Vojna a EÚ: Perspektíva Maďarska

Bratislava 23. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Twitter,TASR/AP-John Minchillo)

 

Exkluzívny rozhovor s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom priniesol Sohrab Ahmari pre The American Conservative

Péter Szijjártó
Na snímke Péter Szijjártó

Maďarsko to odmieta. V posledných rokoch sa tento malý, vnútrozemský štát s 10 miliónmi obyvateľov v strednej Európe stal baštou odporu proti globálnemu liberalizmu. Od rodovej ideológie po otvorené hranice a od rodinnej politiky po sankcie voči Rusku sa Budapešť čoraz viac dostáva do rozporu s washingtonsko-bruselským konsenzom.

Opozičný postoj maďarskej vlády sa ukázal ako hit u voličov – vládnuca strana Fidesz na jar vyhrala štvrtýkrát za sebou, ale vyžiadal si aj značné náklady, naposledy v podobe rezolúcie Európskeho parlamentu, ktorá vyhlásila krajinu za menej ako plne demokratickú. Tento týždeň som sa stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, aby sme o tom všetkom a o ďalších veciach diskutovali. Rozhovor bol upravený kvôli dĺžke a zrozumiteľnosti.

Sohrab Ahmari: Vitajte v New Yorku, pán minister zahraničných vecí. Predpokladám, že by sme mali začať bezprostrednými správami. Minulý týždeň vám priniesol jednu-dve ťažké správy: rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá vyhlásila, že Maďarsko nie je plne demokratické, a rozhodnutie Európskej komisie pozastaviť financovanie z dôvodu “právneho štátu”. Čo podľa vás motivuje tento nárast protimaďarských aktivít?

Péter Szijjártó: To je zrejmé. My v Maďarsku sme konzervatívna, pravicová, vlastenecká vláda s politickou stratégiou založenou na kresťansko-demokratických hodnotách – a navyše úspešná. A túto kombináciu medzinárodný liberálny mainstream jednoducho nemôže stráviť.

Hlavný prúd má veľmi zvláštnu definíciu demokracie. Podľa ich chápania možno politický systém považovať za “demokratický” len vtedy, ak v ňom vládnu liberáli. A keďže v Maďarsku to tak nie je, nepovažujú nás za demokraciu. V našom chápaní však definícia demokracie spočíva v tom, že plníte vôľu ľudu. Brusel si to nemyslí: keďže nie sme liberáli, keďže naša politická stratégia je presne opačná ako tá, ktorú preferuje liberálny mainstream, jednoducho nás nenávidia. A nenávidia aj to, že napriek všetkým odporným veciam, ktoré proti nám počas posledných 13 rokov skúšali, nedokázali pomôcť opozícii zvíťaziť v Maďarsku. V posledných štyroch voľbách sme s prehľadom zvíťazili. Pri poslednej príležitosti, v apríli tohto roku, sme získali rekordnú politickú podporu. A to aj napriek tomu, že všetky opozičné strany, od krajnej pravice až po krajnú ľavicu, sa spojili do jedného tábora a kandidovali proti nám jednotne…. V parlamente máme viac kresiel ako kedykoľvek predtým.

Po 12 rokoch strávených vo funkcii už pred ľuďmi nemôžete nič skrývať. A po 12 rokoch vo funkcii ľudia hlasujú podľa vašich výsledkov. Vedia, čo sme urobili, vedia, čo si myslíme, poznajú naše plány a vedia, na čo sa môžu spoľahnúť, pretože s nami majú dlhoročné skúsenosti. To znamená, že toto je vôľa ľudí. A ak je to vôľa ľudu, potom ju treba rešpektovať. Preto si myslíme, že Brusel, Európska únia, sa zachoval veľmi nedemokraticky. Pretože jednoducho spochybňujú vyspelosť, vôľu a právo maďarského ľudu rozhodovať o svojej budúcnosti. Podľa nášho chápania je Európsky parlament nedemokratický.

S.A.: Aké vážne sú dôsledky zadržiavania finančných prostriedkov EÚ?

P.S.: Viete, je to obyčajné vydieranie. Nič iné. Je to vydieranie, ktoré v podstate hovorí: “Ak sa nezmeníte, nedáme vám vaše peniaze.” Je to vydieranie, ktoré je v podstate vydieraním. A chcem tu zdôrazniť vaše peniaze. Pretože to nie sú peniaze byrokratov, Bruselu, neviditeľných štruktúr. Sú to naše peniaze. Európske fondy nepadajú z neba. Sú plodom produktivity európskych ľudí vrátane Maďarov. Bez Maďarska, bez úspechov maďarského hospodárstva by sa táto suma peňazí nenahromadila. Takže máme z nich časť. A nedať nám ich je obyčajné vydieranie a je úplne v rozpore s našimi spoločnými hodnotami a Zmluvou o Európskej únii.

S.A.: Ak sa Maďarsko stane čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ, zmení to dynamiku moci v práci, však?

P.S.: Musí. A máme na to len pár rokov.

S.A.: Váš pokrok je však trochu ohrozený účinkami energetických sankcií voči Rusku, ktoré boli uvalené po invázii Vladimira Putina na Ukrajinu. Aký je z vášho pohľadu ideálny koniec hry na Ukrajine?

P.S.: Ideálnou konečnou hrou je mier. Sme blízko konfliktu. Sme v susedstve, Ukrajina je náš sused. Dopady vojny sú bezprostredné a vážne – vážnejšie ako v prípade vzdialenejších krajín.

Doteraz sme prijali 1,5 milióna utečencov a tým, ktorí chcú zostať, sme poskytli prácu a rovnaký prístup k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Inflácia sa veľmi rýchlo zvyšuje, ceny pohonných hmôt a komodít prudko stúpajú. Stručne povedané, sme vážne zasiahnutí dôsledkami vojny. A všetci vieme, že na všetky tieto krízy existuje len jedno riešenie, ktorým je mier. A preto od prvého dňa požadujeme prímerie a mierové rozhovory. A ako miesto stretnutia na rokovania sme ponúkli Maďarsko. Ak chcú prísť Ukrajinci a Rusi, sú vítaní. Poskytneme im všetky potrebné podmienky, aby mohli prísť a rokovať o riešení.

To bolo moje očakávanie pre tento týždeň na Valnom zhromaždení, ale teraz vidím, že to bola ilúzia. Organizácia Spojených národov je najširšou a najvhodnejšou platformou na rokovania a dialóg aj medzi krajinami s nepriateľskými vzťahmi. Práve na to bola OSN vytvorená. Nebola vytvorená ako miesto stretnutí len pre krajiny so spoločnými hodnotami – ale ako fórum, kde môžu všetci spoločne sedieť, diskutovať a diskutovať. Keď sa však pozrieme na vývoj tohto týždňa, vidíme, že smerujeme skôr k eskalácii než k mieru. Je mi ľúto, že medzi Rusmi a západnými mocnosťami neprebiehajú diskusie na vysokej úrovni.

Péter Szijjártó
Na snímke maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

S.A.: Keď hovoríte “mier”, Ukrajinci a jastrabejšie národy, ako napríklad vaše susedné Poľsko, by povedali, že “mier” znamená vyhnanie Ruska, možno aj z Krymu. Je to reálne?

P.S.: Neviem, a ak mám byť úprimný, keďže nie sme súčasťou konfliktu, jednoducho sa nechcem púšťať do dohadov, čo by sa mohlo stať. Musíme to nechať na Ukrajincov a Rusov, aby sa dohodli.

S.A.: Iste, ale ak bude Západ medzitým pokračovať v eskalačnom rebríčku nielen so zbraňami, ale aj so sankciami, bude to mať vplyv na Maďarsko.

P.S.: Veľmi, veľmi zle. Sankcie, ktoré zaviedla Európska únia, sú pre nás škodlivejšie ako pre Rusov. Prvým balíkom sme sa strelili do nohy. Ďalším balíkom sme si strelili do kolena. A keď išlo o energiu, strelili sme sa do pľúc. Aké sankcie sú nakoniec bolestivejšie pre tých, ktorí ich ukladajú, ako pre tých, proti ktorým sú uvalené? Nedáva to zmysel.

Okrem toho je faktom – čisto fyzickým a infraštruktúrnym -, že Rusko je dôležitým hráčom, pokiaľ ide o dodávky energie na kontinent. Okrem toho existujú krajiny, väčšinou v strednej Európe, ktoré sú úplne závislé od ruských energetických zdrojov, a to nie z vlastného rozhodnutia, ale v dôsledku geografických podmienok a infraštruktúry. To, či máte alebo nemáte plyn, sa nedá vyriešiť politickým dialógom. Potrebujete zdroj plynu a potrebujete plynovody…. Sme závislí od ruského plynu a nechceme sa vzdať dodávok, pretože ak nemôžeme vykurovať svoje domy, Ukrajincom to nepomôže. Nechceme Maďarov dostať do situácie, keď budú musieť platiť cenu za vojnu, keď za ňu nie sú zodpovední. Nechceme, aby naši ľudia nemohli vykurovať svoje domovy, variť jedlo a kúpať sa v teplej vode – to je nepredstaviteľné.

S.A.: Áno, ako pomôže Ukrajincom, ak sa zrúti nemecká výroba? Čo sa skrýva za týmto naliehaním na zachovanie sankcií, ktoré nefungujú? Je to čistá symbolika? Jedna vec sú sankcie voči Sýrii alebo Líbyi, kde máte ohromnú moc. Ale keď máte do činenia s energetickou veľmocou, zdá sa to byť nerozumné.

P.S.: Samozrejme, že vojnu odsudzujeme. Samozrejme, že stojíme na strane Ukrajiny. Vyzývame na rešpektovanie jej územnej celistvosti a suverenity. O tom sa nepochybuje. Povedali sme to už mnohokrát, a ak to bude potrebné, povieme to znova. Sú to základné zásady. Ale aj pred vojnou bolo veľmi zložité viesť dialóg v Európskej únii na racionálnom, zdravom základe. Všetky otázky boli príliš spolitizované a príliš ideologizované.

A teraz, po vojne, sa šanca na dialóg založený na zdravom rozume skončila. Takže kedykoľvek upozorníte na vlastné národné záujmy alebo sa pokúsite presadzovať menej ideologický prístup, okamžite vás odsúdia, napadnú a považujú za “Putinovho špióna”, “zradcu Ukrajiny”, “narušiteľa jednoty” a podobne. Nastáva hegemónia názorov namiesto toho, aby sa každému umožnilo predložiť vlastný názor. A opäť platí, že pre Ukrajinu nebude lepšie, ak maďarský ľud zamrzne.

S.A.: V istých európskych kruhoch panuje taký pocit, že Spojené štáty majú dlhodobú strategickú víziu znížiť počet svojich priemyselných súperov z dvoch (Čína a Európa) na jedného (len Čína). Podľa tohto názoru sankcie pomáhajú presadzovať túto americkú víziu. Práve tento týždeň denník Wall Street Journal informoval, že mnohí európski výrobcovia sa sťahujú do Spojených štátov. Táto teória sa mi zdá príliš konšpiračná, ale nech je motivácia akákoľvek, účinok je až príliš reálny.

P.S.: Nemám rád konšpiračné teórie. Tie nechajme filmárom. Je však zrejmé, že to, čo si Európa spôsobila sankciami, je pre Spojené štáty priaznivé. To nie je otázka. Otázkou je, či to, že Američania inšpirovali Európu, aby tak urobila, bol premyslený nápad, alebo to urobili len z čisto ideologického, moralistického zámeru. Nuž, to je oblasť konšpiračných teórií, ale výsledok tu určite je: európska ekonomika je v recesii a americká ekonomika sa o ňu opiera.

Okrem toho: z maďarského pohľadu nevnímame Čínu ako systémového súpera. Jednoducho preto, že s ňou nesúťažíme. Majú svoj vlastný systém. My máme svoj vlastný. Úprimne povedané, v medzinárodnej politike nerozumiem tomu, prečo celú vec nezakladáme na vzájomnom rešpekte – na nezasahovaní do vnútorných záležitostí iných krajín. Nie je našou úlohou diskutovať o tom, aký systém majú Číňania, rovnako ako nie je úlohou Číňanov diskutovať o tom, aké systémy majú Spojené štáty, Nemecko alebo Maďarsko. Nechajme to na druhých. A akceptujme, že Maďari najlepšie vedia, čo je pre nich dobré, Američania vedia, čo je najlepšie pre Spojené štáty, a Číňania vedia, čo je najlepšie pre Čínu. A nemyslime si, že Američania vedia, čo je lepšie pre Číňanov, alebo že Maďari vedia, čo je lepšie pre Američanov.

Hľadajme body, v ktorých môžeme spolupracovať na základe vzájomného prospechu. Takže pokiaľ ide o Čínu, nezaujíma nás ich politický systém. Záleží nám na tom, ako s nimi môžeme spolupracovať spôsobom, ktorý bude prospešný pre Maďarsko. Preto podporujeme mnohé veľké moderné čínske technologické spoločnosti, aby investovali v Maďarsku…. Naozaj nerozumiem, prečo veľké mocnosti vrátane Spojených štátov upínajú svoju zahraničnú politiku na takýto konfliktný prístup. Myslím tým, prečo sa snažíme vytvárať konflikty? Prečo chceme podnecovať konflikty namiesto toho, aby sme hľadali body spolupráce? To je základ maďarskej zahraničnej politiky.

S.A.: Ak je cieľom zrušiť tieto škodlivé sankcie, kde má Maďarsko začať presviedčať ostatných v Európe?

P.S.: Európa je ako auto, ktorého vodič si uvedomuje, že smeruje do slepej uličky, ale odmieta priznať, že urobil chybu, keď do nej vbehol. Namiesto toho ešte viac stláča plynový pedál v absolútne iracionálnej nádeji, že ulica v skutočnosti nie je slepá. Ktorá tam určite je. Vždy, keď sa stretnú ministri zahraničných vecí Európskej únie, ostatní zvyčajne hovoria o tom, že musíme vynaložiť úsilie, aby sme presvedčili vonkajších partnerov o správnosti európskeho príbehu.

Ale ja som naozaj vynaložil veľa úsilia na rozhovory s kolegami mimo Európy: Afrika, Blízky východ, juhovýchodná Ázia, Latinská Amerika. Európsky príbeh ich nezaujíma. Nezaujíma ich, či za ich problémy môže vojna alebo sankcie. Jednoducho majú plné zuby toho, čo sa tu deje, a chcú, aby sa celá táto šialená vec skončila. Európsky mainstream nafúkol komunikačnú bublinu, v ktorej chce, aby sa Európa uzavrela do seba a nevidela za jej hranice. Ale svet nie je len o Európe a Severnej Amerike. Drvivá väčšina sveta mimo Európy a Severnej Ameriky neverí nášmu rozprávaniu.

Ministri zahraničných vecí z celého sveta mi stále hovoria, že nasledujú maďarský postoj, že nasledujú maďarský boj za to, aby sa držali zdravého rozumu, namiesto toho, aby sa pustili do tejto šialenej ideologickej debaty v Európskej únii. V súčasnosti vám však musím povedať, že v rámci Európy je beznádejné zmeniť spôsob myslenia. Aj keď situácia by sa mohla tento víkend trochu zmeniť. Ak sa talianskym pravicovým stranám podarí vyhrať voľby v Taliansku, v čo dúfam, potom by racionalita mohla v Európe nabrať ďalšiu silu. Držme si palce. To je všetko, čo môžeme urobiť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali