti po víťazstve v Aleppe a bojoch v Palmýre, Deir-ez-Zor, Vádi Barada a pri Damasku. Materiál ruskí analytici pripravili so zreteľom na momentálne zloženie bojujúcich strán a ich perspektívy a šance na úspech v roku 2017. Všetky strany konfliktu sa pripravujú na nové kolo zápasu o víťazstvo v Sýrii, takže rok 2017 môže byť pre konflikt v Sýrii kľúčovým

Na archívnej snímke vojaci sýrskej armády
Na archívnej snímke vojaci sýrskej armády

ISIS
Najhoršou skupinou v Sýrii je ISIS. Početný stav teroristov sa pohybuje minimálne okolo 60 000 teroristov. Do radov teroristov ISIS vstupujú mladí muži a v ich radoch bojuje aj množstvo fanatikov zo zahraničia. Teroristi z ISIS majú k dispozícii pomerne skúsené sily, ktoré cvičili skúsení inštruktori. ISIS mnohí považujú za zástupnú armádu USA a jej finančné krytie zabezpečovali a pravdepodobne aj zabezpečujú monarchie Perzského Zálivu. S ISIS spolupracovali aj Turci, ktorí kupovali od ISIS ropu. Situácia sa zmenila po vstupe Ruska do konfliktu v Sýrii, kedy ruské letectvo zlomilo ropný biznis teroristov.

ISIS dokázal bojovať naraz na viacerých frontoch – proti sýrskej i irackej armáde. Oddiely ISIS sú vysoko mobilné, motivované, majú tvrdú disciplínu a skvele zvládnutú taktiku partizánskej vojny. Nemajú ťažkú výzbroj a ani letectvo, operujú v menších skupinách a k dispozícii majú dostatok protitankových i protilietadlových zbraní, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre frontové bitevníky, vrtuľníky i tanky. Teroristi z ISIS sa aktivizujú v oblasti Palmýry, Rakky, Deir-ez Zor a Aleppa – tu však utrpeli ťažké straty.

Tu si môžete pozrieť video k článku:

Protiasadovská opozícia

V roku 2016 skupiny protiasadovskej opozície, ktoré boli prepojené s Tureckom, Západom i USA utrpeli viacero ťažkých porážok. Najhoršia bola porážka pri Aleppe a v okolí Damasku. Turecko zmenou orientácie a zblížením sa s Ruskom a Iránom skľudnilo proturecké skupiny a sústreďuje sa na oblasti, ktoré Turkov zaujímajú – odpor voči Kurdom a aktivity na sýrsko-tureckej hranici. Prozápadné a proamerické skupiny, ako aj skupiny podporované Saudskou Arábiou a monarchiami Perzského zálivu utrpeli tvrdé straty, väčšina členov “umiernenej opozície” po porážke v Aleppe si momentálne líže rany v Idlibe, kde sa členovia jednotlivých zoskupení dostávajú do vzájomných konfliktov. Podľa informácií ruských, iránskych, tureckých a sýrskych tajných služieb sa v Idlibe nachádza jadro približne 30 000 bojovníkov. Ich vojenská sila je zlomená a rok 2017 bude pravdepodobne znamenať ich koniec. Turecko obnovilo nábor teroristov z Idlibu a umožňuje im vstúpiť do protureckých jednotiek, hlavným cieľom Turkov je spomenutý boj proti Kurdom, ktorých podporujú USA a boj proti ISIS v okolí Al-Bab.

Tu si môžete pozrieť video protiasadovskej Sýrskej slobodnej armády :

Kurdi

Ešte v roku 2015 boli pozície Kurdov značne neradostné. Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii a krátke nepriateľske intermezzo po zostrelení ruského SU-24 prinieslo so sebou zvýšenie pomoci Ruska Kurdom. Pripojili sa aj USA, ktoré nechceli, aby sa Kurdi dostali pod ruský vplyv. Momentálne existujú dve kurdské frakcie, proamerická a proruská. Kurdi majú v zbrani približne 40 000 bojovníkov. Kurdi spolupracujú vlažne aj s Asadom a vládnymi silami, determinovaní sú ale svojími kontaktami s USA. Po zvolení Trumpa sa začína meniť aj štatút a priority Kurdov. Dohody Rusov a Turkov znížili Kurdom manévrovacie možnosti a Kurdi sú nespokojní aj so skutočnosťou, že sú v “pozícii opíc, ktoré vyťahujú za USA horúce gaštany z ohňa”. Momentálne sú proamerickí Kurdi v obkľúčení ISIS a prežívajú len vďaka americkej pomoci. Proruskí Kurdi majú o niečo lepšiu pozíciu, správajú sa disciplinovane, aj keď s nie práve najväčšou radosťou sledujú ruské zbližovanie s Tureckom. Kurdi sa spoliehajú aj na pomoc Iránu.

Tu si môžete pozrieť video Kurdských Pešmergov:

Vládne sily

Od roku 2011 utrpeli sýrske vládne jednotky ohromné straty. Do roku 2015 bojovali osamotené voči umiernenej opozícii, podporovanej USA, Západom, Izraelom, Tureckom, Saudskou Arábiou, Quatarom i ISIS. Protiasadovská opozícia nemala problémy so zbraňami, americké letectvo bombardovalo sýrske pozície. Množstvo dôstojníkov i mužstva padla v bojoch, veľká časť prešla na stranu teroristov. Vládne jednotky boli v roku 2015 už vyčerpané, rovnako ako zásoby a katastrofálna situácia bola s výzbrojou – letectvom, ťažkými zbraňami i muníciou. Ak by v roku 2015 nezasiahli Rusi, Bašár Asad by už padol, prípadne by sa bránil v poslednej bašte – v Latakii. Bašára Asada by pravdepodobne očakával osud Saddáma Hussaina alebo Kaddáfiho.

Tradične vysokú bojovú úroveň si udržiavali len príslušníci Republikánskej Gardy, Tigrie Sily, Sokoli Pustiny a časť výsadkárov. Sýrske vládne jednotky už nebojovali na úrovni divízii a plukov, ale na úrovni práporov a rôt. Množstvo vojakov bránilo svoje domovy a v bojoch im pomáhali narýchlo vybudované oddiely domobrany, ktoré však s najväčšími ťažkosťami odolávali svojím nepriateľom, vyzbrojovaným nepriateľom Asada v čele s USA.
Vstup Ruska do vojny pomohol sýrskej armáde skonsolidovať svoje sily, sýrska armáda ocenila aj pomoc šiítskeho Hizballáhu, Palestíncov, iránskych dobrovoľníkov i pomoc irackých a afgánskych šiítov, ktorí sa zapojili do sýrskej občianskej vojny na strne vládnych vojsk.

Rok 2016 sa niesol v znamení cenných víťazstiev sýrskych vládnych jednotiek. Dodávky výzbroje, munície, zvýšenie stavov mužstva umožnili sýrskej armáde získať iniciatívu. Sýrska armáda však stále nedokáže bojovať naraz na viacerých frontoch a musí bojovať postupne. Jej vojaci sú však skúsení, stúplo im sebavedomie a demoralizujú svojích súperov. Teroristi sa obávajú najmä Tigrov a Sokolov, zlepšila sa úroveň sýrskeho letectva. Sýrski tankisti získali k dispozícii ruské tanky T-92, T-72 a ruskí inštruktori pripravili skupinu sýrskych pilotov, ktoré útočia najmä na SU-24 a Su-25.

Napriek všetkým úspechom však vládne sily utrpeli na sklonku roku 2016 niekoľko ťažkých úderov – najmä v Palmýre a v Deir-ez-Zor.

Tu si môžete pozrieť video sýrskej armády:

Cudzie sily

Dnes v Sýrii vynikajúco bojujú členovia libanonského Hizballáhu, ktorí sú špecialistami na boj v meste, boj bez leteckého krytia. Hizballáh má pomerne modernú výzbroj a výstroj, vysokomotivovaných členov, ktorí nenávidia Izrael a USA. V Sýrii nasadil Hizballáh približne 8 000 bojovníkov, ktorí nemilosrdne likvidujú teroristov z ISIS i členov umiernenej opozície a protiasadovských síl.

Asadovi pomáhajú aj dobrovoľníci z radov iránskych revolučných gárd. Iránci do bojov zapojili približne 10 000 mužov a iránske jednotky sú takisto obávaným súperom. Iránci sa snažia posilniť svoj vplyv v oblasti Libanonu, priľahlej oblasti Sýrie a v hľadáčiku majú svojho hlavného nepriateľa – Izrael.

Ruské sily od septembra roku 2015 nasadili do bojov zmiešaný expedičný zbor. Ruské letectvo útočí po celej frontovej línii, Rusi zapojili do bojov aj rakety a jednotky špeciálneho určenia. Rusko poskytlo výzbroj, muníciu, humanitárny materiál pre bojové jednotky a takisto poskytlo humanitárnu pomoc aj civilnému obyvateľstvo.

Video Hizballáh v Sýrii:

Vývoj v roku 2017

Predpokladá sa, že rok 2017 sa bude niesť v znamení podobných úspechov sýrskych vládnych síl ako rok 2016. Protiasadovské sily sú demoralizované a utrpeli ťažké straty. Situácia však nie je ružová, Sýria v občianskej vojne vyčerpala svoje zdroje, milióny obyvateľov opustilo krajinu. Mobilizácia nových regrútov je prakticky nemožná, sýrskej armáde chýbajú vojaci.

Problémy sú aj so sýrskym dôstojníckym zborom, ktorý vojna preriedila. Štábni odborníci sýrskej armády nedosahujú potrebnú úroveň, väčšinu víťazných operácii plánovali ruskí odborníci. V roku 2017 by však mal do plánovania bojových operácii vstúpiť nový generálny štáb, pripravený ruskými odborníkmi.

Výhodou pre Asada je to, že jeho súperi sú na tom podstatne horšie ako sýrska armáda. ISIS i opozícia utrpeli ťažké straty, Asadove jednotky však budú musieť prejsť reorganizáciou. Rastie význam Iráncov, Hizballáhu a Palestínčanov, ktorí sa stávajú čoraz dôležitejšími spojencami Asadovho režimu.

Video iránske gardy:

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nezaočkovaní hráči nemôžu hrať v novej sezóne NBA v Toronte

0 icon

Toronto 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Toronto Raptors)   Hráči z klubov basketbalovej NBA nezaočkovaní proti koronavírusu nemôžu hrať v budúcej sezóne zápasy v Toronte proti domácim Raptors. NBA pripomenula tímom, že neočkovaným hráčom podľa aktuálnych federálnych smerníc opäť zakáže vstup do Kanady Federálna vláda Kanady aj USA naďalej zakazuje neočkovaným ľuďom…

Ukrajina zastavila čerpanie ropy cez ropovod Družba smerom na Slovensko, Maďarsko a Česko

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Ukrajinské noviny Strana priniesli pre nás veľmi dôležitú informáciu. "Spoločnosť UkrTransNafta 4. augusta zastavila čerpanie ruskej ropy cez ropovod Družba smerom do Maďarska, Českej republiky a na Slovensko, uviedla ruská spoločnosť Transnefť Upozorňujeme, že sankcie EÚ ukladajú embargo na dovoz ropy a ropných…

Kolíková chcela analýzu, prečo Žilinka nepodal žalobu na rozpustenie ĽSNS. GP reaguje: Nepodľahneme tlaku

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Generálna prokuratúra (GP) SR už jasným a zrozumiteľným spôsobom informovala o dôvodoch nepodania žaloby na rozpustenie politickej strany ĽSNS. Nemá potrebu ich dopĺňať. Pre TASR to uviedol hovorca GP SR Dalibor Skladan v reakcii na stanovisko ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS),…

K čomu povedie boj Európy a Ázie o ruský plyn?

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Stefan Sauer)   "Zima v Európe by mohla byť pre Putina jarou," takto západné médiá opisujú nepripravenosť krajín EÚ na vykurovaciu sezónu. Jediným východiskom je, aby Európania zvýšili nákup LNG, ale na to budú musieť viesť boj s ázijskými krajinami. Čo by bol výsledok takejto konfrontácie?…

Protislovenský denník Sme a jeho mediálne sestry. Ako riešiť tieto médiá

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP / Foto: screenshot)   Denník Sme, Denník N a Aktuality sú tri veľké protislovenské médiá, ktoré systematicky pracujú pre cudzie záujmy. Nie sú jediné, ale na slovenskej mediálnej scéne majú osobité postavenie Problémovou sa ukazuje už ich vlastnícka štruktúra. Aktuality sú úplne vlastnené zahraničným mediálnym…

Taiwanský minister zahraničia obviňuje Čínu z nacvičovania “herného plánu” na inváziu

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Ministry of Foreign Affairs via AP)   Taiwanský minister zahraničných vecí v utorok uviedol, že Čína využíva vojenské cvičenia, ktoré začala na protest proti návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej, ako herný plán na prípravu invázie. Infromuje Reuters Vojenské cvičenie čínskej armády je výcvikom…

