NAŽIVO

MAAE rokuje s Ruskom a Ukrajinou o obmedzenom prímerí v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne, aby umožnila opravy elektrického vedenia.

Včera 20:19

Rutte hovoril s Rubiom o snahách posilniť bezpečnosť v Arktíde. „Rutte dnes hovoril s Rubiom o dôležitosti Arktídy pre našu spoločnú bezpečnosť a o tom, ako NATO pracuje na posilnení našich schopností na ďalekom severe,“ potvrdila hovorkyňa aliancie Allison Hartová na platforme X.

Včera 20:18

Venezuelský opozičník Edmundo González Urrutia vyzval na „explicitné“ uznanie svojho víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2024.

Včera 20:07

Turek chce podať žalobu na ochranu osobnosti a od hlavy štátu bude žiadať ospravedlnenie. Povedal to novinárom počas návštevy Kyjeva.

Včera 19:52

Filip Turek vyhlásil, že vojna na Ukrajine má mnoho príčin – medzi nimi je napríklad rozširovanie NATO či etnické dôvody.

Včera 19:51

Najvyšší súd USA nerozhodol o zákonnosti rozsiahlych Trumpovych ciel. Najvyšší súd má rozhodnúť o tom, či môže Trumpova administratíva využívať zákon o medzinárodných mimoriadnych ekonomických právomociach pri uvalení ciel a či vláda v prípade nezákonnosti ciel musí vrátiť colné poplatky dovozcom, ktorí ich už zaplatili.

Včera 19:10

Európu zasiahli víchrice a husté sneženie, ktoré narušili leteckú a železničnú dopravu a státisíce ľudí odrezali v mrazivých teplotách od dodávok elektriny.

Včera 19:01

Veľvyslanectvo Ukrajiny v USA potvrdilo, že medzi posádkou tankera Marinera (Bella 1) pod ruskou vlajkou, ktorý zadržala americká pobrežná stráž, sú občania Ukrajiny.

Diplomatická misia informovala, že je v neustálom kontakte s americkými úradmi a už sa obrátila na ministerstvo zahraničných vecí USA s požiadavkou zabezpečiť konzulárny prístup k Ukrajincom. Ďalšie kroky budú závisieť od zistenia všetkých okolností.

Ruská média skôr informovali, že na palube sa nachádzalo asi 20 Ukrajincov, ale veľvyslanectvo neposkytlo presné čísla.

Včera 18:47

Nemecké ministerstvo spravodlivosti pripravuje opatrenia zamerané na účinnejší boj proti zneužívaniu A na manipuláciu s obrázkami spôsobom, ktorý porušuje osobné práva. Tieto opatrenia sa budú týkať lepšej regulácie tzv. deepfake obsahu a boja proti digitálnemu násiliu.

Včera 18:19

Izraelskí osadníci založili požiar v triede školy v palestínskej dedine Džálúd na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Včera 18:17

Denník Gazeta Wyborcza uviedol, že ďalšími poľskými občanmi, ktorým Maďarsko udelilo politický azyl, sú zrejme bývalý poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro a jeho manželka.

Včera 18:17

Americký generál a hlavný veliteľ spojeneckých síl v Európe Alexus Grynkewich vyhlásil, že aliancia NATO nie je ani zďaleka v „kríze“, a to aj napriek Trumpovym hrozbám, že Washington získa kontrolu nad Grónskom.

Včera 18:09

Libanonský minister zahraničných vecí Júsif Radždži vyzval Irán, aby našiel „nový prístup“ k otázke odzbrojenia Hizballáhu.

Včera 17:28

V kauze Vémolu polícia obvinila z drogových trestných činov ďalších dvoch ľudí. Celkovo tak je v prípade distribúcie kokaínu trestne stíhaných už päť osôb.

Včera 17:27

Ukrajina informovala, že ruská armáda pri útokoch v oblasti Čierneho mora zasiahla dve nákladné lode. O život prišiel sýrsky člen posádky jednej z lodí.

Včera 17:25
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zeman v prejave k 20. výročiu vstupu do NATO: Vyjednávanie s teroristami za chrbtom afgánskej vlády mi pripomína Mníchovskú dohodu o nás bez nás

Trojica našich susedov Česko, Maďarsko a Poľsko oslavujú v utorok 20. výročie ich vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). Český prezident Miloš Zeman pri tejto príležitosti na konferencii “Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť” v Prahe predniesol prejav, v ktorom varoval pred vyjednávaním s teroristami

❚❚
.

 

“Prejavy tohto typu, najmä ak súvisia so k výročiu, môžu byť naplnené pátosom a frázami, ale tiež sa môžu pokúšať charakterizovať problém, ktorý pred nami je. Dovoľte mi, aby som sa uberal touto cestou. Dva roky po našom vstupe do NATO sa zmenil svet. Zmenil sa teroristickým útokom na newyorské dvojičky v septembri roku 2001 a nejde len o vysoký počet obetí, ide aj o to, že tieto obete boli civilné a že teroristi preukázali, že ich prvoradým cieľom je vraždiť nevinných civilistov a nie vojakov.”

Dodal, že potom nasledovali odvetné akcie, bol aktivovaný článok 5 a došlo k útoku proti hnutiu Taliban, ktorý vtedy ovládal Afganistan. “Som si vedomý toho, že z vojny v Afganistane je veľa ľudí unavených, ale vtedy, v roku 2001 som povedal, s teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje. A práve preto naša bezpečnosť nie je samozrejmosťou.”

.

“A dnes, po osemnástich rokoch sa stretávame s tým, že kdesi v Katare prebiehajú vyjednávania s Talibanom v nádeji, že z tigra sa stane vegetarián a že už nebude vraždiť.”

V skutočnosti podľa neho tiger zostane tigrom a “ak dovolíme Talibanu, aby opäť vládol afganskému územiu, vytvorí z neho opäť teroristickú základňu slúžiacu k útokom na územie euroamerickej civilizácie. “Chcel by som pred tým varovať. Chcel by som varovať pred tým, že spomenuté rozhovory prebiehajú za chrbtom afganskej vlády, pretože my Česi sme trochu citliví na vyjednávania o nás bez nás na základe reminiscencie Mníchovskej dohody.”

Podotkol, že česká armáda má v Afganistane svoj kontingent. “V rámci Resolute Support sa podieľa na výcviku afganských ozbrojených síl vrátane polície. Aj tak už padlo štrnásť našich vojakov a my sme povinní nespreneveriť sa ich pamiatke. Práve preto som presvedčený, a opakujem to po osemnástich rokoch znovu, že s teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje.”

 

.

 

Ondrejcsák: Jedinou cestou je NATO

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti tému komentoval aj štátny tajomník ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (nom. strany Most-Híd)

Presne pred dvadsiatimi rokmi, 12. marca 1999 došlo k prvému rozšíreniu NATO po ukončení studenej vojne (keď nepočítame zjednotenie Nemecka): Česká republika, Maďarsko a Poľsko vstúpili do Aliancie.

Ondrejcsák uviedol, že súčasťou demokratickej transformácie stredoeurópskych štátov bolo aj hľadanie zahraničnopolitickej orientácie a civilizačného ukotvenia. Po počiatočných diskusiách a rôznych projektoch – regionálny blok, neutralita, európska cesta – sa veľmi rýchlo ukázalo, že jedinou reálnou cestou je integrácia do európskych aj transatlantických bezpečnostných štruktúr, konkrétne do NATO.”

.

“Žiadna iná cesta totiž nedokázala zabezpečiť dostatočnú úroveň bezpečnosti a bezpečnostných garancií. Snívať sa dalo o rôznych možnostiach už aj vtedy (tak ako aj dnes niektorí snívajú), naozajstní štátnici sa však museli rozhodovať na základe reálnych faktov. Problémom však bolo, že ani západoeurópske štáty, ani USA neboli začiatkom 90-ich rokov pripravené na expanziu Aliancie. Po niekoľkoročnom intenzívnom politickom lobingu stredoeurópskych transatlantistov (hlboká poklona a vďaka) a ich amerických spojencov sa podarilo dosiahnuť, že členské štáty NATO sa na madridskom summite v roku 1997 rozhodli o rozšírení.”

Pripomenul, že v prvom kole dostali pozvánku Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Slovinsko a Rumunsko nie, ale aspoň boli spomenuté v záverečnom komuniké, ako ašpirantské krajiny. Žiaľ, Slovensko, kvôli autoritatívnemu vládnutie Vladimíra Mečiara a jeho politických spojencov (ZRS a SNS) pozvánku nedostalo.

“My sme vstúpili až po víťazstve prozápadných síl vo voľbách v roku 1998, spoločne s ďalšími šiestimi štátmi v roku 2004. Prvé kolo rozšírenia bolo úspešné, vo výraznej miere prispelo k stabilizácii celej strednej Európy, ako aj k udržateľnosti demokratických procesov.”

“A keď už sme pri téme, rád by som upriamil pozornosť aj na jeden z najrozšírenejších mýtov o rozšírení NATO, t.j. že „NATO“ či „Američania“ dali prísľub Moskve, na začiatku 90-ich rokov, že Aliancia sa nebude ďalej rozširovať smerom na východ. No, takže raz a navždy: je to lož. Žiadny prísľub neexistuje, nebol daný a ani nemohol byť daný.”

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Valihora

Anton Čapkovič

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.

Bez alternatívy. Kyjev nemá plán B. Ľudia budú musieť odísť

Plán „B“ neexistuje. Prečo v Kyjeve po nočnom útoku na hlavné mesto vypúšťajú vodu a Kličko radí obyvateľom, aby opustili…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Dedičný princ Iránu vyzval Trumpa, aby zasiahol

Dedičný princ Iránu Reza Pahlavi vyzval Trumpa, aby zasiahol do situácie v Iráne, kde pokračujú masové protesty

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vysielajú signál? Veľkého námorného cvičenia štátov zoskupenia BRICS sa zúčastní aj ruská fregata

Ruská vojnová loď priplávala v piatok do blízkosti hlavnej námornej základne Juhoafrickej republiky, aby sa spolu s čínskymi a iránskymi…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák nevylučuje po voľbách spoluprácu s Republikou, aj najtvrdšie vyjadrenia hnutia mu pripadajú ako „ružový vánok” v porovnaní s Matovičom

Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák nevylučuje po voľbách spoluprácu strany Smer-SD s hnutím Republika

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA brnkajú Rusom po nose. Zadržali ďalší tanker

USA zadržali ďalší tanker z tieňovej flotily, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na amerického úradníka

09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Orság pre HS: Kolaps prišiel krátko po očkovaní a odvtedy sa môj stav zhoršuje. Dnes som odkázaný na pomoc iných

Vakcína je sloboda. A je bezpečná. Nie až tak dávno sme podobné vyhlásenia počúvali dookola a odvšadiaľ. Opakovali nám ich politici, lekári,…

09. 01. 2026 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov

Milujete mytológiu? Svetový hit, ktorý sa umiestňuje na popredných priečkach bestsellerov po celom svete

Mytológia Edith Hamiltonovej po prvý raz vyšla v roku 1942 vo vydavateľstve Little, Brown and Company, a odvtedy sa umiestňuje…

09. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tender na ťažbu lítia na Ukrajine vyhral “Trumpov priateľ”

Ukrajina prenecháva ťažbu veľkého ložiska lítia „Dobra“ v Kirovohradskej oblasti Trumpovmu priateľovi, informuje The New York Times s odvolaním sa…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odveta Ruska po útoku na Putinovu rezidenciu. Zasiahli Ukrajinu Orešnikom

Zelenskyj potvrdil, že Rusko dnes v noci zaútočilo na Ukrajinu raketami „Orešnik“

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdanlivo nenápadný dom v Trebišovskom okrese ukrýval rozsiahly nelegálny arzenál

Dom, ktorý navonok nepútal žiadnu pozornosť, sa koncom roka 2025 stal miestom rozsiahleho policajného zásahu. Kriminalisti Okresného riaditeľstva Policajného zboru…

09. 01. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vance varuje Európu pred Trumpovými ambíciami

Americký viceprezident JD Vance včera varoval Európu, aby brala Donalda Trumpa „vážne“ v otázke Grónska. Americký prezident totiž stupňuje hrozby…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Namiesto solidarity kolektívne šialenstvo

Kyjev a jeho spojenci z EÚ a partneri z G7 rokujú o ďalších 800 miliardách dolárov na povojnovú obnovu Ukrajiny.…

09. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Heredoš vyčíslil čiastku, akú doteraz EÚ zaplatila Ukrajine: „Táto suma je absolútne šialená!“

506 miliárd amerických dolárov – to je suma, ktorá doteraz odišla na Ukrajinu z kasy Európskej únie a teda aj…

09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko dobieha v eurách, ale zaostáva v kúpnej sile. Prečo a čo s tým

Keď ceny dobiehajú rýchlejšie než výkon, pridané eurá na výplatnej páske sa v obchode stratia. Potrebujeme nový motor: produktivitu, investície…

09. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Karibská kríza Trumpa a Putina. Prečo Moskva mlčí

Udalosti posledných dní – operácia USA vo Venezuele, zajatie ruského tankera vyvolali silné rozrušenie na ruských Z-kanáloch

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude mať najkrajšie dresy na ZOH? Američania sa zhodli, že Slováci

Už o necelý mesiac sa začnú zimné olympijské hry v Taliansku. Pod piatimi kruhmi sa o cenné kovy bude súťažiť…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Žilinka podá vo veci záchrankového tendra správne žaloby

Minister zdravotníctva Kamil Šaško nevyhovel protestom generálneho prokurátora Maroša Žilinku vo veci záchrankového tendra. Pretože nedošlo k odstráneniu zásadného poškodenia…

09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Aktualizované 09. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Druhé použitie rakety Orešnik je odpoveďou na nedodržanie rusko-amerických dohôd v Anchorage

USA, 9. januára 2026 - \"Jedna raketa Orešnik dokáže zničiť plne vybavenú americkú lietadlovú loď so stíhačmi a 5 000 vojakmi…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Rok 2026 – začiatok konca liberálnej demokracie?

Politický vývoj v kľúčových štátoch Západu je v tejto chvíli vyslovene dramatický, upozornil bývalý minister Juraj Draxler. Rok 2026 preto…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kuzminová sa môže so synom zapísať do histórie. Ak Jelisej dosiahne skvelé výsledky, obaja môžu byť na ZOH

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová môže na zimných olympijských hrách v Taliansku štartovať spolu so synom Jelisejom. Každý však vo svojom…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

„Budíček pre Európu“

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok o tom, že sa Európa už musí zobudiť a Európska únia sa už musí…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zemetrasenie: Prečo dochádza k otrasom Zeme a čo ich spôsobuje

Zemetrasenie patrí medzi najvýraznejšie prírodné javy, ktoré vznikajú v dôsledku pohybu tektonických dosiek pod zemským povrchom. Tieto otrasy sú spôsobené…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Trump pripustil, že môže „vrátiť“ Grónsko za cenu rozpadu NATO

Povedal to v rozhovore pre The New York Times

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nekompetentnosť týchto ľudí dá zabrať každému z nás

Nekompetentnosť je slovo, ktoré používame často, no tieto fotografie ukazujú, že niektoré situácie idú ďaleko za hranicu obyčajnej chyby. Zlé…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Čína útočí. Úpadok európskeho automobilového priemyslu pocítime všetci

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí – USA sa obracia do seba, zatiaľ čo EÚ márne naťahuje vojnu na Ukrajine…

09. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dugin: Rusko má jediný spôsob, ako získať autoritu na medzinárodnej scéne

Rusko, 9. januára 2026 - \"Je ťažké kritizovať Putina za inváziu na územie Ukrajiny, keď veľmoc je ohrozená na svojich…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Prevrátený hodnotový svet KDH

Magistrát hlavného mesta Bratislavy a Bratislavská župa má v oblasti tradícií a kultúrnych podujatí nové  priority. Poukázal na to poslanec…

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takto lejú peniaze z Bruselu do Sorosových médií

Brusel nalieva peniaze do mediálnych produktov patriacich ku globálnej progresívnej sieti. Najnovšie získali značné prostriedky v rámci mediálneho projektu financovaného…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Trump navrhol radikálne zvýšiť vojenský rozpočet USA. Podľa Carlsona tieto plány znamenajú prípravu na veľkú vojnu

Americký prezident Donald Trump navrhol radikálne zvýšiť vojenský rozpočet USA – z 901 miliárd dolárov v tomto roku na 1,5…

09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

MAAE rokuje s Ruskom a Ukrajinou o obmedzenom prímerí v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne, aby umožnila opravy elektrického vedenia.

Včera 20:19

Rutte hovoril s Rubiom o snahách posilniť bezpečnosť v Arktíde. „Rutte dnes hovoril s Rubiom o dôležitosti Arktídy pre našu spoločnú bezpečnosť a o tom, ako NATO pracuje na posilnení našich schopností na ďalekom severe,“ potvrdila hovorkyňa aliancie Allison Hartová na platforme X.

Včera 20:18

Venezuelský opozičník Edmundo González Urrutia vyzval na „explicitné“ uznanie svojho víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2024.

Včera 20:07

Turek chce podať žalobu na ochranu osobnosti a od hlavy štátu bude žiadať ospravedlnenie. Povedal to novinárom počas návštevy Kyjeva.

Včera 19:52

.

Vo Vígľaši-Pstruši bolo ráno mínus 25,6 stupňa, je to najmenej za 5 rokov

Meteorológovia namerali počas noci na piatok najnižšiu teplotu za uplynulých päť rokov. Vo Vígľaši-Pstruši bolo ráno mínus 25,6 stupňa Celzia.…

09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri dopravnej nehode nákladného vozidla v Babíne umreli dvaja muži

V piatok nadránom umreli dvaja muži pri dopravnej nehode nákladného motorového vozidla v ťažko prístupnom teréne v katastri obci Babín…

09. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pyramida projevu a hledání ideálu

Díky všem za zaslané názory k otázkám v článku  Kde končí svoboda projevu při hodnocení historie. U některých reakcí stále…

09. 01. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nechcú mrznúť kvôli Zelenskému, ale vláda má iné starosti

Nemci vyšli do ulíc s transparentmi Mrznúť pre Zelenského?

09. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Románik medzi hviezdnymi zápasníkmi Oktagonu. "Aké je to s ňou chodiť?" Podpichol šéf Novotný

České bulvárne médiá priniesli správy o novom prominentnom páre z radov najväčších hviezd organizácie Oktagon MMA. Dvojnásobný írsky šampión Will…

09. 01. 2026 | 0 komentárov

Do třetice u soudu. Opět bez ztráty květinky

Asi není příliš běžné, aby členové vědeckého sdružení trávili tolik času u soudů, jako je tomu v případě SMIS. Za…

09. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Valihora

Anton Čapkovič

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov