Komentátor Forbesu Kalev Leetaru priamo obviňuje známy a vplyvný denník The Washington Post z falzifikácie. Pripomenul, že na Silvestra 31. decembra The Washington Post zverejnil článok pod názvom „Ruskí hakeri sa vlámali do rozvodnej siete USA prostredníctvom spoločnosti v Vermonte, oznámili to americkí predstavitelia“. Tvrdí, že všetky informácie vo vplyvnom denníku sú vymyslené a novinári sa /úmyselne či neúmyselne?/ ani neobťažovali preveriť informácie a zistiť, čo je pravda a čo je lož.
Kalev Leetaru poukazuje na to, že The Washington Post tvrdil, že v počítačovom systéme spoločnosti Burlington Electric údajne našli programový kód spojený s ruskými hackerami. A to je celé: nepreverené informácie, senzácia a obvinenia už boli na svete. „Nedávny článok v The Washington Post o „ruských hackeroch“ ukázal, aké je užitočné šíriť nepravdivé informácie prostredníctvom veľkých novín,“ prízvukuje autor Kalev Leetaru.
Pripomína nezmysly, ktoré zverejnil The Washington Post: „Rusi neaktivovali kód, aby poškodili spoločnosť, ale predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity uvádzajú, že prienik do energetickej siete má veľký význam, pretože predstavuje potenciálne vážnu zraniteľnosť krajiny,“ napísal The Washington Post. Kalev Leetaru pripomína, že pravda síce rýchlo vyplávala na povrch, ale The Washington Post ju nezverejnil a nedementoval svoju predošlú správu, neuviedol veci na správnu mieru.
Autor Forbesu poukázal na to, že sa rýchlo zistilo, že čas a okolnosti „invázie do počítačovej siete“ nie sú dodnes známe. Dokonca počítačový útok poprela samotná spoločnosť Burlington Electric. Jej tlačová služba uviedla, že podozrivý program bol nájdený iba v notebooku, ktorý dokonca nebol pripojený k sieti…
„Historka o ruských hackeroch, ktorí hlboko prenikli do rozvodnej siete v USA a sú pripravení vrhnúť národ do tmy jedným kliknutím, sa hneď premenila na príbeh o notebooku, ktorý mal jeden škodlivý program, a navyše vôbec nebol pripojený k sieti,“ ironizuje autor vo Forbes. Poukázal na to, že The Washington Post zverejnil nepreverené informácie (z nedbalosti alebo úmyselne), ktoré poskytol absolútne nespoľahlivý zdroj a vôbec sa nepokúsil kontaktovať zástupcov spoločnosti Burlington Electric pred zverejnením článku a preveriť pravdivosť informácií a zistiť, čo sa v skutočnosti stalo.
„Podľa všetkého sa zdá, že nejaký vládny činiteľ predal novinám senzáciu o Rusoch, ktorí prenikli do energetickej siete v USA. A namiesto toho, aby sa obrátili na elektrárenskú spoločnosť a zistili podrobnosti, jednoducho zverejnili historku v tej podobe, v akej ich nakŕmili vládni predstavitelia,“ prízvukuje novinár Forbesu.
Poukazuje aj na ďalšie „taktické triky“, ktoré využíva The Washington Post – ako aj celý mainstream. Keď pravda vyplávala na povrch, The Washington Post urobil niektoré zmeny v článku na svojom webe, takpovediac ho „aktualizoval“. Lenže! Titulok ponechal bezo zmien… Je to veľká chyba? Kalev Leetaru tvrdí, že je obrovská a vysvetľuje, prečo.
Poukazuje na to, že aj doteraz titulok článku v The Washington Post zostal starý: „Ruskí hakeri sa vlámali do rozvodnej siete USA prostredníctvom spoločnosti vo Vermonte, oznámili to americkí predstavitelia“. Kalev Leetaru prízvukuje, že táto falošná informácia v titulku sa prostredníctvom sociálnych sieti šíri na internete.
Zdôrazňuje, že je to veľmi dôležitá vec, pretože drvivá väčšina užívateľov sociálnych sietí obyčajne venuje pozornosť iba titulkom článkov, ale samotné články nečítajú. A tak falošné informácie „otravujú“ ľudí: čitatelia si „prehltnú“ klamstvo umiestnené v titulku, ale pravdu, ktorú by si našli v článku, neprečítajú… Kalev Leetaru podčiarkuje, že novinári denníka The Washington Post to všetko určite veľmi dobre vedia, a preto vedome šíria falošné informácie podobnými spôsobmi.
Eugen Rusnák