Mak podpísal dvojročnú zmluvu s FC Sydney

0 icon

Sydney 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako v utorok podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Informovala o tom oficiálna stránka klubu Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť. Predtým 73-násobný slovenský reprezentant hrával za Norimberg, PAOK Solún,…

Klame Remišová alebo ÚHP? Raši: Vyzývam ministerku, aby prestala klamať a zverejnila stanovisko Útvaru

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR)   Richard Raši (Hlas-SD) tvrdí, že Veronika Remišová pripravila Slovensko o niekoľko miliónov EUR na nevýhodnom a pravdepodobne aj z veľkej časti nepotrebnom nájme, ktorý dohodla s jednou silnou slovenskou finančnou skupinou. Remišová to odmietla a Rašiho nazvala klamárom. Medzi politikmi došlo už viackrát k…

Letné sídlo exprezidenta Donalda Trumpa prepadli agenti FBI. Toto môže vyústiť do občianskej vojny, varuje kňaz

0 icon

Florida 9. augusta 2022 (HSP/Foto: screenshot video)   Agenti FBI prepadli letné sídlo bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Tí údajne vykonávajú príkaz na prehliadku USA ostali v šoku po tom, čo sa objavili správy o razii u exprezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondelok večer miestneho času potvrdil, že jeho dom…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – V dôsledku vojny sa u Ukrajincov množia psychické problémy

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 12:44 - KĽDR rokuje s Pchjongjangom o dovoze stavbárov z KĽDR, aby pomohli "obnoviť územia".…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pastier kôz so svojim stádom sa ukryl pod veľkým balvanom pred dažďom v severoindickej Dharmšále

Autor: TASR/AP-Ashwini Bhatia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nezaočkovaní hráči nemôžu hrať v novej sezóne NBA v Toronte

0 icon

Toronto 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Toronto Raptors)   Hráči z klubov basketbalovej NBA nezaočkovaní proti koronavírusu nemôžu hrať v budúcej sezóne zápasy v Toronte proti domácim Raptors. NBA pripomenula tímom, že neočkovaným hráčom podľa aktuálnych federálnych smerníc opäť zakáže vstup do Kanady Federálna vláda Kanady aj USA naďalej zakazuje neočkovaným ľuďom…

Ukrajina zastavila čerpanie ropy cez ropovod Družba smerom na Slovensko, Maďarsko a Česko

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Ukrajinské noviny Strana priniesli pre nás veľmi dôležitú informáciu. "Spoločnosť UkrTransNafta 4. augusta zastavila čerpanie ruskej ropy cez ropovod Družba smerom do Maďarska, Českej republiky a na Slovensko, uviedla ruská spoločnosť Transnefť Upozorňujeme, že sankcie EÚ ukladajú embargo na dovoz ropy a ropných…

Kolíková chcela analýzu, prečo Žilinka nepodal žalobu na rozpustenie ĽSNS. GP reaguje: Nepodľahneme tlaku

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Generálna prokuratúra (GP) SR už jasným a zrozumiteľným spôsobom informovala o dôvodoch nepodania žaloby na rozpustenie politickej strany ĽSNS. Nemá potrebu ich dopĺňať. Pre TASR to uviedol hovorca GP SR Dalibor Skladan v reakcii na stanovisko ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS),…

K čomu povedie boj Európy a Ázie o ruský plyn?

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Stefan Sauer)   "Zima v Európe by mohla byť pre Putina jarou," takto západné médiá opisujú nepripravenosť krajín EÚ na vykurovaciu sezónu. Jediným východiskom je, aby Európania zvýšili nákup LNG, ale na to budú musieť viesť boj s ázijskými krajinami. Čo by bol výsledok takejto konfrontácie?…

Protislovenský denník Sme a jeho mediálne sestry. Ako riešiť tieto médiá

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP / Foto: screenshot)   Denník Sme, Denník N a Aktuality sú tri veľké protislovenské médiá, ktoré systematicky pracujú pre cudzie záujmy. Nie sú jediné, ale na slovenskej mediálnej scéne majú osobité postavenie Problémovou sa ukazuje už ich vlastnícka štruktúra. Aktuality sú úplne vlastnené zahraničným mediálnym…

Taiwanský minister zahraničia obviňuje Čínu z nacvičovania “herného plánu” na inváziu

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Ministry of Foreign Affairs via AP)   Taiwanský minister zahraničných vecí v utorok uviedol, že Čína využíva vojenské cvičenia, ktoré začala na protest proti návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej, ako herný plán na prípravu invázie. Infromuje Reuters Vojenské cvičenie čínskej armády je výcvikom…

Mak podpísal dvojročnú zmluvu s FC Sydney

0 icon

Sydney 9. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako v utorok podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Informovala o tom oficiálna stránka klubu Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť. Predtým 73-násobný slovenský reprezentant hrával za Norimberg, PAOK Solún,…

Klame Remišová alebo ÚHP? Raši: Vyzývam ministerku, aby prestala klamať a zverejnila stanovisko Útvaru

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR)   Richard Raši (Hlas-SD) tvrdí, že Veronika Remišová pripravila Slovensko o niekoľko miliónov EUR na nevýhodnom a pravdepodobne aj z veľkej časti nepotrebnom nájme, ktorý dohodla s jednou silnou slovenskou finančnou skupinou. Remišová to odmietla a Rašiho nazvala klamárom. Medzi politikmi došlo už viackrát k…

Letné sídlo exprezidenta Donalda Trumpa prepadli agenti FBI. Toto môže vyústiť do občianskej vojny, varuje kňaz

0 icon

Florida 9. augusta 2022 (HSP/Foto: screenshot video)   Agenti FBI prepadli letné sídlo bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Tí údajne vykonávajú príkaz na prehliadku USA ostali v šoku po tom, čo sa objavili správy o razii u exprezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondelok večer miestneho času potvrdil, že jeho dom…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – V dôsledku vojny sa u Ukrajincov množia psychické problémy

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram, Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 12:44 - KĽDR rokuje s Pchjongjangom o dovoze stavbárov z KĽDR, aby pomohli "obnoviť územia".…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

Ukrajina ešte viac ostreľuje jadrovú elektráreň. Šéf Záporožia vyzval na útoky na Kyjev

0 icon

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Šéf Záporožskej oblasti Evgenij Balickij počas fóra verejného hnutia „Sme s Ruskom“ 8. augusta podpísal príkaz na uskutočnenie referenda o vstupe regiónu do Ruskej federácie. V Melitopole sa koná fórum „Sme spolu s Ruskom“, na podujatí sa zúčastňuje asi 700 delegátov z celého regiónu. Vedúci

Hlavný terč je Čína. Americká CIA má novú prioritu namiesto boja proti terorizmu

0 icon

USA, 9.august 2022 (AM) – Americká Ústredná spravodajská služba preorientováva svoje aktivity z boja proti terorizmu na Čínu. Uviedol to zástupca riaditeľa CIA David Cohen na neverejnom stretnutí so šéfmi protiteroristického oddelenia, o ktorom informuje agentúra Associated Press.   USA budú pokračovať v prenasledovaní teroristov, povedal Co

Ukrajinci s Britmi údajne pripravili scenár útoku na Krymský most

0 icon

Ukrajina, 9.august 2022 (AM) – Zo zdrojov v Očakove a Černomorska prišla informácia, že sa diskutuje o konkrétnom scenári útoku na Krymský most z mora. Plán (s najväčšou pravdepodobnosťou britský) predpokladá použitie obchodnej lode s ukrajinskou posádkou, ktorá sa použije ako nosič úderných zbraní - odpaľovacie zariadenie protilodných alebo riadených striel, prípa

Ruská vojenská základňa v Srbsku bude iba prvým krokom

0 icon

Srbsko, 9.august 2022 (AM) – Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Bocsan-Charčenko oznámil potrebu umiestnenia ruských vojenských základní na srbskom území. Situáciu vysvetlil Alexander Michajlov, vedúci Úradu pre vojensko-politickú analýzu. Toto je len prvý krok Moskvy ...   Moskva

Ramzan Kadyrov oznámil vyslanie ďalšieho oddielu dobrovoľníkov na Ukrajinu. Video

0 icon

Čečensko, 8.august 2022 (AM) – Ďalší oddiel dobrovoľníkov z celého Ruska, vycvičený na území Čečenskej republiky, odišiel na Ukrajinu, aby sa pripojil k ruským jednotkám zúčastňujúcim sa na vojenskej operácii. Hlava republiky Ramzan Kadyrov o tom napísal vo svojom kanáli TG.  

FOTO DŇA

Na snímke pastier kôz so svojim stádom sa ukryl pod veľkým balvanom pred dažďom v severoindickej Dharmšále

Autor: TASR/AP-Ashwini Bhatia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali