To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Aktualizované 1. apríla 2023 o 20:09 h.

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke zničený rodinný dom po ostreľovaní v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti

20:08 – Na juhovýchodnej Ukrajine je vyhlásený nálet.

 

19:41 – Požiar na hydinovej farme v Brjanskej oblasti bol úplne uhasený.

 

19:03 –  Zelenského večerný príhovor.

Prezident sa vyjadril k sankciám, ktoré boli dnes uvalené na Rusov.

“Podpísal dva dekréty o sankciách proti tým, ktorí pracujú pre ruskú agresiu. Ide o predstaviteľov štátu agresora, jeho vojensko-priemyselný komplex – stovky spoločností. A kolaboranti. Hovoríme o viac ako 650 nových sankcionovaných osobách,” povedal prezident.

 

18:41 – Na ukrajinsko-poľskej hranici sa zvýšil počet ľudí smerujúcich na Ukrajinu, uviedla Štátna pohraničná služba.

“Aktivizácia dopravy je spôsobená tým, že mnohí občania sa v predvečer veľkonočných sviatkov vracajú na Ukrajinu. To vedie k dlhším čakacím lehotám na prekročenie hranice,” upozornila agentúra.

 

18:07 – Pri požiari na hydinovej farme v Brjanskej oblasti sa zranila jedna osoba.

Miratorg potvrdil, že požiar vypukol v komplexe hydinárskej farmy BC-3 v obci Uruchye. “V jednej z budov došlo k požiaru. V súčasnosti je požiar lokalizovaný a otvorené ohnisko bolo zlikvidované. Výrobný závod bude fungovať ako zvyčajne,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení na svojej webovej stránke.

 

18:00 – Najdôležitejšie informácie z večernej správy generálneho štábu

Počas dňa Rusi uskutočnili 2 raketové útoky, 25 leteckých útokov a 6 ostreľovaní z MLRS. Raketové údery boli vykonané na civilné ciele v Družkovke a ďalších ukrajinských osadách s použitím balistických rakiet.

Ofenzívy prebiehajú na smeroch Liman, Bachmutsk, Avdejevka a Mariinsk. Ukrajinské obranné sily odrazili viac ako 50 útokov nepriateľa. “Bachmut, Avdejevka a Marinka zostávajú horúcimi miestami.

Uskutočnili sa pokusy o ofenzívu: na Limanskom smere – v oblastiach južne od Kremennej a Verchnekamenského. A na Bachmutskom smere – v Bachmute a Bohdanivke. Na smeroch Avdejevka a Marinka – v oblastiach Avdejevka, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

Ukrajinské letectvo uskutočnilo osem úspešných úderov, raketové a delostrelecké jednotky zasiahli tri oblasti, v ktorých boli sústredené ľudské zdroje, zbrane, vybavenie a dva muničné sklady.

 

17:35 – Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak uviedol, že na Avdejevku bol podniknutý ďalší raketový útok.

“Prvá raketa zasiahla administratívnu budovu, druhá zasiahla aj objekt infraštruktúry,” napísal vedúci OP. Miestne propagačné stránky spresňujú, že budova daňovej správy bola úplne zničená.

Podľa Jermaka nedošlo k žiadnym obetiam ani zraneniam – “ľudia boli ukrytí”.

 

17:33 – Podľa agentúry Bloomberg odchod západných obchodníkov s obilím z ruského trhu zvýši geopolitický vplyv Ruska v dôsledku presunu ruského vývozu potravín pod štátnu kontrolu.

“Odchod spoločností Cargill a Viterra ponecháva ruské zásoby obilia z veľkej časti v rukách domácich a štátom financovaných spoločností, čo znamená, že Rusko bude kontrolovať väčšinu príjmov z ich predaja,” uviedli analytici agentúry.

“To znamená, že pre Rusko bude jednoduchšie využívať vývoz obilia ako nástroj geopolitického vplyvu.” Agentúra Bloomberg uviedla, že hlavnými odberateľmi potravín z Ruska sú krajiny Blízkeho východu a Afriky.

 

17:08 – Súd v Kyjeve rozhodol, že metropolita Pavlo bude v sobotu násilne predvedený na pojednávanie.

 

17:07 – Ukrajinský parlament plánuje na budúci týždeň schváliť zákon, ktorý oslobodí ukrajinských utečencov od povinnosti podať priznanie o príjme, ak v zahraničí získali príjem, ktorý nepodlieha zdaneniu na Ukrajine.

Uviedol to poslanec Ľudovej služby Maksym Buzhanskyy.

 

16:37 – 22 krajín, viac ako 200 bojových lietadiel.

Podľa nemeckého ministerstva obrany NATO usporiada svoje doteraz najväčšie cvičenie stíhačiek.

Cvičenie s názvom Air Defender 2023 sa uskutoční v júni v Nemecku a potrvá 11 dní. Zapojí sa do nich 10 000 vojakov.

“Cieľom cvičenia je optimalizovať a posilniť spoluprácu medzi krajinami a ich ozbrojenými silami,” uviedol Bundeswehr vo vyhlásení.

Stíhačky dočasne uzavrú oblohu nad Nemeckom pre civilné lietadlá kvôli letom stíhačiek.

 

15:33 –  Sergej Šojgu odovzdal vojakom medaily Zlatá hviezda a ďalšie štátne vyznamenania na veliteľstve spoločného zoskupenia ruských ozbrojených síl v zóne špeciálnych operácií na Ukrajine.

“Chápem, že je to ťažké. Ale vy plníte svoje úlohy, plníte ich so cťou, dôstojne. Krajina, vlasť a náš hlavný veliteľ vám za to udelili tieto vysoké vyznamenania. Verím, že nie sú vaše posledné. Viem a som si absolútne istý, že budete aj naďalej verne plniť svoje povinnosti voči vlasti, voči našej obrovskej krajine a jej ľudu,” povedal Šojgu.

 

15:26 – Obec Iskra v Chomutovskom okrese je pod paľbou ukrajinských ozbrojených síl, pričom bolo zaznamenaných viac ako 20 útokov.

Informoval o tom gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovoit.

K žiadnym obetiam na životoch ani zraneným nedošlo.

 

15:22 –  Zelenskyj tiež uvalil sankcie na manželku a syna bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva.

Sankcie boli uvalené aj na Ľubov Kabajevovú. Je matkou ruskej gymnastky Aliny Kabajevovej, ktorá je podľa mediálnych správ v mileneckom vzťahu s Putinom.

 

15:18 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské jednotky zničili v noci až 100 ukrajinských vojakov na Krasnolimanskom smere

– Straty AFU v Kupjanskom smere dosiahli za noc až 50 osôb

– Ruské ozbrojené sily zlikvidovali až 40 ukrajinských vojakov v smere na Cherson

– Ruské ozbrojené sily zničili v noci na dnes v doneckom smere do 110 ukrajinských vojakov a žoldnierov, viacnásobné raketomety Grad, samohybné húfnice Akatsiya a Gvozdika

– Ruské letectvo zostrelilo v Donecku ukrajinské lietadlo MiG-29 a vrtuľník Mi-8

– Ruské ozbrojené sily zničili v priebehu jedného dňa až 50 ukrajinských vojenských vozidiel a húfnicu D-20 v južnej Doneckej a Záporožskej oblasti

– V Charkovskej oblasti zničený muničný sklad 127. brigády územnej obrany ukrajinských ozbrojených síl

– Ruské prostriedky protivzdušnej obrany zachytili deväť striel MLRS a zničili päť ukrajinských bezpilotných lietadiel.

 

15:16 – Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Juh

– Na doneckom smere pri obci Marinka útočné jednotky motostreleckej jednotky Južného vojenského okruhu s podporou tankov T-72B3 a obrnených transportérov BTR-82A zničili dva oporné body AFU. Nepriateľ počas boja utrpel až 15 strát.

– V smere na Avdejevku batéria húfnic Msta-B delostreleckej brigády Južného vojenského okruhu zničila ďalší oporný bod čaty, pričom do 10 nepriateľských vojakov utrpelo nenahraditeľné straty.

– Na tom istom smere v priebehu protibatériového boja batéria 152 mm ťahaných húfnic Giatsint-B zničila delostrelecké delo D-20 ukrajinských ozbrojených síl na palebnom postavení.

 

15:11 – Zelenský uvalil sankcie na výkonného riaditeľa spoločnosti Nord Stream Matthiasa Warniga.

Ten je uvedený ako ruský občan.

Zelenskyj tiež uvalil sankcie na Viktora Zubkova, bývalého ruského premiéra, ktorý v čase, keď bol Putin predsedom vlády od 12. mája 2008 do 21. mája 2012, pôsobil ako jeho prvý námestník. V súčasnosti je predsedom predstavenstva spoločnosti Gazprom.

Sankcie boli uvalené aj na významného ruského podnikateľa a politika Borisa Titova.

 

14:38 – Tím obhajoby metropolitu Pavla, rektora Kyjevskej Pečerskej lavry, podal návrh na predloženie originálov zvukových záznamov, ktoré predtým zverejnila SBU.

V tejto súvislosti požiadali o odročenie pojednávania o predbežnej väzbe, aby mohli tieto nahrávky získať od prokuratúry.

Pavlovi právnici tvrdia, že časť obvinení proti metropolitovi Pavlovi je založená na odkaze na nahrávky zverejnené SBU, ale materiály prokuratúry neobsahujú originály týchto nahrávok.

Z procesného hľadiska by mali byť nahrávky poskytnuté obhajobe na zvukovom disku.

Obžaloba zasa tvrdí, že procesný poriadok nevyžaduje poskytnutie originálov nahrávok v tomto štádiu procesu, a obviňuje Pavlových advokátov z odďaľovania procesu.

Sudca tento návrh zamietol. Uviedol, že predbežné opatrenie sa bude posudzovať na základe dostupných spisových materiálov.

 

14:35 – Zelenský citoval rozhovor s francúzskym prezidentom. Trval hodinu.

“Podrobne som ho informoval o situácii na fronte. Venovali sme sa ďalším krokom pri realizácii mierovej formuly. Koordinované kroky v kontexte najbližších medzinárodných opatrení,” napísal Zelenskyj.

 

14:17 – Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak na svojom kanáli Telegram informoval o novom ostreľovaní Chersonu a okolia.

Píše, že na mesto bolo použité delostrelectvo. Zasiahnutý bol súkromný dom a na ulici bol zabitý človek.

Okrem toho bola ostreľovaná obec Kazatskoje v Chersonskej oblasti, pričom bol tiež zasiahnutý súkromný dom a zranený jeden muž.

14:15 –  Vladimir Zelenskij komentoval Lukašenkovu výzvu na prímerie a rokovania s Ruskom slovami, že s Ruskom sa bude rokovať len vtedy, ak “stiahne vojská z nášho územia bez boja”.

 

14:00 – Ruské médiá informujú, že v meste Efremov v Tulskej oblasti sa zrútil neidentifikovaný dron.

 

13:58 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu 1. apríla uvalil sankcie na 225 ruských spoločností a 33 ruských občanov.

Príslušné dekréty sú zverejnené na webovej stránke prezidentskej kancelárie. Podľa dokumentu budú tieto sankcie trvať 10 rokov. Obmedzenia zahŕňajú najmä zablokovanie majetku, pozastavenie obchodných operácií, zrušenie licencií a ďalšie obmedzenia, spolu 11 opatrení.

 

13:42 – Štáty, ktoré vlastnia jadrové zbrane, by ich nemali rozmiestňovať v zahraničí, a ak ich majú, mali by ich stiahnuť.

Toto vyhlásenie predniesol Geng Shuang, zástupca stáleho zástupcu Číny pri OSN, na zasadnutí Bezpečnostnej rady. Jeho slová sú citované na webovej stránke čínskeho úradu pri OSN.

“Čína presadzuje konečný úplný zákaz a úplné odstránenie jadrových zbraní, vyzýva na zrušenie dohody o “spoločnom využívaní jadrových zbraní” a zasadzuje sa za to, aby všetky štáty vlastniace jadrové zbrane nerozmiestňovali jadrové zbrane v zahraničí a stiahli jadrové zbrane rozmiestnené v zahraničí,” povedal Šuang.

 

13:18 –  Telegramové kanály začali šíriť informácie, že počas vojnového stavu na Ukrajine bolo povolené predávať lieky na predpis bez lekárskeho predpisu, s výnimkou omamných a psychotropných látok.

V skutočnosti bolo toto ustanovenie zrušené zákonom č. 7444 prijatým koncom minulého roka.

 

12:32 –  Farmári zo Spojeného kráľovstva darovali ukrajinským ozbrojeným silám 22 pickupov. Informoval o tom poslanec Ľvova.

 

12:05 – Kurský gubernátor Roman Starovoit uviedol, že ukrajinský dron zhodil výbušné zariadenie na strechu Domu kultúry v obci Dronivka v okrese Gluškovka.

“K obetiam na životoch nedošlo, črepiny spôsobili menšie škody na oknách a fasádach blízkych budov FAP a obecného úradu,” uviedol regionálny šéf.

 

12:00 – Ukrajina objednala od Poľska 100 obrnených transportérov Rosomak.

Túto informáciu zverejnil na Twitteri poľský premiér Mateusz Morawiecki.

“Ukrajinská armáda od nás kúpi 100 Rosomakov, ktoré sa vyrábajú v Siemianowiciach Śląskich. Sú to bojové transportéry najvyššej triedy. Platba za tento nákup pôjde z peňazí EÚ a USA,” povedal premiér.

 

11:57 –  Výbuch granátu v byte viacposchodového domu vo Ľvove zabil jednu osobu a ďalšiu vážne zranil, informovalo Ľvovské oblastné policajné oddelenie.

Hlásenie o výbuchu v byte na Zamarstynivskej ulici dostala polícia 31. marca o 22.30 h.

“V byte vybuchol granát, pravdepodobne RGN. Na následky zranení na mieste zomrel 44-ročný obyvateľ Černihova a 52-ročný majiteľ bytu bol hospitalizovaný s vážnymi zraneniami,” uviedla polícia.

 

10:52 – Americký inštitút pre vojenské štúdie (ISW) na geolokačných záberoch videl vlajku PMC Wagner na budove v centre Bachmutu, ktorá sa nachádzala niekoľko blokov (do 400 metrov) od budovy mestskej správy.

Na tých istých záberoch je tiež vidieť, že ukrajinské sily uskutočnili protiútok juhozápadne od Bachmutu a získali späť stratené pozície južne od Ivanivska (asi 7 km juhozápadne od Bachmutu).

V smere na Avdejevku geolokácia ukazuje, že ruské sily postúpili v okolí Veseloje (6 km severne od Avdejevky).

 

10:35 –  Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Centre

– Počas bojovej služby v smere Krasno-Limansky prostriedky protivzdušnej obrany skupiny síl Centrum zistili a zničili prieskumné bezpilotné lietadlá ukrajinských ozbrojených síl.

– V priebehu protibatériového boja prieskumníci odhalili delostrelecké jednotky ukrajinských nacionalistov. V dôsledku ostreľovania utrpel nepriateľ straty na personáli a technike.

 

10:22 – Syn ugandského prezidenta, brigádny generál Muhuzi Kainerugaba, vyhlásil, že je pripravený vyslať vojakov na obranu Moskvy.

“Nazvite ma ‘putinistom’, ak chcete, ale my Ugandčania pošleme vojakov na obranu Moskvy, ak ju budú niekedy ohrozovať imperialisti!” – Napísal to na Twitteri.

 

9:54 – Šojgu rokoval na veliteľstve spoločného zoskupenia ruských vojsk o zásobovaní vojsk muníciou, čo je otázka, ktorá je pod neustálou kontrolou ruskej vlády a ministerstva obrany.

Poznamenal, že “objem dodávok najžiadanejšej munície bol stanovený a prijímajú sa potrebné opatrenia na ich zvýšenie. Spolu s tým “sa znásobilo množstvo nimi vyrábaných výrobkov na zásobovanie vojsk, pričom ide o konvenčné aj vysoko presné druhy munície.”

“To všetko umožňuje plniť úlohy stanovené najvyšším veliteľom v súlade s plánom špeciálnej vojenskej operácie,” povedal Šojgu.

9:50 – Metropolita Pavlo, predstavený Kyjevsko-pečerskej lavry, uviedol, že bol umiestnený do domáceho väzenia. Informovali o tom miestne médiá.

 

9:48 – Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Vostok

– Nepriateľ sa trikrát pokúsil preskúmať predsunuté pozície skupiny Vostok v južnom doneckom smere. Motorizované strelecké jednotky podporované delostrelectvom všetky útoky odrazili a zničili do 20 militantov.

– V záporožskom smere bola odhalená a zničená nepriateľská prieskumná skupina a zlikvidovaných päť nacionalistov.

– V rámci protibatériového boja boli použité automatické sondážne systémy na odhalenie a zničenie dvoch nepriateľských húfnic pri obciach Červonaja Krynica a Preobraženka.

 

9:35 – NATO plánuje poslať ukrajinským ozbrojeným silám dva prápory tankov Leopard 2 a štyri prápory Leopardov.

Nemecký minister obrany Pistorius uviedol, že je nepravdepodobné, že by sa ich mohlo dodať viac, pretože spojenci majú obmedzené zdroje.

“Nevidím scenár, v ktorom by bolo možné poslať Ukrajine ďalšie tanky Leopard nad rámec toho, čo bolo oznámené,” povedal.

 

8:42 –  Námestníčka ministra obrany Anna Malyarová uviedla, že situácia na východe Ukrajiny je naďalej pomerne zložitá.

V Bachmute sa Rusi “snažia postupovať smerom k centrálnej časti mesta, pričom v niektorých oblastiach dosahujú menšie premenlivé úspechy. Nemôžu sa však zmocniť mesta. V okolí a v samotnom meste pokračujú ťažké boje.

“Takisto nepriateľ vedie ofenzívu v blízkosti Avdejevky s cieľom obkľúčiť mesto a zablokovať zásobovacie trasy,” povedala Malyarová.

 

8:13 – Ukrajinské ozbrojené sily sa v Bachmute sťahujú, pretože Rusi delostrelectvom ničia obranyschopné objekty.

Vo videu zverejnenom na Tiktoku z 31. marca ukrajinský vojak hovorí, že nepriateľ ničí “blok za blokom”.

“Ukrajinská armáda sa drží. Ale sami chápete – keď je čo držať, tak sa držíte. Keď sa nemáte čoho držať, musíte postupne ustupovať,” hovorí vojak na videu.

 

7:56 – Vedúceho kyjevskej Pečerskej lavry Pavla dnes ráno podozrievala SBU a jeho dom prehľadáva.

Povedal to sám Pavol pred lavrou. Podľa jeho slov je obvinený z práce pre Rusko a z podnecovania náboženskej nenávisti. Taktiež mu podľa farára povedali, že “preklial prezidentove deti”.

“Ja som nikoho nepreklínal. Ale povedal som slová evanjelia, že naše slzy nepadnú na zem, ale padnú na hlavy tých, ktorí spôsobili tieto nepokoje,” dodal Pavol.

 

7:43 –  Podľa náčelníka vojenského štábu USA Marka Milleyho je nepravdepodobné, že by Ukrajina tento rok zvíťazila.

“Nemyslím si, že sa to podarí v najbližšom čase v tomto roku,” povedal Milley pre Defense One. Oslobodenie celého ukrajinského územia od Rusov je “veľmi, veľmi ťažká vojenská úloha”.

“Vidíme, že na Ruskom okupovanej Ukrajine je stále niekoľko stotisíc Rusov. Netvrdím, že sa to nedá urobiť. Hovorím len, že je to veľmi ťažká úloha,” hovorí náčelník generálneho štábu USA.

 

7:20 – Ukrajinské ministerstvo vnútra tvrdí, že osem brigád “útočnej gardy” na obsadenie Krymu a Donbasu bolo sformovaných a sú pripravené na “aktívnu útočnú činnosť”.

 

7:19 – Ruské ozbrojené sily zabránili ukrajinským ozbrojeným silám vykonať prieskum v smere na Kupjansk, uviedol vedúci tlačového strediska západného vojenského zoskupenia Sergej Zybynskyj.

“Ukrajinci sa pokúsili viesť prieskumný boj z dvoch smerov súčasne 14. samostatnou mechanizovanou brigádou. V dôsledku protiútoku našich jednotiek utrpeli Ukrajinci straty a boli nútení ustúpiť na predtým obsadené pozície. V boji bolo zabitých pätnásť bojovníkov,” povedal Zybynskyj.

 

7:16 –  Ukrajinská armáda Energodar neostreľuje, situácia je po návšteve generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho pokojná a tichá.

Iformoval o tom Volodymyr Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom.

 

7:13 – Aktuálne informácie z frontu z Generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Počas dňa bolo odrazených sedemdesiat nepriateľských útokov. Najintenzívnejšie boje pokračujú v osadách Bilohivka, Bachmut, Avdejevka a Marinka.

V limanskom smere sa Ruská federácia pokúsila o ofenzívu pri osadách Makiivka, Kremenna, Červonopopovka, Dibrova, Belogorivka a pri Serebrijanskom lesnom hospodárstve.

Na Bachmutskom smere pokračuje búranie na Bachmut, pričom nepriateľ sa pokúša o jeho úplné ovládnutie. Útoky sú odrazené aj v oblastiach Bogdanivka a Ivanivske.

Na smeroch Avdejevka a Marinka prebiehali boje pri Novobachmutovke, Avdejevke, Pervomajskoje a Marinke.

 

7:10 –  Nikolajevský gubernátor Vitalij Kim varuje pred raketovou hrozbou pre regionálne centrum.

 

7:07 – Najdôležitejšie body večerného prejavu Vladimíra Zelenského

1. Informoval o samite pri príležitosti výročia oslobodenia Bukurešti, na ktorom sa zúčastnili vedúci predstavitelia štyroch krajín.

2. Prisľúbil nájsť spôsoby, ako potrestať Rusov za ich agresiu voči Ukrajine.

 

7:05 – Pri ostreľovaní v Avdejevke zahynul päťmesačný chlapec a jeho stará mama.

Informoval o tom gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko na svojom telegramovom kanáli. Okrem toho podľa neho boli zranení matka a otec dieťaťa. Uviedol tiež, že rodina sa deň predtým odmietla evakuovať.

 

7:03 – Vo východných a juhovýchodných regiónoch Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach.

 

7:00 – Ukrajina nebude schopná v krátkom čase dosiahnuť svoj vojenský cieľ, ktorým je vytlačenie ruských vojsk a znovuzískanie všetkých stratených území. Uviedol to Mark Milley, predseda Výboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA.

Generál tiež pripúšťa konflikt s Čínou v dôsledku nejakého incidentu alebo udalosti, ale považuje ho za nepravdepodobný.

 

6:50 – USA možno v pondelok oznámia nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 2,6 miliardy dolárov, informuje agentúra Reuters.

 

6:40 – MMF schválil Ukrajine štvorročnú pôžičku vo výške 15,6 miliardy USD, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj. Ide o najväčšiu pôžičku Kyjevu od vypuknutia bojov vo februári minulého roka.

 

6:30 – Vojenská operácia, 31. marca 2023

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v plánoch Generálneho štábu ruských ozbrojených síl nie je žiadna druhá vlna mobilizácie, dobrovoľníkov a tých, ktorí už boli odvedení, je dostatok, do zóny špeciálnej operácie nebude poslaný žiadny jarný odvedenec.

– Lukašenko navrhol zastaviť bojové akcie na Ukrajine a vyhlásiť prímerie bez práva na presun techniky a zbraní z oboch strán, Peskov uviedol, že Putin môže o Lukašenkových návrhoch diskutovať na ich rokovaniach budúci týždeň

– Vláda prijala opatrenia na znásobenie výroby najžiadanejších typov zbraní pre ruské ozbrojené sily, povedal Mišustin

– Približne polovica ruských vojnových zajatcov zadržiavaných na Ukrajine, ktorých vypočula OSN, uviedla, že ich mučili a zle s nimi zaobchádzali, uviedol šéf Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Türk

– Moskalkova vyjadrila znepokojenie nad tým, že ukrajinská strana “mlčí” v dialógu o výmene zajatcov

– Krajiny EÚ sú blízko k diskusii o vyslaní “nejakého druhu mierových jednotiek” na Ukrajinu, povedal Orbán

– Medvedev sa domnieva, že tzv. mierové jednotky pod záštitou NATO jednoducho vstúpia do konfliktu a budú legitímnym cieľom

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:04

Americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak vo štvrtok oznámili nové strategické partnerstvo s cieľom lepšie čeliť hospodárskej nestabilite i výzvam zo strany Ruska a Číny. Na rokovaní v Bielom dome hovorili aj o ruskej invázii na Ukrajinu. Demokrat Biden vyjadril presvedčenie, že USA budú tejto krajine dlhodobo poskytovať vojenskú podporu aj napriek váhavým postojom niektorým členom Republikánskej strany.

06:40

Námestník riaditeľa kancelárie ruského prezidenta Sergej Kirijenko navštívil okupovanú časť juhoukrajinskej Chersonskej oblasti. Oznámil to vo štvrtok Ruskom dosadený šéf miestnej samosprávy Andrej Alexejenko.

06:35

Najväčšia európska atómová elektráreň stále dostáva vodu z priehrady, ktorá sa pretrhla počas bojov na Ukrajine, uviedla vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni. MAAE zároveň odmieta tvrdenia prevádzkovateľa danej priehrady o tom, že už nemôže dodávať vodu.

06:30

Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že bol obvinený vo federálnom  vyšetrovaní v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi po odchode z funkcie hlavy štátu.

Včera 19:58

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po zničení ukrajinskej priehrady vyzval členské štáty NATO, aby urýchlene poskytli humanitárnu pomoc Ukrajine. Uviedol to na mimoriadnom štvrtkovom zasadnutí Komisie NATO-Ukrajina.

Včera 19:57

Voda z Kachovskej priehrady na Ukrajine sa už nedá používať na chladenie reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). Oznámila to vo štvrtok spoločnosť Ukrhidroenergo.

Včera 19:57

Ruský občan zahynul blízko hotelovej pláže pri útoku žraloka v egyptskom letovisku Hurghada na pobreží Červeného mora. Vo štvrtok to oznámil ruský generálny konzulát v Hurghade.

Včera 19:33

Generál Mark Milley, predseda Výboru náčelníkov štábov USA, v prejave pred absolventmi Národnej akadémie obrany uviedol, že na svete v súčasnosti existujú najmenej tri superveľmoci – Spojené štáty, Rusko a Čína.

Podľa Milleyho bude svet v nasledujúcich desaťročiach čeliť “veľmi vážnym výzvam a krízam”.

“V súčasnosti je čoraz jasnejšie, že sa skutočne nachádzame v multipolárnom medzinárodnom prostredí, v ktorom existujú najmenej tri superveľmoci – USA, Čína a Rusko,” povedal Mark Milley.

Uviedol, že počas studenej vojny prebiehala konfrontácia medzi dvoma superveľmocami, USA a ZSSR, a po rozpade ZSSR boli USA na istý čas jedinou superveľmocou.

“Tri sú oveľa komplikovanejšie ako dve,” povedal.

Millie dodal, že situáciu komplikuje skutočnosť, že niektoré krajiny začínajú hrať vážnejšiu úlohu vo svojich regiónoch. Podľa jeho názoru by si v budúcnosti mohli nárokovať aj na status superveľmoci.

Američania začali rozšírený výcvik ukrajinských vojakov
Na snímke generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády

Včera 19:21

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) urýchlene poslala núdzové zásoby do častí Ukrajiny zasiahnutých záplavami po zničení Kachovskej priehrady na rieke Dneper. WHO sa tiež pripravuje na riešenie zdravotných rizík vrátane úrazov, utopenia a chorôb šírených znečistenou vodou, napríklad cholery. Vo štvrtok o tom informovali predstavitelia WHO.

Včera 19:19

Organizácia Spojených národov (OSN) súhlasila s nasadením humanitárnych pracovníkov na pomoc pri záplavách v Chersonskej oblasti, ak jej Rusko zaručí bezpečný prístup. Uviedlo to vo štvrtok ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Včera 18:43

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok nariadilo Rusku, aby znížilo počet svojich zamestnancov na veľvyslanectve v Bukurešti na približne rovnaký počet, aký v súčasnosti pôsobí na rumunskej ambasáde v Moskve.

Včera 18:42

Čína a Kuba uzavreli tajnú dohodu o vybudovaní zariadenia na elektronické odpočúvanie na tomto karibskom ostrove, ktoré bude schopné sledovať komunikačné spojenia na juhovýchode USA. Americké ministerstvo obrany sa k záležitosti odmietlo vyjadriť.

Včera 18:39

Najmenej 11 obetí na životoch a ďalších 30 zranených si vyžiadal štvrtkový výbuch v mešite v provincii Badachšán na severovýchode Afganistanu, počas pohrebu guvernéra tejto provincie.

Včera 18:14

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie budúci týždeň navštívi Európu, v Prahe sa má zúčastniť na bezpečnostnej konferencii, na ktorej vystúpi aj prezident ČR Petr Pavel.

Včera 18:10

Počas ruského ostreľovania vo štvrtok v juhoukrajinskom meste Cherson zomrel civilista. V meste práve evakuovali ľudí zo zaplavených budov po pretrhnutí hrádze na Kachovskej priehrade, oznámila ukrajinská generálna prokuratúra.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

10 záverov po začiatku ofenzívy AFU v Záporoží

0 icon

Kyjev 9. júna 2023 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)   Kyjev mlčí o bojoch na južnom fronte a skrýva svoje neúspechy, píše ruský vojnový korešpondent Aleksandr Koc pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda Sergej Šojgu hovoril o ďalšej vlne ofenzívy, ktorú Kyjev podnikol v záporožskom smere. Podľa Šojgua sa…

Čo o sebe prezrádzajú mainstreamoví šíritelia hoaxov o Novej Kachovke?

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Do dnešného dňa nie sú verejne dostupné nespochybniteľné dôkazy o tom, kto tú priehradu zbúral, ale režimné médiá v tom mali jasno hneď. Už pár hodín potom, ako sa z nejakého dôvodu hrádza dneperskej priehrady Nová Kachovka pretrhla, čo spôsobilo obrovské záplavy, začali…

Chmelár: Zdá sa, že NATO našlo spôsob, ako sa zapojiť do vojny

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto: Pixabay)   Ak niekto vyjadrí svoje pochybnosti o tom, kto môže za poškodenie hrádze Nova Kachovka, v lepšom prípade sa dočká výsmechu. To ale málokedy. Oveľa častejšie sú hysterické prejavy nenávisti, výzvy na zavretie, vyhostenie a iné tvorivé prejavy "demokracie." Stretol sa s nimi i…

Kollár: Ak má po voľbách vzniknúť vláda, kultúrne otázky musia ísť bokom

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Vláda nevznikne, pokiaľ sa strany nedohodnú na tom, že kultúrne otázky nechajú na ďalšie volebné obdobie. Vo štvrtkovej diskusnej relácii televízie JOJ "Na hrane" to uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) "Bude to musieť rešpektovať Šimečka a bude to musieť rešpektovať…

Nanovo zadefinované šialenstvo vzťahu k Ukrajine

0 icon

Kyjev 9. júna 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Ukrainian Defense Ministry)   Nie je potrebné, aby som oral pôdu dvakrát, keďže súhlasím so Simpliciusovím názorm na situáciu o dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzíve, píše Larry Johnson. Tu je Simpliciusova spodná línia: Minule som povedal, že stratégia AFU bude nasledovná: Budú zvyšovať tlak na všetkých týchto…

Dobrý nápad, ale nie pre Poliakov. Nemecko im chce vrátiť 2000 migrantov

0 icon

Berlín 9. júna 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Valeria Ferraro)   Počet žiadostí o deportáciu z Nemecka do Poľska v rámci Dublinskej dohody Európskej únie sa v porovnaní s minulým rokom prudko zvýšil, píše Chris Tomlinson pre The European Conservative Nemecká vláda požiadala o odovzdanie celkovo 1 878 migrantov vrátane tých, ktorí "zneužili azylové…

Vučić: “Je jasné, že budú predčasné voľby”; Brnabićová: “Máte moju rezignáciu”

0 icon

Belehrad 9. júna 2023 (HSP/b92/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić a predsedníčka vlády Ana Brnabićová sa prihovorili verejnosti. Najdôležitejšie politické posolstvo - nové voľby sa blížia, informuje srbský spravodajský portál B92 "V tejto krajine bolo príliš veľa násilia a tieto časy sa už dávno skončili. Dúfame, že sa na…

“Masové prisťahovalectvo a slabá integrácia nefungujú!” – švédsky premiér žiada najprísnejšiu migračnú politiku v EÚ

0 icon

Štokholm 9. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Reformy švédskej migračnej politiky sa budú viac zameriavať na znalosť jazyka a na ocenenie kultúrneho dedičstva a zvykov krajiny, informuje spravodajský portál REMIX News Švédsky premiér Ulf Kristersson vyzval na radikálnu zmenu migračnej politiky krajiny, pričom trvá na tom, že pre cudzincov je…

Oxfam sa ospravedlňuje za “karikatúru J. K. Rowlingovej proti transsexuálom”

0 icon

Londýn 9. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Facebook)   Žena vo videu, ktoré zverejnil Oxfam, sa nápadne podobá na autorku bestsellerov, informuje portál REMIX News Britská charitatívna organizácia Oxfam sa ospravedlnila za zverejnenie pro-LGBT videa na svojich sociálnych kanáloch, ktoré podľa všetkého zobrazovalo autorku bestsellerov a bojovníčku za práva žien J. K. Rowlingovú…

Nemecký zbrojársky gigant prudko rastie vo vojnovej Európe

0 icon

Berlín 9. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR(/AP-Martin Meissner)   Spoločnosť Rheinmetall má údajne nevybavené objednávky v hodnote 30 miliárd eur a očakáva, že v budúcom roku sa zvýšia na 40 miliárd eur, informuje portál REMIX News Zatiaľ čo sa konflikt na Ukrajine vlečie a štáty v Európe hodnotia svoje obranné kapacity, zdá…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Otvorený list predstaviteľom strany Smer

0icon

Tento článok vyšiel na stránke belobog.   Ja niktoš, dezolát a konšpirátor som si dovolil osloviť čelných predstaviteľov strany smer aby mi odpovedali

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

0icon

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politick

Slavěna Vorobelová

Zelensky cez palubu

0icon

Popredné americké médiá, The New York Times a The Washington Post, v úzkom časovom rozpätí pohybujúcom sa okolo momentu, keď NIEKTO odstrelil priehradný múr vodnej nádrže Kachovka, zverejnili informácie, ktoré vyvolávaj&uacut

Gustáv Murín

Kachovka – priehrada plná dezinformácií

0icon

Prezidentka Čaptová má pravdu. Sme obeťami lavíny dezinformácií – tých protiruských. Ona sama v tých dezinformáci&aacu

Viktória Hellenbart

Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne ? - 1 časť.

0icon

Prezidentka varuje celý svet pred udalosťami na Slovensku a pred tým,aby sme sa nevydali maďarskou cestou a prestali podporovať dodávky zbraní na Ukrajinu. V niekoľkých blogoch prinášam voľný preklad podstatných častí prednášky Vukicsa Ferencza, maďarského pegagóga na Univerzite verejných služieb, podplukovníka, analytika a  odborníka na otázky bezpe

Vášeň v Tebe

Uchopte niekoľko listov a vložte ich do ryže. Potravinové mole v okamihu zmiznú

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/wzdrowymdomu). Mnohí z nás majú v kuchyni radi zásoby suchých produktov, ako je múka, ryža alebo cestoviny. Ich skladovanie v skrini však predstavuje riziko zahniezdenia potravinových molí. Zbaviť sa ich nie je jednoduchá úloha. Ako zabrániť tomu, aby sa potravinové mole usadili vo vašich…

Ako pestovať uhorky na šnúrkach? 3 jednoduché kroky pre šťavnatú a bohatú úrodu

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@pestovanie.zahradkarisrdco6887). Ak chcete využiť každé voľné miesto v záhrade a pozbierať bujnú úrodu, popremýšľajte o pestovaní uhoriek na šnúrach. Záhradkári túto metódu odporúčajú už roky. Zlepšíte tak nielen ich vývoj, ale postaráte sa aj o zdravie zeleniny. Ako použiť tento trik?

Päť zložiek dobrého manželstva. Poznáte ich všetky?

0 icon

09.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/OlcayErtem). Dobré manželstvo je ako polievka uvarená z viacerých ingrediencií, ale v tomto prípade nestačí jeden kuchár. Šťastné dlhodobé páry opakujú ako mantru, že bez dobrej komunikácie by nič nefungovalo. Čo ešte musíte pridať, aby vzťah dobre fungoval a poskytoval partnerom dostatok spokojnosti? Jedna…

Tento produkt za desiatky centov som nalial do krtinca. Škodcovia sa na pozemku už nikdy neobjavili!

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vašeň v tebe (Foto:youtube.com/Prima Zoom). Krtkovia sú skutočným postrachom všetkých záhradkárov. Najmä na jar a v lete môžu zničiť čerstvo pokosený trávnik alebo zničiť záhony s rastlinami. Skôr ako pobežíte do obchodu po chemický prostriedok na boj proti nim, vyskúšajte túto šikovnú metódu.

Najkrajší balkón? Oplatí sa pozrieť aj na iné kvety ako muškáty

0 icon

09.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/henryka8). O tom, že muškáty sú najobľúbenejšie balkónové rastliny, niet pochýb. Obľubuje ich toľko ľudí pre ich nenáročnú starostlivosť a bohaté kvitnutie, ktoré trvá až do jesene. Ale o veľkú krásu sa pripravíme, ak sa zasekneme pri muškátoch, keďže je toľko krajších balkónových rastlín,…

Armádny Magazín

"Prenikne pancierovaním akéhokoľvek západného tanku": zahraničná tlač ocenila rakety Vichr

0 icon

Rusko, 8.jún 2023 (AM) – Armádne letectvo ozbrojených síl Ruskej federácie sa aktívne podieľa na odstrašovaní útočných operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, ničení útočných bojových formácií, zastavovaní prielomov a dokončovaní ustupujúcich síl. Početné videá zachytávajú efektívnu prevádzku ruských bojových vrtuľníkov v posledných dňoch. Jednou z hlavnýc

"Arktická výzva": konfrontácia Ruska a NATO v ľadových zemepisných šírkach narastá

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – USS Gerald R. Ford 24. mája priplávala do prístavu v Osle, kde sa zdržala niekoľko dní pred odchodom na cvičenie Arctic Challenge. Očakáva sa, že bude vykonávať cvičenia s nórskymi ozbrojenými silami pozdĺž arktického pobrežia krajiny. "Táto návšteva je dôležitým signálom úzkych bilaterálnych vzťahov medzi USA a…

Londýn a Kyjev pracujú na pláne "ukončenia ruskej agresie"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Nie, nie je náhoda, že britské a ukrajinské médiá 4. júna zhodne informovali o úspechu OS Ukrajiny. Začnime senzačnou správou námestníčky ukrajinského ministra obrany Anny Malyarovej, ktorá to oznámila svetu: "V niektorých oblastiach vedieme útočné operácie. Najmä Bachmut zostáva epicentrom bojov. Postupujeme pozdĺž veľmi rozsiahlej frontovej…

Cudzinci, nie bratia. O Galícii ako nositeľke "ukrajinskej identity"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Ako je možné, že ľudia, ktorí žijú na rôznych brehoch Zbruču (rieky, ktorá rozdeľuje Halič a zvyšok Ukrajiny), majú spoločné etnonymum "Ukrajinci" a žijú (zatiaľ) v jednom štáte?   Podľa historických prameňov v prvom tisícročí nášho letopočtu tieto krajiny obýval slovanský kmeň tzv. bielych Chorvátov. Po…

Rozpojené Štáty Americké pred prezidentskými voľbami v roku 2024

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – V Amerike sa začali nominácie na prezidentské voľby v roku 2024. Demokrati to majú jednoduchšie, výberom kandidátov sa nezaoberajú. Stále padajúceho Bidena nemá kto nahradiť, keďže to prísne pravidlá "oslovskej strany" nepredpokladajú. V skutočnosti sa Demokratická strana USA skladá z dvoch strán.   Z "vnútornej strany", v…

TopDesať

Kvôli požiaru v Kanade je New York oranžový

0 icon

Vidieť oranžovú oblohu je nádherný zážitok, za predpokladu ak je výsledkom úžasného východu alebo západu slnka. Pre obyvateľov mesta New York ale aj rôznych iných miest na východnom pobreží Spojených štátov sa však oranžová obloha, žiaľ, zmenila na absolútnu nočnú moru. V posledných 6 týždňoch Kanada bojuje s ničivými lesnými…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vám dokážu opak

0 icon

Myslíte si, že máte dobrá zrak? Máme fotografie, ktoré vám zrejme dokážu opak. Nasledujúce fotografie ovplyvňujú skutočnú realitu. Tú si všimnete, až keď sa poriadne a dôkladne zadívate z tej správnej strany. Vravieva sa, že každý robí chyby, pretože je to súčasť ľudského žitia. Vyzerá to tak, že je to…

Dôkaz, že niektoré veci je lepšie nechať na profesionálov

0 icon

Hovorí sa, že prax robí z ľudí majstra a profesionáli vedia, že je to pravda. Ak však nezavoláš na pomoc profesionálov, môže to dopadnúť aj takto tragicky.  Existuje dôvod, prečo zvyčajne existuje jasný rozdiel medzi konečným výsledkom poskytnutým profesionálom a amatérom, či už ide o výrobu dezertov alebo stavbu domov.…

Mark Wahlberg odhalil, prečo sa s rodinou odsťahoval z Hollywoodu

0 icon

Mark Wahlberg, legendárny herec a oddaný otec štyroch detí nedávno urobil životné rozhodnutie a spoločne s rodinou sa odsťahoval z Hollywoodu. Po boku svojej manželky Rhea Durham sa Mark rozhodol začať odznova a v nedávnom úprimnom rozhovore sa podelil o podrobnosti tohto významného rozhodnutia. V roku 2022 sa Wahlberg s…

Fotografie zvieratiek, ktoré vám zaručene zlepšia deň

0 icon

Zábavné zvieratá a fotografie zábavných zvierat boli vždy zdrojom radosti a zábavy pre ľudí na celom svete. Od veselých memečiek až po virálne videá - zvieratá nám dokážu vyčariť úsmev na tvári a rozjasniť naše dni. Okrem zábavy však môžu zábavné zvieratá zohrávať aj úlohu pri zlepšovaní našej pohody. Fotografie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali