NAŽIVO

Ceny ropy v pondelok klesli o viac než jedno percento. Brent sa prepadol k 107,50 USD za barel, hoci ešte ráno vyskočil nad 111 USD. Trh kolíše najmä pre protichodné vyhlásenia amerického prezidenta a správy o možnom prímerí medzi USA a Iránom. K poklesu prispela aj dohoda OPEC-u o miernom zvýšení ťažby, ktorá však zatiaľ ostáva len na papieri. Informovali o tom agentúry AFP, Reuters a Bloomberg.

15:41

Guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Sturnaras uviedol, že menová politika ECB bude závisieť od rozsahu narušenia dodávok energií v dôsledku vojny na Blízkom východe.

Ak sa ukáže, že rast cien energií je len dočasný, zmeny v politike budú obmedzené. Ak však tlak na ceny pretrvá, môže prísť k sprísneniu menovej politiky.

Ako uvádza agentúra Reuters, podľa francúzskeho guvernéra Francois Villeroy de Galhau  ďalšie rozhodnutie ECB o úrokových sadzbách pravdepodobne povedie k ich zvýšeniu.

15:36

Cena zlata v pondelok ďalej klesala, keď ju nadol tlačili drahá ropa, silnejší dolár a lepšie než očakávané údaje z amerického trhu práce.

Ako uvádza agentúra Reuters, spotová cena sa dopoludnia pohybovala okolo 4659 USD za uncu, čo je pokles o 0,4 % oproti štvrtku, keď obchodovanie pre sviatky skončilo skôr.

15:31

Tesla v marci výrazne posilnila pozíciu na juhokórejskom trhu – predala vyše 11‑tisíc vozidiel, čo je nárast o viac než 300 % oproti marcu 2025. K prudkému rastu prispelo zníženie cien modelov 3 a Y vyrábaných v Číne a rastúci dopyt po zahraničných elektromobiloch. Podľa údajov spoločnosti Carisyou ide o najvyšší mesačný dovoz áut v histórii krajiny. Informovali o tom agentúra Reuters a server Seeking Alpha.

14:48

India v marci nakúpila od Ruska o 90 % viac ropy ako vo februári, informuje denník Times of India s odvolaním sa na údaje analytickej spoločnosti Kpler.

To však nestačilo na úplnú kompenzáciu poklesu dodávok z Blízkeho východu spôsobeného vojnou: celkový dovoz ropy do Indie klesol takmer o 15 %.

Očakáva sa, že v apríli začne India dostávať aj venezuelskú ropu, možné sú aj dodávky z Iránu.

14:32

Rokovania o mieri na Ukrajine v trojstrannom formáte sú zatiaľ pozastavené, Rusko si však naďalej vymieňa informácie s USA, uviedol Peskov.

„Pokiaľ ide o rokovací proces, áno, ten je zatiaľ pozastavený. Američania majú veľa iných povinností, je jasné akých. V súčasnosti je v tejto súvislosti ťažké zorganizovať stretnutie v trojstrannom formáte,“ povedal Putinov tlačový tajomník.

Dodal, že ukrajinská strana pokračuje v diskusiách s Američanmi.

„Aj my prostredníctvom kanálov, ktoré máme k dispozícii, pokračujeme vo výmene informácií s Američanmi,“ uviedol.

14:18

Iránsky námestník ministra zahraničia Kazem Gharibabádí vyhlásil, že hrozby prezidenta Donalda Trumpa o útokoch na iránske elektrárne a mosty možno považovať za vojnové zločiny. Na platforme X pripomenul, že útoky na civilnú infraštruktúru sú podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu zakázané, hoci USA ani Irán tento dokument neratifikovali. Informovala o tom agentúra AFP.

12:42

Cestujúcich z výletnej lode na Fidži, ktorá počas búrky narazila na útes pri ostrove Monuriki, evakuovali do bezpečia. Podľa spoločnosti Blue Lagoon Cruises loď stiahla kotva a uviazla na plytčine. Nikto nebol zranený, palivo z paluby už odstránili a na mieste dohliada austrálsky špecialista. Informovala o tom agentúra AP.

12:40

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku prokuratúru, aby okamžite konala v kauze zneužívania agrodotácií po tom, čo bola zrušená imunita viacerých poslancov.

EPPO aktuálne preveruje 20 členov vládnej strany pre podozrenia z podvodu a falošného svedectva. V súvislosti so škandálom už odstúpili traja ministri a grécka polícia v minulom roku zadržala desiatky ľudí, ktorí si podľa vyšetrovania neoprávnene prisvojili najmenej 23 miliónov eur. Informovala o tom agentúra AFP.

Kyriakos Mitsotakis
Na snímke grécky premiér Kyriakos Mitsotakis / Foto: SITA/AP-Petros Giannakouris

 

12:35

Irán a USA dostali od egyptských, pakistanských a tureckých sprostredkovateľov návrh na 45‑dňové prímerie a znovuotvorenie Hormuzského prielivu.

Cieľom je vytvoriť priestor na rokovania o trvalom ukončení konfliktu. Návrh bol zaslaný iránskemu ministrovi zahraničia Abbásovi Arákčímu a americkému vyslancovi Stevovi Witkoffovi, no obe strany zatiaľ nereagovali. Nie je jasné, či podmienky prijmú – Irán trvá na reparáciách a bezpečnostných zárukách, zatiaľ čo americký prezident Donald Trump reagoval ostrými vyjadreniami na sociálnej sieti. Informoval o tom spravodajský web Axios.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
12:33

Irán v pondelok popravil muža odsúdeného za pokus o vlámanie do vojenského zariadenia v Teheráne počas januárových protestov. Ďalších troch obžalovaných už popravili minulý týždeň, informovali agentúry DPA a Reuters.

Podľa úradov sa skupina snažila dostať do zbrojnice a získať zbrane, pričom ich označili za výtržníkov ohrozujúcich národnú bezpečnosť. Aktivisti tvrdia, že proces bol nespravodlivý a obžalovaní čelili mučeniu.

12:33

Podiel zamestnancov, ktorí dostávajú len minimálne stravné, stúpol z 53 % v roku 2025 na 62 % v roku 2026. Minimálna hodnota poukážky je 6,98 eura, čo je výrazne menej než priemerná cena obeda 8,74 eura. Podľa údajov Edenredu dostáva 22 % zamestnancov stravné medzi 8 a 9 eurami a takmer 10 % má hodnotu nad 9 eur. Regionálne sa ceny obedov líšia – od 6,99 eura v Trenčianskom kraji po 9,71 eura v Košickom.

12:32

Veľkonočný pondelok môže byť podľa odborníka na financie Rudolfa Oršulu dobrou príležitosťou naučiť deti, že peniaze majú hodnotu a netreba ich minúť naraz. „Vyšibané“ peniaze môžu deťom ukázať, ako hospodáriť aj s malou sumou – časť si užiť hneď a časť odložiť. Rodičia by mali deťom pripomínať, že za každým eurom je práca a že pravidelné odkladanie buduje zdravý finančný návyk.

12:30

Irán nemá v úmysle otvoriť Ormuzský prieliv výmenou za dočasné prímerie so Spojenými štátmi, uviedol dnes pre agentúru Reuters vysokopostavený iránsky predstaviteľ.

Teherán tiež neprijme žiadne termíny, ktoré mu Američania stanovujú na posúdenie návrhu.

Rokovania však pokračujú.

11:05

Spojené arabské emiráty oznámili, že v priemyselnej zóne Musaffa v Abú Zabí utrpel jeden muž z Ghany stredne ťažké zranenia po tom, čo na zem dopadli trosky zo zachyteného iránskeho útoku. Úrady v Šardži zároveň preverujú incident v prístave Chór Fakán, kde boli zranení pakistanskí občania, informuje agentúra AFP. Krajiny Perzského zálivu čelia zvýšenému počtu iránskych odvetných útokov od konca februára.

09:59

Srí Lanka začne od polovice apríla nakupovať ruskú ropu, informovala vláda krajiny.

Pripomeňme, že na Srí Lanke a vo všeobecnosti v južnej Ázii nastal nedostatok paliva v dôsledku vojny na Blízkom východe.

09:50

Šéf spravodajskej služby Iránskych revolučných gárd dnes zahynul v dôsledku útokov USA a Izraela, informuje IRGC.

09:37

Ruský Dagestan zasiahli ďalšie ničivé záplavy len pár dní po predchádzajúcich. V Derbente voda zaplavila ulice a bahno zablokovalo federálnu diaľnicu pri Chtasosovjure. V Machačkale vyhlásili stav núdze, keďže sa zrútil jeden obytný dom a viaceré ďalšie sú poškodené. Podľa miestnych úradov zatiaľ nehlásia obete. Bez elektriny zostali desiatky obcí a v zaplavených oblastiach začalo očkovanie proti hepatitíde A, informovala agentúra TASS a miestne médiá.

09:35

Hráč britskej lotérie si v stanovenej 180‑dňovej lehote neprevzal výhru 10,6 milióna libier, a o jackpot tak definitívne prišiel. Podľa spoločnosti Allwyn sa tiket kúpil v Bexley, no napriek verejnej výzve sa jeho majiteľ nenašiel. Nevyzdvihnuté peniaze putujú do fondu National Lottery Good Causes na podporu verejnoprospešných projektov. Informoval o tom denník The Independent.

09:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Sýrska armáda má víťazstvo vo východnom Aleppe na dosah

Jevgenij Krutikov na ruskom serveri vzgljad uverejnil expertízu posledného diania v Sýrii a naznačil, ako sa situácia bude v najbližších dňoch a týždňoch vyvíjať. Pôvodný článok si môžete prečítať tu.

❚❚
.

Vstup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov do východného Aleppa ale ešte neznamená, že sa vojna skončila. Teroristi zahnaní do kúta sa budú zúrivo brániť. Netreba zabúdať ani na informačnú vojnu, ktorá sa naďalej vedie a podľa Jevgenija Krutikova niektoré politické a mocenské elity USA budú túto informačnú vojnu výrazne stupňovať a budú obviňovať Rusko i Sýriu z porušovania medzinárodného práva a útokov voči civilnému obyvateľstvu.

Sýrske vládne jednotky a ich spojenci vstúpili do východného Aleppa naozaj vo veľkom štýle. Ako prvé prenikli do východného Aleppa 102. brigáda Republikánskej gardy a palestínska brigáda Liwaa al Kuds, ktoré zaútočili na štvrť Hanana. Palestínci a Gardisti roztrhli líniu teroristov z Fatah Haleb, ktorí nedokázali odolať ich útoku a rozdelili tak teroristické zoskupenia na dve menšie časti. Ak bude útok úspešne pokračovať aj ďalej, životný priestor obkľúčených teroristov v kotli sa výrazne zmenší. Z oslobodených oblastí už odchádzajú do bezpečia civilisti, ktorých teroristi využívali ako živé štíty.

.

Tu si môžete pozrieť video Liwa al Quds z bojov v Aleppe:

Tvrdé boje sa vedú o strategickú výšinu Djebel Bardo, kde dosiahli sýrske vládne vojská viacero úspechov. Vytlačenie teroristov z oblasti Abd al Hamra odstránilo hrozbu mínometného ostreľovania letiska v Neirabe, ktoré až doteraz nemohlo fungovať. Pokračuje útok na Masakin Hanana, ktorý si kladie za cieľ roztrhnúť obranu an Nusry na dve časti a vytvoriť tak už spomenuté dva menšie kotly – severný a južný, v ktorých sa teroristi ocitnú. Väčšina Palestíncov z Liwa al Quds sa regrutuje z palestínskych utečencov tábora Inzarat.

Od utorka sa do bojov v okolí Aleppa zapája aktívne aj ruské letectvo, ktoré kontroluje situáciu okolo mesta. Nasadenie v meste momentálne nie je aktuálne, pretože teroristi majú stále dostatok „živých štítov“ z radu civilného obyvateľstva. Ruské letectvo loví zoskupenia teroristov, ktoré sa snažia prebyť do východného Aleppa s cieľom doplniť stavy teroristov a priniesť im materiálnu a medicínsku pomoc.

Ruské letectvo v posledných hodinách venovalo svoju pozornosť bandám Džeiš al Fatch v oblasti Anadan, kontrolujú celú cestu od tureckých hraníc až k Aleppu. Útoky ruského letectva okrem Anadan smerovali aj na pozície teroristov v Haijjan, Baijjanun, Haritan, Han Assad, Kfar Naha a Dart Izza.

Džeiš al Fatch momentálne kontroluje aj niektoré časti an Nusry a Chakarat Archar ash Sham. Najmä Archar ash Sham zažil nepríjemné dva dni, pretože pri náletoch ruského letectva teroristi tejto bandy stratili niekoľko desiatok členov a jedného z poľných veliteľov, čo potvrdili aj na svojich účtoch na sociálnych sieťach.

.
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Vďaka útokom ruského letectva sa celá infraštruktúra teroristov v doline Anadan a v blízkosti trasy z Turecka rozpadla. Ruské letectvo útočí aj na pozície ISIL v oblasti Deir ez Zort

Úspešný nástup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov prinútil teroristov zapojiť do bojov svoje posledné rezervy. Tieto rezervy sa však musia presúvať v zrýchlenom režime, takže sú nútené presúvať sa v kolónach, čo vyhovuje ruskému a sýrskemu letectvu. Útoky ruských a sýrskych lietadiel tieto kolóny decimujú, takže na miesto určenia dorazia len zvyšky silne demoralizovaných teroristov.

Sýrska armáda pri útoku na východné Aleppo zaútočila na pozície teroristov z viacerých strán, pričom ich útoku predchádzala delostrelecká a mínometná príprava. Útok z viacerých strán dostáva pod tlak velenie teroristov, ktoré musí riešiť naraz množstvo problémov. Vytváranie menších kotlov vyvoláva u teroristov chaos a paniku.

Sýrska armáda sa už momentálne pripravuje na ďalšie kolo zápasov proti teroristom. V Damasku sa už začal formovať 5. armádny zbor zložený z dobrovoľníkov. Po víťazstve v Aleppe sa súčasťou zboru stanú aj niektoré jednotky momentálne bojujúce v Aleppe.

Do vojny sa sýrska armáda spoliehala na brancov, no za 5 rokov vojny sa štruktúra sýrskej vládnej armády zničila. Množstvo dôstojníkov, ktorí od USA získali lukratívnu finančnú odmenu dezertovalo, alebo sa priamo zapojilo do radov protiasadovskej opozície, pričom viacerí z týchto dôstojníkov – zradcov odovzdali zbrane teroristom a nechali zlikvidovať vojakov verných Bašárovi Asadovi.

.

V dnešnej dobe sa počet záujemcov o službu v sýrskej armáde zvýšil, množstvo záujemcov prichádza z oblastí, ktoré boli pod kontrolou teroristov, alebo ISIL. Tradične vysokú úroveň si zachovali počas celej občianskej vojny v Sýrii členovia Tiger Force, Desert Hawks, Republikánska garda, 1, 2 a 4 obrnená divízia, výsadkové jednotky. Cenným pomocníkom sýrskej armády sa stali dobrovoľníci Hizballáhu, šiíti z al Quds a iránski dobrovoľníci. Tieto jednotky nemajú vysoký početný stav, sú však mobilné, dobre vyzbrojené a vystrojené, majú vynikajúci výcvik a v bojoch získali množstvo skúseností.

Útok sýrskych jednotiek na východné Aleppo v posledných 48 hodinách vyvolal paniku aj v televízii al Jazeera. Preniknutie sýrskych vládnych jednotiek do východného Aleppa ohrozuje sčasti možnosti nepravdivej propagandy. Naozaj už len totálny hlupák bude veriť, že vo východnom Aleppe Rusi ostreľujú a bombardujú nemocnice a civilné ciele, pretože v línii predpokladaného dotyku pri nemocniciach sa už nachádzajú sýrske vládne jednotky.

Zastaviť útok na východné Aleppo teroristi nedokážu. Otázka neznie, či sa podarí východné Aleppo oslobodiť, ale ako dlho bude toto oslobodzovanie trvať. V informačnej vojne pristúpia preto členovia odchádzajúcej Obamovej administratívy k nehanebným klamstvám a tieto klamstvá bude goebbelsovsky opakovať aj množstvo mainstreamových médií. CNN a al Jazeera momentálne predstavujú poslednú fiktívnu možnosť určitej ochrany pre bradatých teroristov s kalašnikovmi a vlastnou víziou Koránu, obkľúčených v Aleppe.

Tu si môžete pozrieť video z bojov vo východnom Aleppe:

Tu si môžete pozrieť video z vstupu sýrskej armády do východného Aleppa:

Jevgenij Krutikov

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok V Číne Francúza odsúdeného za drogy popravili, Paríž ostro protestuje , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Prvá slovenská analógová stanica simulovaných vesmírnych misií COSMIC REGION – KOZMICKÝ REGIÓN pripravuje rozsiahlu simulovanú vesmírnu misiu

Prvá analógová stanica simulovaných vesmírnych misií na Slovensku COSMIC REGION – KOZMICKÝ REGIÓN pripravuje komplexnú simulovanú vesmírnu misiu. Ako informoval…

06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Homília Leva XIV.: Veľkonočné svetlo láme tvrdosť sŕdc a otvára hroby nádeje

Vo Veľkonočnej vigílii vo svätej noci 4. apríla v Bazilike svätého Petra, za účasti približne 6-tisíc veriacich v bazilike a…

06. 04. 2026 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel Vittorio Messori: Spisovateľ, ktorý miliónom ukázal dôvody viery

Zomrel veľký katolícky spisovateľ, autor bestsellerov o viere

06. 04. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počet poistencov VšZP s autizmom stúpol v dôsledku vyššej informovanosti

Počet poistencov s poruchami autistického spektra v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni v roku 2025 stúpol z čísla 5220 na 5696.…

06. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

V kauze vraždy Jána Kuciaka je naplánovaný výsluch strelca

Výsluch právoplatne odsúdeného Miroslava Marčeka je naplánovaný na stredu 8. apríla na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v procese týkajúcom…

06. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Rastislav Vasilišin

Ján Droppa

.
.

Európa zatvára oči pred varovnými signálmi z Ukrajiny

Európa zatvára oči pred varovnými signálmi z Ukrajiny, píše vo svojom stĺpčeku pre The Wall Street Journal bývalý ekonomický poradca…

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ďalší cieľ USA a Izraela

WSJ: Iránska ekonomika je ďalším cieľom USA a Izraela, pričom úder na jej základy bude znamenať eskaláciu vojny

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Občiansky konflikt, rozpad a „zánik“. Publicista varuje Zelenského

Ukrajina musí ukončiť vojnu s Ruskom, inak ju čaká občiansky konflikt, rozpad a „zánik“. Napísal to právnik a zakladateľ prvej…

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nové informácie o príprave sabotáže na plynovode medzi Srbskom a Maďarskom

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí Rady obrany štátu vyhlásil, že Maďarsko „pre hrozbu ukrajinského útoku…

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko: Tuskova strana zasiahnutá škandálom týkajúcom sa pedofílie a zoofílie

Kłodzský škandál by mohol znamenať pád Občianskej koalície . Takýto názor zastáva kandidát PiS na post premiéra Przemysław Czarnek, a…

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

„Hnusná a špinavá” kampaň. Rozplynie sa Matovičov sen o drahej neveste?

Igor Matovič má sústavne silácke reči vo vzťahu k PS – rozdáva rozumy a výzvy na adresu progresívcov, poťažmo Michala…

06. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump je vo veľmi zlej situácii. A s ním aj USA

Rozpútal vojnu, ktorú nebude vôbec také ľahké ukončiť. To, ako agresívne a čoraz chaotickejšie sa posledné dni vyjadruje, aj, že…

06. 04. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zarážajúce zistenia

Maďarský think tank obvinil Ukrajinu zo zasahovania do nadchádzajúcich parlamentných volieb v krajine, pričom poukázal na to, čo opisuje ako…

06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ferenčáka čaká výsluch na ÚBOKu

Poslanca Národnej rady SR Jána Ferenčáka, vylúčeného z koaličnej strany Hlas-SD, čaká výsluch na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. Ako…

06. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Irán nemá v úmysle otvoriť Ormuzský prieliv výmenou za dočasné prímerie

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Náraz auta do stromov v okrese Senica si vyžiadal dva životy

Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu, ktorá sa stala v noci z nedele na pondelok pri obci Jablonica v okrese Senica.…

06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Aktualizované 06. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Přitom mají všechno…

Co mají Spojené státy? Spoustu věcí. Mají petrodolar, mezinárodní platební systém SWIFT, mají různé velvyslance Merricky, kteří bedlivě dbají, aby…

06. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Urbi et Orbi: Kristovo zmŕtvychvstanie je víťazstvom života, nie sily

Posolstvo Urbi et Orbi na Veľkú noc 2026 prinieslo výzvu k pokoju, odzbrojeniu sŕdc aj rúk a k odmietnutiu ľahostajnosti…

06. 04. 2026 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

Od rozumu ke svévoli aneb vakcinace těhotných žen proti covidu

Při diskusích o Národní očkovací strategii jsme se dostali s Romanem Chlíbkem, předsedou České vakcinologické společnosti, do sporu kvůli tvrzení,…

06. 04. 2026 | Česky | 12 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Česky | 12 min. čítania | 0 komentárov

O post predsedu KSK sa bude uchádzať aj Džemal Kodrazi

O post predsedu Košického samosprávneho kraja sa v jesenných regionálnych voľbách bude uchádzať aj motivátor a podnikateľ Džemal Kodrazi. Ako…

06. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko, Rusko, Turecko a Srbsko sa dohodli na posilnení ochrany plynovodu „Turkish Stream“

Maďarsko, Rusko, Turecko a Srbsko sa dohodli na posilnení ochrany plynovodu „Turkish Stream“ pred možnými útokmi, uviedol maďarský minister zahraničných…

05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


Na veľkonočnom stole sú časté chren či cvikla, majú mnoho vitamínov

Medzi „klasické“ potraviny, ktoré sú na takmer každom veľkonočnom stole, patria vajcia, chren a cvikla. Obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok.…

06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ktorá krajina má najvyšší počet obyvateľov na svete?

Počet obyvateľov je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, ktorý ovplyvňuje ekonomiku, politiku aj globálny vývoj krajín. Tento počet obyvateľov sa neustále…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

Trump pripustil, že dohoda s Iránom by mohla byť dosiahnutá už v pondelok

Americký prezident Donald Trump pripustil, že dohoda s Iránom by mohla byť dosiahnutá už v pondelok

05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vajíčko malo v minulosti ochrannú, liečebnú aj symbolickú funkciu

Vajíčko bolo v minulosti symbolom života, znovuzrodenia, plodnosti, krásy a prosperity. Vplyvom kresťanstva symbolizovalo už aj zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Ako…

06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší Talian? Objavil sa nový potenciálny nástupca Calzonu

Zmluva trénera Francesca Calzonu so Slovenským futbalovým zväzom sa skončila po nedávnej neúspešnej baráži o postup na MS 2026. Zväz…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

Na záchrane pilota v Iráne sa podieľali stovky amerických špeciálnych síl

Na záchrannej operácii pilota, ktorý sa stratil v Iráne, sa zúčastnili stovky amerických špeciálnych jednotiek z viacerých zložiek

05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vynálezy, ktoré sú bizarné a geniálne zároveň

Vynálezy z vidieckeho inžinierstva predstavujú jedinečnú ukážku ľudskej kreativity, improvizácie a schopnosti vyriešiť problém aj bez profesionálneho vybavenia. Vynálezy tohto…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

Rusko mení taktiku na Ukrajine

Rusko mení taktiku na Ukrajine a zjavne sa snaží vyčerpať systémy protivzdušnej obrany, ako sú americké rakety Patriot, ktoré boli…

05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kresťania aj v pondelok slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

V kresťanských kostoloch sa aj na Veľkonočný pondelok, ktorý nesie i názov Pondelok vo veľkonočnej oktáve, slávia bohoslužby na oslavu…

06. 04. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 04. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Frankenstein na pásoch: Západní technici krížia časti S-300 s digitálnymi orgánmi

USA, 6. apríl 2026 - Spolu s kyjevskými technikmi sa zapojili do nekromancie. Snažia sa oživiť starý sovietsky hardvér transplantáciou…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

Orbán: V blízkosti plynovodu zo Srbska do Maďarska bola objavená výbušnina

V blízkosti plynovodu zo Srbska do Maďarska bola objavená výbušnina, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán

05. 04. 2026 | Aktualizované 05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Aktualizované 05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Strach z výšok: Čo to vlastne je a ako ho spoznať?

Strach z výšok patrí medzi najčastejšie fóbie, ktoré ovplyvňujú každodenný život mnohých ľudí. Tento strach z výšok nie je len…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ceny ropy v pondelok klesli o viac než jedno percento. Brent sa prepadol k 107,50 USD za barel, hoci ešte ráno vyskočil nad 111 USD. Trh kolíše najmä pre protichodné vyhlásenia amerického prezidenta a správy o možnom prímerí medzi USA a Iránom. K poklesu prispela aj dohoda OPEC-u o miernom zvýšení ťažby, ktorá však zatiaľ ostáva len na papieri. Informovali o tom agentúry AFP, Reuters a Bloomberg.

15:41

Guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Sturnaras uviedol, že menová politika ECB bude závisieť od rozsahu narušenia dodávok energií v dôsledku vojny na Blízkom východe.

Ak sa ukáže, že rast cien energií je len dočasný, zmeny v politike budú obmedzené. Ak však tlak na ceny pretrvá, môže prísť k sprísneniu menovej politiky.

Ako uvádza agentúra Reuters, podľa francúzskeho guvernéra Francois Villeroy de Galhau  ďalšie rozhodnutie ECB o úrokových sadzbách pravdepodobne povedie k ich zvýšeniu.

15:36

Cena zlata v pondelok ďalej klesala, keď ju nadol tlačili drahá ropa, silnejší dolár a lepšie než očakávané údaje z amerického trhu práce.

Ako uvádza agentúra Reuters, spotová cena sa dopoludnia pohybovala okolo 4659 USD za uncu, čo je pokles o 0,4 % oproti štvrtku, keď obchodovanie pre sviatky skončilo skôr.

15:31

Tesla v marci výrazne posilnila pozíciu na juhokórejskom trhu – predala vyše 11‑tisíc vozidiel, čo je nárast o viac než 300 % oproti marcu 2025. K prudkému rastu prispelo zníženie cien modelov 3 a Y vyrábaných v Číne a rastúci dopyt po zahraničných elektromobiloch. Podľa údajov spoločnosti Carisyou ide o najvyšší mesačný dovoz áut v histórii krajiny. Informovali o tom agentúra Reuters a server Seeking Alpha.

14:48

.

Veľkonočná bitka pre dotácie: Drlička s Rikkonom si hádžu ostrý bumerang

Niekdajší šéf SND Matej Drlička hovorí o Michelkovi, Šimkovičovej, Machalovi a ďalších ako o barbaroch v rezorte kultúry a kritizuje…

05. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hancko prehovoril o vzťahu s koučom Simeonem

Slovenský obranca Dávid Hancko sa vynikajúco udomácnil v Atléticu Madrid po minuloročnom letnom prestupe z holandskej ligy. Takmer každý týždeňa…

06. 04. 2026 | 0 komentárov

Rusko ťaží z vojny na Blízkom východe, vyhlásil Zelenskyj

Rusko ťaží z vojny na Blízkom východe, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy v Istanbule, informuje agentúra Associated Press

05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili v oblasti Privolia

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 04. 2026 | Aktualizované 05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Aktualizované 05. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Prieskum: Voľby by v marci vyhralo opozičné PS, druhý je Smer-SD

Parlamentné voľby by v marci 2026 vyhralo opozičné hnutie PS s 21,1 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončil koaličný…

05. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Rastislav Vasilišin

Ján Droppa

.
.
.
Značka kvality
.
Značka kvality
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov