Slovenský veľvyslanec v Rusku: Zásoby Sputnika V umožnia zaočkovať každého piateho Slováka

Moskva 5. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR, TASR-František Iván)

 

Slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Ľubomír Rehák začal vo februári svoju činnosť v Moskve. V prvom rozhovore vo svojej novej funkcii diplomat vysvetlil agentúre Sputnik, prečo Slovensko kúpilo vakcínu Sputnik V a koľko ľudí ju dostane

Ľubomír Rehák
Na snímke veľvyslanci SR zľava: Peter Bátor, vedúci Stálej delegácie SR pri NATO v Bruseli; Radovan Javorčík, nový slovenský veľvyslanec v USA; Ľubomír Rehák, nový slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii; František Ružička, vedúci Stálej misie SR pri OECD so sídlom v Paríži

Vy ste už v Moskve predtým pracovali. Ako sa podľa vás za túto dobu ruské hlavné mesto zmenilo?

Rehák: Keď som začal pracovať v Moskve, musím povedať, že za viac ako 20 rokov, počas ktorých som pracoval v iných krajinách, Moskva veľmi skrásnela. Mesto dostalo nový architektonický vzhľad, a to nielen vďaka komplexu Moskva-City, ale aj na iných miestach, bolo zrekonštruovaných mnoho budov.

Keď som sa prechádzal po zrekonštruovaných uličkách a peších zónach v centre hlavného mesta s obchodmi a kaviarňami, možno som až teraz prvýkrát pocítil historickú dušu mesta – atmosféru, ktorá je vlastná mnohým mestám, ale v Moskve bola zatienená šedí sovietskeho mesta.

Dnešná Moskva ponúka oveľa viac príležitostí pre voľný čas, rekreáciu a nakupovanie. Nové ulice, moderné parkovisko na rozdiel od metropoly 90. rokov, znečistené výfukovými plynmi. Zdá sa mi, že teraz sa ekologická situácia zlepšila. V niektorých ohľadoch ostáva Moskva nezmenená, a to vo vysokej úrovni kultúrneho života, čoho si veľmi vážime. Vďaka rektorovi Diplomatickej akadémie Alexandrovi Jakovenkovi sme už s manželkou navštívili výstavu Roberta Falka v Novej Treťjakovskej galérii, nádherné múzeum Sobranie na Soljance, chystáme sa do Veľkého divadla na balet.

 

Aké úlohy Vás čakajú v novej funkcii?

Každý veľvyslanec si kladie za úlohu priniesť svoj vlastný vklad do medzištátnych vzťahov, okrem všetkého ostatného, ​​čo mu zverilo jeho vedenie. K mojim úlohám patrí objektívne informovanie mojej vlády o vývoji záležitosťou v Rusku, analýza možností a rizík v záujme mojej krajiny a tiež odborný pohľad na témy, ktorými sa zaoberáme v rámci našich integračných združenia, predovšetkým EÚ.

Čo mi je blízke a na čo sa tiež chcem zamerať, je rozvoj medziľudských kontaktov, kultúrnych väzieb, podpora cestovného ruchu a prezentácie Slovenska v Rusku – nielen v hlavnom meste, ale aj v regiónoch. Už niekoľko rokov máme úspešnú značku krajiny – Good Idea Slovakia a ja chcem, aby čo najviac Rusov súhlasilo s tým, že Slovensko je skvelý nápad. V týchto zámeroch ma podporuje aj nový riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve, nášho kultúrneho centra, maestro Peter Feranec. V Rusku je známy ako vynikajúci dirigent, v minulosti bol umeleckým riaditeľom orchestrov Veľkého divadla v Moskve a Michajlovského divadla v Petrohrade.

 

Ako hodnotíte súčasné vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom?

Naše krajiny sú spojené históriou s jej svetlými i temnými momentmi, spojené slovanstvom, čo uľahčuje našu medzikultúrnu komunikáciu a vzájomné porozumenie. Doslova nás tiež spájajú potrubia, ktoré stimulujú obchodnú a ekonomickú zložku našich vzťahov.

Na druhej strane je Slovensko oveľa tesnejšie spojené všestrannými spojeneckými väzbami s priestorom, do ktorého historicky vždy patrilo, a preto si toľko vážime svoje členstvo v Európskej únii i kolektívnej obrany v rámci NATO.

Dnešné vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom možno charakterizovať ako komplexné, partnerské a založené na hľadaní vzájomne prospešných projektov. Chcel by som naše vzťahy stavať na pozitívnych skúsenostiach z minulosti, ale ako je zvykom u priateľov, neprechádzať mlčaním ani nezhody, ktoré sú prirodzene spojené s akýmkoľvek druhom vzťahov, nevynímajúc medzištátne.

 

Aké sú najperspektívnejšie oblasti pre rozvoj spolupráce?

Potenciál pre rast nášho obchodného obratu vidíme v rozvoji tradičných priemyselných odvetví aj nových oblastí ekonomiky. Oceňujeme možnosti štúdia našich odborníkov na ruských univerzitách – ja sám som absolventom MGIMO, existuje aj spolupráca vo vedeckom výskume. Dôležitou oblasťou je kultúrna a športová diplomacia – prostredníctvom našich hokejistov, ktorí hrajú v KHL, je téma Ruska na Slovensku často počuť. Dôležitá je tiež ľudská diplomacia, kde tak aktívne pracujú naši členovia parlamentu.

Na základe prieskumov medzi podnikateľmi je perspektívna spolupráca v oblasti energetiky, obnoviteľných zdrojov energie, riešenie pre „inteligentné mestá“ aj v oblasti dodávok lekárskeho vybavenia a potravinárskych výrobkov. Väčšia pozornosť treba venovať novým trendom – zelené hospodárstvo a boji proti vplyvom zmeny klímy. Okrem toho vidíme potenciál v spolupráci s ruskými regiónmi. Už teraz rozvíjame vzťahy s mnohými z nich – napríklad s Tatarstanom a Jekaterinburgom, slovenské spoločnosti tiež aktívne pracujú v Rostove na Done a v Nižnom Novgorode.

 

Čo sa týka obratu tovaru, aké výsledky ukázal rok 2020 poznačený pandemickou krízou a čo môžeme očakávať od roku 2021?

Dynamiku obchodu v minulom roku ovplyvnila záporne koronavírusová kríza: bol zaznamenaný pokles tak v exporte, tak aj v importe. Za 11 mesiacov roku 2020 sa znížil slovenských export do Ruska v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 o 20% a predstavoval niečo cez jednu miliardu eur, import do Slovenska z Ruska sa znížil o 23,4% a predstavoval celkovo 3,1 miliardy eur.

Pre slovenskú ekonomiku nepredstavujú ale tieto čísla veľké riziko: podiel Ruska na celkovom importe Slovenska je 5,25%, z ktorých 85% tvorí energetická médiá. Do Ruska smeruje menej ako 2% slovenských exportu. V štruktúre exportu dominujú osobné automobily – 45%, náhradné diely pre autá cez 5% a tiež spaľovacie motory, pneumatiky a kotla. Pokiaľ ide o terajší rok, je zatiaľ skoro prognózovať obchodnú dynamiku – mnohé záleží na pandemickej situácii a na tempách vakcinácie, na ktorých závisí možnosti cestovania, oi. aj podnikateľov.

 

Doslova v pondelok dorazila prvá dodávka ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V na Slovensko. O aký objem ide a aké bude celkové množstvo dodávanej vakcíny?

Slovensko sa ocitlo v zložitej situácii nedostatku vakcín na pozadí prudkého rastu chorobnosti covidom-19 a preplneniu nemocníc. Za normálnej situácie by sme jednoducho zvýšili nákupy vakcín certifikovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA). Výroba vakcín nestačí, bohužiaľ, uspokojovať potreby členských krajín EÚ, a preto sa niektoré krajiny rozhodli použiť mimoriadnej formy nákupu vakcín v zahraničí – ide o vakcíny, ktoré neboli zatiaľ zaregistrované v EÚ, preukázali však v priebehu klinických štúdií veľkú efektivitu a bezpečnosť. Ide predovšetkým o ruskú vakcínu Sputnik V a čínsku Sinovac.

V pondelok bolo na Slovensko dopravený prvých 200 tisíc dávok vakcíny Sputnik V podľa zmluvy o dodávkach do júna dvoch miliónov dávok vakcíny, čo umožní vakcináciu jedného milióna občanov Slovenska, teda asi jednej pätiny obyvateľov krajiny. Ako sa očakáva, vakcinácia Sputnik V začne o štrnásť dní, potom, čo bude dodaná časť overená našimi orgánmi pre kontrolu liečiv. Ako oznámil minister zdravotníctva, od budúceho týždňa sa môžu záujemcovia prihlásiť na očkovanie ruskú vakcínou.

sputnik v
Na snímke vakcína Sputnik V
Dali ste sa zaočkovať ruskou vakcínou?

Dostali sme od Ministerstva zahraničných vecí Ruska pozvanie a správu o tom, že takáto možnosť existuje. Prijali sme túto nótu s vďakou, neoznámili sme pravdaže žiadna konkrétne mená. Viem ale, že na našom veľvyslanectve sú pracovníci, ktorí sa nechali zaočkovať súkromne, alebo to plánujú urobiť.

 

S ohľadom na zložitú situáciu s koronavírusom na Slovensku pomáhali poľskí lekári v testovaní na koronavírus vo vašej krajine. Uvažuje sa o možnosti požiadať o pomoc v boji s pandémiou ruských lekárov?

Zvláštnosťou testovanie na Slovensku je, že odber vzoriek zo sliznice nosa môže podľa zákona vykonávať len lekár. Prirodzene, že v podmienkach celoštátneho testovania nám v niektorých regiónoch, najmä pohraničných, lekári nestačili. A v tom nám rýchlo a účinne pomohli naši susedia – Poliaci, Rakúšania, Česi a Maďari, ktorí poslali svoje lekára, a sme im za to vďační. Poľsko nám ponúklo tiež lôžka v poľských nemocniciach v prípade preplnenia slovenských nemocníc v pohraničných regiónoch. Chvála Bohu, stačíme na to zatiaľ vlastnými silami, aj keď v poslednom mesiaci sa prudko zvýšil počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu.

Spoluprácu s ruskými lekármi sme využívali len na konzultácie o vedeckých projektoch spojených s pandémiou, a to na úrovni odborných epidemiológov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér vycestuje do Českej republiky, stretne sa s Milošom Zemanom i Andrejom Babišom

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vycestuje vo štvrtok (15. 4.) na prvú zahraničnú návštevu v pozícii predsedu vlády SR do Českej republiky. V rámci oficiálnej návštevy sa najprv stretne s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej…

„Knihy sú naše všetko“: Navaľnyj žaluje väznicu, nemôže čítať Korán

0 icon

Moskva 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kritik Kremľa Alexej Navaľnyj žaluje vedenie väzenského zariadenia č. 2 v meste Pokrov, lebo mu odopierajú možnosť čítať posvätnú knihu moslimov Korán. Podľa spravodajského portálu Meduza.io sa to uvádza v príspevku, ktorý bol v Navaľného mene zverejnený na jeho konte na sociálnej sieti…

Japonsko a Nemecko posilnia svoje bezpečnostné vzťahy na pozadí aktivít Číny

0 icon

Tokio 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Robichon/Pool Photo via AP)   Ministri zahraničných vecí a obrany Japonska a Nemecka sa v utorok dohodli na posilnení bezpečnostnej spolupráce v súvislosti s narastajúcou námornou a vojenskou aktivitou Číny Obe krajiny v tomto roku po prvý raz usporiadali rokovanie vo formáte "dva plus dva".…

Biden varoval Putina po telefóne a navrhol mu stretnutie

0 icon

Washington 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Americký prezident Joe Biden vyzval v utorok ruského prezidenta Vladimira Putina na deeskaláciu narastajúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou. Navrhol tiež summit medzi ním a Putinom, ktorý by sa uskutočnil v najbližších mesiacoch v tretej…

Úrady skonfiškovali nákladnú loď, ktorá zablokovala Suezský prieplav

0 icon

Káhira 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-©Maxar Technologies via AP)   Egyptské úrady skonfiškovali obrovskú nákladnú loď Ever Given, ktorá minulý mesiac zablokovala Suezský kanál. Sporia sa totiž s jej vlastníkom o finančné odškodenie. Šéf úradu pre správu Suezského prieplavu Usáma Rabií uviedol, že lodi nedovolia vyplávať z krajiny, kým sa s…

Francúzsko pozastavuje všetky brazílske lety

0 icon

Paríž 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Michel Euler)   Francúzsko pozastavuje všetky lety medzi krajinou a Brazíliou v dôsledku obáv z nákazlivejšieho variantu koronavírusu. Premiér Jean Castex to oznámil v utorok v parlamente. Opatrenie bude platiť do odvolania Hoci vo Francúzsku zaznamenali málo prípadov nákazy variantom P.1, ktorý po prvý raz identifikovali…

Situácia na Slovensku sa zlepšuje, ale reprodukčné číslo rastie

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka (19. 4.) nebude už ani jeden okres v čiernej fáze. Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa ale udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má…

Korupcia v priamom prenose? Za odmietnutie Sputnika prichádza odmena? Šéfku ŠÚKLu Baťovú chcú za potlesku médií vyznamenať medailou. Pochvalu dostala aj od prezidentky Čaputovej

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Po tom, čo Štátny Ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odmietol udeliť kladné stanovisko k vakcíne Sputnik V, sa stala jeho riaditeľka Zuzana Baťová mediálnou hviezdou korporátnych médií číslo 1. Okrem oslavných ód v liberálnych médiách bola Baťová poctená aj návštevou prezidentky Zuzany Čaputovej.…

Teherán bude obohacovať urán na 60 %

0 icon

Dubaj 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)   Irán začne po útoku na jadrové zariadenie Natanz obohacovať urán na 60 percent. V utorok sa tak vyjadril iránsky vyjednávač Abbás Araghčí, ktorého citovala štátna tlačová agentúra IRNA. Na tak vysokú úroveň ako je 60 percent iránsky…

Lengvarský šokuje: Povolenie k Sputniku V nebolo vydané k vakcíne, ktorá je v SR

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Povolenie, ktoré k Sputniku V vydal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), nebolo vydané k vakcíne, ktorá sa nachádza na Slovensku. V utorok to na tlačovej konferencii povedal aktuálny šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) Na Slovensku sa podľa jeho slov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

Ivan Malý

PROKREMEĽSKÉ NARATÍVY

0icon

Konflikt na Donbase je dlhé roky predmetom záujmu verejnosti a aktívne sa tejto téme venujú aj mnohí pro-ruskí aktéri na Slovensku.

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

Boris Mesár

1. USA sa rozhodli privlastniť si čin Jurija Gagarina: provokácia ministerstva zahraničia USA 2. „Nová normálnosť“ praská vo švíkoch: lekári objavili šokujúce fakty o vakcínach proti GMO, právnici pripravujú pre architektov projektu „koronavírusu“ nový Norimberg

0icon

1. Na oficiálnej stránke amerického ministerstva zahraničia v ruskom jazyku na sociálnej sieti Facebook bol zverejnený príspevok venovaný 60. výročiu prvého letu človeka do vesmíru. „Dnes je Medzinárodný deň letov človeka do vesmíru -. V tento deň oslavujeme 60. výročie pobytu človeka vo vesmíre, ako aj technický pokrok a medzinárodnú…

Ivan Štubňa

Správa z uniknutého sledovacieho spisu– výber štvrtá časť

0icon

Dňa 30. 06. 2017 bol tesne po 20.00 h. spozorovaný na Panenskej ulici v Bratislave príchod účastníkov na pravidelné piatkové stretnutie v bare Next Apache. Tentoraz sa ho zúčastnili Stanislav Janota (prišiel opäť prvý), muž prichádzajúci na BMW s nemeckým EČV, Peter Zajac, Egon Gál, Štefan Hríb, Martin Mojžiš a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Ochrnutý muž čistil rieku od plastov. Jeho príbeh je senzáciou

0 icon

Starostlivosť o naše životné prostredie sa javí ako nemožná úloha, pre pána menom Rajappan to však nikdy nebol problém. Napriek tomu, že bol ochrnutý od pása dole, už roky čistí rieku v rodnom meste. Pri tejto aktivite bol vyfotený fotografom a fotka sa dostala do on-line priestoru. Vďaka tomu je muž inšpiráciou pre ďalších ľudí,…

Hoaxy a ich účinky - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Účinky hoaxov. O tom, čo je hoax, čo je spam, už viete z prvej časti článku. Vedeli ste však, ako odhaliť hoax? Aj o tom sa dočítate v texte nižšie. Španielska mimovládna nezisková organizácia s názvom Asociácia používateľov internetu (www.internautas.org) uvádza niekoľko rád, ako odhaliť klamné poplašné správy, ktoré kolujú…

TOP10: Najväčšie stroje na svete - od bagra až po urýchľovač častíc

0 icon

Niekedy ani nezáleží tak na veľkosti, ako na účinnosti a fyzickej zdatnosti týchto strojov. Aké sú tie najväčšie mašiny na našej planéte? Nájdeš tu kombináciu vedeckých prístrojov, stavebných a ťažobných vozidiel. Tie najväčšie stroje planéty plnia svoj účel na 100 percent a veľakrát ťa zrejme prekvapí, na čo vlastne slúžia…

Prečo sa v luxusných reštauráciách podávajú malé porcie?

0 icon

Ak si niekedy išiel do reštaurácie a dostal si dizajnovo naloženú malú porciu jedla, mohol si ostať ohromení. Nakoniec to bolo asi nákladné a veľkosť porcie asi vyzerala trochu ... neúmerne cene. Prečo je to vlastne tak?  1. Každé jedlo má drahé suroviny

Vo svete IT

Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede

0 icon

Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily. Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s…

Čo je to režim Dôverných správ v službe Gmail a ako funguje? Túto funkciu neprehliadajte!

0 icon

Téma súkromia, či bezpečnosti dát je stále frekventovanejšou. Dôvodom sú čoraz častejšie úniky dát z rôznych služieb, s ktorými sa môžeme pravidelne stretávať. Týka sa to, ako sociálnych sietí, tak aj komunikačných platforiem, či rôznych ďalších služieb, kde sú ukladané osobné údaje používateľov. Správy vo všeobecnosti patria medzi dôverný obsah,…

NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať!

0 icon

Dron Ingenuity v posledných dňoch zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že ide o lietajúci objekt, s ktorým sa pokúsime, ako ľudia, o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, ako je Zem. Pôvodne sa mal konať 12. apríla, nakoniec však NASA ohlásila problémy, ktoré odsunuli tento let na 14.…

Čoskoro končí podpora pre Windows 10 1909. V počítači ju má takmer každý 5 používateľ! Patríte medzi nich?

0 icon

Windows 10 vo všeobecnosti patrí medzi najrozšírenejšie verzie operačného systému na počítačoch. V súčasnosti je však dostupných viacero jeho mutácií. Napríklad 20H2, 2004, 1909, 1903, a ďalšie. Spoločnosť AdDubplex najnovšie zverejnila štatistiky ohľadne distribúcie jednotlivých verzií Windows 10. Ako môžete nižšie vidieť, tak najrozšírenejšou verziou operačného systému je 2004, ktorá…

Google začal s testovaním nového systému FLoC, ktorý monitoruje aktivitu používateľov. Takto zistíte, či ste súčasťou testu!

0 icon

Systém FLoC (Federated Learning of Cohorts) v posledných týždňoch sa stal frekventovanou témou. Ide totiž o nový spôsob sledovania aktivity používateľov, ktorý by mal priniesť „malú revolúciu“ v porovnaní so súčasným stavom. Dôvodom je, že sa už nepozerá na používateľov ako na individuálnu osobu, ale ako na skupiny osôb, takzvaných kohort. Cieľom tohto…

Armádny Magazín

Viac zbraní, peňazí a NATO — ukrajinský prezident Zelenskij dal Bidenovi ultimátum

0 icon

USA, 13. apríl 2021 (AM) - Vladimir Zelenskij požaduje, aby jeho americký kolega Joe Biden preukázal, do akej miery sú USA pre Ukrajinu priateľom. Takáto výzva zaznela v komentári pre novinárov CNN počas prezidentovej návštevy v časti Donbasu, okupovanom ukrajinskými jednotkami.   „USA sú dobrým priateľom Ukrajiny, ale prezident Biden

"Toto je prvýkrát!" : Rusko masívne presúva obojživelné lode z Kaspického mora do Čierneho mora

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Ruské námorníctvo začalo presúvať viac ako 10 obojživelných a delostreleckých lodí a plavidiel kaspickej flotily do Čierneho mora na cvičenia "ako súčasť kontrolných previerok počas zimného výcvikového obdobia

Ukrajinci hromadne utekajú do zahraničia pred povolávacím rozkazom. Z armády masovo utekajú vojaci

0 icon

Ukrajina, 13.apríl 2021 (AM) – Politický komentátor Sergej Markov tvrdí, že Ministerstvo obrany Ukrajiny zaznamenáva nárast prípadov dezercie z radov Ozbrojených síl Ukrajiny na pozadí zhoršujúcej sa situácie na Donbase.Podľa Markova z 36. samostatnej námornej brigády, ktorá je dislokovaná blízko M

"Na niečo také sa nedá zabudnúť": Ako sovietske esá spôsobili katastrofu v U.S. Air Force

0 icon

Kórea, 13. apríl 2021 (AM) - Desiatky zostrelených lietadiel, stovky zajatých pilotov a týždenný smútok - presne pred 70 rokmi, 12. Americké letectvo zaútočilo na sovietske esá, ktoré v priebehu niekoľkých minút porazili vzdušné sily bombardérov Superfortress B-

Pribudli technické systémy: Bombardéry Su-34 budú mať zvýšenú bojovú kapacitu

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Bojové kapacity ruských frontových bojových bombardérov Su-34 boli zvýšené vďaka inštalácii nových univerzálnych prieskumných systémov, oznámil zdroj z leteckého odvetvia. Niekoľko lietadiel bolo podľa zdroja vybavených univerzálnymi prieskumnými kontajnermi (UKR), vrátane UKR-OE pre

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali