KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

„Vyhraj voľby a môžeš všetko“. Mysleli sme, že tie časy už máme za sebou

Bratislava 30. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)

 

Predseda OĽaNO, Igor Matovič bol v časoch svojho pôsobenia v opozícii veľmi citlivý na akýkoľvek, čo i len náznak zneužívania moci zo strany vtedajšej Ficovej a neskôr Pellegriniho vlády. To, čo však kritizoval na vláde SMERu, sa zdá začína robiť v ešte väčšom rozmere samotný Igor Matovič v pozícii premiéra Slovenskej republiky. Jeho vládnutie by sme mohli v skratke zhrnúť do známeho výroku „Vyhraj voľby a môžeš všetko“

Na snímke Igor Matovič

Výrok „Vyhraj voľby a môžeš všetko“ vyslovil už nebohý bývalý predseda parlamentu Pavol Paška a stal sa akýmsi synonymom k zneužívaniu moci vládnou garnitúrou. Práve na tento výrok poukazoval najviac vtedajší opozičný politik Igor Matovič, ktorý tým neustále búšil do SMERákov, ktorí vládli.

Igor Matovič dnes už ako premiér Slovenskej republiky, respektíve jeho vláda však robí presne to, čo na predchádzajúcej vláde kritizoval a sám sa drží hesla „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“

 

Dosadzovanie „našich ľudí“

Jednou z hlavných kritík Matoviča ako opozičného politika voči SMERu bola tzv. politika „našich ľudí.“ Matovič a ostatná opozícia kritizovali SMERákov, že si do rôznych funkcií údajne dosadzujú svojich kamarátov, známych a rodinu.

Dnes však Matovičova vláda robí presne to isté. Napríklad hovorkyňou ministerstva vnútra sa stala Barbara Túrosová, ktorá je priateľkou ministra obrany Jaroslava Naďa. Pritom tieto dve ministerstvá má v portfóliu premiérova strana OĽaNO.

Ďalšou „rodinkárskou“ nomináciou sa stal post šéfa slovenskej informačnej služby. Je ním Vladimír Pčolinský, ktorý je bratom poslanca Petra Pčolinského z vládnej strany Sme rodina.

Napriek tomu, že vláda deklaruje aj vo vládnom programovom vyhlásení, že bude dosadzovať do rôznych štátnych funkcií odborníkov na základe ich schopností a cez transparentné výberové konania a skončia s politikou „našich ľudí“, vládna strana SaS bez mihnutia oka dosadila za predsedu hlavného banského úradu Bohumíra Zvrškovca, ktorý bol okresným šéfom SaS – teda je tam jasné stranícke prepojenie.

Minister obrany, Jaroslav Naď (nominant OĽaNO) zas zamestnal u seba na ministerstve Ľubomíra Galka, ktorý bol v minulosti taktiež ministrom obrany a bol odvolaný kvôli kauze odpočúvania novinárov. Naď sa s Galkom pozná už dlhodobo a nejaký čas pôsobil na jeho ministerstve. Naď nevylúčil, že Galka dokonca vymenuje za šéfa leteckých opravovní v Trenčíne.

Čo je však najhoršie, vláda chce zrejme „svojho človeka“ dosadiť aj na takú významnú funkciu akou je generálny prokurátor, ktorý by mal byť nestranný a objektívny. V minulosti práve vtedajšia opozícia na čele s Matovičom vyčítala gnerálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čížnárovi, že je spolužiak vtedajšieho premiéra Roberta Fica.

Dnes sa však Matovičova vláda chystá urobiť ešte ozrutnejší čin. Vládni predstavitelia na čele s Matovičom sa ani netaja tým, že by za generálneho prokurátora chceli Daniela Lipšica. Kvôli tomu (aj keď to vláda popiera) sa ide meniť zákon, ktorým by za generálneho prokurátora mohli byť menovaní aj advokáti (čím je Daniel Lipšic) a nie len prokurátori ako tomu bolo doteraz.

Daniel Lipšic je pritom mimoriadne spolitizovaná osoba. Keď tu niekto hovorí o „Ficovom spolužiakovi“ Čižnárovi, tak to je nič oproti tomu, že Daniel Lipšic bol v minulosti priamo politickým kolegom súčasného premiéra Igora Matoviča, keďže Lipšic ako predseda strany NOVA kandidoval s Matovičom priamo na kandidátke strany OĽaNO.

Lipšic je taktiež advokátom ďalšieho predsedu vládnej strany Za ľudí Andreja Kisku, ktorého obhajuje v jeho daňovej kauze. Lipšic sa ako jeho obhajca vyjadril, že trestné stíhanie voči Kiskovi treba jednoznačne zastaviť. Tak asi si vieme domyslieť, čo by nastalo, ak by sa Lipšic stal generálnym prokurátorom.

Lipšic je teda v konflikte záujmov a ak by sa naplnili očakávania stal by sa  najspolitizovanejším generálnym prokurátorom v dejinách Slovenska – snáď aj v dejinách demokratického sveta takýto skvost nikdy nenastal.

Podľa ďalšej informácie, ktorá sa dostala na povrch, najsilnejšia vládna strana OĽaNO premiéra Igora Matoviča si chce sama obsadiť všetkých 72 okresných úradov na Slovensku aj s výberom ich prednostov, na čo však už reagoval aj vládny poslanec Juraj Śeliga (Za ľudí), ktorý takéto niečo odmieta.

 

Boj proti „konšpirátorom“

Aj v súvislosti so spomínaným možným generálnym prokurátorom Danielom Lipšicom je nebezpečné najmä to, že vláda ma vo svojom programovom vyhlásení pasáže, ktoré sa dajú veľmi ľahko zneužiť. V programovom vyhlásení vlády sa píše :

„Vláda SR preskúma zvýšenie ochrany záujmov Slovenskej republiky prostredníctvom noriem trestného práva pred rizikom hybridných hrozieb, týkajúcich sa najmä šírenia propagandy a dezinformácií, podpory extrémistických zoskupení a kybernetických útokov.“

Inými slovami, Matovičovci chcú trestať takzvaných konšpirátorov a obmedziť možnosť názorovej polemiky o našej zahraničnej politike a geopolitike. Čo sú však záujmy Slovenska v podaní tejto vlády? Vzhľadom na to, že neustále vzývajú prozápadné smerovanie Slovenska, je možné, že všetci oponenti, ktorí sa chcú viac orientovať na iné svetové strany alebo preferujú neutrálny prístup môžu byť trestne stíhaní?

Označovanie niektorých názorov za konšpiračné a dizinformačné sa používa najmä v politickom boji na potieranie konkurenčných názorov. Zatiaľ čo prezident USA Donald Trump sa pustil do boja proti snahám najmä sociálnych sieti, cez označovanie niektorých príspevkov ako dezinformačné obmedzovať slobodu slova a viesť politický boj, naša nová „demokratická“ vláda má v úmysle toto podporovať a využívať vo svoj prospech.

 

Potláčanie práv opozície

Dôležitou súčasťou v demokratickom zriadení je aj rešpektovanie práv parlamentnej opozície. Matovičova vládna mašinéria však hneď v prvý deň zasadania parlamentu zvalcovala opozíciu.

Je už dlhoročnou parlamentnou zvyklosťou, že opozícia dostáva určitý počet (podľa výsledku vo voľbách) parlamentných výborov, kde si môže nominovať svojich poslancov na predsedov výborov a demokratickou zvyklosťou je , že vládni poslanci v tajnom hlasovaní týmto opozičným poslancom dodajú hlasy, aby sa tak mohli ujať postu predsedu daného výboru.

Matovičovi koaliční poslanci však do čela ľudskoprávneho výboru nepodporili nominanta SMERu Ľuboša Blahu a rovnako nedodali hlasy ani Marianovi Kotlebovi do čela kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Spomínaného opozičného poslanca Ľuboša Blahu dokonca vyškrtli aj zo zoznamu radových členov v delegácii do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, z čoho sa ešte môže vykľuť medzinárodný škandál.

 

Vládna propaganda

Ďalším Matovičovým výstrelkom v zmysle „vyhraj voľby a môžeš všetko“ je jeho snaha o zavedenie vládnych novín, ktoré by sa každý mesiac distribuovali do všetkých poštových schránok na Slovensku. Okrem toho, že najmä teraz v čase koronakrízy by tento zámer ešte viac zaťažil náš štátny rozpočet, by nás zavedenie vládnych novín posunulo do polohy „banánovej“ republiky niekde z rovníkovej Afriky na čele ktorej stojí diktátor.

Vládne noviny nemožno totiž inak nazvať ako vládnou propagandou aj keď sa to Matovičovci snažia podať akože to budú absolútne objektívne noviny. Tomuto však nemôže uveriť ani malé dieťa. Matovič je známy marketér (vlastnil známe regionálne noviny, taktiež rozposielané do všetkých domácnosti, ktoré ho vyniesli do parlamentu a odtiaľ asi pochádza tento nápad) a je si len ťažko predstaviť, že by vo vládnych novinách okrem chvály spustil sám na seba aj kritiku.

Len si predstavme, čo za hysterický krik by zo strany mainstreamových médií, ale aj opozície nastal, ak by sa vládne noviny pokúšal zaviesť SMER, v čase keď bol pri moci. Viac k tomu nie je čo dodať. Ani strana SMER a Robert Fico, ktorého mnohí liberálni komentátori označujú za autoritárskeho politika sa k niečomu takému neodhodlal. „Demokrat“ Matovič to však chce presadiť za každú cenu.

 

Neadekvátne reštriktívne opatrenia a porušenie ústavy SR  

Je potrebné uznať, že Igor Matovič a jeho vláda to mali hneď po ujatí sa moci  vzhľadom na koronakrízu veľmi ťažké. O tom, či jeho reštriktívne a prísne opatrenia v boji proti koronavírusu boli adekvátne sa vedú rôzne polemiky. Najkontroverznejšia bola tzv. štátna karanténa pre repatriantov zo zahraničia, kde sa mnohí ľudia domnievajú, že by mohla byť dokonca protiprávna.

Každopádne protiprávna a dokonca protiústavná bola časť zákona, ktorá dostala prezývku „špicľovací zákon.“, kde ministerstvo zdravotníctva malo získavať dáta od mobilných operátorov, kde sa ľudia pohybujú, či dokonca s kým si volajú. O protiústavnosti časti tohto zákona rozhodol Ústavný súd.

 

Vyhrážky

Vrchol Matovičovej arogancie moci bolo jeho ultimátum, či podľa niektorých názorov až vyhrážanie sa demonštrujúcim ľudom za otvorenie fitnescentier, ktorí chceli na protest proti vláde zablokovať diaľnicu, že ak to urobia vláda príjme zákon, ktorým zakáže všetkým ľuďom na Slovensku demonštrovať formou blokády ciest.

Paradoxom na tejto situácii je fakt, že Matovič ako opozičný politik práve podporoval autodopravcov, ktorí demonštrovali proti SMERáckej vláde , pričom taktiež blokovali cesty.

 

Núdzový stav

Matovič sa najnovšie pohráva s myšlienkou, že sa možno opätovne zavedie núdzový stav hneď ako sa skončí súčasný. Na Slovensku totiž môže trvať núdzový stav maximálne 90 dní a tento termín sa chýli ku koncu.

Napriek tomu, že na Slovensku máme veľmi málo prípadov koronavírusu a v niektoré dni nám dokonca nepribúdajú žiadni noví nakazení, Matovič zvažuje núdzový stav („hneď po minúte od jeho ukončenia“) okamžite zaviesť znova na ďalších 90 dní. Odvoláva sa pritom na to, že má prísť údajne nejaká druhá vlna koronavírusu, ktorá sa predpokladá na jeseň. Aj z toho dôvodu je však udivujúce, prečo vôbec uvažuje o núdzovom stave aj v lete.

Opätovné zavedenie núdzového stavu (bez relevantných dôvodov) by mohlo taktiež zaváňať zneužitím moci. Počas núdzového stavu je totiž zo strany vlády možné obmedziť základné práva, vrátane obmedzenia práva slobodne rozširovať informácie, a obmedzenia, či dokonca zákazu uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním..

Práve teraz v čase, keď sa na Matovičovu vládu valí vlna kritiky kvôli nie príliš zvládnutej koronakríze v oblasti ekonomiky a kvôli avizovaným rušeniam sociálnych výdobytkov ako 13. dôchodky, či kvôli možným nákupom americkej vojenskej techniky, by sa jej mohol zísť práve núdzový stav a teoreticky by Matovičovci mohli zakázať ľuďom demonštrovať a protestovať.

Snáď v tomto ohľade nakoniec prevládne zdravý rozum a núdzový stav sa nebude predĺžovať.

Vláda Igora Matoviča vládne len niečo vyše 2 mesiacov, no už teraz badať jej nie príliš demokratické sklony. Potláčanie opozičných politikov, rodinkárstvo, klientelizmus, stranícke nominácie, porušovanie ústavy, vyhrážanie sa demonštrujúcim, propagandistické noviny atď. Takúto so očí bijúcu aroganciu moci si nedovolil ani SMER a to dokonca ani v čase, keď na Slovensku vládol sám bez koaličných partnerov.

Samuel Gdovin

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Zo španielskej strany Vox odišiel po obvinení z podvodov jej regionálny šéf

Madrid 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:infoLibre Twitter)   Zo španielskej krajne pravicovej a populistickej strany Vox odišiel v stredu Francisco Serrano, šéf jej pobočky v regióne Andalúzia. Došlo k tomu po tom, ako bol Serrano prokuratúrou obvinený z podvodov so štátnymi dotáciami. Informovala o tom agentúra DPA odvolávajúca sa na správy…

Nemecká polícia zadržala tri osoby podozrivé z obchodovania s ľuďmi

Hanover 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Boris Roessler)   Troch ľudí podozrivých z obchodovania s ľuďmi zadržala v stredu nemecká polícia počas razií, ktoré prebehli v 26 lokalitách po celej krajine. Informovala o tom prokuratúra v meste Hannover, píše agentúra DPA Nemecká polícia nasadila 500 svojich príslušníkov v spolkových krajinách Dolné Sasko,…

Turecko chce zaviesť prísnejšiu kontrolu sociálnych sietí

Istanbul 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Presidential Press Servic)   Turecko začne regulovať činnosť internetových sociálnych sietí alebo ich úplne zablokuje. Vyhlásil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého citovala agentúra Reuters Erdoganov zať a minister financií Berat Albayrak v utorok oznámil na Twitteri, že sa mu narodilo štvrté dieťa.…

Talianska polícia zatkla na Sicílii a v Nemecku 46 členov mafie Cosa Nostra

Rím 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Sandro Capatti)   Talianska polícia v stredu oznámila, že v rámci rozsiahlej razie zameranej na klany sicílskej mafie Cosa Nostra zadržala 46 ľudí. Informovala agentúra DPA Policajná operácia bola zameraná na mafiánske klany z miest Barrafranca a Pietraperzia ležiace v sicílskej provincii Enna. Všetci zadržaní čelia…

Pompeo apeluje na tureckú vládu, aby zachovala Hagiu Sofiu ako múzeum

Washington 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mandel Ngan)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo je presvedčený, že bývalý pravoslávny chrám Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti) v Istanbule by mal naďalej slúžiť ako múzeum prístupné pre všetkých. Podľa Pompea by sa nemal stať mešitou, ako to chce presadiť súčasné turecké vedenie Uvádza…

Polícia v Seattli konečne zasiahla a zlikvidovala zónu anarchistov, zatkla desiatky ľudí

Seattle 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The Seattle Times-Steve Ringman)   Polícia v americkom meste Seattle vyhnala v stredu demonštrantov z protestnej zóny, ktorú si tam zriadili pred niekoľkými týždňami v rámci protestov proti rasizmu prebiehajúcich po celých USA. Pri policajnom zásahu bolo zadržaných minimálne 31 ľudí, informovala spravodajská stanica CNN Starostka…

Ministerstvo vnútra: Zmluva s Čínou zabezpečila dodanie 30 miliónov rúšok

Bratislava1. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Dodanie 30 miliónov ochranných rúšok je predmetom zmluvy, ktorú ešte 16. marca tohto roku uzavrelo ministerstvo vnútra s čínskou spoločnosťou Sword Wuhan Co Ako sa uvádza v dokumente zverejnenom koncom júna na Centrálnom registri zmlúv, cena za zásielku rúšok predstavuje 84 miliónov čínskych juanov,…

Nemecká vláda plánuje sprísniť zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí

Berlín 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)   Nemecko plánuje sprísniť zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí a detskej pornografie. V stredu to oznámila nemecká vláda, informovala agentúra AP "Musíme vyslať jasný signál, že ochrana detí je najvyššou prioritou a že páchatelia budú stíhaní a potrestaní," povedala nemecká ministerka spravodlivosti Christine…

Slovenský Armén žaluje tureckú veľvyslankyňu za popieranie genocídy. Ako zareaguje Matovičov režim? Dovolí si vyhostiť Erdoğanovu podriadenú?

Bratislava 1. júla 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   Turecká veľvyslankyňa kritizovala článok v historickom časopise, popierala genocídu Arménov, ktorú spáchala pred vyše sto rokmi Osmanská ríša. Predstaviteľ Arménov na Slovensku ju za to žaluje. Ako sa zachovajú slovenské úrady? Zľaknú sa hnevu „sultána“ Erdoğana? Autorka Miroslava Belešová napísala a uverejnila v…

VideoNeuveriteľné: po cyklomoste v Devínskej Novej Vsi prešiel kamión! Chuck Norris to však nebol

Bratislava 2. júla 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Po moste, ktorému dali občania v ľudovom hlasovaní názov Most Chucka Norrisa, prešiel v stredu ráno z Rakúska na Slovensko kamión, ale pre zábrany bol jeho pokus neúspešný. Informovala o tom polícia, ktorá má aj videozáznam Z Rakúska sa cez Cyklomost slobody, ktorý…

Prezidentka: Ak štát očakáva disciplínu občanov, musí ukázať svoju pripravenosť

Bratislava 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ak štát očakáva aj v druhej fáze šírenia nového koronavírusu disciplínu občanov, musí ukázať svoju pripravenosť. Pridať musí minimálne v oblasti zvyšovania kapacít a prehodnotení testovaných cieľových skupín. Problémom je tiež stále absentujúci nadrezortný riadiaci orgán Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po stredajšom…

Vedúcim Kancelárie EP na Slovensku sa stal Sermek

Bratislava 1. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Robert Sermek Twitter)   Kancelária Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku má nového vedúceho, od 1. júla sa ním stal dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek. V minulosti pôsobil aj ako spravodajca TASR v Bruseli. TASR o tom informovala tlačová atašé EP Soňa Mellak Sermek…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Liberálny fašista vs. Svätopluk

Redaktor denníka SME(ti), Peter Getting, má podľa jeho vlastných vyjadrí očividne problém so slovenskými dejinami a významnými osobnosťami našich dejín, a to až do obdobia Veľkej Moravy. Konkrétne ho trápi kráľ Svätopluk a jeho socha na Bratislavskom hrade. Pravdepodobne to nie je jediný duševný problém pána Gettinga, ktorý môže byť…

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu sa ukazuje ako nevyhnutnosť

V ekonomike, ktorá je založená na dlhu a spotrebe sa ukazuje, že ďalšie dotovanie špecifických subjektov neprináša takmer žiadne výsledky. A ako aj môže? Zamyslime sa nad eurofondami. Koľko ľudí s platom do 10 000 eur ročne dostalo priamo nejaké peniaze z EU? Pravdepodobne len mizivé percento, a ak aj niekto s takýmto príjmom niečo dostal, tak to…

 „Akú vakcínu potrebuje Európska únia na to, aby prekonala dlhoročnú pandémiu svojej politickej, hospodárskej a kultúrnej roztrieštenosti a stagnácie?“ 

Európska únia je už dlho vinou tvrdohlavého presadzovania extrémneho liberalizmu, vinou nerešpektovania dohodnutých zmlúv, porušovania medzinárodného práva, vinou otvoreného diktátu voči členským štátom a pohŕdaním ich oprávnenými záujmami ako suverénnych národných štátov vo veľkej vnútornej kríze. Nie je to však iba kríza vzťahov medzi nezodpovednými úradníkmi bruselskej centrály EÚ a…

Sloboda je najposvätnejšou hodnotou. Národná sloboda znamená štátnosť, suverenitu. Minimalistický program suverenizmu.

Predkladám jeden z blogov, ktorý mal vyjsť už na začiatku týždňa. Nedalo sa. Stal som sa opakovane terčom útoku nejakých cenzorov, ktorí vytvorili „chybu certifikátu“. Konali experti z kruhov, ktoré „demokraticky“ dosadili bábku na prezidentský stolec, rovnakých kolaborantov cudzích záujmov z rovnakého protištátneho hniezda protislovenských agentov v Europarlamente. Stačilo zmeniť písmenko. To, čo svojho…

Plán USA: militarizovaná kontrola populácie

Rockefellerova nadácia, ktorá má historické väzby na federálnu vládu USA, predložila národný plán na kontrolu koronavírusovej epidémie. Cieľom je otestovať 30 miliónov ľudí  denne za štátne peniaze a podrobiť amerických občanov prísnej vojenskej kontrole. „Národný akčný plán na testovanie covid-19“, poukazuje na „pragmatické kroky, vedúce k opätovnému otvoreniu  pracovísk  a…

Nepoučiteľní...

Nepozerajúc sa na to, v ktorom meste, resp. obci nášho regiónu sa nachádzajú cigánske štvrte pripomínajúce Luník IX., jedno majú spoločné: pôvodne bezplatne prideľované nové byty sa v relatívne krátkom čase zmenili na úplne zdevastované (v cigánskom žargóne - vybývané) obydlia a domovým odpadom znečistené okolité lokality. Na neslávne známom cigánskom sídlisku Luník…

TopDesat

Vieš, že existujú opité stromy? Sú symbolom globálneho otepľovania

0

Opité stromy sú porasty stromov vysadených z ich normálneho vertikálneho zarovnania. Najčastejšie sa vyskytujú v severných subarktických taigových lesoch s čiernym smrekom. Opité stromy vyrastajú z pôdy, pod ktorou sa topili intermitentné permafrosty alebo ľadové kliny, čo spôsobuje sklon stromov v rôznych uhloch. Niektoré silné jedince prežijú eróziu pôdy a naďalej rastú.…

Ako môže tvoja obuv definovať tvoju povahu?

0

Obuv je len malou časťou nášho šatníka, ale ľudia jej venujú veľkú pozornosť. Existuje dokonca štúdia, ktorá ukazuje, že nakupujeme topánky podľa našej povahy. Extroverti a kreatívni ľudia by mohli uprednostňovať svetlé mokasíny, zatiaľ čo vyrovnané a pružné osobnosti môžu hľadať pohodlné, neutrálne tenisky. 1. Extroverti

Krištof Kolumbus: Odkiaľ vlastne pochádza objaviteľ Ameriky? 2. časť

0

Krištof Kolumbus - meno, ktoré zrejme nikomu nemusíme približovať. Otázkou však je – okrem iného – odkiaľ pochádza človek považovaný za objaviteľa Ameriky? Španielsko, Taliansko, Portugalsko...  Pokračujeme v druhom a zároveň poslednom článku o pôvode velikána menom Krištof Kolumbus, o ktorom sa dodnes vedú polemiky. Neexistujú žiadne jednoznačné dôkazy o tom, kde sa Kolumbus narodil.…

Slovenská nanotechnológia od Humidef ochráni tvoju elektroniku!

0

Nanotechnológia je všeobecné označenie pre vedné odbory, ktoré sa zaoberajú tvorbou a využívaním technológií v meradle nanometrov, teda na úrovni ich atómov. Jej súčasný prínos môžme vidieť najmä v medicíne, biotechnológii, biológii, fyzike alebo aj v materiáloch. Ľudia využívajú nanotechnológie už po stáročia bez toho, aby si to uvedomovali. Umelci…

Dúhový most je jeden z najvyšších prírodných mostov na svete

0

Dúhový most je často považovaný za najvyšší prírodný most na svete v južnom Utahu v Spojených štátoch. Rozpätie dúhového mosta je približne 89 metrov vysoké, vrchol je 42 metrov dlhý a 33 metrov široký. Dúhový most je prístupný dvojhodinovou plavbou loďou po jazere Powell, po ktorej nasleduje 1,5 kilometrová prechádzka od móla Národného…

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Vo svete IT

Dokázalo by ľudstvo prežiť zrážku s asteroidom? V súčasnosti existuje niekoľko hypotetických riešení

0

V súčasnosti sa predpokladá že asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol mať v priemere od 10 do 15 kilometrov. Dokázalo by ľudstvo prežiť, ak by sa podobná katastrofa udiala v blízkej budúcnosti? Nárazy asteroidov nie sú pre našu planétu ničím novým. Dejú sa oveľa častejšie, než by ste si mohli myslieť,…

Huawei opäť prekvapuje trh! V máji predal viac smartfónov ako Samsung, ktorý mu je však v pätách

0

Nie tak dávno sme mohli čítať správy o tom, že spoločnosť Huawei v priebehu apríla predbehla v predajoch smartfónov doterajšieho lídra, kórejský Samsung. Čínsky gigant v tom čase pokryl 19% trhu, zatiaľ čo Samsung „len“ 17%. S informáciami v tom čase prišli analytici z CounterPoint. Huawei dominoval aj v máji…

Službu Gmail trápia problémy s filtrovaním spamu a reklám. Stretli ste sa s problémom aj Vy?

0

Používate službu Gmail a v posledných dňoch, poprípade hodinách sa vo vašej prichádzajúcej pošte začali objavovať záhadné reklamy, či upozornenia zo sociálnych sietí? Ak ste na problémy narazili, nemusíte sa ničoho obávať, keďže nie ste jediný, komu začal e-mailový klient, respektíve služba Gmail, štrajkovať. Gmail hlásil čiastočný výpadok niektorých služieb…

Operačný systém Windows 10 trápi ďalšia závažná bezpečnostná chyba. Opravná aktualizácia je už na ceste

0

Operačný systém Windows 10 a viaceré verzie systémov Windows Server sa opäť potýkajú s ďalšími dvomi novoobjavenými bezpečnostnými chybami, ktoré boli len nedávno spozorované priamo analytikmi spoločnosti Microsoft. Závažné bezpečnostné chyby sa nachádzajú v Microsoft Windows Codecs Library, pričom ani jedna z nich údajne nebola zneužitá hackermi, či inými útočníkmi,…

Xiaomi sa dostalo do rebríčku TOP 100 najhodnotnejších značiek sveta. Pozrite sa, ako dopadla konkurencia

0

Xiaomi môže mať ďalší dôvod na radosť. Okrem toho, že predaje smartfónov spoločnosti kontinuálne rastú, tak najnovšie bola spoločnosť už druhýkrát po sebe  zaradená odbornou porotou BrandZ™  medzi 100 najhodnotnejších značiek sveta. Xiaomi is listed among the 2020 BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brands for the second year!With our…

V Google Play prebieha čistka platených aplikácií a hier, ktoré stiahnete aktuálne zadarmo

0

Opäť raz Vám prinášame nádielku platených Android aplikácií a hier v Google Play, ktoré stiahnete dočasne zadarmo. Na zozname nižšie celkovo nájdete 43 aplikácií a hier.  V rámci aplikácií by sme Vám chceli dať extra do pozornosti Free for All VPN (ide o aplikáciu ponúkajúcu viac súkromia počas prezerania internetu),…

KAMzaKRÁSOU

Sukne na leto: TOP kúsky, ktoré by mala mať v šatníku každá z nás!

0

Aké sú letné trendy pre rok 2020? Čo si doplniť do šatníka a nosiť hoci aj každý deň? Sukne na leto sú ideálne, pretože sú ľahké a vzdušné. Ktoré sú IN?

Ako pripraviť artičoky? Tieto chutné recepty musíš vyskúšať!

1

Ako pripraviť artičoky chutne a zdravo? Neviete si dať rady s touto netradičnou zeleninou? V tom prípade u nás nájdete inšpirácie na skvelé recepty!

TOP športové aktivity pre deti: Koľko sa majú hýbať podľa expertov?

0

Pohyb je dôležitý pre dospelákov aj pre deti, pretože prospieva všeobecnému zdraviu. Koľko by sa mali najmenší hýbať a aké športové aktivity pre deti zvoliť?

TEST: Pleťová starostlivosť Matis – očný krém Global-Eyes a pleťový krém Olea-Skin

0

Pleťová starostlivosť Matis obsahuje produkty pre hĺbkovú výživu pleti. My sme z nej testovali očný krém Global-Eyes a pleťový krém Olea-Skin. Aké sú?

Video Cviky na šikmé svaly: 10-minútové cvičenie na doma pre každého!

1

V ľudskom tele sa nachádza toľko svalov a ani o nich všetkých nevieme, pretože ich berieme ako samozrejmosť. No keď sa človek zameria na chudnutie a cvičenie, spozná ich úplne všetky. Neverili by ste, ale svalovicu môžete mať kdekoľvek na tele. Keď už sme teda pri chudnutí a cvičení, s príchodom leta všetci začali poctivo robiť…

Hľadáš zdravý recept na lososa? Vyber si z týchto 3!

1

Losos je jedna z najzdravších rýb vôbec najmä pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Ak hľadáte zdravý recept na lososa, inšpirujte sa v našom článku.v

Svetlo sveta

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Loretánske litánie sa rozširujú o tri nové oslovenia Panny Márie

0

Z rozhodnutia Svätého Otca Františka budú do Loretánskych litánií pridané tri nové invokácie k Panne Márii. Oslovovaná bude ako „Matka milosrdenstva“, „Matka nádeje“ a „Útecha migrantov“. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v liste predsedom biskupských konferencií s dátumom liturgickej spomienky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie 20. júna…

Kriminálnici, ktorí našli Boha

0

Boh obrátením kriminálnikov ukazuje nekonečné brány svojho milosrdenstva a sú nástrojom pokorenia pyšných veriacich. Ježiš Kristus samotný na zemi bol terčom pohoršenia pre farizejov práve preto, že sedával s hriešnikmi. Obrátení hriešnici patrili k samotnému jadru rannej katolíckej Cirkvi. Príklady kriminálnikov, ktorí obrátili svoje životy k Bohu sú dôkazom, že…

Armádny Magazín

NATO nám prispeje sumou 1,4 milióna eúr na nové operačné centrum nepretržitej kontroly vzdušného priestoru

0

Slovensko, 1. júl 2020 (AM, MO SR ) - Rezort obrany uspel s projektom v rámci investičného programu NATO, vďaka získaným financiám vybuduje pre vojakov nové operačné centrum   Ministerstvo obrany SR vybuduje v priestoroch Brigády riadenia vzdušných operácií vo Zvolene nové operačné centrum, z ktorého budú profesionálni vojaci zab

Pentagon chce odkúpiť od Turecka raketové systémy S-400 aby sa dostal k ruskej technológii

0

USA, 1. júl 2020 (AM) - Republikánsky senátor John Thune navrhol nákup ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 od Turecka. Dôkazom toho je znenie úpravy návrhu zákona o prideľovaní rozpočtových prostriedkov na štátnu obranu na rok 2021 (NDAA) na webových stránkach Kongresu. Dokument 

Satanovskij: V Čiernom mori môžeme bezpečne potopiť celú flotilu USA

0

Rusko, 1. júl 2020 (AM, Inforuss )  - Podľa správ z médií sa americké námorníctvo pustilo do aktívnej fázy príprav na odoslanie lodí do Čierneho mora. O niečo skôr americký senátor s obmedzenými právomocami navrhol znovu poslať vojnové lode USA a ďalších krajín NATO do Čierne

Egyptský Mig-29M vs turecká F-16C, ktorá z týchto dvoch stíhačiek zvíťazí, ak sa stretnú vo vzdušnom boji na líbyjskej oblohe?

0

Líbya, 1. júl 2020 (AM, topcor) – Roky pretrvávajúca nevraživosť medzi Egyptom a Tureckom sa v poslednej dobe výrazne zhoršila aj v dôsledku vojenskej podpory oboch krajín súperiac

Pozrite si výcvik čínskych policajtov a pohraničiarov. Video

0

Čína, 1.júl 2020 ( AM ) - 2 100 členov čínskej polície a hraničnej služby v oblasti Xinjiang, uskutočňujú bojové cvičenia v prípade mimoriadnych udalostí na hraniciach krajiny:   https://twitter.com/i/status/1277897756183613440   Čína poslala bitkárov na hranicu Indie pred súbojom s Indickými vojakmi Čína v

Prečo ruská flotila toľko čaká na korvetu Gremjaščij? Video

0

Rusko, 30.jún 2020 ( AM ) - Rusko chce zveriť ochranu morských oblastí s hliadkujúcimi strategickými ponorkami pred letectvom a ďalšími prostriedkami hypotetického nepriateľa v blízkej morskej zóne korvetám. Tieto lode budú môcť vykonávať samostatné operácie v

Tvoja Svadba

Dekorácie z balónov: Svadobný trend roku 2020, ktorý ťa dostane!

0

Dekorácie z balónov sa nám väčšinou spájajú s oslavou narodenín. Tohtoročným hravým a zaujímavým svadobným trendom sú práve dekorácie z balónov.

Svadobná výzdoba DUSTY BLUE: Farba, ktorá poteší každé oko!

0

Hľadáte nežnú a romantickú svadobnú výzdobu, ktorá by bola nadčasová a ideálna do každého obdobia? Svadobná výzdoba DUSTY BLUE je to, čo hľadáte!

Ako vyzdobiť kostol, aby tvoj svadobný obrad bol nezabudnuteľný?

0

Pri výzdobe kostola nezabudnite i na jeho vonkajšok. Privítajte vašich svadobných hostí už pri vstupe a dajte vedieť celému svetu (teda aspoň mestu), že dnes je váš veľký deň. Ozdobte dvere, bránu alebo plot kvetinovými oblúkmi, ikebanami, vetvičkami a navoďte tak príjemnú svadobnú atmosféru hneď na začiatku. Takisto okolo zábradlia môžete omotať…

Svadobné šaty podľa typu postavy: Aké si vybrať pre seba?

0

„Och, tie sú nádherné. Tie musím mať," to si pravdepodobne v mysli hovoríte, keď máte pár mesiacov pred svadbou a listujete si v katalógu so svadobnými šatami. Už si hneď predstavujete, ako vznešene v nich kráčate k oltáru a všetci od úžasu híkajú. A vy sa cítite ako filmová hviezda na…

Dokonalý svadobný účes? Už to nie je len sen

0

Plánujete ju rok dopredu a v deň D cítite motýliky v bruchu, pretože je to konečne tu a vy sa neviete dočkať, kedy sa ukážete ženíchovi v celej paráde a poviete si spoločné ÁNO. Naplánovanie svadby a jej úplne vyšperkovanie do posledného detailu trvá približne jeden rok. No, ak vám horí pod pätami (ako sa hovorí),…

Vintage svadobné dekorácie: Ako vniesť trochu histórie do svadobnej výzdoby?

0

Vintage je niečo, čo má svoju históriu, ošúchaný vzhľad a patinu. Vintage svadobné dekorácie by mali byť rovnaké! Inšpirujte sa teda svadobnou výzdobou!

Tvoje Zdravie

Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny smrti? Ktoré zdravotné problémy si vyžiadajú najviac obetí? Je skutočne najväčším strašiakom rakovina? Zistite viac!

TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

0

Ako podporiť zdravie čriev? V prvom rade tak môžeme urobiť pomocou zdravej stravy. Tieto potraviny pre hrubé črevo by mali mať miesto v každom jedálničku!

Sú aj vo vašom jedálničku? Tu je 7 dôvodov, prečo jesť artičoky!

0

Spoznajte tie najlepšie dôvody, prečo jesť artičoky pravidelne. Nemá táto zdravá zelenina miesto vo vašom jedálničku? Možno je ten pravý čas napraviť to!

TOP spôsoby, ako použiť levanduľu: Skúsite čaj či domáci voňavý olej?

0

Poznáte TOP spôsoby, ako použiť levanduľu? Pestujete si ju doma a neviete, čo s ňou? U nás nájdete recept na upokojujúci čaj či voňavý olej!

Tip na leto: Ako si užiť letnú párty s alkoholom a čo je dobré na opicu?

0

Leto by nebolo letom bez poriadnej záhradnej party alebo grilovačky s alkoholom. Avšak, ako odbúrať alkohol z krvi a čo je dobré na opicu - ako je predísť?

Dermatológovia prezradili všetko o citlivej pleti: Ako ju odhalíť?

0

Podráždenie, začervenanie, svrbenie, a to je len začiatok strastí s citlivou pleťou. Čo všetko o citlivej pleti prezradili dermatológovia? Ako sa o ňu starať?