Berényi: Most – Híd sa zmieril s asimiláciou Maďarov na Slovensku, SMK nie

Berényi: Most – Híd sa zmieril s asimiláciou Maďarov na Slovensku, SMK nie

Bratislava 14. septembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

SMK by chcela v Európskom parlamente presadzovať vytvorenie celoeurópskych noriem menšinovej politiky

Počet Maďarov na Slovensku klesol za dvadsať rokov o viac ako stodesaťtisíc a jedným z dôvodov tohto poklesu je asimilácia. “Strana maďarskej komunity (SMK) sa nezmierila s asimiláciou, zatiaľ čo politici Mostu-Híd viackrát vyhlásili, že je to nezvratný proces,” povedal po diskusnej relácii na Teraz.sk predseda SMK József Berényi na margo rozdielov medzi jeho stranou a Mostom-Híd.

Reklama
Na snímke vpravo Gyula Bárdos, uprostred Jószef Berényi, vľavo Iván Farkas

„Leitmotívom našich cieľov je pre nás tento veľmi negatívny demografický a populačný trend. V roku 1991 bol na Slovensku najväčší počet Maďarov. Porevolučné obdobie nám skôr neumožnilo zachovať si identitu,“ povedal v diskusii Berényi s tým, že počas najtvrdšej diktatúry počet Maďarov na Slovensku rástol, po Nežnej revolúcii začal klesať.

Problémom však podľa neho nie je demokracia, ale statická menšinová politika. „Hovorí sa, že sú tu nadštandardné práva, ale to neznamená, že sú dostatočné na to, aby sme si mohli zachovať svoju identitu,“ dodal.

Reklama

Počet Maďarov na Slovensku podľa neho klesá v dôsledku odchodu mladých do zahraničia, z demografických dôvodov, ale aj preto, že deti zo zmiešaných rodín si často uvádzajú slovenskú národnosť. „Vyzerá to tak, že politici sú s týmto negatívnym trendom spokojní, my nie. Nezaložili sme Stranu maďarskej komunity a predtým tri maďarské strany, ktoré sa zlúčili, preto, aby sme sa zmierili s týmto trendom,“ zdôraznil Berényi.

SMK chce podľa neho presadzovať zvýraznenie národnostnej politiky na Slovensku na úrovni Európskeho parlamentu, ako aj na úrovni VÚC a samospráv. „Sú to otázky používania menšinových jazykov, dvojjazyčnosť, aj otázky samosprávy,“ vysvetlil predseda SMK.

V EP by SMK chcela napríklad presadzovať vytvorenie celoeurópskych noriem menšinovej politiky. Berényi sa zároveň ohradil proti vyjadreniu predsedu Mosta – Híd Bélu Bugára, podľa ktorých si SMK vie predstaviť spoluprácu s Mostom – Híd až od roku 2015. „Nikdy som nepovedal, že s nimi nechceme spolupracovať. Ale povedal som, že v župných voľbách bola proti nám dosť ostrá kampaň. Hneď po župných voľbách nanominovali svojich kandidátov na europoslancov. Tým pádom ani neumožnili rokovanie o spolupráci. A vedeli sme, že už majú pripravených kandidátov na miestne voľby práve v obciach, kde my máme primátorov,“ vysvetlil Berényi. “Na základe toho som povedal, nechajme to na miestnych lídrov. Tam, kde sa dá, sa určite sa dohodnú. A stalo sa to v Komárne, v Rožňave, v Nových Zámkoch. A budú miesta, kde bude ostrý súboj. Napríklad v Dunajskej Strede, v Šamoríne a v ďalších mestách. A po komunálnych voľbách bude čas si sadnúť a dohodnúť sa o spolupráci,“ konštatoval Berényi.

K dohode medzi Mostom – Híd a SMK nedošlo ani v Rimavskej Sobote, kde bugárovci podporujú na post primátora Štefana Orosza, SMK súčasného primátora Jozefa Šimka. Na otázku, či pre SMK nie je problém, že v minulosti kandidoval aj za SNS Berényi poznamenal, že bývalý poslanec za Most – Híd, Andrej Hrnčiar, v súčasnosti prvý podpredseda Siete, bol zasa v minulosti čestným podpredsedom Matice Slovenskej. „Pán Šimko bol veľmi otvorený voči našim poslancom. Nevidím problém v tom, že ho chcú podporiť aj naďalej. Nebudeme sa hrabať v minulosti, takéto debaty nevedú nikam. Tento primátor urobil veľmi veľa pre Rimavskú Sobotu,“ vyhlásil Berényi.

 

Reklama

V komunálnych voľbách podľa Bugára existuje málo veľkých celoštátnych spoločných tém, v každom regióne je špecifická agenda

Bugár je však práve opačného názoru. „SMK sa musí rozhodnúť. Ak podporia súčasného primátora, zároveň povedia, že súhlasia so všetkým, čo na ňom kritizujú občania,“ vyhlásil predseda Mosta – Híd 19. augusta v diskusii na Teraz.sk.

V komunálnych voľbách podľa neho existuje málo veľkých celoštátnych spoločných tém, v každom regióne je špecifická agenda, ktorú musia komunálni politici riešiť. Napriek tomu však medzi Mostom–Híd a SMK vidí rozdiely v prístupe k riešeniu problémov. „Rozdiely sú v takých dôležitých veciach, ako je to s kým viete realizovať svoj program. Hovoríme o tom, že na Slovensku, v jednotlivých dedinách môžeme byť vo väčšine, ale v skutočnosti sa potrebujeme dohodnúť aj so zástupcami väčšinového národa. Či v parlamente, v niektorých mestách, alebo vyšších územných celkoch,“ konštatoval Bugár na margo prístupu Mostu–Híd.

„Hovoríme o tom, že ak niečo vymyslíme, napríklad aj ohľadne menšinových práv, musíme presvedčiť aj predstaviteľov slovenských strán, aby sme od nich dostali podporu. V tomto je rozdiel. Neodkazujeme ani z Maďarska, ani neviem odkiaľ, že toto chceme. To nemá význam,“ dodal.

ru

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali