“Myslím, že IS je úspešný, pretože nečelí súdržnému koordinovanému úsiliu, ktoré by ho mohlo zničiť. Technicky vzaté, IS nie je silný. Nejakých 30.000 – 40.000 ľudí. Ich vozidlami sú pickupy Toyota a na nich nejaké guľomety,“ povedal izraelský politik v rozhovore v relácii Worlds Apart televízie RT.
“Pravdepodobne nemajú ani jediné lietadlo, ani jeden vrtuľník,” povedal Ehud Barak, ktorý sa zúčastnil mnohých bojových misií a je jedným z najvyššie ocenených vojakov v Izraeli.
Islamský štát, o ktorom si mnohí myslia, že je jedným z najlepšie vybavených militantských jednotiek v regióne, je v skutočnosti lepšie vyzbrojený, ako lokálne jednotky, ktoré proti nemu bojujú. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno o IS povedal, že je “vyzbrojený lepšie než iracká armáda.”
Na otázku, či vidí cudzí vplyv stojaci za rastom teroristickej skupiny, izraelský ex-premiér, ktorý tiež zastával posty ministra obrany a podpredsedu vlády, povedal, že „v súčasnosti nemôže vymenovať nikoho, kto im skutočne pomáha.“ Nedávno sme vám priniesli článok, v ktorom bývalý šéf americkej organizácie DIA vyhlásil, že za vzostup Islamského štátu môže USA.
„Myslím si, že pomocou koordinovaného úsilia môže byť IS potlačený. Nie je to ľahké, no nie je to niečo nepredstaviteľné. Nie sú takí veľkí,“ povedal izraelský politik a dodal, že vnímané vojenské kapacity sú prehnané.
„V podstate to, čomu čelili v Ramadi [mesto v centrálnom Iraku, zajatý IS] a na iných miestach v Iraku je, že armáda nechce bojovať. A ak armáda nechce bojovať, nepotrebujete veľké skúsenosti na to, aby ste vyhrali,“ povedal Ehud Barak. Jediný silný odpor, s ktorým sa stretli, bol v Ajn al-Arab (Kobani) od kurdskej milície, povedal politik.
„Turci navrhli nasledovné: sme pripravení spolupracovať s Američanmi v boji proti Daishi, ale chceme, aby ste nezabudli na Assada. Nemôžeme zvíťaziť nad Daishi a spraviť Assada šťastným,“ vysvetlil izraelský politik. „Ak by turecké divízie umiestnení na hranici šli do Ajn al-Arab, bol by koniec do dvoch dní,“ dodal.