referendum

NAŽIVO

Parížska prokurátorka Lora Bekko (niekde uvádzaná ako Laura Becco) vyhlásila, že lúpež v Louvri spáchali drobní zločinci, a nie profesionáli z organizovaných skupín.

Podľa jej slov nejde o „bežnú kriminalitu“, ale ani o ľudí spojených s „najvyššími vrstvami zločineckého sveta“. Podľa nej profily štyroch zadržaných osôb, vrátane priateľky jedného z podozrivých, nezodpovedajú typickým účastníkom „zložitých operácií“.

Včera 19:36

Nigéria oznámila, že privíta pomoc USA v boji proti islamistickým vzbúrencom, pokiaľ bude rešpektovaná jej územná celistvosť.

Takto reagovala na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten pohrozil možným vojenským zásahom pre údajné zlé zaobchádzanie s kresťanmi v krajine. Informuje agentúra Reuters.

Včera 19:35

Sýrske štátne médiá informovali, že prezident Sýrie Ahmad Šara v novembri pricestuje do Washingtonu. Tento krok označili za ďalší znak posilňovania vzťahov medzi obomi krajinami.

Sýrsky minister zahraničných vecí Asad Šajbání cestu potvrdil. Informuje agentúra DPA.

Včera 19:33

Donald Trump obvinil nigerijské úrady z neschopnosti chrániť kresťanov a pohrozil použitím vojenskej sily proti tamojším islamistom.

Vo svojom príspevku na Truth Social vyhlásil, že USA môžu zastaviť pomoc Nigérii a „vyraziť do tejto zahanbenej krajiny, aby úplne vyhladili islamských teroristov“, ak útoky na kresťanov neprestanú.

V posledných mesiacoch pokračujú v Nigérii útoky na kresťanské komunity, najmä na severe a v stredných regiónoch krajiny. Zodpovednosť za ne preberajú skupiny Boko Haram a ISWAP, ako aj ozbrojené skupiny spojené s konfliktom medzi chovateľmi dobytka a poľnohospodármi.

Podľa údajov ľudskoprávnych aktivistov sa obeťami týchto útokov stávajú stovky ľudí. Nigérijské orgány tvrdia, že násilie má medzikomunitný charakter a nie je zamerané výlučne proti kresťanom.

Včera 18:56

Egypt je kľúčovým spojencom Maďarska v boji proti nelegálnej migrácii, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán v Káhire po rokovaní s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Informuje server hirado.hu.

Včera 18:42

Na úvod svojej návštevy Hanoja americký minister obrany Pete Hegseth vyhlásil, že Spojené štáty chcú prehĺbiť vojenskú spoluprácu s Vietnamom. Informujú agentúry Reuters a AP.

Včera 18:39

Moskva vyzvala USA a Venezuelu, aby sa vyhli novému konfliktu v regióne po útokoch amerických síl na údajných pašerákov drog z juhoamerickej krajiny. Informuje agentúra DPA.

Včera 18:38

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján odnes vyhlásil, že Irán obnoví svoje jadrové zariadenia a budú ešte silnejšie. Ako povedal, Teherán sa však nesnaží získať jadrovú zbraň. Informuje agentúra Reuters.

Včera 18:36

Ukrajinský odborník vyvrátil špekulácie o údajných modrých psoch, ktoré sa potulujú po kontaminovanej uzavretej zóne v Černobyle na severe Ukrajiny.

Odbroník objasnil, že modré sfarbenie nemá nič spoločné s radiáciou – ide len o označenie zvierat po sterilizácii. Informovala agentúra DPA.

Včera 18:34

Bývalý americký prezident Barack Obama sa včera zúčastnil na predvolebných podujatiach. Podporil tam kandidátov Demokratickej strany.

Američania v štátoch Virgínia a New Jersey si v utorok budú voliť guvernérov a v mnohých mestách – vrátane ostro sledovaného New Yorku – prebehnú voľby starostov. Informuje agentúra AFP.

Včera 18:33

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že USA môžu vykonať vojenskú akciu proti islamistom, ktorí podľa neho v Nigérii vraždia kresťanov.

Vládu krajiny vyzval, aby proti nim zasiahla, inak jej USA pozastavia pomoc. Trump to napísal na svojej sociálnej sieti Truth.

Včera 18:31

Ubehol rok od tragédie v meste Nový Sad v srbskej Vojvodine. Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, aby si pripomenuli 16 osôb, ktoré zahynuli pri zrútení prístrešku na tamojšej železničnej stanici. Informuje agentúra AFP.

Nový Sad výročie
Na snímke ľudia zapĺňajú ulice v okolí železničnej stanice pri príležitosti prvého výročia zrútenia prístrešku železničnej stanice v Novom Sade v sobotu 1. novembra 2025 / Foto: TASR/AP-Armin Durgut
Včera 18:27

Americký prezident Donald Trump uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching si je vedomý dôsledkov prípadného napadnutia Taiwanu.

Odmietol však jednoznačne vyjadriť, či by Spojené štáty ostrov v takom prípade bránili. Povedal to v rozhovore pre televíziu CBS News.

Včera 18:23

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že Nemecko dodalo Ukrajine ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Rokovania o ďalšom posilnení protivzdušnej obrany pokračujú, dodal prezident.

Včera 17:37

Britská dopravná polícia vylúčila terorizmus ako motív sobotňajšieho večerného útoku vo vlaku, pri ktorom bolo zranených 11 ľudí, z toho deväť osôb utrpelo kritické zranenia. Vyšetrovanie dvoch zatknutých podozrivých pokračuje s cieľom zistiť motívy útoku.

Polícia tvrdí, že nie je dôvod domnievať sa, že sobotňajšie bodnutie vo vlaku smerujúcom do Londýna bolo teroristickým útokom.

Včera 17:31
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

“Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte,” znie z paláca po tom, čo dostala 600 tisíc podpisov za referendum. Kolíková to chce dať na Ústavný súd: “Je v rozpore s princípmi právneho štátu!” Remišová súhlasí: “Zvolení sme boli na 4 roky”

Viac ako 600.000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v pondelok odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček

referendum
Na snímke vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021
❚❚
.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie.

“Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,” deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Referendum
Na snímke predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini (uprostred) počas brífingu s novinármi pred Prezidentským palácom na tému “Referendum za predčasné voľby” 3. mája 2021 v Bratislave

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

 

Kolíková: Otázku referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd

Záležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to dnes ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti”, teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky.

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Keď predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejak fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo,” povedala ministerka s tým, že takto by bolo možné spochybniť každé voľby napríklad už mesiac po ich konaní.

.

„Tých 350 000 podpisov sa dá povedať, že sa vždy nájde,” uviedla Kolíková s tým, že takáto situácia by spôsobovala v štáte chaos.

Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej je v ústave jasne uvedené, že poslanec je volený na štyri roky.

„Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril,” dodala.

Petičný výbor dnes v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

 

.
Stanovisko strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD)

„Chcem vysloviť presvedčenie, že takto podpísaná petícia je pre pani prezidentku dostatočný argument, aby v zmysle Ústavy SR vyhlásila referendum, v ktorom budú občania SR odpovedať na základnú otázku, či súhlasia s tým, aby boli predčasné parlamentné voľby,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

Pýta sa, prečo si hlava štátu nenašla pár minút na stretnutie s petičným výborom. Vyjadril obavu, či tento nezáujem o stretnutie nie je náznakom toho, ako sa bude prezidentka správať k referendu a predčasným voľbám. Zároveň rešpektuje, že sa prezidentka môže obrátiť na Ústavný súd SR, ale nevidí na to žiadny dôvod.

„Pokiaľ sa obráti na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť otázky, 30-dňová lehota prestáva plynúť a pomerne výrazne sa naťahuje čas, kedy by sa mohla zrealizovať vôľa 600-tisíc ľudí vyhlásiť referendum o predčasných parlamentných voľbách,” doplnil Fico.

 

Stanovisko SNS

SNS sa po brífingu Hlasu-SD ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov SR, politických strán a odborových hnutí.

“Je v rozpore s morálkou prisvojiť si kľúče P. O. Boxu, potom ho vybrať za chrbtom ostatných a tvrdiť, že lístky v ňom sú jeho. Vyzývame Petra Pellegriniho, aby sa ospravedlnil všetkým tým, ktorí tieto podpisy zbierali, a aby jasne povedal, že táto práca bola spoločnou,” uviedli v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Zuzana Škopcová.

 

Stanovisko hnutia Socialisti.sk v plnom znení

Dnes doobeda odovzdal petičný výbor prezidentke republiky viac ako 600 000 podpisov za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Medzi týmito podpismi sú aj hárky vyzbierané hnutím Socialisti.sk, čo chceme zdôrazniť najmä v kontexte toho, že médiá dlhodobo a cielene zamlčiavali účasť hnutia Socialisti.sk na tejto petícii.

Referendum 2021 o predcasnych volbach
Na snímke 600.000 podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách odovzdaných 3. mája 2021

Vzhľadom na to, že podľa ústavy je na vypísanie referenda potrebných „len“ 350 000 podpisov, má snaha o predčasné voľby obrovskú silu a legitimitu. Petičný výbor dnes prišiel vďaka podpore verejnosti do prezidentského paláca s mimoriadne silným mandátom.

Preto chceme touto cestou vyzvať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby napriek nátlaku súčasnej koalície a časti médií a mimovládneho sektora, nezdržiavala proces kontroly petičných hárkov a zaujatia výsledného stanoviska. Podľa ústavy má prezident republiky rozhodnúť do 30 dní.

.

Hnutie Socialisti.sk chce zároveň poďakovať každému občanovi, ktorý prispel svojim podpisom. Bez ohľadu na to či na podpis petície využil možnosti, ktoré ponúkali petičný výbor, politické subjekty, alebo odborové organizácie.

Na druhej strane nás mrzí, že najmä v záverečnej etape skĺzol zber podpisov do pretekov o to, ktorá strana ich vyzbiera najviac. Verejnosť tak mohla nadobudnúť presvedčenie, že podpisovú kampaň sa snažia jednotlivé strany privlastniť a mylne sa domnievať, že petícia je iniciatívou dvoch strán. V skutočnosti však išlo o širokú občiansku iniciatívu, ku ktorej sa okrem vyššie spomínaných strán aktívne pripojili aj hnutie Socialisti.sk, Slovenská národná strana a najmä Konfederácia odborových zväzov.

Preto netreba zabúdať, že väčšina z vyzbieraných podpisov nepochádza od politických strán, ale práve od ľudí, ktorí posielali vyplnené hárky na adresu petičného výboru a od odborov združujúcich státisíce pracujúcich.

Touto cestou chceme upozorniť, že snaha o predčasné voľby odovzdaním podpisov prezidentke nekončí. Naopak, ďalší vývoj musí verejnosť pozorne sledovať a zabrániť prípadnej sabotáži referenda. A v konečnom dôsledku sa občania v deň referenda musia zmobilizovať, aby referendum o predčasných voľbách bolo platné.

Redakciu informoval Artur Bekmatov, predseda hnutia Socialisti.sk

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

.
.
.

Pokrovsk môže čoskoro padnúť do rúk Rusov – výsledok vojny závisí od ofenzívy

Pád Pokrovska by mohol ohroziť blízke mestá a dôležité zásobovacie trasy, čo by ešte viac zhoršilo situáciu Ukrajiny, píše Mandiner

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina môže byť zodpovedná za výbuch v jednej z rafinérií skupiny MOL

Vyšetrovanie príčiny výbuchu v rafinérii Mol v Százhalombatta 20. októbra stále prebieha. K výbuchu došlo v závode Dunai Finomító AV3…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vučić je pripravený predať zbrane Európe

Srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil zámer uzavrieť dlhodobú zmluvu o predaji munície krajinám EÚ, pričom poznamenal, že sklady v jeho…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Americký útok na údajnú loď pašerákov drog v Karibiku zabil troch ľudí

Americký útok na loď, ktorá podľa Washingtonu pašovala drogy, zabil v sobotu troch ľudí. Oznámil to šéf Pentagonu Pete Hegseth

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nové sankcie Spojených štátov a EÚ nespôsobujú zásadné výpadky ruských exportov ropy na svetové trhy

Ropa v minulom týždni zaknihovala vyše jednopercentné straty, čo ponorilo severoamerický benchmark WTI pod 61-dolárovú métu a severomorsku zmes Brent…

02. 11. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Hračky, ktoré zabíjajú naše deti

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v dnešnom videu vyjadril svoj názor k elektronickým cigaretám. Ide o produkty, ktoré lákajú vzhľadom…

02. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takáč a Stohlová do seba skočili kvôli “dani za vzduch”. Minister trvá na svojom: Systém emisných povoleniek ETS2 treba zrušiť

Systém emisných povoleniek ETS2 treba zrušiť. Dekarbonizácia Európskej únie je nereálny cieľ. Myslí si to minister pôdohospodárstva Richard Takáč .…

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Najvyššia povolená rýchlosť pre chodcov? Ak sa ľudia správajú hlúpo, máme hlúpe zákony, tvrdí motorista Štefuca

Štátny rozpočet, školské zákony, zákon o hazarde. Okrem týchto, asi najviac medializovaných záležitostí, sa ale poslanci NR SR na októbrovej…

02. 11. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko ostal po ceste do Štúrova zaskočený: Vyzývam zodpovedné orgány štátu, aby zakročili proti svojvoľnej činnosti niektorých miestnych orgánov!

Minulý týždeň som bol v Štúrove. Po ceste späť som si všimol, skoro som zišiel z cesty, nový typ šípovej…

02. 11. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Amerika a Čína sa “dohodla” na vojenskej spolupráci

Americký minister obrany Pete Hegseth sa stretol s čínskym ministrom obrany Tung Ťünom. Strany sa dohodli na vytvorení kanálov vojenskej…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína si vytvára zásoby ropy

Píše o tom The Wall Street Journal, ktorý analyzuje oficiálne colné údaje za prvých deväť mesiacov roku 2025

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Postoj k Rusku rozdelil americké elity

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov vyjadril nepochopenie nad tým, že americký prezident Donald Trump „opäť zaujal pozíciu“, ktorá…

02. 11. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Zneuctenie nenarodených detí? Pamätník na trnavskom cintoríne poškodil požiar

Pamätník nenarodeným deťom, ktorý sa nachádza na trnavskom cintoríne na Kamennej ceste, poškodil požiar. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva…

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Pri útoku nožom vo vlaku do Londýna utrpelo zranenia desať ľudí, deväť je vo vážnom stave

Desať ľudí v sobotu večer utrpelo zranenia po útoku nožom vo vlaku do Londýna. Podľa polície boli všetci zranení hospitalizovaní,…

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Líder „koalície ochotných“ v ratingu klesol na dno. Ako sa Macron stal „najnepopulárnejší“ prezident?

Hodnotenie francúzskeho prezidenta kleslo na rekordných 11 %. Ako Emmanuel Macron dosiahol takýto „pôsobivý“ výsledok a prečo bude nevraživosť francúzskych…

02. 11. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Vtipné príbehy z ciest: Keď sa jazda zmení na nezabudnuteľné dobrodružstvo

Na cestách sa môže stať čokoľvek - od drobných trapasov až po situácie, ktoré vyzerajú ako zo scenára komédie. Tieto…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Fico ako „nepriateľ slobody tlače“? Hovoria to tí, ktorí prispeli k tomu, že šialenec zobral do ruky zbraň a chcel ho zabiť

Nezisková organizácia Reportéri bez hraníc zaradila nášho premiéra Roberta Fica a jeho vládu na zoznam „nepriateľov slobody tlače“

02. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Mladíček Yamal sa rozišiel s priateľkou. Vrátia sa jeho špičkové výkony?

Futbalový supertalent Lamine Yamal nemá začiatok sezóny 2025/26 tak dobrý, ako uplynulý ročník. Mimo ihriska sa v posledných mesiacoch musel…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Čo sa teraz deje v Pokrovsku, kam vysadili výsadkárov GUR? “Rusi kontrolujú 60 % a toto mesto je už v háji”

Vrchný veliteľ obrany Kyjeva

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Smrtiace mlčanie: temná minulosť lekárov

Najnovšie medzinárodné vyšetrovanie investigatívnej platformy VSquare.org so sídlom vo Varšave ponúka šokujúci obraz o tom, do akej miery sa v…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Vojna falošných správ – súčasť hybridnej vojny

USA, 2. novembra 2025 - Pravidelné zverejňovanie falošných správ s následným vyvrátením je jedným z prvkov takmer každej politickej mašinérie.…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Šialená doba. Časopis Glamour vyhlásil deväť mužov za ženy roka. Známa spisovateľka reaguje

Svetovo uznávaná spisovateľka J.K. Rowlingová obvinila časopis Glamour, že „hovorí dievčatám, že muži sú lepšie ženy ako ony“, potom, čo…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tomáš Jurčo posilní tím KHL Lada Togliatti

Hokejový útočník Tomáš Jurčo bude v kariére pokračovať v ruskom celku Lada Togliatti, s ktorým podpísal zmluvu do konca aktuálnej…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Progresívcov môže aj poraziť: Gates otáča v otázkach klimatickej zmeny

V novembri sa bude konať COP30, konferencia OSN ku klimatickým zmenám. Superboháč Bill Gates má pre účastníkov prekvapujúci odkaz…

02. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
Juraj Draxler o Rusku

31. 10. 2025


Test apokalypsy: Čína testuje stratégiu decentralizovaného úderu

Čína, 2. novembra 2025 - Čínska pobrežná obrana uskutočnila rozsiahle cvičenia v náročných podmienkach, uviedli novinári z amerického vojenského časopisu…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Burevestnik a Poseidon: Nová ruská dvojitá odstrašujúca sila

Putin informoval o úspešnom testovaní jadrovej strely Burevestnik s neobmedzeným doletom a jadrového bezpilotného podmorského zariadenia Poseidon. Veterán americkej armády…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Novak Djokovič sa presťahoval do Grécka. Prečo sa dočkal "chladného privítania"?

Neprajníkov má aj tak fenomenálny športovec, akým je srbský tenista Novak Djokovič, ktorý bol svetovou jednotkou ATP 428 týždňov. Bulvárne…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Pre celý svet je to vskutku hamletovská otázka: „Dodať, či nedodať?”

Tak nakoniec Pentagón dal súhlas na dodanie rakiet dlhého doletu Tomahawk Ukrajine. Na ťahu je teraz Trump. K situácii sa…

02. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Parížska prokurátorka Lora Bekko (niekde uvádzaná ako Laura Becco) vyhlásila, že lúpež v Louvri spáchali drobní zločinci, a nie profesionáli z organizovaných skupín.

Podľa jej slov nejde o „bežnú kriminalitu“, ale ani o ľudí spojených s „najvyššími vrstvami zločineckého sveta“. Podľa nej profily štyroch zadržaných osôb, vrátane priateľky jedného z podozrivých, nezodpovedajú typickým účastníkom „zložitých operácií“.

Včera 19:36

Nigéria oznámila, že privíta pomoc USA v boji proti islamistickým vzbúrencom, pokiaľ bude rešpektovaná jej územná celistvosť.

Takto reagovala na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten pohrozil možným vojenským zásahom pre údajné zlé zaobchádzanie s kresťanmi v krajine. Informuje agentúra Reuters.

Včera 19:35

Sýrske štátne médiá informovali, že prezident Sýrie Ahmad Šara v novembri pricestuje do Washingtonu. Tento krok označili za ďalší znak posilňovania vzťahov medzi obomi krajinami.

Sýrsky minister zahraničných vecí Asad Šajbání cestu potvrdil. Informuje agentúra DPA.

Včera 19:33

.

Dôchodok ako “populizmus”? Podľa Demokratov: “Jednoznačne!”

Podľa lídra Demokratov Jaroslava Naďa je vraj 13. dôchodok „Ficovým populizmom“, lebo Slovensko si ho nemôže dovoliť. Slovenskí dôchodcovia sa…

02. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zásadné zmeny: Chat GPT už nebude poskytovať konkrétne rady v oblasti medicíny, práva a financií

Chat GPT už nebude poskytovať konkrétne rady v oblasti medicíny, práva a financií. Tieto aktualizácie nadobudli platnosť 29. októbra, čo…

02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spánok a zdravie: Čo o vás prezrádza poloha počas spánku

Kvalitný spánok je základom zdravia, dobrej nálady a energie. Vedeli ste však, že spôsob, akým spíte, môže prezradiť viac, než…

02. 11. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinci získajú “zimnú tisícku” na sociálne účely

Rovnako ako minulý rok, Ukrajinci budú môcť od štátu získať tzv. „zimnú tisícku“. Informoval o tom tamojší minister sociálnych vecí…

02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 11. 2025 | Aktualizované 02. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Na pozadí zvestí o pravdepodobnom útoku USA: Ruské dopravné lietadlo pristálo v hlavnom meste Venezuely

Ruské dopravné lietadlo Il-76 pristálo v hlavnom meste Venezuely – na pozadí zvestí o pravdepodobnom útoku USA na Venezuelu, informuje…

01. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov