To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko sústreďuje svoje jednotky na troch miestach pri hraniciach s Ukrajinou

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko sústreďuje svoje jednotky na troch miestach pri hraniciach s Ukrajinou

Kyjev 27. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)

Aktualizované 27. mája 2024 19:16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Raketové útoky na Charkov
Na snímke vrak auta po nálete ruskej leteckej bomby, ktorá zasiahla obytnú zónu a zranila desať ľudí v Charkove

16:11 – SBU potvrdila, že vyšetruje okolnosti narušenia hraníc ruskou armádou na severe Charkovskej oblasti.

Reklama

Preverovať sa bude výstavba opevnení, prípadný bezdôvodný ústup AFU a konanie velenia.

Predbežná kvalifikácia prípadu – nedovolené opustenie bojiska a nedbanlivý prístup k vojenskej službe.

Reklama

Už skôr médiá napísali, že úrad podozrieva 28 veliteľov jednotiek, ktoré boli súčasťou prvého stupňa obrany.

Podľa vyšetrovania velenie 125. brigády a jej podriadených jednotiek údajne riadne neorganizovalo obranu pozícií na hranici medzi Charkovskou oblasťou a Ruskou federáciou, čo viedlo k strate vojenskej techniky a personálu.

 

15:17 – V dôsledku raketového útoku v Snigirevke zahynuli dvaja ľudia a päť bolo zranených, informovala Štátna služba pre mimoriadne situácie.

Vznietila sa kaviareň, predajňa áut a pneumatík a tlaková vlna poškodila samoobslužnú autoumyváreň.

Reklama

Požiar sa už podarilo uhasiť.

požiar v Snigirevke
Následky útoku v Snigirevke

 

14:45 – 

 

Reklama

14:40 – Zelenskyj a španielsky premiér podpísali v Madride dohodu o obrane.

Ide o desiatu dohodu o “bezpečnostných zárukách” v rámci minuloročného vyhlásenia G7.

Tieto dokumenty neposkytujú žiadne záruky, ale stanovujú ďalšiu finančnú a vojenskú pomoc Ukrajine, ako aj záväzok viesť konzultácie v prípade opakovanej agresie.

 

14:09 – V Snigirovke strela zasiahla samoobslužnú autoumyváreň, informuje Nikolaev OVA.

Hlásia dvoch zranených, dievča je vo vážnom stave.

 

13:45 – Maďarsko vyhlásilo, že nepodporí 14. balík sankcií EÚ voči Rusku.

Podľa ministra zahraničných vecí Szijjártóa sú nové obmedzenia v rozpore so záujmami Budapešti v energetickom sektore.

Okrem osobných sankcií voči jednotlivcom sa balík týka 52 spoločností, najmä spoločností obranného priemyslu, a 11 lodí, ktoré Rusko využíva na prepravu energetických zdrojov.

Reklama

 

13:03 – Scholz povedal, že jeho výrok o nepravdepodobnom vstupe Ukrajiny do NATO v najbližších 30 rokoch bol nesprávne pochopený.

Zástupca nemeckého kabinetu ministrov uviedol, že Scholz mal na mysli situáciu pred vojnou, kvôli ktorej Rusko nemalo dôvod na inváziu.

Teraz sa podľa neho situácia úplne zmenila.

Neuviedol však žiadne konkrétne termíny vstupu Ukrajiny do NATO.

Reklama

 

12:30 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ivanovka bola zadržaná v smere na Kupjanskij.

Ukrajina to nepotvrdila.

Vojenská webová stránka Deep State informovala o postupe Rusov v obci v predchádzajúci deň. Na mape zdroja sa stále uvádza prítomnosť ukrajinských ozbrojených síl na jej severnom okraji.

Ivanovka
Na mape Ivanovka

 

Reklama

11:50 – Generálny tajomník Stoltenberg uviedol, že NATO vytvorí samostatnú štruktúru na financovanie a organizáciu dodávok zbraní na Ukrajinu.

Prvé rozhodnutia by sa mohli prijať už na samite aliancie vo Washingtone.

“Som presvedčený, že potrebujeme pevnejšiu inštitucionálnu štruktúru na pomoc Ukrajine, jednorazová krátkodobá dobrovoľná pomoc je dobrá, ale z dlhodobého hľadiska potrebujeme predvídateľnejšiu, silnejšiu pomoc Ukrajine,” povedal generálny tajomník aliancie.

 

10:40 – Ruská armáda obsadila 60 % Krasnogorovky, tvrdí vojenský analytik denníka Bild Julian Röpcke.

“Situácia v Krasnogorovke je pre ukrajinskú armádu mimoriadne zložitá. Ruské invázne jednotky obsadili centrum mesta a doplnili tam svoje sily tankami a BMP. V súčasnosti kontrolujú približne 60 percent mesta,” píše analytik.

 

Reklama

10:38  – Generálny tajomník Stoltenberg vyhlásil, že NATO nemôže uzavrieť oblohu nad Ukrajinou ani vyslať svojich vojakov, aby predišlo vojne s Ruskou federáciou.

“Ak sa do konfliktu priamo zapoja sily NATO, ak zaútočia na ruské zariadenia na oblohe alebo na zemi na Ukrajine, dostaneme sa do situácie, keď bude veľmi ťažké udržať NATO mimo konfliktu. Nemali by sme mať jednotky NATO na zemi alebo zariadenia na oblohe Ukrajiny,” povedal Stoltenberg na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO.

Výcvik AFU silami NATO na území Ukrajiny sa tiež neplánuje.

 

10:35 – V reakcii na Zelenského výzvy, aby sa Si Ťin-pching zúčastnil na samite vo Švajčiarsku, čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že je za usporiadanie mierovej konferencie “uznanej” Ukrajinou aj Ruskom (Rusko sa na švajčiarskej konferencii nezúčastní).

 

10:30 – EÚ chce na jeseň zorganizovať mierovú konferenciu o Ukrajine za účasti Ruska, citovala agentúra Bloomberg svoje zdroje.

Reklama

Konferencia sa má konať v Saudskej Arábii.

“Podľa úradníkov je pre EÚ dôležitou otázkou, ako prejsť od konferencie budúci mesiac k možnému stretnutiu v Saudskej Arábii na jeseň za účasti Ruska,” píše publikácia.

Ministri zahraničných vecí EÚ budú dnes rokovať aj o tom, “ako nájsť prijateľný výsledok” samitu vo Švajčiarsku. Na podujatí sa nezúčastní mnoho lídrov vrátane Bidena, Si Ťin-pchinga a pravdepodobne aj indického premiéra Módího.

 

10:26 – Rusko sústreďuje svoje jednotky na troch miestach pri hraniciach s Ukrajinou, informoval americký Inštitút pre štúdium vojny.

V Belgorodskej oblasti v oblasti Graivoron-Borisovka-Proletarsky. Odtiaľ by sa ofenzíva mohla rozvinúť smerom na Zolochov a Bogoduchov severozápadne od Charkova alebo na západ k osadám pozdĺž diaľnice R-45 spájajúcej Bogoduchov a Sumy. Alebo oboma smermi.

A tiež “obmedzené sily” sú sústredené v Kurskej a Brjanskej oblasti pri hraniciach so Sumskou oblasťou.

Reklama

ISW predpokladá, že týmto spôsobom RF pokračuje v naťahovaní ukrajinských síl a útočné operácie na sumsko-charkovskom smere budú mať obmedzený charakter minimálne dovtedy, kým severné zoskupenie vojsk RF nedosiahne plánovanú veľkosť (včera “Inštitút” písal o 50-70 tisíc).

 

08:24 – Ruské jednotky obsadili mesto Netailovo v Pokrovskom okrese, uviedla ukrajinská vojenská webová stránka Deep State. Informovali o tom už včera ruské vojenské blogy.

 

08:13 – Krajiny NATO požadujú od generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga viac svetla v súvislosti s plánom podpory Ukrajiny vo výške 100 miliárd eur.

Podľa Politico “v zákulisí sú dokonca aj niektorí najbližší východoeurópski partneri Ukrajiny” voči plánu opatrní. Kladú si otázku, kde a ako takúto sumu získajú, pričom do júlového samitu aliancie zostávajú už len týždne. Jeden z východoeurópskych predstaviteľov pre publikáciu povedal, že Stoltenbergov plán je “trochu zmätočný”, a uviedol, že krajiny očakávajú viac jasnosti. Iný európsky predstaviteľ nevylúčil, že suma bude revidovaná.

Agentúra Bloomberg v apríli informovala, že Stoltenberg na júlovom summite aliancie navrhne vytvorenie príspevkového fondu vo výške 100 miliárd eur na financovanie dodávok zbraní na Ukrajinu. Iniciatíva generálneho tajomníka je súčasťou plánu pre prípad, že by sa v USA dostal k moci Donald Trump, čo by mohlo ohroziť finančnú podporu pre Ukrajinu.

Reklama

 

07:39 –  V noci ruské médiá informovali, že ukrajinský dron zaútočil na vojenské zariadenie v meste Orsk pri Orenburgu. To je približne 1 800 kilometrov od ukrajinských hraníc.

Ukrajina ani Rusko sa k samotnému útoku ani k jeho následkom oficiálne nevyjadrili.

Ukrajinské médiá však s odvolaním sa na zdroje v GUR uvádzajú, že cieľom útoku bola radarová stanica na detekciu cieľov dlhého dosahu Voronež M.

Či bola stanica zasiahnutá, nie je známe.

 

07:15 – Priemerný vek ukrajinských vojakov na fronte je 43-45 rokov, uviedla agentúra Bloomberg.

Reklama

Publikácia uviedla, že napriek novému mobilizačnému zákonu, ktorý znižuje vekovú hranicu pre povolanie do armády, “ľudské zdroje zostávajú problémom”.

Podľa jedného z dobrovoľníkov má väčšina vojenského personálu, s ktorým sa rozpráva, 40 – 45 rokov. Osoby mladšie ako 30 rokov sú pomerne zriedkavé.

“Situáciu zhoršuje neefektívne povolávanie tých, ktorí spadajú do cieľového rozpätia. Medzi obyvateľmi vysídlenými v dôsledku bojov sa nedá nájsť veľa mladých ľudí,” píše Bloomberg.

 

07:05 –  EÚ sa obáva, že jej daňoví poplatníci utrpia škody v dôsledku konfiškácie príjmov z ruského majetku.

Reklama

Hovoríme o pláne USA poskytnúť Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd eur, ktorá by bola zábezpekou týchto príjmov. Skutočnosť, že ide o hlavnú možnosť, o ktorej v súčasnosti diskutujú krajiny G7, potvrdila americká ministerka financií Janet Yellenová.

Európa sa však obáva, že súhlas s americkým návrhom prinesie Washingtonu “PR víťazstvo” a európske krajiny nakoniec ponesú všetky náklady. Keďže Američania budú musieť potom pôžičku splácať z rozpočtu krajín EÚ.

Európski predstavitelia preto chcú vypracovať núdzový plán pre prípad, že by sa aktíva vrátili Rusku. Členovia EÚ zo skupiny G7 (Nemecko, Francúzsko a Taliansko) požadovali od USA záruku, že ich daňoví poplatníci nebudú “na háku”, ak Ukrajina nebude schopná po skončení bojov obsluhovať svoj dlh.

Taliansky minister financií na zasadnutí G7 poukázal na “vážne technické a právne problémy” pri uzatváraní dohody. Nemecký minister financií tiež vyzval na posúdenie ekonomických a právnych dôsledkov a uviedol, že je “príliš skoro na to, aby sme mohli konkretizovať”, ako presne by sa aktíva mohli využiť na podporu Ukrajiny.

 

06:50 – Nemecký kancelár Scholz priznal, že vstup Ukrajiny do NATO sa neočakáva “v najbližších 30 rokoch”.

“Jedným z dôvodov vojny (Putinom – pozn. red.) bolo vtedy to, že Ukrajina údajne vstúpila do NATO. Poznáte riešenia – v blízkej budúcnosti sa to neočakáva. Pravdepodobne ani v najbližších 30 rokoch. Dokonca som to povedal verejne,” povedal Scholz a pripomenul svoju návštevu Moskvy začiatkom roka 2022.

Na mítingu s voličmi v Berlíne kancelár pripomenul, že to povedal aj v Kyjeve pred dva a pol rokom a “každému to bolo jasné”.

 

06:30 – Sily protivzdušnej obrany počas noci zostrelili 12 dronov: po jednom nad Brjanskou a Belgorodskou oblasťou, šesť nad Orelskou oblasťou a ďalšie štyri nad Krasnodarským krajom, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:40

Kanada uvažuje o zavedení sankčných ciel na elektrické automobily vyrobené v Číne, oznámila v pondelok podpredsedníčka kanadskej vlády Chrystia Freelandová.

18:00

Irán a Bahrajn sa v pondelok dohodli, že začnú rokovať o obnovení bilaterálnych diplomatických vzťahov. Tie krajiny prerušili v roku 2016.

18:00

Thajsko tento týždeň po osemmesačnej prestávke obnoví vysielanie svojich poľnohospodárskych robotníkov do Izraela. Podľa spravodajského webu The Times of Israel (TOI) do konca roka by ich počet mal dosiahnuť viac ako 10.000.

17:59

Európska únia (EÚ) nie je dostatočne pripravená na krízu dodávok plynu, varoval v pondelok Európsky dvor audítorov (EDA).

17:59

Tlačová služba dagestanského ministerstva zdravotníctva v pondelok korigovala bilanciu nedeľných útokov na pravoslávne chrámy, synagógy a stanovište dopravnej polície v Dagestanskej republike na ruskom severnom Kaukaze, keď uviedla, že priamo pod paľbu útočníkov sa dostalo 46 ľudí, z nich 20 zraneniam podľahlo. Medzi obeťami sú policajti aj civilisti. Pôvodná informácia udávala 20 mŕtvych a 46 zranených.

17:43

Poľský prezident Andzej Duda v pondelok počas oficiálnej návštevy v Pekingu podpísal päť dohôd o obchode so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Poliaci budú zároveň môcť vycestovať do Číny bez víz na 15 dní.

17:43

Spoločné vojenské cvičenie krajín tzv. Weimarského trojuholníka sa v roku 2025 bude konať v Poľsku. Oznámil to poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po pondelkovom stretnutí ministrov obrany Poľska, Francúzska a Nemecka.

17:43

Senegalské úrady zaviedli dobrovoľné skríningové testy na chorobu COVID-19 pre pútnikov vracajúcich sa z výročnej moslimskej púte do Mekky v Saudskej Arábii. Na medzinárodnom letisku v Dakare okrem toho opätovne zaviedli aj nosenie rúšok.

17:42

Spoločná európska mena na začiatku nového týždňa vzrástla. Dolár sa totiž oslabil po tom, čo sa v minulom týždni dostal takmer na 8-týždňové maximum. Euro sa v pondelok popoludní okolo 16.40 h SELČ obchodovalo s plusom 0,40 % po 1,0735 USD. Európska centrálna banka stanovila v pondelok popoludní referenčný kurz eura na 1,0730 (v piatok: 1,0688) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,9319 (0,9356) eura.

17:27

Slovenský tenista Lukáš Klein postúpil do 2. kola kvalifikácie na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V pondelkovom zápase zdolal ako 26. nasadený Američana Tristana Boyera v dvoch setoch 6:4 a 7:6 (5). V nasledujúcom stretnutí ho čaká Kazach Timofej Skatov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke invazívny a obzvlášť nebezpečný druh rastliny Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) pri meste Sobrance

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali