Putin dal Američanom mat v Afganistane

Putin dal Američanom mat v Afganistane

Moskva 30. augusta 2017 (HSP/occhidellaguerra/Foto:TASR/AP-AP Photo, File,Alexei Druzhinin)

 

Podľa talianskeho vojenského analytika Lorenza Vitu, publikujúceho na prestížnom talianskom vojensko-politickom portáli occhidellaguerra sa Putinovi podarilo rozbiť americkú stratégiu chaosu v Afganistane, takže rovnako ako v Sýrii a Iraku Američania totálne stratili iniciatívu

Na snímke Vladimir Putin

Keď sa končilo ťaženie ZSSR v Afganistane, pozície ZSSR prebrali USA, ktoré vstúpili do konfrontácie s Talibanom. Pokiaľ Sovieti bojovali v Afganistane 10 rokov, Američania sa v Afganistane trápia už 16 rokov bez toho, aby dosiahli väčšinu svojich strategických cieľov. Jediné čo Američania dokázali bolo prehĺbenie chaosu v Afganistane.

Reklama

Pritom až do roku 2012 sa mohli Američania opierať v Afganistane aj o ruskú pomoc. Rusi nezásobovali členov Talibanu a iných protiamerických afgánskych oddielov zbraňami, ako to robili Američania počas sovietskej kampane v rokoch 1979-1989 a poskytli svoj vzdušný priestor i letecké základne pre americké letectvo a letectvo štátov NATO, ktoré zásobovali americký a európsky vojenský kontingent. Cez ruské územie sa uskutočnilo približne 2200 letov, transport 45 000 kontajnerov a približne 380 tisíc vojakov USA a NATO.

Ilustračné foto

Podpora Ruska Američanom sa skončila v roku 2012, kedy sa Američania rozhodli arogantne zasiahnuť v Sýrii na úkor Ruska. Pokiaľ americké aktivity v Gruzínsku, pri ktorých americká bábka Saakašvili vyprovokoval bojové operácie voči Osetínsku Rusi bravúrne eliminovali, pri amerických aktivitách v Sýrii už Rusi nemienili dopustiť, aby sa situácia dostala až tak ďaleko.

Reklama

Oslabenie a zvrhnutie Asada, podpora radikálnym muslimským zoskupeniam zo strany USA a Západu malo za cieľ nielen destabilizovať situáciu na Blízkom východe, ale následne rozpútať aj chaos v bývalých sovietskych republikách Strednej Ázie (Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Kazachstan a Kirgizsko), odkiaľ by terorizmus ohrozoval juh Ruska.

Vojenské aktivity Američanov v Afganistane podľa Lorenza Vitu pôsobia rozpačitým dojmom. Napriek propagande v svetových médiách Američania nedokázali dosiahnuť v Afganistane merateľný úspech. Drvivá časť americkej armády sa už bez dosiahnutia výraznejších výsledkov z Afganistanu stiahla, v krajine pôsobia už len špeciálne jednotky a keďže ani tieto nestačia na riešenie situácie v Afganistane, povolalo americké velenie do služby žoldnierske zoskupenie Blackwater, ktoré v Afganistane začína práve teraz pôsobiť.

Väčšina afgánskych politických lídrov i predstaviteľov opozície, vrátane Talibanu chápe, že Američania nedokážu nič iné len zasiať chaos, vytvoriť bábkovú vládu, ktorá im umožňuje rabovať nerastné bohatstvo v krajine. Američanov rozhorčila skutočnosť, že Rusi nadviazali kontakty nielen s predstaviteľmi afgánskeho politického spektra, ale aj s predstaviteľmi protiamerickej opozície, ktorá bojuje proti oficiálnej vláde v Kábule, podporovanej a kontrolovanej Američanmi.

Putinovi a Rusku dôveruje nielen Taliban, ale aj afgánska vláda, čo stavia Američanov mimo hru a do nevýhodného postavenia. Ak sa rozhodnú predstavitelia znepriatelených frakcií prijať ruskú rolu sprostredkovateľa, podobne ako sa stalo v Sýrii, neostane Američanom veľa možností ovplyvňovať situáciu v Afganistane. Už teraz sú Američania nervózni z ruských aktivít v Lýbii, pri ktorých Rusi podporou generála Haftara maria americké plány a predstavy.

Aj v Sýrii sa Američania snažili sabotovať ruské snahy dosiahnuté na rokovaniach v Ženeve a v Astane, americké snahy sa však nepodarilo úplne naplniť. Je veľký rozdiel v bojovej úrovni Afgáncov a Sýrčanov, takže ak by Rusko poskytlo skryte afgánskym skupinám dostatok moderných zbraní, Blackwater by sa ocitol v Afganistane v nezávideniahodnom postavení.

Reklama

Američania teda nemajú ako zastaviť aktivity Moskvy, sledujúce dosiahnutie dohody medzi znepriatelenými frakciami v Afganistane. Američania sa v Afganistane natoľko kompromitovali, že ich odmieta nielen opozícia, ale s nechuťou sa k Američanom stavajú aj oficiálne politické elity, ktoré čoraz častejšie upierajú svoj zrak na Rusko a na Čínu. Proti ruským plánom a aktivitám nemajú čo Američania postaviť.

To že sa Putinovi a Lavrovovi podarilo v Sýrii dosiahnuť uzavretie prímeria medzi oficiálnym Damaskom a opozíciou vyvoláva nádej aj u Afgáncov, ktorí sú už unavení dlhotrvajúcou vojnou v krajine. Aj Kábul aj protivládna opozícia Rusom dôverujú, pretože chápu že Rusko predkladá koncepčne prijateľný plán, ktorý je v priamom rozpore s Američanmi presadzovaným systémom rozbíjania a chaosu.

A práve priklonenie sa Afgáncov k ruským garanciám a ruskému plánu na ukončenie konfliktu v Afganistane považuje Lorenzo Vita v konečnom dôsledku za mat nekoncepčnej americkej zahraničnej politike v tejto ťažko skúšanej krajine.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali