V úvode listu František Bednár zdôrazňuje, že úlohou prezidenta je okrem iného snažiť sa zabezpečovať občanom štátu pocit bezpečia. Píše: „Vážený pán prezident, ako občan Slovenskej republiky a bývalý politický väzeň Vás vyzývam, aby ste kvôli zabezpečeniu pocitu bezpečnosti občanov po zvolení pána Donalda Trumpa za prezidenta USA odstúpili z funkcie prezidenta Slovenskej republiky.
4. novembra 2016 ste na sneme Únie nevidiacich a slabozrakých v Poprade povedali, že úlohou štátu a politikov je dať ľuďom pocit bezpečia, čo považujete za svoju povinnosť, ale aj za povinnosť všetkých politikov. Pocit bezpečia nepotrebujú len nevidiaci a slabozrakí, ale všetci občania, ktorých by ste mali ako prezident zvolený týmito občanmi zastupovať. Vaše kroky a vyhlásenia však pocit bezpečia nedávajú. Stali ste sa hlasnou trúbou militantných kruhov a hovorcom ich zástupcu Martina Bútoru, namiesto toho, aby ste bol nestranným hovorcom všetkých občanov, ktorí chcú všetci žiť v mieri, a nie v atmosfére vojnového ohrozenia a novej studenej vojny medzi Ruskom a Západom. Nielen Popradčanov pobúrilo Vašej vyhlásenie na summite NATO, že v v Poprade pod Tatrami môže vzniknúť vojenská základňa. Názor občanov a samosprávy Vás pritom nezaujímal.“
Ďalej František Bednár reagoval na postoje Andreja Kisku voči šokujúcim udalostiam na Ukrajine a v Pobaltí. Prezidentovi sa prihovára takto: „Na jednej strane v parlamente vyzývate k postaveniu hrádzi proti fašizmu, a na druhej, pri stretnutiach s prezidentom Ukrajiny, neprotestujete proti konaniu fakľových pochodov priaznivcov Stepana Banderu, premenovávaniu ulíc po vodcoch OUN-UPA, či používaniu nacistických symbolov ukrajinskými národnými gardami. Ako prezident by ste pritom mali vedieť, že dolná komora poľského parlamentu označila vyvraždenie približne 100-tisíc Poliakov nacionalistami z Ukrajinskej povstaleckej armády vo Volyni na západe Ukrajiny za genocídu. Neprotestujete ani proti tomu, že sa na počesť vojnových zločincov z Waffen SS konajú pochody ich bývalých príslušníkov a obdivovateľov. Dokonca Lotyšský súd v Rige povolil usporiadanie tradičného pochodu lotyšských nacionalistov a vojnových veteránov, ako uviedol, na uctenie pamiatky krajanov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali po boku nemeckých nacistov v elitnej jednotke Waffen-SS.
Pri návšteve Ukrajiny ste ubezpečovali, že Ukrajina má plnú podporu Slovenska pri jej ceste do euro(atlantických) štruktúr. Vyhlásili ste, že Slovensko nikdy neuzná anexiu Krymu, kde sa konalo referendum, pričom vznik Kosova bez vyhlásenia referenda Vás nezaujímal.“
František Bednár si všimol aj udivujúco pochvalný postoj Andreja Kisku voči situácii v Turecku. Píše mu: „Verejne ste vyhlásili, že Turecko je ostrov stability, od ktorého sa máme čo učiť, pričom tri dni pred návštevou R.T. Erdogan presadil zákon, ktorý legálne umožňuje strieľať do demonštrantov. Je to krajina, ktorá fakticky umožňuje existenciu islamského štátu, keďže títo bojujú proti Kurdom rovnako ako Erdogan, v Turecku predávajú ropu a majú logistickú základňu. Je to krajina, kde sú brutálne represálie na bežnom poriadku a kde je najviac zavretých novinárov na svete. Prudko sa islamizuje a radikalizuje, sám
Erdogan sa stal prakticky diktátorom, ktorého nejaké ľudské práva a demokracia už dávno nezaujímajú. Napriek tomu ste, vyhlásili, že Turecko dosiahlo pokrok v ľudských právach.“
František Bednár spomína aj na svoje skúsenosti z USA a z toho, ako tam mnohí obyčajní Američania hodnotia politiku vlastného štátu po celom svete, ktorú tak odhodlane a oddane obhajuje a presadzuje aj Andrej Kiska: „Vážený pán prezident, aj ja som bol v USA a stretol som sa tam s množstvom čestných a dobrých ľudí, ktorí boli znechutení z postavenia USA ako svetového žandára, pričom stredná vrstva je globalistami likvidovaná a život obyčajných ľudí zaťažených daňami, z ktorých sú financované permanentné vojnové konflikty a základne po celom svete, sa stával čoraz ťažším. Títo statoční občania Ameriky dali celému svetu a Vašim poradcom jasnú odpoveď, že už si viac nenechajú vymývať mozgy propagandou kúpených médií a prvoradý pre nich je pocit bezpečia, o ktorom ste vyhlásili, že jeho zabezpečenie má byť povinnosťou politikov.“
Ani záverečné slová otvoreného listu bývalého politického väzňa Františka Bednára slovenskému prezidentovi náladu Andrejovi Kiskovi nevylepšia: „V prezidentských voľbách Vám ľudia dali dôveru a šancu dokázať, že budete nestranným a spravodlivým prezidentom všetkých občanov, a nie vojnovým štváčom. Túto šancu ste premárnili a ak si chcete zachovať vlastnú tvár a zabezpečiť ľuďom skutočný pocit bezpečia, odstúpte z funkcie prezidenta Slovenskej republiky.“
Pred časom sme sa pýtali, či Andrej Kiska prijme pozvanie na míting odporcov základní NATO na Slovensku. Andrej Kiska neprišiel. Teraz sa ho pýtajú, či odstúpi. Čo na to odpovie muž, ktorý sám seba v bilbordovej volebnej kampani ohodnotil slovami: srdce, rozum, charakter?
Vladimír Mohorita
Volebný šot Andreja Kisku: „Vždy budem stáť na strane ľudí, pretože potom aj ľudia budú stáť za mnou.“