Erik Tomáš uviedol, že Smer-SD nie je sám v kritike vlády ohľadom núdzového stavu. Dodal, že aj prezidentka Čaputová vo svojej správe o stave republiky konštatovala, že vládne reštrikcie sú nástrojom a nie cieľom.
“Tým jasne odkázala pánovi Matovičovi, že už by mal prestať používať tieto zásahy do práv ľudí, pretože s núdzovým stavom súvisí mnoho obmedzení vrátane obmedzenia zhromažďovať sa a protestovať. A vieme dobre, ako pán Matovič reagoval na jeden vážnejší protest, keď sa majitelia fitnes centier rozhodli blokovať dopravu,” upozornil poslanec za Smer.
K tomu, že Matovič k uvedenému protestu povedal, že zvažuje vyhlásiť blokovanie dopravy za trestný čin, pričom v minulosti podobné protesty poľnohospodárov schvaľoval a podporoval, Erik Tomáš dodal, že ide “až o diktátorské videnie sveta” Igora Matoviča.
“Mám pocit, že už je v tom osamotený. Asi znásilňuje na krízovom štábe aj samotných odborníkov, len aby nevyhovel žiadostiam opozície, prezidentky, dokonca koaličných partnerov, veď sme počuli Sme rodina aj SaS, že sú proti predlžovaniu núdzového stavu.”
Tomáš vyhlásil, že v štádiu, keď sú na Slovensku jednociferné denné prírastky pozitívnych na Covid-19, je podľa neho “absolútne bezpredmetné” , aby pretrvával núdzový stav. “Treba naozaj otvoriť ekonomiku a krajinu ako takú, lebo vieme, aké ekonomické následky nasledujú.”
Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michala Šipoša je v prvom rade potrebné počúvať odborníkov. “Tie opatrenia pomaličky, pomaličky odstraňujeme, ustupujeme. Myslím si, že keď to dôjde do tých 90 dní, že to bude úplne v poriadku.”
Šipoš dodal, že stále trvajú niektoré dôvody na to, aby výnimočný stav platil až do polovice júna. “Sú tam ešte isté veci, ktoré zjednodušujú napríklad zásobovanie nemocníc zdravotníckym materiálom a takéto veci, ktoré vieme jednoduchšie realizovať. Ja si myslím, že tí ľudia nie sú nejako obmedzovaní. Postupne sa otvárajú hranice, vidíme, že čísla sú veľmi dobré.”
Nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba z KDŽP uviedol, že za súčasný nelichotivý stav ekonomiky nemôže koronavírus, ale rozhodnutia vlády.
“To, že tu prišlo k celoplošnej karanténe s veľkými následkami, má obrovský význam na život ľudí. Najhoršie na tom je, a to nezaznelo ani v prejave pani prezidentky, že nikto nedal mandát vláde ani tým odborníkom, ktorí môžu mať poradný hlas, ale nerozhodujú, ale rozhoduje vláda. Schovávať sa za nejakých odborníkov nie je na mieste. Nikto nedal právo, aby sa tu robili dve či tri kategórie ľudí. Tí, čo mali koronavírus boli privilegovaní a onkologickí pacienti, ktorých je oveľa viac, boli odsúvaní na druhú koľaj.”
Dodal, že v podstate “nevoľníkmi” vo vlastnom štáte sa stali zdravotníci, ktorí si v núdzovom stave napríklad nemôžu čerpať dovolenky.
“Keď sa pozrieme na to, že sú tu nulové mediány, ten núdzový stav mal byť už dávno zrušený,” uviedol Taraba.
Jaroslav Zajac