Thubelihle získala štipendium, ktoré pokrýva jej náklady na štúdium a ubytovanie až do tej doby, dokiaľ nedokončí štúdium na Pretórijskej univerzite. Táto podpora je vyhradená pre mladé dievčatá, ktoré sú panny. Ide o iniciatívu dištriktu Uthukela v provincii KwaZulu-Nata, ležiaceho približne 200 kilometrov od mesta Durban. Hlavným cieľom podpory je zamedzenie nechcenému otehotneniu a šíreniu AIDS.
Štipendium zatiaľ dostáva bez ohľadu na prospech 16 mladých študentiek. Mladé ženy sú každý rok podrobené vizuálnej prehliadke, ktoré uskutočňujú staršie ženy. V prípade, že sa ukáže, že mali pohlavný styk, prestanú štipendium dostávať.
Štipendium pre panny sa nepáči ochrancom ľudských práv. Uvádzajú, že program je diskriminačný a porušuje ústavu. Spávať im nedajú ani skúšky panenstva.
Vzhľadom ku kontrole panenstva Thubelihle uviedla, že tieto testy nijak nenarúšajú jej súkromie. Dodala, že je rada, že je taká, aká je, a práve to jej dodáva viac sebaúcty.
Voči kritike ľudskoprávnych organizácií sa bránia aj úrady Uthukele a za štipendiom si pevne stoja. „Hlavným dôvodom, prečo sme toto štipendium zriadili, je to, že v našom dištrikte máme vysoký počet nechcených tehotenstiev u dospievajúcich dievčat a mnoho mladých ľudí má AIDS,“ zverejnil Reflex.cz vysvetlenie starostky Dudy Mazibukovej.
S myšlienkou tohto osobitného štipendiá prišli podľa Mazibukovej samotné dievčatá, ktoré sa sťažovali, že sa im ako pannám nedostáva uznania, zatiaľ čo mladé tehotné ženy dostávajú od vlády podporu.
V dištrikte Thukela, kde žije 800.000 obyvateľov, je podľa štatistík radnice takmer polovica osôb vo veku od pätnástich do štyridsiatich deviatich rokov HIV pozitívnych. V Juhoafrickej republike je tiež vysoký počet predčasných tehotenstiev – vo veku devätnásť rokov je tu tehotných asi štvrtina dievčat, uvádza sa na africkom internetovom serveri Africa Check.