Aj dnes sú niektoré školy zatvorené

Slovensko 26. januára 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Učitelia pokračujú v štrajku, vyučovanie na niektorých školách vôbec neprebieha, prípadne funguje v obmedzenom režime

Tri základné školy (ZŠ) sú dnes v Žiline zatvorené v súvislosti so štrajkom učiteľov – Cirkevná základná škola (CZŠ) s materskou školou (MŠ) Dobrého pastiera, CZŠ Romualda Zaymusa a ZŠ s MŠ Žilina – Závodie. V ZŠ Limbová vyučujú iba žiakov prvého a druhého ročníka.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Riaditeľ ZŠ s MŠ Žilina – Závodie Ján Majsniar na internetovej stránke školy informoval, že pre rodičov, ktorí dnes nemajú zabezpečenú opateru pre deti, budú v prevádzke materská škola a školský klub aj so stravovaním. Ostatné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina fungujú podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu v bežnom režime. „Ak je treba, k dispozícii je Centrum voľného času (CVČ) na Kuzmányho ulici, ktoré zabezpečilo alternatívny program počas školského vyučovania,“ doplnil Čorba.

V Martine sa podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej z deviatich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do štrajku momentálne zapojilo päť škôl a štrajkuje aj jedna základná umelecká škola (ZUŠ). „V ZŠ Ul. J. Kronera aj počas štrajku poskytujú deťom stravu v školskej jedálni a v ZŠ Ul. A. Stodolu a ZŠ A. Dubčeka sú v prevádzke školské jedálne a je zabezpečený výchovný program pre žiakov až po piaty ročník,“ dodala Kalmanová.

Zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pokračuje v štrajku šesť škôl – Gymnázium, Hlinská 29 v Žiline (osem učiteľov), Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši (12 učiteľov), Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši (13 učiteľov), Spojená škola, Scota Viatora 8 v Ružomberku (21 učiteľov), Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši (desať učiteľov), Stredná odborná škola, Hattalova 968/33 v Námestove (jeden učiteľ) a Spojená škola v Nižnej (traja učitelia).

„V školách je vyučovanie pre žiakov zabezpečené v normálnom režime, vyučovanie v špecifickom režime je len v prípade Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši,“ informovala TASR hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

V Trenčianskom kraji zostali dnes zatvorené ešte tri z celkového počtu 40 stredných škôl. „Kým v prvý deň štrajku pedagógov vyučovanie neprebiehalo v štyroch stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, dnes sa ich počet o jednu školu znížil. Dnes ostávajú zatvorené už len brány troch škôl – Gymnázia v Dubnici nad Váhom, Gymnázia v Púchove a Obchodnej akadémie Milana Hodžu v Trenčíne. Na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, na ktorej sa v pondelok nevyučovalo, dnes prebieha výchovno-vzdelávací proces v obmedzenom režime,“ priblížila Rezáková.

Ako dodala, v obmedzenom režime vyučovací proces okrem SUŠ v Trenčíne ďalej prebieha na šiestich školách – v Gymnáziu v Bánovciach nad Bebravou, Gymnáziu na Myjave, Gymnáziu v Považskej Bystrici, Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi, Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne a v Obchodnej akadémii v Prievidzi.

„Hoci do štrajku dnes pribudli pedagógovia aj z Gymnázia v Novom Meste nad Váhom, výučba na tejto škole, podobne ako na ďalších piatich (SPŠ Myjava, SOŠ Stará Turá, Obchodná akadémia v Považskej Bystrici, Spojená škola v Partizánskom a Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne) prebieha bez obmedzenia. Zo 40 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa tak do štrajku v druhý deň zapojilo 16 škôl, pričom počet pedagógov zapojených do štrajku sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 5,6 %,“ uzavrela Rezáková.

Zatvorená zostala aj Stredná zdravotnícka škola v Michalovciach, v ktorej sa do štrajku zapojilo 46 učiteľov. Na ostatných školách sa vyučuje, informovala TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Spolu sa na školách KSK dnes do štrajku zapojilo 211 učiteľov z desiatich škôl. „V školách, kde sa niektorí pedagógovia zapojili do štrajku, sú hodiny suplované, prípadne je vyučovanie skrátené. Prioritne je zabezpečené vyučovanie v maturitných triedach,“ konštatovala Bobriková.

Do štrajku sa zo škôl KSK v Košiciach zapojili učitelia na gymnáziách Šrobárova (24 štrajkujúcich učiteľov), Poštová (1) a Alejová (15), Strednej zdravotníckej škole Moyzesova (22), Škole úžitkového výtvarníctva (20) a Strednej odbornej škole (SOŠ) v Šaci (1). V Spišskej Novej Vsi ide o gymnáziá Javorová (25) a Školská (27), v Michalovciach je to okrem SZŠ aj Gymnázium P. Horova (30).  Na 63 stredných školách, ktorých zriaďovateľom je KSK, pôsobí celkovo 2526 pedagógov.

Štrajk učiteľov Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach sa po ich vzájomnej dohode predĺži až do piatka 29. januára. Žiakom v tejto súvislosti zrušili vyučovanie, zostávajú doma. Polročné vysvedčenia im budú v prípade záujmu vydané na konci tohto týždňa.

 

V niektorých školách sa nebude vyučovať do piatku

„Štrajk bol pôvodne vyhlásený iba na tento deň. Učitelia sa však včera stretli a dohodli, že budú v štrajku pokračovať do piatka,“ uviedol pre TASR riaditeľ školy Slavko Pavolko.

Do protestnej akcie sa podľa jeho slov zapojilo 45 z celkového počtu 52 pedagógov. „Vedenie školy, teda ja a moji zástupcovia neštrajkujeme, pretože je potrebné zabezpečiť chod školy pre nepedagogických zamestnancov, ďalší kolegovia sú na dlhodobej maródke, takže štrajkovať nemôžu,“ ozrejmil Pavolko.

Rodičia žiakov, ktorí zápasia s problémom, ako zabezpečiť deti, majú v tejto súvislosti negatívny postoj k štrajku. „Prevažná väčšina rodičov, čo mám informácie, so štrajkom súhlasí a podporuje záujmy učiteľov,“ podotkol Pavolko.

Podľa jeho zistení zostanú v týchto dňoch rodiča s deťmi doma, prípadne sa o školákov postarajú starí rodičia. Niektorí rodičia sa zasa dohodli tak, že si z nich po tieto dni zoberie dovolenku stále niekto iný a bude sa starať o viacero detí naraz.

V Zlatých Moravciach zatiaľ rodičia školákov nepocítili, koncom tohto týždňa sa však situácia zmení. Na území mesta sa nachádzajú štyri základné školy, zriaďovateľom troch z nich je mesto Zlaté Moravce, zriaďovateľom jednej školy je Biskupský úrad v Nitre.

Do štrajku sa zapojila len Základná škola na Mojmírovej ulici, škola však funguje bez akýchkoľvek obmedzení. Podľa slov jej riaditeľky Viery Strieškovej sa do štrajku zapojila len jedna pedagogička, učiteľka estetickej a výtvarnej výchovy. „Škola funguje v normálnom režime bez obmedzení, štrajk jednej učiteľky nám prevádzku nemôže narušiť,“ skonštatovala riaditeľka.

Vo štvrtok 28. januára a v piatok 29. januára sa k štrajkujúcim pridajú aj učitelia zo Základnej školy Pribinova v Zlatých Moravciach. „Počas týchto dvoch dní sa v našej škole nebude vyučovať. V škole bude obmedzená prevádzka pre žiakov, ktorí v tomto čase nemôžu zostať doma,“ informovala riaditeľka školy Lenka Herdová.

 

V Bratislave na Mudroňovej ulici prebieha vyučovanie iba v jednej triede

Do školy bežne denne zavíta vyše 450 detí, dnes ich tam nesedelo ani 20. Aj tak to vyzerá, keď štrajkujú učitelia z bratislavskej Základnej školy na Mudroňovej ulici. Začínajúci plat učiteľa sa tam totiž vyšplhá len na 550 eur v hrubom a vychovávateľ nedostane ani to.

V takmer prázdnej škole sa od pondelka (25.1.) učí iba jedna trieda prvákov, ktorí môžu ostať v obmedzenom režime poobede i v družine. Učiteľka a vychovávateľka sú totiž jediné dve pedagogické zamestnankyne, ktoré v škole ostali. A riaditeľ. „Z 39 pedagogických zamestnancov je v štrajku 37. Ja ich rozhodnutie akceptujem,“ povedal pre TASR riaditeľ školy Richard Savčinský.

Vysvetľuje, že väčšina ich učiteľov stála v pondelok na Námestí SNP a požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) si vzali za svoje. „Som rád, že tam boli,“ dodáva. Priemerný plat učiteľa sa totiž v základnej škole pohybuje okolo 770 eur, s príplatkami 870 eur.

Vychovávateľky však podľa riaditeľa nedosahujú v priemere ani 700 eur. „Čo je absolútne alarmujúce, to sú platy najmladších, začínajúcich učiteľov. U nich sa dostávame na hranicu 550 eur, vychovávateľky sú dokonca pod ňou,“ zdôrazňuje Savčinský.

V štrajku učitelia z Mudroňovej ostávajú aspoň do štvrtka (28.1.). Potom sa stretnú a rozhodnú, aký bude ďalší postup, aj v závislosti od ISU. Rodičia detí, ktorí sa škole ozvali, ich však v činnosti podporili. „Dosiaľ nám prišlo asi desať mailov, poslali nám podporné stanovisko. Negatívny mail nemáme žiadny,“ podotkol Savčinský. „Určite ma mrzí, že sme nejakým spôsobom narušili rodičom komfort, ale verím, že je to pre dobrú vec a myslím, že väčšina z nich to rozhodnutie pochopila.“

Riaditeľ si však nemyslí, že učiteľom sa zvýšenie platov vybojovať podarí. Za pozitívum však považuje aj to, že sa o téme začína v spoločnosti hovoriť a ľudia si uvedomujú problémy školstva. „A ak sa nepodarí vybojovať požiadavky učiteľov teraz do volieb, tak som presvedčený, že to bude mať nová vláda na stole od prvého dňa. Problém sa totiž musí riešiť, lebo to nie je problém vlády, učiteľov, ale je to celospoločenský problém,“ podotkol.

Školy vo Vrakuni a Raši fungujú v obmedzenom režime.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér Eduard Heger odcestoval na prvú oficiálnu zahraničnú cestu, smeruje do Prahy

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) odcestoval vo štvrtok ráno na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu v pozícii predsedu vlády SR. Podľa tradície vedie do Českej republiky V rámci návštevy sa najprv stretne s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v…

V Bielorusku zatkli dvoch poľských novinárov

0 icon

Kyjev 15. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Počas zásahu bezpečnostných agentov v Bielorusku zadržali priamo doma dvojicu poľských novinárov. Informovala o tom bieloruská asociácia novinárov, neposkytla však ďalšie podrobnosti Zatknutie Andrzeja Pisalnika a jeho manželky Iness Todryk-Pisalnikovej prišlo uprostred rastúceho napätia medzi početnou poľskou komunitou v Bielorusku a autoritárskou vládou prezidenta…

Analytici dávajú do súvislosti zvyšovania počtu amerických vojakov v Nemecku s plynovodom Nord Stream 2

0 icon

Washington 15. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dpa-Jens Büttner)   Zvýšenie početnosti amerického vojenského kontingentu v Nemecku má ovplyvniť rozhodnutie Berlína upustiť od podpory projektu plynovodu Nord Stream 2, domnievajú sa analytici Už skôr nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová oznámila, že USA pošlú do Nemecka ďalších 500 vojakov. Šéf Pentagonu Lloyd Austin vyhlásil,…

Podmanický sa pridáva k Tarabovi a Kuffovcom v subjekte Život – Národná strana. „Ak na Slovensku národné sily nebudú združené inak ako v antisystémových stranách, potom nič nezabráni tomu, aby progresívna liberálna vlna dorazila na Slovensko,“ upozorňuje

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý člen Smeru-SD a v súčasnosti nezaradený poslanec parlamentu Ján Podmanický vo štvrtok oznámil svoj vstup do novej politickej strany ŽIVOT - NÁRODNÁ STRANA Podmanický pripomína, že je to už takmer rok, čo pôsobí v NR SR ako nezaradený poslanec. Uviedol, že jeho odchod…

Naď potvrdil sťahovanie vojakov NATO z Afganistanu: „Aj vďaka slovenským príspevkom v operácii sa podarilo zabrániť teroristickým skupinám získať v krajine útočisko“

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Bashir Khan Safi)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti okomentoval správu o tom, že Severoatlantická aliancia (NATO) na mimoriadnom rokovaní rozhodla o stiahnutí svojich vojakov z Afganistanu. Naď v stredu popoludní krátko po skončení mimoriadneho zasadnutia Severoatlantickej rady s ministrami obrany a zahraničných…

Na Slovensku pribudlo 843 prípadov COVID-19, počet obetí stúpol o 79

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:korona.gov.sk)   Zo 7312 RT-PCR testov na ochorenie COVID-19 vykonaných v stredu (14. 4.) bolo 843 pozitívnych. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 79 Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.    

Médiá kritické ku Kremľu podporili stíhaných kolegov zo študentského časopisu

0 icon

Moskva 15. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Denis Kaminev)   Súd v Moskve v stredu nariadil štyrom redaktorom študentského časopisu DOXA, že do 14. júna nesmú opustiť svoje bydlisko a používať internet a iné spôsoby komunikácie. Z rozhodnutia súdu tiež vyplýva, že sa smú stretávať len so svojimi advokátmi a najbližšími príbuznými. Informoval…

Ministerstvo dopravy a výstavby SR vyhlásilo ôsmu výzvu na získanie príspevku na zateplenie rodinného domu

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Ministerstvo dopravy a výstavby SR pre veľký záujem zo strany majiteľov rodinných domov dnes vyhlásilo ďalšiu, v poradí ôsmu výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie starších rodinných domov. Žiadosti bude možné podávať elektronicky od 18. mája 2021 „Pre veľký záujem…

Chcú Ukrajine vyjadriť svoju solidaritu a neochvejnú podporu: Lotyšskí a litovskí ministri zahraničných vecí navštívia Kyjev

0 icon

Riga/Vilnius 15. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert,Hannibal Hanschke/Pool via AP)   Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkevics uskutoční dnes 15. apríla pracovnú návštevu Kyjeva, aby tak vyjadril solidaritu a opätovne potvrdil svoju silnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke lotyšského ministerstva zahraničia „Nedávna…

Mal by štát umožniť občanom očkovať sa nateraz ešte neschválenou vakcínou Sputnik V, ako v prípade štyroch detí, kedy im bolo povolené podať neschválený liek z USA? Odpovedali poslanci NR SR

0 icon

Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/Foto: ASR/AP-Darko Vojinovic, TASR - Pavel Neubauer, Screenshot video Facebook, SITA-Branislav Bibel, SITA/Národná rada SR, TASR - Michal Svítok, SITA/Alexandra Čunderlíková, SITA-Alexandra Čunderlíková)   Okolo neregistrovanej vakcíny Európskou liekovou agentúrou Sputnik V sa po prílete 200.000 kusov na Slovensko spustil na domácej i medzinárodnej politickej scéne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Dnepropetrovsk: Nové židovské hlavné mesto sveta?

0icon

Rabín v Dnepropetrovsku a Dnepropetrovskej oblasti Shmuel Kamenetsky, je jednou z najvplyvnejších náboženských osobností v postsovietskom priestore V Dnepropetrovsku  žije asi 50 000 - 60 000 Židov väčšinou Chasidov. Tu plánuje rabín založiť Medzinárodnú judaistickú univerzitu (IJU), na ktorej sa budú vyučovať dogmy „Chabad-Lubavitch“. Dnepropetrovskí Židia sú chasidi. Chasidizmus, doktrína aškenázskych Židov, sa…

Peter Kohút

Globálny parazit je pohoršený nad správaním Ruska

0icon

Globálneho parazita s hlavnou centrálou v Londýne veľmi tlačí topánka. To ho donútilo kolosálnym volebným podvodom ukradnúť prezidentské voľby v USA a dosadiť k moci svojich kumpánov, ktorých Trump nazval washingtonským močiarom, ktorý treba vysušiť. Vďaka svojmu primitivizmu globálny parazit vedie USA k rozpadu a krachu. Situácia sa neustále zhoršuje, hlavne v „demokratických“ štátoch, kým štáty…

Slavěna Vorobelová

Boj o Sputnik V pokračuje

0icon

Vojská sa preskupili a hlavné boje sa presunuli z premiérskeho frontu na front ministerský. Aj keď všetci, ktorí sme ešte ako tak pri zmysloch dobre vieme, že „novo“ rekonštruovaná vláda je stále len ten istý nezmieriteľný a nekompatibilný „krikľavo-čiernobiely“ mačkopes. Chvíľkové prímerie, ktoré nastalo po priamom strete, nijako štátu a…

René Pavlík

Spravodlivosť

0icon

Spravodlivosť. Nie. Nemám právnické vzdelanie. Ale aj keby som ho získal napríklad na fakulte s anglickým vyučovacím jazykom bez znalosti Angličtiny, bol by som asi rovnako vzdelaný ako teraz. Preto si dovolím zabŕdnuť do oblasti spravodlivosti. Každý, okrem poväčšine mladých, veriacich v americký sen vie, že zarobiť miliardu poctivou prácou…

Helena Stankova

Otvorený list

0icon

Smrť občanov sa vás už nedotýka? Pýtam sa vás zodpovedných: Riadiaci pracovníci štátnych inštitúcií, členovia krízových štábov, Ministri a Členovia vlády SR, Prezident SR. Občania SR zomierajú na : neodbornosť, nedbanlivosť, diletantstvo, hlúposť, zbabelosť a korupciu vás všetkých. Vo februári 2021 boli Covidom19 nakazení pacienti psychiatrického oddelenia Univerzitnej Nemocnice v…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Čo o tebe môže prezradiť tvoja kúpeľňa?

0 icon

Možno tomu neveríš, ale to, ako si zariadiš veci vo svojej kúpeľni, môže o tebe prezradiť veľa faktov. Veci, ako napríklad to, ako vkladáš toaletný papier do držiaka, môžu naznačovať niečo o tvojej osobnosti. Predtým, ako túto predstavu odmietneš, prečítaj si nižšie, čo na to hovoria odborníci. Kúpeľňa ukáže viac, ako si…

Bol človek skutočne na Mesiaci? (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Bol človek skutočne na Mesiaci? Ako už z názvu vyplýva, snažíme sa zhrnúť základné fakty o lete na mesiac. V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na niekoľko nejasností, ktoré oplývajú misiu Apollo XI., ale aj na iné fámy, ktoré neustále „bežia“ v éteri. Po tom, ako sa…

20 úžasných čiernobielych fotografií, na ktoré jednoducho nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Čiernobiele fotografie sú obzvlášť fascinujúce. Z nejakého dôvodu sa mnohokrát zdajú byť oveľa hlbšie a výraznejšie ako tie farebné. Možno je to preto, že sa nás nesnažia rozptýliť farbami, ale radšej sa zameriavajú na vystihnutie samotnej podstaty. 20 úžasných čiernobielych fotografií, ktoré dokazujú, aké expresívne čiernobiele fotografie môžu byť. Skús…

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

Vo svete IT

Dokáže nás jadrová energia ochrániť pred klimatickými zmenami?

0 icon

Dokáže jadrová energia zastaviť klimatické zmeny? Tejto téme sa venuje YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell. Tvrdia to environmentálni aktivisti, vedci, ale aj médiá. Zároveň sa objavuje aj veľa odporcov, ktorí nedôverujú jadrovej energii a poukazujú na riziká, ktoré s ňou prichádzajú. Lenže aby ľudstvo dokázalo zvrátiť rapídne zmeny našej klímy, potrebuje…

Dostupné elektrické bicykle Samebike aktuálne kúpiš za ceny, aké tu ešte neboli

0 icon

Vývoj elektromobility ide v posledných rokoch vopred naozaj raketovým tempom. Týka sa to aj segmentu s elektrickými bicyklami, ktorému však momentálne dominujú mestské skladacie bicykle, ktoré slúžia na dopravu do práce, alebo školy. Dlho rastúcou kategóriou zariadení sú však aj horské elektrické bicykle, ktoré však od svojho „vzniku“ útočia na niekoľko tisíc eurové…

Znamená viac megapixelov v kamere smartfónu lepšiu kvalitu fotografií? Nemusí to tak vždy byť

0 icon

Viacero výrobcov nás plynúcim časom začalo lákať na zvyšujúci sa počet megapixelov v  kamerách smartfónov. Niektorí dokonca ponúkajú senzory s viac ako 100-megapixelmi. Znamená to však automaticky kvalitnejšie fotografie? Odpoveď je nie, hoci sú dôležitými. Príkladom môže byť napríklad Xiaomi Mi 10 so 108-megepixlovým hlavným snímačom, ktorý sa stal vo…

Kontroverzný teoretik tvrdí, že prišiel na teóriu všetkého: Jeho prístup pobúril celú vedeckú komunitu

0 icon

Teória všetkého je zatiaľ neexistujúcou teóriou, ktorá by dokázala spojiť princípy Všeobecnej relativity a Kvantovej mechaniky, píše portál Vice. Všeobecná teória relativity dokonale popisuje správanie masívnych telies – planét, hviezd, asteroidov. Ak chcú ale vedci skúmať správanie častíc, musia použiť teóriu kvantovej mechaniky. Inými slovami by sme mohli povedať, že teória…

Mimozemské artefakty na povrchu Mesiaca? Je to možné, podľa projektu SETA

0 icon

Drakeova rovnica je známa rovnica, podľa ktorej môžu vedci odhadnúť pravdepodobnosť, že sa nám podarí nájsť inteligentný život v našej galaxii, píše portál Space.com Rovnicu vytvoril rádiový astronóm Frank Drake  roku 1961. Pozostáva z niekoľkých premenných, medzi ktoré sa ráta pomer vzniku hviezd, priaznivých pre vývoj inteligentného života a pomeru…

Armádny Magazín

Putin ohlásil výstavbu najsilnejšej flotily ľadoborcov v Rusku

0 icon

Rusko, 15. apríl 2021 (AM) – Najvýkonnejšia flotila ľadoborcov na svete sa buduje v Rusku, uviedol prezident Vladimir Putin na zasadnutí správnej rady Ruskej geografickej spoločnosti. Vysielanie hostil televízny kanál Rusko 24.  

Najnovšia kniha si kladie otázku či by mali byť vírusy SARS-CoV-2 považované za biologickú zbraň

0 icon

USA, 15. apríl 2021 (AM) - Greg Felton sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa, či je "oficiálny" príbeh o SARS-CoV-2 iba nedostatočne vedecky podložený, alebo ide o účelnú lož; vyvracia totiž tvrdenie, že vírus preskočil na človeka priamo z netopiera, alebo prostredníctvom iného zvieraťa. Nielen, že pre toto stano

Zástupcovia Slovenskej armády urobili vo Švédsku prieskum trhu bojových vozidiel pechoty

0 icon

Slovensko, 15.apríl 2021 (AM, MOSR) – Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer absolvoval zahraničnú pracovnú návštevu Švédskeho kráľovstva. Pri tejto príležitosti spolu so zástupcami Ozbrojených síl SR navštívil spoločnosť BAE Systems Hägglunds v rámci prieskumu trhu, ktorý rezort obrany realizuje za účelom riešenia otázky plnenia medzinárodného záväzk

The Daily Mirror vydal zábery z vojenských cvičení na Sibíri za vojská pri hranici s Ukrajinou

0 icon

Rusko, 15. apríl 2021 (AM) – Britský bulvárny denník The Daily Mirror využil zábery ruskej televíznej stanice Zvezda z cvičení špeciálnych jednotiek Centrálneho vojenského okruhu na Sibíri ako ilustráciu k správe o "ruských vojskách pri hranici s Ukrajinou".  

Prečo Čína vyhlásila vojnu svetovým značkám

0 icon

Čína, 15. apríl 2021 (AM) – V posledných dňoch čínsky internet objavil zaujímavý trend: blogeri na videách pália tenisky zahraničných značiek a čínske celebrity rušia zmluvy so svetovými výrobcami oblečenia.   Prečo sa svetové firmy tak hnevajú na ľudí v Číne? Všetko je vina bavlny z autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne. Niekoľk

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali