Strana mieru na Západe. Čo vlastne chce a prečo práve teraz?

Strana mieru na Západe. Čo vlastne chce a prečo práve teraz?

Bratislava 11. decembra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

V poslednom čase sa v médiách čoraz častejšie začali objavovať publikácie o tom, že v kľúčových západných krajinách sa na pozadí patovej situácie na ukrajinskom fronte posilňujú pozície takzvanej “strany mieru”, teda zástancov skorého ukončenia vojny

holub
Ilustračné foto

Argumenty pomyselných “mierových strán” na Ukrajine a v Rusku sme už predstavili.

Reklama

Teraz si povieme o logike tých jednotlivcov na Západe, ktorí sa domnievajú, že je správne ukončiť vojnu na Ukrajine pozdĺž súčasnej frontovej línie.

 

Reklama

1. Vojensko-strategická nevyhnutnosť

Predstavitelia západnej “mierovej strany” sa domnievajú, že mier/prímerie pozdĺž súčasnej frontovej línie by nebol porážkou, ale vojensko-strategickým víťazstvom Ukrajiny a Západu z hľadiska posilnenia vlastnej bezpečnosti. V prípade prímeria by si Ukrajina zachovala 80 % svojho územia, prístup k moru a čo je najdôležitejšie, zachovala by sa AFU, ktorá je v súčasnosti najsilnejšou vojenskou silou na európskom kontinente na západ od hraníc Ruska. Prímerie umožní plne prezbrojiť AFU, vytvoriť moderné vzdušné sily, zaviesť výrobu zbraní na Ukrajine a vybudovať najsilnejšie obranné línie pozdĺž celého frontu. Okrem toho bude mať Západ čas zvýšiť výrobu zbraní, zvýšiť počet a bojovú účinnosť svojich armád plánovane, a nie núdzovo (čo bol doteraz problém). Naopak, pokračovanie vojny predstavuje hrozbu úplnej porážky AFU a kapitulácie Ukrajiny, čo pre Západ vytvorí obrovské geopolitické riziká. Pokračovanie bojov až po “hranice roku 1991” by malo zmysel, ak by existovala vysoká pravdepodobnosť úplnej porážky Ruskej federácie. Teraz je však sotva viac ako 50 %. Z hľadiska logiky “strany mieru” je preto pokračovanie vojny rizikom porážky pre Ukrajinu a hrozbou pre Západ, zatiaľ čo uzavretie prímeria je víťazstvom pre Ukrajinu a Západ, keďže Putin nedosiahne svoje pôvodné ciele a NATO získa veľmi cenný prínos v podobe silnej AFU bez ohľadu na to, či Ukrajina oficiálne vstúpi do Aliancie alebo nie.

 

2. Riziká svetovej vojny

Jedným z najčastejších argumentov na Západe, ktorý vyzýva na čo najskoršie ukončenie vojny, je hrozba priameho stretu medzi Ruskom a NATO, ktorý by mohol viesť k jadrovej vojne a zničeniu ľudskej civilizácie. Čím dlhšie vojna trvá, tým väčšie je riziko, že sa tak stane.

Pokiaľ ide o tézu, že akýkoľvek kompromis s Putinom v otázke Ukrajiny povedie k rozpadu svetového poriadku “založeného na pravidlách” a k sérii nových vojen v rôznych častiach planéty, “strana mieru” ju spochybňuje a tvrdí, že starý svetový poriadok sa už rozpadol a teraz ide o to, či ho nahradí iný systém pravidiel, medzinárodných vzťahov a mierového spolužitia na základe dohody všetkých strán, alebo svet vstúpi do éry krvavých vojen.

 

Reklama

3. Američania už dosiahli svoj hlavný cieľ

Hlavnou geopolitickou hrozbou pre USA je spojenectvo Európy s Ruskom a Čínou na protiamerickom základe. Ruská invázia na Ukrajinu túto hrozbu minimalizovala a dramaticky posilnila americko-európske spojenectvo. Pre USA to má aj ekonomické dividendy – americké spoločnosti vytlačili ruské spoločnosti z obrovského európskeho trhu s plynom. Pokračovanie vojny zároveň vytvára riziko, že situácia sa nemusí vyvinúť v prospech Američanov na pozadí hospodárskych problémov a politických turbulencií v EÚ a USA, kde sa blížia veľmi problematické prezidentské voľby. Preto má pre Washington zmysel uprednostniť sýkorku pred žeriavom – “uzamknúť zisky” hneď teraz, ukončiť vojnu na Ukrajine a sústrediť sa na riešenie iných problémov.

 

4. Snaha urobiť z Ruska spojenca

V západných krajinách existujú sily (napr. v Republikánskej strane), ktoré sa domnievajú, že pre Západ je výhodné mať Rusko ako spojenca, a nie ako nepriateľa. Domnievajú sa, že Rusko sa môže a malo by sa odpútať od Číny alebo aspoň zabrániť ich ďalšiemu zbližovaniu.

Aby sa tak však stalo, musí sa vojna na Ukrajine ukončiť na základe kompromisu, ktorý otvorí cestu k obnoveniu vzťahov medzi Ruskou federáciou a Západom.

 

Reklama

5. Finančné problémy

V minulosti boli vojny a s nimi spojené náklady na výrobu zbraní často motoro
m rastu západných ekonomík.

V súčasnosti je však situácia veľmi odlišná napríklad od “reaganomiky” 80. rokov. Deindustrializácia západných ekonomík, zhoršenie ich konkurenčnej pozície v mnohých odvetviach a zároveň snaha udržať životnú a sociálnu úroveň, ako aj spustiť grandiózne nákladné programy, ako napríklad “zelený prechod”, viedli k obrovskému nárastu peňažnej zásoby dolára a eura, na úkor tlače, ktorou sa orgány západných krajín snažili riešiť vzniknuté nerovnováhy. Najmä počas pandémie.

A teraz to vytvára obrovské problémy v podobe rastúcej inflácie a zahraničného dlhu. A prudký nárast výroby zbraní prostredníctvom systému štátnych zákaziek, to je vlastne ďalšia obrovská emisia, ktorá všetky vyššie opísané problémy len prehĺbi.

Takže buď sa budeme musieť vzdať výdavkov na iné potreby (ako je udržiavanie sociálnych štandardov a “zelený prechod”) v prospech zbrojnej výroby. Alebo ukončiť vojnu na Ukrajine a riešiť problémy, ako je napísané vyššie, plánovane, a nie núdzovo.

 

6. Nedostatok imperiálnej ideológie na Západe

V Rusku sú lídri Spojených štátov a európskych krajín často vykresľovaní ako zarytí imperialisti, ktorí sa snažia udržať si “svetovú nadvládu”. Je zaujímavé, že aj na Ukrajine často zaznievajú argumenty v štýle “Západ musí Putinovi ukázať, kto je v susedstve pánom, inak budú všetci na svete považovať Američanov za slabých a prestanú sa ich báť a poslúchať ich”. Skutočnosť je však trochu iná.

Poslednými nositeľmi imperiálnej veľmocenskej ideológie na Západe boli americkí neokonzervatívci počas prezidentovania Georgea W. Busha ml. Na konci nultých rokov však boli z Bieleho domu vyhnaní. A odvtedy sa neobjavil nikto iný, kto by ich nahradil. Jednotlivé výnimky ako Boris Johnson vyzerajú na všeobecnom pozadí ako biele vrany. Dokonca aj pravicové a konzervatívne strany v Európe a republikáni v USA sa čoraz viac zameriavajú na domáce problémy (migranti, boj za tradičné hodnoty) a mnohé z nich považujú Putina za spojenca.

Vládnuce elity vo veľkých západných krajinách sú teraz ľavicovo-liberálne kruhy, ktorým sú militarizmus a imperializmus ideologicky cudzie. Preto pre nich súčasné vojny nie sú príležitosťou, ale problémom, ktorý ich odvádza od riešenia skutočne dôležitých, z ich pohľadu, otázok – ekológie, rodovej rovnosti, zavedenia základného príjmu a pod. Ak sa Západ chystá prejsť k vojne, bude zrejme potrebovať iný typ vodcu. A úplne inú ideológiu, ktorá zrejme nebude priateľská k BLM a kritickej rasovej teórii. Ľavicovo-liberálnym kruhom sa táto perspektíva sotva páči, najmä vzhľadom na riziko jadrovej vojny. Preto sú skôr ochotné uvažovať o globálnych kompromisoch s nezápadným svetom. Začiatkom roka 2022, pred ruskou inváziou, najvýznamnejší ľavicový politik v Spojených štátoch, senátor Bernie Sanders, vyzval Západ, aby súhlasil s požiadavkami Ruska, aby Ukrajina nevstupovala do NATO a vytvoril sa nový bezpečnostný systém v Európe, aby sa vyhlo vojne. Lídri západných krajín zatiaľ takéto predstavy nezdieľajú. V žiadnom prípade nie sú “bieli a nadýchaní” idealisti a, prirodzene, nechcú stratiť svoj vplyv vo svete. Keďže sa však pohybujú v rámci ľavicovo-liberálnej agendy, nemôžu ju úplne ignorovať. A to má vplyv na rozhodnutia, ktoré prijímajú.

Vo všeobecnosti platí, že vyššie opísané argumenty západnej “mierovej strany” v súčasnosti verejne nepodporujú autority USA a väčšiny krajín EÚ. Tak ako predtým, ich hlavnou požiadavkou je obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny a sú proti zmrazeniu vojny. Rozšírený je aj názor, že s Putinom sa nedá dohodnúť vôbec na ničom, a otvorenou zostáva aj otázka, či je Kremeľ vôbec ochotný pristúpiť na kompromis v otázke Ukrajiny, alebo má v úmysle pokračovať v boji, aby dosiahol maximum svojich cieľov.

Napriek tomu, súdiac podľa množstva relevantných publikácií v západných médiách, sa pozícia “strany mieru” na Západe posilňuje. A ak sa situácia na fronte nezmení k lepšiemu pre Ukrajinu, tento trend sa pravdepodobne ešte posilní.

Reklama

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali