Aféra Čistý deň po troch rokoch

Bratislava 30. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

Pamätáte si ešte na aféru Čistý deň? Pred tromi rokmi ju spustila poslankyňa Natália Blahová (SaS) blogom v Denníku N. Oprela sa akože o osud dievčaťa N. v resocializačnom zariadení (polepšovni) Čistý deň. Osud dievčaťa popísala srdcervúco. Kto si blog prečítal, mal minimálne chuť prísť na námestie a demonštrovať proti ľuďom a systému, do ktorého osídiel padlo dievča N. Zopakujme aspoň v krátkosti dej

Na snímke resocializačné zariadenie Čistý deň

Súd prikázal 14 ročné dievča N. do súkromného resocializačného ústavu Čistý deň. Zistili u nej používanie drog a bolo ju treba vytrhnúť zo sídliskovej spoločnosti kamarátov a kamarátiek. Podľa blogu už samotné súdne rozhodnutie a súčinnosť okresnej kurátorky pre mládež boli znakom zlyhania systému, ale poďme ďalej. Čoskoro matka dievčaťa zistila, že v ústave jej dcéru znásilnili, dokonca zamestnanci ústavu a vôbec, v ústave sa znásilňovali chovankyne takmer všeobecne. Prepukla mediálna búrka a niektorí politici opozície začali organizovať demonštrácie na námestí SNP proti ministrovi práce a sociálnych vecí Jánovi Richterovi a celej vláde. Dnes sa priam núti porovnanie s demonštráciami Za slušné Slovensko. Demonštrácie vyvolané blogom N. Blahovej boli ďaleko menšie, akoby skúškou na neskoršie Za slušné Slovensko. Ale štruktúra bola rovnaká. Bezbrannej bytosti sa robila krivda (zatiaľ iba krivda, nie vražda), zodpovedala za ňu vláda a krivda sa dala odstrániť len odstránením vlády. Médiá búrku živili. Trochu nezapadalo do scenára (?), že až na dvoch, všetci chovanci a chovankyne ústavu a ich rodičia sa postavili za ústav, nechceli z neho odísť. Súdy vydávali predbežné opatrenia na premiestnenie chovancov do iných ústavov, ale chovanci alebo ich rodičia podávali proti rozhodnutiam súdov odvolania. Poslankyňa Blahová prišla na poslanecký prieskum do zariadenia Čistý deň, prišli tam aj rodičia chovancov a všetci sa postavili proti Blahovej. Dnes, po troch rokoch, napriek mediálnej masáži a opatreniam štátnej správy (minister Richter a všetci pod ním), takmer polovica pôvodných chovancov zostáva v zariadení, pretože tak chcú, sami alebo ich rodičia si to platia a nestačia sa diviť.

Niekoľko informácií na vysvetlenie. Resocializačné zariadenia sú uvedené v zákone číslo 305/2005 o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Zákonná úprava je stručná a zariadenia si dopĺňajú vnútorný režim vlastnými úpravami pod kontrolou sociálnej kurately pri Okresných úradoch. Vnútorný režim je kombináciou pružnosti a záväznosti podľa skúseností takýchto zariadení na Slovensku a medzinárodne. Zariadenia majú dbať aj dbajú na dodržiavanie vnútorného režimu. Súkromné zariadenia na Slovensku vysoko prevažujú nad štátnymi (jedným), vraj štátne nemôžu konkurovať súkromným (toto nie je odpísané z programu Progresívneho Slovenska). Dôležitou nepísanou požiadavkou vnútorných pravidiel je rovnaké zaobchádzanie s chovancami. Ak by chovanci zistili, že s niektorými sa zaobchádza odlišne, nabúralo by to celý resocializačný proces. Denný režim chovanci preberajú každý večer na kolektívnych stretnutiach s pedagógmi.

Poďme ďalej. Politickí organizátori demonštrácií požadovali odňatie akreditácie ČD a odvolávali ministra Richtera, dvakrát. Minister Richter odvolávaniu odolal a najskôr neodňal akreditáciu, neskôr už asi neustál tlak a akreditáciu Čistému dňu odňal. Zariadenie tak prišlo o akúkoľvek štátnu podporu a pretrváva len na základe podpory jeho chovancov a ich rodičov, ktorí chápu, že Čistý deň je pre nich (ich deti) najlepším prostredím. Kauza má množstvo detailov a mnohé z nich vyvracajú tvrdenia blogu pani poslankyne, ostatne pani poslankyňa sa vyjadrila, že schválne pred napísaním blogu si nevyžiadala stanovisko druhej strany. Ale teraz nebudem zachádzať do detailov. Prípad vyvolal mnoho súdnych konaní, civilných aj trestných. Viaceré sú už skončené alebo pred skončením, viaceré ešte bežia. Skončené alebo pred skončením sú trestné konania. Najskôr o dvoch. Stalo sa to asi rok a štvrť pred samotnou aférou. Zamestnanec ústavu mal sexuálne zneužitie s chovankyňou ústavu (nie dievčaťom N). Keď sa o tom ústav dozvedel, okamžite zamestnanca prepustil. Zamestnanec sa v trestnom konaní dohodol s prokurátorom na vine a treste. Dievča N. mal pohlavne zneužiť chovanec, ktorý dostal v ústave malý pracovný úväzok, aby sa naučil pracovať a ľahšie prešiel z ústavu do civilného života. Dievča N. a jej matka vyšli s týmto prípadom von takmer po roku. Chovanec-zamestnanec už bol dávno preč z ústavu. Trestné konanie doteraz nie je skončené. Mediálna aféra z toho nebola. Potom bola chovankyňa N. asi rok doma, s matkou sa pohádala (ako sa v blogu aj uvádza), ušla najskôr k prirodzenému otcovi a od neho sa dostala – za pomoci úradov – naspäť do Čistého dňa. Začiatkom septembra 2016 mal Čistý deň naplánovaný pravidelný zájazd k moru do Chorvátska. Na zájazd sa tešilo aj dievča N. Jej matka so svojim druhom však dievča nechceli k moru pustiť a žiadali zariadenie, aby vylúčilo dievča zo zájazdu. Dopadlo to tak, že na dobu zájazdu súd premiestnil chovankyňu do iného zariadenia. Chovanci aj so zamestnancami odcestovali do Chorvátska. Vtedy publikovala poslankyňa Blahová svoj blog. Spustil sa mediálny huriavk, aký neprepukol pri žiadnej podobnej afére na Slovensku. V dôsledku mediálnej masáže sa začali viaceré trestné stíhania pracovníkov ČD. Ani v jednom doteraz ani nevzniesli obvinenie lebo výsledky vyšetrovania to neodôvodňovali. Hlavné stíhania zastavili na základe vyšetrovania, ktoré žiadnu trestnú činnosť neodhalilo. Keď prokurátori zastavili trestné stíhanie, poslankyňa Blahová a ďalší angažovaní politici spustili krik ako je možné, že trestné stíhanie zastavili, veď podľa ich politického názoru trestné činy boli spáchané. Generálny prokurátor zatiaľ vrcholnú profesionálnu odvahu neprejavil a nariadil ďalšie vyšetrovanie. V jednom prípade vyšetrovatelia doteraz vypočuli takmer 200 svedkov, nuž vypočujú ďalších aspoň 20. Ale fakt je, že vymyslené obžaloby zatiaľ nepodali.

O politickej objednávke na kauzu Čistý deň svedčí porovnanie s inými podobnými kauzami. Chovancom resocializačných zariadení (polepšovní) želáme úspešnú resocializáciu, ale cirkevné školy to nie sú. V médiách čas od času prebehnú správy o podobných skutkoch v iných zariadeniach. V reedukačnom zariadení Hlohovec v roku 2008 vychovávateľ tak zbil chovanca, že mu museli vyoperovať slezinu. V zariadení Hlohovec mali ďalšie maléry, ale prezident Kiska v roku 2014 zariadenie navštívil, naobedoval sa tam a odišiel spokojný. V prípade Čistý deň na druhý deň po blogu Natálie Blahovej vyzval policajného prezidenta, aby konal. V škole vo Vranove učiteľ masturboval pred žiakmi. Učiteľ v Prievidzi zneužíval žiačku, ktorá otehotnela. Momentálne beží kauza sexuálneho zneužívania v tábore Cha-cha-land. Pani poslankyňa Blahová a spol. majú smolu, že práve v týchto dňoch priniesli médiá správu, že bývalá chovankyňa Čistého dňa a hrdinka obviňovania zariadenia zo sexuálneho zneužívania (usudzujúc zo zverejneného tetovania na ruke) pôsobí v Bratislave ako prostitútka pre bohatších pánov. Podobných prípadov je viac. Zaznamenali ich bulvárne médiá, ale nikdy opoziční politici nežiadali odstúpenie ministra alebo dokonca pád vlády. Jednoducho, politický plán nebol.

Pani poslankyňa Blahová robila v kauze Čistý deň pol druha roka každý mesiac tlačovku. Poslednú tlačovku usporiadala koncom novembra 2017, tri mesiace pred zavraždením Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Odvtedy kauza Čistý deň zmĺkla. Vo februári 2018 začali demonštrácie Za slušné Slovensko. Opäť: bezbranná obeť, snaha o pád vlády, emocionálne spojenie obete a pádu vlády. Akési obranné reakcie život predsa prináša. Pani poslankyňa Blahová a ďalší politickí aktéri aféry Čistý deň čelia desiatkam súdnych žalôb chovancov ústavu, ich rodičov, zamestnancov ústavu o náhradu škody, poškodeniu dobrého mena a iné. Budú sa musieť obracať.

Aké bude ďalšie dejstvo?

Poslankyňa Blahová avízovala ďalšiu kauzu podobnú Čistému dňu.

JUDr. Ján Čarnogurský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Futbaloví chuligáni okradli pred zápasom fanúšikov DAC, zasiahla polícia

0 icon

Trnava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Policajti z Dunajskej Stredy obvinili šesticu fanúšikov Spartaka Trnava, ktorí pred nedeľným futbalovým zápasom DAC Dunajská Streda – Spartak Trnava prepadli posádku auta a ukradli im fanúšikovské šály klubu s nápisom DAC Ako informuje polícia na sociálnej sieti, k incidentu došlo…

Duda súhlasil s predĺžením výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom

0 icon

Varšava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowsk)   Poľský prezident Andrzej Duda v utorok odpovedal kladne na žiadosť poľskej vlády o predĺženie výnimočného stavu v oblasti pri hranici s Bieloruskom, informovala agentúra PAP Poľská vláda v utorok požiadala prezidenta o predĺženie výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom. Výnimočný stav v tejto…

Slováci proti favoritom, Tarkovič: „Október môže rozhodnúť“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V nominácii slovenskej futbalovej reprezentácie na októbrové kvalifikačné zápasy MS 2022 proti Rusku a Chorvátsku figurujú aj útočník Ladislav Almási z Baníka Ostrava, krídelník Albert Rusnák ml. z Realu Sal Lake či obranca Vernon de Marco zo Slovana Bratislava. Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič…

Albánsky premiér Rama sa posťažoval predsedníčke Európskej komisie na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní do EÚ

0 icon

Tirana 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Albánsky premiér Edi Rama sa v utorok posťažoval na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní o členstve Albánska v Európskej únii. Ako uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, proces podľa neho komplikuje Bulharsko Rama označil…

Diskusia o zvyšovaní cien energií bude pokračovať v stredu. Fico: Útek ministra Sulíka z parlamentu je škandálom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Teraz/TASR/SITA/Foto:TASR - Jakub Kotian, Pavol Zachar)   Dnes začala schôdza k rastu cien energií sa začala. V utorok popoludní ju otvoril predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer-SD. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov Opoziční…

Rumunskej vláde hrozí pád. Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery

0 icon

Bukurešť 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Najväčšia rumunská opozičná strana podala v utorok návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Rumunsko, kde je miera zaočkovanosti jednou z najnižších v EÚ, v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP O návrhu sa bude hlasovať na budúci utorok. Môže znamenať…

Mimoriadna schôdza k cenám potravín má byť v stredu, ďalšie budú nasledovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Miroslav Košírer)   Mimoriadna 44. schôdza parlamentu venovaná cenám potravín má byť v stredu (29. 9.) od 8.00 h. Po jej skončení by sa mala uskutočniť schôdza k stavu verejných financií a následne schôdza k zdravotníckym témam. Informoval o tom odbor komunikácie s…

Portugalsko rozpúšťa pracovnú skupinu zameranú na vakcinačnú kampaň

0 icon

Lisabon 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko rozpúšťa svoju pracovnú skupinu vedenú armádou zameranú na vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo sa krajine podarilo takmer úplne dosiahnuť cieľ v podobe úplného zaočkovania 85 % populácie Túto pracovnú skupinu, ktorú počas ostatných ôsmich mesiacov viedol popredný námorný dôstojník,…

ECB podľa jej šéfky nebude na zvýšenú infláciu reagovať prehnane

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii" tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová „Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie…

Polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie

0 icon

Helsinki 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bjorn Larsson Rosvall/TT via AP)   Švédska polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie Hovorca polície Thomas Fuxborg povedal vysielateľovi TV4, že príčinu explózie zatiaľ nepoznajú, no vyšetrovatelia si myslia, že by to mohlo byť v dôsledku cudzieho zavinenia,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!!

0icon

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!! Po tom,  ako si  štátomafia uzurpovala právo osláv SNP pre seba a predvádzali sa vo vzletných príhovoroch v rozpore s ústavnými právami občana na slobodný život je zjavné, že SNP č. 2 je pred dverami. Občania si opäť musia v uliciach vybojovať slobodu po…

Erik Majercak

Strata zamestnania, vzťahy s políciou, hovoriace hlavy v TV, vyjadrenia prezidentky, ministri v TV, kde je pravda, ako sa k veciam postaviť?

0icon

Čo reálne hovoria tí čo vám niečo hovoria? Viete sa zorientovať v motiváciách, čo z toho vyplýva pre nich a pre vás? Čo robiť, aby pre vás nenastala katastrofická udalosť v týchto prípadoch? Posledný diel videoblogu Ako zistiť Pravdu v dnešnom svete. Návod ako si poradiť vo vlastnom živote, vzťahu, rodine, vo vzťahu k…

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali