The Trumpet: Rusko a Čína “si osvojujú” Latinskú Ameriku

The Trumpet: Rusko a Čína “si osvojujú” Latinskú Ameriku

Moskva 7. februára 2015 (HSP/RT/Foto:TASR)

 

Ako poznamenáva autor článku v denníku The Trumper, v posledných rokoch Rusko a Čína vedú aktívnu politiku zbližovania sa s Latinskou Amerikou. Spolupráca medzi týmito troma regiónmi a zároveň fakt, že si nekonkurujú môže prispieť k tomu, že v blízkej budúcnosti by mohli Spojené štáty zažiť značné “geopolitické transformácie”, predpokladá autor článku

Podľa autora článku v The Trumpet Jeremiho Jaxa, počas minulých rokov sa Čína a Rusko snažili aktívne lákať latinskoamerický obchod a diplomaciu. “Dvaja obri – východní spojenci chceli získať spojenca pre biznis, zdroje a priateľstvo, ktorý by zdieľal ich túžbu ukončiť éru americkej nadvlády,” povedal Jax.

Reklama
Na snímke Vladimir Putin (vľavo) a Daniel Ortega

Potom, čo sa Spojené štáty stiahli z Latinskej Ameriky, Čína sa stala jedným z hlavných hráčov v tomto regióne, zdôrazňuje Jax. Napríklad v rokoch 2000-2009 sa obchod medzi Čínou a Latinskou Amerikou zvýšil o 1200 percent. Pokiaľ bude súčasný trend pokračovať, tak v budúcom roku Čína predbehne Európsku úniu a stane sa druhým najväčším obchodným partnerom v Latinskej Amerike. Očakáva sa, že v priebehu 10 rokov, obchod medzi oboma stranami dosiahne 500 miliárd dolárov ročne. Ekonomická expanzia Číny v Latinskej Amerike sa tiež odráža v raste investícií. Minulý mesiac sa čínsky prezident Si Ťin-pching zaviazal investovať v regióne 250 miliárd dolárov.

Na druhej strane sa Rusko v poslednom desaťročí snaží “obnoviť v Latinskej Amerike svoje postavenie, ktoré si vybudovala za čias Sovietskeho zväzu počas studenej vojny,” napísal Jax “a jeho snahy zosilneli hlavne v posledných mesiacoch – po tom, čo Spojené štáty a Európa uvalili sankcie proti Rusku, ako trest za jej úlohu v ukrajinskej kríze”. Autor je presvedčený, že sankcie prinútili Moskvu, aby sa priblížila k Latinskoamerickému trhu.

Reklama

Konkrétne v júli si ruský prezident Vladimir Putin urobil šesťdňový výlet po Latinskej Amerike, kde navštívil Kubu, Argentínu, Brazíliu a Nikaraguu. Na Kube Putin podpísal niekoľko významných zákaziek v oblasti ropy a bezpečnosti a vzdal sa 90 percent (čo je asi 32 miliárd dolárov) kubánskeho dlhu, nezaplatených ešte zo sovietskych čias. Po návšteve sa objavili správy, že Kuba dokonca súhlasila s odovzdaním základne zo sovietskej éry Rusku, zdôrazňuje autor.

Argentína je jednou z mála krajín, ktorá podporili anexiu Krymu Ruskom. Počas svojej návštevy Argentíny Putin na znak vďačnosti podpísal dohodu o bezpečnosti a obchode, ako aj zmluvu na výstavbu jadrových elektrární v Argentíne. Rusko tiež ponúklo Argentíne dodávku desiatok stíhačiek. Putin podpísal podobné dohody aj s Brazíliou a tiež zmluvy v oblasti letectva, zbrojárstva a technickej spolupráce. Návšteva Putina v Nikarague bola prvou návštevou prezidenta Ruska v tejto krajine. Putin diskutoval s prezidentom Nikaraguy Danielom Ortegom o spolupráci počnúc bezpečnosťou končiac  poľnohospodárstvom. Ortega nazval návštevu Putina za “historickú” a “lúčom svetla”, píše Jax.

Vo všetkých štyroch krajinách, Putin navrhol výstavbu systému GLONASS, ktorá je ruskou obdobou americkému systému GPS. Na záver svojej návštevy, Putin povedal, že Rusko by malo “obnoviť účasť v tejto veľmi zaujímavej a veľmi sľubnej oblasti (sveta).”

Ako dodáva autor článku, v posledných mesiacoch ruské bombardéry hliadkovali nad Karibským zálivom a pristáli vo Venezuele a Nikarague. Rusko sa zúčastnilo vojenských cvičení vo Venezuele a ruské lode vplávali do kubánskych a venezuelských prístavov. Zároveň spoločnosť “Gazprom” masívne investuje v Argentíne a Bolívii a “Rosneft” zosilňuje svoju prítomnosť vo Venezuele.

“To všetko poukazuje na to, že Rusko sa dnes stava v Latinskej Amerike vplyvnejším, než bolo počas studenej vojny” tvrdí autor článku. Preto z pohľadu Jaxa, je pozoruhodné, že Čína a Rusko sa v Latinskej Amerike nevnímajú ako konkurenti. Naopak, si dokonca poskytujú vzájomnú podporu.

Reklama

Napríklad, aby podporili projekt Nikaraguajského kanálu financovaný Čínou, Rusko sľúbilo, že zaistí bezpečnosť počas výstavby. Od tohto roku v Nikarague rozmiestnia ruské základne a ruská flotila bude hliadkovať popri tichooceánskom a Karibskom pobreží. Ďalší príklad: v júli 2014 sa Vladimír Putin a Xi Jinping stretli v Brazílii, aby predstavili novú “rozvojovú banku”, ktorá je výzvou nadvláde Spojených štátov vo finančnom sektore.

Popísaná stabilná spolupráca medzi Ruskom a Čínou v Latinskej Ameriky a tiež politická a hospodárska nekonkurencia, otvárajú možnosti pre geopoliticku transformáciu v tesnej blízkosti Spojených štátov a to už v blízkej budúcnosti, zhŕňa na záver autor článku v The Trumpet.

jf
 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali