To najdôležitejšie z Ukrajiny – Odesa môže byť bez dodávok elektriny 2 až 3 mesiace

Bratislava 10. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/LIBKOS,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto

20:40- Odesa môže byť bez dodávok elektriny 2 až 3 mesiace. V sobotu večer o tom informovalo príslušné oddelenie Odeskej oblastnej štátnej správy.

„Dnes ráno nepriateľ zákerne zasiahol zariadenia energetickej infraštruktúry v Odeskej oblasti. Situácia je veľmi zložitá. Odesa a takmer celá Odeská oblasť zostali bez svetla…“ – nasleduje správa od úradov.

Poukazuje sa na to, že podľa predbežných prognóz bude obnovenie energetických zariadení v Odeskej oblasti trvať oveľa dlhšie ako v predchádzajúcich obdobiach po ostreľovaní.

 

19:40- Rada EÚ schválila poskytnutie makrofinančnej pomoci Ukrajine vo výške 18 miliárd eur v roku 2023, uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej na webovej stránke orgánu.

Ako sa uvádza vo vyhlásení, pôžička Ukrajine vo výške 18 miliárd EUR bude mať 10-ročné obdobie odkladu. Návrh prijatý Radou EÚ bude na budúci týždeň zaslaný Európskemu parlamentu na prípadné prijatie.

 

19:15 – Ruský obchodník so zbraňami Viktor But, ktorý vo štvrtok opustil americké väzenie výmenou za prepustenie americkej basketbalistky Brittney Grinerovej z ruskej trestaneckej kolónie, vyhlásil, že je hrdý na ruského prezidenta Vladimíra Putina a že podporuje ruskú ofenzívu na Ukrajine. Uviedol to v rozhovore s ruskou štátnou televíziou RT.

„Som hrdý na to, že som Rus a že náš prezident je Putin,“ povedal But. Tiež poznamenal, že „plne“ podporuje aktivity Kremľa na Ukrajine. „Keby som mal možnosť a potrebné schopnosti, išiel by som dobrovoľne (bojovať na Ukrajinu),“ povedal a dodal, že „nechápe“, prečo sa masívna ruská ofenzíva neuskutočnila už v roku 2014.

 

18:45 – Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli centrálny trh v meste Aljošky v Chersonskej oblasti. Informovala o tom regionálna správa.

 

18:40 – Bankova tvrdí, že Irán plánuje dodať Moskve stovky rakiet.

„Os zla je vytvorená. Irán plánuje dodať Rusku stovky balistických rakiet s vedomím, že budú použité na vojnu v Európe. Rusko pomáha Iránu s vojenskou (jadrovou?) technológiou, aby zapálilo Blízky východ,“ povedal Michail Podoljak, poradca šéfa OP.

 

17:50 – Nové fotografie následkov dnešných „samovražedných bombových útokov“ v Odese.

Nové fotografie následkov dnešných "samovražedných bombových útokov" v Odese
Nové fotografie následkov dnešných „samovražedných bombových útokov“ v Odese
Nové fotografie následkov dnešných "samovražedných bombových útokov" v Odese
Nové fotografie následkov dnešných „samovražedných bombových útokov“ v Odese
Nové fotografie následkov dnešných "samovražedných bombových útokov" v Odese
Nové fotografie následkov dnešných „samovražedných bombových útokov“ v Odese

17:45 – Najdôležitejšie informácie z večerného brífingu ukrajinského generálneho štábu:

– Informujú o zásahoch do infraštruktúry v Odeskej a Mykolajivskej oblasti. Zároveň ale uvádzajú, že 10 z 15 Shahidov bolo úspešne zostrelených.

– Hlavné ofenzívne úsilie nepriateľa je, tak ako predtým, na smeroch Bachmut a Avdijivka. Počas dňa bolo ostreľovaných viac ako 20 osád.

– Potvrdila sa porážka nepriateľskej živej sily v Záporožskej oblasti. Zranených bolo až 150 ruských vojakov, z ktorých 50 previezli do melitopolskej nemocnice.

– Nárast napätia v melitopoľskom smere ilustruje skutočnosť, že na kontrolných stanovištiach v okolí Berďansku sa sprísnili protidiverzné opatrenia, zvýšil sa počet ruských vojakov a zvýšila sa dôkladnosť civilných kontrol.

 

16:35 – Rusko je stále schopné samo vyrábať rakety na údery proti Ukrajine – minimálne do jari 2023. Takúto predpoveď vyslovil Ivan Kiričevskij, expert vojenského portálu Defense Express.

Rusi tak budú môcť uskutočniť nové raketové útoky na Ukrajinu.

„Keď niektorí komentátori hovoria, že Rusom údajne zostali len 3-4 rakety na odpálenie, naznačujú, že niektoré z rakiet s konvenčnými hlavicami musia byť v nedotknuteľných zásobách. „Ale čo ak sa Rusi zásadne rozhodnú odmietnuť držať rakety s konvenčnými hlavicami v nedotknuteľných zásobách a urobia výnimku s výnimkou „dinkžalov“?“ povedal Kiričevskij.

Poznamenal, že Ruská federácia má „ideálne nástroje“ – protilodné rakety prispôsobené na zasahovanie pozemných cieľov: „Oniks“, ktoré predtým zasiahli Odesu, a X-35O, ktoré zasiahli Mykolajiv.

 

16:30 – Podrobnosti z ruskej strany o požiari v krymskej obci Sovetskoje , kde sa nachádza vojenská jednotka protivzdušnej obrany.

Miestne telegramy uvádzajú, že podľa predbežných správ to bolo spôsobené neopatrným zaobchádzaním s ohňom v kasárňach.

Požiar vypukol dnes ráno. Krymské médiá informovali, že dvaja vojaci zahynuli a zvyšok armády – približne 200 ľudí – bol premiestnený do iných kasární.

 

16:20 – V rozpore s očakávaniami sa veľvyslanci členských štátov EÚ na stretnutí v Bruseli nedohodli na deviatom balíku sankcií, uvádza poľský rozhlas.

Konzultácie o tejto otázke sa majú uskutočniť cez víkend a ďalšie stretnutie veľvyslancov je naplánované na pondelok 12. decembra.

Poľský veľvyslanec pri Európskej únii Andrzej Sados uviedol, že rokovania sa dostali do slepej uličky. Ako dôvod PR uvádza príliš veľa výnimiek navrhovaných v návrhu deviateho balíka sankcií. Napríklad umožniť krajinám na vnútroštátnej úrovni zmraziť aktíva osôb, na ktoré sa predtým vzťahovali sankcie EÚ a ktoré pracovali v poľnohospodárskom sektore.

O tejto otázke budú ešte prebiehať náročné rokovania. Maďarsko tiež požaduje, aby boli členovia ruskej vlády vyradení z čiernej listiny EÚ. A Švédsko sa na prekvapenie mnohých postavilo za Roskomnadzor.

 

16:00 – Eskalácia v Donecku sa týka aj okolitých osád.

Podľa polície Doneckej oblasti zažila Avdejevka počas dňa 11 ostreľovacích útokov. To je presne polovica všetkých prípadov ostreľovania, ktoré v tomto období v regióne zaznamenala.

 

14:45 – Situácia na frontoch 10. decembra 2022

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

14:30 – Približne polovica ukrajinskej energetickej infraštruktúry bola značne poškodená, niektoré časti boli úplne zničené. V komentári pre CNN to priznal podpredseda vlády Oleksandr Kubrakov.

Na dokreslenie situácie dodal, že ukrajinský energetický sektor sa snaží chrániť niektoré zariadenia veľkými vrecami s pieskom.

CNN s odvolaním sa na ukrajinského vicepremiéra uvádza, že Ukrenergo tvrdí, že všetky tepelné a vodné elektrárne sú čiastočne poškodené a že okupovaná Záporožská jadrová elektráreň nedodáva energiu do siete.

 

13:35 – Kancelária prezidenta priznala, že potrvá ešte dlho, kým bude Odesa plne zásobovaná elektrickou energiou.

 

13:30 – Až do zajtrajšieho rána, 11. decembra, vyhlásili úrady v Kyjeve a Kyjevskej oblasti zvýšený stupeň nebezpečenstva v dôsledku najsilnejšej hmly.

 

12:30 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 30 ukrajinských jednotiek v smere na Kupjansk

– Ruské jednotky zničili dve skupiny ukrajinských diverzantov pri obci Vladimirovka v DĽR

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v doneckom smere a vytláčajú nepriateľa z opevnených pevností

– Ruské ozbrojené sily zmarili dva protiútoky AFU v smere na Krasnoliman, pričom zničili až 60 ukrajinských vojakov

– Ruské sily ničia americké radary AN/TPQ-36 a vozidlá Grad MLRS na palebných pozíciách v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zmarili útoky jednotiek AFU v južnom Donecku, zlikvidovali až 40 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily zasiahli šesť kontrolných bodov ukrajinských ozbrojených síl

– Ruské sily protivzdušnej obrany zničili štyri bezpilotné lietadlá v Doneckej oblasti a zostrelili desať rakiet HIMARS, Uragan a Olha v Záporožskej oblasti

 

11:00 – Dvaja mŕtvi, osem zranených – to sú výsledky najnovšieho ostreľovania Chersonskej oblasti, napísal na svojom kanáli Telegram zástupca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie.

„Rusi ostreľovali región 51-krát za deň. Strieľali z mínometov, raketometov a delostrelectva… V dôsledku útoku boli poškodené obytné štvrte mesta, nepriateľ poškodil nemocnicu, obchody a sklady. Nepriateľské strely poškodili aj infraštruktúrne zariadenia.“

 

10:15 – aketového útoku v Odeskej oblasti boli všetci odberatelia okrem kritickej infraštruktúry odpojení od elektrickej energie, uviedla spoločnosť DTEK.

„Dnes v noci došlo k ďalšiemu ruskému útoku na zariadenia energetickej infraštruktúry v Odeskej oblasti. Zničených bolo hneď niekoľko zariadení. Na miesto dorazila armáda, záchranári, pohotovostné tímy energetikov. Obnova zničených zariadení sa začne hneď, ako to armáda povolí,“ uviedla spoločnosť na svojom kanáli Telegram.

 

9:30 – Pentagón stále váha s odovzdaním bezpilotných lietadiel MQ-9 Reaper Kyjevu.

Informoval o tom portál Politico s odvolaním sa na svoje zdroje. V prvom rade sú americkí vojenskí predstavitelia v rozpakoch z toho, že tajné technológie sa dostanú najprv do rúk ukrajinskej a potom možno aj ruskej armády.

Podľa zdrojov publikácie sa americké ministerstvo obrany obáva, že Rusko by sa mohlo zmocniť technológie zachytením dronov pomocou zariadení protivzdušnej obrany.

 

9:15 – V nemeckých skladoch sa nenachádzajú žiadne systémy Patriot, ktoré by sa mohli odovzdať Ukrajine.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Tobias Lindner povedal pre Hlas Ameriky.

„Úprimne povedané, nie je to tak, že by sme mali na sklade voľné systémy Patriot, ktoré by sme mohli poslať napríklad na Ukrajinu. Systémy Patriot, ktoré posielame, sú súčasťou systému kolektívnej obrany NATO. Pred dvoma dňami sme sa dohodli s Poľskom, že tam vyšleme vojenský tím, aby preskúmal umiestnenie systémov Patriot. Sme odhodlaní chrániť bezpečnosť Poľska, preto ponúkame rozmiestnenie systémov Patriot na východnom krídle NATO,“ povedal Lindner.

 

8:45 – Azerbajdžan poslal na Ukrajinu elektrické zariadenia ako humanitárnu pomoc, uviedla tlačová služba ukrajinského ministerstva zahraničných vecí. Humanitárny náklad obsahuje 45 transformátorov elektrickej energie a 50 generátorov.

Druhá dávka humanitárnej pomoci bude odoslaná v najbližších dňoch. Ministerstvo uviedlo, že celková hodnota nákladu je viac ako 1,4 milióna manatov (viac ako 800 000 dolárov).

 

8:35 – Biely dom sa vyjadril k možnosti transferu kazetovej munície na Ukrajinu.

„Podľa našej vlastnej politiky máme obavy z používania takejto munície,“ povedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

O žiadosti Ukrajiny o tieto granáty už predtým informovala CNN. Politico teraz žiadosť potvrdzuje. Podľa nej však „nejde o niečo, čo by sa práve teraz hýbalo“, a Biden žiadosť Kyjeva aktívne nezvažuje.

Dôvodom je zvýšené riziko tejto munície pre civilistov, uviedol zdroj novín. Kongres tiež zaviedol legislatívne obmedzenia na možnosť Washingtonu prevádzať kazetovú muníciu.

„Prezident alebo minister zahraničných vecí môžu tieto obmedzenia obísť, ale musia byť splnené vysoké štandardy,“ dodáva Politico.

 

8:30 – Turecko opätovne zdôrazňuje svoju pripravenosť poskytnúť Moskve a Kyjevu všetku možnú podporu s cieľom čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré vydalo ministerstvo zahraničných vecí republiky po konzultáciách medzi námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Sergejom Veršininom a námestníkom tureckého ministra zahraničných vecí Sedatom Onalom v Istanbule.

 

8:20 – V dôsledku nočného útoku dronov v Odeskej oblasti nie je v celom regióne žiadne svetlo. Informoval o tom guvernér Maxim Marčenko. Podľa neho to ovplyvnilo aj bytový fond.

„Energetici už pracujú na obnove poškodenej infraštruktúry,“ dodal Marčenko.

 

8:15 – Nórsko vyčlení 100 miliónov USD na obnovu poškodenej ukrajinskej infraštruktúry.

Nórsko 9. decembra oznámilo, že poskytne 1 miliardu nórskych korún (100 miliónov dolárov) na opravu ukrajinskej infraštruktúry poškodenej pri masových raketových útokoch Ruska.

„Nová alokácia z Nórska sa poskytuje prostredníctvom trustového fondu Svetovej banky pre pomoc, obnovu, rekonštrukciu a reformy na Ukrajine (URTF), ktorý má viacero darcov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

 

8:10 – Zbrane dodávané Ukrajine sa čoraz častejšie dostávajú do tretích krajín, uviedol ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Podľa neho sa situácia vymkla spod kontroly natoľko, že sa zbrane začali objavovať na čiernom trhu nielen v Európe.

 

7:30 – Ranný brífing ukrajinského generálneho štábu. Hlavné:

– Ruské útoky pri obciach Ploščanka, Nevskoje a Belogorovka v Luhanskej oblasti boli odrazené.

Rovnako ako Jakovlevka, Bachmutskij, Podgorodne, Bachmut, Opytne, Kurdyumovka, Družba, Nevelskij, Pobeda a Novomichajlovka v Doneckej oblasti.

– Raketové údery boli vykonané v osadách Boľšaja Pisarevka v Sumskej oblasti, ako aj v Kamyševke, Hryhorivke a Julievke v Záporožskej oblasti.

 

7:25 – USA už netrvajú na tom, aby ukrajinské ozbrojené sily neútočili na ruské územie, pretože sa menej obávajú eskalácie zo strany Moskvy. Informoval o tom britský denník The Times.

„Nehovoríme Kyjevu: ‚Neútočte na Rusov‘. Nemôžeme im hovoriť, čo majú robiť. Je na nich, ako použijú svoje zbrane, ale keď použijú zbrane, ktoré im poskytneme, trváme len na tom, aby ukrajinská armáda dodržiavala medzinárodné vojnové právo a Ženevské konvencie.

Je to jediné obmedzenie, ale znamená to, že ruské rodiny nesmú byť terčom útokov a nesmú sa ani pokúšať o odstránenie konkrétnych osôb. Pokiaľ vieme, Ukrajina tieto podmienky dodržiava,“ povedal hovorca amerického ministerstva obrany.

 

7:20 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa obáva, že boje na Ukrajine by sa mohli vymknúť spod kontroly.

Pre NRK povedal, že vojna by sa potom mohla rozšíriť do ďalších európskych krajín a prerásť do vojny medzi Ruskom a Alianciou.

„Obávam sa, že vojna na Ukrajine sa vymkne spod kontroly a prerastie do veľkej vojny medzi NATO a Ruskom. Som však presvedčený, že sa tomu vyhneme,“ povedal generálny tajomník Aliancie bez ďalších podrobností.

Podľa Stoltenberga „niet pochýb o tom, že je možná plnohodnotná vojna“.

Zdôraznil tiež, že je dôležité vyhnúť sa konfliktu, do ktorého by sa zapojilo viac európskych krajín.

 

7:15 – Rusko rozširuje a modernizuje svoj jadrový arzenál. V piatok to povedal minister obrany USA Lloyd Austin, informovala agentúra Reuters.

„Rusko tiež modernizuje a rozširuje svoj jadrový arzenál,“ povedal Austin na slávnostnej inaugurácii veliteľa strategického velenia USA, ktoré dohliada na jadrový arzenál Spojených štátov.

Podľa agentúry Reuters má Rusko najväčšie zásoby jadrových zbraní na svete, približne 6 000 hlavíc. Rusko a Spojené štáty vlastnia spolu približne 90 % jadrových hlavíc na svete.

 

7:10 – Ochranná zóna okolo Záporožskej jadrovej elektrárne môže byť dohodnutá a v blízkej budúcnosti bude funkčná. Oznámil to šéf MAAE Rafael Grossi.

Medzitým agentúra informovala o návštevách ukrajinských jadrových zariadení, uviedla spravodajská stanica BBC.

Vo vyhlásení MAAE o návšteve ukrajinských jadrových elektrární sa uvádza, že Ukrajina požiadala agentúru o návštevu všetkých troch jadrových elektrární na Ruskom okupovanom území – na južnej Ukrajine, v Chmeľnickom a Rivnom, ako aj v núdzovej černobyľskej elektrárni – 24. novembra po silnom ruskom raketovom útoku na ukrajinskú energetickú sieť, ktorý dočasne prerušil dodávky elektrickej energie zvonka a prinútil všetky štyri elektrárne, aby svoje potreby zabezpečovali prostredníctvom generátorov.

MAAE začala svoje inšpekcie v Černobyle a v juhoukrajinskej jadrovej elektrárni v Mykolajivskej oblasti, ktorú agentúra navštívila minulý týždeň. Tento týždeň navštívili Chmelnickú JE (mesto Netišin) a Rivnenskú JE (mesto Varaš). V budúcnosti sa plánuje zorganizovať stály pobyt expertov MAAE na všetkých štyroch lokalitách.

V oboch závodoch boli zamestnanci profesionálni a plne sa venovali svojej dôležitej úlohe, uvádza sa vo vyhlásení. Jadrové elektrárne na západnej Ukrajine neutrpeli v dôsledku ruského ostreľovania žiadne fyzické škody, ale udalosti majú naďalej vážny psychologický vplyv na ľudí, ktorí tam pracujú.

Ukrajinskí jadroví energetici požiadali MAAE o pomoc s vybavením aj psychologickou podporou v stresových situáciách.

Vo vyhlásení sa spomína aj situácia v Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni. Odborníci MAAE sú tam na stálej zmene od začiatku septembra – nedávno prišla štvrtá zmena.

Elektráreň je údajne naďalej napájaná z externých zdrojov a stav jej šiestich reaktorov sa nezmenil. Bloky 5 a 6 sú odstavené, ale sú horúce a vyrábajú paru pre samotnú elektráreň, ako aj horúcu vodu pre okolie.

 

7:05 – „Ukrajina sa pri odrážaní ruskej agresie nemusí obmedzovať len na svoje vlastné územie,“ uviedla hovorkyňa spolkovej nemeckej vlády Christiane Hoffmannová na tlačovej konferencii v Berlíne.

„Z nášho pohľadu Ukrajina uplatňuje svoje právo na sebaobranu zakotvené v článku 51 Charty OSN,“ povedal Hoffmann.

Článok 51 znie takto:

„Táto charta sa nijako nedotýka prirodzeného práva na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, ak dôjde k ozbrojenému útoku na člena, kým Bezpečnostná rada neprijme opatrenia potrebné na udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.

Opatrenia prijaté členmi pri uplatňovaní tohto práva na sebaobranu sa bezodkladne oznámia Bezpečnostnej rade a nijako neovplyvnia právomoc a zodpovednosť Bezpečnostnej rady podľa tejto charty kedykoľvek prijať opatrenia, ktoré považuje za potrebné na udržanie alebo obnovenie medzinárodného mieru a bezpečnosti.

 

7:00 – 9. decembra. Hlavná vec z ruského pohľadu :

– Vojenská operácia ide svojou cestou, u nás je všetko stabilné, povedal Putin a vysvetlil, že keď povedal, že proces je dlhý, mal na mysli dĺžku procesu urovnania

– Slová Merkelovej o minských dohodách znamenajú, že nikto, dokonca ani Európa, sa nechystá plniť žiadne dohody, ale chce len napumpovať Ukrajinu zbraňami, povedal Putin

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v smere Krasno-Limansk, za deň zničili viac ako 50 ukrajinských militantov a šesť kusov techniky

– Ruská armáda zlikvidovala viac ako 30 ukrajinských vojakov v doneckom smere, zatiaľ čo v kupjanskom smere údery útočného a armádneho letectva zlikvidovali viac ako 40 ukrajinských vojakov

– Generálny riaditeľ MAAE verí, že vytvorenie bezpečnostnej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne je možné do konca roka

– Lukašenko povedal, že čoskoro budú zverejnené fakty o tom, ako chcel Západ v rokoch 2021-2022 začať vojnu s Ruskom z Donbasu

– Ukrajinské jednotky vypálili 20 rakiet Grad na centrum Donecka, hlásia obete

ukrajina vojna
Mapa bojov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 18:46

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu na začiatku svojej návštevy Egypta povedal, že chce posilniť strategické partnerstvo medzi USA a Egyptom.

Včera 17:23

Podpora Severnej Kórey pre Rusko vo vojne na Ukrajine iba ukazuje, ako veľmi je potrebné, aby zvyšok sveta spolupracoval v oblasti bezpečnosti. Uviedol to v nedeľu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul.

Včera 17:14

Miestni obyvatelia a turisti sa už nebudú môcť prechádzať po uliciach chorvátskeho mesta Split iba v plavkách. Tamojšie úrady totiž prijali novú vyhlášku, na základe ktorej dostanú dovolenkári a miestni obyvatelia pokutu vo výške 150 eur, ak budú chodiť po meste bez trička alebo iba v bikinách.

Včera 16:15

Podľa satelitných snímok, ktoré zverejnil ukrajinský vojenský portál Defense Express, továreň na výrobu bômb v Iráne nebola počas nočných náletov zasiahnutá. Informácie uvádzal, že 28. januára približne o 23:30 miestneho času došlo k útoku na tento konkrétny závod. Na satelitnej snímke SkySat od spoločnosti Planet Labs, ktorá bola zhotovená po útoku 29. januára o 10:10 miestneho času, však nie sú vidieť žiadne škody.

Včera 16:10

USA v skutočnosti nechcú Abramsy na fronte predovšetkým preto, že sú vybavené sofistikovaným pancierom z ochudobneného uránu, ktorého zloženie je prísnym štátnym tajomstvom, píše Washington Post.

Včera 16:08

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie.

Včera 16:07

Rusko neplánuje tento rok rokovať s Japonskom o obnovení dohody, ktorá japonským rybárom umožňovala loviť v okolí sporných Kurilských ostrovov, oznámilo v nedeľu ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dôvodom je podľa Moskvy prijatie protiruských opatrení zo strany Tokia.

Včera 15:05

„Ak raz vláda padne, tak je fér ísť do predčasných volieb, nemusí to byť v čo najskoršom, ale v rozumnom termíne,“ vyhlásil Gábor Grendel.

Včera 15:02

Čína schválila dva perorálne podávané lieky, vyvinuté domácimi odborníkmi, pre pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, informoval v nedeľu čínsky Národný úrad pre liečivá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Vášeň v Tebe

Najväčší trapas Haliny Pawlowskej? Z mora ju ťahali vrtuľníkom na lane!

0 icon

Populárna česká spisovateľka a herečka Halina Pawlowská vo svojich knihách čitateľov nielen zabáva, ale odhaľuje aj zážitky zo svojho života. A nebojí sa vytiahnuť aj niektoré trápne situácie, ktoré, priznajme si, sa občas stanú každému. Veľmi vtipnú príhodu prezradila Jánovi Krausovi v jeho Show Jána Krausa. „Najväčší trapas bol, keď som uviazla v Severnom…

Ocot na znečistenú vodovodnú batériu ste už určite použili. Vyskúšali ste však školskú gumu?

0 icon

Častým problémom v domácnosti je usadený vodný kameň na vodovodnej batérii. Domáci trik s octom alebo kyselinou citrónovou ste už určite vyskúšali. Poznáte však trik na usadeniny s klasickou školskou gumou na gumovanie? Zanesené batérie pôsobia nielen neesteticky, ale zároveň môžu jej povrch poškodiť. Na usadeniny na vašej batérii v kuchyni či kúpeľni môžete…

Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

0 icon

Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

0 icon

Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

0 icon

Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

Armádny Magazín

Wagnerovci obsadili dedinu Blagodatnoe. Nový batalión Azov bol vyslaný do Bachmutu

0 icon

Ukrajina, 29. januára 2023 (AM) – Obec Blagodatnoe, ležiaca juhozápadne od Soledaru, sa dostala pod kontrolu ruských síl, útočné skupiny „Wagner“ obsadili dedinu a začali ju čistiť. Oznámil to šéf a zakladateľ vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin na oficiálnom kanáli TG. Prigožin, ktorý opakovane vyčítal vojenským korešpondentom unáhlené správy o zajatí tej

Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

0 icon

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu

0 icon

Izrael, 29. januára 2023 (AM) –Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

0 icon

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

0 icon

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom "Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeob

TopDesať

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu.  [the_ad id="80455"] 1. Ponožky

10+ fotografií, ktoré ti ukážu, že si nemal až tak zlý deň

0 icon

Každý z nás môže mať zlý deň. Je však dôležité rozlíšiť tie zlé dni a tie oveľa horšie. Po vzhliadnutí týchto fotografií si určite spomenieš na svoje nešťastné dni a povieš si, že až také zlé neboli. Zlý deň môže byť plný stresu, neúspechov a sklamaní. Môže to znamenať, že…

Najsmrteľnejšie vody našej planéty: Môže za to ťažba lítia?

0 icon

Najsmrteľnejšie vody našej planéty. Aj takto by sme mohli nazvať vodné jazerá, ktoré sa nachádzajú v oblasti Atacama v Čile. Jedno z najsuchších miesta na planéte nie je miestom, kde by si očakával, že nájdeš tie najnebezpečnejšie vody na Zemi. Vysoko v Andách v Čile sú soľné pláne Salar de Atacama…

TEST: Dokážeš potlačiť zívanie pri týchto fotografiách?

0 icon

Dokážeš potlačiť zívanie pri pohľade na tieto fotografie? Podľa štúdie zverejnenej v roku 2017 zažívame nákazlivé zívanie, keď vidíme niekoho iného zívať. Takže je čas si túto teóriu vyskúšať na vlastnom tele. Vydržíš nezívať pri pohľade na nasledujúce fotografie? Alebo budeš automaticky otvárať ústa? Čo spôsobuje zívanie? Prečo vlastne zívame? Tento prejav…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali