V bašte slovanstva, v meste pod Zoborom sa uskutočnilo spoločné zasadnutie “Všeslovanského výboru” a Zväzu západných Slovanov

Nitra 22. septembra 2019 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)

 

V priestoroch Matice slovenskej v Nitre sa včera uskutočnilo spoločné zasadnutie  „Všeslovanského výboru“ a členov Zväzu západných Slovanov. Stretli sa vedúci predstavitelia slovanských hnutí a spolkov z celej Európy. Prerokovali aktuálne otázky, vypracovali plán činnosti na najbližšie obdobie, schválili niekoľko rozhodnutí, ako aj výzvu k ukrajinskému prezidentovi

Na programe zasadnutia bolo osem hlavných bodov: informácia o stave slovanského hnutia v slovanských štátoch, stratégia formovania Spoločenstva slovanských národov, obnovenie činnosti Zväzu západných Slovanov, informácia o prijatí nových členov, projekt púte do Španielska ku sv. Dobroslave, kňažke Veľkej Moravy, projekt „Slovanskej doktríny“,  vytvorenie organizačného výboru za účelom organizácie 13. Všeslovanského snemu v roku 2020 a diskusia.

Stretnutie otvoril hostiteľ, predseda slovanskej občianskej organizácia Slavica /Nitra/ a člen  Prezídia Medzinárodnej mimovládnej organizácie „Všeslovanský zväz“ Miloš Zverina, ktorý privítal účastníkov zasadnutia a oboznámil ich s presným programom zasadnutia.

Potom sa slova ujal Zdeněk Opatřil,  prvý zástupca predsedu Prezídia Medzinárodnej mimovládnej organizácie „Všeslovanský zväz,“ ktorý podrobne oboznámil prítomných so súčasným stavom a počtom slovanských spolkov a hnutí v Česku. Podotkol, že je situácia neuspokojivá. Časť národnej a slovanskej agendy si prisvojili viacerí ultraľavicoví, radikálne a extrémistické spolky, ktorí svojimi aktivitami poriadne škodia činnosti ozajstných slovanských spolkov a hnutí. Porozprával o zmenách vo vedení a chybách niektorých členov Česko-moravského slovanského zväzu a súčasnej situácii v tejto organizácii.

Informoval o činnosti Česko-slovanskej spoločnosti, vytvorení kozáckej stanice v rámci tejto spoločnosti  a spolupráci tejto organizácie s kozáckymi spolkami Rostovskej oblasti Ruska. Následne Zdeněk Opatřil odovzdal kozáckemu atamanovi Petrovi Šádovi generálske výložky kozáckeho vojska /na snímke/.

Účastníci stretnutia diskutovali o spôsoboch spájania Slovanov, zhodli sa v tom, že v súčasnej situácii nie je vhodné spájať ich na politickom princípe, ale radšej na kultúrnych a  historických základoch. Prebrali projekt organizácie každoročného slovanského festivalu v „trojuholníku“ – na mieste, kde sa schádzajú hranice troch štátov – Česka, Poľska a Slovenska. Tento festival by sa mal stať tradičným. Hovorili o tom, že spomienkový Deň genocídy Slovanov už pripomínajú vo viacerých štátoch. Zatiaľ sa spomienkové podujatia nekonajú vo všetkých európskych krajinách a nie sú príliš masové, ale počet účastníkov, ako aj počet krajín, kde sa tieto akcie organizujú, sa stále zvyšuje.

Zdeněk Opatřil informoval o vzniku novej organizácie v Česku – Lipa slovanská /predseda František Nekovář/, ktorá sa predovšetkým zaoberá publikačnou činnosťou a propaguje slovanských svätých, čerpajúc informácie z Kroniky Velislava vydanej ešte v stredoveku. Opatřil porozprával aj o niektorých pseudoslovanských činiteľoch v niektorých európskych krajinách, ktorí zastávajú extrémistické postoje, propagujú antisemitizmus a rasovú nenávisť. Podčiarkol, že s týmito „aktivistami“ by slovanské spolky v žiadnom prípade nemali ani komunikovať, ani spolupracovať a mali by sa od nich dištancovať.

Následne Miloš Zverina porozprával o tom, aké slovanské spolky a hnutia existujú na Slovensku a ako sa im darí v ich činnosti. Pripomenul, že slovanské združenie Slavica, ktorého je predsedom, prostredníctvom poslancov podalo do slovenského parlamentu návrh, aby bola priznaná definícia antislavizmu – presne tak, ako existuje definícia antisemitizmu. Číže existujú určité sily, ktoré bojujú proti slovanstvu a Slovanom. Miloš Zverina navrhol českým kolegom, aby takisto našli spôsob, ako túto iniciatívu „prepašovať“ do českého parlamentu. Porozprával aj o Slovenskom národnom pochode, ktorý zorganizovala Slavica, a o tom, ako prebiehali spomienkové Dni genocídy Slovanov v Nitre.

Člen „Všeslovanského výboru“ Ľubomír Martinka oboznámil prítomných s veľmi zaujímavou a užitočnou iniciatívou na akcii, ktorú videl na vlastné oči. Koncom augusta sa zúčastnil na podujatí v Taliansku, ktoré pre mladých ľudí zorganizovali aktivisti BRICSu. Podrobne porozprávali o zámeroch tejto významnej hospodárskej organizácie, o živote v členských krajinách, o tom, aké vzdelávacie programy pre mladých ľudí ponúka BRICS. Ľubomír Martinka poukázal na to, že na tomto mládežníckom fóre sa rozprávalo po taliansky, po rusky a… po čínsky.

Podotkol, že, bohužiaľ, slovanské štáty, ako napríklad, aj Rusko na podobné mimoriadne užitočné podujatia vyčleňuje veľmi málo finančných prostriedkov v tom čase, keď iba rôzne americké fondy a nadácie „na výchovu“ mladých ľudí v Európe a na činnosť stoviek mimovládok ročne investujú vyše 480 miliónov dolárov. Poukázal na to, že západné štáty pod rúškom vzdelávania mladých ľudí v krajinách Strednej a Východnej Európy lákajú  /presnejšie, „kradnú“/ najlepších a najtalentovanejších do svojich spoločností a podnikov a títo mladí ľudia navždy odchádzajú z vlasti, aby pracovali pre cudzie krajiny.

Zástupca Poľska Marek Glogoczovski poukázal na veľmi zlú situáciu, ktorá sa vytvorila v jeho krajine, kde sú slovanské hnutia a organizácie potlačené a prakticky zničené a nevyvíjajú takmer žiadnu činnosť. Konštatoval, že sa v najbližšom období situácia v Poľsku zjavne nezlepší, pretože mnohí mladí ľudia sú ovplyvnení slniečkarskou, protislovanskou a protiruskou propagandou a nemajú o slovanstvo žiaden záujem.

Predstaviteľ Ruska Vladimír Sadkov síce tiež porozprával o problémoch, ktoré pociťujú  slovanské organizácie v Rusku, ale podotkol, že záujem o slovanstvo sa zvyšuje a činnosť vyše 500 slovanských organizácií, ktoré existujú v Rusku, sa zintenzívňuje. Porozprával o viacerých významných podujatiach, ktoré zorganizovali slovanské organizácie v Rusku v priebehu roka a o príprave slovanského snemu v Moskve, ktorý sa uskutoční budúci rok. Tiež predložil rozsiahly projekt Slovanskej doktríny, ktorá má zefektívniť činnosť slovanských spolkov a hnutí v Európe, zlepšiť ich spoluprácu a zviditeľniť slovanské štáty.

Zdeňek Opatřil pripomenul, že sa pripravuje Stratégia formovania Spoločenstva slovanských národov a podčiarkol, že je to prirodzene hudba ďalekej budúcnosti: v súčasnej politickej a hospodárskej situácii vytvorenie podobného spoločenstva nie je možné. Táto stratégia však napomôže zlepšiť spoluprácu medzi slovanskými štátmi, hlavne v oblasti hospodárstva a kultúry, a zabezpečiť ich lepšiu bezpečnosť.

Zdeněk Opatřil podrobne porozprával o projekte púte do Španielska „ku sv. Dobroslave, kňažke Veľkej Moravy“. Táto staroslovienska princezná radšej položila svoj život, než by prijala islam a vydala sa za moslima a tým zradila svoj rod. Koncom deviateho storočia v Zaragónii v Španielsku zúrila vojna medzi Španielmi a moslimskými Maurami, v ktorej padol aj kráľov prvorodený syn. Kráľov druhý syn sa sľúbil povolaniu mnícha a zložil sľub celibátu, preto kráľ vyslal poslov k pápežovi Jánovi VIII. so žiadosťou o zbavenie svojho syna Fortunia Jimeneza sľubu čistoty v záujme zachovania kráľovského rodu. Manželku mu mal vybrať sám pápež. Pravdepodobne touto úlohou poveril Metoda, ktorý vtedy pôsobil v Ríme, pretože v roku 880 sa z Veľkej Moravy vydala na cestu výprava, odprevádzajúca mladú a pôvabnú 16-ročnú princeznú Dobroslavu do ďalekého Španielska, kde sa mala stať kráľovou manželkou.

V Španielsku však bola výprava prepadnutá Maurami, ktorých vodca Abun Lupo mladú Dobroslavu zajal a s cieľom vziať si ju za manželku ju nútil prijať moslimskú vieru. Dobroslava aj po vyhrážkach odmietla a tak sa Mauri rozhodli ju presvedčiť násilím. Mladučkú moravskú princeznú pálili fakľami, polievali žeravým olovom a nakoniec jej uťali ruky a neskôr aj hlavu. Navzdory krutému mučeniu táto ušľachtilá dievčina odmietla vydať sa za Maura.

Zohavené telo princeznej s uťatou hlavou o dva roky neskôr preniesli a umiestnili do kostola v meste Jaca. Nešťastný Fortunio princeznú svojich snov neprestal milovať a do smrti sa už neoženil. Žiaľ nad smrťou jeho nastávajúcej umocnila jeho nenávisť voči Maurom a hnaný vášnivou túžbou po pomste porazil moslimov a vyhnal ich zo Španielska, čím na dlhé roky uchránil Európu pred hrozbou islamu. Dobroslava bola cirkvou vyhlásená za svätú a táto historická udalosť je v Španielsku dodnes každoročne pripomínaná ako “fiesta Orosia (španielsky ekvivalent mena Dobroslava) santa”, hoci u nás je pomerne neznáma, napriek tomu, že sa týka aj našich dejín.

Zdeněk Opatřil navrhol, aby slovanské organizácie sa začali zúčastňovať na spomienkových slávnostiach v Španielsku už od budúceho roku – aj so svojim programom. Pre začiatok treba sa dohodnúť s organizátormi týchto spomienkových slávností v Španielsku. V zostave delegácie by mali byť predovšetkým zástupcovia Česka a Slovenska, pretože princezná Dobroslava je súčasťou našej spoločnej histórie.

V závere účastníci stretnutia diskutovali o príprave výzvy pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v ktorej ho požiadajú, aby zrušil nacionalistický a nedemokratický „jazykový zákon“, ktorý zbavuje všetkých predstaviteľov národnostných menšín na Ukrajine získavať vzdelávanie a pomaly už aj rozprávať sa v rodnej reči. Diskusia účastníkov stretnutia zástupcov slovanských krajín po skončení oficiálneho programu pokračovala v reštauračnom zariadení do neskorých večerných hodín.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na Vítkove si politici pripomenuli 103. výročie vzniku Československa

0 icon

Praha 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na pražskom Vítkove sa vo štvrtok po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu opäť uskutočnil pietny akt pri príležitosti štátneho sviatku vzniku československého štátu. Informoval o tom spravodajský web televízie Nova Účastníci sa museli preukázať covidpasom alebo negatívnym testom na koronavírus a museli mať prekrytý…

Predseda NR SR a prezidentka SR si uctili Štefánika i Masaryka pri príležitosti 103. výročia vzniku ČSR

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) si uctil pamiatku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigue Masaryka. Urobil tak pri príležitosti 103. výročia vzniku prvej Československej republiky (ČSR). TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie…

Minister školstva a minister financií vyzývajú ľudí, aby počas sviatkov obmedzili cestovanie

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Cestovanie počas sviatkov môže zhoršiť epidemickú situáciu a ohroziť vzdelávanie žiakov v školách. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) preto vyzýva ľudí, aby ostali cez prázdniny doma a minimalizovali cestovanie a stretávanie sa s inými Pripomenul, že aj…

Bratislavský mestský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť mestskú hromadnú dopravu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Climathon Bratislava 2021/CIVITTA SK)   Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy mestskej hromadnej dopravy (MHD). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová „Uplynulý víkend sa konal 2. ročník mestského Climathonu - podujatia, ktoré na 48 hodín spojilo kreatívne tímy v riešení…

Liečebné kúpele fungujú pre pacientov bez ohľadu na farbu COVID semaforu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne svoje služby ponúkajú stále, nezáleží na tom, v akej farbe COVID semaforu sa nachádza daný okres, v ktorom fungujú. Ako TASR upozornila Asociácia slovenských kúpeľov, ide o zdravotnícke zariadenia, preto svoje prevádzky môžu mať otvorené pre pacientov…

Generálna prokuratúra odmieta zavádzajúce a manipulatívne tvrdenia Lipšica

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálna prokuratúra SR (GP SR) odmieta tvrdenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý v stredu 27. októbra vyslovil ľútosť nad tým, že generálny prokurátor nedal preveriť zo strany GP SR nezákonný únik realizačného návrhu týkajúceho sa podozrení z trestnej činnosti členov špecializovaného tímu Úradu…

Bezbolestná kolonoskopia by sa mohla stať realitou aj na Slovensku, prizvukuje Hlavatý

0 icon

Bratislava 28. októbra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Bezbolestná kolonoskopia by sa mohla stať realitou aj na Slovensku. Ide o diagnostickú a terapeutickú metódu, pri ktorej sa zisťuje prítomnosť polypov a nádorov v hrubom čreve. Zachytí takmer 100 percent prípadov rakoviny vrátane tých, ktoré sú liečiteľné. Ako informoval vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti…

Mark Zuckerberg čelí škandalóznym obvineniam zo strany bývalého personálu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Shu Zhang)   Bývalý personál podal žalobu na zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, jeho manželku aj spoločnosti, ktoré spravujú jeho domy a podniky. Business Insider informuje, že miliardár by mal čeliť obvineniu z diskriminácie a sexuálneho obťažovania Oznámenie podali bývalí zamestnanci správcovských spoločností. Žena, menom Mia Kingová,…

Kauza chata – bitka pri Moháči dnešnej doby

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Pamätáte na bitku pri Moháči? Učivo základnej školy, rok 1526, pre vzájomnú nenávisť uhorských magnátov sa Karpatskej kotliny zmocnili Turci na dvesto rokov. Učivo základnej politiky, rok 2021, pre vzájomnú nenávisť slovenských oligarchov sa Slovenska zmocnil kto? Možno to bude o päťdesiat rokov…

Český minister priemyslu a obchodu chystá mimoriadnu pomoc domácnostiam kvôli cenám energií

0 icon

Praha 28. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Okolo desať percent domácností by v Českej republike mohlo byť ohrozených energetickou chudobou. Tie by mali mať nárok na okamžitú pomoc od vlády, vyhlásil minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček Opatrenie by sa malo týkať až pol milióna českých domácností. „Mimoriadna pomoc je konečne…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Koaličníci, opozičníci, reformy bez formy a zdražovanie ...

0icon

To, že sú medzi opozíciou a koalíciou neustále zvady a sváry, by bolo v poriadku, keby ... A to keby už v poslednej dobe naberá nekontrolované rozmery. Už ani nejde, ak vôbec niekedy aj šlo hlavne zo strany koalície o riešenie rozdielnych názorov na riadenie štátu, ale od samého začiatku…

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Pripravuje Izrael útok na Teherán? Stíhačky F-16 trénujú s veľkými vonkajšími palivovými nádržami

0 icon

Izrael, 28. október 2021 (AM) – Stíhačky F-16 izraelského letectva sa na sociálnych sieťach ukázali s nezvyčajnými veľkorozmernými vonkajšími palivovými nádržami. Tieto lietadlá sa zúčastňujú medzinárodných manévrov Blue Flag v Negevskej púšti za účasti bojových lietadiel z USA, Nemecka, Francúzska a Veľk

USA umiestnili v Moldavsku 400 „mariňákov“, pripravených ísť do vojny na Donbase

0 icon

Moldavsko, 28. október 2021 (AM) – Do Moldavska bolo vyslaných 400 príslušníkov námornej pechoty USA, čakajúcich v plnej bojovej pohotovosti k presunu na Donbas v prípade začatia ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.   Podľa novinára Alexeja Nepošlova v súčasnosti americké jednotky len čakajú, kedy budú pripravené na rýchle nasadenie na Don

Video: Ukrajina uviedla nový samopal Fort-230 vlastnej konštrukcie

0 icon

Ukrajina, 28. október 2021 (AM) – Ukrajina má v úmysle spustiť výrobu nového samopalu "Fort-230", vyvinutého v štátnom vedecko-výrobnom podniku "Fort" Vinica. Ako uviedol hlavný konštruktér KNPO Nikolaj Glivjev, závod pripravuje linku na montáž nových zbraní .  

Ležal som tam dva dni, pozoroval Nemcov, jedným výstrelom som ich dal desať: lovec z tajgy Ivan Kulbertinov

0 icon

Rusko, 28. október 2021 (AM) – Ivan Kulbertinov sa narodil v roku 1917 v rodine evenkského - lovca. Nemal šancu študovať. Rodina sa celý rok túlala po tajge a lovila. Tieto zručnosti sa mu hodili počas vojnových rokov.   V júli 1942 odišiel Ivan na front. Bojoval pri Moskve, oslobodil Orel, Kursk,…

Na Donbase ide do tuhého. Ukrajinci spustili najväčšie útoky proti civilistom aj s použitím tureckých bojových dronov

0 icon

Donbas, 28. október 2021 (AM) – Šéf Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik oznámil, že kyjevské bezpečnostné sily zintenzívnili ostreľovanie frontových dedín republiky, v dôsledku čoho bol poškodený dom v obci Prišib, Slavjanoserbskij okres.   https://twitter.com/i/status/1453308186497363970   „Ukrajinské ozbrojené sily zintenzívňujú

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID