Aféra Čistý deň po troch rokoch

Bratislava 30. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

Pamätáte si ešte na aféru Čistý deň? Pred tromi rokmi ju spustila poslankyňa Natália Blahová (SaS) blogom v Denníku N. Oprela sa akože o osud dievčaťa N. v resocializačnom zariadení (polepšovni) Čistý deň. Osud dievčaťa popísala srdcervúco. Kto si blog prečítal, mal minimálne chuť prísť na námestie a demonštrovať proti ľuďom a systému, do ktorého osídiel padlo dievča N. Zopakujme aspoň v krátkosti dej

Na snímke resocializačné zariadenie Čistý deň

Súd prikázal 14 ročné dievča N. do súkromného resocializačného ústavu Čistý deň. Zistili u nej používanie drog a bolo ju treba vytrhnúť zo sídliskovej spoločnosti kamarátov a kamarátiek. Podľa blogu už samotné súdne rozhodnutie a súčinnosť okresnej kurátorky pre mládež boli znakom zlyhania systému, ale poďme ďalej. Čoskoro matka dievčaťa zistila, že v ústave jej dcéru znásilnili, dokonca zamestnanci ústavu a vôbec, v ústave sa znásilňovali chovankyne takmer všeobecne. Prepukla mediálna búrka a niektorí politici opozície začali organizovať demonštrácie na námestí SNP proti ministrovi práce a sociálnych vecí Jánovi Richterovi a celej vláde. Dnes sa priam núti porovnanie s demonštráciami Za slušné Slovensko. Demonštrácie vyvolané blogom N. Blahovej boli ďaleko menšie, akoby skúškou na neskoršie Za slušné Slovensko. Ale štruktúra bola rovnaká. Bezbrannej bytosti sa robila krivda (zatiaľ iba krivda, nie vražda), zodpovedala za ňu vláda a krivda sa dala odstrániť len odstránením vlády. Médiá búrku živili. Trochu nezapadalo do scenára (?), že až na dvoch, všetci chovanci a chovankyne ústavu a ich rodičia sa postavili za ústav, nechceli z neho odísť. Súdy vydávali predbežné opatrenia na premiestnenie chovancov do iných ústavov, ale chovanci alebo ich rodičia podávali proti rozhodnutiam súdov odvolania. Poslankyňa Blahová prišla na poslanecký prieskum do zariadenia Čistý deň, prišli tam aj rodičia chovancov a všetci sa postavili proti Blahovej. Dnes, po troch rokoch, napriek mediálnej masáži a opatreniam štátnej správy (minister Richter a všetci pod ním), takmer polovica pôvodných chovancov zostáva v zariadení, pretože tak chcú, sami alebo ich rodičia si to platia a nestačia sa diviť.

Niekoľko informácií na vysvetlenie. Resocializačné zariadenia sú uvedené v zákone číslo 305/2005 o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Zákonná úprava je stručná a zariadenia si dopĺňajú vnútorný režim vlastnými úpravami pod kontrolou sociálnej kurately pri Okresných úradoch. Vnútorný režim je kombináciou pružnosti a záväznosti podľa skúseností takýchto zariadení na Slovensku a medzinárodne. Zariadenia majú dbať aj dbajú na dodržiavanie vnútorného režimu. Súkromné zariadenia na Slovensku vysoko prevažujú nad štátnymi (jedným), vraj štátne nemôžu konkurovať súkromným (toto nie je odpísané z programu Progresívneho Slovenska). Dôležitou nepísanou požiadavkou vnútorných pravidiel je rovnaké zaobchádzanie s chovancami. Ak by chovanci zistili, že s niektorými sa zaobchádza odlišne, nabúralo by to celý resocializačný proces. Denný režim chovanci preberajú každý večer na kolektívnych stretnutiach s pedagógmi.

Poďme ďalej. Politickí organizátori demonštrácií požadovali odňatie akreditácie ČD a odvolávali ministra Richtera, dvakrát. Minister Richter odvolávaniu odolal a najskôr neodňal akreditáciu, neskôr už asi neustál tlak a akreditáciu Čistému dňu odňal. Zariadenie tak prišlo o akúkoľvek štátnu podporu a pretrváva len na základe podpory jeho chovancov a ich rodičov, ktorí chápu, že Čistý deň je pre nich (ich deti) najlepším prostredím. Kauza má množstvo detailov a mnohé z nich vyvracajú tvrdenia blogu pani poslankyne, ostatne pani poslankyňa sa vyjadrila, že schválne pred napísaním blogu si nevyžiadala stanovisko druhej strany. Ale teraz nebudem zachádzať do detailov. Prípad vyvolal mnoho súdnych konaní, civilných aj trestných. Viaceré sú už skončené alebo pred skončením, viaceré ešte bežia. Skončené alebo pred skončením sú trestné konania. Najskôr o dvoch. Stalo sa to asi rok a štvrť pred samotnou aférou. Zamestnanec ústavu mal sexuálne zneužitie s chovankyňou ústavu (nie dievčaťom N). Keď sa o tom ústav dozvedel, okamžite zamestnanca prepustil. Zamestnanec sa v trestnom konaní dohodol s prokurátorom na vine a treste. Dievča N. mal pohlavne zneužiť chovanec, ktorý dostal v ústave malý pracovný úväzok, aby sa naučil pracovať a ľahšie prešiel z ústavu do civilného života. Dievča N. a jej matka vyšli s týmto prípadom von takmer po roku. Chovanec-zamestnanec už bol dávno preč z ústavu. Trestné konanie doteraz nie je skončené. Mediálna aféra z toho nebola. Potom bola chovankyňa N. asi rok doma, s matkou sa pohádala (ako sa v blogu aj uvádza), ušla najskôr k prirodzenému otcovi a od neho sa dostala – za pomoci úradov – naspäť do Čistého dňa. Začiatkom septembra 2016 mal Čistý deň naplánovaný pravidelný zájazd k moru do Chorvátska. Na zájazd sa tešilo aj dievča N. Jej matka so svojim druhom však dievča nechceli k moru pustiť a žiadali zariadenie, aby vylúčilo dievča zo zájazdu. Dopadlo to tak, že na dobu zájazdu súd premiestnil chovankyňu do iného zariadenia. Chovanci aj so zamestnancami odcestovali do Chorvátska. Vtedy publikovala poslankyňa Blahová svoj blog. Spustil sa mediálny huriavk, aký neprepukol pri žiadnej podobnej afére na Slovensku. V dôsledku mediálnej masáže sa začali viaceré trestné stíhania pracovníkov ČD. Ani v jednom doteraz ani nevzniesli obvinenie lebo výsledky vyšetrovania to neodôvodňovali. Hlavné stíhania zastavili na základe vyšetrovania, ktoré žiadnu trestnú činnosť neodhalilo. Keď prokurátori zastavili trestné stíhanie, poslankyňa Blahová a ďalší angažovaní politici spustili krik ako je možné, že trestné stíhanie zastavili, veď podľa ich politického názoru trestné činy boli spáchané. Generálny prokurátor zatiaľ vrcholnú profesionálnu odvahu neprejavil a nariadil ďalšie vyšetrovanie. V jednom prípade vyšetrovatelia doteraz vypočuli takmer 200 svedkov, nuž vypočujú ďalších aspoň 20. Ale fakt je, že vymyslené obžaloby zatiaľ nepodali.

O politickej objednávke na kauzu Čistý deň svedčí porovnanie s inými podobnými kauzami. Chovancom resocializačných zariadení (polepšovní) želáme úspešnú resocializáciu, ale cirkevné školy to nie sú. V médiách čas od času prebehnú správy o podobných skutkoch v iných zariadeniach. V reedukačnom zariadení Hlohovec v roku 2008 vychovávateľ tak zbil chovanca, že mu museli vyoperovať slezinu. V zariadení Hlohovec mali ďalšie maléry, ale prezident Kiska v roku 2014 zariadenie navštívil, naobedoval sa tam a odišiel spokojný. V prípade Čistý deň na druhý deň po blogu Natálie Blahovej vyzval policajného prezidenta, aby konal. V škole vo Vranove učiteľ masturboval pred žiakmi. Učiteľ v Prievidzi zneužíval žiačku, ktorá otehotnela. Momentálne beží kauza sexuálneho zneužívania v tábore Cha-cha-land. Pani poslankyňa Blahová a spol. majú smolu, že práve v týchto dňoch priniesli médiá správu, že bývalá chovankyňa Čistého dňa a hrdinka obviňovania zariadenia zo sexuálneho zneužívania (usudzujúc zo zverejneného tetovania na ruke) pôsobí v Bratislave ako prostitútka pre bohatších pánov. Podobných prípadov je viac. Zaznamenali ich bulvárne médiá, ale nikdy opoziční politici nežiadali odstúpenie ministra alebo dokonca pád vlády. Jednoducho, politický plán nebol.

Pani poslankyňa Blahová robila v kauze Čistý deň pol druha roka každý mesiac tlačovku. Poslednú tlačovku usporiadala koncom novembra 2017, tri mesiace pred zavraždením Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Odvtedy kauza Čistý deň zmĺkla. Vo februári 2018 začali demonštrácie Za slušné Slovensko. Opäť: bezbranná obeť, snaha o pád vlády, emocionálne spojenie obete a pádu vlády. Akési obranné reakcie život predsa prináša. Pani poslankyňa Blahová a ďalší politickí aktéri aféry Čistý deň čelia desiatkam súdnych žalôb chovancov ústavu, ich rodičov, zamestnancov ústavu o náhradu škody, poškodeniu dobrého mena a iné. Budú sa musieť obracať.

Aké bude ďalšie dejstvo?

Poslankyňa Blahová avízovala ďalšiu kauzu podobnú Čistému dňu.

JUDr. Ján Čarnogurský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Stano: Poľsko na hranice nepustilo expertov EÚ, preto nedostalo podporu

0 icon

Brusel 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mateusz Wodzinski)   Poľsko na svoje hranice s Bieloruskom nepustilo expertov Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku toho doteraz neposkytla Poľsku podporu na boj proti nelegálnej migrácii. Vonkajšie hranice EÚ by však mali byť primerane chránené, uviedol pre TASR Peter Stano, hovorca vysokého predstaviteľa Európskej únie…

Pellegrini: Slovensko si plán obnovy napísalo samo a ušilo na seba bič

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko do projektu plánu obnovy zahrnulo konkrétne stanovené reformné ciele, ktoré bude mať problém reálne naplniť. V diskusii na TASR TV to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini „Slovensko si plán obnovy malo napísať, aj napísalo samo. A myslím si,…

V prvom tréningu pred Veľkej ceny USA dominoval Mercedes

0 icon

Austin 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darron Cummings)   Majster sveta F1 Lewis Hamilton a jeho tímový kolega Valtteri Bottas potvrdili v prvom tréningu pred Veľkou cenou USA dominanciu Mercedesu Za Fínom Bottasom a o 0,045 s pomalším Britom Hamiltonom skončil na Circuit of the Americas v Austine líder priebežného poradia seriálu…

Padajúce lešenie zlomilo „zub“ na kremeľskom múre

0 icon

Moskva 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Алексей Майшев )   Ruské úrady museli v piatok uzatvoriť Červené námestie v Moskve. Spôsobil to pomerne kuriózny dôvod. Pod vplyvom silného vetra sa zrútilo lešenie, ktoré odlomilo jeden zo „zubov“ na vrchole múru Kremľa Dočasná oceľová konštrukcia bola postavená pri časti spomenutého múra v blízkosti…

Pápež František sa poďakoval Lionelovi Messimu za dres

0 icon

Rím 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František sa poďakoval futbalovému útočníkovi Lionelovi Messimu za darček v podobe dresu francúzskeho klubu Paríž St. Germain "Milý brat, ďakujem za dres a venovanie. Ďakujem za blízkosť a za to, že nie si namyslený. Boh ťa žehnaj, vždy môžeš so mnou počítať,"…

Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson alebo niektorou z…

Korčok vo Viedni: Pandémia nás so susedmi zblížila, nesmieme však poľaviť

0 icon

Bratislava/Viedeň 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pandémia nás so susedmi zblížila, ale nesmieme poľaviť, pretože zima bude testom pre všetkých. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok počas piatkovej pracovnej návštevy v rakúskej metropole Viedeň, kde na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Linharta rokoval aj s ministrami…

Po Lukašenkovej kritike v Bielorusku zrušili povinnosť nosiť rúška

0 icon

Minsk 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/ Pool Photo via AP)   Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinné nosenie rúšok, ktoré platilo od 9. októbra. Toto opatrenie predtým kritizoval Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, informovala v piatok agentúra Interfax Lukašenko podľa nej na jednej z porád v utorok žiadal, aby sa na…

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny

0 icon

Jeruzalem 22. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým…

Kosovská prezidentka nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov

0 icon

Priština 22. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrik Domi)   Kosovo nariadilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov pre údajné "ohrozenie národnej bezpečnosti". V piatkovom vyhlásení to uviedla kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň obvinila Moskvu zo snahy destabilizovať región, píše agentúra AP Osmaniová podľa vlastných slov požiadala kosovské ministerstvo zahraničných vecí, aby dvojicu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali