Ako a s kým bojovala Sýria pri Palmýre a v Aleppe

Aleppe, Palmýra 30. januára 2017 (HSP/warfiles/Foto:TASR/AP)

 

Ruský portál warfiles pripravil súhrnný materiál o momentálnom stave konfliktu v Sýrii, so zreteľom na posledné udalosti po víťazstve v Aleppe a bojoch v Palmýre, Deir-ez-Zor, Vádi Barada a pri Damasku. Materiál ruskí analytici pripravili so zreteľom na momentálne zloženie bojujúcich strán a ich perspektívy a šance na úspech v roku 2017. Všetky strany konfliktu sa pripravujú na nové kolo zápasu o víťazstvo v Sýrii, takže rok 2017 môže byť pre konflikt v Sýrii kľúčovým

Na archívnej snímke vojaci sýrskej armády
Na archívnej snímke vojaci sýrskej armády

ISIS
Najhoršou skupinou v Sýrii je ISIS. Početný stav teroristov sa pohybuje minimálne okolo 60 000 teroristov. Do radov teroristov ISIS vstupujú mladí muži a v ich radoch bojuje aj množstvo fanatikov zo zahraničia. Teroristi z ISIS majú k dispozícii pomerne skúsené sily, ktoré cvičili skúsení inštruktori. ISIS mnohí považujú za zástupnú armádu USA a jej finančné krytie zabezpečovali a pravdepodobne aj zabezpečujú monarchie Perzského Zálivu. S ISIS spolupracovali aj Turci, ktorí kupovali od ISIS ropu. Situácia sa zmenila po vstupe Ruska do konfliktu v Sýrii, kedy ruské letectvo zlomilo ropný biznis teroristov.

ISIS dokázal bojovať naraz na viacerých frontoch – proti sýrskej i irackej armáde. Oddiely ISIS sú vysoko mobilné, motivované, majú tvrdú disciplínu a skvele zvládnutú taktiku partizánskej vojny. Nemajú ťažkú výzbroj a ani letectvo, operujú v menších skupinách a k dispozícii majú dostatok protitankových i protilietadlových zbraní, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre frontové bitevníky, vrtuľníky i tanky. Teroristi z ISIS sa aktivizujú v oblasti Palmýry, Rakky, Deir-ez Zor a Aleppa – tu však utrpeli ťažké straty.

Tu si môžete pozrieť video k článku:

Protiasadovská opozícia

V roku 2016 skupiny protiasadovskej opozície, ktoré boli prepojené s Tureckom, Západom i USA utrpeli viacero ťažkých porážok. Najhoršia bola porážka pri Aleppe a v okolí Damasku. Turecko zmenou orientácie a zblížením sa s Ruskom a Iránom skľudnilo proturecké skupiny a sústreďuje sa na oblasti, ktoré Turkov zaujímajú – odpor voči Kurdom a aktivity na sýrsko-tureckej hranici. Prozápadné a proamerické skupiny, ako aj skupiny podporované Saudskou Arábiou a monarchiami Perzského zálivu utrpeli tvrdé straty, väčšina členov „umiernenej opozície“ po porážke v Aleppe si momentálne líže rany v Idlibe, kde sa členovia jednotlivých zoskupení dostávajú do vzájomných konfliktov. Podľa informácií ruských, iránskych, tureckých a sýrskych tajných služieb sa v Idlibe nachádza jadro približne 30 000 bojovníkov. Ich vojenská sila je zlomená a rok 2017 bude pravdepodobne znamenať ich koniec. Turecko obnovilo nábor teroristov z Idlibu a umožňuje im vstúpiť do protureckých jednotiek, hlavným cieľom Turkov je spomenutý boj proti Kurdom, ktorých podporujú USA a boj proti ISIS v okolí Al-Bab.

Tu si môžete pozrieť video protiasadovskej Sýrskej slobodnej armády :

Kurdi

Ešte v roku 2015 boli pozície Kurdov značne neradostné. Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii a krátke nepriateľske intermezzo po zostrelení ruského SU-24 prinieslo so sebou zvýšenie pomoci Ruska Kurdom. Pripojili sa aj USA, ktoré nechceli, aby sa Kurdi dostali pod ruský vplyv. Momentálne existujú dve kurdské frakcie, proamerická a proruská. Kurdi majú v zbrani približne 40 000 bojovníkov. Kurdi spolupracujú vlažne aj s Asadom a vládnymi silami, determinovaní sú ale svojími kontaktami s USA. Po zvolení Trumpa sa začína meniť aj štatút a priority Kurdov. Dohody Rusov a Turkov znížili Kurdom manévrovacie možnosti a Kurdi sú nespokojní aj so skutočnosťou, že sú v „pozícii opíc, ktoré vyťahujú za USA horúce gaštany z ohňa“. Momentálne sú proamerickí Kurdi v obkľúčení ISIS a prežívajú len vďaka americkej pomoci. Proruskí Kurdi majú o niečo lepšiu pozíciu, správajú sa disciplinovane, aj keď s nie práve najväčšou radosťou sledujú ruské zbližovanie s Tureckom. Kurdi sa spoliehajú aj na pomoc Iránu.

Tu si môžete pozrieť video Kurdských Pešmergov:

Vládne sily

Od roku 2011 utrpeli sýrske vládne jednotky ohromné straty. Do roku 2015 bojovali osamotené voči umiernenej opozícii, podporovanej USA, Západom, Izraelom, Tureckom, Saudskou Arábiou, Quatarom i ISIS. Protiasadovská opozícia nemala problémy so zbraňami, americké letectvo bombardovalo sýrske pozície. Množstvo dôstojníkov i mužstva padla v bojoch, veľká časť prešla na stranu teroristov. Vládne jednotky boli v roku 2015 už vyčerpané, rovnako ako zásoby a katastrofálna situácia bola s výzbrojou – letectvom, ťažkými zbraňami i muníciou. Ak by v roku 2015 nezasiahli Rusi, Bašár Asad by už padol, prípadne by sa bránil v poslednej bašte – v Latakii. Bašára Asada by pravdepodobne očakával osud Saddáma Hussaina alebo Kaddáfiho.

Tradične vysokú bojovú úroveň si udržiavali len príslušníci Republikánskej Gardy, Tigrie Sily, Sokoli Pustiny a časť výsadkárov. Sýrske vládne jednotky už nebojovali na úrovni divízii a plukov, ale na úrovni práporov a rôt. Množstvo vojakov bránilo svoje domovy a v bojoch im pomáhali narýchlo vybudované oddiely domobrany, ktoré však s najväčšími ťažkosťami odolávali svojím nepriateľom, vyzbrojovaným nepriateľom Asada v čele s USA.
Vstup Ruska do vojny pomohol sýrskej armáde skonsolidovať svoje sily, sýrska armáda ocenila aj pomoc šiítskeho Hizballáhu, Palestíncov, iránskych dobrovoľníkov i pomoc irackých a afgánskych šiítov, ktorí sa zapojili do sýrskej občianskej vojny na strne vládnych vojsk.

Rok 2016 sa niesol v znamení cenných víťazstiev sýrskych vládnych jednotiek. Dodávky výzbroje, munície, zvýšenie stavov mužstva umožnili sýrskej armáde získať iniciatívu. Sýrska armáda však stále nedokáže bojovať naraz na viacerých frontoch a musí bojovať postupne. Jej vojaci sú však skúsení, stúplo im sebavedomie a demoralizujú svojích súperov. Teroristi sa obávajú najmä Tigrov a Sokolov, zlepšila sa úroveň sýrskeho letectva. Sýrski tankisti získali k dispozícii ruské tanky T-92, T-72 a ruskí inštruktori pripravili skupinu sýrskych pilotov, ktoré útočia najmä na SU-24 a Su-25.

Napriek všetkým úspechom však vládne sily utrpeli na sklonku roku 2016 niekoľko ťažkých úderov – najmä v Palmýre a v Deir-ez-Zor.

Tu si môžete pozrieť video sýrskej armády:

Cudzie sily

Dnes v Sýrii vynikajúco bojujú členovia libanonského Hizballáhu, ktorí sú špecialistami na boj v meste, boj bez leteckého krytia. Hizballáh má pomerne modernú výzbroj a výstroj, vysokomotivovaných členov, ktorí nenávidia Izrael a USA. V Sýrii nasadil Hizballáh približne 8 000 bojovníkov, ktorí nemilosrdne likvidujú teroristov z ISIS i členov umiernenej opozície a protiasadovských síl.

Asadovi pomáhajú aj dobrovoľníci z radov iránskych revolučných gárd. Iránci do bojov zapojili približne 10 000 mužov a iránske jednotky sú takisto obávaným súperom. Iránci sa snažia posilniť svoj vplyv v oblasti Libanonu, priľahlej oblasti Sýrie a v hľadáčiku majú svojho hlavného nepriateľa – Izrael.

Ruské sily od septembra roku 2015 nasadili do bojov zmiešaný expedičný zbor. Ruské letectvo útočí po celej frontovej línii, Rusi zapojili do bojov aj rakety a jednotky špeciálneho určenia. Rusko poskytlo výzbroj, muníciu, humanitárny materiál pre bojové jednotky a takisto poskytlo humanitárnu pomoc aj civilnému obyvateľstvo.

Video Hizballáh v Sýrii:

Vývoj v roku 2017

Predpokladá sa, že rok 2017 sa bude niesť v znamení podobných úspechov sýrskych vládnych síl ako rok 2016. Protiasadovské sily sú demoralizované a utrpeli ťažké straty. Situácia však nie je ružová, Sýria v občianskej vojne vyčerpala svoje zdroje, milióny obyvateľov opustilo krajinu. Mobilizácia nových regrútov je prakticky nemožná, sýrskej armáde chýbajú vojaci.

Problémy sú aj so sýrskym dôstojníckym zborom, ktorý vojna preriedila. Štábni odborníci sýrskej armády nedosahujú potrebnú úroveň, väčšinu víťazných operácii plánovali ruskí odborníci. V roku 2017 by však mal do plánovania bojových operácii vstúpiť nový generálny štáb, pripravený ruskými odborníkmi.

Výhodou pre Asada je to, že jeho súperi sú na tom podstatne horšie ako sýrska armáda. ISIS i opozícia utrpeli ťažké straty, Asadove jednotky však budú musieť prejsť reorganizáciou. Rastie význam Iráncov, Hizballáhu a Palestínčanov, ktorí sa stávajú čoraz dôležitejšími spojencami Asadovho režimu.

Video iránske gardy:

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na hranici s Bieloruskom

0 icon

Poľsko 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda,TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na svojich hraniciach s Bieloruskom, pretože podľa Varšavy tam robí Bielorusko nebezpečné provokačné akcie a niektorí migranti zadržaní na hranici sú napojení na teroristickú skupiny. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP Poľský minister vnútra Mariusz…

Väčšina Nemcov nechce, aby Laschet zostavoval vládu

0 icon

Berlín 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Michael Kappeler,TASR/AP/dpa-Peter Kneffel,SITA/AP-Martin Meissner)   Veľká väčšina Nemcov je proti tomu, aby sa predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet pokúsil zostaviť vládu napriek tomu, že jeho strana utrpela v nedeľňajších voľbách výraznú stratu a skončila druhá za sociálnymi demokratmi (SPD). Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho on-line…

Združenie V7 vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva. To, čo vysoké školstvo potrebuje, je akceptovanie toho, že nie všetky vysoké školy plnia a majú plniť rovnaké úlohy. Združenie V7 tvrdí, že bez legislatívne ukotvenej diverzifikácie vysokých škôl podľa…

Ingrid Brocková: Juhovýchodná Ázia je pre nás perspektívny trh najmä v oblastiach digitálnych technológií a obranného priemyslu

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa dnes (27. septembra 2021) stretla s veľvyslankyňou Indonézskej republiky v SR Adiyatwidi Adiwoso Štátna tajomníčka počas rozlúčkového stretnutia ocenila dobrú úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Indonéziou a poďakovala sa veľvyslankyni za…

Minister Jaroslav Naď rokoval s maďarským pridelencom obrany pplk. Lászlóm Tamásom Leskóom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom Marianom Majerom prijali na pôde rezortu obrany pridelenca obrany Maďarska pplk. Lászlóa Tamása Leskóa, ktorý sa im pri tejto príležitosti predstavil vo svojej funkcii. V rozhovore sa venovali témam bilaterálnej obrannej spolupráce, ako…

Na ostrov Lampedusa dorazilo na lodiach vyše 600 migrantov

0 icon

Rím 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Santi Palacios)   Viac ako 500 migrantov dorazilo v pondelok večer na starej rybárskej lodi k talianskemu ostrovu Lampedusa. Informovala o tom agentúra ANSA. Pätnásť metrov dlhé plavidlo zastavila loď talianskej finančnej polície približne sedem kilometrov od ostrova a eskortovala ho do tamojšieho prístavu Medzi migrantmi,…

USA sú pripravené stretnúť sa so Severnou Kóreou bez akýchkoľvek podmienok

0 icon

Washington 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service)   Spojené štáty sú bez akýchkoľvek podmienok pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Severnej Kórey. Uviedla to v pondelok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová Hovorkyňa takto podľa juhokórejskej agentúry Jonhap odpovedala na otázku, či sú USA ochotné uvažovať o…

Odňatie kontrolných mechanizmov Generálnej prokuratúry SR a posilnenie Úradu špeciálnej prokuratúry SR bude zádušnou omšou za zdeštruovaný demokratický a právny štát

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR-Jaroslav Novák,Pavel Neubauer)   Formalisticky omieľaný boj za spravodlivosť a právny štát sa pod rúškom „obnovenia dôvery “ dostal do sféry špeciálnej pracovnej skupiny, ktorej jedinou úlohou je rýchle splnenie na mieru šitej politickej objednávky Jej členovia sa zároveň budú musieť vysporiadať so svojím svedomím, právnym vedomím…

Prezidentka Čaputová požiadala Fica o rešpekt k deľbe moci a primeranosť v jeho vyjadreniach

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   Prezidentka Zuzana Čaputová dnes predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, s ktorým sa rozprávala o dianí v bezpečnostných zložkách a celkovej situácii na Slovensku, požiadala o rešpekt k deľbe moci, primeranosť v jeho vyjadreniach a nepodnecovanie k…

Bukovský po zablokovaní videokanálu: „YouTube cenzuruje bez udania dôvodu a v rozpore s Ústavou SR“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme napísali o tom, že doktorovi Igorovi Bukovskému, ktorý sa pravidelne vyjadroval ku pandémii koronavírusu a ktorého videá sledovali desaťtisíce ľudí, služba YouTube zrušila kanál (viac v článku). Pozrite si reakciu samotného odborníka na výživu Bukovského. Bukovský v pondelok popoludní zverejnil oficiálnu…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar \"na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali