NAŽIVO

Bulharsko v nedeľu pristúpilo k v poradí ôsmym predčasným parlamentným voľbám od roku 2021. Podľa agentúry AFP sa očakáva víťazstvo formácie Progresívne Bulharsko, za ktorou stojí bývalý prezident Rumen Radev. Správu priniesla TASR.

08:10

Rokovania Iránu a USA o ukončení vojny zaznamenali pokrok, no dohoda je podľa predsedu iránskeho parlamentu Mohammada Bákera Kálíbáfa zatiaľ v nedohľadne. O jeho sobotňajšom vyhlásení informovala TASR podľa správy AFP.

07:44

Volebná komisia v Maďarsku v sobotu uzavrela sčítavanie hlasov a oznámila konečné výsledky parlamentných volieb. Víťazná strana Tisza pod vedením Pétera Magyara obsadí v zákonodarnom zbore 141 zo 199 miest. S týmto výsledkom strana bezpečne dosiahla ústavnú dvojtretinovú väčšinu. O správu sa opiera agentúra TASR, ktorá cituje agentúru DPA.

07:33

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v sobotu potvrdil prebiehajúce diskusie o možných dopadoch odchodu USA z „európskej bezpečnostnej architektúry“. Hoci minister nekonkretizoval detaily rozhovorov, varoval, že nekoordinované stiahnutie amerických síl by mohlo mať pre Európu „deštruktívne“ následky. Informáciu priniesla agentúra TASR na základe správy od Reuters.

07:25

Trom výletným lodiam, ktoré v dôsledku vojnového konfliktu v Iráne uviazli v Perzskom zálive, sa v sobotu podarilo úspešne preplávať Hormuzským prielivom. Podľa majiteľov plavidiel už lode smerujú do Európy. Správu agentúry DPA prevzala TASR.

07:23

Severná Kórea v nedeľu odpálila niekoľko balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Informáciu juhokórejskej armády sprostredkovali agentúry Jonhap a DPA, správu prevzala TASR.

07:21

Situácia na Kube vyvoláva obavy v medzinárodnom spoločenstve. Mexiko, Španielsko a Brazília v sobotu upozornili na dopady tlaku prezidenta USA Donalda Trumpa na krajinu a vyzvali na diplomatické riešenie formou vzájomného dialógu. O výzve informovala TASR s odvolaním sa na AFP.

07:20

Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v sobotu vyhlásil, že Irán počas uplynulých týždňov konfliktu „dominoval na bojisku“. Podľa jeho slov krajina pristúpila na dočasné prímerie so Spojenými štátmi výhradne preto, že došlo k naplneniu jej požiadaviek. Správu priniesla TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

07:17

Oficiálny životopis zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. napíše historička Anna Keayová. Oznámil to Buckinghamský palác s tým, že výber autorky odráža osobné prianie kráľa Karola III., ktorý si pre tento dôležitý projekt želal ženu. Správu prevzatú od agentúry AFP zverejnila TASR.

07:10

Oficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb v Peru budú známe až v polovici mája. Podľa agentúry TASR, ktorá sa odvoláva na AFP, to v sobotu potvrdila predstaviteľka volebnej komisie. Dôvodom odkladu je tesný súboj kandidátov a chaotický priebeh hlasovania.

07:09

Námorníctvo iránskych Revolučných gárd (IRGC) v sobotu vyhlásilo, že každé plavidlo smerujúce k Hormuzskému prielivu bude pokladať za legitímny terč. Informáciu priniesla agentúra TASR na základe správy od AFP.

07:08

India potvrdila streľbu na dve lode v Hormuzskom prielive. India udržiava dobré vzťahy s Teheránom, rozširuje však spoluprácu s jeho nepriateľom Izraelom v oblastiach obrany, poľnohospodárstva, technológií a kybernetickej bezpečnosti.

Včera 20:16

Pápež pricestoval na návštevu Angoly. V Angole žije približne 15 miliónov katolíkov. Lev XIV. je tretím pápežom, ktorý navštívil túto krajinu, po Jánovi Pavlovi II. v roku 1992 a Benediktovi XVI. v roku 2009.

Včera 19:10

V noci zo soboty na nedeľu (19. 4.) sa môže na juhu a východe SR vyskytnúť mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.
Výstraha platí od polnoci do 7.00 h pre celý Košický kraj, takmer celý Prešovský a Banskobystrický kraj. „Ojedinele sa očakáva prízemný mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu nižšieho vzrastu. Vo výške päť centimetrov nad povrchom sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu nula až mínus dva stupne,“ priblížili meteorológovia.

Včera 18:27

Hizballáh popiera zodpovednosť za útok na vojakov UNIFIL. Libanonský premiér Nawáf Salám v sobotu informoval, že príslušníci Dočasných síl OSN sa stali terčom útoku na juhu Libanonu a nariadil vyšetrenie incidentu.

Včera 18:21

Irán skúma nové návrhy, ktoré mu podľa Teheránu zaslali Spojené štáty. Iránska armáda v sobotu vyhlásila prieliv, cez ktorý prechádza asi pätina celosvetových dodávok ropy a skvapalneného zemného plynu, za opätovne uzavretý.

Včera 18:00

Aktuálne je pre dočasnú uzáveru diaľnice D1 kolóna od výjazdu na bratislavskú mestskú časť Vajnory. Polícia bratislavského kraja o tom informovala na sociálnej sieti s tým, že tam je aj zdržanie.
Úseky ciest I/61 Cesta na Senec a II/127 medzi Bernolákovom a výjazdom na D1 sú plne prejazdné. „Zhustená premávka je pri veľkoobchode s potravinami pri Ivanke pri Dunaji,“ doplnili policajti.
Diaľnica D1 v smere do Trnavy v úseku od bratislavských Zlatých pieskov po križovatku Bernolákovo (Triblavina) je cez víkend dočasne uzatvorená. K uzávere diaľnice došlo v piatok (17. 4.) a potrvá do nedele (19. 4.) večera. V opačnom smere je doprava nezmenená.

Včera 17:59

Auto narazilo do skupiny ľudí v Melbourne, zahynula tam jedna osoba. Páchateľ bol na mieste zadržaný a podrobuje sa výsluchu, oznámila polícia a doplnila, že „okolnosti nehody aktuálne nie sú zrejmé a prebieha vyšetrovanie“.

Včera 16:25

Medveď hnedý zničil v extraviláne obce Topoľa v okrese Snina 12 úľov. Škodu spôsobil v noci na sobotu 60-ročnému majiteľovi na oplotenom pozemku. Ako informovala prešovská krajská polícia na sociálnej sieti, o prípade už boli informované príslušné orgány aj zásahový tím pre medveďa hnedého.

Včera 15:43

Irán tvrdí, že pre ďalšie kolo rokovaní s USA nebol stanovený dátum. Irán je podľa jeho slov „verný“ diplomacii a nechce vstúpiť do rokovaní, ktoré sú určené na neúspech a môžu „slúžiť ako zámienka pre ďalšie kolo eskalácie“.

Včera 15:37

Estónska polícia pátra po osobách, ktoré poškodili pamätník holokaustu. Pamätník obetí holokaustu bol postavený v roku 1967 na mieste bývalého tábora pre vojnových zajatcov v Erede.

Včera 15:20

Hasiči zasahujú pri požiari, ktorý vypukol vo výrobnej hale spoločnosti Eissmann Automotive Slovensko v Holíči v okrese Skalica. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Lena Košťálová pre TASR potvrdila, že v jednej z výrobných hál došlo k požiaru hydraulického lisu na textilné tkanivo.
Požiar si vyžiadal evakuáciu štyroch osôb. Nikto neutrpel žiadne zranenia. Hasiči aktuálne na mieste odvetrávajú priestory výrobnej haly.

Včera 15:20

Na ceste I/19 v úseku horského priechodu Dargov je dočasne obmedzená doprava. Dôvodom je odstránenie zhoreného autobusu z vozovky. Ako informuje košická krajská polícia na sociálnej sieti, práce by podľa predbežných informácií mali trvať približne dve hodiny.
Cesta bude uzavretá z oboch strán a doprava bude odklonená. Obchádzková trasa povedie cez Slanec. Na odklon vozidiel a usmerňovanie premávky budú dohliadať policajné hliadky. „Vodičov žiadame, aby rešpektovali pokyny policajtov na mieste, rátali so zdržaním a ak je to možné, zvolili si inú trasu,“ dodala polícia.

Včera 14:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Volebné správy z regiónov

V okrese Lučenec sa všetky volebné miestnosti otvorili načas

❚❚
.

„V stanovený čas o 7.00 h boli otvorené všetky miestnosti vo volebných okrskoch a všetko prebieha v poriadku. Teraz ideme na výjazd, vykonávať kontrolnú činnosť do jednotlivých okrskov,“ uviedol Pšida.
V celom okrese je zriadených dokopy 96 volených okrskov. Najviac z nich – 26 je v okresnom meste. Nasleduje Fiľakovo s deviatimi okrskami.

 

.

V okrsku na Garbiarskej ulici v Košiciach je zapísaných 643 voličov

V okrsku na Garbiarskej ulici v Košiciach je zapísaných 643 voličov. Časť z nich tvoria obyvatelia Strediska sociálnej pomoci mesta Košice.

Mobilných klientov, ktorí sa pohybujú sami, majú v tomto zariadení približne 110. Zoznamy kandidátov im rozdali v predstihu. Časť z klientov zariadenia si ich prevzala. „Väčšinou tí, ktorí si vyzdvihnú zoznam kandidátov, tak tí voliť aj pôjdu. To znamená, že tých 77 klientov, ktorí si vyzdvihli zoznamy, je predpoklad, že pôjde voliť,“ uviedla pre TASR vedúca sociálneho úseku Jana Čiripová.

„Celkovú kapacitu máme okolo 190 ľudí a približne 80 z nich je ležiacich alebo čiastočne imobilných. Títo klienti majú menší záujem,“ skonštatovala Čiripová.

Ľudia v tomto okrsku chodia voliť zväčša popoludní. Jeden z obyvateľov, 87-ročný Mikuláš Kačala, považuje ešte z minulosti právo voliť za svoju povinnosť. „Bohužiaľ, sú veci, ktoré nám sa aj nepáčia. Napríklad toľko strán, to k čomu je dobré?“ povedal s tým, že doteraz nevynechal ani jedny voľby.
Voliť prišla i 78-ročná obyvateľka zariadenia Jolana Dučajová. V tom, čo by sa malo zmeniť, má jasno. „Nech bude poriadok v štáte. Chodievam stále voliť,“ povedala.

.

 

V trnavskom regióne je začiatok volebného dňa pokojný

Pokojný začiatok volieb hlásia okresy v trnavskom regióne. V mestách a obciach pri Piešťanoch, Hlohovci, Senici, Skalici a Trnave otvorili volebné miestnosti načas a bez problémov.

Vo volebnom obvode Trnava a Hlohovec je dovedna 164 volebných okrskov, z toho v krajskom meste je 56 okrskov a okresnom meste Hlohovec 18. V obciach sú volebné miestnosti zriadené prevažne na obecných úradoch alebo v sálach kultúrnych domov a v mestách aj v objektoch všetkých typov škôl, od materských až po univerzitu. Podľa predsedu okresnej volebnej komisie Petra Tomečka osemčlenná komisia bude v priebehu dňa vychádzať do terénu na návštevu okrskov. Tomeček predpokladá, že najväčším problémom dnešného volebného dňa by mohlo byť odovzdávanie nepoužitých volebných hlasovacích lístkov.

V okrese Piešťany je otvorených 63 volebných okrskov. Podľa zapisovateľky volebnej komisie Bronislavy Molnárovej zatiaľ nemajú nahlásený žiadny problém. Predseda komisie Tomáš Drobný a členovia takisto plánujú výjazdy do volebného obvodu a telefonické kontakty s jednotlivými okrskami.

.

Na Záhorí v okresoch Senica a Skalica je zriadených pre dnešné parlamentné voľby spolu 97 okrskov. Predsedníčka okresnej volebnej komisie Petronela Michalčíková pre TASR povedala, že sú pripravení riešiť prípadné nahlásené problémy.

 

Na hornej Nitre sa začali voľby načas, ich priebeh je zatiaľ pokojný

Voľby do Národnej rady SR prebiehajú v okresoch Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou viac ako hodinu po ich začiatku pokojne. TASR to potvrdili zapisovatelia miestnych okresných volebných komisií.

„Nemáme zatiaľ žiadnu informáciu, že by nejaký okrsok neotvoril miestnosť. Možnosť otvoriť ju skôr nevyužila žiadna obec či mesto, výnimkou neboli ani Lazany v Prievidzskom okrese, kde tak robili pri predchádzajúcich voľbách,“ informoval TASR Ján Daňo, zapisovateľ Okresnej volebnej komisie v Prievidzi, pod ktorú spadajú okresy Prievidza a Partizánske.

Podľa zapisovateľky Okresnej volebnej komisie v Bánovciach nad Bebravou Emílie Kšiňanovej, členovia komisie prekontrolovali všetky okrsky v okrese. „Vo všetkých sa otvorili miestnosti o 7.00 h, všetky miestne komisie sú tiež uznášanieschopné,“ doplnila.

Odovzdať svoj hlas jednému z kandidátov či strane do parlamentu môže v okrese Prievidza a Partizánske dovedna 150.258 oprávnených voličov, z toho v Prievidzskom okrese ich je 111.549 a v okrese Partizánske 38.709. Voliť môžu pritom v celkovo 192 volebných okrskoch, z toho v okrese Prievidza ich je 140 a v okrese Partizánske 52. Obce a mestá vydali dovedna 3854 hlasovacích preukazov.

V okrese Bánovce nad Bebravou je celkovo 29.852 oprávnených voličov, ktorí môžu svoj hlas odovzdať v 62 okrskoch. Obce a mesto Bánovce nad Bebravou vydali dovedna 740 hlasovacích preukazov.

 

Volebné miestnosti v okresoch R. Sobota a Revúca sa otvorili načas

.

Všetky volebné miestnosti v obciach okresov Rimavská Sobota a Revúca sa otvorili dnes presne o 7.00 h. Ani v jednom okrsku nepožiadali o skorší termín začatia volieb. TASR o tom informoval hovorca okresnej volebnej komisie Milan Laššák.

„Nemáme doteraz hlásené žiadne problémy ani z jedného okrsku. Všetko prebieha normálne a okrskové volebné komisie majú k dispozícii všetko potrebné,“ uviedol Laššák.

V okrese Rimavská je zriadených celkovo 217 volených okrskov. Najviac – 27 je v okresnom meste. Nasleduje Hnúšťa s ôsmimi okrskami a Tisovec s piatimi.

V okrese Revúca majú voliči k dispozícii spolu 66 volebných okrskov. Priamo v okresnom meste je ich 11, nasleduje Tornaľa s deviatimi okrskami.

 

.

Vo Zvolene v okrsku č. 7 volil ako prvý Košičan, ktorý pracuje v meste

Prvým voličom v okrsku č. 7, ktorý sídli v jedálni Základnej školy na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, bol v dnešný deň parlamentných volieb pán Miroslav z Košíc. Keďže v meste pracuje, pre hlasovanie si vybavil voličský preukaz.

Pán Miroslav z Košíc vhadzuje obálku do volebnej urny vo voľbách do Národnej rady SR vo Zvolene
Pán Miroslav z Košíc vhadzuje obálku do volebnej urny vo voľbách do Národnej rady SR vo Zvolene

„Myslím si, že voliť je nielen moje právo, ale aj povinnosť,“ odpovedal po hlasovaní na otázku TASR, prečo prišiel hlasovať.

Do okrsku v samom centre mesta, ktorý má na zozname 534 voličov, sa po siedmej hodine len pomaly schádzali voliči. Prichádzali najmä starší ľudia a takí, ktorí išli cestou do práce alebo na ranné nákupy.

 

.

Na Šariši sa začali voľby bez problémov

Parlamentné voľby na Šariši sa začali dnes bez problémov. Volebné miestnosti otvorili v jednotlivých volebných okrskoch o 7.00 h, nikde nepožiadali o skorší termín začatia volieb. TASR to potvrdili zapisovatelia volebných komisií za okresy Prešov, Sabinov, Bardejov, Svidník a Stropkov.

V krajskom meste v Prešove je vo volebných zoznamoch zapísaných 72.783 oprávnených voličov. Na území mesta je k dispozícii 81 volebných okrskov a rovnaký počet volebných miestností. Mesto na voľby využilo hlavne budovy škôl, kultúrnych zariadení, ale voliť sa bude aj v priestoroch Technických služieb mesta Prešov i v športovom a kúpeľnom areáli. V určenej lehote prešovský mestský úrad vydal 2527 voličských preukazov.

Mesto Prešov dostalo 764 žiadostí o voľbu poštou. Ako informovala hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová, v piatok 4. marca v priebehu dňa evidovali 614 vrátených obálok.

V niektorých prípadoch pôjdu komisie k voličom s prenosnou volebnou schránkou priamo do domácností, zariadení pre seniorov, kde sú ľudia prihlásení k trvalému pobytu, ale aj do nemocnice, kde budú voliči hlasovať s hlasovacími preukazmi.

 

Na strednom Považí a kopaniciach otvorili 395 volebných miestností

.

Presne o siedmej hodine sa dnes ráno otvorilo 395 volebných miestností v šiestich okresoch stredného Považia a kopaničiarskeho regiónu. V parlamentných voľbách v nich môže hlasovať viac ako 300.000 oprávnených voličov.

Ako TASR informovala zapisovateľka Okresnej volebnej komisie v Trenčíne Mária Snopková, v okrese Ilava je otvorených 60 volebných miestností, v okrese Trenčín 115. V zoznamoch voličov je podľa nej zapísaných približne 148.000 voličov.

Podľa zapisovateľa Okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Romana Kozáčeka v okrese Myjava môžu v parlamentných voľbách hlasovať voliči v 32 volebných miestnostiach, v okrese Nové Mesto nad Váhom je 67 volebných okrskov. Počet zapísaných voličov je asi 70.000.

V pôsobnosti Okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici, zastrešujúcej v parlamentných voľbách okresy Považská Bystrica a Púchov je celkom 121 volebných okrskov. V okrese Púchov 53, v Považskobystrickom okrese 68. V zoznamoch je zapísaných okolo 86.000 voličov. Informovala zapisovateľka komisie Renáta Hromková.

 

Hlasovacie právo využili všetci klienti ZSS v Rohožníku

Svoje právo hlasovať v dnešných voľbách do Národnej rady SR využili aj klienti Zariadenia sociálnych služieb (ZSS) v Rohožníku na Záhorí. Prostredníctvom prenosnej volebnej schránky sa na voľbách zúčastnilo 29 seniorov.

.

Medzi 30 klientmi zariadenia sú nielen obyvatelia Rohožníka, ale aj seniori z iných obcí na Záhorí, dokonca i z Bratislavy. „Právo voliť využili všetci seniori, ktorých tu máme, s výnimkou jednej klientky, ktorá išla voliť do miesta svojho trvalého bydliska. Ostatní volili prostredníctvom prenosnej schránky,“ informovala opatrovateľka Mária Chválová, ktorá asistovala seniorom pri voľbách.

Obec Rohožník zriadila ZSS vlani v marci, oficiálne začalo zariadenie fungovať 29. marca 2015. Sídli v dvojpodlažnej zrekonštruovanej budove, ktorá v minulosti slúžila ako základná škola. Okrem pobytových sociálnych služieb v zariadení pre seniorov a v zariadení opatrovateľskej služby poskytuje ZSS aj terénnu opatrovateľskú službu priamo v domácnosti u klienta.

V obci Rohožník je takmer 2900 oprávnených voličov, ktorí volia v troch volebných okrskoch. Podľa starostu obce Petra Švárala je priebeh volieb pokojný a bezproblémový, voliči prichádzajú priebežne.

 

Na krajnom východe majú zatiaľ nerušený priebeh

Na krajnom východe Slovenska majú voľby doteraz bezproblémový priebeh. Pre TASR to potvrdili zástupcovia Okresných volebných komisií (OVK).

„Všetky miestnosti boli otvorené na čas, zatiaľ všetko prebieha absolútne bez akýchkoľvek problémov. Nemali sme zatiaľ hlásený žiaden podnet,“ uviedol zapisovateľ OVK vo Vranove nad Topľou Dominik Varga.

.

„Voľby sa začali všade. Všetko je zatiaľ v poriadku. Členovia komisie sa išli pozrieť po okrskoch,“ priblížila situáciu zapisovateľka OVK v Michalovciach Danica Džačková, podľa ktorej sú voľby pokojné aj v Sobranskom okrese.

„Niektorých kolegov už máme v teréne, mapujú situáciu. Žiadne problémy ale zatiaľ neboli hlásené, všetko prebieha tak ako má,“ dodal predseda OVK v Humennom Jozef Repko s tým, že pokojný priebeh majú aj voľby v Sninskom a Medzilaboreckom okrese.

Na území Vranovského okresu sa dnes hlasuje v 66 obciach a dvoch mestách. Pre približne 64.000 oprávnených voličov tam sprístupnili 92 volebných miestností.

V okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce evidujú okolo 91.000 oprávnených voličov. V 115 obciach a troch mestách môžu hlasovať v 167 volebných miestnostiach.

V ďalších zemplínskych okresoch Michalovce a Sobrance ležia štyri mestá a 121 obcí. Celkovo tam otvorili 182 volebných miestností pre takmer 107.000 oprávnených voličov.

 

V Malackách do volebných miestností zamierili najmladší i najstarší voliči

.

V prvých hodinách dnešných volieb do NR SR prišla svoje volebné právo prvýkrát naplniť 18-ročná Paulína Janíčková, jedna zo 167 prvovoličov v Malackách. Do volebnej miestnosti prišla s rodičmi.

Na snímke vpravo 18-ročná Paulína Janíková, ktorá patrí medzi 167 prvovoličov v okresnom meste, vhadzuje spolu s rodičmi obálky do volebnej urny vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Malackách
Na snímke vpravo 18-ročná Paulína Janíková, ktorá patrí medzi 167 prvovoličov v okresnom meste, vhadzuje spolu s rodičmi obálky do volebnej urny vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Malackách

Tohtoročná maturantka priznala, že cítila i trému. „Veľakrát som sprevádzala rodičov, no teraz už som toho bola aj ja priamou súčasťou,“ uviedla Paulína a priznala tiež, že na voľby prišla rozhodnutá.

„Poctivo som si študovala volebné programy, debatovali sme o tom aj s rodičmi a spolužiakmi, dokonca som sledovala aj posledné politické debaty,“ prezradila. „Určite ma veľa z toho ovplyvnilo, no hlavne som si urobila vlastný názor a podľa toho som volila,“ dodala.

Vo volebnej miestnosti sa prvovolička stretla aj s najstarším voličom, ktorý mal možnosť voliť v tom istom volebnom okrsku. Už 93-ročný Štefan Petrivalský pre TASR prezradil, že takisto vedel, koho má voliť. Ako dodal, mladým na Slovensku by prial najmä dostatok pracovných príležitostí. „To je dôležité, aby bola možnosť pracovať a aby aj bezdomovcov bolo menej,“ uviedol.

Priebeh volieb v okresnom meste Bratislavského kraja je pokojný. Podľa Juraja Schwarza, predsedu okrskovej volebnej komisie, ktorá sídli priamo na mestskom úrade, voličov nie je potrebné špeciálne inštruovať. Ani o povinnosti znehodnotiť nepoužité hlasovacie lístky. „My to, samozrejme, každému pripomenieme, no väčšina o tom vie,“ uviedol Schwarz.

V Malackách je celkovo 15 361 oprávnených voličov a 12 volebných okrskov. V meste vydali 239 hlasovacích preukazov.

 

.

V Nitrianskom Pravne volia v zbrojnici i pohostinstve

V miestnej hasičskej zbrojnici či miestnosti, ktorá je súčasťou pohostinstva v časti Solka, môžu dnes obyvatelia Nitrianskeho Pravna v okrese Prievidza odovzdať svoj hlas vo voľbách do Národnej rady SR.

Na snímke malá obyvateľka Nitrianskeho Pravna pred hasičskou zbrojnicou, v ktorej sa nachádza volebná miestnosť, vo voľbách do Národnej rady SR, 5. marca 2016 v Nitrianskom Pravne
Na snímke malá obyvateľka Nitrianskeho Pravna pred hasičskou zbrojnicou, v ktorej sa nachádza volebná miestnosť, vo voľbách do Národnej rady SR, 5. marca 2016 v Nitrianskom Pravne

„Vzhľadom na to, že tu máme postarších ľudí, ktorí nemôžu dochádzať do Pravna na voľby, tak na základe tohto sme zvolili túto miestnosť,“ ozrejmil výber volebného okrsku člen volebnej komisie v časti Solka Karol Dudáš.

Sídlo okrsku v budove miestneho pohostinstva nie je v Solke novinkou, komisia sa tam vrátila po niekoľkých rokoch, keď mohli obyvatelia obce chodiť voliť do multifunkčného objektu v blízkosti miestneho cintorína. „Vrátili sme sa naspäť, pretože to už nie je ono, už to podľa mňa patrí nebožtíkom,“ poznamenal Dudáš.

Volebný okrsok sídli v malej miestnosti, avšak podľa Dudáša komisii i voličom postačuje. „Na počet občanov to stačí úplne. Po jednom nám prichádzajú, odvolia, prídu, odchádzajú, zase prídu ďalší,“ dodal.

.

Naopak, väčšiu miestnosť majú k dispozícii voliči a členovia volebnej komisie v hasičskej zbrojnici, ktorá sa nachádza v blízkosti základnej a materskej školy v Nitrianskom Pravne. „Je to aj miestnosť pre kultúru, aj sa tu vždy volí,“ povedala podpredsedníčka tamojšej okrskovej volebnej komisie Alena Majorová.

„Mali sme tu najstaršiu voličku s ročníkom narodenia 1927, ale pani prišla ešte sama, celkom čiperka,“ poznamenala Majorová. Podľa jej ďalších slov volebnú účasť odhaduje na dobrú. „Nie som prvýkrát tu na voľbách v našej požiarnej zbrojnici, oproti tým rokom sa mi zdá, aj práve touto staršou paňou, bude tá účasť hádam dobrá,“ dodala.

Odvoliť prišla do zbrojnice aj obyvateľka Helena Slugeňová, ako poznamenala, využila túto možnosť pre Slovensko, deti a budúcnosť. „Za posledné roky to nie je ktoviečo, snažíme sa to zlepšiť aspoň takto,“ doplnila.

Vo volebnom okrsku v Solke môže prísť využiť svoje volebné právo 130 oprávnených voličov, možnosť voľby využili aj občania, ktorí majú hlasovacie preukazy. Vo volebnom okrsku v hasičskej zbrojnici je 993 oprávnených voličov, komisia už ráno zaregistrovala aj voľbu poštou či s hlasovacími preukazmi.

 

V Turanoch, najmladšom slovenskom meste, sa volí v štyroch okrskoch

V najmladšom slovenskom meste Turany v okrese Martin dosahuje volebná účasť podľa primátora Miroslava Blahušiaka dlhodobo okolo 55 až 60 percent, v závislosti od druhu volieb.

Na snímke volič s hlasovacími lístkami stojí pred volebnou urnou vo voľbách do Národnej rady SR v Turanoch, 5. marca 2016
Na snímke volič s hlasovacími lístkami stojí pred volebnou urnou vo voľbách do Národnej rady SR v Turanoch, 5. marca 2016

Doplnil, že dve volebné miestnosti v priestoroch mestského úradu a dve v kultúrnom centre v južnej časti mesta dnes môže využiť 3525 oprávnených voličov zo 4375 obyvateľov. „Poštou volilo 14 obyvateľov a bolo vydaných 56 hlasovacích preukazov. V komunálnych voľbách je to vyššia účasť, v parlamentných to zodpovedá celoštátnemu priemeru,“ povedal Blahušiak.

Volebnú miestnosť v priestoroch mestského úradu využil aj 70-ročný Ján Hlavatý. „Vedel som, koho budem voliť. Pozrel som si to dopredu a bol som už dlhšie rozhodnutý. Prišiel som dopoludnia, lebo popoludní mám povinnosti. Starší ľudia sú u nás určite naučení chodiť na voľby, u mladších to neviem povedať,“ podotkol Hlavatý.

„Ľudia u nás prichádzajú do volebných miestností v takých nepravidelných cykloch. Ráno okolo 8. hodiny, potom čosi poobede, a potom sú dva menšie cykly okolo 17. a pred 20. hodinou,“ dodal primátor Turian.

Turany sa stali mestom od začiatku roku 2016. V minulosti boli mestom od roku 1396, kedy im mestské výsady udelil kráľ Žigmund. Podobne ako mnoho ďalších mestečiek stratili aj Turany tento honor po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československej republiky. „Prvé kroky k získaniu statusu mesta urobilo tunajšie zastupiteľstvo v roku 2009. Očakávame, že aj v súvislosti s pripravovanou komunálnou reformou budeme ako mesto hrať významnejšiu úlohu v tomto našom malom regióne, očakávame zmenu urbanizmu a nové impulzy do rozvoja mestečka,“ uzatvoril Blahušiak.

 

V Žiari sú voľby pokojné, voliť chcú aj ľudia bývajúci pod Kortínou

V piatom žiarskom okrsku, v ktorom volia aj obyvatelia mesta s trvalým pobytom pod Kortínou, prebiehajú parlamentné voľby bez problémov. Potvrdila to predsedníčka okrskovej volebnej komisie Nela Borgulová.

„Voľby prebiehajú pokojne, nálada je dobrá. Ľudia chodia priebežne voliť, od rána už bolo dosť voličov,“ uviedla s tým, že v okrsku je zapísaných viac ako 900 voličov. Volebná miestnosť je zriadená v budove Pohronského osvetového strediska.

.

Svoje volebné právo sa chystá dnes využiť aj Mário, ktorý býva pod Kortínou. Od novej vlády chce, aby mali ľudia dobré sociálne dávky, prácu a tiež, aby mali „dobré byty“.

„Svoju občiansku povinnosť si splním,“ hovorí ďalší obyvateľ žiarskej Kortíny Michal. Ten chce, aby sa politici venovali aj Rómom, pomohli im zjednodušiť prístup k elektrine, vode, ktoré patria k základným veciam.

 

Voľby v severných okresoch Nitrianskeho kraja prebiehajú pokojne

Voľby v severných okresoch Nitrianskeho kraja prebiehajú pokojne a bez problémov. Podľa slov zapisovateľky Okresnej volebnej komisie v Topoľčanoch Zuzany Chudej nebol doteraz zaznamenaný žiadny podnet ani sťažnosť.

„Mali sme zopár telefonátov z okrskových komisií, ale šlo iba o bežné konzultácie k organizačným záležitostiam v súvislosti s novým volebným zákonom. Dávali sme usmernenia napríklad o umiestnení urny na nepoužité hlasovacie lístky, aby bola dostatočne vzdialená od hlasovacej urny, aby bola jasne odlíšená a podobne. So žiadnymi podnetmi alebo sťažnosťami sa okresná volebná komisia zaoberať nemusela,“ uviedla Chudá.

Pokojný priebeh majú voľby aj v okrese Zlaté Moravce. Podľa slov podpredsedu Okresnej volebnej komisie v Nitre Ľubomíra Kleštinca neboli zaznamenané sťažnosti či podania zo žiadneho volebného okrsku v zlatomoravskom okrese. „Všetko je v poriadku, priebeh volieb je momentálne bezproblémový,“ skonštatoval Kleštinec.

Odhadovať volebnú účasť na severe Nitrianskeho kraja je podľa členov okresných komisií zatiaľ predčasné. „Viac informácií o tom, či ľudia chodia voliť budeme mať až potom, keď sa naši členovia vrátia z výjazdov,“ doplnila Chudá.

 

V okrese Levice prebiehajú voľby bez väčších problémov

Bezproblémový priebeh majú zatiaľ parlamentné voľby v okrese Levice. Okresná volebná komisia sa podľa slov jej člena Jozefa Bónu nemusela doteraz zaoberať žiadnym podnetom ani sťažnosťou.

„Bolo zopár menších vecí, ktoré sme museli riešiť a ktoré sú pri voľbách v podstate bežné. V jednom prípade prišla voliť pani, ktorá mala v občianskom preukaze iba priezvisko za slobodna. Riešili sme aj prípad muža, ktorý chcel voliť, pretože má okrem švajčiarskeho aj slovenské občianstvo. Trvalý pobyt však na Slovensku nemá a nemal vybavený ani voličský preukaz, takže voliť nemohol. Ale to sú všetko záležitosti, ktoré členovia volebných komisií dokážu riešiť,“ skonštatoval Bóna.

Záujem ľudí o dnešné parlamentné voľby sa podľa jeho slov ešte nedá hodnotiť. „Členov komisie máme práve na výjazdoch v okrskových komisiách. Uvidíme, aké informácie prinesú priamo z terénu,“ doplnil Bóna.

 

Okresné komisie v Košiciach a okolí nemuseli riešiť vážnejšie podnety

.

V zásade bezproblémový priebeh volieb hlásia okresné volebné komisie v Košiciach a okolí. „Zatiaľ sme riešili bežné podnety, obyvatelia sa dopytujú, v ktorom okrsku majú voliť, niektorí majú problémy s občianskymi preukazmi, so zapísaným trvalým pobytom, resp. nemajú trvalý pobyt na Slovensku,“ uviedol pre TASR predseda okresnej volebnej komisie v Košiciach Roman Frnčo. V Košiciach je 197 volebných okrskov.

V médiách sa objavili informácie o údajnom kupovaní hlasov na Luniku IX., dve okrskové komisie v tejto mestskej časti ich zatiaľ nepotvrdili. „Zabezpečili sme to, aby člen našej komisie sa išiel pozrieť na miesto, preverujeme tieto informácie a vyhodnocujeme ich,“ povedal Frnčo.

Vážnejšie podnety nemusela riešiť ani okresná komisia pre Košice okolie.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Dohoda padla. Trump povolil obnovenie vojenských akcií proti Iránu , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Zmeny v cestovných poriadkoch MAD v Malackách reagujú na zmeny v IDS BK

Od pondelka dochádza na linkách mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Malackách k zmene cestovných poriadkov. Prevádzkovateľ nimi reaguje na zmeny…

19. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump odmietol útok na Kharg, obavy z veľkých strát a politického rizika vojny s Iránom

Trump upustil od operácie na obsadenie ostrova Kharg – kľúčového bodu pre vývoz iránskej ropy – z obáv pred vysokými…

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pre Dopravný podnik Bratislava je bezpečnosť cestujúcich MHD jednou z priorít

Bezpečnosť cestujúcich v mestskej hromadnej doprave je pre Dopravný podnik Bratislava (DPB) jednou z priorít. Pre jej posilnenie kladie dôraz…

19. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bežecké podujatie Devín – Bratislava si vyžiada dopravné obmedzenia

Národný beh Devín – Bratislava si v nedeľu vyžiada viaceré dopravné obmedzenia, a to najmä v Devíne, Karlovej Vsi a…

19. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Progresívcom stačí akýkoľvek hoax, ak je namierený proti Smeru

Diskusia Z prvej ruky na Rádiu Slovensko opäť raz potvrdila, že ako koaliční politici musíme o svoj priestor na argumenty…

19. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Zdeno Drdol

Elena Šebová

.
.

Zasiahol nás „veľký predel”. Ako dať spoločnosť znovu do poriadku?

Nie, neponúkam zázračnú tabletku ani zaručený manuál v desiatich bodoch. Považujem však za potrebné v časoch, kedy politické vášne zasýtili…

19. 04. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump odmietol útok na Kharg, obavy z veľkých strát a politického rizika vojny s Iránom

Trump upustil od operácie na obsadenie ostrova Kharg – kľúčového bodu pre vývoz iránskej ropy – z obáv pred vysokými…

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Progresívcom stačí akýkoľvek hoax, ak je namierený proti Smeru

Diskusia Z prvej ruky na Rádiu Slovensko opäť raz potvrdila, že ako koaliční politici musíme o svoj priestor na argumenty…

19. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vojnu vyhral… pre Čínu

India tento týždeň nakúpila iránsku ropu, za čínske jüany. Je to nielen symbolický míľnik. Bývalý minister Juraj Draxler to napísal…

19. 04. 2026 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

Deportuje Nemecko do Ukrajiny mužov v povinnej vojenskej službe?

Po vyhlásení Merza, ktoré podporil Zelenskyj, o tom, že Nemecko bude „podporovať“ návrat mužov v povinnej vojenskej službe na Ukrajinu…

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Rokovania o Grónsku sú na „správnej ceste“

Predstavitelia USA, Dánska a Grónska pokračujú v rokovaniach o bezpečnosti a budúcnosti ostrova. Píše Fox News

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo je známe o teroristickom útoku v Kyjeve?

V sobotu popoludní ukrajinské špeciálne policajné jednotky zneškodnili strelca, ktorý sa zabarikádoval v obchodnom dome a zobral rukojemníkov. Polícia vnikla…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Izrael porušil prímerie

Prímerie vyhlásené včera v Libanone už bolo porušené, informuje The New York Times

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chaos v osade v okrese Sabinov. Napadli zasahujúcich policajtov a vojakov

Televízia Markíza v sobotu informovala, že v Ostrovanoch v okrese Sabinov sa v piatok večer strhla hromadná bitka. Osadníci mali…

18. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine sa šíri hoax, že strelec z Kyjeva bol Rus

Ukrajinský novinár Vitalij Glagola tvrdil, že kyjevský strelec bol Rus, ktorý slúžil v ruských výsadkových silách a podporoval inváziu na…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA zasiahnu voči iránskym tankerom

Spojené štáty sa pripravujú na operáciu, pri ktorej zaistia tankerové lode prepojené s Iránom v medzinárodných vodách, informuje denník WSJ

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Odhalené krvavé tajomstvo za bilión: čo vlastne Trump chce od Iránu

USA, 19. apríl 2026 - Ako spievali prví protestantskí pútnici priateľským americkým Indiánom: „Ach, môj košík je plný: je tu…

19. 04. 2026 | 0 komentárov

Celoročná ochrana záhradných plodín 2026

Celoročná ochrana záhradných plodín je ročenka, vychádzajúca už 32 rokov. Je určená predovšetkým záhradkárom, ale dobre poslúži aj farmárom a…

18. 04. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Reprezentáciu posilní druhý hráč z NHL

Ako sme informovali, útočník Calgary Flames Martin Pospíšil nedávno uviedol, že informácie o tom, že mu mala byť zo strany…

19. 04. 2026 | 0 komentárov

V Južnej Amerike hrozí povstanie proti USA

V Latinskej Amerike vypukne protiamerické povstanie, pokiaľ USA neprehodnotia svoju politiku v regióne. Kolumbijský prezident Gustavo Petro to povedal na…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


Claude Mythos si vyberá slobodu! Výkonný model umelej inteligencie sa snaží uniknúť svojim tvorcom

USA, 19. apríl 2026 - Americký minister financií Scott Bessent nedávno zvolal stretnutie najväčších amerických bankárov, aby diskutovali o rizikách…

19. 04. 2026 | 0 komentárov

Lukašenko si našiel novú milenku

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko má mladú milenku – slávnu modelku a súťažiacu o ceny Miss BRICS a Miss Bielorusko Aliju…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Viceprezident SFZ Belaník sa mal dostať do konfliktu s novinárom Denníka Šport

Po utorkovom odvetnom zápase Slovnaft Cupu medzi FK Železiarne Podbrezová a MŠK Žilina malo dôjsť vo VIP zóne k slovnému…

19. 04. 2026 | 0 komentárov

Nová európska dystopia? Brusel sanuje energokrízu po svojom

Sumy za elektrinu, plyn a palivo v dôsledku konfliktu Západu s Iránom rastú. EÚ sa teraz snaží zachrániť situáciu novými…

18. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Únik údajov: Čo najskôr podniknite tieto kroky, aby ste zabránili krádeži identity

Únik údajov je dnes jedným z najčastejších digitálnych rizík a môže mať vážne následky na vaše financie aj osobnú identitu.…

18. 04. 2026 | 0 komentárov

Uhrík odkryl karty ohľadom spolupráce s Matovičom

Milan Uhrík fandí matovičovcom v boji proti korupcii. Europoslanec a predseda hnutia Republika to vyhlásil v diskusnej relácii STVR Sobotné…

18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo je obohatený urán a na čo sa používa?

Obohatený urán je kľúčovým prvkom moderného sveta, ktorý umožňuje výrobu jadrovej energie aj fungovanie pokročilých technológií. Obohatený urán vzniká úpravou…

18. 04. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Strelec v Kyjeve zabil päť ľudí, polícia ho zneškodnila

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

V prípade s exšéfom polície Kovaříkom majú vypovedať ďalší svedkovia

Exšéf polície Peter Kovařík sa má po viac ako dvojmesačnej pauze opäť postaviť pred súd. Najbližší termín hlavného pojednávania je…

18. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Turecký minister zahraničných vecí volá po regionálnej koalícii proti Izraelu

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan obvinil Izrael, že vytvára medzinárodnú ilúziu a používa bezpečnostné obavy, ako zámienku na získavanie…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Partnerka Šimečku údajne „tancuje“ za minimálnu mzdu. Koľko v skutočnosti dostala od štátu?

Vládny poslanec a bývalý prezident polície, generál Tibor Gašpar, sa vo videu na Facebooku venoval tanečnej kariére partnerky šéfa Progresívneho…

18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dohoda padla. Trump povolil obnovenie vojenských akcií proti Iránu

„Možno nepredĺžim prímerie,“ naznačil dnes v noci prezident USA

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Bulharsko v nedeľu pristúpilo k v poradí ôsmym predčasným parlamentným voľbám od roku 2021. Podľa agentúry AFP sa očakáva víťazstvo formácie Progresívne Bulharsko, za ktorou stojí bývalý prezident Rumen Radev. Správu priniesla TASR.

08:10

Rokovania Iránu a USA o ukončení vojny zaznamenali pokrok, no dohoda je podľa predsedu iránskeho parlamentu Mohammada Bákera Kálíbáfa zatiaľ v nedohľadne. O jeho sobotňajšom vyhlásení informovala TASR podľa správy AFP.

07:44

Volebná komisia v Maďarsku v sobotu uzavrela sčítavanie hlasov a oznámila konečné výsledky parlamentných volieb. Víťazná strana Tisza pod vedením Pétera Magyara obsadí v zákonodarnom zbore 141 zo 199 miest. S týmto výsledkom strana bezpečne dosiahla ústavnú dvojtretinovú väčšinu. O správu sa opiera agentúra TASR, ktorá cituje agentúru DPA.

07:33

.

Potrebuje Ukrajina migrantov z Afriky?

Téma lákania migrantov na Ukrajinu s cieľom riešiť pracovné a demografické problémy sa v posledných dňoch široko diskutuje. Budanovovo vyhlásenie…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hnutie Slovensko je pripravené podporiť Majerského v krajských voľbách

Hnutie Slovensko je pripravené podporiť šéfa KDH Milana Majerského vo voľbách na post predsedu Prešovského kraja. Určite nepodporí kandidáta „fašistu“…

18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pobaltské štáty nedovolia Ficovi prelet pri ceste do Moskvy

Tvrdenia víťaza maďarských volieb Pétera Magyara o nelegálnej migrácii sú nepravdivé. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol premiér Robert…

18. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vláda hovorí o slobode slova, štát platí filtre na online obsah

Plán obnovy, voucher cez SBA aj zmluva s Finančným riaditeľstvom ukazujú, že TrollWall nie je len súkromný startup. Súčasná moc…

18. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajinský problém menom Donald. A prečo Zelenskyj oznámil možný útok z Bieloruska?

Jednou z hlavných správ na začiatku tohto víkendu bolo Zelenského vyhlásenie, že Bielorusko pripravuje útok na Ukrajinu na príkaz Ruska.…

18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Marián Tkáč

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Zdeno Drdol

Elena Šebová

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov