ZŠ Mierová vo Svite oslávi v septembri 70. výročie svojho vzniku

Svit 18. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

 

Vedenie mesta Svit plánuje k základnej škole pripojiť aj Základnú umeleckú školu, Centrum voľného času a materskú školu

Základná škola Mierová vo Svite bola slávnostne otvorená 22. septembra 1946 a v budúcom školskom roku oslávi 70. výročie svojho založenia. V podtatranskom regióne patrí medzi najstaršie. Podľa jej riaditeľky Eleny Berezovskijovej je však možné, že okrem tohto výročia sa bude oslavovať aj vznik novej školy. Vedenie mesta Svit plánuje totiž k základnej škole pripojiť aj Základnú umeleckú školu (ZUŠ), Centrum voľného času (CVČ) a Materskú školu na Mierovej ulici.

Na snímke žiaci siedmeho ročníka si čítajú anglické knihy v špeciálnom kútiku počas prestávky v Základnej škole Mierová vo Svite
Na snímke žiaci siedmeho ročníka si čítajú anglické knihy v špeciálnom kútiku počas prestávky v Základnej škole Mierová vo Svite

„Počas otvorenia školy v roku 1946 bolo v dvoch triedach 98 žiakov. Vyučovalo sa v bývalom penzióne na Hviezdoslavovej ulici vo Svite. Prvým riaditeľom bol Augustín Naďovič. V januári 1970 sa začalo učiť v novej budove na Ulici Mierová, kde sa momentálne nachádza škola,“ uviedla pre TASR riaditeľka. V tom roku mala škola 26 tried a 703 žiakov. Základná škola získala právnu subjektivitu 1. januára 1998.

„V súčasnosti má škola 396 žiakov a 32 pedagogických zamestnancov,“ priblížila riaditeľka. V základnej škole sa učia okrem detí z mesta aj žiaci z okolitých obcí Batizovce a Gerlachov. „Máme žiakov aj z Popradu, Štrby, Lúčivnej a Veľkej Lomnice,“ vymenovala riaditeľka. Podľa je ďalších slov najviac žiakov navštevovalo školu v 80. rokoch 20. storočia. „Vyzerá to tak, že začína svitať na lepšie časy a žiakov v našej škole začína opäť pribúdať. V budúcom školskom roku ju bude navštevovať 40 nových prvákov, zatiaľ čo v tomto roku je ich len 27,“ vysvetlila riaditeľka.

Základná škola Mierová bude začiatkom budúceho školského roka oslavovať 70. výročie svojho založenia. „Je však možné, že okrem tohto výročia budeme zároveň oslavovať aj vznik novej školy. Základná škola by mala byť zlúčená so ZUŠ, CVČ a Materskou školou na Mierovej ulici. V školskom roku 2016/2017 bude 70. výročie oslavovať aj ZUŠ a CVČ oslávi 55. výročie,“ vysvetlila riaditeľka.

Škola sa nachádza v štyroch pavilónoch, v ktorých prebieha výučba. Sú kompletne prerobené a zateplené. „Dva pavilóny, v ktorých je školská jedáleň, odborné učebne a sídli vedenie školy, zatiaľ nie sú zrekonštruované z vonkajšej strany. Exteriér všetkých chodieb a učební sme si svojpomocne vyzdobili. Oprava, ktorá na pavilónoch prebehla, bola realizovaná z eurofondov,“ uviedla Berezovskijová. Podotkla, že ostatné časti budovy školy chce jej vedenie zrekonštruovať čím najskôr.

 

V ZŠ Mierová vo Svite sa žiaci venujú aj bežeckému lyžovaniu

Základná škola na Mierovej ulici vo Svite sa orientuje nielen na vyučovanie cudzích jazykov a informatiky, ale veľký dôraz kladie aj na šport. Počas zimných mesiacov sa žiaci priamo v jej areáli venujú bežeckému lyžovaniu a v rámci telesnej výchovy chodia aj na plaváreň. V rámci prestávok či po vyučovaní navštevujú anglický kútik, v ktorom sa zdokonaľujú v čítaní cudzojazyčných kníh.

„Triedy v škole nemáme špecializované, ako to bolo v minulosti. V niektorých ročníkoch je však posilnené vyučovanie anglického jazyka, matematiky, slovenského jazyka a literatúry či telesnej výchovy,“ povedala pre TASR riaditeľka školy Elena Berezovskijová. Vzhľadom na to, že škola posilňuje vyučovanie anglického jazyka, priamo na spojovacej chodbe medzi jednotlivými pavilónmi sa nachádza English corner. „Ide o cudzojazyčnú knižnicu, ktorá je na chodbe. Žiaci, ale aj návštevníci školy, si môžu sadnúť do anglického kútika a vybrať si knihu a prečítať si ju,“ priblížila riaditeľka školy. 

V škole sú aj dve tabletové miestnosti. „Zapojili sme sa do projektu Digi škola, v rámci ktorého sme získali 20 tabletov, interaktívnu tabuľu a notebook, ktoré využívajú žiaci na druhom stupni školy. My sme si ešte predtým takúto triedu zriadili aj na prvom stupni, kde je 15 tabletov. Malé deti na nich pracujú napríklad v rámci anglického jazyka, prírodovedy či na slovenského jazyka,“ povedala Berezovskijová. 

„Posilnenú máme aj telesnú výchovu, pretože v školskom vzdelávacom programe sú dve hodiny telesnej výchovy a my máme o hodinu viac. Tretiaci, piataci a šiestaci absolvujú telesnú výchovu aj na plavárni,“ uviedla riaditeľka. Zaujímavosťou je, že žiaci tretieho až piateho ročníka sa počas zimných mesiacov venujú bežeckému lyžovaniu priamo v areáli školy. „Momentálne máme k dispozícii približne 15 párov bežiek a plánujeme nakúpiť ďalšie. Ide o šport, ktorý zrejme priamo v priestoroch školy na Slovensku nepraktizuje asi nikto. Rodičia si to chvália, pretože ich deťom sa potom ľahšie učí aj lyžovať,“ priblížila riaditeľka. Okrem toho majú žiaci v štvrtom a siedmom ročníku lyžiarsky výcvik, v rámci ktorého tieto skúsenosti z bežeckého lyžovania uplatnia. 

V areáli školy sa okrem telocvične, basketbalového ihriska, bežeckej dráhy a multifunkčného ihriska nachádzajú aj posilňovacie stroje. „Ich hodnota je približne 8500 eur a financovali sme ich z vlastných zdrojov. Deti na nich cvičia nielen v rámci telesnej výchovy, ale aj v popoludňajších hodinách. Prichádzajú sem aj mamičky s deťmi. Mladšie deti majú pred vchodom do školy k dispozícii drevené preliezačky, na ktoré prispelo rodičovské združenie,“ povedala riaditeľka. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu škole schválilo dotáciu 12.000 eur na prístavbu k telocvični. Bude v nej uložené športové zariadenia. K tejto sume by malo prispieť aj mesto Svit čiastkou 5000 eur.

 

Absolventi ZŠ Mierová vynikali v športových a prírodovedných súťažiach

Sústavná práca s talentovanými žiakmi prináša v Základnej škole na Mierovej ulici vo Svite veľa úspechov. Škola už v minulosti vynikala nielen v športových súťažiach, ale aj v prírodovedných, umeleckých a spoločenskovedných. V ôsmom ročníku sú dve žiačky, ktoré dvakrát po sebe vytvorili najkrajšiu knihu na Slovensku. Poslednú im porota odporučila vydať knižne.

Ôsmačky Emma Brontvayová a Kristína Jančeková sa už po tretí raz zapojili do medzinárodnej súťaže Tvoríme vlastnú knihu, ktorú organizuje Krajská knižnica v Žiline. „V prvom ročníku písali knihu o kamarátkach a v celoslovenskom kole skončili prvé. V minulom školskom roku sa do súťaže zapojili opäť a napísali knihu Sedem dní v rozprávočke a tiež zvíťazili,“ povedala pre TASR riaditeľka školy Elena Berezovskijová.

Súťaž je podľa nej zaujímavá tým, že sa do nej zasielajú ručne vyrobené knihy. „Dievčatá si samé knihu napíšu a ilustrujú. Vytvorí sa tak jedinečný a jediný exemplár knihy,“ vysvetlila riaditeľka. Žiačky minulý rok dostali odporúčanie, aby knihu vydali. Vedenie školy však na tento účel nemalo dostatok financií.

Škola vyniká nadanými žiakmi už od svojho založenia. „Medzi jej najúspešnejších absolventov patrí Vladimír Boža, ktorý vyhral celoslovenské kolá v matematike a fyzike, i súrodenci Dominika a Ján Lopatovci, ktorí sa v súťaži Liečivé rastliny umiestňovali na celoslovenskej úrovni pravidelne do piateho miesta,“ vymenovala riaditeľka. K úspešným žiakom, ktorí opustili školu len nedávno, patrila aj Nela Gloríková. „Tá sa so svojím projektom o vodnárovi potočnom dostala do Gruzínska. Začala ho tvoriť ešte na našej škole,“ vysvetlila riaditeľka. 

Školu vždy navštevovali aj žiaci, ktorí patrili k najlepším na Slovensku v rôznych športových súťažiach. Medzi najvýznamnejšie športy, v ktorých svitská škola vynikala, patrili basketbal a atletika, beh a bežecké lyžovanie. „V 80. rokoch 20. storočia boli chlapci dobrí v skokoch na lyžiach, na Majstrovstvách Slovenska získal zlato Vladimír Repka a rovnako v roku 1981 triumfovalo aj družstvo skokanov. V atletike vynikali absolventky Stanislava Lajčáková, Lucia Tomašeková a Veronika Austerová. Nedávnou majsterkou Slovenska v ľadovom hokeji sa stala Zuzana Voščeková, ktorá hráva v popradskom ženskom hokejovom klube,“ vymenovala Berezovskijová. Dobrých športovcov má škola aktuálne aj na prvom stupni. „Štvrtáčka Lilian Slušná získala na pretekoch v plávaní množstvo medailí, v hasičskom športe vynikajú súrodenci Magdaléna a Tomáš Štinčíkovci,“ uviedla riaditeľka. 

„Podľa inštitútu INEKO sa Základná škola na Mierovej ulici umiestnila v rebríčku hodnotených škôl v školskom roku 2014/2015 medzi školami v okrese Poprad na prvom mieste a v Prešovskom kraji skončila šiesta,“ dodala Berezovskijová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden chce stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu do 11. septembra

0 icon

Washington 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden určil 11. september za nový termín, dokedy USA stiahnu všetkých svojich vojakov z Afganistanu. Novinárom to v utorok povedal nemenovaný predstaviteľ americkej vlády, informovala agentúra AFP Biely dom medzitým oznámil, že Biden predstaví svoje plány vo veci sťahovania amerických…

Centrálny register bankových účtov by mal byť prístupný pre orgány činné v trestnom konaní

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko by malo vytvoriť centrálny register bankových účtov, ktorý bude prístupný pre finančnú spravodajskú jednotku Prezídia Policajného zboru a orgány činné v trestnom konaní Konštatuje to ministerstvo vnútra v Návrhu na systémové určenie zodpovednosti ministerstiev a niektorých orgánov verejnej moci pre jednotlivé odporúčania Finančnej…

Nabudúce možno už len s vakcínou: „Sprístupnenie bohoslužieb pre veriacich je dobrý krok,“ reaguje Konferencia biskupov Slovenska. Hoci len pre otestovaných

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Slovenskí biskupi vnímajú opätovné sprístupnenie verejných bohoslužieb ako dobrý krok. "Teší nás, že situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a stabilizuje, a tak sa budeme môcť stretnúť, hoci s obmedzeniami, pri slávení svätých omší v kostoloch," reagoval na avizované uvoľňovanie protipandemických…

Jozef Viskupič sa stretol s novým ministrom, hovorili o zefektívnení očkovania

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   O zefektívnení očkovania proti COVID-19, ktoré od polovice februára koordinujú samosprávne kraje, hovoril v utorok šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s novým ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Samosprávne kraje vidia medzery v systéme registrácie na…

Biden varoval Putina po telefóne a navrhol mu stretnutie

0 icon

Washington 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Americký prezident Joe Biden vyzval v utorok ruského prezidenta Vladimira Putina na deeskaláciu narastajúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou. Navrhol tiež summit medzi ním a Putinom, ktorý by sa uskutočnil v najbližších mesiacoch v tretej…

Situácia na Slovensku sa zlepšuje, ale reprodukčné číslo rastie

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka (19. 4.) nebude už ani jeden okres v čiernej fáze. Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa ale udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má…

Premiér vycestuje do Českej republiky, stretne sa s Milošom Zemanom i Andrejom Babišom

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vycestuje vo štvrtok (15. 4.) na prvú zahraničnú návštevu v pozícii predsedu vlády SR do Českej republiky. V rámci oficiálnej návštevy sa najprv stretne s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej…

„Knihy sú naše všetko“: Navaľnyj žaluje väznicu, nemôže čítať Korán

0 icon

Moskva 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kritik Kremľa Alexej Navaľnyj žaluje vedenie väzenského zariadenia č. 2 v meste Pokrov, lebo mu odopierajú možnosť čítať posvätnú knihu moslimov Korán. Podľa spravodajského portálu Meduza.io sa to uvádza v príspevku, ktorý bol v Navaľného mene zverejnený na jeho konte na sociálnej sieti…

Lengvarský šokuje: Povolenie k Sputniku V nebolo vydané k vakcíne, ktorá je v SR

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Povolenie, ktoré k Sputniku V vydal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), nebolo vydané k vakcíne, ktorá sa nachádza na Slovensku. V utorok to na tlačovej konferencii povedal aktuálny šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) Na Slovensku sa podľa jeho slov…

Japonsko a Nemecko posilnia svoje bezpečnostné vzťahy na pozadí aktivít Číny

0 icon

Tokio 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Robichon/Pool Photo via AP)   Ministri zahraničných vecí a obrany Japonska a Nemecka sa v utorok dohodli na posilnení bezpečnostnej spolupráce v súvislosti s narastajúcou námornou a vojenskou aktivitou Číny Obe krajiny v tomto roku po prvý raz usporiadali rokovanie vo formáte "dva plus dva".…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Ich miesto je v prvých líniách

0icon

Stretol som Jana z búdy. Má len základnú školu, ale má zdravý sedliacky rozum, proste je normálny. Hneď som videl, že zahorel spravodlivým hnevom. Takmer do nepríčetnosti ho vytočili výroky Naďa, Korčoka, Osuského o neslýchanej ruskej provokácii, že pozdĺž svojej hranice, na ruskom území, sa z dediny do dediny presúvajú…

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

Ivan Malý

PROKREMEĽSKÉ NARATÍVY

0icon

Konflikt na Donbase je dlhé roky predmetom záujmu verejnosti a aktívne sa tejto téme venujú aj mnohí pro-ruskí aktéri na Slovensku.

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

Boris Mesár

1. USA sa rozhodli privlastniť si čin Jurija Gagarina: provokácia ministerstva zahraničia USA 2. „Nová normálnosť“ praská vo švíkoch: lekári objavili šokujúce fakty o vakcínach proti GMO, právnici pripravujú pre architektov projektu „koronavírusu“ nový Norimberg

0icon

1. Na oficiálnej stránke amerického ministerstva zahraničia v ruskom jazyku na sociálnej sieti Facebook bol zverejnený príspevok venovaný 60. výročiu prvého letu človeka do vesmíru. „Dnes je Medzinárodný deň letov človeka do vesmíru -. V tento deň oslavujeme 60. výročie pobytu človeka vo vesmíre, ako aj technický pokrok a medzinárodnú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Ochrnutý muž čistil rieku od plastov. Jeho príbeh je senzáciou

0 icon

Starostlivosť o naše životné prostredie sa javí ako nemožná úloha, pre pána menom Rajappan to však nikdy nebol problém. Napriek tomu, že bol ochrnutý od pása dole, už roky čistí rieku v rodnom meste. Pri tejto aktivite bol vyfotený fotografom a fotka sa dostala do on-line priestoru. Vďaka tomu je muž inšpiráciou pre ďalších ľudí,…

Hoaxy a ich účinky - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Účinky hoaxov. O tom, čo je hoax, čo je spam, už viete z prvej časti článku. Vedeli ste však, ako odhaliť hoax? Aj o tom sa dočítate v texte nižšie. Španielska mimovládna nezisková organizácia s názvom Asociácia používateľov internetu (www.internautas.org) uvádza niekoľko rád, ako odhaliť klamné poplašné správy, ktoré kolujú…

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

0 icon

Niekedy ani nezáleží tak na veľkosti, ako na účinnosti a fyzickej zdatnosti týchto strojov. Aké sú tie najväčšie mašiny na našej planéte? Nájdeš tu kombináciu vedeckých prístrojov, stavebných a ťažobných vozidiel. Tie najväčšie stroje planéty plnia svoj účel na 100 percent a veľakrát ťa zrejme prekvapí, na čo vlastne slúžia…

Prečo sa v luxusných reštauráciách podávajú malé porcie?

0 icon

Ak si niekedy išiel do reštaurácie a dostal si dizajnovo naloženú malú porciu jedla, mohol si ostať ohromení. Nakoniec to bolo asi nákladné a veľkosť porcie asi vyzerala trochu ... neúmerne cene. Prečo je to vlastne tak?  1. Každé jedlo má drahé suroviny

Vo svete IT

Ceny kryptomien idú opäť raketovo nahor. Populárny Bitcoin láme svoje doterajšie maximá

0 icon

Najpopulárnejšia kryptomena na svete Bitcoin zažíva opäť masívny nárast hodnoty. Už tradične ju však nasleduje drvivá väčšina veľkých kryptomien a tzv. altcoinov, čiže menších alternatívnych mien. Ako vyplýva z informácií populárnej burzy Coinbase, trh s kryptomenami v priebehu posledných 24 hodín narástol o viac ako 4,5%. Samotný rast cien väčšiny…

Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede

0 icon

Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily. Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s…

Čo je to režim Dôverných správ v službe Gmail a ako funguje? Túto funkciu neprehliadajte!

0 icon

Téma súkromia, či bezpečnosti dát je stále frekventovanejšou. Dôvodom sú čoraz častejšie úniky dát z rôznych služieb, s ktorými sa môžeme pravidelne stretávať. Týka sa to, ako sociálnych sietí, tak aj komunikačných platforiem, či rôznych ďalších služieb, kde sú ukladané osobné údaje používateľov. Správy vo všeobecnosti patria medzi dôverný obsah,…

NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať!

0 icon

Dron Ingenuity v posledných dňoch zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že ide o lietajúci objekt, s ktorým sa pokúsime, ako ľudia, o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, ako je Zem. Pôvodne sa mal konať 12. apríla, nakoniec však NASA ohlásila problémy, ktoré odsunuli tento let na 14.…

Čoskoro končí podpora pre Windows 10 1909. V počítači ju má takmer každý 5 používateľ! Patríte medzi nich?

0 icon

Windows 10 vo všeobecnosti patrí medzi najrozšírenejšie verzie operačného systému na počítačoch. V súčasnosti je však dostupných viacero jeho mutácií. Napríklad 20H2, 2004, 1909, 1903, a ďalšie. Spoločnosť AdDubplex najnovšie zverejnila štatistiky ohľadne distribúcie jednotlivých verzií Windows 10. Ako môžete nižšie vidieť, tak najrozšírenejšou verziou operačného systému je 2004, ktorá…

Armádny Magazín

Viac zbraní, peňazí a NATO — ukrajinský prezident Zelenskij dal Bidenovi ultimátum

0 icon

USA, 13. apríl 2021 (AM) - Vladimir Zelenskij požaduje, aby jeho americký kolega Joe Biden preukázal, do akej miery sú USA pre Ukrajinu priateľom. Takáto výzva zaznela v komentári pre novinárov CNN počas prezidentovej návštevy v časti Donbasu, okupovanom ukrajinskými jednotkami.   „USA sú dobrým priateľom Ukrajiny, ale prezident Biden

"Toto je prvýkrát!" : Rusko masívne presúva obojživelné lode z Kaspického mora do Čierneho mora

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Ruské námorníctvo začalo presúvať viac ako 10 obojživelných a delostreleckých lodí a plavidiel kaspickej flotily do Čierneho mora na cvičenia "ako súčasť kontrolných previerok počas zimného výcvikového obdobia

Ukrajinci hromadne utekajú do zahraničia pred povolávacím rozkazom. Z armády masovo utekajú vojaci

0 icon

Ukrajina, 13.apríl 2021 (AM) – Politický komentátor Sergej Markov tvrdí, že Ministerstvo obrany Ukrajiny zaznamenáva nárast prípadov dezercie z radov Ozbrojených síl Ukrajiny na pozadí zhoršujúcej sa situácie na Donbase.Podľa Markova z 36. samostatnej námornej brigády, ktorá je dislokovaná blízko M

"Na niečo také sa nedá zabudnúť": Ako sovietske esá spôsobili katastrofu v U.S. Air Force

0 icon

Kórea, 13. apríl 2021 (AM) - Desiatky zostrelených lietadiel, stovky zajatých pilotov a týždenný smútok - presne pred 70 rokmi, 12. Americké letectvo zaútočilo na sovietske esá, ktoré v priebehu niekoľkých minút porazili vzdušné sily bombardérov Superfortress B-

Pribudli technické systémy: Bombardéry Su-34 budú mať zvýšenú bojovú kapacitu

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Bojové kapacity ruských frontových bojových bombardérov Su-34 boli zvýšené vďaka inštalácii nových univerzálnych prieskumných systémov, oznámil zdroj z leteckého odvetvia. Niekoľko lietadiel bolo podľa zdroja vybavených univerzálnymi prieskumnými kontajnermi (UKR), vrátane UKR-OE pre

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali