ZŠ Mierová vo Svite oslávi v septembri 70. výročie svojho vzniku

Svit 18. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

 

Vedenie mesta Svit plánuje k základnej škole pripojiť aj Základnú umeleckú školu, Centrum voľného času a materskú školu

Základná škola Mierová vo Svite bola slávnostne otvorená 22. septembra 1946 a v budúcom školskom roku oslávi 70. výročie svojho založenia. V podtatranskom regióne patrí medzi najstaršie. Podľa jej riaditeľky Eleny Berezovskijovej je však možné, že okrem tohto výročia sa bude oslavovať aj vznik novej školy. Vedenie mesta Svit plánuje totiž k základnej škole pripojiť aj Základnú umeleckú školu (ZUŠ), Centrum voľného času (CVČ) a Materskú školu na Mierovej ulici.

Na snímke žiaci siedmeho ročníka si čítajú anglické knihy v špeciálnom kútiku počas prestávky v Základnej škole Mierová vo Svite
Na snímke žiaci siedmeho ročníka si čítajú anglické knihy v špeciálnom kútiku počas prestávky v Základnej škole Mierová vo Svite

„Počas otvorenia školy v roku 1946 bolo v dvoch triedach 98 žiakov. Vyučovalo sa v bývalom penzióne na Hviezdoslavovej ulici vo Svite. Prvým riaditeľom bol Augustín Naďovič. V januári 1970 sa začalo učiť v novej budove na Ulici Mierová, kde sa momentálne nachádza škola,“ uviedla pre TASR riaditeľka. V tom roku mala škola 26 tried a 703 žiakov. Základná škola získala právnu subjektivitu 1. januára 1998.

„V súčasnosti má škola 396 žiakov a 32 pedagogických zamestnancov,“ priblížila riaditeľka. V základnej škole sa učia okrem detí z mesta aj žiaci z okolitých obcí Batizovce a Gerlachov. „Máme žiakov aj z Popradu, Štrby, Lúčivnej a Veľkej Lomnice,“ vymenovala riaditeľka. Podľa je ďalších slov najviac žiakov navštevovalo školu v 80. rokoch 20. storočia. „Vyzerá to tak, že začína svitať na lepšie časy a žiakov v našej škole začína opäť pribúdať. V budúcom školskom roku ju bude navštevovať 40 nových prvákov, zatiaľ čo v tomto roku je ich len 27,“ vysvetlila riaditeľka.

Základná škola Mierová bude začiatkom budúceho školského roka oslavovať 70. výročie svojho založenia. „Je však možné, že okrem tohto výročia budeme zároveň oslavovať aj vznik novej školy. Základná škola by mala byť zlúčená so ZUŠ, CVČ a Materskou školou na Mierovej ulici. V školskom roku 2016/2017 bude 70. výročie oslavovať aj ZUŠ a CVČ oslávi 55. výročie,“ vysvetlila riaditeľka.

Škola sa nachádza v štyroch pavilónoch, v ktorých prebieha výučba. Sú kompletne prerobené a zateplené. „Dva pavilóny, v ktorých je školská jedáleň, odborné učebne a sídli vedenie školy, zatiaľ nie sú zrekonštruované z vonkajšej strany. Exteriér všetkých chodieb a učební sme si svojpomocne vyzdobili. Oprava, ktorá na pavilónoch prebehla, bola realizovaná z eurofondov,“ uviedla Berezovskijová. Podotkla, že ostatné časti budovy školy chce jej vedenie zrekonštruovať čím najskôr.

 

V ZŠ Mierová vo Svite sa žiaci venujú aj bežeckému lyžovaniu

Základná škola na Mierovej ulici vo Svite sa orientuje nielen na vyučovanie cudzích jazykov a informatiky, ale veľký dôraz kladie aj na šport. Počas zimných mesiacov sa žiaci priamo v jej areáli venujú bežeckému lyžovaniu a v rámci telesnej výchovy chodia aj na plaváreň. V rámci prestávok či po vyučovaní navštevujú anglický kútik, v ktorom sa zdokonaľujú v čítaní cudzojazyčných kníh.

„Triedy v škole nemáme špecializované, ako to bolo v minulosti. V niektorých ročníkoch je však posilnené vyučovanie anglického jazyka, matematiky, slovenského jazyka a literatúry či telesnej výchovy,“ povedala pre TASR riaditeľka školy Elena Berezovskijová. Vzhľadom na to, že škola posilňuje vyučovanie anglického jazyka, priamo na spojovacej chodbe medzi jednotlivými pavilónmi sa nachádza English corner. „Ide o cudzojazyčnú knižnicu, ktorá je na chodbe. Žiaci, ale aj návštevníci školy, si môžu sadnúť do anglického kútika a vybrať si knihu a prečítať si ju,“ priblížila riaditeľka školy. 

V škole sú aj dve tabletové miestnosti. „Zapojili sme sa do projektu Digi škola, v rámci ktorého sme získali 20 tabletov, interaktívnu tabuľu a notebook, ktoré využívajú žiaci na druhom stupni školy. My sme si ešte predtým takúto triedu zriadili aj na prvom stupni, kde je 15 tabletov. Malé deti na nich pracujú napríklad v rámci anglického jazyka, prírodovedy či na slovenského jazyka,“ povedala Berezovskijová. 

„Posilnenú máme aj telesnú výchovu, pretože v školskom vzdelávacom programe sú dve hodiny telesnej výchovy a my máme o hodinu viac. Tretiaci, piataci a šiestaci absolvujú telesnú výchovu aj na plavárni,“ uviedla riaditeľka. Zaujímavosťou je, že žiaci tretieho až piateho ročníka sa počas zimných mesiacov venujú bežeckému lyžovaniu priamo v areáli školy. „Momentálne máme k dispozícii približne 15 párov bežiek a plánujeme nakúpiť ďalšie. Ide o šport, ktorý zrejme priamo v priestoroch školy na Slovensku nepraktizuje asi nikto. Rodičia si to chvália, pretože ich deťom sa potom ľahšie učí aj lyžovať,“ priblížila riaditeľka. Okrem toho majú žiaci v štvrtom a siedmom ročníku lyžiarsky výcvik, v rámci ktorého tieto skúsenosti z bežeckého lyžovania uplatnia. 

V areáli školy sa okrem telocvične, basketbalového ihriska, bežeckej dráhy a multifunkčného ihriska nachádzajú aj posilňovacie stroje. „Ich hodnota je približne 8500 eur a financovali sme ich z vlastných zdrojov. Deti na nich cvičia nielen v rámci telesnej výchovy, ale aj v popoludňajších hodinách. Prichádzajú sem aj mamičky s deťmi. Mladšie deti majú pred vchodom do školy k dispozícii drevené preliezačky, na ktoré prispelo rodičovské združenie,“ povedala riaditeľka. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu škole schválilo dotáciu 12.000 eur na prístavbu k telocvični. Bude v nej uložené športové zariadenia. K tejto sume by malo prispieť aj mesto Svit čiastkou 5000 eur.

 

Absolventi ZŠ Mierová vynikali v športových a prírodovedných súťažiach

Sústavná práca s talentovanými žiakmi prináša v Základnej škole na Mierovej ulici vo Svite veľa úspechov. Škola už v minulosti vynikala nielen v športových súťažiach, ale aj v prírodovedných, umeleckých a spoločenskovedných. V ôsmom ročníku sú dve žiačky, ktoré dvakrát po sebe vytvorili najkrajšiu knihu na Slovensku. Poslednú im porota odporučila vydať knižne.

Ôsmačky Emma Brontvayová a Kristína Jančeková sa už po tretí raz zapojili do medzinárodnej súťaže Tvoríme vlastnú knihu, ktorú organizuje Krajská knižnica v Žiline. „V prvom ročníku písali knihu o kamarátkach a v celoslovenskom kole skončili prvé. V minulom školskom roku sa do súťaže zapojili opäť a napísali knihu Sedem dní v rozprávočke a tiež zvíťazili,“ povedala pre TASR riaditeľka školy Elena Berezovskijová.

Súťaž je podľa nej zaujímavá tým, že sa do nej zasielajú ručne vyrobené knihy. „Dievčatá si samé knihu napíšu a ilustrujú. Vytvorí sa tak jedinečný a jediný exemplár knihy,“ vysvetlila riaditeľka. Žiačky minulý rok dostali odporúčanie, aby knihu vydali. Vedenie školy však na tento účel nemalo dostatok financií.

Škola vyniká nadanými žiakmi už od svojho založenia. „Medzi jej najúspešnejších absolventov patrí Vladimír Boža, ktorý vyhral celoslovenské kolá v matematike a fyzike, i súrodenci Dominika a Ján Lopatovci, ktorí sa v súťaži Liečivé rastliny umiestňovali na celoslovenskej úrovni pravidelne do piateho miesta,“ vymenovala riaditeľka. K úspešným žiakom, ktorí opustili školu len nedávno, patrila aj Nela Gloríková. „Tá sa so svojím projektom o vodnárovi potočnom dostala do Gruzínska. Začala ho tvoriť ešte na našej škole,“ vysvetlila riaditeľka. 

Školu vždy navštevovali aj žiaci, ktorí patrili k najlepším na Slovensku v rôznych športových súťažiach. Medzi najvýznamnejšie športy, v ktorých svitská škola vynikala, patrili basketbal a atletika, beh a bežecké lyžovanie. „V 80. rokoch 20. storočia boli chlapci dobrí v skokoch na lyžiach, na Majstrovstvách Slovenska získal zlato Vladimír Repka a rovnako v roku 1981 triumfovalo aj družstvo skokanov. V atletike vynikali absolventky Stanislava Lajčáková, Lucia Tomašeková a Veronika Austerová. Nedávnou majsterkou Slovenska v ľadovom hokeji sa stala Zuzana Voščeková, ktorá hráva v popradskom ženskom hokejovom klube,“ vymenovala Berezovskijová. Dobrých športovcov má škola aktuálne aj na prvom stupni. „Štvrtáčka Lilian Slušná získala na pretekoch v plávaní množstvo medailí, v hasičskom športe vynikajú súrodenci Magdaléna a Tomáš Štinčíkovci,“ uviedla riaditeľka. 

„Podľa inštitútu INEKO sa Základná škola na Mierovej ulici umiestnila v rebríčku hodnotených škôl v školskom roku 2014/2015 medzi školami v okrese Poprad na prvom mieste a v Prešovskom kraji skončila šiesta,“ dodala Berezovskijová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hlavný lekár z nemocnice v Omsku, kde ležal Navaľnyj, je nezvestný

0 icon

Moskva 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Babuskinsky District Court Press Service)   Za nezvestného je považovaný Alexander Murachovskij, ktorý bol ešte donedávna hlavným lekárom nemocnice v sibírskom meste Omsk, kde vlani bezprostredne po otrave hospitalizovali ruského opozičného politika Alexeja Navaľného Murachovskij, od novembra minulého roka minister zdravotníctva Omskej oblasti, sa v piatok…

Muž zastrelil na narodeninovej oslave v USA šesť ľudí, potom spáchal samovraždu

0 icon

Colorado Springs 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Jerilee Bennett/The Colorado Springs Gazette)   Šesť dospelých osôb vrátane svojej priateľky zastrelil muž v nedeľu skoro ráno na narodeninovej oslave v americkom štáte Colorado. Následne spáchal samovraždu, uviedla v noci na pondelok agentúra AP K streľbe došlo krátko po polnoci miestneho času v štvrti…

Tragédia v Bratislave: Zaseknutý výťah zabil batoľa, jeho matka bojuje o život

0 icon

Bratislava 9. mája (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Po zaseknutí sa výťahu obytného domu v Bratislave zomrelo dieťa. Žena bola s ťažkými zraneniami prevezená do nemocnice Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková. Upozornil na to spravodajský portál Aktuality.sk. "Dnes v čase o 15.45 h sme…

Analytik: Centrálne financovanie zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Centralizované určenie peňazí do konkrétnych segmentov zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku. V reakcii na to, že štát chce od budúceho roka určovať zdravotným poisťovniam, koľko peňazí má ísť na nemocničnú či ambulantnú starostlivosť, to pre TASR povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a…

Chára pred 23 rokmi v NY Islanders nastupoval s Richom Pilonom, teraz si zahral s jeho synom Garrettom

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Zdeno Chára prispel k sobotňajšiemu triumfu Washingtonu nad Philadelphiou 2:1 po predĺžení tromi zablokovanými strelami, ale v tomto zápase upriamil pozornosť štatistikov NHL aj čímsi iným. V drese Washingtonu v prestížnej profilige prvýkrát nastúpil útočník Garrett Pilon, ktorého otec kedysi hrával s…

Peter Sagan v Novare na 5. mieste, prvú šprintérsku etapu ovládol Belgičan Merlier

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse-Gian Mattia D'Alberto)   Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa v 2. etape na cyklistických pretekoch Giro d'Italia dostal do záverečného šprintu pelotónu, ale na víťazstvo nemal nárok. Sagan skončil v technickom dojazde v Novare piaty, z víťazstva sa tešil Belgičan Tim Merlier vo farbách…

Matej Beňuš má striebro v C1 aj istotu účasti na OH v Tokiu

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Slovenský kanoista Matej Beňuš si vybojoval účasť na olympijských hrách v Tokiu. Na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei Beňuš vybojoval striebornú medailu v kategórii C1 a v dramatickej internej kvalifikácii Slovákov zdolal skúsenejších kolegov z reprezentácie Michala Martikána a Alexandra…

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, výška ich platu sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie. Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo,…

Kovařík: Reforma polície sa zrealizuje v dvoch etapách, začne sa na prezídiu

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Reforma polície sa bude realizovať v dvoch etapách. V prvej sa upravia útvary v pôsobnosti Prezídia Policajného zboru (PZ). Cieľom zmien bude najmä posilnenie finančného vyšetrovania a analytickej činnosti. Uľahčenie práce a väčšiu bezpečnosť na cestách majú zabezpečiť nové systémy na pokutovanie prostredníctvom…

Klus: Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus. Vyhlásil, že konzílium odborníkom má vôľu, aby pandemická komisia navrhla zredukovať tento termín na 15. mája. Dodal, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

Pavel Pakoš

Skutočne povšimnutia hodné " svetové unikáty"

0icon

Sú niektorí, čo si naivne namýšľajú, že geopolitické procesy sú riadené prirodzene ako počasie. A sú aj takí, čo sú od tejto naivity oslobodení, a vedia, že aj počasie sa dá posledné storočie aj trocha "nadprirodzene" regulovať. Hlúposť mainstreamu je jeho totálna spolupráca na riadiacich procesoch mocipánov sveta. Ich debilita…

Štefan Surmánek

Na besede v TA 3 poslanec NR SR P. Pollák ml. hovoril o veľkom potenciáli pracovnej sily "driemajúcej" v prostredí cigánskych komunít. Zabudol pri tom zdôrazniť, že potenciál má ešte ďaleko k realite. ať, í

0icon

V súvislosti s Medzinárodným dňom Rómov sa v televízii TA 3 vo večerných hodinách dňa 9.4.2021 uskutočnila beseda šiestich účastníkov, výber ktorých už dopredu avizoval, akým smerom sa bude táto diskusia uberať a čo bolo skutočným zámerom jej tvorcov pri výbere diskutujúcich. Hlavným cieľom bolo poukázať na niektoré aspekty života a aktivít cigánskeho etnika, predstaviť…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

0 icon

Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

0 icon

Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

Tragédia tunelu smrti - 1. časť

0 icon

Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

0 icon

Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

Vo svete IT

OBARTER X1 – s touto elektrickou kolobežkou s maximálkou až 55 km/h pokoríš aj náročnejší terén

0 icon

Elektrická kolobežka s poriadnou výbavou a maximálkou na úrovni 40 km/h, či dokonca až 55 km/h nemusí stáť tisícky eur. Šikovný dopravný prostriedok v podobe elektrickej kolobežky sa s takýmito parametrami takmer určite môže porovnávať s bežným skútrom. Jeho cena je však zásadne nižšia, pričom prevádzka takejto kolobežky je náramne…

Aký je rozdiel medzi digitálnym a optickým priblížením kamery smartfónu?

0 icon

Priblíženie kamery býva častokrát jedným z lákadiel, na ktoré nás výrobcovia smartfónov vábia  v spojitosti s kamerou zariadenia. Zatiaľ čo v minulosti sme sa stretávali napríklad s 10x, 15x, 20x násobným priblížením a podobne, tak dnes dnes sa môžeme stretnúť už aj s 50x, prípadne 100x násobným priblížením. Toto priblíženie…

Globálna, čínska a xiaomi.eu verzia MIUI: Aký je medzi týmito ROM rozdiel?

0 icon

Používatelia Xiaomi smartfónov dobre vedia, že nie je MIUI ako MIUI a nadstavba sa od zariadenia k zariadeniu líši. Hlavné rozdiely sú však medzi verziami systému. Práve tieto rozdiely sú dôvodom, prečo sa nám nákup smartfónu s čínskou ROM trochu skomplikuje, keď doň po príchode inštalujeme custom ROM. Jednou z…

Dron Ingenuity má druhý domov: Úspešne pristál na novej pristávacej ploche

0 icon

Helikoptérový dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, Ingenuity, úspešne dokončil svoj piaty let, ktorý bol iný, ako všetky ostatné lety. Išlo o prvý jednosmerný let, píše portál NASA. Dron vzlietol z pristávacej plochy Wright Brothers Field a letel smerom južne, k novej pristávacej ploche. Pristávacia plocha Wright Brothers Field sa nachádza…

Po viac ako týždni je kríza čínskej rakety Long March zažehnaná: Kam nakoniec dopadla?

0 icon

29. apríla odštartovala čínska misia, ktorej ceľom bolo dostať na obežnú dráhu prvý modul novej vesmírnej stanice Tiangong, píše portál IFLScience. Samotný modul vesmírnej stanice sa do vesmíru dostal úspešne, problém však nastal pri jednej z častí rakety Long March 5B, ktorá ho vynášala do vesmíru. Táto časť padala smerom…

Armádny Magazín

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Prehliadka Víťazstva - 2021 v Moskve: priamy prenos z Červeného námestia

0 icon

Rusko, 9.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve koná tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Vojenská prehliadka sa tradične začne o 10:00:  

NATO sa nevzdáva myšlienky umiestniť americké základne na Ukrajine

0 icon

USA, 9.máj 2021 (AM) – Myšlienka umiestnenia amerických základní na Ukrajine, ktorá sa objavila v médiách, už vyvolala polemiku v rámci NATO. Bližšie sa k tomu vyjadril bývalý námestník ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti USA Alexander Vershbow, súčasný predstaviteľ organizácie „Atlantic Council“.   „USA nepochybne

Prečo veľvyslanectvo USA naliehalo na svojich občanov, aby urgentne opustili Rusko?

0 icon

USA, 9.máj 2021 (AM) – Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo amerických občanov, aby urgentne opustili Rusko zasielaním e-mailových oznámení. Veľvyslanectvo zároveň oznámilo zníženie navrhovaných konzulárnych služieb. Veľvyslanectvo USA vydá od 12. mája mimoriadne obmedzený počet prisťahovaleckých víz. Víza sa budú vydávať iba pre záležitosti týkajúce sa „života

Bilancia Euromajdanu: Za 7 rokov boja s oligarchami stratila Ukrajina 7 rokov

0 icon

Ukrajina, 8.máj 2021 (AM) – Šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken na návšteve Ukrajiny uviedol, že hlavnými problémami Ukrajiny sú Rusko, korupcia a oligarchovia: „Ukrajinské úrady sa musia zamerať na boj proti korupcii a oligarchom, ktoré sú vnútornou hrozbou pre rozvoj krajiny. Vnútornou hrozbou pre Ukrajinu je korupcia a oligar

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali